Uit de Provincie. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. door verscheidene leden afgekeurd. De tariefsverhoging is voor onze export- nijverhedd en voor land- en tuinbouw na- deelig. Andere leden 'hadden tegen de verhoo ging van het tarief geen bezwaar. Eenige leden wilden de tariefsverhoo- ging zien beperkt tot weelde-artikelen. De aandacht werd voorts gevestigd op een radiobelasting, een verhoogde belas ting op alcoholische dranken, een ver hooging van de tabaksbelasting en een zegelbelasting op affiches. Defensie. Sommige leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde verlaging van de defensie- begrooting, waardoor huns inziens vitale volksbelangen benadeeld zullen worden. Evenmin konden zij zich vereenigen met de vertraging van den vlootbouw. Vele andere leden konden zich daaren tegen met deze bezuiniging wel vereeni gen. Handelspolitiek. Naar aanleiding van de mededeeling in de Troonrede, dat tegen de velerlei maat regelen, welke voortgaan bet internatio naal ruilverkeer to belemmeren, „werk- dadige waakzaamheid" geboden is, werd gevraagd, wat de Regeering daarmede be doelt. Verscheidene leden hadden van deze werkdadige waakzaamheid nog niet veel bemerkt. Andere leden waarschuwden tegen een zoogenaamde actieve handels politiek, die vanzelf leidt tot protectie en tarievenoorlog. Sommige leden vreesden dat het anti- dumpingwetsontwerp vooral d© strekking heeft om den invoer uit Rusland te be moeilijken. Andere leden waarschuwden zoowel op principdeele als op financieel© gronden, tegen waarborging van credieten aan Rus land. Sociale wetgeving. Sommige leden waren zeer teleurge steld door het ontbreken in de Troonrede van elke aankondiging van beteekenis omtrent de voornemens der Regeering. Volgens andere leden blijkt uit de Troon rede, dat de minister van Arbeid, H. en N., de noodzakelijkheid van hervormingen in het oog houdt. Verscheidene leden vroegen, of de uit spraak in de Troonrede, dat de bindend- verklaring der collectieve arbeidsovereen komsten aan urgentie heeft verloren, be- teekent, dat van het indienen van een voorstel daartoe wordt afgezien. Nederland-België. Met genoegen had men vernomen, dat de regeering hoop schijnt te hebben, dat de vraagstukken, die tusschen Nederland en België hangende zijn, eerlang op be vredigende wijze zullen kunnen worden geregeld. De hoop werd uitgesproken, dat de besprekingen hierover te zijner tijd ge dragen zouden worden door een geest van samenwerking tusschen de volken in deze moeilijke tijden. Departementale indeeling. Vele leden betuigden er hun instemming mede, dat de Regeering thans ook tot 'het besef is gekomen, dat de economische zaken bij één departement moeten worden ondergebracht. De wijze, waarop de Re geering dit doel wil 'bereiken, vond echter verschillende beoordeeling. Zeer vele leden waren van meening, dat aan het hoofd van de afdeeling Landbouw een directeur- generaal behoort te staan, wanneer deze afdeeling naar het depar tement van Arbeid zou worden overge bracht. Land- en tuinbouw. Eenige leden waren van oordeel, dat de Tarwewet goed heeft gewerkt, maar uitbreiding behoeft. Het daarin genoemde percentage moet van 25 tot 32 k 33 ver hoogd worden. Andere leden waren ec'hter tegen een dergelijke verhooging. Betoogd werd, dat de steun aan de bie tencultuur te gering is en te laat kwam. Het in die teelt uitbetaalde loon liep terug van 20 tot 11V» millioen. Bescherming van onze bodemproducten kan volgens andere leden den uitvoer niet helpen. Opmerkingen van verschil lenden aard. Inlichtingen werden gevraagd over de positie van de Nederlandsche