No. 8 Vrijdag 9 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. DE WINTER metWybert Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Hier begint het? Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes, Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AhonnemsKlKQx'iis; Pa* 3 maanden, ïxanr.o per post, S3.- Lnsse nummers f 0,08 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Zoo'n stelletje ministers. De voorzitter van de S. D. A. P. de heer Oudegeest verklaarde op het te Rotterdam gehouden crisiscongres: „Wanneer ieder land de regeering heeft, die het verdient, dan moet ons land het toch wel heel erg gemaakt hebben, dat wij met zoo'n stel letje ministers zitten opgescheept. Dit werd gezegd in verband met de aan gekondigde bezuinigingsplannen. Bij het lezen van dergelijke dikke woor den denkt men onwillekeurig aan allerlei bestuurscolleges waarin de Soc.-Demo- craten groote invloed hebben, als b.v.: Rotterdam waar het gemeenteschip geheel aan den grond zit, en waar de Soc.-Dem. fractie zich genoodzaakt zag nen van hare wethouders zonder vorm *van proces aan den dijk te zetten; Amsterdam waar het met de finan ciën eveneens treurig gesteld is en waar de arbeiders hun tramtarief alvast met 10 pet. zagen verhoogd; Duitschland, waar de uitkeerings- duur voor de werkloozen maar even met zes weken verkort werd; Engeland waar de salarissen wer den verlaagd, de uitkeeringen voor werk loozen verminderd en waar bovendien door de koersstijging van 't pond alle levens behoeften belangrijk duurder werden. Wij dwepen niet in alles met het optre den van onze regeering. Maar in vergelijking met Kabinetten en besturen waar de Soc. Democraten zoo ongeveer de leiding hebben, maakt ons Ministerie waarlijk geen slecht figuur. Als b.v. de eischen die de S. D. A. P. sinds 1922 heeft laten hooren, waren in gewilligd, dan zou er van eenige werfcloo- zenuitkeering in ons land heelemaal geen sprake meer zijn. Dan zaten wij met onze financiën finaal aan den grond. De Soc. Democraten zouden met het oog op de feiten waarlijk verstandig doen, een toontje lager te zingen en niet zoo uit de hoogte te spreken over „zoo'n stelletje ministers". China's conflict met Japan. De Ghineesche antwoordnota aan Ja pan inzake de in China uitgebroken anti- Japansche beweging is aan den Japan- schen zaakgelastigde te Nanking over handigd. De nota wijst alle Japansche bezwaren op scherpe wijze af en verklaart, dat de normale verhoudingen tusschen Japan en China slechts hersteld kunnen worden, wanneer Japan zijn troepen uit China te rugtrekt. Maatregelen tegen de anti-Japansche boycotbeweging kan de Chineesche regee ring met den besten wil niet nemen. Morgen zal Japan een nieuw en krach tig protest te Nanking indienen. Opnieuw wordt verder de eisch gesteld, dat aan de systematische anti-Japansche beweging een einde wordt gemaakt Volgens een telegram van den Engel- schen bedrijfsleider van de Peking-Moek- den Spoorwegmij. hebben 12 Japansche vliegtuigen 36 bommen laten vallen op Tsjintsjau, waarheen het provinciale be stuur uit Moekden is overgebracht. Verscheidene gebouwen werden be schadigd, twee Chineezen werden gedood. Engelands a.s. verkiezingen. Baldwin heeft het verkiezingsmanifest der conservatieve partij gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat op internationaal gebied de vraagstukken der schadevergoe ding, der oorlogsschulden, der ontwape ning, der ongelijke verdeeling van 't goud en de financieele verhoudingen der volken onderling opnieuw bestudeerd moeten worden. Voor de Mnnenlandsche politiek is het voornaamste vraagstuk dat van de pas sieve handelsbalans, die actief moet wor den in het belang der stabilisatie van de Engelsche financiën. Dit kan slechts door vermindering van den invoer of vermeerdering van den uit voer, of door beide samen, worden ver kregen. Baldwin erkent, dat de toestand door de waardevermindering van het Engelsche pond gewijzigd is, doch hij is van mee ning, dat dit nog geen equivalent is voor een zorgvuldig uitgewerkt douanetarief, dat in overeenstemming met den tegen- woordigen toestand is. Hij zal dus voortgaan met de kiezers een douanetarief aan te bevelen als het snelste en zekerste wapen, niet alleen om den al te hoogen invoer te verminderen, doch ook om Engeland in staat te stellen andere landen te bewegen hun hooge tol muren omver te halen. Bomontploffing op de Bulgaarsch-Joego- Slavische grens. De bladen melden, dat door een bomex plosie in Tsaribrod aan de Bulgaarsch- Joego-Slavische grens vijf personen