DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie VAN MAANDAG 19 OCTOBER 1931, Nr 16. DE STAKING bij de N.S.F. ver traagt niet de aflevering van de Hilver sum 5, het nieuwe N.S.F.-toestel. Hoofd agent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Beslissingswedstrijd Ier sekeRilland 0—2 te Vlake. Eenige minuten over 3 werd opgesteld. Ierseke met wind mee, maar zon tegen. Al dadelijk was 'taan te zien, dat 'teen felle wedstrijd zou worden, want door beide elftallen, die ieder volledig ver schenen, werd dadelijk flink aangepakt. 'tWerd echter een spel zonder veel aan vallen, die werkelijk gevaarlijk waren, hoewel van beide kanten met een beetje meer geluk wel eenige malen gescoord zou kunnen zijn. Dit gebeurde echter niet dan 10 min. voor de rust, toen iedereen reeds dacht aan een 0—0 ruststand. Met een fraai schot passeerde de rechtsbinnen van Rilland den doelman. Dadelijk treedt Ierseke dan flink op, maar volgens den arbiter te forsch, die daarom een straf schop toekende tegen Ierseke, welke ech ter op onbegrijpelijke wijze naast gescho ten werd, waardoor de stand 10 bleef, waarmee de rust kwam. Na de hervatting zette Rilland, moreel gesteund door den voorsprong, 'tspel op dezelfde manier voort en wist na een kwartier spelens den voorsprong te ver- grooten tot 20 door middel van haar middenvoor. Hierdoor liet Ierseke zich in figuurlijken zin uit 'tveld slaan en werd het een spelletje van kat en muis. Alleen even voor 't einde zette Ierseke nogeens al was 't tevergeefs, goed door. Met 2—0 kwam 't einde. Hierdoor is Rilland dus kampioen van afdeeling A. Van Ierseke viel vooral op de achter hoede en buitenspelers, van Rilland vooral middenliniei en backs. Scheids rechter C. Koster leidde werkelijk* onbe rispelijk. Goes. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Het Be stuur van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland deelt mede, dat het via Burgemeester Hajenius, aan wien het was opgezonden, mocht ontvangen van Mevrouw M. Groot0tte te Edam een fraaie oud-Zuid-Bevelandsche hoed met kleurrijke linten, waarmede de Zuid- Bevelandsche boerinnen 100 jaar geleden getooid waren. Voorts schonk dezelfde dame een kleurrijk oud-Zuid-Bevelandsch boerenvest, benevens een boekwerkje van den Noord-Bevelandschen dichter en schrijver C. Zwigtman te Wissenkerke, uitgegeven in 1833. Verder schonk Mevrouw Wed. J. Pla- zier door bemiddeling van „Koos van den Burgemeester", een ouderwetsche tabaks pot en dito aschbak, welk geschenk even eens in dank werd aanvaard. Kapelle. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag in voltallige vergadering bijeen. Burgemeester Bierens, de voorzit ter, deelt mee, dat hij als burgemeester herbenoemd is, en dat dhr J. van Win- gen door B. en W. als plaatsvervangend burgemeester is aangewezen. Een adres van de heeren D. van de Linde, G. Ossewaarde en P. Samam, al len woonachtig in de Ooststraat, bereikte den Raad. Geklaagd werd over onbehoor lijke waterafvoer. Verbetering is bereids reeds aangebracht. In verband met de situatie „Nieuwe- weg", is men met de Ned. Spoorwegen tot een goede oplossing gekomen. De heer Johns Ruissen te Wemeldinge wijst in een breedvoerig betoog op de moeilijk zichtbare heuveltjes in het gras langs de zijkantweg van de Wemelding- sche grintweg, die gevaarlijk zijn voor autorijders. Hij werd hiervan de dupe. Een onderzoek is reeds ingesteld. Voor verwijdering is gezorgd. Het bestuur van de Chr. Bewaarschool te Kapelle verzocht inplaats van f 1000, f 1200 subsidie voor 1932. Hoe ook wordt bezuinigd, steeds is het een kampen met tekorten. De beslissing zal vallen bij de