DE ZEEDW Om het Eeuwige Rijk. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie FEUILLETON Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. VAN DINSDAG 0 OCTOBER 1931, Nr 5. WERKLOOSHEIDSCIJFERS Over dit onderwerp schrijft de „Neder* lander": Het proces gaat voort. Reeds hebben wij over vorige maanden moeten constateeren, dat in één jaar tijd de cijfers verdubbelden. De maand Juli toont het zelfde. In 1930 een percentage van 5.2, thans 10.6. In Juni van dit jaar nog 9.3; één maand later 10.6. Dit beduidt dus gestage teruggang in het beste seizoen. Verdubbeling van den nood bij één jaar terug. Het zegt nóg iets; namelijk over de aan tallen van de betrokken arbeiders. Deze cijfers slaan, gelijk bekend, enkel op de tegen werkloosheid verzekerden. Dus op een 500.000. Daarvan zijn er nu derhalve ruim 50.000 werkloos. Uitteraard zijn dit de besten. Van de andere 1 millioen zijn er dus meer dan 100.000 zonder arbeid. Het aantal nadert alzoo de 200.000. In Juli!! EEN AFRIKAANSCH OORDEEL OVER HET TEGENWOORDIGE EUROPA. 'In ons tyd voltrek sig twee merkwaar dige ikultuur-prosesse wat ons sou kon noem Leninisme en Gandhiïsme. Die een is Westers en daarby uiters tegnies-mate- rialisties, die ander is Oosters en bevat in hoogste mate die lydsaamheid en diep ste mistisisme wat die Oosterse gees open baar. In Rusland word alle siel van die Westerse Kuituur deur die strenge sivi- lisatie-tegniek gedood en staan oud Euro pa as 'n ontvleesde skelet in die nieuwe Rusland. Indië daarenteë wil sigself vind deur self oorwinning en selfbeheersing. Leninisme wil deur die masjien-gewor- dene mens 'n staat opbou wat tot in sy onderdele matematies-korrèk sal funk- si oneer. Dit is alleen moontlik deur op offering van die Russiese siel. Gandhi- isme soek na verlossing en vryheid op die weg van opoffering en wyding. Albei is volksbewegings: die een van 150 miljoen mense, die ander van oor 300 miljoen. Albei bevat 'n boodschap aan die mensheid: die een 'n dreigende waarsku- wïng, die ander 'n byna bowemenselike idealisme. Tussen hierdie twee uitersten lê Europa met sy eeue-oue kuituur, wat vandag gédreig word met die proses van verstarring en verstening, wat die naam dra van beskawings-tegniek. Dit moet nog gesien word of Europa wys genoeg sal wees om van Rusland te leer: Nie deur Mag en Geweld maar deur die Gees alleen is overwinning te behaal; en van Indië: deur die weg van lyde tot groter eenwor ding, deur smart tot verlossing, veral die verlossing van die verterende en vernieti gende egoisme, wat die bron en oorsprong is van Europa se lyde. Aldus prof. dr. Th. J. Hugo, in het Tydskrif vir Wetenskap en Kuns. Juni 1931, blz. 189 vïg. Een tachtigjarige. Vandaag wordt de heer D. Koopman Pz. te Nieu- werkerk 80 jaar. In Schouwen-Duiveland is dhr Koop man vrijwel algemeen en in overig Zee land goed bekend, speciaal in landbouw- kringen en wel door zijn kennis van rund vee. Kapelle. Onder groote belangstelling had bij dhr Luyk de opening plaats van de handboogschutterij Willem Teil. Sinds jaren was deze sport hier niet meer beoefend. Van particuliere zijde waren kunstvoorwerpen ter beschikking gesteld, terwijl van de bierbrouwerij „NOVA", di recteur dhr Dumoleijn te Hontenisse, een wisselbeker aanwezig was. 30.) o— HOOFDSTUK X. Het slachtoffer. Plautius was op weg naar huis, lettend op de eerste teekenen van den naderen den winter, en denkend aan zijn oud