Zaterdag 10 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BEDRIIFSCIIEDIETEN VAN LEERDAM Hendrikse Co's Bank N.V. Goes BOHEMIA EERSTE BLAD. Naar eigen beginsel. Buitenland. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N.V Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN 6.75 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Z00 JUIST ONTVANGEN. ALÏi per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door BERTELS' „KUNSTKORREL" IN DE PRAKTIJK! Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. Ui55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post» f ?.»*-> Losse nnmmers 10.05 Prijs der Advertentie n: regels 11.20, elke regel meer 30 d. BI] abonnement belangrijke korting. Eenigen tijd geleden hebben we gewe zen op het gevaar, dat onze Christelijke Vakbeweging bedreigt, doordat te veel de nadruk gelegd wordt op de vragen van practischen aard, met het gevolg, dat de principiëele scholing in 't gedrang komt. De kwesties van loon en arbeidsduur en wat verder met de arbeidsvoorwaar den in verband staat, eischen dan de vol le aandacht. En doordat hier vaak sa mengewerkt wordt, en soms ook wel moet warden, met organisaties, die niet staan op den grondslag van de Christe lijke belijdenis, ontbreekt niet zelden de gelegenheid om deze practische vragen principiëel te belichten. Vandaar dat een aansporing om de al- gemeene bonden, als „Patrimonium" en den Chr. Nat. Werkmansbond, waar de geestelijke ondergrond der dingen en de maatschappelijken toestand in het alge meen, los van. bepaalde vakbelangen kan worden behandeld te steunen, zeker niet misplaatst was. Nu moet echter hierbij de opmerking worden gemaakt, dat de gevaren, die de vakorganisaties bedreigen, ook bestaan en in niet mindere mate bij de patroons organisaties. Dit wordt niet altijd ingezien. Velen verkeeren in de meening, dat vakorganisatie op Christelijken grondslag onontbeerlijk is, maar dat de patroons zonder bezwaar lid kunnen zijn van een z.g. neutrale organisatie. In plaats van zich eerst naar eigen beginsel te organi- seeren en dan zoo noodig als organisa ties met anderen samen te werken, sluit men zich persoonlijk bij een z.g. neutraio organisatie aan, met het gevolg, dat de gelegenheid ontbreekt om de aan de orde komende vragen te zien en te beoordee- len bij het licht van de eigen beginselen. Ter verontschuldiging wordt dan meest al aangevoerd, dat het in dergelijke or ganisaties alleen gaat om vragen van practischen- en niet van principieelen aard, maar dit argument snijdt geen hout De scheiding, die hier gemaakt wordt, bestaat toch inderdaad niet. We trach ten ons dat, als dat pas geeft wel wijs te maken, en zoo onze consciëntie gerust te stellen, maar we weten wel beter. We belijden, dat God de Heere den hemel en de aarde heeft geschapen en dat de ordinantiën, die Hij gegeven heeft ook gelden voor het sociale leven. Als Christenen hebben wij de roeping om het ideëele reëel te maken, om de beginselen, die we belijden tot toepassing te brengen en ons bij alles wat we doen te stellen voor den eisch van de hei lige wet van God. En dat kunnen we niet doen in een organisatie, waar ter wille van de neu traliteit van het recht Gods niet gerept kan worden. Reeds meer dan veertig jaar geleden werd dan ook op het Eerste Chr. Soc. Congres door den heer Wiersinga het pleit gevoerd voor Christelijke patroons organisatie. Het gevolg is toen geweest, dat toen een dergelijke organisatie is op gericht en we hebben ook nu nog een Chr. Middenstandsbond, een Chr. Boe ren- en Tuindersbond, enz., maar het aantal leden van deze organisaties is nog véél te gering. Nog al te velen houden zich afzijdig. Zij beseffen niet, naar het schijnt, hoe noodig het is, dat we hot licht van Gods Woord laten schijnen ook over de vragen van economischen en maatschappelijken aard. Wij leven in een tijd van crisis. En 't kenmerkende van een crisis is, dat het er op of er onder gaat. Alles is in beweging in deze dagen. Het gaat niet alleen om den boven bouw, maar ook om de fundamenten. Veel wat vast scheen te staan, wankelt. En te midden van de onrust en verwarring, die daarvan het gevolg zijn, trachten de re volutie-predikers hun slag te slaan om 'n algeheels ineenstorting te bewerkstelli gen. Niet alleen