behandeling der begrooting. Naar aanleiding van de laatst gehou den zitting deelt de voorzitter mede, dat de verbetering aan den straatweg bij de Wed. D. Wisse Nijssen reeds is geschied. De heer Fraanje wenscht den voorzit ter geluk met zijn herbenoeming. Spreker hoopt, dat hij met lust en opgewektheid mag voortgaan op den ingeslagen weg. Dhrn Zuidweg en Wisse sluiten zich hierbij aan. De gemeentebegrooting 1932 wordt den Raad aangeboden in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 70445,76 en een post van onvoorzien van f 2309.64. In de com missie tot nazien werden alle raadsleden benoemd. Aangeboden werd de rekening 1930 van het Burgerlijk Armbestuur. Inkomsten: f 16716.14, uitgaven f 14632.42, batig slot f 2083.72. Aangeboden werd de begroo ting voor 1932 van het Burg. Armbest. Inkomsten f 16886.69, uitgaven f14684,12 waarschijnlijk batig saldo f 2202.56. In de commissie tot nazien werden be noemd de heeren: B. de Jonge, J. Wisse en A. J. van Liere. Het verzoek van het Burg. Armbestuur om herziening van de jaarwedde van den secretaris-ontvanger, om deze te brengen van f 300 op f 450 per jaar, werd niet ingewilligd. Het prae-advies van B. en W. luidde f 400, hetwelk werd aangeno men met 6 van de 7 st. Dhr Zuidweg stemde voor inwilliging. Dhr M. Gelok en vijf anderen vragen ontslag als lid van de brandweer. De re denen zijn bekend (ontstaan bij den brand bij J. op 't Hof). De voorzitter wilde dit adres, omdat het gericht is aan den Raad, ter kennis van de leden brengen, hoewel B. en W. zijn belast met het aanstellen en ontslag geven van de brandweerlieden. B. en W. verklaren de aanvrage ongegrond en ad- viseeren voor kennisgeving aan te nemen. De heer Fraanje: het behoort bij B. en W., dus deze handelen naar goeddunken. Met algemeene steromen werd ingewil ligd het verzoek van de Geitenfokvereeni- ging te Biezelinge om een subsidie van f 10. Ook werd ingewilligd het verzoek van den heer J. Lavooy om vermindering van huur voor de door hem bewoonde gemeentewoning aan de B. straat. De huur wordt vastgesteld op f 3 per week, ingang Jan. 1932. Door vijf bewoners van den Postweg wordt verzocht om gasaansluiting. Vol gens den directeur van het gasbedrijf kan aan 4 vergunning worden verleend, waar mee de Raad zich kon vereenigen. Door Mej. Piccard te Wemeldinge werd ver zocht een der lokalen van de openbare school in bruikleen voor het geven van een naaicursus. Door B. en W. werd ge adviseerd afwijzend hierop te beschikken Aldus besloten Subsidie proeftuin. De voor zitter deelt mee, dat op voorstel van wet houder van Wingen het praeadvies van B. en W. dat reeds de leden bereikte, is in getrokken. Weth. van der Have zegt, na der advies van de commissie te willen in winnen, omdat tusschen de eerste aan vrage en deze een heele tusschenpooa ligt. De voorzitter doet het genoegen, ge zien de tijdsomstandigheden, dat beide wethouders dit punt nader onder de oogen willen zien. De heer Fraanje wilde reeds vanaf het begin bij de eerste aanvraag, daartoe ad- viseeren, zoöals algemeen bekend is. Spr. zal hier niet verder op ingaan, maar hij komt nu tot de minder aangename ont dekking, dat de bedrijfsresultaten verre van moedgevend zijn. Het is, aldus Spr., beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. Rondvraag: Dhr Zuidweg vraagt, of nu reeds de menschen hun minderwaardige producten kunnen voeren naar de asch- belt. De voorzitter antwoordt, dat dit be reids kan geschieden. Onderhandelingen met den pachter gevoerd, moeten nog na der officieel vastgelegd worden. De heer de Jonge heeft vernomen, dat de laatste inwoner op het oude kerkhof is begraven, uitgesloten