DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Binnenland. Zoeklichtjes. Uit de Provincie, VAN DINSDAG 29 SEPT. 1931, Nr 305. 5e CHR. SOCIALE CONFERENTIE. Gisteravond te Lunteren aangevangen. In het Conferentie-oord van den Zen dingsstudieraad te Lunteren is gisteren avond de 5e Chr. Sociale Cursus, uitgaan de van de Commissie voor samenwerking tusschen de alg. Chr. sociale bonden en het G.N.V. aangevangen. Als leiders van den cursus treden op prof. dr J. R. Slotemaker de Bruïne en mr dr A. A. van Rhijn. De openingszitting stond onder leiding van den eerstgenoemden, die bij den aan vang deed zingen Ps. 138:4, waarna hij voorlas Habakuk 3, Ps. 130 en Ps. 33. Na te zijn voorgegaan in gebed sprak hij de Openingsrede uit. Als doel der samenkomst noemde Jjjj twee grootheden tusschen welke geen overeenkomst bestaat maar die wij toch in contact moeten brengen. 'tZijn onze geestelijk-zedelijke overtuiging en de ern stige economische crisis, die de wereld teistert. 't Is gewichtig dat wij weten wat onze overtuiging voor deze crisis zegt omdat de wereld behoefte heeft aan normen. Omdat het onze taak is ons geestelijk bezit reëel te maken en ook omdat er belangrijk meeningsverschil in onzen kring is. Spr. voegt aan dit laatste toe, dat hij dat vol strekt niet tragisch vindt, omdat als men het van het begin af met elkander eens is dit niet altijd 't bewijs is van verdieping, maar vaak van een zich tevreden stellen met frasen. Veelmeer omvattend dan de economi sche zijde zijn de sociale, nationale en po litieke oorzaken, die aan dezen crisis ten grondslag liggen. Daarom te meer moet de nadruk vallen op de zedelijk-geestelijke krachten die het Christendom kan bieden. Spr. wijst erop, dat er bij ons schuld is met betrekking tot de huidige moeilijk heden, omdat het bolsjewisme b.v. vrucht is van de West-Europeesche leer van de autonomie van den mensch. Van beteeke- nis is, dat de waarde van het zedelijk- geestelijke ook in niet-Ghristelijke kringen wordt erkend. Dat is een moedgevend verschijnsel met het oog op onze taak en den ernst der tijden. Ds G. J. Duijvendak, Ev. Luth. pred. te Bussum, ging hierna in een bidstond voor, waarbij hij sprak naar aanleiding van Joh. 15: 8. De tweede dag. Nadat ds G. J. Duijvendak ter inleiding van den dag een korte predikatie gehou den had over Ps. 139: 29 werd begonnen aan de behandeling van het onderwerp voor dezen dag aangewezen: Houding en taak der Chr. ar beidersbeweging in dezen tijd, Eerste inleider was de heer J. A. Schaafsma, secretaris van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Hij vatte zijn gedachtengang als volgt samen: 1. De christelijke arbeidersbeweging hebben wij te zien als een appèl van het christelijk geweten tegen de sociale en economische ongerechtigheid, zooals deze laatste zich openbaart onder den invloed van de moderne productiewijze. 2. Aanvankelijk is, onder de leiding der algemeens sociale bonden, zoowel tegen de liberalistische economie, als tegen de socialistische theorie van den klassen strijd, het principieele verzet tegen de ver schillende revolutionneerende (revolvee- rende) invloeden krachtig gefundeerd en in beginstadium georganiseerd. 3. Nadat, voor een deel uit de alge- meene sociale bonden, de christelijke vak beweging is opgekomen, kon met meer kracht en met meer succes aan den prac- tischen hervormingsarbeid op het sociale levensterrein worden deelgenomen door de christelijke arbeiders. 4. De houding der christelijke arbei dersbeweging wordt, onder alle omstan digheden, door deze hare afkomst en wording bepaald, terwijl haar taak in de eerste plaats een christelijk-cultureele is. 5. Meer onderverdeeld is haar taak als volgt te omschrijven: le. organisatie van een zoo groot mogelijk aantal christelijke arbeiders; 2e. invloed oefenen op de rege ling der arbeidsvoorwaarden, opdat in de verhouding tusschen werkgevers en werk nemers alle onrechtvaardigheid worde geweerd; 3e. invloed oefenen op de sociale wetgeving, in den ruimslen zin, zoodat daaronder ook valt, behalve sociale verze kering, zorg voor veiligheid en gezond heid, woningvoorziening, onderwijs en be vordering van het welzijn der opgroeiende jeugd; 4e. verleening van onderlinge hulp en bijstand aan de aangesloten leden, door middel van daartoe gestichte of nog te stichten instellingen; 5e. verbreiding van de kennis der beginselen, staat en presta tie der christelijke arbeidersbeweging, op voeding harer leden in sociale en econo mische kennis, inzonderheid voor zoover het betreft de jeugdige arbeiders, en door voering harer idealen ook in internatio naal verband. 