huis in Aricia, en hoe hij zich vroeger reeds lang van te voren verheugde op het feest van Bacchus, toen er plotseling een hand op zijn schouder werd gelegd. Zich omwendend, bevond hij zich van aange zicht tot aangezicht met de Romeinsche wacht, uitgestuurd om hem gevangen te nemen. Tegenwerpingen waren nutteloos de soldaten wilden hem zelfs niet toestaan naar huis te gaan om zijn vrouw te ver tellen wat er gebeurd was. „Je zult het gauw genoeg hooren", zei een van hen ruw. „Morgenochtend wordt je voor den prefect gebracht, en de een of andere ellendige Christenhond, die zich ongetwijfeld wel in de menigte zal be vinden, kan het haar gaan vertellen, als ze tenminste zelf niet gehaald wordt om haar misdaden te verantwoorden." De uitslag was als volgt: le prijs Dign. Ganseman te Kapelle 43 p.; 2e A, Luyk te Kapelle 25 p.; 3e J, Kapelle te Hans- weert 22 p.; 4e A. van Willegen te Ka pelle 6 p.; 5e P. Vermeule te Goes 4 p. De wisselheker viel ten deel aan dhr P. Vermeule, met 2 kleppen na 15 beurten; opvolger was dhr A. Luyk met 1 klep. Loop der bevolking over de maand September 1931. Ingekomen: E. J. van der Schraaf van Goes naar Kapelle, A 259. Adr. Eggebeen van Lisse naar Kapelle, A 34. Jac. C. Huissoon, van Krabbendijke naar Ka pelle, A 205. Adr. de Schipper, van We- meldinge naai- Kapelle, A 128. L. van Loo van Goes naar Biezelinge, D 126. J. P. van Weele, van Palembang naar Bie zelinge, D 126. J. Spruit, van Eindhoven naar Kapelle. M. Ernaar, van Veere naar Kapelle A 76. Pb. Haak en gezin, van Eindhoven naar Biezelinge, D 31. K. Boon en gezin, van Eindhoven naar Biezelinge D 39. Vertrokken: J. G. Kram, naar Dor drecht, Boomstraat 24. F. P. Komejan naar Kruiningen, B 104. Adr. Sandee, naar Naarden, Amersfoortschestraat 21. G. Sandee, naar 's Hertogenbosch, Bos- schepad 24. J. G. Pfeiffer naar Delft, Houttuinen 20. Fra. Butler naar Wiesen- kerke, B 359. A. J. F ossen, naar 's-Gra/- venbage, Noorderbeekdwarsstraat 76. P. H. van Driel naar Goes, Scbengestraat 49. H. Katte naar Amsterdam, Kremerpl. 162b. Ma. Zuidweg, naar Ierseke, Haven straat G 21c. Ja. Duivewaarde, naar 's- Heer Arendskerke, F 2. W. Houders en gezin naar Ierseke, Dreef 2a. Domburg. Bevolking. Ingekomen: W. J. Jobse en gezin uit Vlissingen; Ga. M. Queré uit Utrecht. Vertrokken: Ma. Beckmann naar Rot terdam; B. J. Houtman, naar 'sGraven- bage; Wed. de Grooth geb. Houg, naar Rotterdam; Pa. van Splunder naar 0. en W. Souburg; P. F. G. Rolloos naar Heer len; J. Mörsheim naar Breda; M. G. van Baal naar Breda, J. de Pagter Pz., naar Goes. Krabbendijke^ Gistermiddag 1 uur ver gaderde de gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig wethouder Hirdes met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Mededeelingen: Dhr Hirdes is benoemd tot waarnemend burgemeester. Van Gedep. Staten is be richt ingekomen dat de beslissing op bet besluit van de raadsvergadering een paar maanden geleden genomen inzake het in bruikleen geven eener school en het bouwen van een nieuw lokaal voor de vereen, van Geref. L. O., verdaagd is. Dhr Vogelaar constateert dat op de gewichtigste vergadering van den raad waar o.m. de begrooting voor het dienst jaar 1932 wordt behandeld, de beer Hir des ontbreekt. Het is noodig dat ook bij tegenwoordig is, om dat over enkele pun ten nogal uitvoerige besprekingen te wach ten zijn. Hij zal straks bij het desbetref fende punt een voorstel doen. Voorgesteld