No. 1 Donderdag 1 October 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. fioes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland, Binnenland. j| Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. *De Zeeuw VERSCHUW ELKBN WERKDAG. Abonnementspr 11 s: Per 3 manden, franco per post, f?.— Losse 10,05 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et BI] abonnement belangrijke korting. Voet bij stuk. Uit een onderhoud, dat het N. C. B. had met den Minister van Financiën is wel gebleken, dat de regeering inzake hare bezuinigingsplannen voet bij stuk wil houden. Van de besparingsmaatregelen, aldus Minister de Geer, kan geen enkele worden gemist. Het door de „N. R. Crt" geopperde plan om de salariskorting te vervangen door een crisisheffing van de eerste 9000 gld. van alle inkomens (deze beperking tot f 9000 vond nergens bijval) werd door den Minister in de meest besliste termen afgewezen. Een dergelijke heffing, aldus de Mi nister, zou zoo onbillijk mogelijk zijn. Tal van menschen, wier inkomen ten gevolge van de tijdsomstandigheden reeds is achteruit gegaan, zouden door de hef fing worden getroffen. Niet alleen zelf standig werkenden, maar ook menschen in dienst van anderen. Denk u eens om één der vele staaltjes te noemen een verlofganger uit Indië, die hier te land bericht ontvangt, dat hij niet behoeft terug te keeren en nu voortaan van een gedecimeerd inkomen moet leven, en wien men vertelt, dat hij in een crisisheffing wordt aangeslagen vanwege de billijkheid om hem niet te „bevoorrechten" boven anderen die hun oude inkomsten, onder verlangd indexcijfer ongetemperd genie ten. En waarom ging de minister voort die grens van f 9000? Vooreerst gaan de Rijkssalarissen daarboven uit. Ook de ambtenaren van f 16.000 zullen onder de korting vallen. En juist op de hoogste salarissen zal, wegens de degressiebepa- ling, het hoogste percentage worden ge kort. Maar bovendien, al verlegde men de grens tot f 16.000, dan ware het toch immers de omgekeerde wereld, een in komstenbelasting te gaan heffen met vrij stelling van de hoogste „toenemingen", n.l. die boven f 16.000. Dit is nog in geen land ter wereld vertoond. Neen, zeidede minister, indien men de weddekorting door een directe belasting wilde vervan gen, zouden er eenvoudig opcenten op de bestaande inkomstenbelasting moeten ge heven worden, en' wel tot een getal van tien. Intusschen zou zulk een maatregel op dit oogenblik zeer onrechtvaardig en bedenkelijk zijn. Er zijn in dezen tijd vele personen, die 50 en meer percent van hun inkomen betalen, omdat zij aange slagen zijn naar hun inkomen van een vorig jaar, hetwelk zij in het jaar van betaling niet meer genieten. Ook in 1932 zal dit het gev.al zijn. Uit het verdere gesprek bleek, dat de Regeering alles wil doen om inflatie te voorkomen. Herinnerd werd aan een vroegere uit spraak; „Inflatie is loonsverlaging met een blinddoek. Een dergelijk soelaas bij te genspoed kan nuttig zijn, maar niet- wanneer het den tegenspoed zelf vertien- dubbelt". De Regeering houdt dus voet bij stuk. En voor de Kamerleden, die wel niet gemakkelijk een betere oplossing aan de hand zullen kunnen doen, zal er <wel geen andere keus zijn dan de voorstellen .goed te keuren. Althans wanneer ze niet doelbewust op len chaos willen aansturen. De Volkenbondsraad en hef Japansch- Chineesch geschil. De Volkenbondsraad is gistermiddag voor een zitting bijeengekomen, waarin allereerst besloten werd de 63 mogendhe den, welke zijn uitgenoodigd de Ontwape ningsconferentie bij te wonen, op te wek ken te verklaren of zij bereid zijn in den dn van de resolutie van de Volkenbonds vergadering met ingang van 1 Nov. a,s. voor den tijd van een jaar haar bewape ningen niet te verhoogen. De Raad nam vervolgens een resolutie lan, waarin werd vastgesteld, dat van de 63 