DE ZEEUW Om het Eeuwige Rijk. TWEEDE BLAD. HET ADRES A. WILKING r EED JE, nschrijving Bouwland IVissebosch ïde Thöter line QL-4, et Bergplaats f, Wat er deze week voorviel FEUILLETO N. Brieven uit Middelburg, Zoeklichtjes. Staten-Generaal. O E O E N. laibaar voorstel, louellen. Ie Prijs Gr. Ypolder. [EINKENSZAND 1. REMIJNSE— Arendskerke: 's-Heer Arends- Nieuwen West groot 42 A. ore onder Vlake, te leveren en tomen ten kan- JONKERS te October 1931, uur. OP: 'blazer en Trieur, der. Dagelijksch :er geschikt voor /ER, Selsstraat, kking Is ver- oonen event, zen van ver inlichtingen, mis geen ver- MKERS te Goes TOBER 1931, mr te Goes, in 3, krachtens ar- koopen: aan het Nisse- 48 c.A. cques Everse. Ie betaling, m te bekomen OOLEN te Mid- ens in het Brkoopen: CTOBER 1931, Mercurius", £ian Middelburg, F MET TUIN, angel S 28 te 591 c.A. te aanvaarden. ERF MET TUIN, nsingel (Dam- g T 228, groot larden 4 Janu- :n omschreven, j voor- en op 1012 en van a van een be- irkrijgbaar ten itaris. C. MATTHIJS nemens op ITOBER 1931, het café van 3URG te Kam- art. 1223 B.W. verkoopen en len: uit: UR, ERF EN 'l en Soelekerke- of 214 Roeden, de Wed. P. ij de betaling, 1931. tgen bij den brulkte Auto t ouder dan '29. rijving en prijs, ïmeen Advert.- ierikzee. j., P. G., biedt STER, me alleen. Br. blad te Goes. INGEN. en Zwingen, ploegen, Grop- xploegen. INKENSZAND VAN ZATERDAG 17 OCTOBER 1931, Nr 15. Eerste, zoowel als Tweede Kamer heb ben deze week druk vergaderd. De parle mentaire molen krijgt weer wat gang. In de Eerste Kamer werd een interpellatie gehouden en wel een, waar voor in den lande groote belangstelling bestond. De heer De Savorain. Lohman wilde weten, hoe bet nu stond met de Nederlandsch-Belgische onderhandelin gen. Minister Beelaerts van Blokland kon niet veel op deze vraag antwoorden, waar alles nog in een stadium verkeert, waarin publieke bespreking niet gewensoht is. Zoodra er resultaat bereikt is, zal de volksvertegenwoordiging er een oordeel over kunnen uitspreken. Toch waren er in 'het betoog van den minister enkele uitlatingen, die den inter- pellant aanleiding gaven een ernstige waarschuwing te laten hooren. Nadat in ons Lagerhuis het wetsont werp inzake de mobilisatie-slachtoffers was goedgekeurd, werd door den heer v. d. Tempel (s.d.) geïnterpelleerd over de werkloosheid. Het zal de vraag zijn of zulk een interpellatie in de benarde om standigheden, waardoor de regeering aan handen en voeten gebonden is, eenig practisch resultaat zal opleveren. De crisis, die al verder om zich heen grijpt, eischt steeds meer de aandacht. Zoo is er deze week onder leiding van Minis ter Verschuur een conferentie gehouden, waarin de vraag besproken is, wat er ge daan kan worden om verdere verergering van de crisis te voorkomen en te komen tot een kostprijsverlaging over de geheele linie. Ook in Lodië zijn de gevolgen van de crisis onrustbarend. Het tekort over 1931 zal zeer groot 'zijn, zoodat het moet komen tot een diep-ingrijpende bezuiniging. De salarissen zullen aanzienlijk moeten wor den. verlaagd en ook de pensioenen zullen niet onaangetast kunnen blijven. Duitschland heeft aan het eind van de vorige week weer een nieuw kabinet- Brüning gekregen, maar het is, terwijl wij dit schrijven, nog hoogst onzeker, of het een meerderheid in den Rijksdag achter zich zal vinden. De spanning in politieke kringen is groot, vooral na de Zondag plaats gehad hebbende betooging van de „rechtsche" oppositie-groepen te Ham burg, waar