No. 6 Woensdag 7 Oefober 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door VERSCHIJNT ELSSN WERKDAG, AfepanensentspsJSs: Per 3 fflssMen; f*enco per poet- *3. J.OSS0 nntnTtterS 0.1 Prijs derAdvertentiën: 1t regels 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bnrean: Lange Vorststraat 70, (Joes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. De heer Albarda, de man van „de dap pere ongehoorzaamheid", maar die haas tig in zijn schulp kroop, toen hij over de door hem gebruikte dikke woorden nader aan den tand gevoeld werd, heeft nu, zooals wij reeds meedeelden, getracht het crisiscongres in de rechte stemming te brengen door een voorstel tot verlaging van de defensiebegrooting met 25 pet. in uitzicht te stellen. Het congres was in de wolken met zulk een dapper voornemen. En 't begreep niet blijkbaar, dat 't voor de zooveelste maal' bij den neus genomen werd. Wij hebben gister er reeds op gewezen dat dit plan, stel dat het uitvoerbaar was, alle practische beteekenis mist. Dat dit inderdaad het geval is, wordt duidelijk, als we nog in herinnering bren gen dat van de circa f90 millioen, die thans voor de Defensie (Oorlog en Ma rine) gevraagd wordt, een gedrag van ongeveer f23 millioen bestemd is voor pensioenen. Een vermindering met 25 pet. zou dus neerkomen op een bedrag van plm. f 18 millioen, dat echter alleen bezui nigd zou kunnen worden, door ontslagen op groote schaal, of door een diep ingrij pende salarisvermindering. En dat wil de S. D. A. P. juist niet. Aanneming van bet voorstel zou dus voor dekking van het tekort niet de min ste beteekenis hebben. Het op deze wijze te vinden bedrag zou zelfs op geen stukken na voldoende zijn om de n i e u w e uitgaven die door de lei ders van het congres geëischt werden, te financieren. Maar het groote publiek, dat natuurlijk met in staat was de beteekenis van de dwaze aankondiging te voorzien, klapte zich de handen stuk. En 't begreep niet, dat dit fantastische voorstel, aan de uitwerking waarvan de roode kopstukken zich wel niet zullen wagen, geen andere beteekenis heeft, dan om de massa in de rechte stemming te brengen en de Communisten, die in 't be loven toch altijd nog 't verst durven gaan, de wind een weinig uit de zeilen te nemen. DE CRISIS IN ENGELAND. Verkiezingen op 27 October. In de zitting van het Lagerhuis kon digde Mac Donald gisteren de ontbinding van het parlement voor vandaag aan. Hij verklaarde, dat hij een audiëntie bij den koning heeft gehad, in het verloop waarvan hij den koning om machtiging tot ontbinding van het parlement heeft gevraagd. De koning machtigde hem, om zijn instemming met de ontbinding be kend te maken. Zou de ontbinding inderdaad vandaag plaats hebben, dan zullen de verkiezin gen voor den 27sten October worden uit geschreven. Mac Donald zal zelf in eigen naam een boodschap tot het Engelsche volk richten. Er zal geen verandering in de regee ring plaats hebben, voordat de verkiezin gen zullen zijn geëindigd. Vanavond om 9 uur 20 zal Mac Do nald een rede houden voor de radio. Hij zal aan den verkiezingsstrijd deel nemen als Labour-candidaat onder de kleuren der Labourpartij. Het congres der arbeiderspartij te Scar borough nam met eenparigheid van stem men een door Graham, den president van de Board of Trade in het vorig kabinet voorgestelde resolntie aan, waarbij het stelsel der tarieven wordt veroordeeld, dat aan den handel schade zou berokkenen, en er niet in zou dagen, de werkloosheid te verminderen. Graham zeide: Wij gaan verkiezingen tegemoet, die de felste zijn die de moderne tijd kent. De Kabinetscrisis In Duitschland. Rijkskanselier dr Bröning is de bespre kingen inzake de reconstructie van het kabinet begonnen. In welingelichte kringen verwacht