DE ZEEUW Om bet Eeuwige Rijk. TWEEDE BLAD. vm Uit de Provincie F E UILLETON i mr 1 Gemengd Nieuws. VRIJDAG 9 OCTOBER 1931, Nr 8. RONDOM DE SALARISKORTING. Bij een bespreking van de voorgestel de salariskorting zegt de Standaard, een algemeene verhooging der Rijks inkomstenbelasting niet wel verdedigbaar te achten, terwijl een hoogere belasting voor bepaalde contribuabelen eveneens op ernstige bezwaren stuit. Een grooter bedrag der overschotten van vroegere jaren ten goede te doen komen aan 1932 of een deel der gelden van het Leeningfonds te gebruiken voor den gewonen dienst, acht het blad niet in overeenstemming met een gezonde fi- nanciëele politiek. Een verder gaande benzinebelasting heeft voor een groep nijvere, hard wer kende en sober levende burgers ook zijn bezwaren. Blijft over: verhooging van bepaalde accijnzen b.v., die op wijn en bier of een ingrijpende verdere bezuiniging. Daaromtrent zegt de Standaard: „Kan daardoor de korting vermeden worden, wij zullen het toejuichen. In elk geval rekenen wij er op, dat de Regeering het gemeen overleg niet zal terzijde stel len. De minister van financiën had zich over deze zaak (het financiëel beleid) niet in het openbaar moeten uitlaten, zooals hij gedaan heeft in het interview. Dit schaadt een vruchtdragend overleg. Regeering en Staten-Generaal behooren saam te werken. Kan deze samenwerking een voor de ambtenaren gelukkig resul taat hebben, zonder het gezonde finan- ciëele beleid te schaden of onrechtvaar dige maatregelen noodig te maken, wij willen de eersten zijn om daarvan te zeg gen: het is verblijdend Maar wij waarschuwen tegelijk tegen overdreven verwachtingen. Wat velen ter vervanging van de Regeerings- maatregelen voorstellen, zal, indien niet ~.lle voorteekenen bedriegen, binnenkort noodig blijken naast de nu voorgestelde maatregelen. We zijn nog maar aan het begin van de ellende." Het werkloosheidvraag- etuk te Sas van Gent. Ten einde tot een oplossing te komen van het werk loosheidsvraagstuk te Sas van Gent, is door bemiddeling van den burgemeester een commissie in 'het leven geroepen, ■welke den raad zal adviseeren hoe het vraagstuk op de beste manier en blijvend ■kan worden opgelost. In de commissie nemen zitting zes werkgevers en zes werknemters. Benoemd met ingang van 12 No vember 1931 tot dijkgraaf van het water schap Groede en Baanst P. Lombaard te Groede. Middelburg. De Ambachtsschool alhier werd op 10 October 1881 op zeer beschei den schaal geopend in een vrij klein ge bouw in de Lange Gortstraat en zoo be staat deze onderwijsinrichting dus mor gen 50 jaar. De feestelijkheden ter eere van dit 50-jarig bestaan zijn gisteren aan gevangen en wel met een openbare les des morgens en den geheelen dag tentoonstel ling van het vele, dat door de leerlingen wordt vervaardigd. Vooral des avonds hebben zeer velen naar globale berekening 1800 personen de school bezocht en toen kunnen genie ten met hen, die buiten bleven van de fraaie versiering en verlichting, die aan de voorzijde der school en ook binnen in 'het gebouw was aangebracht. 'Hedenmiddag had in een der lokalen de officieel© herdenking van het gouden jubileum plaats en morgen is er feest voor de leerlingen en oud-leerlingen. Onder voorzitterschap van den heer L. A. Stofkoper heeft de Vereeniging „Handelsbelang" een algemeene vergade ring gehouden. 