No. 16 Maandag 19 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendfikse Cos BankN.V. Goes 32 Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Lahor" EERSTE BLAD. Xffyêsg Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Dit jaar geert catarrh I Binnenland. DE RIJKSGEGR00TING VOOR 1932 Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Voretstraat 70, Qoei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. <DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AboonemenïBörlJs: Per 3 maanden, franco pc* neet, 1.0**6 nummera (0.08 Prijs der AdvertentiQn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et BJJ abonnement belangryke korting. De positie van het Kabinet. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kanier over de Rijksbegrooting 1932 wordt op het beleid van het Kabinet niet malsohe critiek geoefend. Het 'beleid van het Kabinet, zoo lezen wij, had over het algemeen weinig be vrediging gewekt. Hoewel erkend werd, dat het regeeren onder de huidige om standigheden uiterst moeilijk is, werd toch van meer dan een zijde aan de Regeering gebrek aan doortastendheid verweten. Ge klaagd werd dat van regeeringswege wei nig of 'geen leiding uitgaat, terwijl verder scherpe critiek werd uitgeoefend op de houding van Minister de Geer, die nog vóór het overleg met de Volksvertegen woordiging kon plaats vinden, zien in een persgesprek zou hebben uitgela/.en op een wijze, waardoor alle overleg eigenlijk reeds bij voorbaat wend afgewezen. Dit alles lezende, zou men tot de over tuiging kunnen komen, dat de positie van het Kabinet vrij, wankel is en dat het onlangs verspreide gerucht, dat dit Minis terie nog vóór 1 Januari zou aftreden, niet geheel ongegrond zou zijn. Wij hebben er echter reeds eerder op gewezen, dat het huidige Kabinet, hoewel het zeer los staat van de Staten-Generaal en hoewel het niet steunt op een bepaalde meerderheid, die zich rond en achter het Kabinet schaart, omdat zij weet dat hare beginselen richtsnoer zijn voor het regee- ringsbeleid, toch een vrij sterke positie inneemt, omdat momenteel geen enkele partij of combinatie van partijen in staat is het bewind over te nemen. De rechtsche partijen staan nog altijd los naast elkaar en de verwachting, dat ze elkaar na niet te langen tijd zouden vin den, is niet verwezenlijkt. Veeleer zijn er aanwijzingen die op het tegendeel duiden. Omgekeerd schijnt de kans op de vor ming van een Rood-Roomsche meerder heid, of de vorming van een zooge naamd democratisch bloc, ook al zeer gering. Er mogen in Roomschen kring al en kelen zijn, die in die richting zouden wil len gaan, vooralsnog hebben deze elemen ten niet de leiding. Daarbij komt dat de Soc.-Democraten er al heel weinig op gebrand zullen zijn thans in een Kabinet zitting te nemen, overtuigd als ze zijn dat ze dan zouden moeten 'beginnen, met een zeer groot deel van hunne tot nu toe verdedigde theorieën als onbruikbaar en zelfs gevaarlijk over boord te gooien. Daarom schijnt de kans, dat dit Kabinet naar huis zal worden gestuurd ondanks het minder gunstige Voorloopig Verslag al heel gering. We zullen, wie weet nog hoe 'lang, met een extra-parlementair Kabinet moeten blijven voortsukkelen. En dat valt te betreuren, omdat er thans meer dan ooit, behoefte is aan ver trouwen en samenwerking tus- schen Kabinet en parlement. De fout van 1925 begint zich wel zwaar te wreken. China en Japan. Volgens een bericht uit Tokio is daar de vraag ter sprake gekomen, of sovjet- Rusland er niet veel meer aanspraak op kan maken, om als onderteekenaar van het Kellogg-pact uitgenoodigd te wor den tot deelneming aan de beraadslagin gen te Genève over het Ghineesch-Japan- sche conflict, dan de Vereenigde Staten. Volgens de „Evening Standard" worden