de koop graven, en vraagt, hoever B. en W. zijn met de ingebruikneming van het nieuwe kerkhof (verdeeling van de vakken, paaltjes enz.) en of er gezorgd is voor een behoorlijke keering van de rouwkoets enz. De voorzitter zegt, dat ten spoedigste hieraan zal gewerkt worden. De heer Fraanje wil weer eens spreken over het Biezelingsche fort. Velen komen tot de ontdekking, dat dit steeds gesloten is, behalve 's Zaterdags. Aldus weten ve len geen weg met hun vuilnis. De voorzitter zegt toe met den gemeen tewerkman te Biezelinge in nader over leg te zullen treden. Ook vraagt dhr Fraanje naar de radios concessie, destijds verleend aan dhr Kra/- mer. De voorzitter antwoordt hierop, dat te Kapelle verschillende aansluitingen zijn, te Biezelinge echter niet. Een nader onderzoek zal volgen. Dhr Wisse zag gaarne, dat op afdoen de wijze de aschbelt werd. ingericht, zon der te veel onkosten en werkzaamheden. De voorzitter zegt nader overleg in B. en W. toe. Wolfaartsdijk. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente in openbare verga dering. Tegenwoordig alle leden. Voorge lezen werd het advies van B. en W. in zake de in de vorige vergadering gemaak te opmerking van dhr Van Oeveren, be treffende de gevaarlijke punten aan de afrastering van het schoolplein te Oost- kerke. B. en W. hadden geen aanleiding gevonden verandering aan te brengen. Dhr van Oeveren wenschte een voorstel te doen tot verwijdering van de gevaar lijke punten. Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 st. (voor dhrn van Oeveren, Snoodijk en van Wel). Een verzoek van de Wed. J. Westplate, om een lapje tuin grond ter grootte van 250 vierk. M. voor f 15 per jaar van de gemeente voor zeven jaar onderhands te mogen huren, stel den B. en W. voor in te willigen. Dhr Snoodijk zeide zich niet te kunnen ver eenigen met het voorstel van B. en W. om dien tuingrond onderhands te ver huren. Hem is bekend, dat er voor dit perceel meer gegadigden zijn, die zelfs een hoogeren prijs willen betalen. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit hem niet bekend is. Dhr Snoodijk noemt dhr E. Zegers. Deze heeft ook weth. Goetheer gesproken. Weth. Goetheer zeide, dat Ze gers vroeger met hem al eens over dit lapje heeft gesproken. De voorzitter keur de de handeling van Weth. Goetheer in deze zaak geheel af. Waarom heeft weth. Goetheer in de vergadering van B. en W. dit niet ter tafel gebracht? Na ver dere bespreking komt het voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting in. stemming en wordt verworpen. Ingekomen is een verzoek van M. van Weele, om een strookje gemeentegrond grenzende aan zijn woning, van de ge meente te mogen huren voor f 15 per jaar. B. en W. stellen eveneens voor pp dit ver zoek gunstig te beschikken. Dhr Snoodijk wil, dat B. en W. wat meer toezicht hiel den op de terreinen die eigendom zijn van de gemeente. Op genoemd lapje tuingrond is volgens de verklaring van B. en W. zonder hun voorkennis een auto-box ge plaatst. Spr. vraagt zich af, hoe zoo iets mogelijk is, daar weth. Valkier zeker niet meer dan 50 M. uit de buurt woont. Bij hooge uitzondering wordt met alg, st. be sloten het perceeltje onderhands te ver huren. Als lid van het Burg. Armbestuur werd met alg. st. herbenoemd dhr H. van Leer dam. Op het verzoek om een jaarlijksche vas te bijdrage aan de muziekvereen. „Ad- vendo" wordt gunstig beschikt. Bij en W. stelden voor jaarlijks f 15 te geven. Dhr Lindenbergh zou inplaats van f 15 f 25 willen geven, welk voorstel met zes tegen 1 stem werd aangenomen. (Tegen dhr Overbeeke). Na eenige wijzigingen, die op voorstel van dhr van Oeveren werden