ge dood werden. De ontploffing had plaats op Bulgaarsch grondgebied. Men vermoedt, dat de bommen door Macedonische terroristen naar Joego-Sla- vië zijn gebracht. Aardschokken in Italië. Uit Perugia wordt gemeld, dat Woens dagnacht in het naburige Gascia hevige aardschokken zijn waargenomen, waar door verscheidene huizen ernstig bescha digd zijn. Menschenlevens zijn echter niet te betreuren. De bevolking werd door een paniek be vangen en vluchtte naar buiten, om den verderen nacht onder den blooten hemel door te brengen. De Engelsch-lndlsche conferentie op het doode punt. De Indische ronde tafel-conferentie on dervindt ernstigen tegenspoed door de onbeperkte verdaging van de commissie die de tegenovergestelde eischen van de Hindoes, Mohammedanen en andere volksgemeenschappen moet trachten te overbruggen. Gandhi bekende droevig, dat de pogin gen, die hij de vorige week ondernemen heeft om tot een accoord te komen, geheel mislukt zijn. Gandhi gaf enkele redenen op, waarom het Hindoe- en Moslim-standpunt moei lijk vereenigbaar zouden blijken. Mac Donald uitte zijn ernstige teleur stelling, dat een zoo zuiver Indische kwestie, met welke de Engelsche regee ring zich nu niet had willen bemoeien, juist om den Indiërs gelegenheid te ge ven te bewijzen, dat zij rijp waren voor zelfbestuur, zooveel onoverkomelijke moei lijkheden schenen te baren. De Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken te Parijs. Lord Reading, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken heeft geduren de enkele dagen te Parijs besprekingen gehad met den Franschen premier Laval. Deze heeft de volgende verklaring aan de pers doen toekomen: „De besprekingen tusschen minister president Laval, den minister van finan ciën Flandin, den minister van buiten landsche zaken, Briand, den minister van handel, Rollin, en den Britschen minister van buitenlandsche zaken, lord Reading, zijn bij den minister-president gistermor gen voortgezet. De bijeenkomst had ten doel, het open lijk van gedachten wisselen over den al- gemeenen toestand en de maatregelen, die het geschikst lijken, om verbetering in den huidigen toestand te brengen. Het bezoek van Laval aan Washing ton maakte een onderwerp van bespre king uit, waarbij alle deelnemenden door drongen waren van de groote beteekenis van deze reis. De ministers van beide lan den waren het er over eens, dat hun bei der regeeringen in het nauwste contact met elkaar moesten blijven en dat de vriendschappelijke samenwerking in het belang van den wereldvrede en het econo misch herstel voortgezet zullen worden. Naar de „Chicago Tribune" meldt, is met den trein, waarmede lord Reading reisde, ook de Amerikaansche bankier Pierpont Morgan te Parijs aangekomen. Morgan verklaarde, „dat hij zijn gewone jaarlijksche reis deed"! Lord Reading is gistermiddag weer naar Londen vertrokken. Discontoverhooging te New-York. De Federal Reserve Bank of New-York heeft het disconto verhoogd met 1 pet. tot 2% pet. De volgende redenen worden opgegeven voor de verhooging: le. De maatregel is in geen geval een poging om den gouduitvoer tot staan te brengen. Integendeel neemt men aan, dat staat voor de deur en U hebt nog geen Locarbits in huis. Let op dat U de echte krijgt. Locarbits Groene Kruis' Hoestbonbons. de export van goud zal aanhouden. De goudverliezen in de afgeloopen week be droegen 106 millioen. 2e. Men hoopt, dat de banken door de hoogere rente-taxieven gestimuleerd zul len worden tot een meer liberale crediet- politiek over te gaan. In zooverre be staat er dan ook een logischen samen hang tusschen de Hoover-actie en de dis contoverhooging. 3e. De verhooging is een normale aan passing aan het internationale discont- niveau en de iets vastere geldmarkt te New-York, vooral in tijdgeld en accepten. De maatregel moet in geen geval als sensatie worden opgevat, ofschoon men er algemeen door verrast is. Verjaardag van 't fascisme. De herdenking van den tienden verjaar dag van den fascistischen opmarsch naax Rome en van den negenden verjaardag van het fascistisch regime neemt in haar verschillende uitingen en feestelijkheden een groot deel van de maand October in beslag. De groote feesten begonnen Woensdag met den intocht van 40.000 leden der fas cistische jeugdbeweging in Rome. De 40.000 deelnemers deden hun in tocht per fiets, gekleed in zwart hemd met de oranje of kastanjebruine fascis tische sjerp. Zij kwamen uit alle provincies van het land en reden tegen den avond Rome binnen. Woensdagavond werd een groot vuur werk afgestoken. Smokkel