men, dat de ontwikkeling betrekkelijk snel zal gaan, zoodat het hervormde kabinet mis schien reeds Donderdag gereed is. Aan het rijksdepartement van binnen- landsche zaken wil men een krachtige persoonlijkheid aanstellen, wellicht ie mand uit de kringen der hoogere ambte naren. Het departement van buitenlandsche zaken zal de kanselier wellicht zelf over nemen. Het staat thans vast dat bet geheele kabinet zal aftreden, echter eerst nadat de onderhandelingen van den kanselier zoover gevorderd zijn, dat het nieuwe kabinet onmiddellijk door den rijkspresi dent kan worden benoemd. Dit tweede kabinet-Brüning zal, vol gens in politieke kringen heerschende op vatting de tot dusver gevoerde buiten landsche politiek voortzetten. Het Japansch-Chineesch conflict verscherpt. Het Japansch-Ghineesche conflict heeft zekere verscherping ondergaan, doordien Japan een nota tot de Ghineesche regee ring heeft gericht, welke aan deze nalatige heidi verwijt, omdat zij geen maatregelen heeft getroffen tegen den boycot van Ja- pansche goederen door Ghineesche on derdanen. In heel China weigert de bevolking met de Japanscbe kooplieden zaken te doen. De Ghineesche Regeering, welke tot nu toe reeds 40 telegrammen beeft gezon den aan den secretaris-generaal van den volkenbond, deelde Dinsdag in een tele gram mede, dat de Japanscbe troepen nog steeds Moekden en Kirin bezet hou den, dat nieuwe Japansche versterkingen te Mantsjoerije worden verwacht en dat de onafhankelijkheidsbeweging in Mant sjoerije door de Japanners wordt ge steund. Daartegenover wijst de Japanscbe re geering er in een telegram op, dat in Mantsjoerije bet bendewezen steeds1 ern stiger vormen aanneemt en dat de alge- meene onveiligheid steeds gTooter wordt. In verband met deze situatie heeft men bet in vooraanstaande Volkenbondskrin- gen absoluut noodzakelijk geacht, dat de Volkenbondsraad per 14 October a.a in buitengewone zitting zal bijeenkomen, teneinde opnieuw met ernst de situatie onder de oogen te zien. De conferentie op het Witte Huls. Reuter meent te weten, dat de buiten gewone conferentie van vooraanstaande politici te Washington, zich vooral zal bezighouden met den binnenland se b e n economischen toestand. Hoover zal met de leiders van beide partijen overleg plegen over de maatrege len tot bestrijding der door den Europee- scben financieelen toestand veroorzaakte crisis. Daar er gebrek aan tijd is, indien de regeering nog vóór bet bezoek van Laval de principieels toestemming van bet congres wil hebben voor de voorstel len, die Hoover aan den Franscben pre mier wil doen, beeft men zelfs legervlieg tuigen gezonden om de ver af wonende af gevaardigden en senatoren bijtijds uit hun districten naar de conferentie in het Witte Huis over te brengen. Naar uit New-York woTdt gemeld, wacht men met groote belangstelling bet resultaat der besprekingen af, welke Hoo ver met de Congresleiders voert. Men ge looft, dat hierbij een program tot stand zal komen tot stabiliseering der markten en tot herstel van het vertrouwen in de wereld. Amerika zou de volgende voorwaarden verbinden aan een verlenging van het moratorium: 1. De samenwerking1 tusschen Frank rijk en Duitschland moet hechter worden. 2. Frankrijk moet Duitschland finan cieel bijstaan. 3. Duitschland moet zijn actie tegen den Poolschen corridor staken. 4. Duitschland moet zijn agitatie voor het program van pantserhouw opgeven. 5. Duitschland moet er zorg voor dra gen, dat optochten van organisaties als de Stahlhehn worden gestaakt. 6. Duitschland zal moeten bewijzen, dat eventueele credieten slechts voor produc tieve ondernemingen zullen worden benut en niet voor bewapeningen en publieke maatregelen worden verbruikt. 