aangebracht, werd een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen vastgesteld. Aange nomen werd een voorstel om te beslui ten bij inschrijving te verpachten den op 1 Jan. a.s. vrijkomenden grond, waarbij op voorstel van dhr Snoodijk werd be paald, dat het gedeelte van de begraaf plaats te Oud-Sabbinge slechts voor drie achtereenvolgende jaren zal worden ver pacht. Een voorstel van B. en W. om het klin kerpad in de Lepelstraat te bestemmen als rijwielpad, werd na uitgebreide be spreking verworpen. (Vóór het voorstel dhr Lindenbergh en de beide wethou ders). Bij de rondvraag vestigt dhr Snoodijk de aandacht van B. en W. op de ge plaatste richtingwijzer aan den Veerweg. Volgens spr. heeft genoemde wijzer ge heel geen doel. Hij zal verplaatst worden. Nog vestigt dhr Snoodijk de aandacht van B. en W. pp het Schoolplein te Oost- kerke, daar de grind in de Dorpstraat te recht komt. De voorzitter antwoordt, dat met den gemeente-opzichter reeds over deze zaak is gesproken. Dezelfde spreker vroeg, of het aantal aansluitbare percee- len voor aansluiting op het lichtnet niet te ruim is berekend. De voorzitter en ook de secretaris lichtten toe, dat zulks niet het geval is. Nog vroeg dezelfde spreker, hoe het staat met de gasvoorziening. De voorzitter zeide, dat er altijd nog voeling bestaat tusschen deze gemeente en Goes, doch dat wij hoogst waarschijnlijk zullen moeten wachten op de regionale gasvoor ziening. Dhr van "Wel vroeg, hoe het staat met de werkverschaffing bij eventueele werkloosheid. De voorzitter zeide, dat B. en W. ter gelegener tijd hierover mede- deeling zullen doen. Hierna sluiting. Krabbendijke. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag 1 uur vergaderde de Gemeen teraad. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer Hirdes, wegens ziekte. De voor zitter opent de vergadering met gebed. Hij zet de reden van deze vergadering uiteen. De begrooting 1932 werd met al gemeene stemmen aangenomen, maar daaraan ontbraken de posten van pen sioenpremie, ziekte en ongevallen en zoo meer. Die begrooting was dus verminkt. Spr. wijst er op, dat de minderheid op het kantje af revolutionair deed, toen ze zich van stemming onthield en betoogt, dat de Raad een eenheid vormt. Er moet zijn onderlinge waardeering. De meer derheid mag de minderheid niet onder drukken en de minderheid mag geen voorstellen verwerpen, omdat ze van een meerderheid afkomstig zijn. Die p r i maire stelling, dat een meer derheid de minderheid niet mag onderdrukken en alles voor zich opeischen, is door de meerderheid in de eerste ver gadering van den Raad, helaas niet begrepen. De voorzitter is niet gewoon voor zich een gunst te vragen, maar thans wil hij om het belang der gemeente en den in druk) naar buiten, verzoeken, om een uitweg te vinden. Dhr Vogelaar (A.-R.) is verwonderd, dat we opgeroepen zijn ter vergadering. De begrooting 1932 is den 9en October met algemeene stemmen aangenomen en nu is er een voorstel om genoemd Raads besluit ongedaan te maken. Wanneer de Raad besluiten neemt, moeten ze uitge voerd worden. Dat de zaken zoo loopen is de schuld van de meerderheid. De S. G. P.-ers zitten hier als vertegenwoor digers der gemeente en niet als partij lid. Hebben zij die overtuiging niet, dan kunnen ze de belangen der gemeente niet behartigen. Laat de meerderheid nu zijn beginselen eens uiteen zetten, en niet altijd stemmen. Spr. wijst er op, dat de Antirevolutionairen aan hun kiezers ver antwoording schuldig zijn. Dat heeft de organisatie der partij hen geleerd. Hij laat zich als dat noodig is, ter verantwoor ding roepen. En als zijn houding botst met den wensch der kiezers, dan zal hij zijn mandaat ter beschikking stellen. Wat door ons den 9 October gedaan is, was wel overwogen. We wenschen, dat er al- zoo klaarheid komt Dhr Haverhoek (A.