op verschillende plaatsen in Mandsjoe- rije kazernes gebouwd, wat op een over wintering van de Japansche troepen in Mandsjoerije schijnt te wijzen. De volkenbondsraad beeft Zaterdag morgen een geheime zitting gehouden, waarvoor de vertegenwoordigers van Ja pan en China niet uitgenoodigd waren. Deze bespreking heeft tot geen resul taat geleid. Op uitdrukkelijk verzoek van Briand wordt de strengste geheimhou ding bewaard nopens den stand der be sprekingen. De toestand wordt als zeer ernstig be schouwd. Hoewel de Japansche delegatie te Ge nève uitdrukkelijk verklaart haar mede- m wanneer - 25. 45 en 65 etf, neemt. werking in den Raad te zullen blijven voortzetten, schijnen de onderhandelin gen vrij sterk geremd te worden door de houding, die de Japansche delegatie aan neemt. Ook gisteren werd een geheime zitting gebonden. Mgr. Nolens ie Genève herdacht. In afwijking van den tot dusver steeds gevolgden regel, dat de raad van beheer van het internationale arbeidsbureau te Genève slechts de nagedachtenis huldigt van de gestorvenen die lid van den raad zelf geweest zijn, heeft hij Vrijdagavond een eerbiedige hulde gebracht aan de na gedachtenis van mgr. Nolens, ofschoon deze aan de raadswerkzaamheden zelf nimmer had deelgenomen. Toen het rapport van den directeur, Albert Thomas, dan ook aan de orde kwam, heeft Thomas onmiddellijk aan zijn afscheidswoorden herinnerd, die hij in het rapport aan mgr. Nolens gewijd had. Thomas verklaarde te gelooven, dat het zeker niet in den geest van mgr Nolens zou geweest zijn, indien thans nog groote redevoeringen over zijn werk en belang rijke verdiensten zouden gehouden wor den. Hij meende dus naar zijn in zijn rapport neergeschreven herdenkings woorden te mogen verwijzen, overtuigd dat ook de raad van beheer er prijs op zou stellen nog voor het laatst de nage dachtenis van een der oudste en getrouw- ste vrienden der internationale arbeidsor ganisatie te huldigen. Hierna verhief de raadsvoorzitter, pro fessor Mahaim, zich van zijn zetel, welk voorbeeld door alle raadsleden, ambtena ren, journalisten en andere toehoorders gevolgd werd. Op voorstel van den voorzitter besloot de raad, dat de president een schrijven van rouwbeklag aan de Nederlandsche re geering en aan de familie van mgr No- lens zal zenden. België verhoogt zijn invoerrechten op vleesch en boter. De Brusselsche correspondent van het „Hdbl." meldt: De ministerraad heeft den minister van landbouw machtiging gegeven een ont werp gereed te maken om de inkomende rechten op het vleesch en de boter te ver- hoogen. Zooals wij een paar maanden geleden in het vooruitzicht hebben gesteld, zou het recht op de boter van fr. 0.20 op fr. 1.40 per K.G. worden gebracht. De cholera-epidemie in Irak. Dank zij de lage temperatuur, welke thans heerscht, is de cholera-epidemie in Irak ten einde. Van de 1960 personen, die in het ge heel door de ziekte zijn aangetast, zijn er 1230 overleden. De regeering van Perzië neemt huiten- gewone voorzorgen, teneinde een verbrei ding van de ziekte over de grens in de •landstreek Shattal Arab te verhinderen en heeft bevel gegeven, dat alle inwoners, zoowel dn de steden als in de dorpen, ingeënt moeten worden. Alweer een Vlaamsch dienstweigeraar. Steeds verder breidt de dienstweigering epidemie zich in Vlaanderen uit Vrijdag heeft de minister van landsverdediging alweer een brief ontvangen van een mi licien, ditmaal uit Teilt, in West-Vlaan- deren, die, na bijna drie maanden dienst bij een te Brussel in garnizoen liggend regiment lanciers, tot de overtuiging is gekomen, „dat er voor een Vlaming, in België, geen recht bestaat", wat hem dan ook, naar zijn oordeel, „als katholiek Vlaming, in geweten verplicht allen ver deren militairen dienst te weigeren". Deze