wordt om het dorpsplein door aanplanting te verfraaien en de begraafplaats in orde te makgn. Dhr Welleman zegt, dat we in dezen ujd veel zullen noodig hebben voor werkloozen en wat daarmee in verband staat. Hij is van meening dat we geen geld moeten uitgeven wat niet noodzake lijk is. Dhr Haverhoek staat op hetzelfde standpunt. Dhr Vogelaar heeft met deskundigen gesproken en zegt, dat op de gestorte gron den nu aanplanten gevaar voor ziekte en sterfte der planten zal opleveren. Met 4 tegen 2 stemmen (de beeren Lagendijk en de Kok) wordt het voorstel verworpen. Het voorstel: in orde brengen der begraaf plaats, wordt aangenomen met alg. st. Voorgesteld wordt om 4 boomen bij het pakhuis van den heer Weststrate op diens verzoek te rooien. Dhr Haverhoek zegt, dat wij dhr Weststrate, die zoo een grooten steun is voor de gemeente, ter- wille moeten wezen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt om aan P. Gok over eenkomstig zijn verzoek oui f 50 te mo gen ontvangen voor zijn dochtertje dat de Ghr. Mulo-school te Bergen op Zoom be zoekt, te voldoen. Alsnu stelt dhr Vogelaar voor, het punt der agenda: Vaststelling der begrooting over het dienstjaar 1932 te verdagen en „Wat voor misdaden?" vroeg Plautius. „We zijn rustige, eerzame burgers, die werken voor ons dagelijksch brood en „En ongeluk brengen over het geheele rijk, door je bijgeloof en door je tegen de goden te verzetten", viel een der mannen hem dreigend in de rede. „Ik zou de we reld zuiveren van al dat Christengespuis, als ik den keizer was!" „Kom, kom, we vermorsen onzen tijd", zei de kapitein van de wacht, terwijl hij de banden nakeek, die rond de polsen van den gevangene waren geslagen en even later begaven ze zich op weg naar de poorten der stad, terwijl Plautius vol zorg bedacht, hoe ongerust zijn vrouw zich zou maken gedurende de lange een zame uren van den nacht. Als Nerissa nu maar in de nabijheid was geweest en naar haar toe had kunnen gaan, maar men had niets meer van Nerissa verno men. Er was dus niet veel om den armen man te troosten en een heeleboel om hem te verontrusten, terwijl hij daar zat in zijn sombere gevangenis, denkend aan zijn vrouw en kind en zich afvragend, wat zijn straf zou zijn, want hij wist, dat hij ervan beschuldigd werd, tegen de goden in op stand te zijn gekomen. Plautius stond geheel verbaasd, toen hij kennis nam van het aantal dergenen, die tegen hem kwamen getuigen, en die het uit zijn eigen mond gehoord zouden heb- B. en W. te machtigen een vergadering op een tijd die hun goed dunkt, uit te schrijven, om alsdan in tegenwoordigheid van Wethouder Hirdes de begrooting over het dienstjaar 1932 te behandelen. Dit wordt met algemeene stemmen aangeno men. De voorzitter sluit op de gewone wijze de vergadering. Oudelande. In de Vrijdagmiddag gehou den voltallige vergadering van den ge meenteraad werd een verzoek van D. Hof- fius om een bijdrage in de kosten voor den aanleg van een electrischen kabel naar zijn woning, ingewilligd. Deze bijdrage van gemeentewege wordt vastgesteld op 2/7 van de rente van de daarvoor benoodigde kosten ten bedrage van plm. f 220. Een verzoek van J. J. Remijnse e.a. tot demping van een eind vuile sloot voor hunne woning, wordt eveneens ingewilligd, evenals bet verzoek van het bestuur van de bijz. school om een bedrag van f 105.30 voor den aanleg van electrisch licht in die school. Ten slotte werd behandeld de begroo ting 1932 en werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f24.103.14, met een post van onvoorzien, groot f 1380.48. 