No. 2 i Vrijdag 2 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse&Go's Bank HI Goes i 3 AbennsmsstsisrSjis: PSÏ 3 süssüdsüj frsüoo nsï Oitst; 3. n,n>s Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Engelsche crisis dan iderslag bij helderen creeg meteen een ge in t wij hadden van- valuta, eenige herin- ireciatie van het geld nen daar eens onder- ian heeft, denkt men over. De handel lag root deel plat. Maar r toen al klappen ge- verband met de ma- ;aken meit Engeland belangrijk deel van en wordt in consig- ander deel van den gemeenschappelijke dan zijn er ook nog eigen kantoren in eren is de handel in in hooge mate bij het t pond geïnteresseerd, jnden. Neem iemand, It. Het duurt toch al- ier, vijf eer het goed r er betaald is zijn t veertien dagen ver- g het gunstigste ge- n dagartikel zijn. Met l vrij veel langer aan- ldt voor de aardappe- and ook heel wat van te begrijpen, dat onze oote bedragen aan pon- ;n had uitstaan of gemoet ziet en dat door de daling van it pond zeer groot? rliezen zijn geleden nog te wachten zijn De daling van het ond heeft onmiddel- jk een zeer krach ti en terugslag gehad p de verschepingen, eeciaal van druiven De. terughoudendheid an den handel is ge- eldig. Gelukkig is het erbruik in het bin- enland de laatste ja m zeer toegenomen iders zouden de prr Sn voel slechter r 'eest zijn. Nu heeft di. eholpen om ze nog ïin of meer op peil houden, wat bij de eperkte aanvoeren on. Dientengevolge is hel ok nog niet zoo cherp in het oog ge- open wat de val van .et pond voor den ui' oer van onze druiven eteelcent. Men zal dit chter ongetwijfeld lauw genoeg gaan .erken. Het is nu het leizoen voor de drui en. Zij zijn nu rijp en Loeten in den loop an October en het be ;in van November g?- ■uimd worden om de assen vrij te maken foor andere cultures, 'ij zullen dus op een [•egeven oogenblik aan e veiling moeten ko- fien, tenzij men ze in et koelhuis stopt, wat, ;ooals ik zoo aan- jtonds duidelijk zal aken, ook zijn gren en en bezwaren heeft. De toestand laat zich :us wel als hoogst cri - pek aanzien. Gelukkig ebben de verminder- le verschepingen naar ingeland tengevolge ='ehad, dat de prijzen in Engeland iets op ;eloopen zijn en dat .eeft weer eenigszins isnmoedigend gewerkt ip den export. Nor- iaal is deze echter bij lange na niet en zoo ang de waarde van et pond blijft schom melen zal er van her stel moeilijk sprake kunnen zijn. De han delaren durven welis waar heel wat, maar na de slagen, die zij jden laatsten tijd heb- >en, begeven zij zich iet gaarne op glad ijs elukkig is de schom- (meling in de waarde an het pond de laat- Iste dagen minder ge worden, maar men eet tenslotte niet wat er verder gaat gebeu ren, het risico van el- |ken handel is dienten gevolge zooveel groo- Iter en men wacht dus |maar liever af. Het grootste bezwaar levert de onzekerheid omtrent het pond op jZoolang deze niet is opgeheven zal het moei- |lijk vallen den norma len uitvoer te herstel len. Of het pond op 1? 10, 9 of 8 staat is onverschillig, mits he maar een waarde heeft die vast is en waarop wij kunnen bouwen. Dan zal het wel w?e> oaan. i Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Goes. Tel.: Redaotle en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VHMCmsm ILISÜ WE-SISA& s a a a h a s Prijs der Advertentie ijs 1t regels fl.20, elke regel meer 30 ot BIJ abonnement belangrijke korting. Misschien op de lange baan? Het protest van 28 Nederl. Hervormde predikanten tegen bet schandelijk, Gods lasterlijk geschrijf van de „Tribune" heeft weer de aandacht gevestigd op het door Minister Donner ingediende wetsontwerp houdende voorzieningen betreffende voor bepaalde godsdienstige gevoelens kren kende uitingen. Gelijk bekend, worden