in verdoovende middelen. Volgens een bericht uit Calcutta heeft de politie aldaar een bende smokkelaars in verdoovende middelen ontdekt,be staande uit Europeanen, Chineezen, Ja panners en Pathanen. In totaal werden twee en vijftig personen gearresteerd. De smokkelaars gaven elkaar geheim zinnige teekens met hun parapluies en gebruikten geheime codes. In geheime vertrekken waren enorme hoeveelheden cocaine, opium en vuurwapens verborgen. Het onderzoek der politie leidde tot ernstige onlusten in Calcutta, waarbij de genen die de bende bij de politie hadden aangebiacht, werden vermoord. Metaalconflicten in Duitschland. In de Duitsche metaalindustrie zijn reeds 200 contracten en 100 mantelcon tracten opgezegd. Er zullen nog veel meer contracten worden opgezegd, daar de meeste pas in December of Januari af- loopen. Duitschland gaat in elk geval te gen het einde van het jaax groote conflic ten in de metaalindustrie tegemoet. Korte berichten. Te Napels viel dezer dagen in een meisjesschool een stuk van het plafond naar beneden. Onder de kinderen ont stond een dolle paniek en bij het gedrang om buiten te komen zijn twee meisjes en een juffrouw doodgedrukt en een tiental kinderen ernstig gewond. Tegenover een afvaardiging van christelijk-sociale arbeiders verklaarde de nieuwe Hongaarsche minister van han del, dat hij alle maatregelen genomen had ter vermindering van de werkloosheid. Katoen kreeg men uit Zuid-Amerika. Zijn beschikkingen betreffende den kolen- import hadden reeds tengevolge gehad, dat bij de mijnen 5000 arbeiders meer werkten, terwijl de aanleg van nieuwe wegen aan de steengroeven voldoende werk zou verschaffen. Volgens de opgaven van de arbeids beurzen is het aantal werkloozen in Duitschland in de tweede helft van Sep tember met 109.000 gestegen tot 4.355.000 op 30 September. Een gedeelte van de Engelsche At lantische vloot heeft gisterochtend Port smouth verlaten om de herfstmanoeuvres te hervatten, die werden onderbroken in verband met de agitatie tegen de verlaging der gages. Ondernemersraad voor Ned.-lndië. In de gistermiddag gehouden bijeen komst van den Ondernemersraad voor Ned.-lndië, heeft de voorzitter, Mr. L. J. A. Trip, mededeeling gedaan van zijn benoeming tot president van de Neder- landsche Bank. Uit de vergadering werd het leedwe zen uitgesproken, dat Mr Trip na zoo korten tijd den Ondernemersraad moet verlaten. Allen waren het er echter over eens, dat het een groot landsbelang was, dat de heer Trip zijn nieuwe functie zoo spoedig mogelijk zou aanvaarden. De vice-president, Mr Aug. Philips, en een der andere heeren spraken ten slotte vriendelijke woorden van afscheid tot Mr Trip. Over de benoeming van een opvolger is nog niet gesproken. VoorkomGorgel droog Nederland en de koers van het pond. De commissie die op 28 September j.l. werd aangewezen door de vergadering van belanghebbenden bij het vraagstuk van den pondenkoers, had tegen gisteren ver schillende organisaties tot een verdere bespreking uitgenoodigd. De vergadering, die ook werd bijgewoond door een ver tegenwoordiger van den minister van ar- beid, handel en nijverheid, werd gepresi deerd door mr Jaap van Gelderen. Besloten werd voorloopig af te wachten de resultaten van het initiatief, genomen door den president der Internationale Kamer van Koophandel, die tegen 22 Oc tober a.s. te Parijs een tot dat doel gefor meerde commissie heeft bijeengeroepen. De vergadering gaf eenstemmig uiting van haar gevoelen dat uitspraken, als zijn gedaan door de Londensche Kamer van Koophandel, later gevolgd door analoge uitspraken van andere Engelsche corpo raties, waarbij hij, die beweert dat de daling van het pond als gevolg van het verlaten van den gouden standaard van invloed kan zijn op zijn uit een vóór die evenementen tot stand gekomen verbinte nis voortspruitende verplichtingen reeds bij voorbaat wordt gedisqualificeerd, moe ten worden betreurd als weinig bevorder lijk aan de rustige en zakelijke sfeer, waarin de hangende moeilijkheden moeten worden beschouwd en opgelost. Met het oog op de verdere zaken met Engeland, was men éénparig van oordeel, dat het herstel van een bonafide termijn- handel in ponden een besliste noodzake lijkheid is en dat daarvoor grooter facili teiten noodig zijn, dan op dit oogenblik blijkbaar in het algemeen kunnen worden verkregen. Het vertrouwen werd uitge sproken, dat de verschillende organisaties van belanghebbenden, zoowel als de Cen trale Bankinstelling en de Regeering aan deze kwestie hun volle aandacht onmid dellijk zullen