's-Heerenhoek Volksfeest. De feestcommissie heeft de opening van den nieuwen weg aangepakt als motief om een volksfeest te organiseeren. Om half 1 trok Zaterdag 'n optocht door de 's Hee- renhoeksche straten en wegen, die reeds veel menschen uit het dorp en van ver daar buiten op den dijk bracht. Doel van den optocht was bet beginpunt van den nieuwen weg n.l. de grens tusschen Hein- kenszand en 's Heerenhoek. Aldaar was een oranjelint gespannen, traditioneel ge bruik ten teeken dat er iets geopend moest worden. Het dochtertje van den burge meester verrichtte de voorname daad en gaf aan 's Heerenhoek zijn nieuwen mooien verkeersweg met het doorknippen van het lint. Hierbij sprak de burge meester eenige woorden van dank aan den Raad, die burgemeester en wethou ders geholpen beeft deze wegverbetering tot stand te brengen. Wanneer straks land- en tuinbouw wederom opbloeien en de industrie uit dezen crisistijd, zal komen met nieuwe vindingen enz., dan beeft de gemeente gezorgd voor een goeden en mooien verkeersweg. Spreker spoort de polderbesturen aan de gemeente na te vol gen en ook van den Stoofweg een goeden verkeersschakel te maken met onze hoofd stad Middelburg. De burgemeester dankt het Bestuur van de Provincie Zeeland voor de goede medewerking ondervon den. De voorzitter de heer Westerweele spreekt grooten dank uit aan den burge meester voor zijn werken en streven om van 's Heerenhoek in de toekomst een voorspoedige gemeente te maken. Alsnu Wordt verder getrokken naar 's Heerenhoek alwaar de mooi versierde en komische praalwagens menigen uit roep van bewondering teweeg brachten. De jury-leden hadden aan deze wa gens de navolgende prijzen toegekend: le prijs aan den wagen, voorstellende Tirol, als zinnebeeld dat door den nieuwen weg vele vreemdelingen de gemeente 's Hee renhoek zullen bezoeken. Dit was een prachtwagen. Het komische gedeelte van den optocht was verzorgd door de wa gens „Reis om de Wereld" en „Leve de Wegenbelasting", die resp. de 2e en 3e prijs behaalden. Van de versierde fietsen verkreeg de 1p prijs Trommelen, met het schip „Dempo"; verder Jan Dieleman, Jan van den Bulck en Arie van den Bulck 2e, 3e en 4e prijs. De Winkeliersvereen. beeft een etalage wedstrijd uitgeschreven, waaraan bijna alle winkeliers hebben deelgenomen. Wij zagen prachtvolle en zelfs artistieke etala^ ges. De prijzen zijn als volgt: Groote winkels: A. de Jonge le, J. Westerweel 2e, Paulus Paree 3e; E. Spe- lier 4e; A. Menheere 5e; A. van den Hemel 6e; P. J. de Jonge 7e; P. J. Rijk 8e. Kleine winkels: W. de Jonge le; P. Bos 2e; G. Paree 3e; P. Polvliet 4e; Jos. Vos 5e; Wed. de Moor 6e. Van de kinderspelen genoot oud en jong volop. De Stem van den Reus goot zijn vroo- lijke deunen en liederen over de groote feestvierende volksmassa. ben, dat hij de goden afvallig was. Ja, dat had hij wel tegen zijn vrouw in zijn eigen huis gezegd, en eens was hij onvoorzichtig genoeg geweest, zich iets dergelijks tegen zijn vriend Germanicus te laten ontvallen, maar dat was op den eersten dag, dat hij in Smyrna kwam, en toen was er niemand in de nabijheid geweest. Sindsdien was hij voorzichtiger geweest, zoodat het onmogelijk was, dat al die menschen gehoord hadden, wat ze beweerden. De prefect hoorde de aanklacht en toen zich