No. 12 Woensdag 14 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door V a Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Ahf. Esiss»en5sï.cK*; Por 3 ai&anden. «rsnca B»sr BW*. #0^ Loose Prijs der Advertentien: 1—4 regels f L20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De liberalen deden 't verkeerd. Als de liberalen aan 'het bewind waren geweest, dan zou het er volgens Mr. Boon met onze financiën niet zoo slecht voor staan als nu. De liberalen zouden 't beter gedaan hebben. Deze voorstelling klopt niet met de wer kelijkheid. Gisteren is er reeds op gewezen, dat toen in 1924 een voorstel tot wijziging van de L.O.-wet aain de orde kwam, ooit de Vrijheidsbondische fractie tegen stemde. In verband daarmede schreef toen het liberale „Handelsblad": „Aan den eenen kant stond eenige „ver slechtering" van het onderwijs, maar aan den anderen kant stonddertig mil'lioen bezuiniging. En dit laatste had, voor con politieke partij, die toch zeker niet alléén naar de naderende stem bus kijikt, o.i. beslissend moeten zijn." Ook „Het Vaderland" oefende critiek en schreef: „Ons ware het dan ook liever geweest indien althans de liberalen (de vrijzin nig-democraten zoeken met de socialisten gemeenlijk hun kracht in afbrekende cri tiek) ondanks vele bezwaren bezwa ren die immers evenzeer voor de Regee ring en de rechtsohe partijen gelden hun stem niet onthouden hadden aan een ontwerp, dat zij slechts op één punt hadden getracht te wijzigen". Eveneens erkende de liberale „Zutphen- sche Courant", dat men bij deze bezuini ging stond voor een eisch, waaraan niet viel te ontkomen." Maar de liberalen stemden tegen. Die houding wekte toen zelfs in eigen kring verbazing. Maar nog meer moet het dan verbazen, als Mir. Boon hier in Zeeland komt ver tellen, dat het er, als de liberalen aan het bewind waren geweest, met de financiën nïet zoo slecht voorgestaan zou hébben als nu. Winkelsluiting. Door de NederL Vereen, van Christe lijke Kantoor- en Handelsbedienden, de Algem. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden en de Nederl. R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden is aan alle Gemeenteraden in ons land een adres gezonden om te komen tot een gemeente lijke sluitingsverordening, mede met het doel om aan de winkelbedienden een vrijen namiddag te verschaffen. Deze actie staat in verband met het be paalde in het „werktijdenbesluit voor winkels" waarin bepaald is dat, behalve gedurende den wekelijkschen rustdag een winkelbediende bovendien op een dag der lek geen arbeid verrichten mag vóór of 1 uur des namiddags. En nu geeft Ar- iel 6 van de Winkelsluitingswet aan den x(aad de bevoegdheid om, onder Ko ninklijke goedkeuring bij plaatselijke ver ordening te bepalen dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na 6 uur des namid dags alle of bepaalde groepen van win kels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten zijn. De hierboven genoemde organisaties wijzen er op, dat deze actie niet in strijd is met de wet. En dat kan ook wel worden toegegeven. Het voeren van een dergelijke actie ia nergens verboden. Een andere vraag is echter of hier ge handeld wordt in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever. Waarom werd deze bepaling in de wet opgenomen? Het antwoord moet luiden: niet om de controle op het werktijdenbesluit te verge makkelijken, zooals het soms wordt voor gesteld en ook niet om aan de wenschen van het winkelpersoneel tegemoet te ko men, maar uitsluitend in het belang van de winkeliers, om mogelijke ongelijkheid in concurrentievoorwaarden tusschen het groot winkelbedrijf en het klein winkelbe drijf te ondervangen. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer heette het dan ook letterlijk: „De aan de ge meenteraden toegekende bevoegdheid om een verplichte ochtend- of middagsluiting voor te schrijven, bedoelt uitsluitend de gelegenheid te geven om plaatselijk tege moet te komen aan de bezwaren, welke voor de winkeliere zullen kunnen voort vloeien uit de verplichting om het win kelpersoneel een ochtend of middag per week vrijaf te geven." Verder werd er nog op gewezen, dat naar de strekking van dit artikel, ver ordeningen als hier bedoeld slechts dan tot stand zullen komen indien het plaat selijk bedrijfsbelang der winkeliers zulks vordert. In verband daarmede verklaar de de minister het ongewenscht te achten de gemeenten te verplichten een dergelijke verordening tot stand te bren gen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer werd dit nog verduidelijkt door er op te wijzen, dat gelijk het Werk tijdenbesluit voor winkels in het belang van het personeel is tot stand gekomen, de in de Winkelsluitingswet voorgeschre ven regeling in de eerste plaats de belan gen van de zelfstandige winkeliers op het oog heeft. Zal dus een gemeentelijke sluitingsver ordening tot stand komen, dan zal daarbij overeenkomstig de bedoeling van de wet, het bedrijfsbelang der winkeliers den doorslag moeten geven. Morgen hierover meer. De Duitsche Rijksdag weer bijeen. Verklaring der regeering. Gisteren vergaderde weer de Duitsche Rijksdag. Van de zijde van het publiek was de belangstelling zeer groot. Om 3 uur 5 opende de voorzitter van den Rijksdag, Loebe, de zitting. Alle leden der regeering waren aanwezig. Al spoedig is het woord aan rijkskan selier dr Brüning, die door de communis ten met de kreten „hongerkanselier, dic tator!" wordt ontvangen. De leiding van het departement van Buitenlandsche Zaken, aldus dr Brüning, zal in mijn handen berusten. Ik zal da buitenlandsche politiek in den geest der besprekingen van de laatste maanden voortzetten. De mogelijkheid moet worden gescha pen een klare en eerlijke verhouding tus schen de nabuurvolken tot stand te bren gen. Het zal de taak der nieuwe rijksregee- ring zijn de regeeringsmaatregelen elas tisch bij de verschijnselen der wereldcrisis te doen aanpassen. Het voorbeeld, door de rijksregeering op bezuinigingsgebied gegeven, is in de geheele wereld gevolgd. De regeering heeft zich door maatrege len, die stellig hard en impopulair waren, in staat gesteld, juist in dezen tijd vlot tende schuld tot een bedrag van 300 mil- lioen mark af te lossen. De crisis van het pond sterling, welker definitieve oplos sing nog niet kan worden beoordeeld, stelt de regeering en de Rijksbank voor een nieuwe taak. In nog grooter mate dan te voren is een aanpassing van het Duit sche peil der kost- en verkoopprijzen bij de economische ontwikkeling noodzake lijk. Daarom heeft de rijksregeering met goedkeuring van den rijkspresident beslo ten tot instelling van een economischen raad van advies, die de regeering ter zijde zal staan. Eerste grondslag van dit pro gram is de handhaving der stabiliteit van dé Duitsche valuta, waaraan onder gee nerlei omstandigheid geraakt mag wor den. Van de grootste beteekenis is de uitvoe ring van het plan tot aflossing van de schulden op korten termijn en een defi nitieve regeling van het herstelvraagstuk. Landbouw, grondbezit en nijverheid lij den onder den te hoogen rentevoet. De verlaging daarvan is noodzakelijk voor de verlaging der productiekosten. De loonen moeten sneller aangepast kunnen worden aan de zich wijzigende omstandigheden, waarbij de inmenging van den staat zoo gering mogelijk dient te zijn. Hand in hand met deze politiek dient ook de oplossing van het kartelvraagstuk te gaan, daar de prijzen zich zoo