Donderdag 8 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnamontsprljs: Per 3 meenden, franco per poet, f-3.— I.osse nummers i0.05 Prijs der AdvertentiOn: 1—4 regels fl,20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Belastingen. De Regeering doet blijkens het meege deelde in de millioenennota haar uiterste best om te voorkomen, dat de belasting- schroef nogal meer moet worden aange draaid. En dat is maar goed ook. De belasting betalers zullen het toch al zwaar genoeg te verantwoorden krijgen. Zoo melden de bladen dat in Gelder- la n d het aantal opcenten op de hoofd som der Rijksinkomstenbelasting en dat op de hoofdsom der Vermogensbelasting worden verhoogd van 20 op 27. En in Noord-Holland wordt voorgesteld deze opcenten te brengen van 11 op 16. Hierbij komt dat in meerdere gemeen ten de belastingdruk niet weinig wordt verzwaard. Zoo worden de ingezetenen van meer dere kanten tegelijk getroffen. Terwijl voor verreweg de meesten het inkomen vermindert, wordt van het veel kleinere inkomens een veel hooger percentage aan belastingen geheven. De Provinciale- en Gemeentebesturen staan hier voor een ver van gemakkelijke taak. Er zijn dingen die gebeuren moeten. Het mogelijke moet worden gedaan om het kwaad der werkloosheid te temperen en de droeve gevolgen van de werkloos heid te verzachten. Maar tegelijkertijd moet toch ook met de belastingbetalende gemeente, waarbij er velen zijn, die heel veel moeite hebben de eindjes aan elkaar te knoopen, reke ning worden gehouden. Bezuiniging op alles wat naar luxe zweemt is daarom het wachtwoord. Georganiseerd overleg. In het nummer van Zaterdag schreven Wij het niet verstandig te vinden dat de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, om niet den schijn te wekken dat zij de verlaging der ambtenaarssalarissen in beginsel aanvaardde, van de gelegen heid om wijzigingen voor te stellen, geen gebruik heeft gemaakt. Van ambtenaarszijde wordt ons thans meegedeeld, dat deze voorstelling niet ge heel juist is. De Minister van Financiën zou n.l. heb ben meegedeeld, dat van het genomen be sluit niet kon worden afgeweken ook niet wat betreft het percentage, zoodat er fei telijk van overleg geen sprake was. Onze inlichtingen luiden anders. Wanneer het echter juist is, dat het overleg op deze wijze faalde, dan zou dat voor de Volksvertegenwoordiging een reden kunnen zijn om waar de Regeering aan de voorgestelde verlaging vast moet houden, althans te trachten in de degres- sieschaal eenige wijziging te brengen, des noods dan naar boven eenige progressie te bewerken. Wat bij het Georganiseerd Overleg niet mogelijk was zou dan misschien vrucht kunnen zijn van parlementair overleg. De ontbinding van het Engelsche parlement. Bij Koninklijke proclamatie is gister middag het Lagerhuis verdaagd. Nopens de financieele en economische crisis verklaart de Koning, dat hij de maatregelen door de regeering genomen, heeft goedgekeurd en spreekt Z. M. het vertrouwen uit, dat alle burgers zullen samenwerken, teneinde de welvaart der natie te herstellen. Het verkiezingsmanifest van den eersten minister zegt, dat het der regeering on mogelijk was haar onmiddellijk doel te bereiken. De Engelsche valuta gaf den gouden standaard op. Het land moet nu een periode doormaken van herstel, van wederaanpassing, tijdens welke maatre gelen van het allergrootste belang geno men zullen moeten worden, om tot stabili teit te komen en een herhaling der jong ste moeilijkheden te voorkomen. Er zullen plannen moeten worden op gemaakt om de ongunstige handelsbalans in een gunstige om te zetten. Na gesproken te hebben over de nood zakelijkheid om arbeid te vinden voor de werkloozen door een expansie der bin nen- en buitenlandsche markten, zegt Mac Donald,' dat de tegenwoordige