-R.) sluit zich aan bij dhr Vogelaar. De voorzitter vraagt of nog iemand het woord verlangt. Allen zwijgen en de voorzitter wil voortgaan. Dhr Haver hoek had nu zoo graag gewild, dat een lid der meerderheidspartijen zijn stand punt eens uiteen zette. Hij wacht daar op en zoo niet, dan wil hij graag het woord. De voorzitter vraagt nu of een van de meerderheidspartijen spreken zal. Allen zwijgen. Dhr Haverhoek krijgt nu het woord en constateert, dat de meer derheid niet kan of wil argumenteeren. Hij gaat in op de rede van den voorzitter. Hij zegt: als er één is, die de overtuiging heeft, dat de Raad een eenheid moet zijn, hij het is. Dat was ook vroeger zoo. Maar de constellatie van thans heeft daarvan geen spoor. Spr. neemt er acte van, dat de voorzitter uitgesproken heeft, dat de meerderheid, de minderheid niet heeft erkend. Hij is daar dankbaar voor. De gunst, die de voorzitter vraagt, zullen de Antirevolutionairen verleenen, maar alleen, als er erkenning is van rechts gelijkheid. Als de meerderheid de hand der verzoening uitsteekt, dan zullen de Antirevolutionairen zien of zij die aan nemen kunnen. We wachten op een woord, maar niemand heeft iets te zeg gen. Spr. spreekt voor zichzelf, maar als de toestand zoo blijft zal hij den strijd voortzetten. Spr. wijst er op, dal. de Pers meegedeeld heeft bij de benoe ming van den voorzitter tot Burgemeester der gemeente Krabbendijke, dat hij de C.hr. Hist, beginselen was toegedaan. Welnu, dan had hij in de C.-H. organisatie deze belangrijke zaken moeten bespreken. De voorzitter antwoordt daarop, dat hij dat niet gedaan heeft en in de toe komst niet zal doen ook. Hij zal zich op dat politieke pad niet begeven. Dhr Vogelaar vraagt of dit nu een voorstel van B. en W. is. Laten ze 11 hun standpunt uiteen zetten. Dhr de Kok (S. G.) ziet den uitslag zóó, dat de stemmen weer zullen staken Hij vraagt nu het voorstel maar in stem ming te brengen. Dhr Vogelaar heeft daartegen bezwaar. Er is tijd genoeg ge weest om de zaken te bezien. Dhr d e Kok zegt, dat de S. G. P.-ers een gladde rug hebben. Dhr Welleman (V. D.) meent, dat we de principiëele bezwaren hier niet moeten onderschatten. We heb ben we overwogen wat we gedaan heb ben. De voorzitter constateert, dat de uitwisseling der gedachten mislukt is. Het voorstel: „het Raadsbesluit tot vaststel ling der begrooting 1932, weer ongedaan te maken", komt in stemming. De stem men staken. Drie voor en drie tegen. De voorzitter zegt, dat nu het Raadsbesluit van 9 October zal worden uitgevoerd. Bij de rondvraag vraagt dhr Vogelaar of hij een vraag mag stellen aan dhr de Kok (S-. G.) Dat wordt toegestaan. Dhr Vogelaar vraagt dan: of dhr de Kok verslaggever is van de handelingen van den Raad in „De Banier". Dhr de Kok antwoordt, dat dhr Vogelaar dat maar bij hem aan huis moet komen vragen. Hier zal hij daar niet op antwoorden. Dhr Vogelaar zegt: er is verschil tus schen een gewoon verslaggever èn een lid van den Raad, die verslag opmaakt. Van den eerste wil hij graag wat over het hoofd zien. Maar wanneer een mede raadslid dat doet, dan eischt spr. waar heid. Hij is in „De Banier" belasterd. En nu wil hij dat publiek bespreken. Hierna sluiting. De publieke tribune was dicht bezet. Ierseke. De Raad vergaderde Vrijdags avond voltallig. Dhr J. van Oosten ver zocht wegneming van den vSor zijn huis staanden paal. Dhr Daane stelt voor den afrit der bussen vanuit de Lepelstraat te doen plaats hebben. Met alg. st. aangeno men. Tot nazien der rekening Burgerlijk Armbestuur worden benoemd dhrn Bom, Mol en Hage. B. en W. stellen voor om op het ver zoek om bij te dragen in de kosten der literair economische afdeeling der H. B. S. te Goes afwijzend te beschikken. Aan genomen. De aanbeveling tot lid van het Burg. Armbestuur (vac.