No. 14 Vrijdag 16 October 1831 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland WIJ WAKEN Hendrikse Cos Bank K.V. Goes Agentschap Ass.-Mü „De Nederlanden van 1845" „Fatum" - „Labor" EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws, Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, Direoteur-Hoofdxedacteur: R. ZUIDEMA. BureauLange Vorststxaat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <£455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT Eï.KEN WERKDAG. A b o n tt e m e n t k m r s: P«r meenden, frsaoo se* post, 13.= X<osse nu«»mers I0.CS Prijs dar AdvextentiSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Strafbaarstelling Godslastering. Het bericht in sommige bladen, al zou de Regeering voornemens zijn het wets ontwerp inzake de strafbaarstelling van Godslastering verder te laten rusten, is niet juist gebleken. Wel schijnt er geen kans te zijn, dat het ontwerp nog in dit najaar wordt behan deld, maar van een voornemen om de zaak op de lange baan te schuiven is geen sprake, wat naar gemeld werd mede hier uit kan blijken, dat binnenkort de Memo rie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer kan worden tegemoet gezien. Uit bedoeld verslag blijkt, dat in de af- deelingen der Tweede Kamer breede be schouwingen aan het ontwerp zijn gewijd zoowel van de zijde der voorstanders als van den kant der tegenstanders. Dit wekt geen verwondering. Het be treft hier een nog al ingewikkelde zaak, en bovendien geeft de w ij z e waarop Mi nister Donner deze materie tracht te rege len, als vanzelf tot verschillende opmer kingen aanleiding. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat de bestrijding van het Godsgeloof op zichzelf, hier niet in het geding is. Den laatsten tijd echter heeft de strijd om den godsdienst vormen aangenomen, die den wetgever ook al is hij zich ten volle bewust dat die strijd zelf buiten zijn domein ligt, niet onverschillig kunnen laten. Ter bestrijding van het Godsgeloof wordt soms de vorm gekozen van een in woord of beeld hoonen en smaden van of smalen op God. „Kenmerkend is daarbij, dat, hoezeer door hem die de uiting doet, het bestaan van God blijkbaar wordt ontkend de Minister doelt hier op zekere uitlatingen en uitspraken in de Tribune desniet temin bij in woord of voorstelling als van dat bestaan uitgaat en alzoo in den uiterlijken vorm rechtstreeks God hoont." Dat dergelijke uitingsvormen onduld baar zijn, behoeft naar de minister meent, nauwelijks betoog. Het gaat hier niet om de bestrijding van het Godsgeloof op zichzelf. „Godsdienstvrijheid in den ruimsten zin immers is een vrucht van onze his torische ontwikkeling, waarop wij trotsch mogen zijn. Maar juist mede ter bescher ming van die geestelijke vrijheid als een van onze hoogste nationale goederen, moet hier worden opgetreden. Geen goed kan op den duur blijven bestaan, welks misbruik ongeboet wordt toegelaten. Waar de bestaande geestelijke vrijheid voert tot bandeloosheid, worde deze in het belang der vrijheid zelf, met kracht tegengegaan. Geschiedt dit niet, dan ontstaat, sneller dan men zou denken, het gevaar, dat als terugslag, met de bandeloosheid de vrij heid wordt geknot" Na dan gewezen te hebben op het feit, dat in ons staatsleven ondanks de gods dienstvrijheid in den ruimsten zin, God openlijke erkenning vindt, vervolgt de minister: „Dat gezichtspunt behoeft allerminst te leiden tot geloofsdwang of ook maar tot beperking der ongeloofs-propaganda. Maar wel kan men stellen, dat uitingen in het openbaar, die den vorm dragen van een rechtstreeks smalen van God in een staat, die in meer dan één opzicht de erkenning Gods handhaaft, niet kunnen worden geduld. Uit de openbare sfeer moeten zulke uitingsvormen uitgezuiverd