de oud-president der Rijks bank een rede heeft uitgesproken, die uit nemend geschikt is om het crediet, dat Duitschland nog had, een leelijken trap te geven. De politieke toestand is dus in Duitschland even duister als voorheen. In Spanje zijn ook ernstige dingen ge beurd. Daar heeft de kerkelijke kwestie tot een kabinetscrisis geleid, al kon heel spoedig een nieuw kabinet warden ge vormd. De onmiddellijke aanleiding tot de cri sis was de aanneming van de grondwets bepaling inzake de kerkelijke orden. Na een zeer heftige discussie, werd met 178 tegen 59 stemmen een grondwetsartikel aangenomen, krachtens hetwelk de reli gieuze orden zullen worden onderworpen aan een bijzondere wetgeving, waarbij alle orden, welke naast hun kerkelijke gelof ten ook nog de gelofte afleggen van ge hoorzaamheid aan een ander dan het wettig staatsgezag, moeten wdrden ont bonden. Elke commercieele handeling is den orden verboden, zij zijn onderworpen aan de belastingwetten en te allen tijde zal de staat tot inbeslagneming hunner goede ren bevoegd zijn. En de socialisten wisten dit alles nog te verscherpen door de be paling dat geen religieuse orde onderwijs zal mogen geven. Door de oppositie is gezegd, dat dit de inleiding van een bur geroorlog beteekent. De Volkenbondsraad heeft een groot deel der week besteed aan de bespreking van het Japansch-Ghineesch conflict. Het schijnt wel, dat Japan maar slecht gediend is van de interventie van den Volkenbond en dezen voor dit geval liever 37). o Eindelijk naderden ze de vulkanische streek, waarin Philadelphia gelegen is. Op de met lava bedekte wegen verhaastte de stoet zijn snelheid en binnen korten tijd waren de stadspoorten bereikt, eigen lijk nog voor men vermoedde, dat men zoo dicht bij het doel was. De gewone teekens, waardoor reizigers geleid worden, waren geheel uitgebleven, want alle torens en hooge gebouwen wa ren ingestort en Philadelphia was slechts half bevolkt en vrijwel geheel verwoest. De verlaten straten maakten een droeven indruk na de dichtbevolkte wegen in Ephesus en de bewoners waren geen vroo- lijke, modieuse menschen, die elkaar trachtten te overbluffen door de pracht van hun vergulde wagentjes of hun rijke met juweelen bezette paardentuigen en hun kostbare kleeding, maar rustige, hardwerkende lieden, dip geen andere keus hadden, dan in de verwoeste stad te blijven. Flinke, nadenkende, besliste menschen leken het en Flavia, die zich het gebod in het geheugen riep, dat deze Gemeente naar de maan verwenscht. In ieder geval wilde het niets weten van een meedoen van Amerika aan de besprekingen. De andere leden van den Volkenbondsraad dachten er echter anders over. Inmiddels loopen er geruchten, dat Ja pan zich meer en meer toebereidt voor den oorlog. Hoe zal dit alles nog afloo- pen? mmm—bbmbt» LXXVHI. Amice, Verleden week beloofde ik iets over de laatstgehouden vergadering van den ge meenteraad mede te deelen. De stemming in dien raad stond in het mineurteeken en werd min of meer beheerscht door de van B. en W. ingekomen missive van 2 October 1.1. ter begeleiding van de door hen ingediende gemeentebegrooting voor 1932. Een der raadsleden was hierdoor zoo zeer vervuld dat hij begon aan het houden van algemeene finantieele be schouwingen en door den burgemeester moest worden vermaand deze beschou wingen, hoe belangrijk ook, te willen uit stellen tot over een paar maanden bij de behandeling der begrooting. En voorts schrikte al wat links is op bij 't vernemen