Sloans Liniment TIN 't Gerohuis Kerknieuws. Predikbeurten. Uit de Provincie Gemengd Nieuws. Moderne Fruitschaal f 5.- Leestafel Land- en Tuinbouw HET St. Adriaanstraat - Goes. HOOFDPRIJS van den hoofdprijs f 5000,— of één der andere 1190 geldprijzen, die ge door deelname aan de nieuwe Sanella-Prijs- vraag kunt winnen! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier meerdere gratis-exem plaren voor deelname. Iedere deelnemer ontvangt een Verkeerskalendervoor1932 School Winte Wi zoo goed Rugpijn Deel welbehagen toe aan de afgematte, pijnlijke, over spannen spieren met Sloan's Liniment, Lichtelijk aange wend, zonder inwrijven, drijft het de pijn er rechtstreeks tut. Krampachtig samengetrokken spieren beginnen snel weder lenig te worden en pijn en gevoeligheid verdwijnen. Millioenen hebben Sloan's Liniment met succes gebruikt voor alle Spier- en Zenuw-pijnen. werkloozenkassen. Voor werkverschaf fing is besteed 3% millioen, doch dit be drag is bij lange na niet voldoende en het zal wel 6 kt millioen worden. Van al deze bedragen komt 50 pet. voor re kening van de gemeenten. Omtrent den omvang der werkverschaf fing kan spr. nog mededeelen, dat in de drie noordelijke provincies het aantal te werk gestelden in 1931 bedraagt 2992 tegen 249 drie jaar te voren. Spr. meent hiermede de gestelde vragen te hebben beantwoord. Repliek. De heer Van den Tempel (S.D.) repliceert, en blijft aandringen op ruime steunverieening voor werkverschaffing. Wat de werkloozenkassen betreft, merkt spr. op, dat hij de oorzaak van het ont breken van een nieuwe regeling moet zoe ken in het overlijden van den voorzitter der commissie voor de werkverruiming, mgr. Nolens, die zeker deze zaai zeer toe gedaan was. Thans blijkt, dat er over deze zaai nog niet is gedacht. Een regeling is echter dringend noodig, lettende op de groote aantallen uitgetrokkenen; van zeven werk loozenkassen, aangesloten bij het N.V.V. met samen 16.000 leden, zijn er thans reeds ruim 11.000 uitgetrokken. Scherp keurt spr. het af dat de regeering den extra steun afhankelijk zal stellen van de loonen die nu nog in. 't betrokken bedrijf worden betaald. Ten aanzien van de extra steunregeling zegt spr., dat die op stuitende wijze wordt verleend. De minister vroeg of het een schande was, als men zich tot een instel ling van weldadigheid moet wenden. Spr. zegt dat de zelfstandige arbeiders, dat als zoodanig voelen. Spr. is door het antwoord op zijn vra gen zeer teleurgesteld. De werkloozen worden feitelijk verwezen naar de armen zorg. Spr. dient twee moties in. De eerste strekt: de Regeering uit te noodigen te bevorderen dat de werkloozen- uitkeering door de gemeenten wordt ver hoogd van f 13.50 tot f 15 voor gehuwden zonder kinderen, naar evenredigheid te verlagen voor de kleinere gemeenten. De tweede motie noodigt de Regeering uit, maatregelen te treffen, opdat de werk loozenkassen in het verzekeringsjaar, dat op 1 Januari 1932 aanvangt, de normale uitkeeringen nog zes weken voortzetten, na den reglementairen termijn, en deze uit te strekken tot alle werkloozenkassen, die zich daarvoor aanmelden. Ten aanzien van de veertigurige arbeids week heeft de regeering geweigerd deze vraag bij het Internationaal Arbeids bureau aanhangig te maken. Daarom dient spr. een derde motie in, waarin de Kamer de Regeering uitnoodigt, dit zoo spoedig mogelijk te doen. De heer Korten horst (R.-K.) zegt, dat de heer Van den Tempel precies de zelfde vragen heeft gesteld als bij de vorige interpellaties. 'De S.