No. 15 Zaterdag 17 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BanktLV. Goes Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Labor" EERSTE BLAD, Het ontwerp-Donner. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws, Staten-Generaal Oit nummer bestaat uit 2 bladen. BOWLSTELLEN KAASSTOLPEN JAMPOTTEN W. J. v. DOESELAAR, Goes. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post. 13,— Losse nummers0.05 Prijs der AdvertentlSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Terecht ia de opmerking gemaakt, dat het voorstel van Minister Donmer inzake strafbaarstelling van Godslastering, geen reden geeft tot het aanheffen van een juichkreet. Het is veeleer een betreurens waardig verschijnsel, dat maatregelen als hier bedoeld, noodzakelijk moeten worden geacht. Hieruit blijkt toch, dat de godsdienst haat en de godsdienstverachting in steeds ruwer vorm tot uiting komt en dat de volksconscientie tegen dit kwaad al min der in verzet komt. Uit de bepalingen van bet ontwerp blijkt, dat niet alle godslastering strafbaar wordt gesteld. Dat kan ook niet. De taak van de Overheid beperkt izich tot het publiek terrein. Vandaar dat de strafbaarstelling wordt heperkt tot de lastering, die in het openbaar geschiedt, of van een op den openbaren weg zichtbare plaats. Maar dit is niet de eenige beperking. Wat is godslastering? In ruimen zin genomen valt hieronder alles waarmee de Naam des Heeren wordt aangerand. Dus ook de ontkenning van het hestaan van God en van de openbaring Gods en strikt genomen alle theorieën, waarin de souve- redniteit.van God over al het geschapene en over alle levensverhoudingen wordt ontkend. En zooveel meer. Wie 'hierover nadenkt zal moeten toestemmen, dat God gelasterd kan worden zelfs hij uiterlijke vroomheid. In het ontwerp van Minister Donner wordt echter de godslastering in den beperkten zin opgevat; in den zin van schimpen en hoonen. Om dit goed te laten uitkomen spreekt het ontwerp van smalende Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze. De beteekenis van deze laatste toevoe ging is niet recht duidelijk. Sommigen hebben hierin gelezen, dat dus niet het feit der Godslastering straf baar wordt gesteld, maar meer de 'kren king van godsdienstige gevoelens. Van andere 'zijde is de meening ge opperd, dat de krenking niet geldt als een afzonderlijk element van het strafbare feit, zoodat deze woorden* temeer daar smalende Godslastering voor godsdiens tige gevoelens altijd krenkend is, zonder eenig bezwaar weggelaten hadden kunnen worden. Uit de Memorie van Toelichting blijkt echter, dat de Minister met deze toevoe ging een speciale bedoeling heeft gehad. Aangeteekend wordt, „dat waar het hier 'gaat over de smalende Godslastering als bijzondere vorm van het zich op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uiten, die krenking processueel niet een zelfstandig feit behoeft te vormen, doch iniet de smalende Godslastering gegeven zal zijn. Uit de strafbaarstelling als 'kren king van godsdienstige gevoelens volgt overigens, dat voor het omschreven mis drijf niet vereischt is, dat men onder erkenning van Gods stem hoont of smaadt. De onderhavige strafbepaling richt zich tegen de uiterlijke verschijning van Godslastering, waarmede men weet anderen in hun heiligste gevoelens te treffen." Hieruit blijkt, dat we hierdoor feitelijk met een uitbreiding te doen hebben, waar door het gemakkelijker zal vallen het smalend karakter vast te stellen en to straffen. Er zijn tegen het ontwerp verschillende bedenkingen geopperd. In de eerste plaats natuurlijk door hen, die de „vrijheid" voorstaan. De vrees werd uitgesproken, dat op deze wijze de gods dienstvrijheid in 't gedrang 'komt. Dit bezwaar is echter geheel onge grond omdat de godsdienstvrijheid in den ruimsten zin onaangetast blijft. Bo vendien, de geestelijke vrijheid is een kos telijk bezit, maar daaruit volgt niet, dat in een land als het onze, waar God nog altijd openlijke erkenning vindt, alles ge duld zou moeten worden. Van andere zijde is het bezwaar geop perd, dat in dit ontwerp de mensch te veel in het middelpunt wordt geplaatst en aan de opperhoogheid Gods tekort wordt gedaan. Daardoor, zoo meende men, mist het principiëelen grondslag. Hierbij wordt echter uit het oog ver loren, dat niet de krenking van gods- BOHEMIA In diverse kleuren ontvangen. dienstige gevoelens op den voorgrond wordt gesteld, maar de lastering van Gods Naam, terwijl