blijven". Hierbij komt nog, dat de Godslastering ook als een ernstige krenking van de ge voelens van de groote meerderheid der bevolking, moet worden aangemerkt. Vandaar dat wordt voorgesteld te be palen, dat strafbaar is bij, die zich in het openbaar mondeling, bij geschrifte of afbeelding, door smalende Godslasterin gen op voor godsdienstige gevoelens kren kende wijze uitlaat". De Volkenbond en hei Japansch- Chineesch geschil. Het antwoord der Japansche regeering op het verzoek van den Volkenbond, of Japan accoord gaat met de toelating van voor het gedeponeerde merk Locarbits. Locarbits waakt over Uw gezondheid. Locarbits Groene Kruis Hoestbonbons. de Amerikaansche regeering bij de Raads- onderhandelingen inzake het Japansch- Chineesche geschil, is Donderdag te Gê né ve ontvangen. De inhoud dezer nota wordt evenwel nog streng geheim gehou den. Inzake den inhoud van de nota ver luidt, dat de Japansche regeering prin- cipieele juridische bezwaren maakt tegen de officieel© toelating van een niet van den Volkenbond lid zijnden Staat. In de geheime bespreking is besloten de bezwaren van Japan als ongegrond te beschouwen. De Volkenbondsraad heeft in een bui tengewoon stormachtige geheime verga dering, welke eenige uren heeft geduurd, met dertien stemmen voor en die van Japan tegen, principieel besloten de Ame rikaansche regeering uit te noodigen of ficieel deel te nemen aan de regeling van het Japansoh-Ghineesche conflict De stemming werd voorafgegaan door langdurige debatten. Met aüe slechts denkbare middelen en motieven werd ge tracht de Japansche regeering te bewegen af te zien van haar afwijzende houding en haar toestemming te geven tot de toelating der Vereenigde Staten. Ten slotte ging Briand, tegen de jaren lang gebruikelijke gewoonte van den Raad in, voor de eerste maal in een principieel beslissende politieke kwestie, tot stemming over, waarbij Japan werd overstemd. Volgens een bericht aan de „Daily Ex press" nit Tokio worden te Tokio met koortsachtige haast oorlogstoebereidselen getroffen. O.m. wordt op een werf een vroeger aan een 'Engelsche maatschappij toebehoord hebbend stoomschip tot vlieg- tuigmoederscbip omgebouwd. De crisis In Noorwegen. In Noorwegen ia een oproep gepubli ceerd, waarin de bevolking wordt aan gespoord uitsluitend Noorsche goederen te koopen. In den omroep, die ondertee kend is door den Minister-president, den president van de Bank van Noorwegen en tal van andere bekende persoonlijkbe den, wordt gezegd, dat Noorwegen door de tegenwoordige crisis gedwongen is, zijn invoer te beperken en evenwicht te brengen in den in- en uitvoer, zoodat zoo veel mogelijk Noorsche goederen moeten worden gekocht. De werkloosheid en haar bestrijding. Het te Vancouver vergaderende con gres van de American Federation of La bours heeft een uit negen punten bestaand program tot bestrijding der werkloosheid en ondersteuning aan werkloozen behan deld. De negen punten waren de volgende: 1. Handhaving van de bestaande loo- nen. 2. Verkorting van den werktijd. 3. Garandeering van minimum-tewerk stelling door de werkgevers. 4. Campagne om de werkgevers te be wegen, meer arbeiders in dienst te stellen. 5. Bevordering van den woningbouw en bouw van openbare gebouwen, tenein de de werkgelegenheid te vermeerderen. 6. Betere arbeidsbeurzen. 7. Langere leerplicht voor de jeugd, teneinde te voorkomen, dat oudere krach ten door jongere worden verdrongen. 