Zaterdag 3 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland NATIONAAL BUREAU VOOR THEOLOGISCHE ONTWIKKELING Hendrikse Co's Sank N.V. Goes EERSTE BLAD. GODSDIENSTONDERWIJZER. Ratiné Jekkertjes GEBRs STEUTEL, Oit nummer bestaat uit 3 bladen. Buitenland. SCHRIFTELIJKE 3-jarige CURSUS ter opleiding voor CURSUSGELDEN f 25.- per jaar. Aanvang der NIEUWE CURSUS. WEKELIJKSCHE lessen. Vraagt prospectus en proeflessen. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maande»; franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Niet verstandig. Naar thans bekend geworden is, heeft Minister de Geer reeds begin September met de Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg besprekingen gehad over de 5 korting op de ambtenaarssalaris sen met degressie voor de laagst bezol digden. Van de gelegenheid om wijzigingen voor te stellen heeft de Commissie geen gebruik gemaakt, omdat zij niet den schijn op zich wilde laden de verlaging in beginsel te aanvaarden. Dit optreden is niet verstandig. Had de Commissie van het overleg ge bruik gemaakt dan zou het misschien gelukt zijn een meer gunstige regeling te ontwerpen. Men had het althans kun nen beproeven. Door alle overleg te weigeren heeft de Commissie aan het ambtenarencorps geen dienst bewezen. Jongeren-Vredes-Actie. Men herinnert zich misschien wat wij onlangs schreven over het optreden van Wijnand J. v. d. Leeden, een der leiders van de Jongeren-Vredes-Actie. Het bestuur van de afdeeling Goes vestigde er toen in een „ingezonden" de aandacht op, dat de door ons bedoelde uitdrukkingen door den heer v. d. Leeden geschreven werden in zijn kwaliteit van secretaris van een Haagsch „Comité-Mo bilisatie voor den Vrede" en dat het dus niet aanging de J. V. A. daarvoor aan sprakelijk te stellen. In antwoord daarop hebben wij er toen op gewezen, dat hier toch een der lei ders van de J. V. A. aan het woord was, en dat hij de door ons aangehaalde zinnen schreef ter verdediging van de J. V. A. Nu wil het geval, dat wij van den heer Wijnand J. v. d. Leeden een schrijven ontvangen, waarin deze ons in hoofdzaak in 't gelijk stelt. Hij erkent (in een artikel doorspekt met hier niet weer te geven uitdrukkingen) geschreven te hebben, dat b ij d e J. V. A. het radicalisme met den dag groeit. En om aan te toonen hoezeer zijn optreden de instemming heeft van de afd. Den Haag van de J. V. A., meldt hij nader, dat hij tot voorzitter van deze afdeeling werd aangewezen. Als wij hier nu nog bij vermelden, dat de heer v. d, Leeden tevens secretaris is van den persdienst der J. V. A., dan zal het wel duidelijk zijn, dat wij vol komen het recht hadden met klem tegen, de J. V. A. te waarschuwen. De staking in het Roergebied. Het aantal stakers in d'en Roermijnbouw is iets grooter geworden. Ruim 500 arbei ders meer dan Donderdag zijn gister ochtend' niet aan het werk gegaan. Het aantal stakers bedraagt thans 4368 of 3.88 pet. van het aantal mijnwerkers, tegen 3.43 pot. Donderdag. Donderdagavond is het te Duisburg zeer woelig geweest Een groote volksmenigte was op straat, waarschijnlijk in verband' met d'e stakingsbeweging in het Roer gebied. De politie had de handen, vol werk. Op vele punten der stad werden winkels bestormd', waarbij ettelijke ruiten werdén verbrijzeld. Tegen den avond ont stonden ook in de buitenwijken wanorde lijkheden en te middernacht was de rust nog niet hersteld'. Werkloozenrelletjes te Glasgow. Donderdagavond hield een menigte van ca. 50.000 personen te Glasgow een betoo ging tegen de verlaging der werkloozen- uitkeering, die ontaardde in wanordelijk beden. De bereden politie maakte herhaaldelijk charges, waarop de betoogers terugtrok ken, doch begonnen met het plunderen van winkels en bet inslaan van venster ruiten. Vele personen werden gewond, o.w. drie politiemannen zwaar. Twaalf personen werden gearresteerd, onder wie Mac Govern, het Lagerhuislid der arbeiderspartij, die werd beschuldigd van het op touw zetten van wanordelijk beden. Nadat de menigte was verspreid, raap Administratie: Vonder 48, Rotterdam. te de politie overal bijlen, hamers, ijzeren staven, enz. op. Na middernacht braken er opnieuw on lusten uit in de