7. Er zullen stappen worden onderno men om tot een werkelijke bewapenings- vacantie te komen. 8. De uitgaven op de defensiebegTootin- gen zullen worden verlaagd ten einde op deze wijze het internationale wantrouwen te verminderen. Korte Berichten. In het westen van Essen hebben ongeveer 2025 communisten, die onbe kend zijn gebleven, twee nazi's overvallen. Toen dezen op de vlucht gingen werden schoten op ben gelost. Eén van hen werd zoo ernstig geraakt, dat hij weldra is be zweken. De politie heeft een belooning van duizend mark voor het grijpen der daders uitgeloofd. Bij Wolgast aan de Pehne zijn twee werkloozen, die in een bootje op de rivier waren gaan visschen, door het omslaan van de boot, die in den storm geraakte, verdronken. De Franklin Trust Comp. te Phila. delphia, die vier filialen heeft en over 22 millioen deposito's beschikt, heeft gisteren haar loketten niet geopend. Voorts hebben nog achttien andere banken, voor het meerendeel in Pennsyl vania en West Virginie, de overige in het Midden-Westen, haar betalingen gestaakt. Actie tegen de salariskorting. Op 3 dezer is te Amsterdam bijteen ge weest het „comité van twaalf", gevormd uit de zes centrales van overheidsperso neel, vertegenwoordigd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg bij het rijk. Uitvoerige besprekingen zijn gevoerd over de gezamenlijk te nemen maatrege len tegen de door de regeering voorgeno men korting op de loonen en salarissen van rijkspersoneel en onderwijzers. De vergadering benoemde uit haar mid den een klein werk-comité, dat de uit voering der maatregelen zal voorbereiden. O.a. zal een vlugschrift worden verspreid en zullen verschillende perspublicaties plaats hebben. De staking bij het Twente-RIjnkanaal. De burgemeester van Gorssel beeft een bespreking gehad met den aannemer K. Bleeker en de leiders van diens stakende arbeiders bij het Twente'Rijnkanaal te Eefde. De aannemer verklaarde zich ten slotte bereid, te voldoen aan de z.g. so ciale 'bepalingen der G. A. O. (uitbetaling bij „onwerkbaar" weer, vacantiebons en overwerkbetaling), maar de looneischen wees 'bij af. De leiders verklaarden de be slissing van den beer Bleeker aan de sta kers te zullen meedeelen. Zij konden aan neming er van echter niet adviseeren en verwachtten dat de staking, die begonnen is op 5 September j.l., nog niet zal ein digen. i n Bezuinigingsmaatregelen in Indië. De voorloopige begrootingscommissie nit den Volksraad krijgt een veel moei lijker taak dan haar voorgangster. Niet alleen dat zij op de basis van het sterk be snoeide budget nog weer extra bezuini gingen moet aanbrengen, doch die bezui nigingen moeten tot 'n veel hooger bedrag worden opgevoerd. Men spreekt van ver hooging van de salariskorting van 10 tot 15 en 20 procent Daarmee komt men er niet. Daarom zal het corps ambtenaren moeten worden ingekrompen. Voorberei dingen worden getroffen tot het ontslag van tal van ambtenaren. De staking te Bergen op Zoom. Nadat gistermorgen nog ongeveer 25 werkwilligen bij de baardenfabriek „de Schelde" te Bergen op Zoom aan het werk waren gegaan, hebben dezen zich gistermiddag bij de stakers aangesloten, zoodat met uitzondering van eenige arbei ders boven de 60 jaren het geheele perso neel van deze fabriek in staking is. De Rijksbemiddelaar beeft beide par tijen tegen Donderdag a.s. 's middags om 12 uur in een conferentie op bet departe ment van Arbeid, H. en N. bijeengeroe pen. Autobusdienst. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd aan J. G. Krijger, te Goes, vergunning verleend tot het in wer king brengen van een dagelijkschen auto busdienst met uitzondering van den Zondag van Goes over Wolphaartsdijk naar het Wolphaartsdijksche veer en om gekeerd. Tegen deze beslissing kwamen de di rectie der Ned. Spoorwegen en Joh. Eg- gebeen te Wolphaartsdijk in beroep. Thans is bij K. B. bet besluit van Ged. Staten van Zeeland vernietigd en de ge vraagde vergunning aan J. G. Krijger ge weigerd. Ter Burgerlijke zitting van de recht bank te Middelburg werd heden beëedigd als advocaat en procureur, dhr mr M. van Empel te Middelburg en werd dhr W. Wiesner, xijksklerk ter griffie, beëedigd als waarnemend Griffier bij de Arrondie- sements-Rechtbank te Middelburg. 00 Ucftf riet»' jgrgi+ftnrt»* 25, 45 en 65 Cta Treurige tijden. Men schrijft aan de Midd, Crt.: Over een hoeve onder Serooskerke, Zoetendale ge'heeten, vindt men in „Middelburg voorbeen en thans" van Dr Coronel, bij een levensbeschrijving van Lieven Ferdinand de Beaufort, o.m. het volgende: In den jare 1729 dus 2 eenwen ge leden was bet zulk een slechten tijd in Walcheren, dat de menschen bun lan den niet konden verkoopen, noch belasten, zelfs nauwelijks konden weggeven of ver pachten, en niettegenstaande dat er een overvloed van geld was, en dat vele men schen, voornamelijk Oost-Indiëvaarders, groot -geld en goud hadden en met con tanten als tot de keel toe overkropt zaten, zoodat de interessen tot twee* ten honderd en daar beneden liepen, zoo durfde echter niemand land koop en, te meer daar de boeren zoo slecht betaalden. En nu verder wat „Soetendael" aan gaat met heerenhuis, boerenhuis, schuur enz. alles goed onderbonden, samen groot 104 gemeten en 282 roeden lands, waar onder 12 gemeten Vrijland; men kon de hoeve niet verkoopen. Beaufort liet onder bands f1800 bieden, maar de eigenaars accepteerden niet. Overal „leurde" men er mee en ten slotte werd genoemde Beau fort voor 300 pond VI. of f 1800.in Decembér 1729 eigenaar. Diefstal door onbekenden In den laatsten tijd worden in Westelijk Zeeuwscb-Vlaanderen herhaaldelijk dief stallen van aardappelen, die gero;id te velde liggen, gepleegd. Dezer dagen ver miste een landbouwer onder de gemeente Biervliet een groote hoeveelheid, die bij gedeelten van verschillende hoopen ge rooide aardappelen waren weggenomen. Ook eenige dagen tevoren werd bij een andere landbouwer onder die gemeente een groote partij aardappelen ontvreemd. Dezer dagen kwamen eenige kommiezen onder de gemeente IJzendijke eenige pei> sonen tegen, en wel in bet holst van den nacht, die ieder een zak op den rug droe gen. Zij werden gesommeerd te blijven staan om te worden gevisiteerd, doch zij sloegen op de vlucht en konden, begun stigd door de duisternis, ontsnappen. De zakken, die zij achterlieten, bleken bij on derzoek peren en haver te bevatten, een en ander ongetwijfeld door diefstal ver kregen. De politie stelt een onderzoek in. Door Gedeputeerde Staten is be noemd tot schatter der pachtwaarde van gronden in den calamiteuzen Willem An- napolder dhr A. van der Weijde te Zie- rikzee en door den dijkraad dhr M. de Regt te Borsselen. Het museum voor Zuid- en Noord- Beveland geopend Heden is het voor Goes en Zuid- en Noord-Beveland een historische dag, nu het Museum voor Zuid- en Noord-Beve land (welks inrichting wij eenige weken geleden hebben medegedeeld) officieel in gebruik genomen werd. Te twee uur kwamen tal van genoo- digden in de vergaderzaal der Vrijzinnig- Hervormden bijeen. Onder de aanwezigen merkten wij op den Commissaris der Koningin, Jhr Quarles van Ufford, dhr J. M. van Boinmel van Vloten, lid van Ged. Staten, Mr A. Meerkamp van Emb- den, Rijksarchivaris en vertegenwoordi ger van bet Zeeuwsch Genootschap, B. en W. van Goes en nagenoeg alle burge meesters van de omliggende gemeenten. De samenkomst werd geopend door dhr Job. Pilaar, voorzitter der Mu- semn-vereeniging. Aan zijn rede ontlee- nen wij bet volgende: Namens bet bestuur van de Vereeni- ging „Museum voor Zuid- en Noord-Be veland" beet spr. allen hartelijk welkom. Dat de Commissaris der Koningin aan wezig is, stelt bet bestuur op buitenge woon hoogen prijs, 't waardeert ten zeer ste, dat Z. Exc., die steeds zoo met Zee land en de Zeeuwen medeleeft, ook be langstelling toont voor het werk, dat hier verricht is, om een antiek bouwwerk te behouden en om daarin bijeen te kunnen Jwengen de voorwerpen, welke op de bei- Binnenland. Het museum voor Z.