in dit ontwerp strafbaar gesteld zij1, die zich in 'het open baar, mondeling of bij' geschrift of afbeel ding, door smalende Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaten. Eveneens worden in dit ontwerp met straf bedreigd zij, die op eene van den openbaren weg zichtbare plaats woorden of afbeeldingen stellen of gesteld houden, die al smalende Godslasteringen, voor godsdienstige gevoelens krenkend zijn. Het betreft hier een niet gemaikkelijk te regelen materie. En gezien de houding van de vrijzinnige peis, die 'hier weer een aanslag op de vrijheid zag, verwon derde het niet, dat in het Voorloopig Ver slag der Tweede -Kamer tal van bezwa ren werden geopperd, temeer daar voor standers van het ontwerp de vorm, waar in het gegoten was niet in alle opzichten toejuichten. Toch wekt verbazing een mededeeling van de „Avondpoet", dat het wel zoo goed als vast staat, dat het ontwerp dit jaar niet meer -behandeld zal worden en dat het misschien wel op de lange baan ge raakt. Dit schijnt ongelooflijk. Het feit dat de economische crisis zeer veel zorg eischt, kan toch geen reden zijn om de geestelijke crisis, voorzoover bet publiek gezag daarmee in aanraking komt uit het oog te verliezen. Wij hopen dan ook dat de „Avondpost" die vaak uitstekend is ingelicht, zich dit maal vergist. Het is niet toelaatbaar, dat schandtaal als waarvan de „Tribune" zich bedient straffeloos gebruikt -kan worden. Van een op de lange baan schuiven mag hier geen sprake zijn. Tegen prijsopdrijving in Engeland. De minister van Handel heeft gister middag in het Lagerhuis het gelegen heidswetje ingediend, dat door Mac Do nald Woensdag aangekondigd was. Het wetje bevat strafbepalingen voor hen, die zouden trachten eerste levensbehoef ten op te slaan om een prijsstijging te veroorzaken, en is in het algemeen ge richt tegen allen speculatieven handel in levensmiddelen. Overtreders kunnen tot 3 maanden hechtenis en 100 pond boete of allebei veroordeeld worden en de voor raden, die zij zouden opgeslagen, of de onreëele winsten, die zij zouden gemaakt hebben, worden verbeurd verklaard ten behoeve van 's lands schatkist De bedoeling is het wetje voorloopig' voor zes maanden af te kondigen en dan den toestand opnieuw te beoordeelen. Schoolstaking in Keulen. De Communistische Partij heeft giste ren met succes te Keulen een schoolsta king georganiseerd. De staking is gericht tegen de maatregelen door het gemeen tebestuur genomen, o.m. de vergrooting der klassen en het ontslag ami jeugdige leeraars, in het bizonder evenwel tegen de tijdelijke ontheffing uit zijn ambt van een communistisch raadslid. Donderdag is het grootste deel der scholieren wier ouders communist zijn, van school weg gebleven. Ook uit Solingen wordt bericht, dat daar een schoolstaking is geweest. De stakingsbeweging in de Roermijnen. Door de noodverordening waardoor de nieuwe loonregeling der mijnwerkers in werking is getreden zijn de gemoederen in het Roergebied niet tot bedaren ge komen. De communistische propaganda heeft op talrijke mijnen aanleiding ge geven tot stakingen, waaraan echter in het algemeen niet veel mijnwerkers deel nemen. Te Hamm en omstreken staken in sommige mijnen echter zoowat drie kwart van alle arbeiders, ook in de mij nen langs de oevers van den Rijn is het aantal stakers vrij aanzienlijk. In het geheel zouden echter slechts 2 pCt. van alle mijnwerkers den arbeid hebben neergelegd. Heden zijn op verschillende plaatsen communisten, die ophitsende circulaires uitdeelen in hechtenis geno men, De vakvereenigingen doen hun uiterste best om de uitbreiding van de staking te verhinderen. De eeuwen ontmoeten elkaar. Het Meer van Galilea, dat in de Bij- belsche Geschiedenis zulk een groote rol gespeeld