van het woord „bezuiniging", ook al werd dit woord meer vermoed dan vernomen en was veel van rechts op zijn „qui vive bij het peilen van nieuwe uitgaven. Om met een der laatste punten der agenda te beginnen werd voorgesteld om aan de Industrie- en Huishoudschool voor meisjes les te geven in Boekhouden en in Natuur- en Scheikunde. Het bleek dat wat men vroeg, reeds lang was geschied en de Raad slechts had goed te keuren wat reeds was ingevoerd. Ook bleek dat men den opzet voor de stichting der school n.l. het opleiden der meisjes tot a.s. huisvrouwen in koken, het behande len der wasch, knippen en naaien etc. had uitgebreid tot het opleiden tot aanstaande leeraressen en van de Huishoud school eene Hoogere Huishoudschool had gemaakt. Het bestuur verkreeg de ge vraagde toestemming niet dan na ernstig verzet. Hierbij werd aangevoerd, dat, zoo de alleszins loffelijke gewoonte om con tant of bij de week te betalen werd ge volgd, boekhouden niet noodig is en al leen kan dienen om aan diegenen, die schuld maken eene onaangename gewaar wording te bezorgen en dat een heerlijk klaargemaakte middagpot zonder kennis van natuur- en scheikunde voor velen de voorkeur verdient. Er had nog kunnen worden bijgevoegd dat h a 1 v e kennis van een vak als Scheikunde gevaarlijk is. Maar toch werd de gevraagde toestem ming door den Raad verleend, omdat de halve bedreiging dat de elf voor leerares studeerende meisjes wel eens naar Den Haag of elders zouden kunnen gaan en de Btudiegelden dan op Middelburg zouden kunnen worden verhaald, doeltrof. Zoo doende werden weer een paar baantjes ge creëerd en werd het omgekeerde van be zuiniging bereikt. Een, naar aanleiding van een inciden teel verzoek tot het koopen van bouw grond in het Park van Nieuwenhove, aan gevangen discussie over de vraag of ver koopen of in erfpacht geven van gemeen tegrond de voorkeur verdient werd ge stuit. Het bleek, dat in het bedoelde blok bouwgrond en trouwens in het geheele park reeds verschillende perceelen waren verkocht ook de S.D.A.P. wethouder kodht er indertijd grond voor zijn buiten huis en reeds meerdere aanvragen om grond te koopen, aanhangig waren. Nadat een voorstel der Vrijz.-Dem. raadsfractie tot uitstel was verworpen, ging het voor stel om te verkoopen er met groote meer derheid door. Onmiddellijk daarop, toen de S.D.A.P.- er, de 'heer Paul, die een geruimen tijd elders had vertoefd, in de raadszaal was teruggekeerd, deelde de burgemeester als een groote verrassing mee, dat deze heer ook onder de aanvragers behoorde en werd een mooi perceeltje aan hem niet inerfpachtgegeven doch ver kocht voor den bouw van een nieuw villatje in het Nieuwenhovepark. Dit was wel echt: theorie en practijfc. Ook bij de sociaal-democraten gaat de natuur boven de leer. Wellicht heeft de heer Paul wel gedacht: Als de socialis- gegeven was om geduldig te blijven en te behouden Wat ze van hun leermeester Quadratus, een van Johannes eigen leer lingen, ontvangen hadden, verbaasde zich, hoe het Evangelie nu bloeide in dezen tijd van vervolging. De komst van zoo'n aanzienlijk bezoe ker als de Romeinsche patriciër, veroor zaakte een heele opschudding ih de halfontvolkte stad; maar de Christenen vreesden, dat zijn bezoelj voor hen niet veel goeds beteekende. Men kan zich hun verbazing dan ook voorstellen, toen Fla via en haar zuster kort na haar aankomst 'hun leeraar opzochten en hem een brief overhandigden met de groeten en belang stellende vragen van hung