dienstweigeraar liet tevens aan zijn commandant weten, dat hij zich op 18 dezer bij de gendarmerie te Tielt zal ge vangen geven. President Hoover eischt bezuiniging. President Hoover heeft een beroep op het land gedaan hem te steunen bij het nemen van drastische bezuinigingsmaat regelen, welke, naar hij verklaarde, ab soluut noodzakelijk zijn. De president verklaarde, dat met het oog op het te verwachten groote tekort zelfs nuttige ont werpen moeten en zullen worden uitge steld. Verder verklaarde hij, dat op de uit gaven der regeering tot de laatste cent moet worden bezuinigd. Naar men verneemt, wil het departe ment van marine 7.700.000 dollars min der bezuinigen dan de 61 millioen dol lars, die president Hoover als verminde ring der uitgaven voor de marine heeft gevraagd. De president heeft zijn misnoe gen te kennen gegeven, dat nog geen definitieve oplossing is verkregen. Het gerucht gaat, de de minister van ma rine Charles Adams voornemens is af te treden wanneer geen overeenstemming met den president over de bezuiniging op de marine kan worden bereikt. Edison overleden. De bekende uitvinder Edison is Zon dagmorgen 3.24, Amerikaansche tijd, 8.24 Europeesche tijd, overleden, na drie da gen buiten bewustzijn te hebben gelegen. Het lijk zal in staatsie liggen tot de begrafenis, waarvan de datum nog niet is bepaald. Korte Berichten. De Duitsche nationaal-socialisten zetten, in weerwil van den afloop der Rijksdagdebatten hun kamp tegen het ka- binet-Brüning met onverminderde kracht voort. Op een veld in de nabijheid der hoofdstad Brunswijk paradeerden giste ren ongeveer 75.000 nationaal-socialisten, die met 388 extra treinen en 5000 vracht auto's aldaar waren aangekomen, voor Hitier. Noodkreet uit de metaalindustrie. De N.V. van Thiol's Draad-Industrie te Beek en Donk, de firma Everts van der Weijden te Helmond, de N.V. Lim- burgsche Draadwaren- en Draadvlecht- werkfabriek, Blerick, de firma W. Güs- ken, Draadfabriek, Blerick, hebben een te legram gezonden aan den minister van arbeid, handel en nijverheid en aan den minister van financiën. Daarin wordt gewezen op de steeds toenemende concurrentie van buitenland- sche producten van draadnagels, punt- draad en draadvlechtwerk, en de plotse linge waardevermindering van het pond sterling, waardoor het voortbestaan van de bedrijven der firma's voornoemd, zoo wel voor de binnenlandsche als voor de exportmarkt, zeer ernstig wordt bedreigd. Zij verzoeken dringend bij de herzie ning van de Tariefwet, het invoerrecht van draadnagels en puntdraad aanzien lijk, ten minste tot 12 pet. te verhoogen, en deze verbooging zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Onze belastingplaatjes. Een inzender maakt in „De Tijd" de volgende opmerking: Een of twee weken geleden las ik in uw blad weer, dat er iemand gesnapt was, die belastingplaatjes vervalschte. Wie moet er nu veroordeeld worden? De wetgever, die dergelijke prullaria laat maken of de stakker, die deze blikken vodden door zijn dochtertje van zes jaar kan laten namaken. Is dat geen misdaad uitlokken? Dertig, vijf-en-dertig jaar geleden had men in Brussel reeds aan de rijwielen duidelijke, moeilijk na te maken, wit ge- emailleerde hartvormige, sierlijke plaatjes met een helder rood nummer erop. En dan altijd precies op dezelfde plaats. Ik meen links aan de voorvork bevestigd, niet, zoo als hier, aan een touwtje aan het zadel of stuur of in den broekzak van den berijder. Deden we ook zoo, dan kwamen er heel wat minder diefstallen van belasting plaatjes voor en summa summarum, veel minder veroordeelingen. Enze lie pen voor de politie veel gauwer in de ga ten. Wat dus ook nog preventief zou werken. Verdere bezuinigingen in IndlB. Het „Soer. Handelsblad" verneemt, dat