Maandag 5 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse S Cos Bank H.V. Eoes EERSTE BLAD. NATIONALE POLITIEK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «<55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, i3.~ Lossc nummers f0.0 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels !1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. In de jongste Troonrede werd in ver band met de heerschende crisis de ver wachting uitgesproken, dat de Regeeiing als zij bet hoofd wil bieden aan de drei gende gevaren, niet tevergeefs een beroep op de n a t i e zal doen. Van verschillende kanten is deze uit spraak aangegrepen om er op te wijzen, dat bet beter zou zijn wanneer we had den een nationaal Kabinet, daar bet nu toch allerminst de tijd is om princi pieels vraagstukken aan de orde te stel len aangezien bet thans de groote vraag is boe wij de huidige crisis kunnen te bo ven komen. Dit laatste is in zooverre juist, dat thans de crisisverschijnselen in 't middelpunt der belangstelling staan. Allerlei op zich zelf nuttige zaken moeten blijven rusten. En 'tis daarbij ook gewenscbt, dat alle partijen eensgezind samenwerken om de nationale belangen te dienen. Men kan over heel veel dingen verschil lend denken, maar er kan geen verschil van meening zijn omtrent de noodzake lijkheid van gezonde financiën en de ver sterking van de weerstandskracht van ons volk. Dat is een terrein waar alle partijen elkaar moeten kunnen vinden, al zal men het uit den aard der zaak omtrent de mid delen die moeten worden aangewend niet altijd eens zijn. Uit dit alles volgt echter niet, dat er in een tijd als deze geen plaats zou zijn voor een Kabinet staande op principieele basis. Ieder Kabinet is geroepen nationale politiek te voeren. Partijpolitiek is altijd uit den booze. Dit geldt zoowel voor de Regeering als voor de Volksvertegenwoor diging. In liberale kringen dacht men daarover vroeger anders. Men meende toen in allen ernst dat het landsbelang vorderde dat met de minderheid geen rekening werd gehouden. Men meende het land te kun nen dienen door het voeren van een po litiek die tegen de nationale gevoelens in- druischte. Een geheel verkeerde opvatting. En de rechtsche Kabinetten die daarna zijn óp- getreden hebben dan ook wel geleerd, dat men, hoewel op een principieele basis staande, toch zeer goed een nationale po litiek kan voeren en de belangen van heel de natie behartigen. Dat is met name gebleken enkele jaren geleden toen financieele gevaren dreig den. Het toen aan 't bewind zijnde Kabi net heeft met voorbijzien van 't partijbe lang, zelfs met de wetenschap dat het partijbelang geschaad zou worden, zonder aarzelen gedaan wat in 's lands belang noodig werd geacht. Vóór de heer Golijn zijn zware taak be gon had hij zich gerealiseerd dat het vei ligstellen van den gulden, voor hem per soonlijk smaad en verguizing zou beteeke- nen en voor de partij die hij als leider diende, een aanzienlijk stemmenverlies. En dat gevaar dreigde ook, zij 't in min dere mate, de andere bewindslieden. Toch hebben zij evenmin als de rechtsche Kamerfracties geaarzeld om te doen wat door het nationaal belang werd geëischt. Niet de kiezersgunst gaf den doorslag, maar zij hebben gekozen den weg van de plicht. Om 't beoogde doel te bereiken was 't volstrekt niet noodig de goede parle mentaire lijn te verlaten en wat sommi gen zoo begeerlijk schijnt, een noodkabi- net te vormen. Dat schijnt wel heel mooi en oppervlak kig bezien maakt 't ook wel den indruk dat men dan sterker staat, maar in wer kelijkheid is dat niet het geval. Sterk staat, wie leeft uit en gedragen wordt door een beginsel. Dit geldt in 't bij zonder in dagen van crisis als een vaste hand en een rechte lijn noodig zijn. In Engeland heeft men dit duidelijk kunnen zien. Had de Labour-partij den moed gehad