Bank. Gevraagd werd ook, hoe het staat met de andere banken hier te lande. Bemoeit de Regeering zich met haar gestie of laat zij deze aan haar zelf over? Verscheidene leden drongen op staatscontrole over de banken aan. Andere leden kwamen op tegen staatstoezicht op de banken. Vrederust. Heden is in de mode- ramenvergadering benoemd tot varkens- boer 'dhr A. Marijs te Ritthem. Verplaatst met ingang van 16 Oc tober 1931 de kantoorbediende le klasse A. E. M. Rottier van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes naar dat de Bergen op Zoom. Vlissingen. Zaterdag ontstond brand in een perceel in de Noordstraat. Toen de politie met haar brandwagen ter plaatse kwam, liet de toestand zich zóó ernstig aanzien, dat groot alarm werd gemaakt. Toen de brandweer in de Noordstraat aankwam, was het vuur, dat in de ach terkamer nog al schade aanrichtte, echter reeds gebluscht. Goes. Vrijdagavond vergaderde „De Hanze". De opkomst was groot. Na de gebruikelijke inleiding deelde de voorzit ter mvéti, dat hei saldo der win kelweken was verdeeld; „Da: Hanze" was ongeveer f 200 toegewezen; dit zal gereserveerd worden voor een of andere actie. De omzet van de 137 deelnemers bedroeg f 120.000; het vorig jaar was dit cijfer f 57.000 over 91 deelnemers. De voorzitter bracht speciaal dank aan dhrn Koch, Van Hove en Hopmans voor hun bemoeiingen. Nog werd besloten, afwijzend te advi- seeren aan B. en W. wat betreft de ge dwongen middagsluiting op Woensdag, zooals dat door de organisaties der be dienden gevraagd is. Aan het slot deelde de voorzitter mede, dat hij om zakelijke- en gezondheidsrede nen genoodzaakt is af te treden. In zijn plaats werd dhr Hamilton gekozen. Op 't eind der vergadering heeft de geest.-adviesur, pastoor Dolle, den heer Simons onder alg. instemming zeer waar- deerend toegesproken, hem verdiende hul de gebracht voor zijn opbouwend leider schap en hem tenslotte Gods zegen toege- wenscht. A.s. Donderdag, des n.m. twee uur, vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen: Verzoek van Mej. J. H. de Jonge om ontslag als gemeente-vroedvrouw. Ver zoek van dhr J. M. van Bommel van Vloten om ontslag als lid van het Burg. Armbestuur. De aanbeveling ter voorziening in de hierdoor ontstaande vacature, luidt: 1. A. M. Overhoff, 2. J. H. Nonnekes. Voorstel tot onderhandsche verhuring van gronden aan de heeren A. Govers, A. Maartense en M. Landman. Verzoek van den heer M. Labeur om opnieuw onderhands aan hem te verpach ten een perceel gemeentegrond aan den Oosthavendijk. Voorstel tot onderhandsche verhuring van opslagterreinen aan de haven, idem der woning Voorstad no. 8 Voorstel tot het doen aanbrengen van gasverwarming in het Schuttershof. Ver zoek van het Bestuur der R.-K. Jongens school om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen. Verzoek van het bestuur der Schoolver- eeniging „Het Mosterdzaad" om een bij drage in de kosten van verbetering van het door haar van de Gemeente in ge bruik verkregen terrein. Wijziging be grooting Burg. Armbestuur. Voorstel tot het aanbrengen van straatverlichting in de verlengde Couwervestraat. Voorstel tot regeling der salariëering van elders ge- stationneerde beambten van het gemeen te-gasbedrijf. Aanbieding der gemeente- rekening over het jaar 1930. Aanbieding der gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1932. Biggekerke. De vereen, voor Geref. Schoolonderwijs hoopt 30 Oct. a.s. haar 60-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Door een comité zijn gelden verzameld, om namens oud-leerlingen het bestuur een aandenken aan te bieden. Zondagavond trad in de Ned. Herv. Kerk