geen rekening wordt gehouden met het feit dat de Overheid zich tot haar eigen terrein heeft te be perken. Het is een treurig teeken des tijds, dat een wetsontwerp als dit noodzakelijk is. Nu dit echter het geval blijkt te zijn, kunnen we slechts dankbaar zijn, dat dit wetsontwerp werd ingediend en dat de Overheid blijkt in te zien, dat het niet toelaatbaar is, dat Hij aan Wien zij haar gezag ontleent, openlijk op grove wijze wordt gesmaad. Moge het ontwerp spoedig tot wet ver heven worden. Het Duitsche kabinet heeft een meerder heid in den Rijksdag. De moties van wantrouwen der oppo sitie werden gisteren door den Duitschen Rijksdag verworpen met 294 stemmen tegen 270 en drie onthoudingen. Verworpen werden verder de voorstel len tot ontbinding van den Rijksdag en tot opheffing van alle noodverordeningen. Afg. Frich (nat.-soc.) verklaarde daar op, dat zijn partij thans geen belang meer had bij de beraadslagingen, wes halve zijn fractie het parlement zou ver laten en daarbuiten zou werken aan het .vernielen der laatste steunselen van dit systeem". Een afgvaardigde der D.- nat. partij sloot zich namens zijn partij en drie dissidenten uit de Landvolkpartij hierbij aan. De leden der rechtsche oppositie verlie ten daarop onder groot tumult de zaal. Na de heropening der Rijksdagzitting werden gisteravond allereerst een aantal voorstellen der oppositie verworpen. Vervolgens kwam een communistisch voorstel aan de orde, waarin de stopzet- tin van den bouw van den pantserkrui ser B werd verlangd en het gebruiken der daardoor bespaarde gelden voor kin dervoeding. Dit voorstel werd aangenomen met 211 stemmen (soc-dem. van beide richtingen en communisten, die na het vertrek der rechtsche oppositie in de meerderheid zijn) tegen 181 sternen. Na afdoening van nog een groot aantal voorstellen op allerlei gebied werd de Rijksdag om half elf verdaagd tot 23 Febr. 1932. Opgemerkt wordt, dat het besluit in zake den kruiserbouw slechts een motie is, waarbij de regeering wordt opgedra gen den bouw stop te zetten, doch dat zij niet verplicht is daaraan gevolg te geven, indien zij dringende redenen kan doen gelden om aan de opdracht van het parlement niet te voldoen. De financieele crisis in de Ver. Staten. De Vereenigde Staten hebben Donder dag een nieuw record geboekt, doordat in den loop van Donderdag 26 banken als gevolg van de crisis gedwongen waren haar betalingen te staken. Het zijn twaalf banken in Zuid-Carolina, vier in New- Jersey, twee in Missouri, drie in Penn- sylvanië, twee in West-Virginië en drie in Ohio. Een merkwaardig record werd gemaakt door de stad Youngstown in Ohio, waar alle in de stad gevestigde banken met een kapitaal van tezamen ongeveer 35 millioen dollar haar loketten hebben ge sloten. Japan en de Volkenbondsraad. De Japansche interpretatie van de be slissing van 'den VotLkenlbondsraad om de Ver. Staten uit te nocdigen, aan de be sprekingen over het Mandsjoerijsch ge schil deel te nemen, is dat de Volkenbond en de Ver. Staten wensohen samen te wer ken met 'het doel 'het verdrag van Kellogg bij de zaak te 'halen en zoo de interventie van een derde partij op te dringen. Japan is besloten zich hiertegen op de krachtigste wijze te verzetten, want het kan geen buitenlandsche inmenging dul den in de regeling van een conflict, dat zijn eigen bestaan betreft. Dientengevolge is Japan eerder in staat met den Volkenbond te breken, dan zijn politiek van directe onderhandelingen met China te laten varen. Gisteravond heeft de historische ver gadering van den volkenbondsraad plaats gevonden, waarbij voor het eerst een ver tegenwoordiger van de Amerikaansche regeering aan de tafel van den volken- bondsraad heeft zitting genomen. De raadszaal was overvol. Briand, als voorzitter van den vol kenbondsraad sprak zijn groote voldoe ning uit over de medewerking van Ame rika bij de oplossing van het Chineesch- Japansche geschil. President Gilbert, consul-generaal van Amerika te Genève, nam daarna als Ame- rikaansch gedelegeerde aan de raadsta fel plaats. See® g* monj d\ 25, 45 en 65 cis. m% ae*°n Korte Berichten. Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar hebben in den staat New- York 594 personen het leven verloren als gevolg van daden van geweldpleging. Dat is een hooger totaal dan ooit te voren in de overeenkomstige maanden. De Amer. Federatie van den Arbeid te Vancouver in congres bijeen heeft 'n re solutie aangenomen waarin er op wordt aangedrongen dat in de Ver. Staten de verkoop van bier met een maximum al- koholgehalte van 2.75 pet. door de a.s. zitting van het Congres te Washington zal worden toegelaten. Het algemeene drankverbod dient overigens volgens de Federatie van den Arbeid te wor den gehandhaafd. De Graf Zeppelin is hedennacht om 1.05 uur onder leiding van kapitein Lehmann op zijn derde reis naar Zuid- Amerika vertrokken. Er zijn 17 passa giers aan boord. Voorts wordt 180 K.G. post meegenomen. In den Finschen Golf woedt een krachtige storm. De telefoon- en tele graaflijnen in de kustplaatsen zijn ge stoord. Tot nu toe werden 19 visschers- booten vermist. De toestand van onze industrie. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft den Directeur-Generaal van den Arbeid opgedragen op korten termijn een onderzoek in te stellen naar den toe stand in de Nederlandsche industrie. De directeur-generaal, de heer Zaal berg, heeft oogehblikkelijk met zijn mede werkers aan deze opdracht gevolg gege ven en heeff een enquête ingesteld in alle bedrijven, waar meer dan 10 man perso neel werken. Via de 11 districtshoofden is aan alle fabrieken en werkplaatsen een vragenlijst gezonden, waarop gegevens moesten wor den ingevuld met betrekking tot de bezet ting van de fabriek, wijiziging in den werktiijld en wijziging in het loon. Circa 13.000 van deze brieven zijn rondgezon den. Verscheidene duizenden zijn reeds weer terug ontvangen. Tot 21 October heeft men gelegenheid de antwoorden in te zenden. De enquête strekt zich ook uit tot de ■koopvaardij en steenkolenmijnen. Uit de ingekomen gegevens zal het rap port van den minister worden opgesteld. Uit de textiel-industrie. De Ensched'esche fabrikantanvereeni- ging heeft d'e werknemersorganisaties in d'e textielindustrie uitgenoodigd tot een conferentie ter bespreking van loonsver laging. De conferentie zal vermoedelijk in dien loop der volgende week worden gehouden. Conflict bij Burgers Rijwielfabriek. De besturen der arbeidersorganisaties hebben, na overleg met de georganiseerde arbeiders bij de Burgers E.N.R. Rijwie- lenfabriek besloten, onder de huidige om standigheden geen uitvoering te geven aan het gestelde ultimatum. De loons verlaging van 5 pCt. zal onder protest worden aanvaard. Opbrengst Rijksmiddelen. Opbrengst van September: Grondbelasting Pers. belasting Inkomstenbel. Vermogensbel. Div.- en tant. bel. Rechten o. d. inv. Statistiekrecht Accijns op zout Idem geslacht Idem wijn Idem gedistilleerd Idem bier Idem suiker Idem tabak Bel. g. en zilv. w. Zegelr. enz. Reg. rechten enz. Rechten succ. enz. Dom. w. en v. Opbr. d. Staatslot. Opbr. d. loodsg. de Rijksmiddelen over Sept. 1931 321.829 69.246 5.339.098 812.967 1.425.560 5.480.938 266.995 178.559 784.351 501.372 2.964.838 1.512.253 5.674.139 2.335.279 77.804 1.630.802 1.044.360 3.683.331 243.497 16.935 326.489 Sept. 1930 1.070.815 3.246.478 5.029.412 776.741 1.142.227 5.966.536 345.069 179.178 989.450 568.658 2.791.982 1.509.985 7.144.001 2.326.083 80.766 2.007.790 1.184.301 3.735.090 342.281 16.932 354.482 Totaal-generaal 34.690.642 40.808.257 Over de maanden JanuariSeptember werd ontvangen ƒ334 millioen; 9/w der raming bedraagt ƒ352 millioen. DE GEWELDIGE PENSIOENLAST IN INDië. Aan een beschouwing in het „Hdbld" over de Indische financiën, waarin o.m. gewezen wordt op de geweldige sommen, die voor pensioenen betaald moeten wor den, is het volgende ontleend: In 1905 betaalde de Indische gemeen schap een netto bedrag van negen milli oen aan pensioenen. In 1930 was dit be drag tot 63 millioen gestegen, terwijl de raming voor het volgend jaar een som van zeventig miiUioen aanwijst. Op zich zelf beschouwd, zeggen die cijfers niets, doch wanneer men ze vergelijkt met de totalen der zuivere gewone uitgaven, door het land in die jaren gedaan, dan spre ken zij een zeer duidelijke taaL In 1905 bedroegen de zuivere gewone uitgaven van het land in totaal 117 mil lioen, en de pensioenslast drukte in dat jaar derhalve op 7.7 pet. van het uitga ven-budget. In 1930 waren de zuivere ge wone uitgaven van het land gestegen tot 524 millioen, waaruit valt af te leiden, dat de pensioenen toen op 12 pet van het budget beslag legden. Voor 1932 tenslotte zijn de zuivere ge wone uitgaven geraamd op het totaal be drag van 507 millioen, en de pensioenen zullen dus in dat jaar veertien pot. van dat saldo absorbeeren. Maar er is in dat alles één lichtpunt: over eenige jaren