Onze Kleeding. Gemengd Nieuws. Rechtzaken goed onder het oog heeft gezien, waarom hij destijds met weth. Vos voorstelde op deze zaak niet in te gaan, dan alleen een jaarlijksche bijdrage in de kosten te ver- leenen. Weth. Louwerse ging toen ten volle ook hiermede accoord. Nu echter de Polder Walcheren, de voordeeligste aan biedingen heeft gedaan, om Grijpskerke maar aan te wakkeren dien weg er te krijgen, verandert men. Hij is zeer angst vallig voor dit plan. Niet één gemeente in de omgéving heeft een dergelijk plan nog op zich genomen. Hij.acht het een stap in den blinde. Weth. Louwerse zegt, dat door de com missie getracht is, het te krijgen in den vorm, zooals de burgemeester en ook hij dat eerst wilde. Dit lukte echter niet. Als dit voorstel valt, is de zaak van de baan. Dhr Gevaal brengt den voorzitter dank voor zijn juiste uiteenzetting, De Polder Walcheren schuift het netjes op de ge meente Grijpskerke, terwijl de zaak wel eens kan blijken een strop voor de ge meente te zijn. Dhr Vlieger kan, gezien de baatbelas ting, die aan dat plan verbonden is, wel met deze plannen medegaan, hoewel hij liever zag, dat de gemeente Biggekerke deed, wat zij behoorde te doen. Hij zou dan ook hieraan voorwaarden willen ver binden, waardoor Biggekerke genoopt werd verdere medewerking te verleenen. Dhr A. Louwerse merkt op, dat het voorschot vein f 52.400 alles dekt. Bij de uitvoeringsmaatregelen kunnen verschil lende zaken nog nader onder het oog ge zien worden. De gevaren door dhr Vlie ger geopperd acht hij denkbeeldig. Hierna wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. (Tegen dhrn Ge- vaal en Vos). Hierna sluiting. GEMASKERDE BANDIETEN OVER VALLEN EEN BANK TE AMSTERDAM. Het personeel wordt met revolvers In bedwang gehouden. Een buitengewoon brutale bankover val is gisterenmiddag in Amsterdam ge pleegd. De tot nog toe onbekende daders van dezen aanslag, hadden de kas van de Bankassociatie op den hoek van den Ko ninginneweg en den AmstelveenscLenweg tot doelwit gekozen. Het geheele drama heeft zich in een vliegensvlug tempo afge speeld en gebruik makend van de ver bijstering, die hun ongehoord brutaal op treden teweegbracht, hebben de daders kans gezien hun slag te slaan en zich uit de voeten te maken. Omstreeks vier uur drongen drie man nen het gebouw van de bank binnen. Zij waren gemaskerd en met behulp van de revolvers, die zij dreigend op de leden van het personeel gericht hielden, wisten zij zich een weg te banen in de kantoor- localiteiten zelf. Onder bedreiging eischten zij, dat men hun de brandkast zou aanwijzen en in zijn verbouwereerdheid vertelde de kassier aan de bandieten, dat de brandkast zich in het aangrenzende vertrek bevond. Een van de schurken begaf zich daar heen, teneinde den inhoud van de brand kast te inspecteeren en voor zoover doen lijk mede te nemen. De boeven zouden in hun opzet zeker volledig geslaagd zijn, wanneer de direc teur niet op de gelukkige gedachte was gekomen een aschbak te grijpen en dit voorwerp door de ruiten te slingeren. De aschbak vloog door het venster de straat over en de ruiten vielen rinkelend in scherven. Door dit ongewoon alarm werd natuurlijk de aandacht van het publiek getrokken en enkele voorbijgangers beslo ten een onderzoek in te stellen in het bankgebouw Daar overvielen zij de drie gemasker- den, die op een dergelijke verrassing niet in 't minst hadden gerekend. Er ontstond een vechtpartij waarbij men er echter niet in slaagde de twee gewapende indringers, die de wacht hielden totdat hun collega in het aangrenzende vertrek de brandkast geleegd zou hebben, te overweldigen. Zij wisten zich los te rukken en