32) o— Als de prefect gemeend had, dat de opgezweepte menigte en de bloeddorstige priesters van Rhea zich met één slacht offer tevreden zouden stellen, had hij zich misrekend. De kreet „weg met de Christenen" was niet zoo spoedig! ge smoord. Ook de Joden waren al even fel en even onverzoenlijk voor de benarde gemeente en daar onder de kooplieden van de stad een groot aantal Israëlieten waren, groeide de onrust al rasch tot een oproer aan. Toen kwamen er berichten over de onlusten te Ephesus en dat men den eersten consul aldaar genoopt had ook hier een vervolging tegen de Chrisi- tenen in te stellen en dat velen tot de oude goden waren teruggekeerd om het veege lijf te redden. Het is duidelijk, dat dit laatste in de onderscheiden kampen geheel verschil lende gevoelens opwekte. Voor de Chris tenen was het een droevige ontmoediging en Polycarpus schreef niet alleen een brief aan Onesimus, hun leider, die even als hij in zijn jeugd de bitterheid van de slavernij had gesmaakt, maar ook wer den speciale bidstonden gehouden voor de Ingekomen was o.m., bericht van de heeren L. Dekker en G. Mes, dat zij bei den hun bestuursfuncties moesten neer leggen. Vervolgens wordt medegedeeld, dat wederom enkele ontspanningsavonden in voorbereiding zijn. In de door het bedanken der heeren Dekker en Mes ontstane vacatures in het bestuur wordt nu voorzien door de verkiezing van de heeren J. Dronk ers Sr en J. J. de Vlieger. Daarna volgen enkele mededeelingen over een gereorganiseerde werkwijze van het incassobureau der vereeniging. De vergadering besluit, bij haar bepa ling van het in te nemen standpunt ten aanzien van de mogelijke verplichte winkelsluiting op een bepaalden middag in de week, de motie van 12 Nov. 1929 te handhaven: vrijheid van de patroons om, binnen de grenzen der wet, hun werktijden zelf te regelen. Vervolgens werden de mogelijkheid en de moeilijkheden van het houden van een cursus voor etaleurs besproken. De vergadering sprak zijn afkeuring uit, over het feit, dat de ambachtsschool hier ter stede telkens aan particulieren levert. De hoofdagent-rechercheur van poli tie, de heer J. G. Wollenberg, vierde zijn 25-jarig jubileum bij het Middelburgsche politiecorps. Gistermorgen kwam een deputatie uit het politiekorps ten huize van den heer Wollenberg om hem bij monde van den inspecteur 1ste klasse, den heer R. A. Avink, te huldigen. Namens den Commissaris, inspecteurs, volontair, hoofdagenten en agenten bood spr. gelukwenschen aan en als blijvende herinnering aan dezen dag een schemer lamp. Namens de afdeeling van den Chris- telijken Bond van politiepersoneel sprak de heer A. P. van Aalst. Onder hen, die in den loop van den dag gelukwenschen kwamen aanbieden, bevond zich de commissaris, de heer Brons. Vele bloemen bereikten den jubilaris, die ook de gebruikelijke gratificatie der gemeente in ontvangst had te nemen. Goes. Gisteravond vergaderde onder voorzitterschap van den heer A. de Lan ge, de afdeeling van „Patrimonium" voor de eerste maal in deze campagne. De voorzitter herdacht in zijn openings woord het overleden lid, den heer JN. J. Bastmeyer, die, ondanks zijn hoogen leef tijd, zulk een voorbeeld in trouw en toe wijding voor allen was. Mededeelingen werden gedaan van de laatste Bestuursvergadering der gewes telijke organisatie. Besloten werd dezen winter enkele onderwerpen, door het Ver- bondsbestuur genoemd, te behandelen. Ook zal getracht worden een spreker te vinden om een onderwerp te behandelen, dat meer in het bijzonder de jeugd be treft. Ten slotte werd langdurig van gedach ten gewisseld over de stakingskwestie. O.m. werd principiëel afgekeurd het hin derlijk volgen, zooals dat helaas bij vele stakingen voorkomt. Souburg. Vanmiddag vergadert de ge meenteraad. Aam de orde