wijk Garngad, terwijl de politie elders nog de handen vol had. Er werden twaalf winkels geplunderd voor dat politie ter plaatse verscheen. Zij werd ontvangen met een bombardement van jampotten en allerlei andere verpakte le vensmiddelen uit een van de geplunderde winkels. Verscheidene winkelruiten wer den ook hier vernield en de politie moest herhaaldelijk chargeeren voor dat de me nigte uiteen ging. Eén man werd aange houden. Ook in andere steden hebben werkloo- zen betoogingen gehouden, die echter rus tig zijn afgeloopen. Een prachtsorteering In verschillende kwaliteiten. Kleedingmagazijn KLOKSTRAAT - GOES Gevaarlijke rooksluier. Te New-York is bij oefeningen van het luchtschip Los Angeles met rooksluiers ter bescherming tegen aanvallen van vliegers iets ongewoons gebeurd. Toen het luchtschip boven de stad kruiste, verza melden zich op straat vele menschen om het schouwspel gade te slaan. Plotseling verdichtte zich de rooksluier, welke om laag kwam. De zuren, welke deze rook sluier bevatte, tastte de kleederen, gezich ten en handen van de toschouwers aan. De menschen vluchtten in de groote hui zen en zaken, waar zij veelvuldig moesten vaststellen, dat in hun kleederen groote gaten waren ontstaan. Malaise in de Engelsche Labourpartij. Naar de „Daily Exress" meldt, heeft Henderson, de leider der parlementaire oppositie en secretaris van de labourpar tij in Engeland een noodkreet gezonden aan de vakvereenigingen om meer geld. Gemiddeld betaalt nog geen vijftig procent van de leden der vakvereenigingen hun contributie. Het gerucht gaat thans, dat de execu tieve van de partij, in verband met den ernstigen financieelen toestand van de partij, besloten heeft de jaarlijksche con ferentie te Scarborough, welke volgende week gehouden wordt, te verzoeken de te genwoordige contributie van drie pence per lid en per jaar, te verhoogen tot vier pence. Deze verhooging zal, naar ver wacht wordt ongeveer 10.000 per jaar opbrengen. Korte berichten. De chemische industrie in Amerika heeft besloten met ingang van 1 October d'en zes-urigen werkdag in te voeren, tenj- einde de werkloosheid te bestrijden. Het tekort op de Oostenrijksche spoorwegen over het jaar 1930 bedraagt ongeveer 45 millioen schilling, dat van 1931 is nog grooter. Nabij Strasburg, in de vroegere Duit- sche provincie West-Pruisen, hebben vijf gemaskerde roovers den postwagen in een passagierstrein geplunderd. Zij heb ben groote bedragen geld en verschei dene stukken van waarde buitgemaakt. Voordat de politie verscheen, waren zij reeds verdwenen. De onderhandelingen welke te Ber lijn werden gevoerd hebben tot resultaat gehad, dat de verhooging van den brood prijs in Berlijn Maandag a.s. niet door gaat. Gisteren vierde Gandhi zijn 62steu verjaardag. Een huldigingscomité heeft hem 1000 pond overhandigd, welke hij zal besteden voor het aankoopen van spinne wielen voor de inlandsche dorpsbevol king. Een Berlijnsch blad maakt melding van het bericht, dat president Hinden burg ook na afloop van zijn ambtstijd als rijkspresident zal aanblijven. Chr. Nationale Werkmansbond. De Christ. Nationale Werkmansbond heeft aangekocht het buiten De Pauwhof te Lunteren, aan den weg naar Ede. De 'bedoeling is, dit huis in te richten als tehuis voor ouden van dagen. Er omheen ligt 2 H.A. grond. Chr. Graf. Bond. Na een vergelijkend onderzoek en ge hoord het rapport van een commissie van 6 personen, heeft het bestuur van den Ohr. 'Graf. Bond voor de benoeming tot vrijgestelde-secretaris van dezen bond candidaat gesteld de heer A. S. Boone te Middelburg, candidaat van de afd. Mid delburg-Vlissingen. Er wordt per referen dum gestemd. Ingrijpende bezuiniging in; Indië. Uit (Batavia wordt gemeld, dat de noodzakelijkheid tot zeer ingrijpende be zuiniging bij het Departement van On derwijs zal leiden tot afschaffing van den Onderwijsraad, het gymnastiekonderwijs bij het M.U.L.O., fröbelleerkrachten hij 'het L.O., onderwijs in handenarbeid, invoe ring van gesplitste schooltijden enz. Hier door zal de onderwijsbegrooting naar ver luidt, 'kunnen worden verlaagd met tien millioen gulden. Ph. C. Visser. Naar van bevoegde zijde wordt verno men, zal de heer