snelden de straat op. Daar stond een auto, waarmede zij ijlings wegreden. Pogingen om hen nog te achterhalen, mochten niet baten. Inmiddels was ook de derde boef in een hevig gevecht geraakt met het bankperso neel. De angst verdubbelde echter zijn kracht en ook hij slaagde er in te ontko men. Met hem verdween een bedrag van f200, dat hij reeds uit de brandkast had genomen. Onmiddellijk werd de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Nader meldt men nog: Er hield tegen half vijf een luxe-auto voor het gebouw stil, waarin, volgens oog getuigen zich vijf personen bevonden. Drie ervan stapten uit om het kantoor binnen te treden. In de portiek, waarin het schemerdon ker was, in tegenstelling met de hall, waar het licht volop scheen, zouden de drie mannen zich met maskers onherkenbaar hebben gemaakt. Met revolvers in de hand drongen zij het kantoor binnen. Het autonummer, door een der voorbij gangers onthouden, bleek valsch. Een on derzoek in het register wees uit, dat dit nummer behoorde aan den wagen van iemand buiten Amsterdam, die met het geheele geval niets uitstaande kon heb ben. Hoewel van geen der daders een signa lement is opgenomen kunnen worden, weet men wel, dat de overval door nog jeugdige personen is gepleegd. Brand in de fabriek Fijenoord. Vannacht omstreeks half één hoorde de wachtsman op het eta blissement Fijenoord, maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw aan de Piek- straat te Rotterdam, een hevigen knal, welke kwam uit de richting van het schiereilandje, dat ligt tusschen de ri vier de Nieuwe Maas en het haventje van de fabriek, op welk stuk grond de koperslagerij, de olie-stookinrichting en een paar bijgebouwtjes zijn gelegen. Te gelijkertijd nam hij aan het Oostelijk uit einde van het schiereiland een rooden gloed waar. De bijgebouwtjes, waarin o.a. de laschinrichting is ondergebracht, lig gen aan deze zijde van het stuk grond en naar alle waarschijnlijkheid was er in de laschinrichting brand uitgebroken, welke een vat niet stookolie tot ontploffing heeft gebracht, wat den knal zou hebben ver oorzaakt. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stonden de bijgebouwtjes in lichter laaie. Zoo snel mogelijk werd het bluschmate- riaal van de fabriek in werking gesteld. Ook de brandweer was spoedig ter plaatse. De bijgebouwtjes bestonden slechts uit één verdieping en hadden een dak van ge galvaniseerd ijzer. Deze gebouwtjes zijn totaal verloren gegaan. Gedurende korten tijd heeft nog eenig gevaar bestaan voor de stookinrichting, maar men heeft deze voor brand weten te vrijwaren. Belastingplaatj e s v o or autopeds. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam maakt het vol gende bekend: Het korq,t den laatsten tijd veelvuldig voor, dat kinderen gebruik maken van kinderrijwielen of autopeds, welke door trappen worden voortbewogen, e.d. De vraag naar deze speeltuigen die naar thans blijkt in den zin der Rijwiel belastingwet beschouwd moeten worden als een rijwiel is zelfs van dien aard, dat particulieren verhuurinrichtingen van dergelijke instrumenten hebben opgericht. Bij controle blijkt herhaaldelijk, dat deze speeltuigen voorzien zijn van luchtbanden of van wielen, bekleed met andere ban den, doch met een grooteren omtrek dan 5 c.M., terwijl daarvoor geen rijwielbe- lastingmerk is afgegeven. Aangezien niet te verwachten is, dat de spelende kinderen met bovenstaande op de hoogte zijn, worden ouders en eventu eels exploitanten van verhuurinrich tin gen als hier bedoeld er met nadruk op ge wezen, dat met gestrengheid zal worden gelet op de naleving van bovenvermelde bepaling, neergelegd in artikel 5 der