uitzonder lijke tijden een uitzonderlijke behandeling vragen. De regeering moet vrij zijn elk voorstel te bestudeeren, dat hulp kan brengen, zooals douanetarieven en uit*"1 breiding der exporten en beperking der invoeren, handelsverdragen en wederzijd- sche economische schikkingen met de Do minions. Zij zal de bevolking tegen uit buiting moeten beschermen, maar geen tekort op de begrooting dulden. De regeering zal nationaal zijn en of schoon de politieke zelfstandigheid niet opgegeven moet worden, moet er een be reidwillige samenwerking komen tusschen alle politieke partijen. Reuter kondigt de oprichting aan van een organisatie van een vijftigtal arbei ders-afgevaardigden en -candidaten, die voornemens zijn zich candidaat te stellen bij de parlementaire verkiezingen als nar tionale arbeidersleden tegenover de offi cieels arbeidersleden. De plannen van Hoover. Het resultaat van de conferentie, die president Hoover eergisteravond van 9 tot 12 uur 's nachts heeft gehad met ver schillende politici en financiers, kan sa mengevat worden in twee belangrijke fei ten: lo. President Hoover zal met den Fran- schen premier Laval de verlenging van het moratorium voor de oorlogsschulden bespreken, dat aanvankelijk voor den tijd van een jaar gold. 2o. Er zal op grootsche schaal naar ge streefd worden de noodige middelen vrij te maken, door een soepeler toepassing der bepalingen van de federale reserve-* bank in zake het verleenen van credieten en door de particuliere banken te bewe gen de kleinere banken te helpen. Aan de conferentie werd deelgenomen door 36 senatoren en afgevaardigden. Tot diep in den nacht heerschte er in en om het Witte Huis groote spanning. Uit een verklaring van Hoover blijkt, dat alle aanwezigen accoord gingen met het principieele voorstel van Hoover, dat beoogt een nationaal crediet-instituut t9 vormen met een kapitaal van 500 millioen dollar. Op mijn verzoek, vervolgt de pre sident, hebben de groote New-YorkscLe banken zich bereid verklaard de leiding en de vorming van het nationale crediet- instituut op zich te nemen. Aan het slot van zijn verklaring zegt Hoover: „Alles wijst erop, dat ons volk eensgezind moet zijn. 'Wij staan voor groote moeilijkheden, die niet door onze schuld zijn ontstaan. Het Amerikaansche volk kan door zijn voorbeeld hoop en ver trouwen geven aan het eigen land en de rest van de wereld." De associatie van Amerikaansche ban kiers keurde de voorstellen van Hoover voor een crediet-corporatie goed. De verklaring van Hoover werd te Pa rijs met wantrouwen tegemoet gezien. De middelen, die hij Laval zou voorstellen tot verzachting van de wereldcrisis zul len den Franschen op eenige nieuwe con cessies te staan komen. Het Journal des Débats is vooral ge troffen door de officieele erkenning van de Amerikaansche moeilijkheden. Yoor het overige houdt Hoover het herstel van de wereld gescheiden van dat van de Ver- eenigde Staten. Omtrent het eerste wil hij met de buitenlandsche regeeringen over leggen. Het tweede beperkt zich blijkbaar voorloopig tot het gebied van de banken. In financieele Fransche kringen wil men zich nog niet uitspreken. Alles zal van de toepassing afhangen. De kabinetscrisis-in Duitschland. Rijkskanselier dr Brüning heeft giste ren alle stappen gedaan om een regeering van ministers zonder politieke verbin dingen mogelijk te maken. Hij heeft on derhandeld met een reeks van persoon lijkheden, die als ministers in aanmer king komen. Daar de rijkspresident den wensch heeft uitgesproken dat het nieuwe kabi net onafhankelijk zal zijn van de politieke partijen, zal dr Brüning waarschijnlijk trachten een nieuw kabinet tot stand te brengen, dat afwisselend op den steun der rechterzijde en op dien der linkerzijde zal kunnen rekenen. Of hij hierin intusschen zal slagen is zeer de vraag. De houding van de Duitsche volkspartij is nog steeds een raadsel. De houding van de volkspartij is daar om van groot belang, omdat ze tot voor beeld zal strekken voor die van enkele kleinere partijen. Opmerkelijk is, dat de rijkskanselier de leiders der partijen niet heeft ontvangen om met hen te onderhandelen over de sa menstelling van het nieuwe kabinet. Dr Brüning wil zich thans klaar blijkelijk zoo veel mogelijk onttrekken aan den invloed der partijen. Korte Berichten. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tegen de opdrijving van de prijzen op levensmiddelen aangenomen. Te Manchester is een betooging van werkloozen geëindigd met relletjes tegen de politie, bereden en te voet. De betoo- gers wierpen de politie met steenen, wat deze met een aanval met den stok beant woordde. Ook zette zij een straal van de waterleiding op de betoogers. Er waren tal van lichtgewonden, onder wie een po litieman. De politie heeft verscheidene betoogers opgepakt. WEER STEUN VOOR DE SUIKER BIETENTEELT. Initiatief-voorstel tot tariefverhooging. Gemeld wordt, dat het in het voorne men der Regeering ligt voor het jaar 1932 eenzelfde steunregeling voor de suikerbie tenteelt te willen toepassen als voor 1931. Aangezien vrijwel vaststaat, dat deze re geling weder ten gevolge zal hebben, dat een onvoldoende oppervlakte suikerbieten zal worden uitgezaaid, zullen, naar ver luidt, eenige Kamerleden voorstellen het recht op den invoer van suiker eenigs- zins te verhoogen. W erkloosheidsbestrijd i ng. Met het oog op de verwachte toeneming van de werkloosheid in dezen winter heb ben B. en W. van Haarlemmermeer een plan voor werkverschaffing opgemaakt, dat bij den raad is ingediend. In dit plan wordt voorgesteld om in het dorp Nieuw-Vennep vier H.A. gemeente- tuingrond, waarvan de bodemgesteldheid niet voldoende is om goed gewas te geven, diep te doen omspitten, waardoor de qua- liteit van dezen grond zal worden verbe terd. Hierdoor kunnen in December, Ja nuari en Februari twintig werklooze ar beiders geregeld werk krijgen. Door verandering kan de tegenwoor dige bergplaats voor vuilnis en haardasch buiten gebruik worden gesteld. Het ter rein kan worden geëgaliseerd en opge hoogd met een goede gTondspecie. Deze grondspecie zal moeten worden verkre gen door het graven van een nieuw gat of zwembassin. Voor dat werk zullen onge veer gevorderd worden duizend man dagen; dus kunnen dertig mannen gedu rende tachtig werkdagen worden te werk gesteld. De meeste boeren zullen niet in staat zijn een voldoend getal arbeiders in hun bedrijf aan het werk te houden; daarom zouden B. en W. een regeling willen tref fen om aan alle boeren, die financieel in moeilijke omstandigheden verkeeren, uit de gemeentekas een bijslag te verleenen op het door hen uit te betalen arbeids loon, wanneer zij op hun boerderij voor het uitdiepen van slooten en soortgelijke werkzaamheden op het veld, in overleg met de gemeentelijke arbeidsbeurs en on der goedkeuring van B. en W., arbeiders te werk stellen, die als werkloozen zijn in geschreven. Hierbij zal de voorwaarde moeten worden gesteld, dat zij eigen, vaste arbeiders in dienst moeten houden. De bijslag zal worden verleend hoogstens voor een arbeider per 20 H.A. tegen een loon, dat bij goed werken f 3 per dag kan worden. Tegen saiariskorting. De Centrale van vereenigingen van per soneel in 's Rijks dienst heeft aan de Tweede Kamer een brochure toegezonden, naar aanleiding van de, door de regee ring voorgestelde korting op de rijkssala rissen en -loonen. In een bijgevoegd adres wordt de Kamer verzocht, de uitzonde ringspositie, waarin het rijkspersoneel door de voorgestelde maatregelen wordt geplaatst, niet goed te keuren. Uitvoerig wordt in de brochure de