geven. De verlaging der salarissen. Gelijk bij vorige salarisveranderingen van het Rijkspersoneel, zullen de bij de wet vastgestelde salarissen van de leden van den Raad van State, van de Alg. Re kenkamer en van de rechterlijke macht, ook thans in verband met de aanstaande wijziging verlaging ondergaan. Binnen afzienbaren tijd kan men dan ook naar we vernemen, daartoe strekken de wetsontwerpen verwachten. De spoorweg over den afsluitdijk van de Zuiderzee. In de gistermiddag gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden, deelde de voorzitter, de heer Hartelust, mede, dat hij aan den inspecteur-generaal van de Nederlandsche Spoorwegen heeft gevraagd, wanneer be gonnen wordt met den aanleg van den spoorweg over den afsluitdijk. Geantwoord werd, dat de spoorweg waarschijnlijk in 1934 nog niet klaar zal zijn. Met de onteigening van de gronden in Noord-Holland is men bezig. De raad van toezicht heeft in overweging gege ven, van het oude plan ai te wijken en de spoorweg aan te leggen over het tra ject van Zurich over Arum en vervolgens naar Dronrijp. De stad Harlingen zal dus worden overgeslagen; in plaats daarvan wordt Arum hst centrum. Binnenland. Staking bij de Sola Silver-fabriek te Zeist. De staking te Bergen op Zoom geëindigd. Buitenland. Metaalconflicten in Duitschland. De ron de-taf el-conferentie op het doode punt? Engelsch bezoek aan Frankrijk. Discontoverhooging te New-York. Verscherping van 't Chineesch-Japansch conflict. Spoedige vergadering van den Volkenbond. Bezuiniging in Indië. In een rondschrijven geeft do gouv.- generaal van Ned.-Indië als zijn oordeel te kennen, dat de aanneming van nieuw personeel in vasten of tijdelijken dienst, dan wel op maand- of daggeld als anders zins, voorloopig dient te worden beëin digd. Indien onmogelijk op andere wijze in de ontstane behoefte kan worden voor zien dan mag slechts tot aanneming van personeel van buiten den Ianddienst wor den overgegaan na verkregen speciale machtiging van de regeering, indien het betreft aanstelling van een inkomen van f90 per maand of hooger en van 't be trokken departementshoofd indien het in komen minder dan f 90 bedraagt. Een onderzoek naar de bedrijfstoestanden in de industrieën. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan den directeur-generaal van den arbeid opgedragen, een onder zoek op korten termijn in te stellen naar de bedrijfstoestanden in de verschillende industrieën, zuks in verband met de crisis. Tegen de verhooging der invoerrechten. In verband met het ingediende ont werp van wet tot verhooging van het tarief van invoerrechten heeft de Rotter- damsche Kamer van Koophandel een adres gezonden aan de Tweede Kamer. Na erop gewezen te hebben, dat in dezen zoo moeilijken tijd alles in het werk moet worden gesteld, om de productiekosten te verlagen in plaats van den uitvoer te belemmeren door maatregelen, die de strekking hebben de productiekosten te verhoogen, geeft de Kamer in overweging, wanneer onverhoopt de aanvaarding van het voorgelegde wetsontwerp onvermijde lijk is, om aan deze verhooging van in voerrechten nadrukkelijk het karakter te verleenen van een crisismaatregel door in de wet de bepaling te doen opnemen, dat zij slechts zal gelden voor den tijd van drie jaren. De Kamer beveelt deze laatste oplossing echter slechts zeer subsidiair aan. Geen staking bij Burgers te Deventer. In een te Deventer gehouden gecombi neerde vergadering van de arbeiders der Rijwielfabriek voorheen H. Burgers al daar en de Deventer Ijzergieterij en Ma chinefabriek voorheen J. L. Nering Bö- gel Co. met de besturen der vakorgani saties is besloten, gezien de slechte op komst van het ongeorganiseerde perso neel der E. N. R. en het betrekkelijk kleine getal georganiseerden, een staking aan deze fabriek niet te laten doorgaan. Daarentegen werd door de gezamenlijke werknemersbonden besloten aan de direc tie van de Deventer Ijzergieterij en Ma chinefabriek een ultimatum te stellen, waarin wordt medegedeeld, dat bij niet intrekking der aangekondigde loonsverla ging aan deze fabriek op a.s. Woensdag de staking een feit zal worden. De arbei ders aan deze laatste fabriek zijn bijna allen georganiseerd. De „Nieuw-Amsterdam" te koop. Reeds geruimen tijd is in scheepvaart- kringen bekend, dat de „Nieuw-Amster dam" van de Holland-Amerika-lijn, welk vaartuig in 1906 werd gebouwd, te koop werd aangeboden. Men is er tot dusver echter niet in geslaagd eea voldoende bod vooy dit ecb.jp te Jrrijgea.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1