6. In dezen crisistijd, die zich kenmerkt door geestelijke, politieke, economische en sociale ontwrichting, heeft de christelijke arbeidersbeweging in de eerste plaats de geestelijke basis harer werkzaamheden te verbroeden en voort te arbeiden in de his torische lijn, welke zich in haar bestaan afteekent. 7. Hierbij zal zij er op moeten werken, dat de sociale en economische positie der meest bedreigde groepen zooveel mogelijk worde beschermd. Vervolgens sprak de heer J. A. Bak ker, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Rede Bakker. Spr. zette allereerst uiteen wat hij on der de chr. arbeidersbeweging verstaat. Z.i. moeten daartoe gerekend worden allen, die op den grondslag van Gods Woord op komen voor recht en gerechtigheid in de aardsche verhoudingen en speciaal in de wereld van den arbeid. Daarna komende tot haar taak op maatschappelijk terrein, wees spr. allereerst op het ontdekken van misstanden en de bestrijding daarvan. Di rect stuiten wij daarbij', aldus spr., op een schrijnende tegenstelling tusschen ver schillende arbeidersgroepen. Spr. bedoelt tusschen de arbeiders werkzaam in de beschutte en die in de onbeschutte bedrij ven, oftewel tusschen land- en industri eels arbeiders. De landarbeidersgroep plaatsende te genover al de groepen, die in de beschutte bedrijven werkzaam zijn, komt spr. tot een gemiddeld loonverschil van 50 pet. Dit is een wanverhouding, waardoor de bestaande crisis wordt verscherpt en waardoor de eenheid in de arbeidersbe weging kan worden geschaad. In de beschutte bedrijven kunnen de loonen worden verhaald op de gemeen schap, in de vrije bedrijven is dat onmoge lijk. Nadat Spr. in dit verband meer bijzon der bij de moeilijkheden had stilgestaan, die het landbouwbedrijf ondervindt, kwam spr. tot de middelen die ter verbetering kunnen worden aangewend. Spr. noemde allereerst stopzetting van loonsverhooging in de beschutte bedrijven. De lasten op de bedrijven en op de ar beiders gelegd door belastingen zullen moeten worden verlaagd. Het is mede de taak der Chr. arbeidersbeweging bij de overheid aan te dringen op versobering en gezonde financieels politiek. Voor het landbouwbedrijf vraagt Spr. wegneming der crisislasten en van de las ten der soc. verzekering door stopzetting der fondsvorming. Als bijzondere maatregel noemt Spr. uitbreiding van het aantal boerderijen, die met rijksvoorschot gebouwd worden, credietverleening aan land- en tuin bouw enz. Voor den landarbeider worde de wo ningvoorziening met overheidssteun be vorderd evenals het kleingrondbezit, in den geest der landarbeiderswet. Aangaande de werkloosheid, die ver band houdt met de mechaniseering van den arbeid (welke als gunstig gevolg heeft, o.a. dat de loonen bij de productiekosten een minder groote rol spelen) en die nog wel lang zal duren, dringt spr. aan op voorziening, vooral door de overheid, liefst door het uitvoeren van productieve wer ken. Spr. dringt aan op samenwerking met de werkgeversorganisaties, meer dan de G. A. O. inhoudt, ter bespreking van de crisisproblemen als de rationalisatie, de handelspolitiek, ter bevordering van on zen export. Door samenspreking moet ook krachtig worden gewaakt tegen verla ging van het levenspeil van den arbei der en tegen de theorie van inkrimping der productie als oplossing der crisis. Ge zien de crisis van de tachtiger jaren is deze eisch geen dwaas idealisme, gezien de ontwikkeling sindsdien van den landbouw en zuivelproductie. Tenslotte wees spr. op de bijzondere taak van de internationale Christelijke arbeidersbeweging in deze dagen en op den plicht om door de ontwikkeling der zonde in'de