Ph. G. Visser, oud-leider der Karakorum-exp editie in aanmerking 'komen voor de betrekking van consul- generaal der Nederlanden te Calcutta. Het weer in September. Volgens het voorloopig overzicht van het weer in September, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, was gemid deld over de vijf hoofdstations de ochtend- temperatuur ruim één grand heneden nor maal; in de drie dekaden resp. 1,1% en 1 graad. De grootste afwijkingen 'kwa men voor op den 19en met 2 graden bo ven en den 30sten met 4 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum- en minimum-temperaturen waren beneden normaal, resp. 3 en 2 graden. In den nacht van 23 op 24 September kwam in het Zuiden en het midden van het land lichte tot strenge nachtvorst voor. De neerslag was in Groningen ongeveer 20 procent boven normaal, in Zuid-Hol land, Zeeland en Westelijk Noord-Bra bant ongeveer normaal. In het overige gedeelte van het land was de neerslag 10 tot 50 pet. beneden normaal. Te De Bilt werden 131 uren zonne schijn waargenomen tegen 146 normaal. Passagiersvervoer naar Indië. De N.V. Stoomvaart-Mij'. „Nederland" en N.V. Rotterdamsche Lloyd hebben be sloten de afvaarten van 18 Nov. a.s. van Rotterdam en 9 Dec. a.s. van Amsterdam niet door de mailschepen „Insulinde" en „Joh. de Witt" te doen vervullen, doch instede daarvan resp. het motorschip „Ko- ta Nopan" en het motorschip „Tabinta" deze afvaarten op de gebruikelijke mail data te doen waarnemen. Deze motorschepen zullen dezelfde route volgen als de mailschepen en zich voor deze reis aan de voor den maildienst ge stelde data houden. Voor de correspondee- rende afvaarten van Batavia resp. 30 Dec. en 20 Jan. a.s. zullen eveneens snel varende vrachtschepen worden gesteld, die de reis herwaarts volgens de mailtahel zullen afleggen. „Deze maatregel is naar de Directie meedeelde, van incidenteelen aard. Hij geldt alleen voor de vaarten, in het be richt genoemd. Wat de naaste toekomst zal brengen en of méér dergelijke stappen verëischt zijn, kunnen wij thans nog niet zeggen.Want we weten het zelf nog niet. Wij moeten afwachten." Ondanks de malaise. Het is zeker een verblijdend feit, dat men ons mededeelt, n.l. dat in verband met de groeiende belangstelling voor dit Nederlandsehe fabrikaat en ondanks de malaise de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens voorheen J. G. Zaalberg en Zoon te Leiden sinds geruimen tijd met dubbele ploegen werkt, omdat zoowel voor binnen- als buitenland de vraag naar deze artikelen blijft toenemen. Engelsche kolen op de Nederlandsehe markt. In vergelijking met een week te voren zijn de noteeringen voor Engelsche kolen hier te lande, in Nederlandsehe munt be rekend; voor alle soorten, gaskolen inbe grepen, gedaald met 15 tot 20 pet. Legaat van Mgr Dr Nolens. Bij het bestuur der R. K. Staatspartij en bij dat van de stichting Dr Schaap- manfonds is, blijkens bericht in De Tijd, een brief ingekomen, houdende mededee- ling, dat mgr. dr Nolens het geheele staatkundige gedeelte van zijn bibliotheek heeft willen bestemmen voor de R. K. Staatspartij en haar in wording zijnde Partijbureau. Dezelfde bestemming is gegeven aan het door Antoon Dupuis vervaardigde bron zen borstbeeld van dr Nolens, aan de an tieke archiefkist voor het archief der Ka merfractie, alsmede aan verschillende andere voorwerpen uit zijn stuideerkabi- net, welke naar meening van de exec, test. tegelijk met het aanzienlijk ge deelte van de bihliotheek, in aanmerking komen, om in een dr Nolens-katner van het Partijbureau een plaats te vinden. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 30 September is, met ingang van 1 November benoemd tot burgemeester der gemeente Havelte, E. J. Eggink, oud-secretaris van Batavia. Conflict in de textielindustrie. Reeds geruimen tijd bestonden er bij de wevers der firma Gerhard Jannink en Zn. te Enschede ernstige grieven tegen de onlangs ingevoerde rationalisatie maatregelen, waardoor ondanks vermeer dering van werk geen loonsverhooging werd verkregen, terwijl sommige arbei ders in loon achteruit gingen. Verschillende malen hebben de besturen der textielarbeidersvereenigingen met de firma geconfereerd, echter zonder resul taat. Thans hebben de organisaties besloten een ultimatum te stellen. Een conflict is daardoor hoogst waarschijnlijk gewor den. Ruim zeshonderd wevers zijn bij het geval betrokken. De gehuwde vrouw uit den gemeentediensL Het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft het volgende telegram ontvangen van het nieuw feministisch secretariaat te Zaandam: „Talrijke moeders zien hoe haar zoons zoeken naar werk. Talrijke moeders zien haar dochters oud worden in afwach ting van een betrekking harer verloof den om te kunnen trouwen. Namens deze duizenden vrouwen en mannen spreken wij onze volle sympathie uit met het voor stel ontslag der gehuwde ambtenares. De tegenstanders buiten hier het vrijheids beginsel op onheilzame wijze uit en verge ten, dat het vrijheidsprincipe niet steeds de eerste voorwaarde mag zijn, waaraan de wetgever zich mag storen of het indi vidu voor zich mag opeischen als hoogste levensvoorwaarde. De verdediging van de gehuwde ambtenares is propaganda voor het ongezonde huwelijk, voor het éénkin- dersysteem, het kreupele gezinsleven, de vernietiging van onze volkskracht en volkswelvaart. Binnenland. De Chr. sociale conferentie te Lunteren gesloten. Voorstellen Gemeenteraad Middelburg. Buitenland. Malaise in de Engelsche arbeiderspartij. Relletjes te Glasgow. Wemeldinge. Woensdagavond verga derde de Raad dezer .gemeente. Het raads lid D. M. de Jonge Mz. legt de be loften af. Overgelegd wordt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1932. Tot leden van de commissie voor het nazien dezer begrooting worden benoemd dhrn J. A. Dominicus, P. Felius Gzn en D. M. de Jonge Mz. Besloten wordt de voormalige onder wijzerswoningen voor den dienst 1932 weder aan de tegenwoordige huurders te verhuren. De hoer Jac. Bosma te Delfstrahulxen schrijft ons: „Bertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen xe heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleet". DeheerJ. Minkemate Lippenhuizen meldtg ,,lk voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog Iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"; bij uitstek geschikt voor bljvoedering in de weide! De veehoudersprljs is slechts f8.50 per 100 kilo, bruto in doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met vele tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verorde ning ingevolge de Winkelsluitingswet, zulks naar aanleiding van een verzoek van dhr M. Pieterse, alhier, om te be palen, dat gedurende den zomertijd de winkels een uur langer zullen openblij ven. B. en W. stellen voor te bepalen, dat de winkels gedurende die periode zullen gesloten zijn van 9 uur n.m. tot 6 uur v.m. Dhr Felius geeft in overwe ging om deze verordening ook van toe passing te verklaren op de barbierszaken en drogisterijen en te bepalen, dat de winkels zullen mogen geopend blijven tot 10 uur n.mr. Spreker doet een voorstel in dien zin. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Vastgesteld wordt een ambtenaren reglement. Dhr Felius stelt daarbij voor daarin de bepaling op te nemen, dat aan de gehuwde ambtenares eervol ontslag z a 1 worden verleend, tenzij zij kostwinner is. Dhr A. Dominicus stelt voor te bepa len, dat in dit geval eervol ontslag kan worden verleend. Het voorstel-Felius wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen; voor stemden dhrn Cijsouw, Felius en de Jonge; tegen dhrn Lindenbergh, A. Dominicus, J. A. Dominicus en de Voorzitter. Het voorstel- A. Dominicus wordt met alg. stemmen aangenomen. In behandeling komt de gemeente-be- grooting, dienst 1932. Dhr Lindenbergh brengt rapport uit, namens de commissie van onderzoek, en deelt mede, dat het de commissie wenschelijk voorkomt een post uit te trekken ter bestrijding van de kosten wegens werkverschaffing. De commissie meent, dat deze uitgaaf ge deeltelijk zal kunnen worden gevonden uit een vermindering op de kosten van onderhoud van wegen enj straten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij nadere overweging het er over eens zijn, dat een post voor werkverschaffing behoort te worden uitgetrokken en dat op de pos-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1