- en N.-Beveland ge opend. Mr G. Vissering neemt ontslag als presi dent van de Ned. Bank. Buitenland. De Kabinetscrisis in Duitschland. Een nieuw program van Hoover. Verkiezingen in Engeland. Het Japansch-Chineesch conflict. de Bevelanden in den ouden tijd betrek king hebben. Ook tegenover B. en W. en de Raads leden van Goes is bet bestuur dankbaar. De financiëele steun der gemeente beeft mogelijk gemaakt wat hier tot stand is gebracht. Grooten dank is bet bestuur bovendien verschuldigd voor bet nemen van bet raadsbesluit op 10 April 1930, krachtens hetwelk de voorwerpen, zich bevindende in de Oudheidkamer ten Stadhuize, aan bet Museum in gebruik werden afgestaan. In de tegenwoordigheid der Burge meesters en "Wethouders van de andere gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland, ziet bet bestuur bet bewijs, dat ook zij inzien, van boe groot belang het is, dat de oude voorwerpen uit de beide Beve landen bewaard en in een centraal ge bouw vereenigd worden. Spr. vraagt: Helpt gij ook mede om het Museum een werkelijke afspiegeling van het Oude Zuid- en Noord-Beveland te doen zijn. Indien gij in Uwe gemeentebuizen oude voorwerpen hebt, volgt het voorbeeld der gemeente Goes en staat ze ten gehruike af aan het Museum: Dat bet Zeeuwsch Genootschap dor Wetenschappen hier is vertegenwoor digd, stelt het bestuur niet alleen op prijs, maar geeft het een groote gerust stelling. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland is niet opgericht om te trachten' het Zeeuwsch Genootschap in zijn geregelde uitbreiding te belemmeren, Een optreden tegenover bet Zeeuwsch Genootschap heeft nooit bij het bestuur voorgezeten; trouwens succes zou een der gelijk optreden ook nooit hebben, daar voor is het genootschap te veel in de ge heele provincie ingeburgerd. Tegenover de bestuursleden van het Oud-Archief te (Gissingen behoeft spr. geen excuus voor de oprichting van het Museum te maken. De musea te Vlissin- gen en te Goes kunnen naast elkaar, elk in zijn streek arbeiden. Tot de leden van het Museum zegt spr: Eindelijk is dan de dag aangebroken, waarop U w Museum officiëel geopend kan worden. Stel uw verwachting nog niet te hoog. Het Museum is er en vanaf heden kan het groeien, doch dat kan het slechts, wanneer gij uw steun blijft ver- leenen. Het bestuur rekent op u. Spr. dankt ook de pars voor den reeds onder vonden steun en doet ook voor de toe komst een beroep op haar medeweking. Spr. deelt nu iets mede omtrent het ontstaan van het Museum. Het initiatief voor het behoud van het Gothische huis is uitgegaan van den burgemeester, den heer Hajenius. Een eeresaluut zij hem gebracht voor zijn groote waakzaamheid. Bij brief van 7 Juni 1928 beeft de Bur gemeester eenige ingezetenen ter bespre king bijeengeroepen. Het resultaat der besprekingen was, dat de vereeniging „Hendrick de Keyser" bereid zou zijn, het Gothische huis aan te koopen, wanneer haar een bedrag van f 4000 geschonken werd. De Raad van Goes besloot een bedrag van f 500 bij te dragen. Het Comité toog aan het werk en het mocht gelukken een som van f 4291.50 door giften bijeen te brengen. Hiervoor past een woord van groeten dank aan de gemeente en aan de royale gevers. Aan „Hendrick de Koyseri' werfc de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1