uitgenoodigde regeeringen tot nu toe slechts 25 de gewenschte inlichtingen no- )ens den stand der bewapeningen hebben gepubliceerd, De overige etaten worden nogmaals opgewekt de opgaven te doen vóói 1 November. Daarna volgde de regeling van het Jeu- pansch-Ghineesche geschil. Bij de punten 1 tot 5 neemt de Raad o.m. kennis van de verklaring der Japan- sche regeering, dat zij geenerlei territo riaal doel in Mantsjoerije nastreeft en met inachtneming van de veiligheid voor leven en eigendom der Japanners haar troepen binnen de spoorwegzone zal te rugtrekken. Voorts neemt de Raad er kennis van, dat de Ghineesche regeering de verantwoordelijkheid voor de veilig heid der Japanners en hun eigendom in het ontruimde deel overneemt. Bij punt 7 worden de partijen opgewekt den Raad voortdurend volledige mede- deelingen te verstrekken nopens den toe stand. Vervolgens werd besloten voor het ge val een vervroegde bijeenroeping van den Raad noodzakelijk zou zijn, den 14en Oc tober a.s. te Genève opnieuw in zitting bijeen te komen ter bespreking van den dan bestaanden toestand. Deze zitting kan vervallen indien de over den toestand ontvangen inlichtingen de bijeenkomst overbodig zouden maken. De Japansche vertegenwoordiger ver klaarde niet accoord te kunnen gaan met punt 7, aangezien het niet noodig is op nieuw mededeelingen aan den Raad te verstrekken. De Ghineesche vertegenwoordiger con stateerde, dat het voor den Raad nood zakelijk is zich voortdurend op de hoogte te houden van den toestand in het Verre Oosten. De Raad heeft onvoorwaardelijk te waken voor de terugtrekking der Ja pansche troepen. In welingelichte kringen twijfelt men er aan of den 14en October de Raad opnieuw zal bijeenkomen. Bommen gevonden. Op het station te Rottenmann werden gistermorgen vroeg tusschen een aantal balken en planken twintig bommen ge vonden, welke daar verborgen waren. De bommen bestaan uit Mannesmann- buizen van 1634 c.M. lengte en met een doorsnede van 35 m.M. Zij zijn gevuld met een zeer explosieve springstof en aan beide zijden stevig met kurken afgesloten. Aan het eene einde bevindt zich een lont, welke door een capsule wordt beschermd. De bommeii lijken veel op die, welke bij de spoorwegaanslagen in Duitschland en Hongarije zijn gebruikt. Het onderzoek, dat onmiddellijk is in gesteld, heeft nog niet uitgewezen, waar de bommen vandaan komen. Vermoed wordt, dat zij voor een spoorwegaanslag bestemd waren. Bezuiniging op de Amerikaansche vloot. President Hoover heeft bij zijn voorstel len om te bezuinigen op de uitgaven voor de marine te kampen met het verzet in hoogere marinekringen. Volgens een Reu- terbericht uit Washington zou de Presi dent dit nogal kwalijk nemen. Het zal met deze voorgestelde bezuinigingen trouwens niet zoo glad gaan. De voorstanders van een sterke Amerikaansche vloot zijn tal rijk en machtig, ook in het Congres. En de mentaliteit van den Amerikaanschen volksvertegenwoordiger is over het alge meen wel zoo, dat geld voor het op sterkte houden van de vloot, veelal grif wordt toegestaan. Men verwacht dan ook in het Congres oppositie tegen het streven van den President naar streng doorgevoerde bezuiniging in marinezaken. Van regeeringszijde werd echter be kend gemaakt, dat de openbare uitgaven tot het minimum zouden worden beperkt, teneinde al het mogelijke te doen tot her stel van het evenwicht der begrooting. Zoo zal men de begrooting van het de partement van marine, dat voor het vol gende jaar een bedrag van 400 millioen dollar vordert, met 60 millioen korten. Men zal, om de werkloosheid bij de werven zooveel mogelijk te beperken, het scheepsbouwprogram met 15 millioen dollar verhoogen, maar de totaaluitgaven van het departement van marine tot 340 millioen dollar beperken. Ook dan blijft de nieuwe aanbouw bij de marine nog aanzienlijk beneden de op de Londensche conferentie overeengekomen tonnage-cij- fers. Amnestie te Moskou. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft het centraal uitvoerend comité der sovjet republiek, op voorstel van den voorzitter der commissie voor amnestie, Solz, beslo ten, ongeveer 40 gevangenen, die zich we gens verschillende misdaden in de gevan genissen der stad, resp. van het district Moskou bevinden, gratie te verleenen. Het betreft gevangenen, die behooren tot de arbeidersklasse of de kleine boeren. Volgens de verklaringen van den leider der amnestie-commissie hebben deze ge vangenen zich in de werkplaatsen der ge vangenissen voorbeeldig gedragen; de dwangopvoeding heeft hen gemaakt tot niet meer „staatsgevaarlijke" elementen. in Mantsjoerije wederom een Chineesche trein geplunderd. Gisteren is weer een personentrein op het traject PekingMoekden door Chi neesche roovers geplunderd. De overval had plaats in de onmiddellijke nabijheid van de plek, waar eenige dagen geleden een trein tot ontsporing is gebracht, en waarbij toen 31 personen gedood werden. Ditmaal zijn, voor zoover bekend is ge worden, geen menschenlevens te betreu ren. Goudzending uit Nederland in Frankrijk. Drie vliegtuigen voerden te Le Bourget 2900 K.G. goud aan, dat afkomstig was uit Amsterdam. De waarde van deze goudzending bedroeg frs. 48.285.000. Korte Berichten. Het aantal gebreklijdende werkloo- zen in New York met de voorsteden is, blijkens een mededeeling van het comité voor steunverleening aan werkloozen, al daar de laatste dagen zeer snel gestegen. Op 750.000 werkloozen zijn er 16Ó.OOO die niets meer bezitten. Op 3 October wordt in Oostenrijk voor het eerst een vaderdag gevierd naar analogie van den moederdag, die de laat ste jaren in Mei gevierd wordt. De ac tie voor deze viering gaat voornamelijk uit van den bond voor de rechten van den man. Te Gelsenkirchen is bij verdachte communisten huiszoeking gedaan. Eenige wapens met een groot aantal verboden geschriften zijn in beslag genomen; vijf communisten zijn gearresteerd. Reuter meldt uit Washington, dat men daar in regeeringskringen geen be zoek van Brüning verwacht. Er zijn daar toe geen stappen gedaan bij de regeering en deze heeft ook geen uitnoodiging gezon den. Coolidge heeft in een artikel in de Evening Post meegedeeld, dat hij geen candidatuur voor het presidentschap zal aanvaarden. Hij geeft den raad Hoover voor een nieuwen termijn te kiezen. De Duitsche minister van Arbeid heeft op grond van de gisteravond van kracht verklaarde nieuwe loonsverorde- ning, thans ook de loon-uitspraak voor de mijnen in het Roergebied tot 30 Nov. bindend verklaard. De Bond van Berlijnsche Metaalin- dustrieelen heeft het loontarief voor de arbeiders per 31 October a.s. opgezegd. Bij de behandeling van de financieele wet in het Engelsche Lagerhuis was een amendement ingediend om de verlaging van de bierbelasting met een stuiver per pint terug te brengen tot een halve stui ver. De secretaris van de schatkist ver klaarde, dat het amendement voor de re geering onaannemelijk was. Hierop werd het amendement verworpen met 280 stemmen tegen 274. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het bezuinigingsontwerp in tweede lezing aan genomen met 67 tegen 8 stemmen. Het ontwerp is daarna definitief aangeno men, ontving de Koninklijke goedkeuring en is reeds wet geworden. i Als gevolg van de financieele cri sis in de wereld, heerscht in vele plaat sen aan de Perzische Golf, die afhanke lijk zijn van de parel-industrie, armoede. Door de depressie hebben de kooplieden hun aankoopen van parels aanzienlijk verminderd. Te Quetta (Beloedsjistan) is een he vige aardschok gevoeld, die dertig secon den aanhield en waardoor de huizen in beweging kwamen. Onder de bevolking ontstond schrik en verwarring. Twee wethouders uit