voor de afd. van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland op ds W. F. M. Lindeboom van Seroos- kerke met een rede in het belang van de stichting „Vrederust". Als uitgangspunt zijner rede nam spreker Hebr. 13 3a. Achtereenvolgens werd le een omschrij ving gegeven van het lijden der krankzin nigen, 2e werd verhaald wat vroeger en thans ter verpleging werd en wordt ge daan en 3e werd in verband met het Schriftwoord gewezen op de roeping die wij als Christenen tegenover de krankzin nigen hebben. Het kerkgebouw was geheel geviüd. Onder leiding van ds M. Vreugdenhil te Meliskerke werd Zaterdag in de Chr. school alhier een vergadering belegd om te trachten de Geref. Meisjesvereen. „Lydia" te Meliskerke, welke tijdelijk was opgehe ven, weer in het leven te roepen. Een veertiental meisjes en de propagandiste mej. J. Francke, waren hiertoe samen gekomen. Na gebruikelijke opening zette ds Vreugdenhil naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte uiteen wat het doel moest zijn der Vereen.: geestelijk- zedelijke ontwikkeling der leden. Allen gaven zich als lid op, zoodat de vroegere vereen, nu wordt voortgezet, echter ou der den naam „Dient den Heere met blijdschap", en met hetl verschil dat mis schien ook een deel van het jaar nog ge naaid zal worden. Een bestuur werd gekozen. Verder wer den nog enkele huishoudelijke aangele genheden besproken. Het bestuur werd samengesteld als volgt: L. Wondergem, presidente; D. Maas, secretaresse, M. Simonse, penning- meesteresse; A. van Sluis, bibliothecares se en M. Geschiere, algem. adj. Westkapelle. In de Vrijdagmiddag en -avond gehouden raadsvergadering alhier werd allereerst in behandeling genomen het verzoek van K. Roelse, om een ge deelte van den grond, hem in eigendom toebehoorende, welke door de gemeente is bestraat, door de gemeente aan te koo- pen. De voorzitter is van meening, dat aan dit verzoek niet voldaan kan worden, daar deze grond buiten de rooilijn ligt. Bovendien, zegt spr., zijn verschillende deelen in de gemeente, die buiten de rooi lijn liggen, verhard. Met 4 tegen 3 st. wordt besloten het verzoek af te wijzen. Dhrn Huibregtse, K. Cysouw en H. Verhulst zijn voor in williging. In behandeling komt aJsnu een verzoek van den Centr. Bond van transportarbei ders te Rotterdam, mede onderteekend door het bestuur van de afd. „Westka pelle", tot toetreding tot de regeling, ver vat in het werkloosheidsbesluit 1917. De voorzitter stelt als minderheid van h©i ym 3. ©ii W. WW ovw te gaan tot toetreding. Spr. leest vervolgens voor een door hem opgesteld prae-advies waarin aansluiting aanbevolen wordt. Hij vindt toetreding een rijksbelang en een nog grooter gemeentebelang. Bij toe treding zou z. i. ook het bedrag bij even- tueele werkverschaffing verminderd kun nen worden. Ook wijst spr. er nog op, dat bij toetreding de arbeiders ook verplicht zijn, als er werk is, dat aan te nemen, omdat zij anders van de uitkeering van de werkloozenkas uitgesloten zijn. Het was lang niet gemakkelijk, de begrooting sluitend te maken en wat de belasting be treft, bet is alles geraamd op geschatte cijfers. Bij de behandeling van de begroo ting zal rekening gehouden moeten wor den met het te nemen besluit voor de aan sluiting. Van de 1080 gemeenten zijn er reeds 1000 aangesloten; Westkapelle be hoort thans onder de 80 niet-aangeslote- nen. Spr. vindt, dat afwijzing van het verzoek voor de gemeente slechts nadeel en geen voordeel geeft en wijst er op, dat bij toetreding later uit 't gemeentefonds ook een grooter bedrag per inwoner aan de gemeente wordt uitgekeerd. Spr. ge looft niet, dat er