komen: Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanbieding gemeentebegrooting 1932. Verordening correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Verzoek P. Besuijen om overname on derhoud Groeneweg. Benoeming lid werkloozencommissie. Wijziging gemeentebegrooting 1931. Interpellatie S.D.A.P. over de werkloo- zenzorg. Bezwaarschriften schoolgeld. In verband met het verzoek van P. Be suijen hebben B. en W. een onderhoud gehad met het gemeentebestuur van Kou- dekerke. Ook aan den Raad van Koude- kerke is een zelfde verzoek gericht, daar de grens tusschen Koudekerke en Souburg juist over genoemden weg loopt. Bij be doeld onderhoud is overeengekomen de raden voor te stellen 15 pet. der onder houdskosten per jaar aan adressant uit te keeren. Het moet, gezien de toestand van den weg niet gewensdht geacht worden het onderhoud over te nemen, mede met hel oog op de consequenties daaraan verbon den. In de plaats van den heer N. Cijsouw, die als lid van den Rand zitting had in de werkloozencommissie, worden nu, daar genoemd persoon thans als wethouder deel der commissie uitmaakt, de volgende leden van den Raad aanbevolen: 1. J Smumond, 2. J. Goedbloed. Door C. Bosch, Tramsingel, West-Sou burg is een adres aan den raad gezonden, waarin hij verzoekt een onderzoek in te willen stellen aangaande de gedempte sloot en het plaatsen der heining in de Vrijburgstraat voor het perceel no. G 78. Adressant meent dat hier door de ge meente een onrechtmatige handelwijze is geschied, waardoor hij ongeveer negen M2. grond moet missen, die de ge meente ongevraagd in beslag heeft ge nomen. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat dhr P. Vreke als knecht en later als arbeider, eerst bij1 A. Lorier en later bij zijn zoon M. Lorier in dienstbetrekking trad. Deze dag ging voor hen niet onopge merkt voorbij. Uit alles bleek de goede verstandhouding, die tusschen hen be staat. Kruiningen. Het bestuur van het Wa terschap Kruiningen benoemde tot tijde lijk ontvanger Griffier in de plaats van den overleden heer J. v. Dijke: de heer J. H. J. Poleij, alhier. Brand blus Sc hen met hin dernissen. Gisteravond te 8 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in een tweetal schuren en twee hooi bergen, behoorende bij: de boerderij van W. Reeuwijk, in de gemeente Zoetermeer- Zegwaart. Beide schuren en ook de hooi bergen zijn een prooi der vlammen gewor den, terwijl een klein deel der woning brandschade heeft bekomen. Het blusschingswerk heeft niet bepaald een vlot verloop gehad, doordat de sleutel van. de brandkraan nergens te vinden was. Eerst te negen uur kon men met één straal op de waterleiding het vuur aantasten. Daarbij kwam nog, dat ijverige brand- weergasten tot de ontdekking kwamen, dat in het spuithuisje, dat zeer slecht be reikbaar was, doordat rond dit huisje de straat was opgebroken, geen brandspuit te vinden was. Deze spuit werd na lang zoeken op een geheel andere plaats gevon den en op dat oogenblik viel er niets meer te redden, omdat alles door het vuur was verteerd. De inventaris van heide schuren en enkele kippen zijn verbrand. Dame in brand geraakt. Gisterenavond was een juffrouw in de keuken van haar woning in de Frans Halsstraat te Haarlem bezig haar japon in benzine te wasschen, terwijl een petro- leumtoestel in de onmiddellijke nabijheid stond te branden. Plotseling vloog de ben zine in brand, waardoor de juffrouw brandwonden aan geziobt, armen en han den kreeg. Een houten schot en de gor dijnen vatten vlam, doch buren wisten het vuur te dooven. De juffrouw is door leden van den ongevallendienst