Denderleeuw behoorende tot de fronterspaxtij, die op 11 Juli j.l. de deur van het raadhuis hadden vernield en de Belgische vlag, die was uitgestoken, hadden ingehaald, zijn door den gouverneur van de pro vincie Oost-Vlaanderen voor den tijd van drie maanden geschorst. Prinses Juliana naar Engeland? Volgens de Engelsche bladen zal prin ses Juliana tegenwoordig zijn bij de huwe lijksplechtigheid van Lady May Cambrid ge, dochter van den Earl van Athlone en prinses Alice. Naar men weet is Lady May een nicht van de koningin van En geland en een achternicht van onze ko ningin-moeder. Het huwelijk van Lady May met kapt. Henry Abel Smith zal den 24sten October te Balcombe (Sussex) worden ingezegend. Uit den Wieringermeerpolder. Van den Wieringermeerpolder, waar sinds den nazomer van 1930 ongeveer 2000 arbeiders werkzaam zijn met de verkaveling en de cultiveering, zal tegen December a.s. ongeveer twee-derde deel gereed zijn. Werd het werk ook in de win termaanden voortgezet met hetzelfde aan tal personen, dan zou de geheele polder tegen Mei 1932 reeds ongeveer verkaveld zijn. Daar het nog resteerende één-derde deel het Oostelijk deel van den polder is, en de wegen nog niet direct voor autobus- verkeer geschikt zijn, heeft de directie, ook wijl in den winter de verkaveling met groote moelijkheden gepaard gaat, beslo ten tot gedeeltelijke stopzetting van het werk in de a.s. winterperiode (December Februari). Behalve de ongehuwde tewerk- gestelden, zullen tijdelijk ontslag krijgen de barakbewoners, benevens de arbeiders uit Noord-Holland, die op verren afstand wonen. Met ongeveer 500 tewerkgestel- den uit de randgemeenten zal het werk zoo mogelijk worden voortgezet. Met Maart zal dan de verkaveling met het gewone aantal arbeiders weer voortgezet worden. Er is dan ongeveer 5000 H.A. in cultuur gebracht, zoodat met MeiJuni 1932 ook eenige honderden arbeiders werk in het landbouwbedrijf zullen kunnen vinden. Slapie in de aardappelmeelindustrie. Naar gemeld wordt zal geen enkele der N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfa brieken, gevestigd te Groningen, dezen herfst werken. De vennootschap bezit drie fabrieken met een capaciteit van ca. 165.000 H.L. aardappelen per week, een dextrine-, gom- en sagofabriek, een glucosefabriek en een kleefstoffenfabriek. Chr. Metaalbewerkers. Uit Rotterdam wordt gemeld: Gisteravond heeft de Chr. Metaalbewer- kersbond met zijn leden vergaderd. De le den van dezen bond hebben het advies van de gezamenlijke organisaties, om niet in staking te gaan, aanvaard. Loonregeling spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van de door den per- soneelraad tot de directie der Ned. Spoor wegen gerichte vraag, welk standpunt zij inneemt ten aanzien van de herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden, die met 1 Januari 1932 haar beslag zou moeten krijgen, deelt de directie mede, dat van een verbetering van de geldende regeling, onder de tegenwoordige om standigheden natuurlijk niets kan komen. Op dit oogenblik oordeelende, zou het haar niet ongewenscht voorkomen de wer king van het bestaande Reglement Dienst voorwaarden van 1 Januari 1932 af voor één jaar te verlengen, waarmede naar haar meening bet belang van het perso neel zou zijn gebaat. Actie tegen korting op Rijkssalarissen. Gisteren kwamen te Amsterdam de be sturen bijeen der Centrales van Overheids personeel, die vertegenwoordigd zijn in de Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken, ter bespre king van te nemen maatregelen, in ver band met de in de Millioenennota 1932 aangekondigde korting op de salarissen van het Rijkspersoneel en de Onderwijs krachten. De besturen waren eenstemmig van oor deel, dat deze korting niet te aanvaarden is. Men stelde zich op het standpunt, dat het onjuist is de aanvulling van een te kort op de