wereld, zich de moed tot den goeden strijd niet te laten benemen. De Zuiderzeewerken. Met het gedeelte afsluitdijk tusschen Kornwerderzand en Breezand is men weer een heel stuk gevorderd. De geul be-oosten Breezand, „de blinde geul", is dichtgeko- men. In den volksmond wordt deze geul „De geheime geul" genoemd, welke be naming is ontstaan, doordat ettelijke ku bieke meters grond, welke hier gestort werden, door den feilen stroom meege sleurd zijn en alzoo op geheimzinnige wijze zijn verdwenen. Oorspronkelijk be droeg de diepte op deze plaats ongeveer zes meter, doch door den krachtigen stroom is de bodem dusdanig uitge- schuurd, dat de diepte tot circa zestien meter opgevoerd werd. Nu men echter in letterlijken zin het werk boven water heeft, zal binnen afzien- baren tijd ook de gewenschte kruinhoogte van den dijk bereikt zijn. Onder de Frie- sche kust rest dan nog, de opening be westen Kornwerderzand in de Midden- gronden dicht te maken. Deze opening be draagt 1K.M. Uit het metaalbedrijf. Uit Rotterdam wordt gemeld: Sinds de laatste vergaderingen van de Metaalbewerkers-organisaties met hun le den hebben de werkgevers ieder afzonder lijk in hun fabrieken een loonsverlaging afgekondigd, die op i (bij een enkele op 2 October) zal ingaan. Zooals bekend is hadden de werkgevers oorspronkelijk tien procent loonsverlaging over de geheele linie geëischt, welke eisch nadien, als gevolg van de afwijzende hou ding der organisties, gehalveerd werd. De definitieve afkondiging bevat weder om enkele concessies. In de eerste plaats zal voor hen, die geen volle 48 uur per week werken, een afglijdende schaal wor den vastgesteld, zoodat bij een werkweek van 47 uur 4 pet., van 46 uur 3 pet., van 45 uur 2 pet., en van 44 uur 1 pet. zal worden gekort, terwijl voor korter werk week geen loonkorting zal worden toege past. Bij enkele ondernemers is verder medegedeeld, ie dat de verlaging niet zal gelden voor de wandelaars, 2e dat voor de laagste loonen een tegemoetkomende houding zal worden aangenomen, en 3e dat de uurinkomens niet noemenswaard zullen worden aangetast. Bij Burgerhout is aangekondigd, dat de loonsverlaging thans niet zal ingaan, maar eerst, wanneer daar de 48-urige werk week weer wordt ingevoerd. Bij de A. P. C. is bekend gemaakt, dat de bestaande tarieven niet zullen worden verlaagd, maar dat het overige werk zoo veel mogelijk in tarief zal worden uitge voerd. Hier zullen de toppen van de hoog ste loonen worden afgenomen, in dien zin, dat die loonen van 72 op 69 cent worden verlaagd. Daarna zullen de loonen met 5 pet. worden verlaagd, waarna als com pensatie een premie van drie cent per uur zal worden gegeven. Dit beteekent tegen over de verlaging voor hen, die meer dan zestig cent verdienen, een verhooging voor hen, 'die minder dan zestig cent verdienen. De personeelen zullen nu in de komen de week afzonderlijk vergaderen, om een beslissing te nemen over de aankondigin gen, zooals die thans gedaan zijn." Belanghebbenden bij den export naiar Engeland. Te Amsterdam is een vergadering ge houden van belanghebbenden bij den ex port naar Engeland en andere landen, waar gewoonlijk in ponden-valuta wordt gefactureerd. Het doel der vergadering was, zoo mogelijk te komen tot een eens gezind standpunt ten aanzien van het al dan niet uitleveren op loopende contracten tegen betaling in ponden tegen den koers van den dag, alsmede ten aanzien van de afwikkeling van uitstaande vorderingen in ponden. Ter vergadering is het vraagstuk van verschillende kanten belicht, waarbij in 't bijzonder naar voren werd gebracht de op vatting, dat men bij het afsluiten van de contracten in ponden sterling bedoeld heeft ponden goud, en derhalve geen ge noegen behoeft te worden genomen met betaling in andere ponden. De vergadering vereenigde zich tenslotte met de conclusie, om bij de uitvoering van loopende contracten, waar mogelijk, van bovengeschetst standpunt te doen blijken en betaling op dezen voet te vorderen. Ter verdere uitwerking van het ter ver gadering naar voren gekomene en om te geraken tot een meer blijvend contact tus schen de vele bij de kwestie