-D. weten blijk baar zelf geen oplossing. Wat heeft men aan groote woorden? In de landen, waar de socialisten aan de macht zijn, heeft men ook geen oplossing gevonden Men moet de oorzaken der algemeene crisis ruimer bezien, n.l. in verhouding tot de toeneming van de 'bevolking, de productie en de handelsbeweging waarvan spr. een overzicht geeft. De beer Schouten (A.R.) zegt, dat de huidige crises niet te vergelijken is met de geregelde crisis in het economische leven. Zij is volgens spr. gevolg van de vernietiging op groote schaal tijdens den wereldoorlog en de ongezonde economie in de na-oorlogsjaren, waarin men deze vernietiging niet wilde erkennen. De heer Van den Tempel heeft voor de crisis en de schuld van het kapitalisme één oplossing gesteld: de Planwirt- schaft. Dit woord heeft voor velen iets aantrekkelijks, maar heeft dit woord wel inhoud? D.w.z. zulk een inhoud, dat men die beschouwen kan als oplossing voor' de crisis? Die „Planwirtschaft" moet inter nationaal worden toegepast. Wie moeten echter dit plan maken en is er eenige waarborg dat het goed zal zijn? Op één speciaal punt, dat der tarieven, heeft men vier jaar getracht, tot overeen stemming te komen. Nederland heeft daarvoor te Genève goed werk gedaan, maar het resultaat is tot nu toe nihil. Een Planwirtschaft zou in het leven roepen een concentratie van macht als nog nooit is gezien. Hoe zou men gewaar borgd zijn tegen machtsmisbruik van die concentratie, die natuurlijk fouten zal maken? En elke fout zou dan een calami teit zijn, terwijl een fout thans op veel 'kleiner schaal werkt. En „Planwirtschaft" zou eisc'hen: een centrale leiding, een directie, misschien wel een dictator. Een internationale Planwirtschaft is voor spr., al ware zij mogelijk, niet aan vaardbaar. De heer Van den Tempel geeft de schuld aan het kapitalisme. Maar bewijzen niet AwbrsJië, Easstead, "IMgië, Ihjitöchlaud Ned1. Herv. Kerk. Aangenomen naar Giethoorn, A. de Meijere, cand1. te Soestduinen. Bedankt voor Veenendaal Ph. J. Vreug- denhil te Gorinchem. Voor Schalkwijk S. Goverts te Gameren. Voor Kampen, W. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist. en Frankrijk, dat de sociaal-democraten eveneens verantwoordelijk zijn voor de verzwakking van het leven? De eischen der soc.-democraten. Wat zou er van onze financiën terecht zijn gekomen als de eischen der sociaal democraten waren ingewilligd? Dan wa ren wij reeds lang het Duitsche en het Engelsche stadium voorbij gekomen. Dit is evident; dit zal wel blijken bij het a.s. algemeen debat over de staatsfinanciën. En wat hebben Amsterdam en Rotterdam geleerd, waar het beleid der so c. - demo craten de financiën 'hebben ontwricht? En dan durft de heer Van den Tempel de regeering verwijten, dat zij ziöh met het financieel beleid be moeit 1 Om tot verbetering te komen, is in de eerste plaats evenwicht in de publieke middelen noodzakelijk. Zelfs de werkver ruiming en het verleenen van steun staan met dit evenwicht in de publieke finan ciën in verband. Zonder dat evenwicht zal er geen geld meer beschikbaar zijn voor werkverschaffing. Een verhooging van de normen voor de steunverieening is niet te aanvaarden. De afstand tusschen de steunverieening en bet loon dat verdiend 'kan worden, moet worden behouden. Er zijn in de groote steden reeds honderden, die moeten wor stelen om een loon thuis te brengen dat iets 'hooger is dan de steunnormen. Menig sociaal-democraat spreekt er in zijn bin- nenkaimer evenzoo over. De Regeering schenke haar aandacht aan het platteland. Waar groote gemeen ten klagen en bij het Rijk aankomen om steun vergeet men, dat deze zelf op veel te grooten voet leven en dan heeft de Regeering wel degelijk het recht, zich met de huishouding der gemeente te bemoeien. DE STAKING bij de N.S.F. ver traagt niet de aflevering van de Hilver sum 5, het nieuwe N.S.F.