eloofsgenooten in Ephesus. Terwijl Flavia door dit bezoek het klei ne groepje waarachtig geloovigen bemoe digde en him geloof versterkte, kreeg haar man van den prefect een treurig verslag over hun koppigheid en hun voortduren de weigering om de plaatselijke goden eer te bewijzen. Flaminius keek teleurgesteld, toen hij dat hoorde, want hij had gehoopt, dat deze menschen net zouden zijn als de Laodi- censen en dat een kort, vriendschappelijk onderhoud met hen Flavia ervan zou overtuigen, dat er niets verkeerds in stak zoo nu en dan eens naar den tem pel te gaan, al geloofde men ook in den tisdhe heilstaat wordt ingevoerd en bij alle kapitaal ook de grond door de ge meenschap wordt opgevorderd, dan is het inij onverschillig of ik eigendom of erf pacht verlies. We zien intusschen, dat de voormannen der Middelburgsche sociaal democraten hij den bouw hunner villa's en villatjes hun gunsten verdeelen tus- schen den Blauwendijk en het landelijke Park van Nieuwenhove, anders gezegd de Nadorst. De door de Vrijz. Democratische bondgenoote verraden politieke toeleg óm één of meer sociaal-democraten in het acihtbaar College van Regenten over de Godshuizen binnen te smokkelen, faalde, vermits de Raad er de voorkeur aan gaf zijne zelfstandigheid tegenover voorstellen van Regenten te handhaven. Zulks te ver standiger was dit, nu het tekort op de exploitatie dier Godshuizen sinds een jaar met een vasten post van een kleine halve tonne gouds op de gemeentebegrooting schijnt te zullen komen en al-zoo ernstig gaat bijdragen om de gemeentekas tot den bodem te ledigen en nieuwe belastingen te veroorzaken. De uitgaven voor het Zie kenhuis, het Burg. Armbestuur en de Werkverschaffing en Steunverieening be dragen voor 1932 ruim twee ton of wel 4B pet. van de opbrengst der (oude) In komstenbelasting over 1930. Van elke tien gulden die deze belasting opbrengt, gaan er vier weg aan deze verschillende soorten van gemeentezorg voor zieken en tminbedeelden. Dit stemt tot nadenken. Al zulke 'nieuwe of verhoogde uitgaven, ge paard aan verminderde inkomsten en weinig of niet getemperd door in te voe ren bezuinigingen, zijn oorzaak dat B. en W. komen met voorstellen tot het invoe ren of verhoogen van opcenten op de per- soneele belasting, het gemeentefonds en de vermogensbelasting tot een totaal be drag van f 106.000, of ruim een ton gouds meer. Zie hier: Raming vorig jaar. Pers. belasting f 76560.(110 opc.) Verm. belasting - 1700.(geen opc.) 'Gemeentefondsbel. - 92083.33 (65 opc.) f 170343.33 Thans voorgesteld: Pers. belasting f 108000.(150 opc.) Verm. belasting - 12000.(50 opc.) Gemeentel bel. -156249.67 (80 opc.) f 276249.67 De gemeente Middelburg gaat het voor beeld der groote gemeenten navolgen. Al leen de opcenten op de perso-neele belas ting dreigen in twee jaar tij dis te stijgen tot twee en een half maal zooveel (van f 43.717 (60 opc.) op f 108.0000 (150 opc.). Memgeen, wiens inkomsten ontrustbarend verminderen, vraagt zich af: hoe zal dit al weer betaald moeten worden? Trots alle optimisten, die den ontvan ger der belastingen toch ook. niet met filo sofische guldens zullen kunnen voldoen, houden wij het met- Colijh in de Stan daard, als hij schrijft: „Maar wij waarschuwen tegelijk tegen overdreven verwachtingen. Wat velen ter vervanging der regeeringemaatrege- len voorstellen, zal, indien niet alle voor teekenen bedriegen, binnenkort noodig blijken naast de nu voorgestelde maat regelen. Wij zijn nog maar aan het begin van 'de ellende". Beter dan ziende blind te zijn en de komende offers, die gevraagd worden, te verdoezelen, is het omzien naar beperking der uitgaven, evenals iedere particulier doet, die den curator in zijn faillissement met den taxateur liever niet in zijn wo ning ziet. Ook dien weg moet het met Middel burg uit. Vriendelijk groetend, t.t. METELLUS. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST God der Christenen. Hij had er zoo vol kom enop vertrouwd, dat de toestand zou zijn, zooals hij hoopte, dat hij er geen en kel bezwaar tegen had gemaakt, toen ze zei Quadratus qp te willen zoeken, ver wachtend, dat ze juist daardoor voor zijn aandringen zou zwichten. En dan zouden ze naar Ephesus terug kunnen keeren, in- plaats van de lange reis naar Pergamos te ondernemen; want zijn gezondheid zo(u spoedig beter worden, als de oorzaak van zijn angst werd weggenomen en het was dan niet noodig de menschen te bewij zen, dat hij niet deelde in het bijgeloof van zijn vrouw door naar de wijd en zijd beroemden god van de geneeskunde te gaan, want zij zelf zou die tegen haar in gebrachte beschuldiging weerleggen door evengoed naar den tempel van Diana te gaan, als naar de geheime bijeenkomsten der Christenen, want natuurlijk zou hij niet van haar eischen dat op te geven. De profeet zag, dat zijn bezoeker ont moedigd en bezorgd was; maar Flaminius was in het geheel niet geneigd hem het gevaarlijk geheim toe te vertrouwen, dat hem menigen angstigen dag en veel sla- pelooze nachten had bezorgd, maar be sloot Philadelphia te verlaten, voor het iemand ter oore kon komen. De zaak, waarvoor hij gekomen was, n.l. den pre fect op het hart te binden het den jo den ten koste van alles naar den zin te GEVAREN VAN INFLATIE. Het weekblad „Patrimonium" wijst op het ontstellende feit, dat in sommige kringen, vooral ook om een noodzakelijke loonsverlaging te ontgaan, zoo gemakke lijk over de mogelijkheid van inflatie, ven- mindering der waarde van het ruilmid del, wordt gesproken. Nog dreigt er o.i. voor den gulden geen onmiddellijk gevaar, indien Staat en Gemeente op hun hoede zijn en, al is het ten koste van impopulariteit, voor slui tende begrootingen zorgen. Maar de moeilijkheden worden met den dag grooter. Zij er toch breed overleg tusschen Re geering, werkgevers- en arbeiders-orga nisaties! Laat men niet in een soort gevechts positie tegenover elkaar blijven staan en straks moeten zeggen: het is te laatl Bij inflatie dalen de reëele loonen ge weldig, komen weduwen en gepension- neerden steeds meer in de knel. Spaar gelden smelten weg als sneeuw. De kas sen van de Vakbonden verliezen voor een groot deel hun reëelen inhoud. De Sociale Verzekering lijdt ernstige schade. Kerken en philantropische instellingen komen in de grootste moeilijkheden. God geve, dat wij voor deze ramp be waard mogen blijven! TIJDEN VAN DRUK. Tijden van maatschappelijken druk, zegt de N. P r. G r o n. G r t., zijn voor hei geestelijk leven waarlijk niet steeds de slechtste. Men ziet nu en dan het voorbeeld, dat er menschen zijn, die als zij van bezuini ging eiken dag hooren spreken, beginnen met te beknibbelen op bijdragen voor de uitbreiding van het Koninkrijk Gods. Dat is heelemaal verkeerd. Het gaat ook tegen de historie in. De slechtste tijden in heU maatschappe lijk leven zijn menigmaal de tijden van groote geestkracht en offervaardigheid voor den dienst Gods geweest. Dan leeft het geloof het krachtigst op. Dan ziet het kind Gods, dat in