betrokken organisaties, werd voorshands uit de ver gadering een commissie aangewezen, wel ker taak zal zijn te geraken tot de samen stelling van een comité op breeder basis, waarin zooveel mogelijk de groote organi saties van belanghebbenden vertegen woordigd zullen zijn. Een kwaliteitsmerk op schoenen. Te Utrecht is een bijeenkomst gehouden van schoenwinkeliers en schoenfabrikan ten, waar de organisatie van 'n Nederland- sche schoenen-controle-station en de tech nische voorwaarden van een kwaliteits merk op schoenen zijn behandeld. Besloten is, dat organisaties van het publiek en schoenenwinkeliersbonden het controle-station stichten en fabrikanten van goed schoeisel als lid toetreden, hun productie onder controle stellen en dat schoeisel zal worden voorzien van een kwaliteitsmerk, waardoor de koopers zijn gewaarborgd voor het koopen van goed schoeisel. Tweede Kamerverkiezing. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken als lid van den heer A. B. Kleerekoper tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard dhr J. L. Fat her te Zutphen. Bruggenbouw in Zuid-Afrika. Aan de Gonstructiewerkplaatsen De Vries Robbé Co. te Gorinchem werd de zer dagen door de Zuid-Afrikaansche Spoorwegen de levering opgedragen van 13 spoorbruggen en den bouw van een kolenstation in de nabijheid van Pretoria In deze aangelegenheid is de bemidde ling van de commissie voor den Zuid- Afrikaanschen handel te Den Haag voor de betrokken firma van groot nut geweest Slachtoffer van de crisis? De directie der -N.V. H. Hartogs Mar- garinefabrieken te Oss heeft aan haar personeel laten mededeelen, dat de mar- garine-afdeeling over 4 weken zal worden gesloten. De afdeelingen slagerij en een gedeelte der vetfabriek zullen nog blijven bestaan. Gelijk bekend, behoort deze fabriek tot het Unileverconcern, zoodat het niet on waarschijnlijk is, dat deze opheffing een van de eerste gevolgen is van de daling van het pond sterling die de Nederland- sche industrie aan den lijve ondervindt. De salariskorting. Het permanente comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst heeft een onderhoud gehad met de Chr. Hist, en A. R. Tweede Kamerclub, ter bespreking van de door de regeering voorgenomen korting op de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. De verte genwoordigers det vijf bij het comité aan gesloten honden hebben zeer ernstig be zwaar gemaakt tegen dit voornemen, om dat zij van oordeel zijn, dat een eventueel tekort op de rijksbegrooting niet moet worden gedekt door een aantasting van het salaris, doch moet worden opgebracht door het geheele Nederlandsche volk naar draagkracht. Voorts herinnerden de vertegenwoor- digers aan den reeds in 1924 uitgesproken wensch, om het georganiseerd overleg, zoowel in de centrale commissie als in de bijzondere en dienstcommissies 'be voegd te verklaren inzake de organisatie en werkwijze bij de diensten en bedrijven, teneinde daardoor bezuinigingen te be reiken, waarbij het personeel vertrouwen heeft, dat voorstellen, die tot genoemd doel leiden, volkomen objectief en ver trouwelijk behandeld worden. De Raad van State 400 jaar. A.s. Donderdag zal het 400 jaar gele den zijn, dat Karei V den Raad van State instelde als bestuursorgaan voor de Ne derlandsche gewesten. De Raad van State zal dit feit Donderdagmiddag herdenken in een buitengewone vergadering, welke ook zal worden bijgewoond door Prins Hendrik en Prinses Juliana, en in wolke vergadering de vice-president, graaf vau Lynden van Sandenburg, een herden kingsrede zal houden. Tot het bijwonen van deze buitenget- wone vergadering zijn uitgenoodigd de voorzitters vein de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, de ministers, de staatsra den in buitengewonen dienst, de voorzit ter van de Algemeene Rekenkamer, het oud-lid van den Raad van State, mr Th. Heemskerk en de oud-ambtenaren van den Raad van State. Een onaangenaam verzuim. Zaterdagmiddag is te Waalwijk de poort van de fabriek van de N.V. Kley- berg en Pernot's Stoomschoenfabriek) „Hollandia" gesloten en zijn de 120 ar beiders dezer fabriek ontslagen. De oorzaak hiervan