volgens het oordeel van de Begrootings- commissie voor 1932 alsnog f59.000.000 aan gewone uitgaven moet worden be zuinigd. Voorgesteld wordt deze 59 mil lioen als volgt te verdeelen: pensioenen 13 millioen, verlofssalarissen en over- tochtskosten 1 millioen, uitkeering aan locale ressorten en zelfbesturen 10 mil lioen, onderwijssubsidies iy2 millioen, an dere uitgaven 16 millioen, bezoldigingen 6i/2 millioen, leger en marine 12 millioen. In de jaren 1933 t/m 1935 zullen ver dere bezuinigingen worden doorgevoerd. De bezoldigingen zullen in 1935 tot 13 millioen gulden worden teruggebracht. Nieuwe Commissaris der Koningin In Drente. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot commissaris der Koningin in Drente Mr Dr R. H. baron de Vos van Steenwij k, griffier der Tweede Kamer. De nieuw-benoemde Commissaris der Koningin in Drente, Mr Dr R. H. baron de Vos van Steenwij k, werd in 1885 te Zwolle geboren. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit en promoveerde daar in 1912 tot doctor in de rechten en staatswetenschappen, dit laatste op een proefschrift over stemplicht. Sinds verscheiden jaren heeft baron De Vos van Steen wijk zitting in de staats commissie tot voorbereiding van de wet telijke regeling van het waterstaatsbe stuur. Hij is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De nieuw benoemde is de liberale richting toegedaan. Algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer. Aan het Voorl. Verslag over de iRijks- begrooting voor 1932 is bet volgende ont leend: Beleid van het Kabinet. Het beleid van het Kabinet bad over het algemeen weinig bevrediging gewekt. Men erkende, dat het regeeren onder de huidige omstandigheden uiterst moeilijk is. Doch het had teleurstelling gewekt, dat van Regeeringswege onder de huidige omstandigheden weinig of >geen leiding uitgaat. Men beschouwde het als een ernstige tekortkoming, dat de Troonrede geen duidelijke mededeelingen doet over de maatregelen, welke de Re geering voornemens is te nemen, om ook in onze handelsbalans .verbetering t® bren gen. Aangedrongen werd op een algemeens crisis wet; anderszijds werd dit bestreden. Verscheidene leden 'klaagden er over, dat van het Kabinet zoo weinig kracht uitgaat. Van werkelijke 'leiding valt niets te bespeuren. De vrees werd uitgesproken, dat het Kabinet in zijn huidige 'samenstelling niet voldoende voor zijn taak berekend is, zeiker niet in dezen moeilijken crisistijd. In verband hiermede werd door som migen gevraagd, of de Regeering wel doordrongen is van het communis tisch gevaar, zoowel hier te lande als in de overzeesche gewesten, en of hier wel voldoende tegenweer wordt geboden. Karakter van het Kabinet. Somimige leden, die meenden, dat prin cipieel© wetsontwerpen van 'dit Kabinet niet meer te verwachten zijn en het als crisis-Kabinet moet worden beschouwd, stelden de vraag, of het niet op breeder 'grondslag moet worden gereconstrueerd en onder krachtiger doelbewuste leiding. Andere leden, hoewel erkennende, dat de tijdsomstandigheden het Kabinet vooral tot een crisis-Kabinet stempelen, meenden nochtans, dat niet alle arbeid, meer in het bijzonder met het Christe lijk karakter van het Kabinet verband houdende, aebtertwege mag blijven. Ontstemming Vele leden waren ontstemd over de uitlatingen van den Minister van Financiën in een interview, waarvan de dagbladen van 30 September 1.1. het ver slag bevatten. 'Zij achtten het ongewenscht, dat de minister op een oogenblik, wanneer de begroeting en daarmede de finan- cieele toestand des Rijks in de afdeelin- gen wordt onderzocht, daarover mede deelingen doet in de pers 'Ook waren verscheidene léden ontstemd, dat de minister de korting van de salarissen van het Rijkspersoneel als een besliste zaak voorstelt. Met 'kiem werd de vraag gesteld, of de desbetreffende publicatie een verklaring is namens het Kabinet. 