heeft, krijgt een nieuwe bestem ming, welke met die historische traditie merkwaardig contrasteert. Daar n.l. de Engelsche Luchtvaart maatschappij, die den dienst tusschen Londen en Britsch-Indië onderhoudt, de zen winter van het vliegveld te Haifa geen gebruik zal kunnen maken, heeft zij besloten, te Tiberia aan 't Meer van Ga- lilea, een tijdelijke vlieghaven in te rich ten. Aan. de boorden van dit eerbiedwaar dige Meer zuilen dus de eeuwen elkaar ontmoeten. Korte berichten. In Zweden zijn -de loontarieven in verschillende belangrijke takken van be drijf opgezegd. Tot nog toe betreft deze maatregel ongeveer 100.000 Zweedsche arbeiders. In eenige andere takken van nijverheid is men op het oogenblik nog aan het onderhandelen over de ophef fing der geldende overeenkomsten. Men rekent er echter op, dat ook daar de be staande contracten zullen worden opge zegd. Te Salford in Lancashire hebben eenige duizenden werkloozen een betoo ging gehouden tegen de voorgestelde ver laging van den steun. Zij trachtten het stadhuis binnen te dringen en kwamen daarbij in botsing met de politie, die ver scheidene hunner heeft opgepakt. Het persbureau der Koloniale Ten toonstelling te Parijs bericht dat deze op 30 Sept. 1931 door 25.050.638 personen was bezocht. Op het emplacement van het goede- ronstation LuetgenDortmund zijn van een binnenkomenden goederentrein de lo comotief en de vjjf volgende wagens gede railleerd. Door deze ontsporing werd een biertransportwagen geheel vernield. Twee goederenwagens werden in elkaar gescho ven. Op het oogenblik der ontsporing was een ploeg arbeiders op een zijspoor aan het werk. Van deze ploeg zijn zes man min of meer ernstig gewond. De machinist en een conducteur werden eveneens ge wond. In de provincies Opper- en Neder- Silezië is tegen 2 Januari a.s. de tarief overeenkomst in den landbouw opgezegd. Het besluit treft ongeveer 280.000 perso nen. Te Wupperthal hebben onbekende daders bij nacht de rails van een tramlijn volgegoten met een mengsel van cement en gips, met het klaarblijkelijk doel de tram bij de hervatting van den dienst te laten ontsporen. Dat dit niet gelukt is, is uit sluitend te danken aan het feit, dat het mengsel niet voldoende verhard was, zoo dat de tram er zonder ongelukken over heen reed. De eerste burgemeester van Reck linghausen Hamm, heeft zijn ontslag ingediend. Als motief voert hij aan, dat de arbeid van een burgemeester, zooals hij dien opvat, in de gegeven omstandigheden in Duitschland niet meer mogelijk is en tot vruchteloosheid is gedoemd. DE DEPRECIATIE VAN HET POND. Onze export van land- en tuinbouw producten. Gistermiddag heeft op 'het departement van Binnenlandsche Zaken ën Landbouw een bijeenkomst plaats gehad van ver tegenwoordigers van belanghebbenden bij den uitvoer van land- en tuinbouw- en zuivelproducten en bloembollen naar En geland ter bespreking van dé vraag, wat gedaan kan worden om den handel met Engeland, welke door de depreciatie van bet pond vrijwel tot stilstand is gekomen, weder te bevorderen. De bijeenkomst, welke behalve door ver tegenwoordigers der organisaties van be langhebbenden, ook werd bijgewoond door dr J. A. Nederbragt, administrateur van het departement van Buitenlandsche Za ken; F. K. J. Heringa, afdeelingschef van bet departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en dr L. G. Korteruhorst, lid van de Tweede Kamer, werd geleid door den beer Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw. Tijdens de uitvoerige gedachtenwlsse- ling, welke van 2 uur tot kwart over 5 duurde, werd, naar wij vernemen, het plan geopperd, te trachten voor den ex- porthandel in land- en tuinbouwproduc ten in den xuimsten zin den koers van het pond te stabiliseeren. Dit zou dan moeten geschieden, doordat de Regeering of de Regeering tezamen met de organi saties van belanghebbenden ieder voor een zeker percentage het agio of disagio, dat het pond in werkelijkheid ten opzichte van een vastgestelden koers doet, voor haar rekening neemt. Er werd een klein comité benoemd, be staande uit een viertal personen, dat dit plan nader zal bezien en uitwerken en met de Regeering en eenige groote bank instellingen zal bespreken. 