Rij wielbelastingwet, en dat daarbij zoo noo- dig tot inbeslagneming zal worden overge gaan. In Nederland Neder- landschlDe Nederlandsche Spoor wegen schijnen er niet zoo over te denken. Zij hebben althans op een kist, die van Veendam naar Delft werd gezonden, een stuk papier laten plakken, waarop staat: „Niederlandische Staats-Eisenbahn, Eil- gut von Veendam nach Delft." Dubbel woonhuis uitge brand. Gistermorgen brak brand uit in een dubbel woonhuis, bewoond door de gezinnen Bos en Koederink te Haaks bergen. De bewoners lagen nog te bed, met uitzondering van de gezinshoofden, die reeds naar hun werk vertrokken wa ren. Een viertal kinderen kon met moeite uit het brandende perceel gered worden. Het geheele pand brandde uit. Van de resp. inboedels kon weinig worden gered. Het drama te Wateringen. Het is thans ruim een week geleden, dat het vreeselijk drama te Wateringen, waar Zondagnacht twee kinderen werden ver moord, plaats greep. Nog steeds is over 'dit drama niet het volle licht gekomen, al zijn er reeds sc'herpe vermoedens geuit. Het is n.l. niet mogelijk geweest tot nu toe do vrouw een verhoor af te nemen omtrent dit draana, daar een absoluut rustige verpleging in de Raemer-klinie- ken te Loosduinen noodzakelijk ds. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 13 October 1931. De volgende personen waren gedag vaard: Ma. Ja. K., 22 jaar, zonder beroep, te Westkapelle, wegens beleediging van Kor- nelis Roelse. Eisch: f 10 b. of 5 d. h. Uit spraak f7.50 b. of 5 d. h. F. van H., huisvr. A. de B., 50 jaar, zonder beroep te Sas van Gent, wegens stroaperij. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. C. van der M., 49 j., werkman te Zie- rikzee, wegens mishandeling van O. H. van Geesbergen. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 5 d. 'h. W. E. van der H., huisvrouw A. N. B., 42 jaar, zonder beroep te Wissenkerke, wegens beleediging van Tannetje Huis- zoon. Eisch: f 10 b. of 5 d. h. Uitspraak: f 7 b. of 7 d. h, K. W., huisvr. D. B., 27 jaar, zonder 'beroep te VMssingen, wegens beleediging van Stijntje Lagendijk. Dezelfde werd ook nog verdacht dat zij op 4 September j.l. te Vliissingen Maria 'Claudius heeft belee- digd. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 5 d. h. J. M., 45 jaar, scheepmaker te O. en W.-Souburg, wegens mishandeling van Willem Bosschaert. Eisch en uitspraak: f10 b. of 5 d. h. 'G. K., 2\ jaar, werkman te Zierikzee, wegens mishandeling van Leendert Gil- lisse. Eisch en uitspraak f 14 b. of 7 d. h. P. J. V., 56 jaar, roeier bij het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, wegens weder- spannigheid tegen de Politie. Eisch en uitspraak: f 14 b. of 7 d. h. E. F. V., 27 jaar, werkman te Graauw, wegens diefstal van een achttal taartjes, toebehoorende aan M. J. Biesbroek te Hulst. Eisch en uitspraak: f 16 b. of 8 d. hecht. J. P. N., 25 jaar, schipper te Ossenisse, wegens diefstal van 'n bus met witte verf. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 5 d. h. J. P. de V., huisvrouw S. B., 45 jaar, zonder beroep te Koudekerks, wegens be leediging van Cornelia Buijs. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 10 d. h- C. R., 27 j., koopman te Zierikzee, we gens beleediging van Marinus Pankow. Eisch en uitspraak: f 10 'b. of 5 d. h. D. H., 23 jaar, vissc'her te Breskens, wegens mishandeling van A. Hamelijnck. Eisch en uitspraak- f 10 b. of 5 d. h. P. van W., 27 jaar, werkman te Borsse- len, wegens mishandeling van Adriaan Remijn te 's-Gravenpolder. Eisch: f 10 b. of 10 d. h. Uitspraak: f 7 b. of 7 d. h. K. de B., 44 jaar, schoenmakersleer ling te Middelburg, gedetineerd, wegens landlooperij. Eisch: 3 d. h. en 2H jaar R. W. I. Uitspraak: 3 d. h. en 2 j. en 4 mnd. R. W. I. IN HET SOVJET-PARADIJS. Aan het werk „The red Trade Me nace" van den Amerikaan H. Knicker bocker, die den Russischen '„heilstaat' uit eigen ervaring kent, is het volgende ontleend: „Wel in geen enkel land zal het een genoegen zijn om mijnwerker te wezen. Maar wie voor de keuze werd gesteld om tuchthuisstraf te krijgen of kolen in het Don-bekken te hakken, zou normaal gesproken het tuchthuis verre verkiezen. De hoofdingenieur en ikzelf zaten in het bureau te wachten op onze mijnwerkers uitrusting. De ploeg werd net afgelost en een stroom van menschen, de gezichten zwart van het kolenstof, stroomde met gebogen ruggen uit de diepte. Dat is onze beste ploeg, zei de ingenieur, met de beste machinale uitrusting; ze hebben slechts zes uur dienst. Met 250 arbeiders hebben we een jaarlijksche opbrengst van 120.000 ton. Vlak daarop stormde een jonge inge nieur met een vloek het bureau binnen. „Ze zijn er tusschenuit geknepen". „Wie zijn er tusschenuit geknepen?" „Die ellen dige plattelandsjongens; ze kwamen de vorige week hier, werkten vijf dagen en nu is de helft al weg!" „Waarom?" vroeg men in koor. „Och, ze zijn nog nat achter hun ooren", riep de jonge mijn-ingenieur en smeet meteen de deur dicht. Het waarom wordt intusschen duide lijk, voor wie den hoofdingenieur en den Amerikaanschen reporter op hun tocht in de diepte volgen. Een lift voor de menschen bleek er niet te bestaan en zoo was het overal in het Donbekken. De schacht, die naar beneden voerde, was serpentines-gewijze aangelegd. Aanvan kelijk was er nog een soort tunnel, waar door men in gebogen houding moest gaan, want hij was niet hooger dan tot waar de kin van een man van gewone grootte reikt. De vloer uit natte en deels verrote planken, waarover men dus sterk gebukt en ten deel kruipend naar bene den ging, gaf een gevoel van onveilig heid. Telkens kwam men op 100 M. een dubbele deur tegen. Een halven kilometer in gebogen hou ding loopen is zelfs in gewone gevallen al vermoeiend, maar onder den grond is het nog heel wat erger. Na een kwar tier werd de weg zóó steil, terwijl de hoogte van den tunnel nog maar drie voet bedroeg, dat het onmogelijk was om met het hoofd vooruit verder te gaan. Men bond zich de lamp om den hals en als een kreeft moest men zijwaarts naar beneden kruipen. Het kolenstof was ver stikkend. Toen we een 200 M. op die wijze ons hadden voortbewogen, riep ik uit: U wilt toch niet beweren, dat de mijnwerkers op deze wijs naar de plaat sen gaan waar ze werken moeten? Natuurlijk, was het B.W. 110, H.W. 116 Of 118, U 120 CM. Men heeft noodlg 3 M. stof a 1.40 M. breed, aan voering 3 M. a 80 breed. Zooais men op de teeZentng ziet zijn dit de rechte getailleerde modellen. Model A heeft ln het voor pand een figuurnaad weiae uitloopt op de neup, daar waar de zal: begint. De rug is zonder naden, b)j modei B loopen ln de rug wel naden. Bh net bestellen van patronen kan men dus ook als men dat verkiest model A vragen met getailleerde rug, dus eigenlijk de rug van model B. Model A heeft ook een groote sjaalkraag, welke Ineens aan het voorpand geteekend u, dit la, dan dus eigenlijk de onderkraag Het belegstuk aan de oovenhelft wat tevens bo- venkraag is wordt apart geknipt volgens de streep jeslijnen. Heeft men dus het patroon gemaakt, dan legt men onder de kraag een stuk papier, en radert met een radeerwieltje het belegstuk na, dan knipt men langs de radeerlfjnen af en zoo heeft men dan precies het model voor de bovenkraag. Knipt men nu den bovenkraag dan legt men, waar op de tee- kening staat „middenachter", tegen de