komt de Indische regee ring n.l. in de gunstige positie, dat zij niet meer de pensioenen van al haar gewezen ambtenaren behoeft te betalen. Immers: de ambtenaren, die sinds het jaar 1917 in 's lands dienst gekomen zijn, en wier afvloeiing dus na 1937 kan be ginnen, ontvangen straks hun pensioenen niet meer uit 's lands kas, maar uit de bekende fondsen, welke in 1917 werden gesticht voor de Europeesche en Inland- sche burgerlijke ambtenaren, voor de of ficieren, de Europeesche en Inlandsche militairen. Men mag verwachten, dat de pensioen fondsen straks in staat zullen zijn aan hun verplichtingen ten opzichte van den steeds aanzwellenden stroom van nieuwe gepensionneerden te voldoen, doch daarbij mag men niet uit het oog verliezen, dat bet gouvernement onafgebroken kapitaal moet blijven fourneeren op denzelfden voet als nu, en dat het bovendien nog minstens een halve eeuw zelf pensioenen moet uitbetalen, voordat de laatste man der vóór 1917 aangenomen ambtenaren zal zijn gestorven. Die groep trekt thans 45 millioen per jaar aan pensioenen. Dit bedrag zal nog een jaar of tien met groote sprongen stij gen om daarna in een lange reeks van jaren geleidelijk tot het nulpunt te dalen. Uit een officieuze berekening van de Generale Thesaurie is gebleken, dat de contante waarde van deze pensioenen thans moet worden geschat op het reus achtige kapitaal van zeshonderd millioen gulden. De „Ind. Crt" trekt uit de cijfers ten aanzien van de pensioenen de conclusie, Binnenland. De werkloosheids- en crisisdebatten in de Tweede Kamer. Bankoverval te Rotterdam. Opbrengst der rijksmiddelen. Buitenland. Een meerderheid voor de Duitsche regee ring. Japan en de Volkenbond!. dat „Ned.-Indië bezig was naar den af grond te draven". Het „Soer. Hbld" deed merkwaardige ontdekkingen. Constateerde b.v., dat tot voor kort de militaire pensioen-uitgaven hooger waren dan de burgerlijke, doch dat de laatste in 1931 de militaire hebben ingehaald. En dat voor een groote cate gorie van gepensionneerden tegenover een gemiddelden werkduur van slechts 25 jaar een pensioensperiode staat van 19 jaren. Ligt in deze ontdekking niet een plei dooi opgesloten voor het verhoogen van den pensioengerechtigden leeftijd, zoo noodig over de geheele linie?" De heer Jac. Bosma Ie Delfstrahulzen schrijf! ons: „Bertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de meikglft ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". Deheer J. Minkema te Lippenhulzen meldt: „Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog iets hooger", Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"; bij uitstek geschikt voor bljvoedering In de weide! De veehoudersprljs is slechts 18.50 per ÏOO kilo, bruto In doozen at Amsterdam. Vraagt brochure met vale tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. TWEEDE KAMER. Interpellatie over de economische crisis. Belangrijke rede van den heer Schouten. In de gistermiddag voortgezette ver gadering van de Tweede Kamer heeft de Minister van Binnen 1. Za ken en Landb. zijn rede over den economischen toestand vervolgd. Hulp van den staat voor werkloozen, zal, aldus spr., steeds van persoonlijken aard moeten zijn. Op zeer korten termijn want de zaak gaat spr. ter harte hoopt spr. maatregelen te kunnen nemen. De vraag of de normen der uit keer ing van f 13.50 tot f15 verhoogd kunnen worden, moet spr. ontkennend beantwoorden. Sinds deze normen zijn vastgesteld, vertoonen de prijzen der le vensbehoeften een tendenz, omlaag te gaan. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat de hui dige normen niet zullen kunnen worden gehandhaafd. In Duitschland en Enge land zijn de uitkeeringen aan de werk loozen verlaagd, de duur ervan is verkort. Thans de laatste vraag, of de regee ring een overzicht wil geven van de wijze, waarop de gemeenten worden ge steund in de kosten voor werk verschaffing. De regeering ver leent, al naar gelang der omstandighede, van 25 tot 70 pet. aan steun. Het totale bedrag kan thans nog niet worden me degedeeld, omdat nog tal van afrekenin gen moeten binnenkomen. In den loop van 1932 hoopt spr. een gedetailleerd overicht te geven. Intusschen kan hij wel nu reeds enkele cijfers geven. Aan steun, aan werkloozenkassen voor normale steunverleening, werd gegeven over 1931 een bedrag van 5J4 millioen, voor extra hulp 8 a 10 millioen, mede als gevolg van ruime toetreding van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1