tot den gevangene wendend, zei hij, dat er een kortere weg was dan de aan klacht trachten te weerleggen of te be kennen. Hij kon onmiddellijk offeren aan de godin Rhea, en aan Dionysos, dan kon hij in vrijheid worden gesteld. Plautius keek naar den Aricvoet, waar uit de blauwe rook van wierook langzaam omhoog steeg en een van de wachters, die meende, dat hij aan het verzoek van den prefect gehoor wilde geven, maakte reeds kruiden voor hem klaar om in de heilige vlam te werpen. Maar Plautius duwde ze ter zijde, toen men ze hem over handigen wilde. „Denkt ge, dat ik den God zal verloo chenen, Die me verloste uit de macht dier afgoden?" vroeg hij. „Zweer bij de godheid des keizers en gij zijt vrij", zei de prefect, die hem zoo mo- Beroepingswerk. Het kies college der Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam was tegen gisteravond bijeenge roepen om ter voorziening in de predi- kants-vacature Prof. Dr de Hartog uit het gestelde drietal een predikant te ver kiezen. Daar als gevolg der gehoudenl stemming het kiescollege met ingang van 1 Nov. zal ophouden te bestaan (voor de eerstkomende tien jaren is het beroe- pingswerk aan den Kerkeraad opgedra gen) zou dit wel de laatste maal zijn, dat het kiescollege een predikant zou beroepen. Maar.de vergadering kon niet door gaan, omdat het reglementair vereiscbte aantal leden niet aanwezig was. Merkwaardige gift. Men meldt aan de R o t t e r d.: Te Bergen op Zoom beeft een vermo gend Roomsch-Katholiek bet oude kerk gebouw in de Moergrebstr. van de Geref. Kerk aangekocht en ten geschenke gege ven aan het Leger des Heils. Emeritaat. Ds. J. van der Sluis, Geref. predikant te Ouderkerk a. d. IJssel, zal tegen 1 Maart a.s. eervol emeritaat aanvragen. Een trouwcollecte. Uit een onzer groote steden schrijft men aan de „Rotterdammer": Het gebeurde een dezer dagen in een kerk van een groote stadsgemeente, dat het huwelijk van een gelukkig echtpaar kerkelijk werd ingezegend. Niets bijzon ders zult gij zeggen; dit zal wel meer ge beuren. Dit is zoo, doch niet daarom ver tel ik bet u. Het was niet de eerste keer, dat de pre dikant der gemeente daarvoor den kansel zou beklimmen. Maar, Zijn WelEerwaarde zal zich dien ochtend toch wel een kwartiertje afge zonderd hebben om tekst te kiezen en schets te ontwerpen. De koster der kerk, plichtsgetrouw als altijd, heeft kleed ge legd, stoelen en knielbank in de kerk keu rig geschikt, om bruidspaar en familie naar bebooren te ontvangen. Organist en orgeltrapper hadden opdracht gekregen, op bet bepaalde uur in de kerk aanwezig te zijn ter begeleiding van den zang. Voor den organist viel het dien dag niet makkelijk, maar bij zou zijn werkzaam heden wel zóó regelen, dat bij toch kon komen. Een ouderling en een diaken, stemmig gekleed, richtten hun schreden naar het kerkgebouw, om door bun aan wezigheid den kerkeraad te vertegen woordigen. Deze allen waren op den afgesproken tijd in bet kerkgebouw aanwezig en wachtten bet bruidspaar en de familie af. Weldra klonken auto-signaleD en ja wel, drie keurig verlakte auto's naderden het kerkgebouw en stopten bij den in gang. De koster in actie. Statig ontving hij het bruidspaar, waarvan de bruid keurig in bet wit was gekleed en geleidde hen naar de stoelen, door hem zoo netjes ge plaatst. De portieren van tweede en der de auto werden geopend, de familie werd minzaam door den koster ontvangen en eveneens naar hun