is niet gelegen in de malaise, maar in een onaangenaam verzuim, door de firma gepleegd. Op 1 Juli j.l. hield de N. V. n.l. krachtens art. 2 harer statuten op te bestaan en de di rectie had nagelaten maatregelen ter ver lenging te treffen. Het bestuur der N. V. heeft zich wel tot het Departement van Justitie gewend, maar dit was, naar wij vernemen, niet in staat, onmiddellijk de fout, door de N. V. gemaakt, te herstel len. Het Departement verklaarde zich be reid alle mogelijke medewerking te ver- leenen en zelfs een spoedwetje te doen voorstellen, maar de besprekingen tus schen de N. V. en het Departement zijn nog niet geëindigd. Voorloopig blijven de deuren van de fabriek echter gesloten. DE VERKLARING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK Naar aanleiding van de verklaring van d'e Nederlandsche Bank, afgelegd in ver band' met haar gestelde vragen, inzake d'e geleden verliezen op de poindenwissels vernam de N. R. Crt. bp haar aanvraag nader, dat de nadeelige yerschillen, ge rekend1 naar den huldigen stand van het pond, weliswaar zeer belangrijk zijn eenige tientallen millioenen guldens doch dat deze beneden de algemeene taxatie liggen. Er schijnt geen zekerheid te bestaan betreffende de juiste grootte der even tueel toch te lijden verliezen. En of deze uiteindelijk uitsluitend bepaald zullen wor den door den te maken koers van het pond sterling. Er is n.l. vóór de ineenstorting van het pond, met de Bank van Engeland over d'e pondenwissels in de deviezen- portefeuille van de Nederlandsche Bank gesproken. Vandaar de passage in, de ver klaring, dat de Nederlandsche Bank „alle reden (heeft), om aan te nemen, dat voor ons in de toekomst geen verlies op 'dit bezit is te duchten." Het is ons onbekend', zegt het blad, in hoeverre deze opvatting bewaarheid zal worden, en welke de beteekenis is, van het in het communiqué vermelde „bij zondere karakter" van het pondenbezit als goudwissel-portafeuille van een cir culatiebank, terwijl wij niet den "indruk kregen, dat hier eenige contractu eel© verplichting betreffende de goudswaarde aanwezig is. Het bezit aan pondenwissels zal na tuurlijk in geenen deele, zooals de ver klaring ook trouwens nadrukkelijk vast stelt, de Nederlandsche bank verhinde ren, haar taak als circulatiebank ten volle uit te oefenen. In zooverre is het dan ook zeer verstandig, dat de Nederland sche bank in deze tijden een geruststel lende verklaring afgeeft, al kunnen wij d'e passage, waarin geconstateerd wordt, dat de pondenwissels rente opbrengen, die een tijdelijk boekwaarde-verschil vanzelf amortiseeren, niet bewonderen. Tenslotte nog een enkele opmerking over .inflatie, die, volgens het communi qué noch aanwezig, noch te verwachten is. Inderdaad zal men als er geen druk van binnen af wordt uitgeoefend, en als het Nederlandsche publiek zijn hoofd koel houdt, niet voor een inflatie bevreesd behoeven te zijn. Er blijft echter nog d'e mogelijkheid van de z.g. „external drain", den druk van buitenaf, door het verboopen van Nederlandsche obligatiën en het opvragen van saldi. Een eventu eel tijdelijke sterke daling der Nederland sche obligatiën behoeft o.i. dian ook geen ongerustheid te verwekken, aangezien 'het hier voor een groot deel verkoopen van buitenlandsche zijde betreft en het in dit geval geheel verkeerd' zou zijn, de koer sen te steunen, daar dit zou beteeke- nen, dat de druk op den gulden grooter zou worden dan noodzakelijk. Ik zou niet durven zeggen, dat de groote beteekenis van de Christelijke Dag bladpers altijd ten volle wordt verstaan. Aan den anderen kant echter wil ik, nu de S.D.A.P. zoo geweldig de groote trom roert over wat zij op dit gebied van plan is, toch ook niet onderschatten wat ten opzichte van de Christelijke pers reeds bereikt is. Dat is nog niet zoo heel weinig. Er zijn als ik mij niet vergis niet min der dan 9 Antirevolutionaire dagbladen en 21 A.R. bladen die eens of tweemaal per week verschijnen. Dan hebben de Christ.-Historischen en de Staatk. Geref. nog een eigen dagblad en is er ook nog de „Amsterdammer", die een algemeen Chr. standpunt inneemt. Verder zijn er nogal eenige Chr.