'Ook kreeg 'dit comité opdracht te onder- zoeken, op welke wijze de termijnhandel op Engeland weer zou kunnen worden mogelijk gemaakt. Slapte in de aardappelmeelindustrie. Naar gemeld wordt zal geen enkele der N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfa brieken, gevestigd te Groningen, dezen herfst werken. De vennootschap bezit drie fabrieken met een capaciteit van c.a. 165,000 H.L. aardappelen per week, een dextrine-, gom- en sagofabriék, een glucosefabriek en een fcleefstoffenfabriek. Instelling Reservefonds. Ingediend is een wetsontwerp tot in stelling van een reservefonds uit het batig saldo van den gewonen dienst der Rijks rekening van bet dienstjaar 1929 en van volgende dienstjaren, overeenkomstig bet in de Millioenennato aangekondigde voor nemen, om de voordeelige saldi van den gewonen dienst der begrooting voor 1929 en 1930, nadat daarop in mindering is gebracht het te verwachten tekort over 1931, ten goede te doen komen aan de dienstjaren 1932, 1933 en 1934. De arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel. In een Dinsdag gehouden bespreking tusschen de directie en den Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen is o.a. aan de orde gekomen de bespreking over de exploitatie-uitkomsten over 1930 en de herziening van het reglement dienstvoor- waarden, die op 1 Januari 1932 zal moe ten plaats vinden. Omtrent het eerste punt deelde de di rectie mee, dat van het exploitatie-over schot van 1930 een bedrag van f 500.000 gereserveerd was ten behoeve van het on dersteuningsfonds voor oud-gepension- neerden. Voor extra giften aan andere fondsen, die ten 'dienste van het personeel bestaan, was niets meer beschikbaar. Nederlandsche Chr Drogistenbond. Onder leiding van den bondsvoorzitter den beer G. Boode uit Amersfoort kwam Woensdag de Nederlandsche Christelijke Drogistenbond te Utrecht bijeen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de indiening van het wets ontwerp betreffende de artsenijkunde. Mochten er zijn geweest, die meenden, dat, mocht er een nieuwe wet komen, ook voor de drogisten een goede uitoefening van hun vak, daarin zou zijn opgeno men, het ontwerp heeft al hun verwach ting teleurgesteld. De Memorie van Toe lichting laat ons daaromtrent niet in het onzekere. Over het wetsontwerp werden alsnu uitvoerige besprekingen gehouden. Wel geeft art. 2 door het doen samenstellen van een lijst, waarop de artikelen en stoffen worden vermeld, die ook door anderen dan apothekers mogen worden verkocht, de mogelijkheid aan, dat er ook voor de drogisten nog iets over zou blij ven, de samenstelling der commissie, waarin slechts de stem van één drogist wordt gehoord, doet vreezen, dat het bit ter weinig zal zijn. Inplaats van een positieve, werdi de noodzakelijkheid betoogd van een „nega tieve lijst". Komt de eerste, dan zijn de drogisten uitgesloten van al de nieuwe artikelen, welke in den handel worden gebracht, wat met een negatieve lijst niet direct het geval zal zijn. Dat de volkse gezondheid door dit ontwerp zal zijn ge diend, gaat niet op. Vooral het platte land, waar de drogist in hoofdzaak de man is, die in de behoefte aan de beken de huismiddeltjes voorziet, zal de schan delijke gevolgen ondervinden. Het gebeele ontwerp, en dat wordt er openlijk