plaatsen geleid. Plechtig was de dienst en tijdens het zingen van een Psalmvers werd, zooals gebruikelijk, aan bruidspaar en familie gelegenheid gegeven hun gave te offeren. Een gave, niet ter betaling der gemaakte kosten of ter vergoeding van tijdverzuim voor hen, die door den trouwdienst aan eigen arbeid werden onttrokken, doch een gave voor de Kerk, als bewijs van hun dankbaarheid voor het goede dat die dag hun bracht. De diaken volbracht trouw zijn plicht, ging met den collectezak rond, sloeg nie mand over; en na het gezang werd de dienst voortgezet. Na het lezen van het huwelijksformulier en toezingen van de zegenbede, na felici tatie en een persoonlijk woord overhan digde do predikant hun den „trouwbijbel". Dankbaar werd deze aanvaard en hier mede was de plechtigheid ten einde, auto's lieten reeds hun signaal hooren. Predikant, ouderling en diaken gaan naar de consistorie. Koster geeft een sein aan de chauffeurs gelijk redden wilde. Een gemompel van ontevredenheid steeg uit de menigte op. „De goden zullen onze stad door een aardbeving bezoeken, zooals ze het lang geleden Philadelphia gedaan hebben, als die Christenen niet uitgeroeid worden", zei er een, duidelijk hoorbaar, en ande ren maakten soortgelijke opmerkingen. De prefect mocht om de goden lachen in zijn eigen vertrek, maar hij durfde toch niet om de publieke opinie lachen; en het was nuttig althans uiterlijk eer bied te toonen voor de godheden, hoe hij ook over hun invloed mocht denken, want het gaf hem macht over het volk en hielp hem bij zijn bestuur. Toen hij bemerkte, dat Plautius ai evenmin bij den keizer zweren wilde als aan de goden of feren, beval hij, hem aan de lectoren over te geven, om eens met de roede kennis te maken, waarna hij in de gevan genis terug gebracht moest worden. Ondertusschen had Julia een angstigen, slapeloozen nacht doorgebracht, wachtend op den terugkeer van haar echtgenoot. Den volgenden morgen ging ze al vroeg met haar kind naar den wijn gaard om hem op te sporen, vreezend dat er misschien een ongeluk gebeurd zou zijn. Verscheidene uren bleef ze zoeken, elk laantje doorioopend, kijkend in elk hoekje en gaatje. en de auto's komen weer voor. De familie wordt door hem gewaarschuwd en min zaam groet de in het wit gekleede bruid den koster voor zijn hulpvaardigheid. Nog even kijkt bij de auto's na en dacht dat was 30 jaar terug bij mij toch wel wat eenvoudiger. In de consistoriekamer. Nu de diaken in actie! Hij had haast, want hij had nog veel te doen. Maar eerst nog even de collecte tellen. De collectezak wordt op tafel omgekeerd enja, enhet spijt mij dat er geen foto ge maakt is van het gezicht van ouderling en diaken. Daar lag de buit! Eén gulden en voorts kwartjes, dubbel tjes,: stuivers, 2 centstukken en centen goed geteld te samen nog lang geen f 4. Een ondeugende jongen zou zeggen: koop er een bladwijzer voor, geef dien aan het gelukkige bruidspaar, dan kunnen zij die in hun pas ontvangen trouwbijbel leggen bij Numeri 7:3 eerste gedeelte. Landbouwbuishoudschool te Zierikzee. Het diploma 3- jarige cursus werd uitgereikt aan: Corry van der Bijl, Noordgouwe; Adri Dekker, Schuddebeurs; Cathrien v. Don- ge, Brouwershaven; Nelly Gast, Zierik zee; Mientje van Gorsel, Schuddebeurs; Leuntje van Iwaarden, St. Philipsland; Corry Klompe, Dreischor; Fien Lunen- berg, Zierikzee; Joke Malepaard, Brou wershaven; Marie Onderdijk, Gouweveer, Jans