Staatsbegrooting in het bijzon der te laten drukken op één categorie van staatsburgers, die toch al sober wordt be zoldigd en die bovendien nog gebukt gaat onder vroegere salarisverlagingen. Besloten werd een „Comité van Twaalf" te stichten, dat de leiding der actie op zich zal nemen. In dit comité namen van elk der volgende Centrales twee leden zitting: Permanent Comité van Chr. Or ganisaties van Personeel in Publieken Dienst; Centrale van Hoogere Rijksamb- K Binnenland. De Chr. sociale conferentie. Slechte vooruitzichten voor de zuivelin dustrie. Relletjes te Amsterdam. Vierhonderd-jarig bestaan van den Raad van State. Buitenland. De zitting van den Volkenbondsraad ge sloten. Bezuiniging bij de Amerikaansche ma rine. tenaren; Comité ter behartiging van de Alg. Belangen van Overheidspersoneel A.C.O.P.; R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel; Centrale van Vereen, van Personeel in 's Rijks dienst; Centrale van Ned. Overheidspersoneel (G.N.O.P.). Een kleine commissie zal zich met de voorbereiding belasten. Slapte in de papier-industrie. De directie der Koninklijke Nederland- sche Papierfabriek te Maastricht heeft haar arbeiders aangezegd, dat als gevolg van den val van het pond sterling ver schillende Engelsche orders zijn geannu leerd. De uitvoering van de orders van 20000 K.G. voor Engeland, waaraan reeds was begonnen, is plotseling stopgezet. Aan de fabriek werd reeds twee dagen per week niet gewerkt. Thans zal dit drie of vier dagen worden, terwijl aan een gedeelte van het personeel ontslag is aangezegd. DE SALARIS-KWESTIE. In verband met de voorgestelde salaris vermindering wijst de Avondpost" o.m. op het reeds meermalen gesignaleer de feit, dat verschillende Kamer leden, die vroeger rijks-ambtenaar waren reeds vele jaren een belangrijk verlofs- tractement ontvangen, terwijl het volstrekt vast staat, dat ze in hun oude functie nooit zullen terugkeeren. Andere voor beelden van verkeerde royaliteit zijn èn het oploopen van verschillende pensioe nen uit verschillende hooge functies èn het gelijktijdig genieten van een (hoog) salaris uit de eene en (hoog) pensioen uit andere ambten. Wanneer de gevallen eens precies, met cijfers en al, bekend werden, zou het publiek meer dan verbaasd staan. Nog iets anders. We zijn in het „kost baar" bezit van een socialistisch afge vaardigde, die gelijktijdig opneemt: scha deloosstelling als Kamerlid, pensioen als oud-wethouder, verlofstractement (sinds. 23 jaar) als oud-ambtenaar. Tot voor kort had hij er ook nog presentiegeld als raadslid bij. Natuurlijk heeft hij als Ka merlid ook vrij reizen en recht op het pensioen, dat voor hem het maximum reeds heeft bereikt. Hij oefent bovendien een goede advocatenpractijk uit. Wij vragen ditmaal in het bijzonder aandacht voor het geval van den heer J. ter Laan te Rotterdam, niet met het oog op diens persoon, maar zuiver als geval. De heer Ter Laan was in 1929 lid van de Tweede Kamer (f 5000, vermeerderd met zijn verlofs-tractement als oud-amb tenaar), werd toen benoemd tot wethou der van Rotterdam (f 8000) en kreeg on middellijk pensioen als Kamerlid (f 2400). Hij hield echter het Kamerlidmaatschap open, voor het geval, nietwaar? hij wéér mocht stuivertje wisselen. De wet maakt dit mogelijk. In het particuliere leven kan dit niet; als men daar een nieuwe en goed-bezoldigde functie aanvaardt, geeft men (natuurlijk!) de oude prijs, maar in de politiek kan men onder bepaalde om standigheden de oude reserveeren, en het was dus het recht van den heer Ter Laan om dit te doen. Nu is hij als wethouder afgetreden: hij wisselde stuivertje met den heer Brautigam, en werd weer Ka merlid. Zijn pensioen als Kamerlid hield nu natuurlijk op, want hij kreeg de gewone schadeloosstelling wesr, saw nu krijgt V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1