sa- larispolitiek der regeering behandeld. Uit hetgeen aangevoerd wordt blijkt, dat de salarissen en loonen van het rijksperso neel immer lagen beneden het vlak van het gemiddelde volksinkomen en verre achter stonden en nog staan bij die van het personeel In ander? overheidsdiensten en vele particuliere ondernemingen en be drijven. De koleninvoer in België. Men meldde gisteren aan het „Hbld.": In de Belgische Moniteur van morgen avond zal een besluit verschijnen, waarbij de invoer van kolen in België beperkt wordt. Deze nieuwe bepaling, die is over eenkomstig het reeds vroeger gemelde, zal Maandag a.s. in werking treden. Van Maandag af kunnen slechts kolen voorzien van licentie in België ingevoerd worden. Reorganisatie van de directie van den Landbouw. Het bestuur der Vereen, van Rijkscon sulenten voor den landbouw pleit in een adres aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw voor de volgende schematische indeeling van de directie van den landbouw: directeur-generaal van den landbouw, waaronder de volgende af deelingen: een inspectie voor den landbouw, een inspectie voor veeteelt en zuivelbereiding, een in spectie voor den tuinbouw en het tuin- bouwonderwijs, een inspectie voor wettelij ke aangelegenheden, een inspectie voor den buitenlandschen landbouwvoorlich- tingsdienst en een inspectie voor het ee- artsenijkundig staatstoezicht. De Regeering en onze Industrie. De Minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft gisteren is tegenwoordigheid van den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, een deputatie uit de Rijkscommissie v. Werkverruiming ontvangen. Deze depu tatie, bestaande uit de heeren G. Zaal berg, directeur-generaal van den Arbeid, waarnemend voorzitter, dr Vos, dr Kor- tenhorst, secretaris van de Alg. R.K. Werkgeversvereen. en F. v. d. Walle, 2en voorzitter van het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen, heeft uiteengezet, dat de commissie het op prijs zou stellen, indien onder leiding van de Regeering, zöo spoe dig mogelijk een bijeenkomst werd belegd met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, teneinde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tijden kan worden gedaan om het be drijfsleven voor verdere inzinking te be hoeden. De Regeering toonde haar volle sympa^ thie voor dit denkbeeld en zegde toe, reeds tegen Maandag a.s. de bedoelde bespre king te zullen houden. Actie in de metaal-industrie. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de drie samenwerkende me taalarbeidersbonden te Hengelo werd de door de afdeeling Hengelo van den Me- taalbond aangekondigde loonsverlaging van 5 pet., welke op 12 Oct. a.s. zal ingaan, met groote meerderheid van stemmen ver worpen. Over het eventueel ingaan eener staking aan de fabrieken der N.V. Machi nefabriek Gebr. Stork, N.V. Heemaf en G. Dikkers Co. N.V. zal nog nader over leg worden gepleegd. Loonconflict te Deventer? Van bevoegde zijde deelt men mede, dat de georganiseerde arbeiders aan de rijwielfabriek voorheen H. Burgers te Deventer, zich niet alleen tegen een 10 pet. loonsverlaging zullen verzetten, doch ook de met ingang van 9 October a.s. aan gekondigde loonsverlaging van 5 pet. niet zullen aanvaarden. Aan de besturen van de organisaties is opdracht gegeven tot het stellen van een ultimatum, nadat met de andere aan deze fabriek werkzaam zijn de arbeiders is geconfereerd. Oud-Gouverneur-Generaal De Graeff. Met het motorschip „Baloeran" van den Rotterdamschen Lloyd is gisterochtend vroeg de ex-gouverneur-generaal van Ned-.Indië, jhr mr A. G. D. de Graeff, te Rotterdam gearriveerd. Te half 9 ongeveer lag het schip aan den wal gemeerd, waarop een klein gezel schap van autoriteiten zich ter begroeting aan boord begaf. Onder hen bevonden zich kapitein van Kesteren, die den heer de Graeff namens H. M. de Koningin welkom heeft gehee- ten, de heeren Th. v. Voorthuysen, gecom mitteerde voor Inrische zaken van het De partement van Koloniën, de oud-gouver neurs-generaal Staatsraad A. W. S. Idenburg en mr D. Fock, oud-minister Welter, ex,-vice-president van den Raad van Indië, familieleden van den heer de Graeff en namens den Rotterdamschen Lloyd, de directeuren, de heeren W. Ruys Sr. en H. A- Crommelip. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. De toestand van het hypotheekbankbe- drijf. De oesterteelt en het ontworpen kanaal naar Antwerpen. De steun aan de bietenteelt. Buitenland. Het Engelsche parlement ontbonden. De plannen van Hoover bekend gemaakt. De heer de Graeff was in gezelschap van zijn broer, die de reis van Marseille af heeft meegemaakt. De ex-G. G., die er eenigszins vermoeid uitzag wenschte aan de verschillende verslaggevers, die aanwezig waren, op dit moment geen onderhoud toe te staan. Nadat hij even geposeerd had voor de fotografen, vertrok hij per auto naar Den Haag. Ondernemersraad voor Suriname. In plaats van wijlen Professor Mr M. W. F. Treub is als voorzitter van den On dernemersraad voor Suriname benoemd de heer G. J. W. Putman Cramer, thans eerste secretaris van dien Raad. De heer mr dr H. H. A. van Gybland Oosterhoff thans tweede secretaris van dien Raad, heeft thans als eenigo secre taris de leiding van het secretariaat. Hooge temperatuur van Dinsdag. De directie van de Filiaal4nrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut te Amsterdam schrijft: Dinsdagmiddag 6 Oct. werd in den Hortus Botanicus een temperatuur waar genomen van 22 gr. C., hetgeen voor den tijd van het jaar zeer hoog is en een ma ximum sinds de waarnemingen daar in 1923 zijn begonnen: het is intusschen vroeger wanner geweest. Dit blijkt uit waarnemingen aan de FiblaaJ-Inrichting sinds 1886 verricht. Op den toren van de Inrichting werd 6 October 1931 20.5 gr. G. afgelezen. Die temperatuur is overtrof fen 8 October 1900 (22.6), 9 October 1908 (21) en 10 October 1921 (23); de getallen tusschen haakjes geven de aflezingen in den toren aan. In 1930 werd in den Hor tus op 17 October nog 21 gr. G. afgelezen. Als staaltje hoe 'koud het is geweest ge durende de laatste weken, diene, dat het sedert 6 Augustus 1931 niet meer zoo warm is geweest als op don 6en October. Onware crisisgeruchten. In verhand met het aftreden van mr. Vissering als president van de Nederland- sche Bank en zijn vervanging door mr. Trip, verluidt in parlementaire kringen, dat deze mutatie door een portefeuille- wisseling aan het Departement van Fi nanciën zal worden gevolgd. Jhr. De Geer zou al. aftreden om te worden vervangen door dr H. Colijn. Men vestigt in dit verband de aandacht op het feit, dat iet. Trip tijdens het ministerschap van den 'heer Colijn als thesaurier-gene raal is opgetreden en als zoodanig een werkzaam aandeel had aan de door dezen getroffen bezuinigingsmaatregelen. Uit de b e s t e b r o n wordt intusschen met de meeste stelligheid mede gedeeld, dat dit gerucht eiken grondslag mist. DE NIEUWE PRESIDENT VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Een onderhoud met Mr L. J. A. Trip. Gisteren heeft de nieuwe president van de Nederlandsche Bank, Mr L. J. A. Trip een kort onderhoud toegestaan aan een redacteur van het Nederl. Corr. Bureau. Er liep een gerucht, dat Mr Trip, toen hij nog president van de Javasche Bank was, zich als een tegenstander van de handhaving van den gouden standaard had uitgelaten. Dit punt werd in het on derhoud in de eerste plaats aangeroerd. Mr Trip antwoordde daarop het vol gende: „Ik begrijp niet, hoe men aan dit genicfet kmA Allee» Je?-» ik u sogpa,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1