tijden van weelde soms te zeer zijn gedachten bepaalde bij de stoffelijke dingen, opeens, waar de wezenlijke waarden van het leven zijn. Wij denken aan den tiijd der reformatie in de zestiende en zeventiende eeuw. Nooit werd, hoe groot de druk ook was, een druk waarbij die van onzen tijd in het niet verzinkt, grooter geestkracht en ge loofskracht getoond. Toen ging het niet alleen om geld en goed, toen ging het om het leven. En wat hebben .de getrouwe belijders toen niet veel mogen doen in belijden en beleven der waarheid. Zij hieven door de genade Gods getrouw aan de goede beginselen. Te midden van de donkerste tijden klonk de psalm des geloofs luide op. En de vrucht? Zie onze belijdenisschrif ten, zie de statenvertaling, zie de hand having der zuivere leer, zie het blij ge loofsleven in de kerken der reformatie. Maar daarna: let ook op de maat schappelijke vrucht. Welk een zegen. Onze gouden eeuw. Een opbloei op alle levensterrein als nimmer meer werd aan schouwd. Nederland vooraan in de rij der volkeren, op alle gebied. Wij hebben ook daarna gezien de rijke vrucht van gehoorzaam leven in den weg van het Woord Gods. De achttiende eeuw met haar groote weelde was een ellendige tijd. Ook voor maken, daar zij de rijken en machtigen waren in het groote, was spoedig afge daan en na een vluchtigen blik op de vernielde" zuilen, beelden en gebouwen, die overal langs den weg lagen, sloeg hij den grooten Romeinschen weg in naar het Noorden. „Hoe komt het, Flaminius, dat deze stad eigenlijk slechts een verzameling puinhoopen is?" vroeg Flavia, toen ze weer onderweg waren. „De schatkist is niet meer zoo goed ge vuld als vroeger en ofschoon het gouver nement heeft geholpen om Ephesus en Smyrna, Thyatria en Sardis te herbou wen, vond men het toch niet verstan dig ook Philadelphia te helpen, daar het ligt in 'n streek, waar aardbevingen elk oogenblik voorkomen," zei Flaminius, te rugblikkend op de verbrijzelde marmeren zuilen en ingestorte poorten, die zoo dui delijk lieten zien, hoe heftig het natuur verschijnsel was geweest. „Arm Philadelphia rijk Philadel phia!" riep Flavia uit, terwijl ze wee moedig staarde naar de wit gekalkte mu ren, die in de zon lagen te roosteren. „Rijk Philadelphia!" herhaalde haar man. Flavia kleurde. Ze besefte pijnlijlk, dat, wat zij als ware rijkdom beschouwde, door haar man als de grootste armoede zou worden gezien. „0, ongetwijfeld wordt Ook sl stemt sist in met do cri-* tiek die voortdurend op ona distributie stelsel wordt uitgeoefend, dan kan men toch niet ontkennen, dat er iets hapert. Als onze tuinbouwers slechts enkele centen voor hun bloemkool ontvangen, dan is bet niet in orde, aio van de con sumenten een dubbeltje per stuk wordt gevraagd. Als de veehouders klagen over de lage veeprijzen, dan gaat het niet aan, dat het publiek maar steeds den hoogsten prijs moet betalen. Als de groothandelsprijzen voortdu rend dalen en naar de fabrikanten klagen zelfs zeer sterk dalen, dan moet dat ook in de kleinhandelsprijzen tot uiting ko men. Anders hapert er iets. Zooals dat inder daad het geval schijnt te zijn. Ik vind het hoogst gevaarlijk, als de Overheid zich met de distributie gaat be moeien. Dat geeft niets dan narigheid. Maar dan moet ook gezorgd worden dat het niet noodig is. Ik beschouw den middenstand als een noodzakelijke schakel in het distributie proces. Een schakel, die niet gemist kan worden in ons gecompliceerde leven. Maar dan rust ook op den midden stand de taak, om