-toestel. Hoofd agent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Middelburg. De voorzitter van het Hoofd- tevens Centraal Stembureau ver klaarde den heer R. van Roo benoemd tot lid van den gemeenteraad in de vacature ontstaan door bet bedanken van den beer A. S. Boone. Goes. Vandaag is het opening van het filiaal der Velo-Waschmachine-Mij. in bet nieuwe pand aan de Bierkade, waar vroe ger de heer Hollmann woonde. In deze moderne winkel ziet men niet; alleen een flinke collectie Velo-waschmachines en -wringers, maar ook kachels, naaimachi nes, rijwielen, meubels, enz. Waar deze winkel op een zoo gunstig punt is gele gen, zal er zeker veel belangstelling voor zijn. Men ga maar eens kijken. Een proef- demonstratie met de waschmachines, zoo wel voor hand- als drijfkracht wordt gaarne gegeven. Krabbendijke. Gistermiddag werd weer Raadsvergadering gehouden. De voorzit ter verzocht in het belang der gemeente een oplossing van de moeilijkheid, in de vorige vergadering ontstaan. Dhr Voge laar is verwonderd over het uitschrijven dezer vergadering. Dhr Haverhoek uit zijn groote teleurstelling, dat de meer derheid zwijgt. Als zij het gepleegde on recht erkent, zal er weer samenwerking zijn. Over het voorstel van den voorzit ter om het besluit der vorige vergade ring ongedaan te maken, staken de stem men. (Dhr Hirdes was afwezig). Maan dag uitvoeriger verslag. Wolfaartsdijk. De Gemeenteraad ver leende aan de muziekvereeniging Ad- vendo een jaarlijksche bijdrage van f25. Bruinisse. In de gisteren gehouden vergadering van den Dijkraad van het Galamiteuze Waterschap „Bruinisse" werden vastgesteld de omschrijvinen der in het dienstjaar 19321933 uit te voe ren werken. De omschrijving voor bui tengewone werken werd vastgesteld tot een bedrag van f32004 en die voor den jaarlijkschen onderhoud tot een bedrag van f 6007. Het aftredend lid van het Bestuur dhr 0. J. Hanse is herbenoemd. Westkapelle. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering is met 4 tegen 3 stem men besloten tot niet-aansluiting bij het werkloosheidsbesluit 1917. Vóór aanslui ting dhm W. Huibregtse, K. Cijsouw en B. Louwerse. Tegen dhm H. Cijsouw, K. Minderhoud, H. Verhulst en L. Minder- houd. Bij de bespreking van de plannen tot electrificatie voelde do Raad wel voor een ondergrondsch net, maar deinsde nog terug voor de hooge kosten. Er zal nog nader onderhandeld worden met do P. Z. E. M. De begrooting voor 1932 werd vastge steld op f 50.893 aan inkomsten en uit- gaven met een post van f 2242 voor on- fKjoViAtstt vwfft Maandag) Zondag 18 October. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. geen dienst. Biezelinge, vm. dhr Overgaauw, nam. ds Wildschut. Geersdijk, vm. leesdienst,, nm. ds Tons- beek. Wissekerke, vm. en nm. ds Louwerse. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. ds v. Selms (nm. H. Doop). Geref. Kerken. Wemeldinge, vm. ds Beukema, nm. lees dienst. Weer een bankoverval. Ditmaal te Rotterdam. Gistermiddag om even over vijven zijn twee met revolvers gewapende bandieten binnengedrongen in een Rotterdamsch filiaal der Incassobank. gevestigd Goud- sche Singel 239, aldaar. Zij bevalen, onder bedreiging met hun wapens, bet uit negen personen bestaan de bankpersoneel, de handen op te steken, en zich achter in 't lokaal op te stellen. Juist toen één van de twee kerels op de balie was gesprongen en over het hek wil de klimmen, dat daarop staat, kwam een banklooper het kantoor van de straat zijde binnen. Hierop zijn de indringers er bals over kop van door