's Lands financiën. Met de Regeering zag men algemeen den bedenk 1 ij ken toestand van 's Lands financiën in, waarvoor onverwijlde voorziening noodig is, Algemeen verklaarde men zich dan ook bereid er toe mede te werken de be- grootin'g sluitend te maken. Verscheidene leden merkten op, dat de in de begrooting aangebrachte bezuini gingen teleurstellend. 6» ww «o deel Binnenland. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegrooting. Vergadering van het Kon. Ned. Land- bouwcomité. De brandweer op Walcheren. Buitenland. Edison overleden. Het Japansch-Ghineesch conflict. Drei gend oorlogsgevaar. België verhoogt zijn invoerrechten op vleesch en boter. Mijnongeluk in Westfalen. zelfs niet anders dan schijnbezuinigingen. De onderwij'sbezuini'gingen zijn nog vogels in de lucht. Veel van wat versobering wordt genoemd is slechts uitstel. De salariskorting. Vrij algemeen werd bezwaar geopperd boewei van uiteenloopenden aard tegen de voorgenomen salaris- korting. Vooral de motiveering, welke de minis ter van Financiën voor de salarisverlaging aanvoert, werd ondeugdelijk geacht. Daar uit 'blijkt, dat de Regeering niet tot deze verlaging overgaat, omdat zij de salarissen te boog vindt, maar uitsluitend om de begroeting in evenwicht te brengen. 'Enkele leden noemden vermindering van de uitgaven voor de ambtenaarssala rissen noodzakelijk. Sommige leden vestigden de aandacht op de mogelijkheid om de voorgenomen salariskorting, wanneer deze beslist on vermijdelijk mocht 'blijken, te vervangen door een verder verhaal op de bijdragen voor pensioenen. Sommige leden spraken den wensch uit, dat de Regeering maatregelen zou be ramen om de cumulatie van betrekkingen zooveel mogelijk te beperken. Onderwijs. Met verwondering hadden verscheidene leden gezien, dat de Regeering bij het op maken van de begrooting reeds rekening heeft gehouden met de financieele gevol gen van de wijziging van de La- ger-onderwijswet, waartoe 'het ontwerp nog slechts bij de Kamer is inge komen. Zij keurden het af, dat de Regee ring wederom, evenals in de vorige finan cieele crisis, op het onderwijs zoodanig bezuinigen wil, dat de belangen van het volksonderwijs daardoor ernstig zullen worden geschaad. Andere leden spraken als hun meening uit, dat bezuiniging op onderwijsgebied dringend noodig is. Sommige Men drongen ter besparing op de Rijksuitgaven aan op afschaffing van het verplichte zevende 1 e e r j a a r en van den leerplicht voor het zevende leerjaar. Verscheidene andere leden kwaimen hiertegen op. De Zuiderzeewerken. Inlichtingen werden gevraagd over de bedoelingen van de Regeering ten aanzien van de Zuiderzeewerken. In dezen crisis tijd moet het productieve werk niet ver minderd maar vermeerderd worden. Enkele leden zouden zich verheugen indien van verdere inpoldering werd af gezien. Ziji zouden zelfs den afsluitdijk niet voltooid wenscben te zien. Rijksmiddelen. Vrij algemeen 'kon men zich vereenigen met de bestemming welke de regeering wenscht te 'geven aan het overschot van het dienstjaar 1929 en met de wijze, waar op zij de saldi der jaren 1929, 1930 en 1931, in totaal .vermoedelijk 54 millioen, over de jaren 1932, 1933 en 1934 wenscht te verdeelen. Ook had men met genoegen kennis genomen van het voornemen der regeering om over te gaan tot de instel ling van een reservefonds, waaruit in slechte jaren zou zijn te putten, terwijl er in gunstige jaren in zou worden gestort. 'Nagenoeg algemeen kon men zich ver eenigen met de voorgestelde benzine- belasting. De voorgestelde verhooging van het tarief jrv<>err«cHten werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1