de Communisten, maar ook de Soc. Democraten zijn dag aan dag be zig om de massa te vergiftigen en het evangelie van den haat te prediken. En schijnbaar lijnrecht daartegenover staan anderen, die zich evenmin door de eischen van het Woord des Heeren wil len laten leiden. Zoo worden de verhoudingen steeds meer gespannen. En niemand weet, wat de toekomst ons zal brengen. Het zal nu, meer dan ooit, in de prac- tijk moeten blijken, wat het Christendom beteekent. Er moet nu gekozen worden. Er is nu behoefte aan beslistheid. Aan man nen van stavast, maar die bereid zijn te buigen voor het recht Gods. Bij de arbeiders. Maar óók bij de pa troons. En een eerste vereischte daarvoor is organisatie naar eigen beginselen. Hevige ontploffing te Gdingen. Naar de „Lokalanzeiger" meldt, is te Gdingen een pas-gebouwd huizenblok door een lichtgas-ontploffing gedeeltelijk in de lucht gevlogen. De ontploffing was buitengewoon krachtig. De gasaanleg was eerst kort geleden aangebracht. De plaats des onheils biedt een trooste loos schouwspel van verwoesting. Uit de puinhoopen zijn reeds verscheidene doo- den en gewonden geborgen. Den geheelen nacht heeft men gewerkt om de onder het puin bedolven bewoners der huizen te redden. Tot nu toe heeft men negen dooden en zeven gewonden, waaronder een ern stig, geborgen. Onder de puinhoopen bevinden zich waarschijnlijk nog zeven arbeiders. De ontploffing is waarschijnlijk ont staan door uitgestroomd grondgas. Waar blijven de uitvinders? De Amerikaansche oliemagnaat Henry Doherty heeft op een bank ruim vijftien millioen francs in deposito gegeven, welk bedrag zal worden uitbetaald aan den- gene, die een uitvoerbaar plan ontwerpt, ter bestrijding en opheffing van de te genwoordige werkloosheid. Het nieuwe Duitsche kabinet. 'Om kwart over negen 'gisteravond begaf rijkskanselier Bruening zich naar den rijkspreSident, om hem de volgende minis- terlijst voor te leggen: Dr. Bruening: rijkskanselier en minister van buitenlandsche zaken. Dr. Dietrich: vioe-kanseMer en minister van financiën. Dr. Warmbold: rijksminister van eco nomie. Dr. Stegerwald: rijksminister van ar beid. 'Dr. Groener: rijksweer en hinnenland- sche zaken. Dr. Joel: rijksminister van justitie. Dr. Schiele: Voedselvoorziening en landbouw. Treviranus: rijksminister van verkeer. Dr. Sohaetzel: rijksminister van pos terijen. Door het verdwijnen van dr. Wirth als minister van binnenlandsche zaken is 'het democratische element in het kabinet eenigszins verzwakt. De oriënteering naar rechts is echter niet zoo sterk, als in sommige kringen verwacht werd. Dreigende oorlog tusschen Japan en China. De „Daily Telegraph" verneemt uit To kio, dat Japan voornemens is, nog be langrijke versterkingen van de vloot naar China te zenden. De Japansche gezant is naar Nanking vertrokken, ter overhandiging van Japan's nota waarin China gewaarschuwd wordt, dat het door Japan aansprakelijk wordt gesteld voor de gevolgen van de anti- Japansche beweging in het land. ïn kringen, welke China sympathiek gezind zijn, hoort men de meening uiten dat Japan vast besloten heeft, door te zet ten, doch China verantwoordelijk te stel len voor Tokio's eventueele oorlogsverkla ring. Uit Genève wordt gemeld: De raad van den volkenbond is tegen Dinsdag in een bui tengewone zitting bijeen ge roepen ter behandeling van het Japansch-Chineesche conflict. De vergadering zal ook door lord Rea ding, den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken, worden bijgewoond. Volgens een bericht uit Washington, maakt men zich aldaar ernstig bezorgd over het onverwachte optreden van de JapansChe legerleiding tegen 'het hoofd kwartier der Cihineezen te Tjingtsjau, waardoor het conflict verscherpt is. Het kabinet beraadslaagde gisteren over bet conflict in Mandsjoerije. Korte berichten. De immigratie in de Vereenigde Staten vertoont voor de maand Augustus opnieuw een krachtigen achteruitgang. In deze maand werden slechts ca. 4000 immigranten toegelaten, betgeen 11.000 minder is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. KANTOOR GOES GR.MARKT Baron Van Wijnbergen. Naar wij vernemen, is de toestand van mr. A. baron van Wijnbergen thans zeer bevredigend. Bestrijding der iepenziekte. In aansluiting met een onlangs in de pers verschenen