gegaan. Tege lijkertijd wierp de directeur een melk- flesch door de voorruit, waardoor de aan dacht der voorbijgangers werd getrokken. Achtervolgd door omstanders en door per soneel van de bank, vluchtte elk der boe ven in een andere richting. Eén van hen was spoedig verdwenen, maar de ander werd geruimen tijd nage zeten. Tijdens de achtervolging loste hij een aantal revolverschoten, waarbij eenige personen werden geraakt. Op de linker Rottekade sprong de vluchteling in een leegstaande vrachtauto, waarmee hij wilde wegrijden. Dit was niet mogelijk, daar een groot aantal om standers en het achtervolgende per soneel op de auto toeschoten. De cabi ne van de auto werd vernield en eerst toen gelukte het, den bandiet te overmees teren. Bij het laatste gevecht ontving hij verschillende slagen met een ijzeren staaf, waardoor hij vrij ernstig gewond werd. De man is aan de politie overgeleverd en wordt in verzekerde bewaring gehou den. Bij den overval hebben de bandieten niets kunnen stelen. Zeer kort na het! gebeurde heeft de pers een onderhoud gehad met den procuratie houder van het bijkantoor, den heer A. Schut. Het zal even voor vijf zijn geweest, al dus de heer S., toen een man het kan toor binnenkwam en dicht bij den ingang bleef staan, juist schuin tegenover me. Toen ik opkeek zag ik, dat hij een bril met blauwe glazen droeg. Hij haalde op eens twee revolvers te voorschijn, welke van verschillend kaliber waren en riep: Hands up! Op hetzelfde oogenblik kwam een tweede man binnen, die te voren de buitendeur had dicht geworpen en die een revolver in de rechterhand hield. Deze man droeg een masker. Hij bleef bij de tochtdeur staan, terwijl de ander voor de balie langs weer naar achteren liep, ons met zijn revolver beduidende ook naar dien kant te gaan. Had ik eerst nog even aan een misplaatste grap gedacht, toen begreep ik dat het, ernst was. Dat de man ons naar de achterzijde van het kantoor dreef, kwam goed uit, omdat daar de te lefoontoestellen staan. Ik greep den hoorn van het toestel, waarop de lijn verbanden staat, welke van dit kantoor naar het hoofdkantoor aan de Leuvehaven loopt en riep luidkeels: Overval 1 De man met de blauwe bril richtte echter beide wapens op mij en zei: Denk er om, op wie telefoneert, schiet ikl Hij was inmiddels over de balie en over het hekje geklommen, dat op de balie staat, en stond dus reeds in de eigenlijke kan toorruimte. Op dat moment werd de man met het masker onrustig en hij gaf geen gevolg aan de opdracht van zijn mede plichtige, om ook over de balie te komen, maar liep terug naar het portaaltje. Toen zagen wij ook, waarom hij onrustig was geworden. De straatdeur werd van bui tenaf geopend en onze kaslooper,. die een sleutel op die deur heeft, kwam binnen, de man met het masker sprong langs hem c/> z r o 3 heen de straat op. De andere indringer vloog over het hekje terug en rende ook naar de straatdeur. Wij riepen aan den looper, dat hij de deur moest sluiten en den man grijpen. De looper wierp de deur dicht; tegelijkertijd sloeg de directeur van het bijkantoor met een melkflesch de bei de ruiten van het raam aan den Goud- schen Singel in, om de aandacht van de voorbijgangers te trekken. De man met de blauwe bril, die op dat oogenblik dus in het kantoor gevangen zat, bedreigde den looper met zijn revolver. De looper kon toen moeilijk anders doen dan op zij gaan. De indringer wierp de buitendeur open en glipte de straat op. Wij renden hem dadelijk na, luid roepende: Houdt den dief I De man, die het eerst naar buiten was gevlucht, holde de Heerenstraat in. Hij heeft onderweg zijn hoed verloren en deze is later