zooals enkele van hare voormannen dat wilden een werkelijk nationale po litiek te voeren, dan zou haar dat mis schien uiterlijk hebben verzwakt, maar innerlijk zou zij versterkt uit de crisis periode te voorschijn zijn gekomen. Maar daartoe ontbrak haar de moed en de kracht met het gevolg dat zij ge noodzaakt was de leiding uit handen te geven en dat de verwarring te grooter werd. Wij hebben thans in ons land een rechtsch-georiënteerd extra-parlementair Kabinet, dat vrij sterk staat omdat geen enkele partij of groep van partij in staat is het bewind over te nemen. Aan een z.g. nationaal Kabinet is er niet de minste behoefte. Als verandering noodig is, dan zou 't moeten zijn in dezen zin, dat de rechtsche meerderheid ook daarin hare meerderheid toont, dat de sa menwerking wordt hersteld en het optre den van een sterk Kabinet op principieele basis, in staat een krachtige natio nale politiek te voeren, mogelijk wordt gemaakt. Ernstig incident bij Hasselt Gistermiddag hielden Waalsche orga nisaties te Hasselt een groote betooging als protest tegen de betooging der Vlaarn- sche nationalisten gedurende den zomer, waarbij ó.a. een Belgische vlag was ver scheurd. Duizenden betoogers uit het ge- heele land waren naar Hasselt gekomen, doch ook de Vlamingen waren naar het stadje getrokken, zoodat er herhaaldelijk botsingen ontstonden, en de gendarmes, die extra versterkt waren, herhaaldelijk moesten optreden. Een trein met oud-strijders uit Gent werd, zoo meldt de „Telegr.", even voor het station door een groep van circa 50 personen met steenen en leege flesschen bekogeld, zoodat de ruiten werden ver nield en eenige inzittenden lichte ver wondingen opliepen. Ook een groote auto werd aangevallen en omvergeworpen; be reden gendarmes wisten de aanvallers te verjagen, doch verscheiden personen lie pen verwondingen op. Ernstige ongere geldheden kwamen ook voor op 'n kerk hof, ten Noorden van Hasselt gelegen, waar Walen bloemen wilden leggen op het graf van een gesneuveld Fransch sol daat. Vlamingen trachtten dit te verhin deren en er onstond een handgemeen, waarbij zeven leden van de nationale liga werden gewond. Een ander kerkhof, waar bloemen zouden worden gelegd op de graven van twee personen, die tijdens den oorlog waren gefusilleerd, was des nachts door de Vlamingen bezet, zoo dat niemand het kerkhof kon betreden. Ook hier werden talrijke personen gewond. Hei geschil JapanChina. Uit Peking wordt gemeld, dat reeds drie-en-twintig Japansche oorlogsschepen de Ghineesche wateren zijn binnenge drongen, terwijl nog meer Japansche oorlogsschepen worden verwacht. De Japansche ambassadeur te Moskou had gisteren opnieuw een langdurig on derhoud met den Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken, Lit- winof, ter bespreking van de situatie in Mandsjoerije. In officieele Russische kringen gelooft men, dat de bezetting van Mandsjoerije door de Japansche troepen van langen duur zal zijn. Men verwacht, dat zij min stens zes maanden zal duren, aangezien de Japanners thans reeds maatregelen hebben getroffen, om hun troepen in Moekden te laten overwinteren. Nieuwe onlusten te Glasgow. De onlusten, die in den nacht van Don derdag op Vrijdag te Glasgow hebben plaats gehad, hebben zich den volgen den nacht op nog ernstiger wijze her haald. Gedurende den nacht werden 53 personen gearresteerd. De botsingen be gonnen Vrijdagavond tegen half 9, toen een groot aantal werkloozen trachtten voor het gerechtsgebouw een demonstra tie te houden, welke evenwel door de po litie werd uiteengedreven. In het centrum der stad verzamelden zich steeds meer groepen, die de ruiten der winkels en buitenhuizen inwierpen en de etalages plunderden. Bereden politie was onop houdelijk in de weer om verdere uitbrei ding der onlusten te verhinderen. Eerst in de vroege ochtenduren kon de rust