vlug mo gelijk moeten aanpassen bij de economi sche omstandigheden en de verminderde koopkracht in het binnenland. Alle productiemogelijkheden in het bin nenland dienen ten volle benut te worden, daar met de aanwezige deviezenvoorraden zoo spaarzaam mogelijk moet worden om gegaan. Beperking van den invoer zal in hoofdzaak daar moeten geschieden, waar de binnen landse he productie, met name op landbouwgebied, in staat is, om tegen rede lijke prijzen in de behoefte te voorzien. Juist in de weken van de bankcrisis is in de wereld een nieuwe hoop ontstaan welke met name op het gebied der buiten landsche politiek van belang is. Het is daarom de plicht der regeering, er voor te zorgen, dat alle pogingen, om munt te slaan uit de politieke en economische moeilijkheden door een leugenachtige agi tatie, verhinderd worden. Daarom zijn in een reeks noodverordeningen krachtige maatregelen genomen voor de handha ving van de openbare veiligheid. Toenadering in het Japansch-Chineesch conflict? Na de vergadering van den Volken bondsraad van gistermiddag had men een iets optimistischer indruk van den toe stand en was de hoop herleefd, dat het Briand toch nog zal gelukken, dank zij zijn groot internationaal gezag en zijn on betwistbare handigheid als diplomaat het Chineesch-Japansche geschil tot een goed einde te brengen. Briand zeide, de hoop niet op te geven, dat beide partijen toch nog tot een vreed zame regeling zouden komen. Zonder een uitdrukkelijk bemiddelings voorstel te willen doen, liet Briand door schemeren, dat hij in deze richting wer ken wil, dat Japan en China in recht- streeksche onderhandelingen zullen tre den, wel niet terstond over het geheel der Japansche en Ghineesche betrekkingen, doch over enkele voorwaarden betreffen de de ontruiming. Met grooten nadruk wees Briand ook nog op de moreele verplichting, die Ja pan en China hebben, om niets te doen, wat onherstelbaar zou kunnen zijn, en op de verantwoordelijkheid, die zij hebben, niet alleen ten opzichte van elkander, maar ook tegenover de geheele wereld, vooral in dezen tijd. Relletjes te Gent Vrij ernstige relletjes hebban zich, naar het „Vad." meldt, te Gent voorgedaan, gedurende een aldaar door de Vlaamsche studenten en de plaatselijke Vlaamsch- nationale organisaties gehouden optocht ter gelegenheid van de hervatting der colleges aan de Vlaamsche Universiteit. Verscheidene honderden studenten en burgers namen aan den optocht deel, die een ordelijk verloop had, tot op het oogen- blik, dat de betoogers voorbij het univer siteitsgebouw in de Voldersstraat trok ken. In deze buurt, waar een winkelweek wordt gehouden, was een groote Belgische vlag zeer laag over de straat gespannen. De vlaggestok van een der aan den op tocht deelnemende meisjesvereenigingen kwam op onzachte wijze in aanraking met deze vlag, waarop een politieagent op de vaandeldraagster toesprong en haar het vaandel trachtte te ontnemen. Dit gaf aanleiding tot een gevecht tus schen Vlaamsche studenten, leden der Vlaamsche wacht en een sterke afdeeling politie, welke tenslotte nog een escadron bereden gendarmerie te hulpgriep. De Vlamingen trokken zich in de onmiddel lijke omgeving van het koffiehuis Uilen spiegel terug, aan den gevel waarvan een doek hing met de woorden: „Los van België!" De gendarmerie chargeerde op do nog in de straat staande Vlamingen, die de Vlaamsche Leeuw zongen. Vanuit de ramen van Uilenspiegel werd met flesschen, glazen en zelfs met stoelen naar de gendarmerie gegooid. Deze drong met geweld het koffiehuis binnen, terwijl de bevelvoerende officier een schot in de lucht loste, om den Vlamingen schrik aan te jagen. Eindelijk kon het koffie huis worden ontruimd en gesloten. Tegen