in er kend, bedoelt bet decorum van den apo thekersstand te verhoogen. De vergadering kon zich ten volle ver eenigen met de maatregelen, welke reeds door het bestuur, in overleg met de an dere drogisten-organisaties waren geno men, om te trachten dit wetsontwerp niet te doen aannemen. Wordt dit ontwerp toch wet, dan zal de drogistenstand tot ondergang worden gebracht en de velen, die in deze branche hun bestaan vinden, broodeloos worden gemaakt. Nadat van bestuurszijde nog tal van inlichtingen waren gegeven omtrent het geen nog zal moeten worden gedaan om dit onheil af te wenden, en de penning meester het steunfonds voor de te voe ren actie warm had aanbevolen, werden nog eenige interne aangelegenbeden afge handeld, waarna de vergadering werd gesloten. De reis van jhr De Graeff. Uit Marseille wordt gemeld, dat de af getreden gouverneur-generaal van Nederl. Indië, jhr De Graeff, die met de Baloeran naar het vaderland terugkeert, tot Rotter dam aan boord zal blijven. Burgemeesters. Na een korte ziekte is gisteren over leden de heer W. H. J. M. Keune, bur gemeester van Horssen. De overledene bereikte den leeftijd van 47 jaren. Invoer landbouwproducten in Frankrijk. Volgens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs heeft de Fransche Regeering besloten van de na volgende artikelen voor den tijd van 30 September j.l. tot en met 31 December '31 onderstaande contingenten ten invoer toe te laten: Versch en gekoeld vleescb, uitgezonderd schapen 3900 ton; bevroren vleescb 7000 ton; gezouten of gepekeld vleesch in rau- wen staat, uitgezonderd ham 440 ton, be reid vleescb van varkens, runderen „ou autre" 325 ton, bereide vleeschwaren, uit gezonderd leverpastei of falani en mor- tatelli (Ital. soorten) 100 ton, vleeschcon- serven 700 ton, boter 1200 ton. Wat betreft afval van versch gekoeld- en bevroren vleesch, zoo valt dit niet onder contingenteering. Uitgedrukt in kilo's levend gewicht: levende runderen 2300 ton, levende koeien 1400 ton, levende stieren 500 ton, levende vaarzen 1400 ton, levende kal veren 140 ton, levende varkens 3000 ton, levende speenvarkens 40 ton. De contingenteering van melk, melk producten en kaas volgt. Een balsturige Gemeenteraad. In den Raad van Tegelen heeft de heer Kruisberg zijn ontstemming geuit, dat de groep industrieelen zich buiten alle com missies wil houden. Houdt men dit stand punt vol, dan wil bij ook buiten de com missies blijven. De heer Faessen verklaarde, dat hij gezien de mentaliteit, die ten aanzien van zijn persoon gekoesterd werd niet in een commissie wenschte opgenomen te worden, en dhr Reijnders, dat als er van alle kanten tegenwerking gepleegd wordt, hij zelfs het lidmaatschap van den raad er aan wilde geven. De heer Welters wüde ook al niet in een commissie plaats nemen. Tot leden van de Commissie voor Open bare Werken werden daarop benoemd de heer H. A. Peeters. De heeren Cruysberg en Faessen namen hun benoeming niet aan en de bij de volgende stemming ge kozen leden Goossens en Teeuwen, even min. Op het voorstel van wethouder Cre- mers om de pas opgerichte commissie voor Openbare Werken af te schaffen, ging de raad niet in en zoo zit men in Tegelen met een commissie van één lid. De streeknetten der P. T. T. De heer van den Heuvel, lid der Twee de Kamer, heeft den minister van Water staat gevraagd: Is de minister bereid mede te doelen, of hij voornemens is steun te geven aan het blijkbaar bij het bestuur der Posterijen en Telegrafie bestaande voornemen om streeknetten, o.a. die te Arnhem en in de Bloembollenstreek, in kleinere netten te splitsen? VIJFDE CHR. SOCIALE CONGRES. Christelijk geloof en econo mische crisis. In de vergadering van gistermorgen sprak mr dr A. A. van Rijn over „Christelijk