Roggeband, Zierikzee; Pietje Steur, Renesse; Maatje van de Velde, Brouwers haven; Adri Verjaal, Dreischor; Liesbeth de Vrieze, Noordwelle, Jans de Witte, Nienwerkerk; Maatje de Witte, Nieuwer- kerk; en Fien van de Zande, Zierikzee. Geslaagd voor Machinisten-examen (diploma B) de beer A. F. H. Spijker te Vlissingen. De dubbele kindermoord te Wateringen. Gisteravond bad bet onderzoek in de verschrikkelijke moordzaak te Wateringen nog niets opge leverd. Men was evenver als Zondag. Het Vad. verneemt nog: Het justitioneel onderzoek in bet dra ma, dat zich hier beeft afgespeeld, is gis termiddag gesloten en in verband daarme de is de bewaking der woning van Dek ker opgeheven. De vrouw van D. is in de Ramaerkliniek ondergebracht, waar zij in strikte afzondering wordt gebonden. Het onderzoek beeft inmiddels wel aan getoond, dat aan moord van buiten af niet kan worden gedacht. De begrafenis der zoo jammerlijk omge komen kinderen zal Woensdagmorgen te 11 uur geschieden. Verduistering vanf 100.000. Zaterdagavond zijn de boeken en de kasgelden van den kassier der Boeren leenbank, S. K. te Oosterzee in Friesland, in beslag genomen. K. is in zijn functie geschorst. De bank zelf loopt geen gevaar daar er voldoende reserves zijn. K. haal de kleine spaarders over bun gelden bij hem zelf te beleggen in plaats van bij de bank. Heel wat gelden er wordt gespro ken van ongeveer flOO.OOO zijn op die manier in zijn bezit gekomen. Men vreest dat er weinig of niets van terecht komt. De vorige week Woensdag bleek reeds dat de kassier gelden, welke te zijden kantore werden opgevraagd, niet kon te rugbetalen. Natuurlijk ging dit als een loopend vuurtje door bet dorp; in den loop van den dag kwamen verscheidene personen hun geld terugvorderen, even wel zonder eenig resultaat. Hierbij bleek, dat niet de bij de Goöp. Boerenleenbank gedeponeerde gelden, niet konden worden terugbetaald, doch dat de kassier, naast de Boerenleenbank, er zelf een bank op na hield. Zeer waarschijnlijk onder invloed van de tijdsomstandigheden kon deze de vo rige week geen terugbetalingen doen. Toen dit in bet dorp bekend werd, werd de toeloop steeds grooter. Gebleken is, dat in hoofdzaak kleine spaarders gedupeerd zijn. Over het tekort loopen allerlei geruch- Vermoeid en angstig, niet wetend, wat ze moest doen, of hoe ze wat over haar man te weten zou kunnen komen, onbe kend als ze was met de landstaal, had ze stilgehouden tusschen het geboomte over haar woning, toen ze den ouden, eerwaar den Polycarpus naar zich toe zag komen. Onmiddellijk begreep ze, dat hij haar op kwam zoeken en ondanks haar angst en zorg om haar echtgenoot, haastte ze zich, naar haar huisje, deed de deur open en zette een zetel klaar, want Polycarpus werd oud en zwak, en men zag het hem aan, dat hij vermoeid was. Even later stond hij voor haar woning en Julia noodigde hem uit binnen te ko men en een oogenblik te rusten. „Zijt gij de vrouw van Plautius, den wijngaardenier?" vroeg Polycarpus. „Ja", antwoordde Julia en het hart zonk haar in de schoenen, toen ze een blik van medelijden op het zachte gezicht van den bisschop zag. „Is is mijn man in moeilijkheden?" vroeg ze nauwelijks verstaanbaar. „Mijn dochter, houd goeden moed. God heeft Plautius heden bijgestaan en hem in staat gesteld, zijn geloof trouw te blij ven voor een groote menigte zondaren", antwoordde Polycarpus. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5