een vijftigtal studenten en burgers, die niet in het bezit waren van hun identi teitskaart, werd proces-verbaal opge maakt. Vier betoogers bleven gearres teerd en werden in de stadsgevangenis opgesloten. Een gendarme en vier po litieagenten liepen verwondingen op en moesten door een dokter worden ver bonden. Korte Berichten. De te Hamburg gevestigde bond van Duitsche reeders heeft besloten, geen Duitsche schepen meer naar Rusland te zenden. Den laatsten tijd zijn n.1. op Duit sche schepen te Petersburg en Odessa herhaaldelijk stakingen voorgekomen, die naar het oordeel van de reeders niet slechts geduld werden door de Russische autoriteiten, maar zelfs aangemoedigd en gesteund, i Te Hallstadt nabij Bamberg zijn drie menschen aan typhus overleden. Vier zieken liggen nog in het ziekenhuis. De scholen zijn gesloten. Het bierverbruik in Duitschland is van April 1930 tot 31 Maart 1931 volgens de statistiek met 1/6 gedaald. Het ver bruik per hoofd bedroeg in dit tijdvak 75 liter per jaar, wat 1/3 minder is dan voor den oorlog. Aan de Fransche kust zijn twee ma rinevliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en neergestort. Van de inzittenden waren er vier gedood en één zwaar ge wond. Een zesde inzittende wist zich te redden, door met zijn valscherm omlaag te springen. i De Spaansche Kamer heeft met 267 tegen 41 stemmen art. 3 van de grondwet afgedaan, luidende: Er bestaat geen offi- cieele staatsgodsdienst. Er woedt een epidemie van diphteri- tis in de streek tusschen Charleroi en Chatelet. Te Farciennes zijn een dertigtal gevallen geconstateerd. Sedert Zater dag j.l. zijn drie kinderen in deze gemeen te, aan diphteritis gestorven. Strenge maatregelen zijn getroffen ten einde een verdere uitbreiding der epidemie te voor komen. De herfstvacantie van de Berlijnsche scholen is Dinsdag geëindigd, doch nog steeds duurt op een aantal scholen de schoolstaking voort. De staking is onder den invloed van communistische agitatie als protest tegen het ontslag van een aan tal onderwijzers ontstaan. In verschillen de stadswijken van Berlijn was een groot aantal kinderen niet op school versche nen. Op vele scholen ontbrak Dinsdag on geveer 30 procent van de leerlingen. De werkloosheid in Engeland is ver minderd. Het aantal ingeschreven werk- loozen bedroeg op 5 October 2.791.520 of 33.252 minder dan in de voorafgaande week. Volgens het blad „Manichi" zouden in het district Miye (Japan) meer dan 200 personen verdronken zijn door het overstroomen van de rivier. Te Lodz is tengevolge van een loon- conflict in zestig zijdefabrieken een sta king uitgebroken. Gisteren hebben 4000 arbeiders het werk neergelegd. Een hevige ontploffing heeft in de spinnerij van Burnley U Sons bij Leeds tengevolge van overbelasting van een ver- hittingsoven plaats gehad. Het glazen dak en de muren van de fabriek stortten in en de arbeiders en arbeidsters werden onder de puinhoopen bedolven. Twee vrouwen konden slechts als lijken geborgen wor den. Bovendien zijn een veertigtal perso nen ernstig gewond. Te Great-Yarmouth is onder de schotsche haringpaksters een staking uit gebroken. Eenige honderden hebben het werk neergelegd. Dr Severijn bedankt als Kamerlid. Bij de Tweede Kamer ia ingekomen een brief van Dr J. Severijn, houdende mededeeling, dat hij in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar te Utrecht, op 20 October zal ophouden lid der Kamer te zijn en als zoodanig bedankt. Opvolger is de heer H. Amelink, secre taris van het Ghr. Nat. Vakverbond. De koleninvoer In Belgis. „Het Handelsblad" heeft afgedrukt 'n bericht, waarin onder andere gemeld staat, dat in verband met het ingaan van het decreet inzake den koleninvoer in België voor Engeland deze regeling nog niet van kracht worden zou. Uit bevoeg de bron kan het „Limburgsch Dagblad" te Heerlen dit tegenspreken. De beperking is hedennacht voor alle landen ingegaan, ook voor Engeland. Hier geldt een alge- meene regeling zonder eenige bevoordee ling. Tarwe-moeilijkheden. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door graanhandelaren in Zeeland geweigerd wordt den gestelden prijs voor het schoo- nen van tarwe uit te betalen en wordt aangedrongen op het leveren van onge- schoonde tarwe, die door hen voor ge schoond geleverd wordt? Binnenland. De Tweede Kamer over de mobilisatie slachtoffers. De brand in het Nederlandsch paviljoen te Vincennes. Brutale overval op een bank te Amster dam. De regeering en de crisis. Een conferentie. Buitenland. Toenadering in het Japansch-Chineesche conflict? Is de minister bereid maatregelen te treffen, dat de landbouwers recht heb ben tot schoonen, aangezien verschillen de organisaties dure reinigingsmachines hebben geïnstalleerd? Kan de minister mededeelen, welk per centage van den tarweprijs den handelar ren ten goede komt? Regeeringshuip voor West-Friesland. Het Tweede Kamerlid Korten- horst heeft den minister van binnen landsche zaken en landbouw gevraagd: Heeft de minister ervan kennis geno men, dat in de tuinbouwstreek van West- Friesland sinds geruimen tijd een nood toestand is ingetreden tengevolge van de mislukking van den aardappeloogst en van het feit, dat de bloemkool tengevolge van handelspolitieke maatregelen in Duitschland voor het grootste deel onver koopbaar is geworden? Is de minister bereid om met den mees ten spoed aan deze streek hulp te bieden; in de eerste plaats door te trachten het thans afgesloten afzetgebied in het bui tenland heropend te krijgen en in afwach ting daarvan maatregelen te nemen om te voorkomen, dat door den handel van den bestaanden nood misbruik wordt ge maakt? De Nederlandsche Tuinbouwraad. In de jongste vergadering van den Ned. Tuinbouwraad werd op verzoek van den heer Valst ar besloten, met de centrale landbouw-organisaties krachtig aan te dringen bij de regeering op het beschik baar stellen van gelden voor den afzet der land- en tuinbouwproduc ten. Den hoofden der diverse takken van tuinbouw werd verzocht te onderzoeken, waar de tuinbouw last kan hebben van een te hoog peil der Zuiderzee en hiervan opgave te doen aan den secretaris, een en ander met het oog op het onzekere van een aan te nemen peil na de afslui ting. Besloten werd aan de Stichting Fonds Landbouw Export-Bureau 1916-1918 te verzoeken een onderzoek in te stellen naar den omvang en de beteekenis van den druk der belasting bij den uitvoer van de land- en tuinbouwproducten naar Duitschland. De Raad besloot niet in te gaan op een voorstel van de centrale landbouworga nisaties tot regeling van 'tlandbouw- tentoonstellingswezen in Ne derland en zijn eigen inzichten terzake kenbaar te maken. De brand In het Nederlandsche Paviljoen te Vincennes. Een niet gepubliceerd rapport. Men schrijft aan het „Handelsblad" In sommige bladen óók in Nederland is een protest gepubliceerd in verband mot den 'brand in het Nederlandsche paviljoen in Juni j.l. In dat protest trof mij één zinsnede en wel deze: een protest tegen het feit dal geen onderzoek heeft plaats gehad door niet bij de zaa'k betrokken personen naar de omstandigheden waaronder de ramp te Vincennes heeft plaats gehad" enz. enz. Maar een dergelijk onderzoek heeft wel plaats gehad en het heeft mij steeds ver wonderd, dat nooit een der bladen daar van melding maakte! Er bestaat een rapport ter zake dat be rust o.a. bij don hoofdcommissaris vaa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1