mededeeling over boven staand onderwerp vestigt het Comité ter Bestrijding der Iepenziekte nogmaals met nadruk de aandacht van eigenaren van iepeboomen op de wenschelijkheid, alle doode, stervende of ernstig door de iepen ziekte aangetaste iepen in den komenden winter te vellen en de schors onschade lijk te maken door deze te verbranden of desnoods met den stam gedurende ten minste drie maanden onder water gedom peld te houden. Thans kunnen de zieke hoornen nog ge makkelijk worden herkend; als over en kele weken het blad zal zijn afgevallen, is dit zelfs voor deskundigen veel moeilij ker en voor den leek uiterst bezwaarlijk. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 7 Oct. is aan H. Pollema, op zijn verzoek, met ingang van 25 Nov., eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Lemsterland. 99 99 Staking hij de werkverschaffing. Donderdag zijn de Almelosche tewerk- gestelden op de Rijkswerkverschaffing in de Weitemanslanden, 65 in getal, in sta king gegaan in verband met een loon- 'kwestie. De Plattelandsbond. De Plattelandersbond hield te Utrecht zijn jaarlijksche vergadering. Vastgesteld werd, dat de landbouwbe langen niet veilig kunnen worden toever trouwd aan de groote politieke partijen. In dit verband werd besloten, dat er voor den Bond geen aanleiding bestaat, zich van politieke actie te onthouden en dat bij de a.s. verkiezing voor leden der Twee de Kamer weer met een eigen lijst zal worden uitgekomen. Hiervoor zal veel propaganda gemaakt worden. De heer Braat zal zich met de propaganda in de eerste plaats belasten. Besloten werd voorts te trachten tot oprichting te komen van een centrale landbouwmaatschappij en een plan te ontwerpen om te komen tot oprichting van een centrale boeren- en tuinders- credietbank. UITKEERINGEN TEN BEHOEVE VAN VERBOUWERS VAN SUIKERBIETEN Bij nota van wijziging der begrooting 1932 van binnenlandsche zaken en land bouw wordt voorgesteld een memoriepost uit te trekken voor uitkeeringen ten be hoeve van verbouwers van suikerbieten over den oogst 1932. In den toestand, waarin de suikerbie tencultuur zich thans nog bevindt, heeft de regeering aanleiding gevonden ook voor de campagne 1932 aan genoemde cultuur steun toe te zeggen in den vorm van een garantie uit 's rijks kas. Gezien den toestand van 's rijks schatkist meent zij deze garantie niet verder te mogen doen gaan dan die voor de campagne 1931. Thans wordt het voorstel zoo tijdig in gediend, dat de landbouwers bij bet opma ken van bun zaaiplan ruimschoots gele genheid hebben ieder voor zich, rekening te houden met de vooruitzichten, welke deze ontwerp-regeling hun zal kunnen bieden. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw meent dan ook, dat een der belangrijkste factoren, welke hebben me degewerkt tot het bereiken van een uit zaai van slechts 62 pet. van die in 1930 ten opzichte van de campagne 1932 bij totstandkoming van de onderhavige re geling is geëlimineerd. De algemeene lijnen, volgens welke de voorgestelde garantieverleening zal kun nen geschieden, zijn neergelegd in een plan van uitvoering, waaraan het volgen de is ontleend: De garantie wordt verleend tot een be drag overeenkomende met ten hoogste f 4.50 per 1000 k.g. garantiebieten. Als garantiebieten wordt per bietenteler aangemerkt een hoeveelheid, overeenko mende met 80 pet. van zijn gemiddelde binnenlandsche productie, resp. van die zijner rechtsvoorganp-ers over de jaren 1928, 1929 en 1930. Sport. Bij de nederlaagwedstrijden, die in den loop van dezen zomer door de Voetbalvereen. „O.V.C." te Oud-Vossemeer gehouden werden, heeft de voetbalvereen. „Rilland" met haar 1ste elftal den lsten prijs, een beker, behaald, terwijl haar 2de elftal tevens eerste werd in de neder laagwedstrijden van „O.V.C." II. Geslaagd voor het medisch gedeelte van het examen, afgenomen vanwege den Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen, voor diploma A de dames B. Goumou, G. Labruyère, H. Ólree en L. Sturm en de heeren J. Davidse, H. Kamp man,, J. van Kasteel, G. van Loo, G. H. Merk, P. Murk, P. J. van Ouwerkerk, G. Polderman, P. Schunselaar en A. Wattel (te Grijpskerke), voor het diploma G, Mevr. M. VaderSinke en de heer A. H. Bastiaanse (Bergen of Zoom). Zij, bij wier naam geen plaatsnaam