als er iets hapert, en dat schijnt toch inderdaad zoo te zijn daartegen maatregelen te nemen. Dat te doen is een volksbelang. Maar ook een middenstandsbe- 1 ang. OPMERKER. de kerk. Vooral voor de kerk. Revolutietijd en vreemde overheer- sching als een bittere vrucht daarvan ervaren, wat hebben zij in Nederland een druk gebracht. Maar daarna kwam er weer geestelijke opleving. Nieuwe reformatie. Wij noemen de Afscheiding en den zegen, die ook in maatschappelijk opzicht volgde. De jaren van 80 tot 90 waren voor het maatschappelijk leven ook zeer moei lijk. Toch had het gereformeerde volk de kracht tot de stichting der Vrije Univer siteit. Toen werden de grondslagen go- legd voor de antirevolutionaire partij. Toen werd „Ons Program" geboren. En ook: welk een rijke maatschappe lijke opleving volgde. Heeft de weelde in en na den oorlog voor ons volk echter niet verslappend gewerkt? Is de wereldgelijkvoimigheid niet reel grooter geworden? Laat ons dan niet meedoen in het ge durig klagen over de malaise. Ook nu kan de druk geestelijken zegen brengen. Ook nu zijn er de mogelijkheden, die ons later doen zeggen: het is toch goed geweest voor ons volk en voor de wereld. Er kan ook nu uit den druk geboren worden een geestelijke opwaking. Zooals dat telkens weer in de histo rie is gezien. Maar dan moeten de kinderen Gods getrouw wezen. Dan moeten zij niet voor aan staan als er geklaagd wordt, maar dan moeten zij vooraan staan als er ge tuigd moet worden en als het voorbeeld van ons gevraagd wordt, waaruit blijkt, dat wij de geestelijke dingen waarlijk hooger schatten dan de stoffelijke en het eeuwige verre waardeeren boven de din gen van den tijd. Want als het zout smakeloos wordt, waarmede zal het gezouten worden? Interpellatie over de economische crisis. De Minister aan het woord. Gisteren werd de 'behandeling van de interpellatie-Van den Tempel voortgezet. Minister Ruys de Beeren- Jbroucfc vervolgt zijn rede en betoogt, dat een goede interlocals samenwerking thans verder verwijderd schijnt dan ooit. Het heeft spreker niet verwonderd, dat de interpellant het kapitalistische stelsel als oorzaak van de crisis noemt. Maar hij noemde nog tal van andere oorzaken, die net als arm beschouwd, en toch lijkt het me jammer, dat de naam zou uitsterven." „Maar dat zal toch gebeuren, de stad is verdoemd," zei Flaminius nogal geme lijk. „Als men gewild had, dat de naam van den groote, waarnaar ze genoemd is, voor het nageslacht bewaard zal blijlven, dan had men een andere stad zoo moeten noemen, want Philadelphia zal spoedig vergeten zijn." Flavia sloeg de oogen op naar het ge laat van haar echtgenoot. „Zullen de Christenen in Philadelphia ook vervolgd worden?" vroeg ze bedremmeld. „Vervolgd?" herhaalde Flaminius. „Dat is een hard woord, Flavia. We moeten ons buigen voor den wil van 't volk in deze steden, die nog slechts ten deele hebben leeren buigen onder het gezag, en als de vox populi eischt, dat de Christenen ge dwongen worden hun leer op te geven, dan moeten wij dien eisch kracht bij zet ten." „En wat zal er dan gebeuren met de christenen?" vroeg Flavia in spanning. „Dat zal afhangen van hun oude vij anden, de joden. Juist nu de keizer zware belastingen moet heffen, om de onkosten van den oorlog te bestrijden, moet het den joden ten koste van alles naar den zin gemaakt worden, want zij zijn de grootste kooplieden en handelaars in deze streken" (Wordt vervolgd,}

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5