Dinsdag 6 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank H.V. Boes EERSTE BLAD. 10.05 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. 3. Kan de minister toezeggen, dat, Wan neer dit laatst? het geval zal worden, hij Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUID EISA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te SSiddelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers Prijs der Advertentlln: 1l regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Het roode crisiscongres. Het pas gehouden crisiscongres van de S.' D. A. P. en het N. V. V., twee mach tige organisaties, is belangrijk genoeg om er een oogenblik bij stil te staan. Immers, de huidigq crisis grijpt sterk om zich heen. En als dan verantwoorde lijke mannen, leiders van een der sterk ste volksgroepen, daarover hun licht la ten schijnen, dan kan het de moeite loo- nen even te luisteren. Het trekt al dadelijk de aandacht, dat er geen rustige sfeer was, zooals in dagen van crisis toch wel past. We moeten het hoofd koel houden, zei de heer Albarda, maar dat neemt niet weg, dat de gehouden redevoeringen een strijdlustig en prikkelend karakter droe gen. Alles was er op berekend om de mas sa in een onrustige stemming te bren gen. De voornaamste indruk die zich van de toehoorders meester maakte, zoo schrijft „Het Volk", was: stijgende toorn van de arbeidersmassa. Verder wordt gezegd, dat de toorn tel kens hevig oplaaide en: „Telkens weer klonk het parool: de straat op! om redeloozen heerschers rede bij te bren gen. En het was een diepe voldoening voor de vergaderden, toen de leiding verzekerde, dat zij voor de krachtigste middelen niet zou terugdeinzen, waar die noodig en mogelijk bleken". Dat is bet dreigement met geweld; de gebalde vuist. De leiders, die zóó de vergaderden op zweepten bleken overigens met den ernst van den toestand wel op de hoogte te zijn. Zoo verklaarde één der sprekers, de beer van de Walle: „Op grond van onze berekeningen zal het aantal werkloozen op minstens 200 duizend geschat kunnen worden. Denk u hierbij bet aantal vrouwen en kinderen, dat achter dit werkloozenleger staat; want het totaal-cijfer, dat onder de werkloos heid gebukt gaat, is geen 200.000, maar vermoedelijk 6 a 700.000. Stel u de som van ellende voor, die in dit cijfer wordt uitgedrukt. En dit alles zal vermoedelijk nog erger worden. Door het loslaten van het pond van zijn goud-basis in Engeland, dreigen er groote moeilijkbeden voor onze industrie. Nederland is nu nog het éénige land van de vrijhandel. Onze mijnbouw gaat buitengewoon moeilijke tijden tegemoet. Frankrijk heeft onzen invoer met plm. .25 pet. vermin derd, België met 24 pet; thans komen de Engelschen met een zeer beduidende prijsdaling. Ieder land poogt zich tegen de gevaren die van andere landen komen, te verwe ren. Protectie hier wordt gevolgd door pro tectie elders. Loonsverlaging hier wordt ingehaald door een grootere loondaling ginds. Depreciatie van de munt roept weer andere verweermidelen naar voren, waardoor elke maatregel slechts een tij delijke waarde heeft". Het ziet er dus inderdaad donker uit. En daarbij komt nog het gevaar, dat de waarde van de gulden zal gaan dalen, wat een automatische loondaling over heel de linie beteekent. Dit gevaar werd door de sprekers niet ontkend. Waaruit volgt, dat in de gege ven omstandigheden een allereerste eisch is, dat de begrooting sluitend wordt gemaakt. En nu kan men met groote en ophit sende woorden misschien heel wat berei ken, maar wat niet kan, dat is: met groo te woorden een begrooting sluitend ma ken. Hoe staan de Soc. Democraten nu te genover deze kwestie? Om te beginnen worden de voorstel len van de Regeering zoo goed als zon der uitzondering verworpen. En daarnaast worden tal van maatre gelen gevraagd, die tien- en tientallen mil- lioenen zullen eischen. B.v. versnelde uitvoering van groote werken; royale werkloozenzorg; verlen ging van den duur van uitkeering bij werkloosheid; verbeterde steunregelingen; ruime tegemoetkoming van Rijkswege aan de gemeenten voor crisis-uitgaven; verlenging van de leerplicht; uitbreiding van het herhalings- en nijverheidsonder wijs enz. Wat al deze maatregelen zullen kosten valt niet maar zoo te becijferen. Maar, dat, als de Regeering in deze richting wenschte te gaan het tekort op de Rijks- begrooting tot ver over de 100.000.000 zou stijgen, is niet voor betwisting vatbaar. En hoe denkt men nu dergelijke tekor ten te dekken? De heer