-J. Bakker) bestaat uit dhrn L. J. de Rijke en D. Bom. Benoemd wordt dhr L. J. de Rijke met 9 st. en 1 st. op dhr D. Bom. De Chr. school (Ka- keldans) vraagt gelden voor drie nieuwe kachels. Toegestaan. Besloten werd om een oude geldleening a 5 pet af te lossen. Er kan nu geld worden geleend voor 4 procent. Besloten werd, dat de gemeentebegroo ting 1932 onder de Raadsleden zal circu- leeren. De voorzitter stelt voor om de oude brandput op den Dam te doen dempen. Aangenomen. Met de nieuwe motorbrandspuit wordt geregeld geoefend. Een nieuwe regeling van het verkeer in de zoogenaamde Bom- straat zal worden ontworpen of anders wordt zij verbreed. Dhr J. C. Gomelisse klaagt over een sloot in de Kerkhoekstr., die hoog noodig moet worden gedolven. B. en W. zeggen verbetering toe. Plannen tot rioleering staan op de nieuwe begroo ting. Ook klaagt dhr Cornelisse over het hard rijden van auto's over den Haven- dijk. Hierop zal gelet worden. Dhr Scheele wil tegenover een enkelen persoon (een ingezetene der gemeente) verzachting der verordening op woonwa gens. Kan die man nu niet geholpen wor den? Ontheffing wordt verworpen met 2 st. voor en 8 tegen. Vóór dhrn Scheele en Hage. Dhr Hage vraagt, wanneer de ge meente zal worden geëlectrificeerd. De voorzitter kan hem geen enkele inlichting geven. Dhrn Bom en Hage klagen over de treurige straatverlichting; ze willen daarin verandering aanbrengen. De gas- commissie steunt dit voorstel. B. en W. zullen dit nader onderzoeken. Ook zal dit geschieden met een voorstel van den heer Bom om de gasprijs met 2 cent per kub. meter te verlagen. 0. en W. Souburg. Vrijdagavond hiel den de Geref. Jeugdvereenigingen een propaganda-feestvergadering onder lei ding van den heer Tissink, voorzitter der „Jeugdcommissie". De Geref. Reciteer- vereeniging verleende hierbij hare mede werking. Door den voorzitter werd een onderwerp „Onze Jeugdvereenigingen" ingeleid. Hierbij werden behandeld: le. De ALS GE RIJK EN ROBUST ZIJT EN GEEN ERNSTIGE PLICHTEN HEBT TE VERVULLEN, dan kAa Uw dagelijksche voeding langen tijd voor U voldoende zijn. Maar als ge niet zoo rijk en robust zijt en wél plich ten hebt te vervullen, dan zult ge U dik wijls vermoeid, lusteloos, prikkelbaar, nerveus gevoelen. Tien tegen één, ge zijt ondervoed. Dien toestand voorkomt en verhelpt Dr Wander's Ovomaltine. Ovo- maltine is een veredelde voeding, een droog extract uit de natuurproducten: versche eieren, versche volle Zwitsersche melk en moutextract (met een weinig ca cao voor den smaak). Ook de vitaminen en enzymen uit deze natuurproduct/en ko men aantoonbaar in Ovomaltine voor. Uw toestand van ondervoed-zijn kunt ge niet bestrijden met geneesmiddelen, ook niet met meer voeding, maar wel met betere voeding. Ovomaltine is die betere voeding. Ovomaltine smaakt aangenaam, is thuis, op kantloor, op reis gemakkelijk klaar te maken. Onverschillig of ge handenarbeid of geestelijken arbeid verricht, Ovomaltine is noodzakelijk; voor de schoolgaande jeugd evengoed als voor den grijsaard. Koopt eens bij: Uw apotheker of bij Uw drogist een proefbusje A f 1.70 of vraagt eens een monster bij de vertlegenw. van Dr Wander, Kerkhoff Go., Nassaukade 373, Amsterdam. (Adv.) jeugd; 2e. Bearbeiding der Jeugd door de Kerk; 3e. Doel en praktisch nut van het vereenigingsleven. Door den