eenigszins worden hersteld. Goedkoops kolen voor werkloozen. De door het Rheinisch-Westfalischen Kohlensyndicaat ingestelde commissie heeft besloten, de mindere soorten kolen voor 13 rijksmark per ton aan behoef tige werkloozen te leveren. Dit beteekent een vermindering in prijs van dertig procent. Over de doorvoering van dit besluit zal met de arbeidsburaux en gemeenteo in het Roergebied en omgeving onderhan deld worden. Mac Donald te Seaham. Het besluit der partij gehandhaafd. Mac Donald begaf zich na zijn aan komst dadelijk naar de zaal te Seaham, zijn kiesdistrict, waar hem een 80 gedele geerden der plaatselijke arbeiderspartij wachtten. Hij werd, vóór hij naar binnen ging, toegejuicht door de menigte, maar de gedelegeerden ontvingen hem zwijgend. De eerste-minister verdedigde zijn hou ding en zeide, dat, indien hij niet gehan deld had, zooals hij gedaan heeft, de werkloozen en de loontrekkers het meest zouden geleden hebben. De verklaringen van Mac Donald lok ten af en toe applaus uit, vooral, toen hij zeide: „Ik ben mijn leven lang socialist geweest en zal het blijven." Na afloop van de vergadering verklaar de de secretaris der plaatselijke afdee- ling van de arbeiderspartij, dat de partij bij haar besluit blijft om andere candi- daten te nemen. Toen Mac Donald de zaal verliet, stap te hij in een auto. Men hoorde vivats, ge fluit, en enkele kreten van afkeuring. Snowdens zwanenzang? Het slot van de rede van Snowden in het Engelsche Lagerhuis bij de debatten over de wet op de middelen is belangrijk genoeg om weer te geven. Men heeft gezegd, aldus Snowden, dat als ons streven nutteloos zal zijn en dat niets anders de situatie kan redden dan afschaffing van het kapitalisme. Het spijt mij te zeggen, dat ik in een wet op de middelen geen voorstel kan opnemen om het kapitalisme af te schaffen. (Gelach van regeeringszijde.) Ik zal dat aan een ander moeten overlaten. Iedere catastro fale poging om het kapitalistische stelsel af te schaffen zal grooter rampen bren gen dan die, waaronder wij nu lijden." Ontwapeningsplannen der Ver. Staten. Naar gemeld wordt, is van Amerikaan- sche zijde een nieuwe stap te verwachten in de ontwapeningskwestie. President Hoover zou hierover een bespreking van verschillende uren met verschillende be voegde persoonlijkheden gehad hebben. Ook de secretaris-generaal der Ameri- kaansche delegatie voor de ontwape ningsconferentie en verschillende andere ambtenaren waren hierbij aanwezig. Hierbij zou men een veiligheidsplan heb ben uitgewerkt, ter voorbereiding van het bezoek van den Franschen premier. Dit plan zou Frankrijk en Polen in staat stel len hun landlegers te verminderen en een regeling tot stand te brengen in zake de kwestie van den Poolschen Corridor, in overeenstemming met den wensch van Duitschland. Uit Parijs wordt gemeld, dat de „Ré- publique" een artikel bevat over de reis van Laval naar de Vereenigde Staten. Hierin wordt o.a. medegedeeld, dat pre sident Hoover aan de Fransche regeering vermoedelijk een compromis-voorstel zal doen. Wanneer men goed is ingelicht, dan zou de president der Vereenigde Sta ten een vermindering van de uitgaven voor het leger van Frankrijk, Duitsch land en Engeland met ongeveer 25 pet. voorstellen, om daartegenover een ver mindering der oorlogsschulden met 50 pet. in het vooruitzicht te stellen. Gedu rende de laatste dagen heeft de Fransche rege^ring gelegenheid gehad het Ameri- kaansche standpunt te leeren kennen. De Paus over de wereldcrisis. De Paus heeft aan alle aartsbisschop pen en bisschoppen een herderlijk schrij ven gericht, waarin hij onder anderen zegt, dat hij zeer bedroefd is over de eco nomische wereldcrisis, waaronder vooral een groot aantal onschuldige kinderen lijdt. Met het oog op den a.s. winter, die den slechten toestand van de werkloo zen nog verscherpen