verbonden. Dood terug gevonden. De 17-jarige zoon der familie G., wonende te Ossendrecht, was sinds eenigen tijd in betrekking bij een bakker te Berchem (bij Antwerpen). Dinsdagavond te 6 uur, na beëindiging van zijn dagelijksche taak heeft de jongeman de woning van zijn patroon verlaten, doch keerde dien dag niet meer terug. Nadat de politie met het geval in ken nis was gesteld, heeft deze Woensdag middag den jongen in de omgeving van Berchem dood terug gevonden. De oor zaak is op het oogenblik nog niet bekend. Botsing op zee. Gisteravond is de stoomtrawler IJM. 330 „Flandria" in de visschershaven te IJmuiden terug ge keerd met de geheele bemanning, veer tien koppen, van den Franschen stoom trawler B 1373 „Nicolas Pierre" aan boord. Genoemde Fransche stoomtraw ler is in den nacht van Woensdag op Donderdag ongeveer half drie tijdens een zwaar stormweer in de Zichtgronden be noorden Terschelling aangevaren door 'n onbekend gebleven driemast zeilschip. De botsing was zóó hevig, dat de trawler heel spoedig in zinkenden toestand ver keerde, zoodat de bemanning slechts en kele minuten over had om zich in de scheepsboot te begeven. Door de woeste zee ging dit niet zon der inspanning, doch het mocht hun ge lukken daarin plaats te nemen en van het schip verwijderd te zijn, alvorens het in de diepte verdween. Den ganschen nacht hebben deze 14 menschen in een sloep, welke half vol water stond, op de ruwe zee rondgedre ven toen ze gelukkig werden opgemerkt door den stoomtrawler „Flandria", wel ke onmiddellijk koers zette naar de boot. Met buitengewoon groote moeite en zee manschap gelukte het den Nederland se hen schipper de sloep met de schip breukelingen te naderen, waarna de uit geputte menschen aan boord van den trawler werden geheschen. Bij het aan boord halen beliepen drie Woensdag werd het museum voor Zuid-en Noord-Beveland te Goes geopend. De genoodigden, staande voor het Gothisch Huis op de Turfkade. Ephesische broeders, dat zij oprecht in hun geloof mochten blijven en het zondi ge vleeschelijke dogma van de Hellenisti sche gnostieken die ontkenden, dat Christus voor de zonden der wereld ge storven was en in Hem niet Gods Zoon zagen mochten terugwijzen; maar dat zij gesterkt en vernieuwd mochten wor den in geloof en liefde. Voor de Joden en de priesters der tem pels, die nu gemeene zaak mankten tegen de Christenen, waren de berichten uit Ephesus een aansporing om hun eischen meer klem bij te zetten. Er verzamelde zich dan ook een aanzienlijke menigte voor het huis van den prefect, die den ouden kreet weer aanhieven: „De Chris tenen voor de leeuwen of Rome zal ver woest wordenl" Weer gaf de prefect toe. Wat kon hij doen? Die oproerige Grieken moesten tot rust gebracht worden, anders liep hij kans zijn betrekking te verliezen. Had men zich onder den rook van Rome be vonden, dan zou men met de legioenen van den keizer gemakkelijk den ouden nationalen geest den kop in kunnen druk ken; maar hier, ternauwernood gewend aan een wettig zelfbestuur, deed deze hen ontaarden in een bandelooze, oproe rige bende, wier verzoeken tot eischen werden en die men tot eiken prijs moest bevredigen. Ditmaal werd Germanicus gegrepen en in de gevangenis geworpen en voor een poosje was bet volk tevreden gesteld. Die rust was niet duur gekocht, meende de prefect, want wie liet zich aan die Chris tenen nog iets gelegen liggen? De secte zou gauw genoeg uitsterven en binnen enkele jaren zou zelfs de naam vergeten zijn, zoo redeneerde de prefect; hij nam eiken dag zijn bad, besprak de afmetin gen van zijn nieuwe