geloof en economische crisis". Bestaat tusschen Christelijk geloof en economische crisis eenige betrekking? al dus spr. Het wordt ontkend door hen, die de eigen wettelijkheid van het economi sche leven verdedigen. Die gedachte der Buitenland. Onze export naar Engeland. Een bespre king op bet Departement van Land bouw. Vreeselijke brand te Rotterdam. Drie kin deren en een man verbrand. Een vrouw ernstig gewond. De diefstal van den postzak. Binnenland. Stakingsbeweging in het Ruhrgebied. eigenwettelijkheid heeft door de crisis aan invloed gewonnen. Meerderen hebben den indruk, dat de op- en neergaande golvin gen van het economische leven, evenals ebbe en vloed, een proces vormen waarop ons geloof niet kan inwerken. Spr. is van oordeel, dat die gedachte moet worden verworpen. Zij houdt alleen rekening met oorzaak en gevolg, terwijl wij ons moeten gronden op wat behoort. Bovendien staat do eigenwettelijkheid passief tegenover- het maatschappelijk ge beuren, terwijl wij actief moeten streven naar verbetering. Wat ons in deze crisis vooral treft, is, dat het individu speelbal is der economi sche krachten. Metaalbewerkers in Nederland worden werkloos door de troebelen in China. Die toestand is heel weinig in overeenstem ming met de waarden die het Christelijk geloof aan iederen mensch toekent. Spr. meent, dat het poneeren van de waarde van den mensch niet behoeft te leiden tot humanisme. Wii denken immers niet aan den onafhankelijken autonomen mensch., maar aan den mensch gebonden aan God zijn Schepper die hij heeft te gehoorza men. Aldus wordt niet de mensch, maar God in het middelpunt gesteld. Wij zullen er evenwel rekening mede moeten houden, dat niet alleen het indi vidu maar ook de gemenschap Gods eer moet verkondigen. De crisis leert, dat dit ideaal nog geenszins is bereikt. Wij mo gen ons hier niet beroepen op de „jen- seitigkeit" van het Christendom. Het Christendom is „jenseitig" en „dies- seitig". Hemel en aarde zijn beide Gods schepping. De noodzakelijkheid van het streven naar verbetering der maatschap pij is dus gegeven. Daarbij moet. de betee- kenis van het historisch gewordene hoog worden aangeslagen. Toch zal moeten worden bedacht, dat er slochts één vol maakte historische openbaring door God gegeven is: Jezus Christus. Overigens is de geschiedenis doortrokken van de zon dige uitingen der menschen. Wij moeten daarom oog hebben voor het betrekkelijke der bestaande orde ook zooals deze historisch gegroeid is. Wij moeten luisteren naar wat God ons op dit oogenblik heeft te zeggen. Ons geloof moet dynamisch blijven, geen stilstaande kracht worden. Alleen hij, die de. hand aan den ploeg slaat en vooruitziet is bekwaam tot het Koninkrijk Gods. Onze taak is refor- meerend op de maatschappelijke verhou dingen in te werken. Het bereiken van een ideaal maatschappij is daarbij een utopie. Wel kunnen wij trachten haar te benade ren. Ook dat is van groote beteekenis en onze plicht. Spr. stond ten slotte stil bij het lijden, dat deze crisis, den mensch brengt. Ten allen tijde heeft het probleem van het lijden de menschheid bezig gehouden. In het Oude Testament vinden wij de meest grootsche behandeling daarvan in het boek Job. Voor den Christen moet het lijden de weg worden tot de heerlijkheid. Het Evangelie toont ons die zelfde lijn. De smart van Golgotha en Gethsemané werd gevolgd door 'de heerlijkheid van den Paaschmorgen. In ons persoonlijk leven moeten wij eveneens ervaren de beteeke nis van het woord van Paulus, dat wij met Christus lijden, opdat wij, ook met Hem verheerlijkt worden. De zegen van het lijden moet zijn dat het ons tot God brengt. Voorloopig ziet hot er po# niet naar uit,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1