zal, wekt de Paus de aartsbisschoppen en bisschoppen op om een kruistocht van naastenliefde en on dersteuning te organiseeren en hun in vloed op zoodanige wijze aan te wenden, dat zij de materieele en moreele hulp verkrijgen, noodig om te verhinderen, dat de economische nood de menschen tot vertwijfeling brengt. De Paus verzocht den aartsbisschoppen en bisschoppen om met alle middelen erop aan te sturen, dat de gevaarlijke haat onder de volkeren ophoudt, die geweldige uitgaven voor de bewapening veroorzaakt, waardoor be langrijke sommen gelds aan de algemeene welvaart worden ontnomen. Hongersnood ln China onvermijdelijk De ellende in China is thans ten top ge stegen. De aanhoudende burgeroorlogen, die aan het land geleidelijk alle levens sappen onttrokken, hebben thans een ca tastrofe veroorzaakt, welke haar weder gade niet vindt in de geschiedenis der laatste eeuwen. De overstroomingen in het Yang-Tse- gebied veroorzaakt door de verwaarloozing der dijken, hebben het eens zoo vruchtbare land geheel ten gronde gericht. Jaren lang reeds overstroomde de Yang-Tse de dalen, waar zij haar weg door baande, doch deze vloeden verdwenen weer spoe dig met achterlating van een slib, dat vruchtbaarheid bracht. Thans is er echter geen sprake van een spoedig verdwijnen van het water, dat een geweldige zee vormt tusschen Han kow en Tsjinkiang, een afstand van meer dan 800 kilometer. Veeleer zal ieder deel van de enorme vallei, die onder het peil der rivier ligt en de reusachtige districten, waar het water de dijken vernield heeft, voor be bouwing verloren zijn, misschien vOor den tijd van een jaar, wellicht ook voor goed. Het onmiddellijk verlies van al hun eigendommen, van hun huizen, kleeding, huisraad en voorraden, dat door het water is meegesleurd, is reeds erg genoeg voor de tientallen millioenen bewoners van het overstroomde gebied, doch de zekerheid, dat de overstrooming voor minstens een jaar hun belet 'dit alles terug te winnen, vergroot nog de verschrikking. Volgens de officieele gegevens zijn thans vijftig millioen personen dakloos. Of schoon de graanprijzen geweldig zijn ge daald, zal de ondersteuning zelfs van maar een half zoo groot aantal, totdat zij hun werkzaamheden kunnen hervatten, de Nankingregeering een som kosten, welke ver boven haar financieele krachten gaat. De geldnood der Ghineesche regeering is gemakkelijk te verklaren, als men weet, dat zelfs de meest armzalige steunverlee- ning aan het geteisterde gebied, een ge weldig gat geslagen heeft in de verarmde Ghineesche schatkist. De inkomsten van de Zuidelijke provincies staan geheel onder het beheer der patriotten die deze bedragen gebruiken voor hun leger. De Noordelijke provincies hebben genoeg met zichzelf te stellen, terwijl zij geheel nutte loos troepen soldaten moeten onderhou den. Een hondersnood is onvermijdelijk en de rivieren hebben met haar overstroomin gen meer nadeel en schade berokkend, aan de boerenbevolking dan alle commu nisten of militaire verwoestingen in de afgeloopen twee tientallen jaren. Het tekort der Amerikaansche staatshuishouding. In het eerste kwartaal van het dienst jaar bedroeg het tekort der Amerikaan sche Staatshuishouding 380.495.000, vol gens mededeeling van het beheer der schatkist. Het tekort wordt in het geheele dienst jaar geraamd op 1,5 milliard dollar, waarbij dan nog in aanmerking dient te worden genomen, dat de verhoogde be lastingen het tekort hebben gedrukt. Korte Berichten. In de nabijheid van Grenoble is een Franschi militair vliegtuig omlaag ge stort De piloot was onmiddellijk dood. Het vliegtuig werd volkomen vernield. Uit welingelichte bron wordt gemeld, dat de typhus-epidemie, welke onlangs in de omgeving van Gent is uitgebroken, en waarvan verscheiden gevallen een doo- delijken afloop hadden, veroorzaakt is, doordat de slachtoffers roomijs, vervaar digd met besmet water, hebben gegeten. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat een hevige typhoon de Stille Oceaankust heeft geteisterd. Zeventig schepen worden vermist; twee schepen sloegen om en de 15 inzittenden verdronken. De Grieksche regeering heeft last ge geven, dat de beurs te Athene nog 10 da gen gesloten blijft. De Oostenrijksche bondsspoorwegen zullen de personentarieven met 6 tot 20 pet. verhoogen. Ook verschillende posten van het goederentarief zullen verhoogd worden, niet echter het goederentarief zelf. Binnenland. Dubbele kindermoord te Wateringen. Crisis-congres van het N.V.V. en de S. D. A. P. Buitenland. Botsing tusschen Vlamingen en Walen te Hasselt. Dreigende hongersnood in China. Amerikaansche ontwapeningsplannen. Spoedig nieuwe verkiezingen in Enge land? BANGE DAGEN VOOR OSS. Ook nevenbedrijven getroffen. In verband met de berichten omtrent een eventueele overplaatsing van Har- tog's Margarine- en Vetfabrieken te Oss schrijft het bestuur van die Gemeente: De ramp, welke voor de gemeente Oss dreigt, is aanzienlijk grooter dan die, welke zij te doorstaan kreeg door de stopzetting van Jurgens' fabrieken enkele jaren geleden. Kwamen daardoor circa 500 man werkloos, met de overplaatsing van Hartog's fabrieken zijn in totaal 1400 man gemoeid. Een, direct gevolg hiervan immers wordt het stopzetten van een aantal bedrijven in de gemeente, welke nagenoeg uitsluitend voor Hartog's fabrieken werken, met name kistenfa brieken, drukkerijen, enz. Wanneer de fabrieken in haar geheel buiten Oss zouden Worden geplaatst, zou de gemeente onvoorwaardelijk een zeer noodlijdende gemeente worden. De lasten, welke de overige niet met werkloosheid getroffen, ingezetenen zouden moeten op brengen, zullen hun draagkracht stellig aanzienlijk te boven gaan. De gemeente Oss alleen, d.i. buiten beschouwing gelaten wat rijk en provin cie te dragen zouden krijgen, zou per jaar minstens f150.000 meer werkloos heidsuitgaven krijgen. En dan is bij deze becijfering nog maar uitgegaan van een steunuitkeering, waarbij de hoofden van gezinnen f 12.per week ontvangen. Het rijk zou in dit geval nog f500.000— per jaar moeten uitkeeren. Zou de mogelijk heid bestaan de menschen bij een werk verschaffing te plaatsen, wat op zichzelf vanzelfsprekend de voorkeur verdient, dan zouden de kosten voor de gemeente kas zijn f177.000. Aan inkomsten, wegens gemis van di vidend- en tantièmebelasting en andere belastingen, zou de gemeente derven zeker f 100.000. Dus bij elkaar zou de gemeen telijke begrooting alleen reeds met f250.000 meer bezwaard worden. Vermeld dient hierbij, dat de gemeente Oss thans reeds 80 opcenten heft op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en dat zij daarbij gerangschikt is in de derde klas se. Die 80 opcenten brengen, volgens de in gunstige tijden opgestelde raming f40.000 op. De woningbouwvereenigingen zouden voortaan ook met aanzienlijke tekorten haar boekjaar moeten sluiten. Ook deze schadeposten komen per saldo op de schouders van de gemeente. Wanneer Hartog's fabrieken uit Oss zouden ver dwijnen, is ook de middenstand lam geslagen. Geen wonder, dat de stemming in alle lagen der bevolking zeer ge drukt is. Tegen salarisvermindering en het wets ontwerp-Terpstra. De Bond van R.-K Kiesvereenigingen in Gelderland heeft met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin er bij de R.-K Kamerfractie op aangedron gen wordt, mede te werken, aan het tot standkomen van zulke maatregelen, dat tot voorgestelde salarisverlaging van de Rijksambtenaren niet behoeft te worden overgegaan, en besloot deze motie ter kennis te.brengen van de Kamerfractie, het Partijbestuur en de R.-K. Pers. Nog werd de volgende motie ingediend: „De vergadering: betreurt de indiening

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1