vischvijver, terwijl Germanicus en zijn metgezel zich zelf en elkaar' door gebed moed inspraken om de woede van him vijanden te trotseeren en, zoo ze er toe geroepen mochten worden, hun liefde tot God met hun bloed te be talen. Van Germanicus vernam de wijngaar denier, dat de gemeente voor zijn vrouw en kind zorgde, zoolang hij het zelf niet doen kon en nu hij van zijn grootste zorg bevrijd was, kon hjj zich gelaten aan den wil van God onderwerpen. Germanicus was een jonge man, alleen op de wereld, maar toch was het leven hem zeer lief, en hij mocht zich verheugen in een gezond, sterk lichaam, tot de lictoren hem met hun wreede roeden maakten tot een be bloede massa en hem achterlieten om te sterven of beter te worden, zonder hulp of bijstand in de kale, sombere gevange nis, waarin ook Plautius zuchtte. Beide gevangenen voelden het als een vertroos ting, dat ze tenminste bij elkaar waren en Plautius, die hetzelfde doorstaan had, deed al wat hij kon om het lijden van zijn makker te verzachten. Beiden voel den ze zich terneergedrukt bij de gedach te, dat de vervolging algemeen zou wor den, want waar en wanneer er een eind aan zou komen, was niet te zeggen, nu ze zich als een besmettelijke ziekte van stad tot stad uitbreidde. HOOFDSTUK XHI. Ayasaluk Het verhaal, dat Smyrna bereikt had betreffende de Christenen van Ephesus, was grootelijks overdreven, zooals het met zulke berichten gemeenlijk gaat, maar het was toch al te waar, dat de Ephezen sinds de dagen, dat ze hun boe ken van geheime kunst ten aanschouwe van iedereen verbrand hadden, er in ge loofsvertrouwen niet op waren vooruit ge gaan. Deze boeken vertegenwoordigden een enorme waarde, maar niets was hun toen te veel geweest, om hun geloof in Je zus Christus te vestigen. Geen wonder, dat toen „het woord des Heeren zoo met macht wies en de overhand nam", velen vreesden, dat het geloof in Artemis zou verdwijnen, waardoor de handel van Ephesus te niet zou gaan. Maar die dagen van glorie voor de Christengemeente schenen voor goed ver dwenen. Zeventig jaar te voren had de Franschen eenige verwondingen op, ge lukkig evenwel niet van ernstigen aard. Onmiddellijk nadat de schipbreukelin gen aan boord waren, zette de „Flandria" koers naar IJmuiden, waar do trawler gisteravond behouden aankwam. De drie gewonden werden met behulp van het Roode Kruis direct na aankomst naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. De overige 11 geredden werden liefderijk opgenomen in het Ko ning Willemshuis te IJmuiden. Het zeilschip, dat de trawler heeft overvaren, heeft de reis voortgezet, zon der dat van de zijde der bemanning hulp geboden is. Mass a-d iefstal van rijwiel- plaatjes. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in verschillende plaat sen in de gemeente Oostzaan ingebroken. De dieven hebben het voorzien gehad op rijwielplaatjes. In een woning werden zes plaatjes vermist. Andere inwoners misten, toen zij gistermorgen naar hun werk gingen de rijwielmerken van hun fiets. Een nieuw oliepak, alsmede een leeren jas waren ook nog van de dieven hun gading. Van de daders geen spoor. Ernstige ontploffing te Groningen. In de gemeentelijke elec- trische centrale aan de Bloemstraat te Groningen, heeft gisterenmiddag tegen 6 uur een ernstige ontploffing plaats ge had, tengevolge van het explodeeren van een hoogspanningskabel. De materieele schade is zeer groot. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. Tengevolge van deze ontploffing is een groot deel der stad geruimen tijd van electrisch licht en kracht verstoken geweest. r-Aanslag op een bank. Toen de heer Bryant, de kassier van het fiiiaal Beckenham van Barclays Bank te Londen, zich alleen op het kantoor bevond, kwam plotseling een heer naar binnen, die Bry- ant vroeg een bankbiljet te wisselen. Toen de man het wisselgeld wilde balen, trok de man een revolver en eischte geld. De kassier liep dadelijk op de alarmschei toe, waarop de man onmiddellijk twee schoten afvuurde, waarvan er een Bryant in de borst trof. Deze hield zich niettemin op de been, maakte alarm, en kwam voor het loket, waar hij den indringer aanviel. Er ontstond een worsteling, maar Bryant was door het bloedverlies zoo verzwakt, dat de indringer hem van zich kon werpen en het kantoor wist te verlaten. Bryant liep hem na tot aan de deur en zakte daar ineen. Een winkeljuffrouw uit den omtrek en een agent, die de schoten gehoord had den, hebben den indringer nog zien weg- loopen, doch hebben hem niet meer te pakken kunnen krijgen. Bryant is met een schot in de long naar het ziekenhuis over gebracht en verkeert in ernstigen toestand. Berooving van een trein. Woensdag is op den trein, die om 21 uur te Ratibor moet binnenloopen op de lijn tusschen Gross-Peterwitz en Woino- witz een overval gepleegd, waarbij den da ders ongeveer 700 mark in handen vielen. In den laatsten wagen hadden een aantal jongelui een vechtpartij geënsceneerd, in den loop waarvan zij aan den noodrem trokken en zoo den trein tot stilstand brachten. Terwijl het treinpersoneel den twist poogde te sussen, sprongen twee of drie jongelui in den bagagewagen en braken daar de kast open, waaruit zij het aanwezige geld wegnamen. Brand in een kazerne. In een gymnastieklokaal van de cavalerieka- zerne te Amersfoort is gistermorgen, ver moedelijk door kwaadwilligheid, brand uitgebroken. De politie en de brandweer waren wel spoedig bet vuur meester, maar de aangerichte schade is toch vrij groot. Er wordt een ambtelijk onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Aanhouding. De politie te Amersfoort heeft bet hoofd van een school aldaar aangehouden, als verdacht van on zedelijke handelingen met jongens van zijn school. Onweer. Woensdagavond is op de Kerkeplaats, pachter H. Kikkert, eigena resse de Ned. Herv. Diaconie in de Waal, op Texel, op korten afstand de bliksem geslagen in twee groote hooischelven. Door tijdig optreden van de brandweer met de Meester een boodschap gestuurd door deu mond van Zijn dienaar Johannes, lui dend: Maar ik heb tegen u, dat gij uwe eerste liefde verlaten hebt. Gedenk dan, waarvan gij uitgevallen zijt en bekeer u en doe de eerste werken; en zoo niet, ik zal u haastelijk bijkomen en zal uwen kandelaar van zijnen plaats weren, in dien gij u niet bekeert." Droevig waren deze woorden over de lippen van den apostel-bisschop Johannes gekomen en droevig werden ze nu door Onesimus herhaald, want als Ephesus tot „haar eerste liefde" teruggekeerd was en „de goede werken" gedaan had, dan zou Artemis nu maar weinig aanbidders geteld hebben. Maar een tijd van beproeving was voor Ephesus aangebroken en terwijl "velen zich uiterlijk schikten in den verworden toestand van bijgeloof en afgoderij uit angst voor de gevolgen, ondergingen an deren blijmoedig de vervolging liever dan hun God en Heer te verloochenen, terwijl nog anderen, die door de buitenwereld ge lukkig en veilig werden geacht door de rang, die ze in de maatschappij bekleed den, „veel strijd des lijdens te verdragen hadden", waar niemand van wist, dan Hij die hen de kracht gaf het te door staan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5