meer dan 200 georgani- seerden zullen zijn en denkt, dat het hoog ste bedrag, dat door de gemeente zal be taald worden, f 1300 zal bedragen, waar van dan later uit het gemeentefonds een gedeelte terugkomt. De heer B. Lou werse zegt in B. en W. niet voor het voorstel tot aansluiting gestemd te heb ben, omdat de begrooting zoo moeilijk sluitend te krijgen was. Als de kosten, benoodigd bij toetreding, in mindering gebracht kunnen worden van eventueele kosten voor werkverschaffing, dan zal spr., niettegenstaande hij in het college van B. en W. er tegen was, voor aanslui ting stemmen. Dhr Huibregtse zegt te rekenen op minstens 100 georganiseer- den en wijst er verder op, dat andere ge meenten dikwijls een hoogere loonklasse hebben dan Westkapelle. Dhr Huibregtse dankt den voorzitter voor zijn ernstige verdediging. Spr. heeft personen gesproken, die bet vorige jaar half Maart reeds f 70 nadeel hadden, omdat de gemeente niet was toegetreden. Spr. wekt dan den Raad ook op tot aan sluiting. De voorziter wijst er nog op, dat het een offer van de gemeente waard is; ook omdat de arbeiders zelf de helft van de premie betalen. De beer Huibregtse wijst er bovendien nog op, dat de aangesloten gemeenten ook een hoogere uitkeering krijgen bij werkverschaffing. Dhr K. Cijsouw is het er volkomen mee eens, en dringt er op aan, niet langer te wachten met toetre ding. Dhr H. Gijsouw is principiëel tegen elke verzekering. Spr. merkt nog op, vernomen te heb ben, dat vooraanstaande personen van de S. D. A. ook niet weten, waar het op den duur met de financiën heen moet. Na nog eenige bespreking wordt tot stemming overgegaan. Voor toetreding stemmen dhrn Huibregtse, K. Gijsouw en B. Louwerse; tegen dhrn K. Minderhoud, H. Verhulst, H. Cijsouw en L. Minder houd. Daarna wordt voorgelezen een verzoek van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van transportarbeiders om voor zijn aangesloten leden, die werkloos zijn, diverse productieve werken te doen uit voeren tegen een minimumloon van f 2.50 per dag, met de zekerheid een volle week te werken en bij de tewerkstelling reke ning te houden met de belangen van de georganiseerden, die blijk hebben gege ven, de gevolgen van de werkloosheid te willen bestrijden. De voorz. zegt dat 't bij de leden van den Raad zeker wel de aandacht zal getrokken hebben, dat op de begrooting geen post voor werkver schaffing is uitgetrokken, omdat dit al leen kan gebeuren bij vermindering van andere posten. Nu de laatste jaren zoo veel aan bestrating is gedaan, is spreker van meening, dat er nu wel eens minder bestraat kan worden. Dhr H. Cijsouw is er in principe voor om te besluiten, om zoo noodig, werk te verschaffen en op de begrooting daarvoor een post uit te trekken. Dhr Huibregtse zou er voor zijn, dat er bij eventueele werkverschaffing een commissie benoemd werd, die werk uit zoekt. De beer K. Gijsouw zegt, dat er nu reeds verschillende mensohen zijn, die werkeloos zijn. De voorzitter meent ook, dat men moeilijk in dezen winter zonder werkverschaffing zal kunnen. De heer K. Cijsouw zegt, nu de Raad heeft besloten, niet toe te treden tot het Werkloosheids besluit 1917, een goede gelegenheid moet zijn tot werkverschaffing. De voorzitter zegt vernomen te hebben, dat de diaconie geen bijdrage voor de werkverschaffing zal geven, doch in deze gelegenheid zelf standig een regeling treffen zal. De voorzitter vindt het goed dat een commissie benoemd wordt, die kan uit zoeken, welk werk gedaan zal kunnen worden en zou aan den Raad willen over laten, welke .voorwaarden daarbij gesteld zullen worden. Besloten wordt nu, zoo noodig