8. Het geven van voorkeur aan arbei ders, die een gezin hebben te onderhou den. 9. Financiëelen steun aan de behoef tige arbeiders uit openbare en particu liere kassen. Na een uitvoerige discussie werd deze laatste resolutie echter door het congres verworpen. Met groote meerderheid sprak het con gres zich uit voor het stelsel van verplich te werkloosheids-verzekering, geregeld door en onder toezicht van de regeering. De Si. Philibert-ramp. De Commissie, welke op last van de Fransche regeering een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van het stoom schip „St, Philibert", is tot de slotsom gekomen, dat de reederij geen schuld treft. Het schip was zeewaardig en heeft dezelfde reis honderden malen gedaan. MacDonald in zijn kiesdistrict uitgejouwd. Voor de eerste maal tijdens een verkie zingscampagne heeft MacDonald in zijn kiesdistrict Seaha/m beleefd, dat hij werd uitgejouwd. Reeds bij zijn aankomst in de vergaderzaal werd 'hij door gejoel van zijn tegenstanders begroet, zoodat 'hij, de groot ste moeite had zich verstaanbaar te ma ken. Toen hij de verlaging der wenkloozenuit- keering besprak en haar noodzakelijkheid wilde motiveeren, brak opnieuw groot ka baal los van de gaanderijen, zoodat de ver gadering na een half uur moest worden gestaakt. De toestand in Spanje. De Spaansche ministerraad heeft beslo ten de tractementen der bisschoppen met 50 pet. te verlagen en direct 9 millioen peseta's, welke op de begrooting voor ©ere dienst waren geplaatst ten behoeve van de Katholiek© Kerk, te schrappen. De regeering bepaalde voorts, dat 'kerk gebouwen en ordescholen in beslag moe ten worden genomen, ingeval zij het on derwijs staken. D© orden zullen dit onder richt moeten voortzetten tot de wet, waar bij 'hun het onderwijs wordt verboden, in werking getreden is. Communisten bestormen een raadhuis. Te Siegen, in Westfalen, scholen Woensdagmiddag ongeveer 200 commu nisten in verschillende groepen in de zij straten samen, vanwaar zij plotseling on der luid gejoel en schreeuwen op het raad huis aftrokken. De in het raadhuis aanwezige ambte naren werden met steenen bekogeld en er vielen ook schoten. De politie beant woordde het vuur. Ofschoon ongeveer 20 schoten gelost werden schijnt niemand gewand te zijn. De communisten werden door de politie de zijstraten ingedreven, waarbij ver scheidene agenten van politie door steen worpen gewond werden. Deze bestorming van het raadhuis schijnt lang te zijn voorbereid, want, naar later vastgesteld kon worden, was het mee- rendeel der communisten van buiten de stad gekomen. Des avonds was de rust weer hersteld. Goed voorbeeld doet goed volgen. De koning van Bulgarije 'heeft den mi nister van financiën medegedeeld, dat hij gezien de huidige crisis, meent het goede voorbeeld te moeten geven en derhalve zijn jaarlijiksehe toelage met een zesde wil laten verminderen. De minister van financiën antwoordde uit naam van de regeering, dat de kabi netsleden van bun kant van 15 pet. van bun salaris afzien. Korte Berichten. De staking van de Schotsühe haring- paksters te Great Yarmouth is geëindigd. De meisjes hebben genoegen genomen met een verhooging van het vaste loom met 20 stuivers per week. DE CRISIS IN DEN TUINBOUW. Verzoek om regeeringsdistributie. Het bestuur van de Nederlandsche vak centrale heeft dezer dagen de aandacht van de regeering gevestigd op den nood in het West-Friesche tuinbouwbedrijf. Na de mislukking van den aardappeloogst wordt het bedrijf opnieuw zwaar getrof fen, doordat de oogst van bloemkool en andere stapelgroenten ten deele onver koopbaar blijkt, ten deele zoo lage prij zen opbrengt, dat de kosten niet meer behoorlijk worden gedekt. Desondanks blijven de prijzen in den kleinhandel op een te hoog peil. Het bestuur van de Nederlandsche vak centrale is van oordeel, dat een regeling tot stand moet komen, waarbij de aan gevoerde groenten ter veiling in opdracht van de regeering tegen een redelijken prijs worden aangekocht. Wanneer de regeering met de directie der Nederl. Spoorwegen overeenkomt, dat het vervoer naar de groote