staat vermeld, wonen allen te Middelburg. Middelburg. Vrijdag heeft in het ge bouw der Ambachtsschool alhier in te genwoordigheid van vele genoodigden de officiëele herdenking plaats gehad van bet 50-jarig bestaan der school. De aan wezigen werden verwelkomd door den voorzitter van het bestuur, den heer Mr A. A. de Veer. die een openingswoord sprak naar aanleiding van het Bijbel woord: Viert uwe vierdagen. De directeur der school, dhr G. Doets, hield een lezing, waarin bij de geschie denis der school sedert de oprichting in 1881 behandelde, terwijl de heer A. Dek ker dit nog met enkele bijzonderheden aanvulde. Dhr Doets onthulde een in gips gego ten gedenkplaat, met de beeltenis van Mr de Veer, die later in brons in de school zal worden aangebracht. Van him belangstelling in de school gaven met woorden o.a. blijk de inspec teur bij het Nijverheids-onderwijs, de heer Groote Haar, de commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, de burgemees ter van Middelburg, de heer P. Dumon Tak en de opzichter bij de Rijksgebou wendienst, de heer C. Baxentsen, de laat ste sprekende als oud-leerling. Alle bpre- kers uitten de beste wenschen voor den verderen Moei der school, terwijl de heer Barentsen aanbood namens leerlingen en oud-leerlingen een fraaie zilveren ge dreven inktkoker en een mooie voorzit tershamer, alsmede een fraai horloge voor dien leerling van het derde leerjaar, Binnenland. Uitkeering aan bietenverbouwers. Buitenland. Dreigende oorlog tusschen Japan en China. Het nieuwe Duitsche kabinet. die de hoogste punten behaalt. Verschillende bloemstukken waren evenveel bewijzen van medeleven met deze inrichting van onderwijs, wier groot go- bouw door bet steeds stijgend aantal leer lingen nog te klein is. Hoedekenskerke. De heer v. d. B. uit 's Heerenhoek reed Donderdag door onop lettendheid tegen de juist passeerende tram op den onbewaakten overweg loo- pende over den grintweg Hoedekenskerke 's Gravenpolder. Behalve eenige mate- rieele schade aan auto en tram, kwam v. d. B. met den schrik vrij, Krabbendijke. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad ter behandeling van de begrooting. Wij hopen daarvan Maandag verslag te geven. Kioetinge. Donderdagavond vergader de de Raad. De voorzitter opent de vergadering en zegt, dat hij het een genoegen vindt thans in de gerestaureerde raadszaal te kun nen vergaderen. Hij hoopt, dat deze raai nog vele jaren mag worden gebruikt en dat daarin verstandige besluiten mogen worden genomen. De timmerman en de schilder komt allen lof toe voor de keu rige wijze, waarop zij deze zaal hebben gerestaureerd. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, betreffende inrichting van liet verslag van den toestand der gemeente. De voorzitter zegt, dat de Raad kan be palen, dat het verslag jaarlijks wordt uit gebracht of om de vijf jaar. De heer Buitenhuis vindt het uit een oogpunt van zuinigheid gewenscht, om een vijfjaarlijks verslag uit te brengen. De heer Straub zag gaarne een vier jaarlijks verslag. De voorzitter zegt, dat zulks niet kan. De heer Kousemaker wenscht een jaar lijks verslag en ook uitreiking aan de Raadsleden. De heer Everadijk vindt dat jaarlijks de verschillende gegevens G. J. VINKE Bussum, 16 Sept. 1931 Boerhavelaan 27 N.V. Beriels' Oltefabrleken Omval 42-46 Amsterdam- O, Mijne Heeren, Hierbij deel tk U mede, dat Ik op 4 Met J.l. eendaagsk.aih.ens kocht tvitte leghornsj welke tk groot heb gebracht met een kanstmoeder. Ik heb de Jonge kaikens vanaf het begin steeds Uw kanstkorrel B. gevoerd, hetwelk ik eerst tot poeder maakte en hun dat In drogen staat gaf. Successievelijk heb Ik *e aan grover korrel gewend en na ca. 3 maanden kon Ik het geven, zooals tk hel van mijn leverancier ontving. Op 14 Sept. J.l. heb Ik het eerste et van deze kipp"> gekregen en op 15 Sept. j.l. had ik er weer tweede beesten waren 4 maanden en 10 d 12 dagen oud. Ook mijn oude k!PPcn heb Ik steeds Uw voeder gegeven en tk heb een bijzonder goede eieren productie gehad; vtil meer dan voordien toen tk gemengd voer gaf. Ik beveel dan ook Hw Bertels' kunstkorrel B. iedereen aan, zoooel ooor kippen als voor kuikens. Hoogachtend, G. J. Vlnkc. Proefzak ft 50 K.G. franco vracht f.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1