tot werkverschaffing over te gaan en in een volgende vergadering de voor waarden te bepalen. Aan de orde komt daarop in behande ling een schrijven van de P.Z.E.M., be treffende aansluiting aan het net. In de eerste plaats wordt besproken de keuze: een ondergrondsdh- en bovengrondsch net. De P.Z.E.M. meent uit verschillend oog punt een ondergrondsch boven een boven grondsch net te verkiezen. De voorzitter zegt, dat B. en W. reeds onderhandeld hébben met de P.Z.E.M. Spr. deelt mede, dat de P.Z.E.M. een bovenlaagspannings- net zonder kosten voor de gemeente aan legt. Wordt eadeasi^ndscfc net gewsnsoht, dan kan dit verkregen worden, als de ge meente zich bereid verklaart 75 pet. van 't verschil in aanlegkosten bij te dragen. De voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat aanleg van een kabel te duur zou zijn; spr. deelt nog mede, dat de P.Z.E.M. bij nadere onderhandeling reeds heeft toegestemd, de kom uit te brei den tot aan het station van de tram. De heer Huibregtse vindt een bereke ning, dat de gemeente drie vierde deel van het verschil in aanlegkosten zal betalen, niet billijk. 'Spr. meent, dat het voldoende zou zijn, indien de gemeente één vierde deel bijdroeg. Ook vindt hij het bedrag van 45 cent per K.W.U. een ongehoorde prijs. Waarom in de eene gemeente meer be taald dan in een andere? De voorzitter zegt, dat de kans 'bestaat, dat de kosten van aanleg van een kabel later terug betaald worden, wanneer de P.Z.E.M. winst maakt I De heer K. Cijisouw vindt een boven grondsch net zeer gevaarlijk. De heer Huibregtse stelt voor nog geen defini tieve beslissing te nemen, maar eerst nog eens in onderhandeling te treden met de P.Z.E.M. De heer Louwerse merkt nog op, wanneer een bovengrondsch net aan gelegd wordt door de P.Z.E.M., dit op degelijke wijze zal gebeuren. De heer K. Cijsouw zegt, nooit zijn stem te kunnen geven voor een bovengrondsch net en wijst in verband hiermede op het eenige jaren geleden gebeurde ongeluk. De voorzitter voelt wel, dat de Raad voor aanleg van een ondergrondsch net is, maar dat alleen de hooge kosten den Raad afschrikken. Besloten wordt daarop om nog in nadere onderhandeling te treden met de P.Z.E.M. In de avondverg. wordt nu de begroe ting 1932 behandeld. Bij de algemeene beschouwing komt de heer Huibregtse terug op den uitslag van de verkiezing voor wethouders. Spr. meent, dat deze een groote verantwoording op zich hebben genomen, als men in aanmerking neemt, met hoe weinig stemmen deze zijn geko zen. Spr. wijst o.a. bij het opmaken van de begrooting op 'het ontbreken van pos ten voor werkeloozenzorg, werkverschaf fing, watervoorziening, welke z.i. zeker niet hadden mogen ontbreken. Men heeft een mooie brandspuit, doch beschikt ndet over voldoend water. De heer Louwerse gaat niet in op de wet'houdersverkiezing. Beide heeren geven hun meening te kennen, hoe en waar het best is, een waterput aan te brengen. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Huibregtse en Louwerse. gaat de voor zitter over tot de 'bespreking van artikels- gewijze der begrooting. De begrooting wordt met vijf stemmen vóór aangenomen met een totaal van in komsten en uitgaven van f 50893, met een post van onvoorzien van f2242. Tegen stemmen de 'heeren Huibregtse en K. Cijsouw. De heer H. Cijsouw heeft vooraf verzocht aanteekening te willen houden, dat hij tegen den .post voor verzekering gestemd heeft. Koudekerke. Bevolking van 115 Octo ber. Ingekomen: Mej. P. Spruijt D 83 uit Middelburg. J. van Tuil E 182a uit Mid delburg; J. Minderhoud met gezin E 193 uitSchoondijke; Mej. A. Clarisse A 52 uit Serooskerke; C. Schouwenaar