penningmeester, dhr J. de Smit, werd financieel verslag uitgebracht over het eerste jaar. Hieruit bleek dat door de leden van diverse vereenigingen flink was gewerkt met „bouwsteentjes" ten behoeve van het stichten van een Jeu'gdgebouw. Voor dit fonds 'kon tot heden ruim f 400 worden afgedragen. Verder werd de avond doorgebracht met reciteeren, zingen en 'het opvoeren van een twbetal tableaux: 1. De wijize en de dwaze maagden en 2. „Van Knop tot Bloem". Het laatste door de onlangs op gerichte Kleine Meisjesvereeniging, welke •dien naam koos. Voor deze vergadering bestond veel be langstelling, zoodat de zaal bijna te klein was. De brandweer op Walcheren. Zaterdagmiddag vergaderde in Sint Joris te Middelburg de afdeeling Walche ren van den Provincialen Zeeuwschien Brandweerbond. De belangstelling van de zijde van burgemeesters, secretarissen en brandmeesters was zóó groot, dat de klei nere directie-kamer moest worden ver vangen als vergaderzaal door de boven- voorzaal. Hier opende de voorzitter, dhr Mr W. J. Woldringh van der Hoop, burgemees ter van Westkapelle, de vergadering met dank voor de groote opkomst, waaruit blijkt, dat de belangstelling groeiende ia. Thans komt ter tafel een rapport van dhr Bierman, commandant van de brand weer te Middelburg, over de toestemden ter zake op Walcheren. Spr. bracht den heer Bierman speciaal dank voor de wij ze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Het is een uitgebreid en ook practisch rapport. Samenwerking is zeker mogelijk nu Middelburg een uitstekend uitgeruste brandweer heeft en Vlissingen bezig is die te verkrijgen. In West. Zeeuwsch- Vlaanderen is men reeds ver met de on derlinge samenwerking en dat moet ook voor Walcheren mogelijk zijn. Het tweede punt, dat in behandeling zou komen, was het oprichten van een cursus voor brandmeesters. Hierna kreeg de secretaris, dhr H. Dronkers, burgemeester van Veere, het woord om het rapport, althans de uitvoe rige conclusies voor te lezen. Het rapport toont aan, dat dhr Bier man zich met alle gemeentebesturen van Walcheren in verbinding heeft gesteld en alom medewerking voor zijn onderzoek vond. In de verschillende gemeenten van Walcheren aldus rapporteur wordt aan de veiligheid ten aanzien van brand de noodige zorg besteed en kan van ver- waarloozing van dezen tak van dienst allerminst sprake zijn. Maar meestal moet de vraag ontkennend worden beantwoord, of de gemeente voldoende is gewaarborgd dat haar groote rampen op dit gebied zul len gespaard worden. Om dezen toestand te verbeteren, staan verschillende middelen ten dienste: le. Verbetering van het ma teriaal; 2e. verbetering van de watervoor ziening; 3e. vermeerdering van het mate riaal; 4e. onderlinge hulpverleening en 5e een combinatie van vorenstaande midde len. Daar een en ander ten nauwiste samen hangt met de geldmiddelen der gemeen ten elk afzonderlijk, alsmede met hetgeen ter zake is geschied, bepaalt dhr Bier man zich tot enkele wenken. Het is gebleken, dat in de verschillen de gemeenten in het algemeen slechts één handbrandspuit, dus één instrument van verouderden vorm, aanwezig is. Vrij al gemeen mag men aannemen, dat het nog niet overgaan tot een meer nieuw type motor- of autospuit afstuit op de kosten. De eischen, die men redelijkerwijs aan een dorpsbrandweer moet stellen, zijn sa men te vatten in het volgende: 1. De handbrandspuit moet van zoo danige capaciteit zijn, dat gedurende een tijd van eenige uren met voldoenden druk een behoorlijke hoeveelheid water in den brand geworpen kan worden. Verschil lende oefeningen moeten dit bewijs leve ren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5