vouw. Bewerking a. Men stikt de figuurnaad knipt den naad open, en strijkt dezen dan open. De zak knipt men volgens modei. De bies. welke om de zak loopt, ls ook in model geknipt, dus eigenlijk knipt men nog eens de zak, waarna men het binnendeel weg kan knippen. De bles stikt men dan aan op den verkeerden kant, dan omvouwen op den kant naar den goeden kant. daarna de bles op cM. op stikken. (De zijkant van de zak valt ln de ihnaaü, dus oezen stikt men gelijk met de zijnaad dicht). b. Het belegstuk of Inslag rijgt men om naar den verkeerden kant. o. Schouders en zijnaden dlchtstikken en naden openstrijken. Men moet er nu op letten dat men precies Ui het hoekje van scnuuaer en rughals een schuin knipje geelt (op ae teekenlng staat het aangegeven). d. Nu kan men de rughals van den kraag aan den rughals van den mantel stikken. e. De bovenkraag wordt nu op den kant aan- gestikt en op den kant omgeregen. Door de breuk lijn rijgt men een draad, daarna even voor de breuklijn onzichtbaar kraag en mantel doornaalen, zoodat deze aan elkaar verbonden zijn. Men ziet dat men nu dat dwarsnaadje van boven- en onder- beleg nog moet verbinden, dit wordt nu tegen el kaar ges trost, de grootte vaa het knoopsgat, open latend. (De knoopsgaten maakt men er natuurlijk in voor het beleg omgeslagen wordt daarna wor den zi) ln het beleg doorgemaakt.) De kraag zet men ook weer aan de nala vast en op den schouder. f. Na de voering stikt men nu de naden dicht en zoomt deze ln den mantel (de zijnaden vasthech ten) Armsgaten rijgt men op elkaar. g. Op de mouwen wordt ook een bles ln model gestikt, daarna mouwen dlchtstikken en voering inzoomen, (bovenkant loslaten). Mouw inzetten op schouderteeken aan den voorkant wordt de mouw vloeiend of Iets ruim ingezet, daarna mouwvoering overzoomen. Men kan de kraag met bont overtrekken. De bontkraag knipt men volgens de kraag. De haren loopen dan dwars, (zie schema), Ekteuas 10-80, antwoord, dat kan den menschen niets sche len. Maar waarom wordt de gang dan niet hoo ger gemaakt, zoodat ze tenminste staan kunnen? Dat is veel te duur, ze werken zoo ook best. U moest maar eens kijken in de gan gen, die op 800 en 900 M. diepte liggen, waar ze heilemaal geen ma chines hebben en waar ze met naakt bovenlijf op hun zijde liggend hun houweelon gebrui ken moeten! Maar waarom kunnen de ar beiders dan niet met de kolenlift naar boven en beneden gebracht wor den? vroeg ik. Veel te gevaarlijk, antwoordde de ingenieur. Waarom is er dan geen lift voor ben? Veel te duur, was het lakonieke antwoord. Maar is het niet soms te duur om zooveel tijd en kracht te verspillen om naar het werk en terug te komen? Inder daad, de mijnwerkers hebben een half uur heen en een half uur terug noodig, zoodat ze feitelijk per dag maar vijf uur werken." De arbeiders zelf ga ven den verslaggever trouwens toe, toen hij zich later met hen on derhield, dat het naar boven en beneden krui pen het zwaarste deel van hun taak was. H'et is dan ook waar lijk geen wonder, dat in 1930 van de 231.000 mijnwerkers, die noo dig waren, slechts 177.000 aan den arbeid waren en dat het ver loop... 178.000 -bedroeg. Nu het Vijfjarenplan aan alle kanten kans op arbeid geeft, is de uittocht van de arbei ders uit het Don-bekken tot een massarvlucht geworden. Men heeft 'n poging gedaan werk- looze Duitsche mijnwer kers uit het Ruhr-gebied te krijgen. Ongeveer 1000 zijn gekomen, zijn een paar weken geble ven, maar velen gingen weer huistoe, aangezien ze aan de werkloosheio in Duitschland de voor keur geven boven liet geld verdienen in der gelijke omstandigheden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6