gemeenten ge schiedt tegen zeer sterk verlaagde ver voerkosten, kunnen de gemeentebesturen maatregelen nemen om een goedkoope distributie ter plaatse te bevorderen. Hoewel de voorgestelde regeling her innert aan het distributiesysteem uit de oorlogsjaren, meent het bestuur, dat de bijzondere tijdsomstandigheden deze maatregelen wettigen, waarbij zoowel producent als consument worden gebaat en een belangrijke tak van landbouw voor ondergang wordt behoed. Geen maatregelen tegen baisse-praktijken Op de vragen van den heer Dobbel- man betreffende het nemen van maat regelen tegen baisse-praktijken, heeft mi nister De Geer het volgende geantwoord: Aangaande de vraag, of er aanleiding bestaat, een verbod te scheppen, eventueel onder strafbedreiging, tegen het uitlee- nen door den pandhouder van in onder pand gegeven fondsen, is de minister in overleg getreden met zijn ambtgenoot van Justitie. Bij dat overleg is gebleken, dat het zeer twijfelachtig is, of van zulk een verbod wel inderdaad verbetering ware te verwachten. Daar het uitleenen van in onderpand gegeven fondsen niet een handeling is, welke ter beurze geschiedt, kan zij niet worden beheerscht door voorschriften, op art. 2 der Beurswet 1914 gegrond. Al spelên bij beurscrisissen baisse-prak tijken in het algemeen een rol, de betee- kenis daarvan moet met betrekking tot de huidige crisis, die veeleer moet wor den gesteld op rekening van geschokt vertrouwen, niet worden overschat. Den minister zijn vooralsnog geen in de praktijk te handhaven maatregelen be kend, die ten deze van Overheidswege zouden kunnen worden genomen, zonder den reëelen beurshandel ernstig te be lemmeren en daardoor Amsterdam als internationaal financiëel centrum groote afbreuk te doen. Een nieuwe Rijksbegrooting? Een der verslaggevers van het Ned. Corr. Bureau heeft een onderhoud gehad met het lid der Tweede Kamer den heer H. G. M. Hermans. Daarbij werd ook gevraagd naar zijn meening over de Rijksbegrooting. Naar mijn meening aldus de heer Hermans zal de regeering met een nieuwe begrooting moeten komen. De val van het pond sterling heeft zoodanige gevolgen gehad, terwijl daaruit nog andere gevolgen kunnen voortvloeien dat ramingen, welke lang te voren ge maakt zijn, niet meer kunnen slaan op den huidigen toestand. Als blijken zal en ik ben daarvan zeker dat die toe stand slechter zal zijn dan is voorgesteld, zullen andere maatregelen, genomen moe ten worden om te komen tot een sluitend budget. Ik zou in dit verband twee mid delen kunnen aangeven: ten eerste de in voering van een conjunctuurbelasting, te heffen van diegenen, die juist door de huidige toestanden hun inkomen hebben zien stijgen, en ten tweede de invoering van een weeldebelasting. Een zoodanig ontwerp ligt nog altijd bij de Kamer; in de millioenennota wordt er echter niet van gerept. Ds J. L. Faber. Ds J. L. Faber, Ned. Herv. predikant te Zutphen, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aangenomen. Hij zal probeeren, om in Zutphen te blijven wonen, en zoodoende het contact met de provincie Gelderland bewaren. Suikerbietenteelt. In het Algem. Nederl. Landbouwblad wordt medegedeeld, dat een voorstel van Kamerleden, om de suikerbietencultuur meer loonend te maken, in voorberei ding is. Hulde aan ons Koloniaal bestuur. Mr. D. Fodk, minister van Staat, alge meen voorzitter, belast met de opperste leiding van de Nederlandsche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoon stelling te Parijs, heeft 'het volgende tele gram ontvangen van den Fransohen mi nister van' Koloniën. In bewondering voor betgeen door uw land werd tot stand gebracht in Ned.