-Hist. weekbladen, het juiste getal is mij niet bekend, en boven dien een heel leger kerkelijke bladen, or ganen van Chr. vakorganisaties enz. Ik wil niet zeggen, dat het ideaal reeds bereikt is. Heelemaal niet. Er zijn nog dui- zende gezinnen waar alleen de zg. neutrale of vrijzinnige bladen trouw gelezen wor den en waar op de Bijbel vaak een blad ligt waarin wat Gods Woord leert bestre den wordt. Er is op dit gebied nog een groot tekort. Maar tegelijkertijd mag toch worden geconstateerd, dat b.v. de A.R. partij naar verhouding op dit gebied voor de S.D.A.P. niet op zij behoeft te gaan. OPMERKER. De centrale commissie voor autobe stuurders, ingesteld door de K. N. A. C., A. N. W. B., B. B. N., Unie van transport arbeiders-vakopleiding en Ver. v. Direc ties van Nijverheidsscholen, zal in October as. wederom examens afnemen ter ver krijging van het Groot-Diploma. Daar het bezit van dit diploma reeds aan zeer velen een goede betrekking heeft bezorgd en door de deskundigen op hoogen prijs wordt gesteld, verzoekt de commissie ons wel de aandacht te willen vestigen op de in dit blad voorkomende advertentie. Verplaatst met ingang van i Oct. a.s. de besteller bij den post-, telegraaf- en te lefoondienst D. Lauws, van Meliskerke naar Zoutelande. Middelburg. Gisteren was de loodgie ter M. op het dak van het Oost Indisch huis bezig een zware rol lood te ver plaatsen, waarbij gebruik werd gemaakt van stokken, die in de rol waren gestoken. Bij het nemen van een bocht schoot de stok, dien M. vast had, uit de rol; daar door verloor M. zijn evenwicht en viel achterover van het dak in den tuin van dhr Mr van Andel. De ongelukkige had zijn linkerarm en zijn rechterpols gebro ken en klaagde over hevige pijnen in de lenden. Nadat Dr Scheps de eerste hulp had verleend, is M. per brancard naar het gasthuis overgebracht. Aan het gemeenteverslag over 1930, dat ditmaal begint met een goede foto van de hoofdstraat, ontleenen wij het volgende: Een groote opleving in bet bouwbedrijf viel dit jaar niet te bespeuren. Wel wer den weder, zooals in de laatst vooraf gaande jaren, eenige heerenhuizen en middenstandswoningen gebouwd. Aan goede woningen in den prijs van f 3 tot f 10 per week blijft nog steeds behoefte bestaan. Behalve de passagiersboot op Rotter dam kwamen er hier 2894 binnenschepen met een gezamenlijken scheepsinhoud van 355.886 kub. M. De buitenlandsche scheepvaart bepaal de zich tot 14 schepen met hout met een totalen inhoud van 35.113 kub. M. tegen 14 schepen en 33.516 kub. M. in 1929. Vanwege het gemeentebestuur zijn geen biljetten „besmettelijke ziekte" aange plakt. De ontsmettingsdienst ontsmette 14 woningen voor roodvonk, terwijl in het gasthuis voor deze ziekte 2 zalen werden ontsmet. Op de gemeentebegraafplaats werden 189 lijken begraven, op de Israëlietische begraafplaats 3 en op de R. K. begraaf plaats 16, terwijl 23 personen elders zijn begraven. In totaal werden 7 kinderen voor de eerste maal kosteloos gevaccineerd voor pokken. De politie maakte in 1930 in totaal 656 processen-verbaal op tegen 596 in 1929. Wegens dronkenschap zijn 64 mannen tijdelijk in bewaring gesteld en 6 naar hunne woningen overgebracht, aan 52 personen werd nachtverblijf verleend en 33 personen bielden aan bet bureau ver blijf, verdacht van misdrijven; 20 perso nen zijn aan den officier van Justitie voorgeleid en 1 vreemdeling is van uit deze gemeente uit het Rijk verwijderd. Er hadden 81 aanrijdingen plant's^ waarvan 2 met zwaar lichamelijk letsel en 1 met doodelijken afloop. In het deel, gewijd aan de brandweer, wordt o.a. herinnerd aan het aanbieden van den auto-brandspuit voor 't „Brand weerfonds 7-Xn-29". Het Hooger onderwijs kostte de ge meente f 30.794; het Middelbaar onder wijs f 14.296; de avondschool voor N. 0. f 3370; de Ambachtsschool f 25.555; de industrie- en huishoudschool f 13.352; de Bakkerscursus f 183; voor de Ambachts school werd v. d. buitengemeenten 12.228 gld. en voor de huishoudschool f 1861 terug ontvangen, doch aan andere ge meenten voor het N. 0. betaald f 3278.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5