Albarda gaf het antwoord: Voorgesteld zal worden om van de De- fensie-begrooting 25 pet. te schrappen. Dat sloeg in. Donderend applaus volgde. En in de ontroering van het oogenblik werd de Internationale gezongen. En de congressisten begrepen blijkbaar niet, dat zij door de leiders, die behoefte schijnen te hebben aan wat agitatie, weer eens leelijk bij den neus zijn genomen. Het plan-Albarda. De heer Albarda heeft op bet crisis- congres verklaard, dat de Soc. Dem. Ka merfractie zal voorstellen de Defensie- begrooting met 25 pet, te verminderen. Heel wat roode broeders zullen waar schijnlijk in de meening verkeeren, dat daarmee de financieele crisis wel zoo on geveer is opgelost en de tekorten zijn weggewerkt. Maar zoo is het niet precies. De militaire uitgaven zijn in totaal ge raamd op f 92 millioen. Hiervan 25 pet. is f23 millioen. Laten we een oogenblik aannemen dat dit bedrag werkelijk geschrapt wordt. Wat gebeurt er dan? Natuurlijk zal dan heel wat personeel worden ontslagen, verschillende werken zullen worden stopgezet, tal van leveran ciers bedankt. Gevolg: meer werkloosheid, dus grootere uitgaven voor dit doel, en het op wachtgeld stellen van een groot aantal officieren en ander personeel. De directe bezuiniging zal dus betrek kelijk gering zijn. De crisisnood wordt er niet door ver minderd. China's conflict mof Japan. Door het Ghineesche ministerie van buitenlandsche zaken is thans officieel aan Amerika verzocht, bemiddelend op te treden in het ,/apansch-Ghineesche conflict. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche minister van marine in den minis terraad een voorstel heeft ingediend, om bij China te protesteeren tegen den boy cot van Japansche goederen door de Ghi neesche kooplieden. Naar uit Russische bron te Peking ver nomen wordt, hebben de Japansche troe pen de stad Kauan in de omgeving van Tsjantsjoen bezet. Volgens een bericht uit Tokio zijn de Japansche oorlogsschepen naar Shang hai gezonden, in verband met de toene mende anti-Japansche stemming aldaar. Van officiëele Ghineesche zijde wordt de volgende mededeeling verstrekt: Volgens inlichtingen, welke de Ghinee sche regeering bereikt hebben, bestaat er in de gebieden in Mandsjoerije, welke thans door de Japansche troepen bezet zijn, neiging om, de een na den ander, zich onafhankelijk te verklaren. De Ghineesche regeering verklaart of ficiéél, dat het Japansche gouvernement verantwoordelijk zal worden gesteld voor de gevolgen, welke kunnen voortvloeien uit de oprichting van alle onwettige or ganen in die gebieden, ook tijdens de be zetting door de Japanners. De Chineesche regeering verklaart eveneens, dat zij geen enkele dezer orga nen kan erkennen. De Nanking-regeering waarschuwt de buitenlandsche mogendheden om niet met deze separatistische regeeringen betrek kingen aan te knoopen. Hoover's nieuw plan. De correspondent van de „New York Times" te Washington verneemt uit wel ingelichte bron, dat president Hoover eer lang een belangrijke verklaring zal doen betreffende een vijfjarige stopzetting van den vlootbouw. Naar verwacht wordt, bevat deze ver klaring bovendien een voorstel inzake de belasting en andere punten der regee- ringspolitiek, welke den tegenwoordigen toestand der markt zouden kunnen stabi- liseeren. Volgens een bericht uit Washington is bij de besprekingen welke president Hoo ver met toonaangevende politici en de leiders van bet economische leven had, nog geen beslissing genomen over een eventueele verlenging van het Hoover- jaar. De vertegenwoordigers der groote ban ken wenden al hun invloed bij de regee ring aan om tot een verlenging te gera- ken, doch de voornaamste leden van bet congres zijn voorloopig tegen een ver lenging. Intusschen laat president Hoover zich uitvoerig inlichten over den economischen toestand in Europa. Engelands crisis. Mao Donald bracht gisteren een bezoek aan Lloyd George, wat in politieke krin gen veel opzien heeft gewekt. Het bezoek aan Lloyd George had ten doel, met de liberale partij tot overeen stemming te komen over de formuleering van de verkiezingsleuze. Volgens de bladen hebben de liberalen aan Mac Donald te kennen gegeven, dat zij bij de verkiezingscampagne niet kun nen samenwerken met een nationale re geering, welke zich definitief voor be schermende rechten verklaart, doch zij zijn tot samenwerking bereid, indien de verkiezingen plaats hebben onder de leuze van een nationale wederopbouw, waarbij de mogelijkheid van beschermende rech ten