- Indië, waarvan gij het hoofd waart, heb ik mij de ontroering voor den geest ge roepen, gemeenschappelijk ondervonden tijdens den brand van uw paviljoen en zijn zegevierende herrijzenis. BEGROOTING POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De dure postvluchten. Verlaging posttarieven gewenscht. Met de wijze waarop het bedrijf der P. T. en T. in het algemeen wordt geleid, betuigden bij het afdeelingsonderzoek der P. T. T.-begrooting verscheidene leden Binnenland. Tweede Kamer. Interpellatie-v. d. Tempel over de werkloosheid. De financieel© positie van Indië. Treinontsporing bij Steenwijk. Buitenland. De Volkenbondsraad over het Japansch- Ghineesche geschil. De toestand in Spanje. der Tweede Kamer instemming. In het bijzonder bracht men den minister en de bedrijfsleiding hulde voor de bewonde renswaardige ontwikkeling van onzen luchtdienst met Ned.-Indië. Niettemin vreesden sommige leden, dat deze dienst duur zal blijven. Gevraagd werd, of bet juist is, dat de postvluchten naar Indië tot nu toe een nadeelig saldo voor het bedrijf hebben opgeleverd van gemiddeld f 18.000 per vlucht. Indien de in te stellen wekelijksche dienst eenzelfde resultaat beeft, zou dit een schadepost van ongeveer f 1 millioen per jaar be tee kenen. Met een zoo groot bedrag zou men in de huidige omstandigheden het voor deel der wekelijksche luchtverbinding te duur betaald achten. Andere leden, welke wezen op de bij voortduring aanzienlijke overschotten op het P. T. T.-bedrijf, konden zich met de ten deze gevolgde politiek niet vereeni gen. Zij achtten het ongewenscht, dat jaarlijks een aantal millioenen uit het bedrijf in de schatkist vloeien. In het belang vooral van een opleving van handel en verkeer ware te streven naar verlaging van tarieven. In dit verband werd aangedrongen op de weder-invoering van het 5-cents tarief voor binnenlandsche brieven en op ver laging van de tarieven voor postpakket ten. Ook werd aangedrongen op de invoe ring van een gunstiger tarief voor de bestelling van dagbladen, althans op een andere schaalverdeeling. «ra— Middelburg. De heer A. S. Boone heeft wegens vertrék naar Amsterdam, ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Daar de heer R. van Roo destijds geen verklaring aflegde niet meer in aanmerking te willen komen, zal deze eerst weder benoemd moeten worden ver klaard, en eerst als 'hij weer mocht be danken, komt de heer J. M. Harthoorn aan de beurt. Goes. Bevolking. Ingekomen: B. J. Visser en echtgenoote, reiziger, van Am sterdam, Zaagmolenstraat 1; W. M. P. Verheij, zonder beroep, van Bergh, L. Kerkstraat 12a; A. Foudraine, banket- bakker, van Velsen, Wijngaardstraat 58; L. J. Capello, kleermaker, van 's-Graven- hage, Oostwal 9; J. v. d. Meer— den Admirant, zonder beroep, van Vlaardin- gen, Zonnebloemstraat 24; Fr. Pöchtra- ger, dienstbode, van Amsterdam, Zaag molenstraat 1; J. L. Prummel, electri- cien, van Wissenkerke, Heeniisseweg 56; C. A. Moelij ker, timmerman, van Ooster- land, Westsingel 55; L. Burgs, Brandstof- fenhandelaar, van Den Helder, Keizer straat 8b; R. Schalier, kantoorbediende, van Hoofdplaat, Ruijterlaan 14; H. Boo gaard, schilder, van St-Maartensdijk, Westsingel 55; A. Oudeman en gezin, ad- junct-comm. posterijen, van Kruiningen, Wilhelminastraat 48. Vertrokken: W. M. Flips, dienstbode, naar Kruiningen-Hansweert, C 256; N. J. Schipper, dienstbode,* Kapelle B 27; A. EggebeenVerburg, zonder beroep, naar Waalre, Stationstraat 40; H. J. Molhoek, boekhouder naar Rotterdam, Henegouwen plein 62 A; J. Verschiere en gezin, schoen handelaar, naar Zierikzee, Korte St-Jan straat C 120. lerseke. Alhier is opgericht een Ghr. Reciteervereen. genaamd „Excelsior", met het doel haar leden in de voordracht kunst te bekwamen. Jongens die den leef- tiid van 13 jaw bereikt hebban en instem-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1