met gezin B 200 II uit Vlissingen; Mej. J. C. Drab- be A 85 uit Middelburg; P. J. van der Horst E 114 uit Middelburg; Mej. L. Lauws B 27 uit Biggekerke; Mej. J. A. Polderman A 197 uit Middelburg; B. Vol- mer B 97 uit St. Laurens; M. van de Ketterij met gezin D 94 uit Arnemuiden. J. Volmer B 134, uit Oostkapelle. Vertrokken: A. J. Dourlejjn van D 125 naar Nieuwdorp; A. Louwerse van B 97 naar Middelburg; J. Riemens van G 43 naar Heteren; E. P. C. Stokx van B 58 naar Rotterdam; Mej. M. Dijkgraaf van D 83 naar 's Gravenhage; Mej. J. Melse van B 162 naar Oostkapelle; J. van de Vijver van B 123a naar Vlissingen; W. H. Drij ver van B 197a naar 's Gravenzande; Mej. P. Harpe van B 166 naar 's Gravenbage; Mej. A. J. W. Takken van E 13 naar En schedé; D. Blok van C 45 naar St. Lau rens; P. Labruijère van B 66 naar Zou- felande. Verhuring opslagt e r r e i n aan het Rijk. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat verzoekt om voor hoogstens twee achtereenvolgende jaren tien behoeve van het Rijk de beschikking te mogen hebben over een opslagterrein op gemeentegrond aan de kade. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar. Teneinde te kunnen voldoen aan aanvragen van hen, die nu en dan be hoefte hebben aan opslagterrein aan de haven voor zoodanigen termijn, dat de be taling van het gewone kadegeld voor hen te bezwaarlijk zou zijn, geven B. en W. den Raad in overweging, aan hen machti ging te verleenen om in voorkomend ge val, gedeelten van het terrein langs de ha ven, voorzooveel deze niet reeds verpacht zijn, voor den gewenschten termijn ónder hands te verhuren tegen een pachtsom van f 0.25 p. M2. p. jaar. Verhuring woning. B. en W. stellen voor de woning Voorstad nr 8 te verhuren aan dhr K. Labeur, wonende Voorstad nr 41, voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren tegen een huur- som van f 3.50 p. week. Gasverwarming in het Schuttershof. Door den huurder van het Schuttershof is verzocht, om het systeem van verwarming van dat ge bouw te wijzigen en in plaats van de thans versleten kachels, die geen behoor lijke en gelijkmatige verwarming waar borgen, gasconvectcren aan te brengen, waarvoor hij genegen is toe te stemmen in verhooging van de huur. De totale kosten zijn begroot op f 4300. Bij afschrijving in 15 jaar met een rente voet van 4 pet. 's jaars en onder aftrek van de jaarlijksche kosten van onderhoud van de anders noodige vijf groote kachels met toebehooren, kan men rekenen, dat de jaarlijksche kosten f 340 zullen bedragen, met welk bedrag de huur derhalve zal moeten worden verhoogd. De huurder heef! hierin toegestemd. Aanschaffing leermid delen. Het bestuur der R. K. Jongens school verzoekt om overeenkomstig het bepaalde bij artikel 72 der L.O.-wet 1920 beschikbaar te stellen een bedrag van f 67.50 voor het aanschaffen van een nieu wen leergang voor het vak „Vaderland- sche Geschiedenis". B. en W. stellen voor medewerking te verleenen. I n-g ebruikgeving gemeen tegrond. Aan de Herv. Schoolvereen. „Het Mosterdzaad" werd in gebruik afge staan een strookje gemeentegrond aan den Westwal. Aan deze in-gebruikgeving werd o.m. de voorwaarde verbonden, dat (|er plaatse door het schoolbestuur een afheining zou moeten worden geplaatst en dat de in gebruik gegeven grond zoo mede het daaraan grenzende gedeelte hel ling op kosten der vereeniging als plant soen zouden worden ingericht. Heti schoolbestuur deelt thans mede, dat nader gebleken is, dat, alvorens er sprake kon zijn van een behoorlijke afrastering, het terrein moest worden verbeterd, waarmede aanvoer van 62 voer grond en 70 uur arbeid zijn gemoeid