wordt toegelaten als middel tot ver betering van de handelsbalans. Dit wordt als een kleine concessie van de liberalen beschouwd en het is thans de vraag, of ook de conservatieven tot con cessies bereid zijn. Curtlus' aftreden zeker geacht De „Germania" schrijft: Het mag als zeker worden beschouwd, dat het rijks kabinet in zijn huidige samenstelling niet meer voor den Rijksdag zal verschijnen. Er is geen twijfel meer mogelijk, of de rijksminister van buitenlandsche zaken zal in de eerstvolgende dagen aftreden. Bovendien kan worden verwacht, dat in den loop dezer week een hervorming van het kabinet zal plaats hebben. Het staat evenwel nog niet vast, of hierbij sprake is van de bezetting der sinds lang vacante ministerzetels (economie en justi tie), waarbij nu ook nog buitenlandsche zaken komt, dan wel of nog meer mutat- ties zullen plaats vinden. In ieder geval kan worden aangenoipen, dat nog deze week de beslissing zal vallen. Het congres der Engelscha arbeiders partij. De groeiende oneenigheid tusschen bet gros der arbeiderspartij en de extremis ten, die tot de onafhankelijke arbeiders partij behooren, is op de conferentie te Scarborough tot uitbarsting gekomen, toen, nadat Henderson krachtig was op gekomen tegen de rebellen, de conferentie met een verpletterende meerderheid een resolutie beeft aangenomen, die aan het bestuur der parlementaire partij vol macht geeft om de tucht op te leggen aan alle leden in bet Lagerhuis. Fenner Brockway, de voorzitter der On afhankelijke arbeiderspartij, verklaarde, dat 14 leden dientengevolge onafhankelijk zouden optreden. Amerlkaansch goud naar Nederland. Een van de eerste goudzendingen van de Vereen. Staten naar Europa, sinds En geland van den gouden standaard is af gestapt, kwam dezer dagen te Plymouth aan met het s.s. „Rotterdam". Deze zending bestond uit muntstukken van 20 dollar, ter gezamenlijke waarde van 6 millioen dollar en was bestemd voor Amsterdam. Toenemend wantrouwen in de Vereenigde Staten. De New-Yorksche medewerker van de „Daily Telegr." meldt, dat Wallstreet on gerust is over het „geldhamsteren" van bijna alle spaarbanken en over den be langrijken afvoer van goud naar Europa In verband met bet feit, dat nog steeds banken ineenstorten is het vertrouwen van de spaarders in het Amerikaansche banksysteem dusdanig verminderd, dat het „hamsteren" in de laatste weken op meer dan een half millard dollar wordt geschat. De wet tegen de prijsopdrijving. Gisteravond is in het Engelsche Lager huis de wet tot beperking der prijzen en tegen uitbuiting van het publiek in den kleinhandel ingediend. In de toelichting zeide de minister nog, dat de bemoeiing der regeering zich ook zou uitstrekken tot drank, opdat thee en koffie b.v. ook bin nen de strafbepalingen zouden vallen. De minister gewaagde van de groote mede werking die de regeering van den groot handel had ondervonden bij de opstelling der artikelen. Door de oppositie werd betoogd, dat het wetje louter bluf en verkiezingspropagan da was en nooit uitgevoerd zou worden, tenzij dan tegen een paar stakkers van kleine winkeliers, terwijl de groote schie- bers buiten schot zouden blijven. Korte berichten. De terugkeerende Belgicistische ma nifestanten van Hasselt werden Zondags avond te Antwerpen door Vlamingen aan gevallen, Er ontstond een hevig gevecht. De Belgicisten moesten in hun lokaal, het nationaal huis, terugtrekken, waar de ruiten en stoelen kort en klein wer den geslagen. De Bank voor handel en nijverheid te Leipzig, welke een aandeelenkapitaal van 2 millioen mark bezit, heeft haar be talingen gestaakt. Zij heeft surséance van betaling voor Kien tijd van één jaar aangevraagd. Naar de „Chicago Tribune" verneemt, zou de toestand van Poincaré zeer ver ergerd zijn, zoodat aan een volledig her stel van den zieke niet meer te denken valt. Een telegram uit Seattle meldt, dat Pangbom en Herndon, de Amerikaan sche vliegers, bij een dorpje aan de kust van den Staat Washington geland zijn. Zij hadden den overtocht van Japan in 41 uur volbracht. Dit is de eerste directe vlucht over den Stillen Oceaan. In de garage van het zomerverblijf van den Amerikaanschen minister van Marine Adams is een geheime bergplaats ontdekt van spiritualiën, waarvan de waarde wordt geschat op 50.000 dollar. Drie mannen, die zich in de garage be vonden, werden gearresteerd. De Amerikaansche Senator Dwinght Morrow is plotseling ten gevolge van een beroerte overleden. Morrow is langen tijd gezant der Ver. Staten