door de politie in beslag genomen. De andere is gearresteerd. Nog vernemen wij, dat er op dat oogen blik een vrij aanzienlijk bedrag in het bankgebouw aanwezig was. De daders hebben blijkbaar dit tijdstip uitgekozen, omdat de kas om half vier sluit en er dus bij vijven het uur waarop de safe loketten dichtgaan in den regel geen publiek in het gebouw aanwezig is. Belangrijke diefstal van j u w e e 1 e n. Aan den Schouwweg te Wassenaar is een inbraak gepleegd waar bij men zich meester heeft kunnen maken van een grooten buit: voor ongeveer f 15 duizend aan juweelen is n.l. verdwenen. Het misdrijf is gepleegd in den nacht van Woensdag op Donderdag en betrof de woning van Mevr. J., wier echtgenoot op het oogenblik in het buitenland is. Zij verklaarde aan de politie, die onmiddel lijk na het ontdekken van de inbraak het opsporingswerk met alle kracht ter hand heeft genomen, dat zij een paar maal in den bewusten nacht gemeend heeft, ge stommel te hooren. Het was haar echter niet gelukt iets verdachts te ontdekken. De inbreker is zeer behendig te werk ge gaan. Er is komen vast te staan, dat hij niet anders kan zijn binnengekomen dan door het raam van de kamer, waar me vrouw J. ter ruste lag. De man moet een hor, dat onder het venster was gezet, uit gezaagd hebben. Waarschijnlijk zal hij zich reeds in de kamer bevonden hebben, voordat mevr. J. en haar kind, dat op dezelfde kamer sliep, zich ter ruste be gaven. Toen beiden in slaap waren, is de dief uit zijn schuilhoek gekomen en aan het werk getogen, waarbij hem, zoo als gezegd, een zeer rijke buit in handen is gevallen. Onder de gestolen juweelen bevindt zich een kostbaar paarlen hals snoer. Men neemt aan, dat de inbreker daar na langs denzelfden weg, dien hij geko men was, is verdwenen. Ondank is 's vogels loon. Te Zoeterwoude is een reiger tusschen het struikgewas verward geraakt. Toen de heer G. 0. dit bemerkte en het dier wilde bevrijden pikte het hem met zijn langen snavel in het linkeroog. In het Acade misch Ziekenhuis te Leiden bleek, dat de heer 0. dit oog zal moeten missen. Ruzie over de 100,0001 Eenige dagen geleden kwam de f 100,000 uit de staatsloterijl Een loterijclub te Hilver sum, bestaande uit 30 leden waren de be zitters van het lot, d.w.z. zij hadden het lot half, zoodat de buit voor de club pl.m. f40,000 bedroeg. Het bleek echter, dat de verdeeling kwestie met zich bracht, 2 leden waren n.l. eenigen tijd in gebreke gebleven om hun contributie te betalen, dus, zoo oordeelde de club, deelen de twee wanbetalers niet mee. Deze voerden ech ter aan, dat zij in den tijd, dat het lot werd gekocht, trouwe contributiebetalers waren. De zaak werd in handen gegeven van een advocaat en een request om op het geld beslag te leggen, zal worden in gediend indien de twee niet betalers geen aandeel worden uitgekeerd. De onbewaakte overwegen. Gistermiddag werd op een onbewaakten overweg ond'er Belvelt de auto van een koopman siit Roermond! gegrepen door trein nr 1730, die om 12.28 van Venlo naar Roermond' vertrekt. De auto werd ongeveer 150 M. meegesleurd. Met zeer zware wonden werd het slachtoffer uit d'en totaal in elkaar gedeukten wagen gehaald _gn naar het R.-K. Ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Hij heeft inwen dige en uitwendige kneuzingen op geloo- pen. Zijn toestand' is ernstig. De heksenhamer, door G. C. Hoo ge w e r f f. Uitgevers Bosch Keu- ning, Baarn. Een historisch verhaal uit den tijd der heksenvervolging. In levendige kleuren worden hier geschilderd de droeve ge volgen van het dwaze bijgeloof, dat men- schen onder den invloed van den Duivel zich konden veranderen in wolven, kat ten enz. en op die wijze hunne mede- menschen in de ellende storten. Op gruwelijke wijze werden de verdach ten vervolgd en gefolterd. Eenmaal van hekserij beschuldigd kon niets of nie mand hen meer redden. Het „verhoor" eindigde onder invloed van de schrikke- lijkste mishandeling bijna altijd in een „vrijwillige" bekentenis. De heer Hoogewerff, die reeds meer historische onderwerpen behandelde, geeft hier een stuk geschiedenis uit het begin der 17e eeuw. Maar hij doet het, hoewel hij blijk geeft de officiëele bron nen terdege bestudeerd te hebben, in boei- enden romantischen vorm, zoodat de aan dacht voortdurend gespannen blijft. Christelijke Scheurkalenders. Bij de Fa. J. H. Kok te Kampen ver scheen weer de Maranatha-kalen- d e r, bewerkt door Ds J. J. Knap Cz. te Gro ningen. Het in zachte kleuren gehouden schild brengt in beeld, Jezus, dragende de doornenkroon, staande voor Pilatus. Als premieboek wordt aangeboden „Heil den Koning", door T. Bokma, een verhaal uit de laatste regeeringsjaren van Koning Salomo en de scheuring van het Rijk. Kan. Ned. Landbouwcomtté. Het Kon. Ned. Laadbouwcomité hield gisteren te 's-Gravenhage, onder voor zitterschap van den heer J. L. Nijsingh, een algemeene vergadering. De voorzitter herdacht wijlen den heer I. G. J. Kakebeeke. Hierna bracht spreker de landbouw crisis naar voren, er op wijzend, dat deze vergadering, evenals die van verleden jaar, geheel in het teeken van de crisis staat. Thans zijn de vooruitzichten in den landbouw zoodanig, dat daarover zijner zijds slechts de somberste klanken kunnen worden geuit. In vergelijking met de cijfers over het eerste halfjaar 1931 blijkt, dat er over de geheele linie, met uitzondering van con sumptie-aardappelen oen belangrijke da ling is te constateeren. Gelukkig is Bedert Augustus 1931 het indexcijfer van tarwe, dank zij de tarwe- wet, aanmerkelijk gestegen. Onze export van zuivelproducten heeft met groote moeilijkheden te kampen ge had. Groote onzekerheid is voor het bedrijf dat zich bezighoudt met het mesten van baconvarkens, ontstaan, doordat plotse ling op 21 September j.l. het Engelschè pond sterling is losgemaakt van zijn goudbasis. En als om de maat vol te maken, is nu ook Frankrijk een stelsel van contingen- teering van den invoer van onze veeteelt producten aangekondigd. Zoover is het nu gekomen, dat ons land, met zijn hoog ontwikkelde veeteelt, voor slachtvee een invoer-, inplaats van een uitvoerland is geworden. In verband hiermede besprak spr. het buitengewoon traag loskomen van regee- ringssteun. Ten aanzien van de suikerbietenteelt is er één lie eenige K dienen, df bietenteelt De hee Vloten voordrach suikerbiet Spr. zi< een strijd maar als Ten aa spreekt d Maar beh zien van 1 niet even; worde de die vele taald dooi lijdenden Dat zo: van acciji nieuw in premie. Hierna In anti den heer diening va de de hee: met den 1 het effect minder gri veel minde Ir Siebe dat men c plicht biet hun een ren. Van an uitgesprok Heden huize, m telijk d onze inn ter en 1 MAAT in den j 19 jaar. Sterke dezen proeving L. Wed Amemu Langs Hartelijk belangstelli denking vi vereeniging Muziekgeze J. ONDE Serooskerk De one langs dez voor de v stelling op Oostkapelle WE Aangifte Cursus vot uitgaande vi kan van he het Hoofd (Begin var. G01 De Notar te Kortgene WOENSDJ des avonds Wapen van openh MU te Kats, in polder, aa groot 4.71.2 92 Roeden, woond dooi Te veilen combineerd Te aanva het Woont Maart 1932, rooven van December 1 Bezichtigir dag 14 O 25 uur. Betaaldag Notitiën October 193 kantore va de kadastra en nadere komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2