geweest, waar van de totale kosten hebben bedragen f 135.20. Het vraagt nu, om die kosten te willen vergoeden. Het komt B. en W. billijk voor, dat aan het verzoek wordt voldaan. Straatverlichting. B. en W. leggen den Raad over een voorstel der Gascommissie met betrekking tot de straatverlichting in het reeds gereed zijn de gedeelte der verlengde Couwervestraat. B. en W. nemen het voorstiel der Gas commissie over. Gaslevering te Kapelle. Na het gereedkomen van het gebouwtje van het gemeente-gasbedrijf in het dorp Kapelle heeft de vraag zich voorgedaan, op welke wijze de salarieering diende te worden geregeld van den aldaar te stla- tionneeren gasfitter. De Gascommissie is van meening, dat de werkzaamheden van den overgeplaat ste vermeerdering zullen ondergaan en dat op grond hiervan, gepaard met de grootere verantwoordelijkheid, een bijslag op het gewone loon behoort te worden ge geven. Zij was aanvankelijk van meening dat deze bijslag diende te worden genoten in den vorm van vrij wonen. Waar er evenwel naar gestreefd wordt het emolument „vrij wonen" geheel af te schaffen doch aan de ambtenaren, die een ambtswoning bewonen, wegens het genot daarvan een korting op hun salaris toe te passen, meenen B. *n W., dat het aan beveling verdient om aan bedoelden fit ter en e.v. aan andere elders te stationnee- ren werklieden, zoo de aard van hun werkzaamheden daartoe aanleiding geeft, een bijslag op hun salaris toe te kennen van hoogs'ens f 4.50 p. week, doch omge keerd wegens het genot van vrij wonen, vuur en licht, zoo deze genoten worden, een korting op het salaris toe te passen. Volgens de regeling van het Rijksper soneel bedraagt bedoelde korting 15 pet. per jaar, wanneer vrij wonen zonder meer genoten wordt, 10 pet. wanneer de betrok kene tevens met bewaring of bewaking van Rijkseigendommen is belast en 13 pet., wanneer dit laatste gepaard gaat met het emolument van vrij licht en vuur. ONZE BETREKKINGEN MET BELGIE. De Tweede Kamer vraagt volledige inlichtingen. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de Rijksbegrooting van Buitenlandsche Zaken, ontleenen wij het volgende aangaande de verhouding tot België: Bij de gedachtenwisseling over dit punt werd de wensch uitgesproken, dat de Kamer thans omtrent den stand van zaken volledig zal worden ingelicht. Men vertrouwde, dat de regeering door het geven van een duidelijke uiteenzetting ten aanzien van haar voornemens in dezen de zoozeer gewenschte zekerheid zal willen scheppen. Wat is er vroeg men waar van de desbetreffende pers berichten? Zijn inderdaad onderhande lingen over een nieuw kanaal gevoerd, en, zoo ja, hadden deze dan een officiëel of nog slechts een officieus karakter? En hebben deze onderhandelingen reeds tot een voorloopig resultaat geleid? Zoo ja, tot welk? Verscheidene leden meenden tegen een oplossing als de hierbedoelde ernstig te moeten waarschuwen. Daarmede zou aan België hetzelfde worden toegestaan als wat met het door de Eerste Kamer af gewezen Moerdijkkanaal werd beoogd, n.l. een internationaal kanaal van Ant werpen naar den Rijn op Nederlandsch grondgebied. Meent men, dat de tegenwoordige vaar weg door het kanaal van Zuid-Beveland minder goed is of minder goed te maken dan een andere verbinding langs de z.g. tusschenwateren, dan zou over zulk een andere verbinding gelijk de Regee ring ook in haar memorandum aan de Belgische Regeering van 7 Mei 1929 heeft te kennen gegeven onderhandeld kun nen worden. Zulk een verbinding zal echter nooit het karakter mogen hebben van een rechtstreeksch kanaal van Antwerpen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2