in Mexico geweest; hij was een der voornaamste Amerikaansche afge vaardigden op de Londensche vlootcon- ferentie. Te Jeruzalem deed de politie huis zoeking in een communistische drukkerij, waar zij opruiënde geschriften in beslag nam. Te Cadix is een algemeens staking door de syndicalisten uitgeroepen als pro test tegen de stijging der prijzen in den kleinhandel. De gevolgen van de pond-daling. Wegens de daling van het Engelsche pond, hebben de heeren Beliebrede en Kuiper, poeliers te Baraeveld, die hun pluimvee gewoonlijk naar Engeland zen den, 21 man personeel ontslag gegeven. Slecht8 10 personen konden voorloopig nog aan het werk blijven. De handel met Rusland. Door den beer Vliegen zijn aan den mi nister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in Russische havens, aldaar binnenkomen de, verblijvende en uitvarende schepen uit Staten, die met de Sovjet-Unie geen han delsverdrag hebben gesloten, veel boogere rechten hebben te betalen, o.a. in den vorm van havenrecht, lichtrecht, sleep-, kade- en meergelden, dan schepen uit Staten, die met de Sovjet-Unie wel een handelsverdrag sloten? Dat O.a. het ha venrecht het zesvoudige, het lichtrecht het drievoudige voor de eerstgenoemde sche pen bedraagt, en dat bierdoor de vroeger zoo belangrijke Nederlandsche scheep vaart op de Oostzee en Witte Zee sterk benadeeld is? 2. Is de minister bekend met de pers berichten over belangrijke bestellingen, welke van Russische zijde in Nederland zijn of zullen worden gedaan en in wel ker financiering de Nederlandsche Re geering rechtstreeks of on-rechtstreeks kan worden betrokken? Binnenland. Verduistering te Oosterzee (Fr.) Groote brand te Tilburg. Buitenland. De crisis in Engeland. Morgen pairle- mentsontbinding. Verandering in het Dnitsche kabinet. Gurtius neemt ontslag. Het Chineesch-Japansch conflict. Nieuwe plannen van president Hoover. al zijn invloed zal aanwenden om de in de eerste vraag aangeduide onereuse be palingen voor Nederlandsche schepen bui ten werking te doen stellen? Gemeente-kasgelden bij boerenleenbanken. Tal van gemeentebesturen in Noord- Holland hadden hun overtollige kasgelden belegd bij de locale boerenleenbanken. Ged. Staten van Noord-Holland eischen nu echter, dat die boerenleenbanken daar onderpand tegenover stellen. De Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, bij welke die locale banken zijn aangesloten, weigert daartoe haar toestemming, omdat de aansprakelijkheid der leden voldóen- de waarborg biedt. Mr A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Zondagmiddag is mr A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Ka mer en van den Centralen Raad van Be roep, naar bet Utreohtsche Dagbl. meldt, in de Burgem. Redgerstraat te Utrecht, toen hij, ter hoogte van den overweg der Spoorwegen den rijweg wilde oversteken en daartoe het trottoir verliet, aangereden door een motorwielrijder, die de Wagen straat wilde indraaien. De motorrijder wierp den heer van Wijnbergen omver, zoodat deze de motor fiets over zich heen kreeg. De berijder daarvan viel eveneens. De beer van Wijnbergen werd in de ziekeninrichting ter verpleging opgeno men. Zijn toestand was gisteravond rede lijk goed. Postvluchtdlenst op IndIS. Blijkens mededeeling van de Indische administratie heeft bet retourvliegtuig de „Ooievaar" van den Holland-Indië- dienst ruim 200 K.G. post aan boord. Hiervan is 53 K.G. 490 gram bestemd voor Amsterdam (stad), 98 K.G. 55 gram voor Amfterdam (verdere verzending), 55 K.G. 170 gram voor Den Haag en 11 K.G. 850 gram voor Rotterdam. Ontslag. De directie der Ijzergieterij en Email- leerfabriek Vulcaanoord te Terborg heeft bet geheele kantoorpersoneel tegen 1 Ja nuari ontslag aangezegd. Naar de directie mededeelt, moet dit collectief ontslag worden beschouwd als een noodmaatregel waarvan zij hoopt dezen niet of niet in vollen omvang te moeten toepassen. Herfstdlanst luchtverkeer. Met ingang van 5 October hebben de dienstregelingen van het luchtverkeer op Nederland eenige wijzigingen ondergaan. Het vertrek van den middagdienst naar Londen is één uur vroeger gesteld, t.w. van Amsterdam te 14.15 en van Rotter dam te 15 uur. Deze middagdienst wordt waargenomen door de Deutsche Luft Hansa, met welke maatschappij voortaan in nauw verband wordt gewerkt. Naar en van Brussel en Parijs bestaan twee diensten per dag; de lijn op Neder land van de Belgische maatschappij Sa bena is stilgelegd-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1