No. 305 Dinsdag 29 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Dlxeotenr-HoofdreAactoari R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers innaai*» <0.05 Prijs der Advertentien: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Godslastering. Acht en twintig predikanten der Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam hebben zich geroepen geacht een vlammend pro test de wereld in te zenden tegen de grove godslastering in „De Tribune" van 19 Sept. 1.1. En geen wonder. Na de grove beleedi- gingen onze Koningin aangedaan in een vorig nummer, wordt nu de maat volge- meten door den Heiland der wereld op de meest laaghartige en verfijnde wijze te lasteren en Zijn discipelen en Zijn kruis te onteeren. Waar moet het heen met land en volk, als zulke dingen geduld blijven? vraagt men. Men weet: een wetsontwerp tegen de godslastering ligt gereed. Zullen de vrijzinnige Christenen, die verbolgen zouden zijn, als men hun den Christen- naam niet gunde, nog volharden in hun verzet tegen een wetsontwerp, dat be doelt smalende Godslasteringen strafbaar te stellen? Moet de woede en de haat van de revo lutiepredikers tegen Christus nog langer straffeloos kunnen worden losgelaten? Moet in ons land, waar het licht der Reformatie eens zoo helder van den kan delaar straalde, waar met Christus' naam in de Regeering werd gerekend en nog in de Staatsstukken wordt erkend, dat alle gezag afdaalt van den Vader van onzen Heere Christus, een dergelijke haatsuiting tegen den Gezalfde nog langer straffeloos worden geduld? Trots alle verzet tegen de wet tegen de godslastering, mogen deze strafbepa lingen spoedig een plaats in het Staats blad vinden! China en Japan. Uit Nanking wordt gemeld, dat stu denten, die het met de houding van den Volkenbond nopens het conflict tusschen China en Japan oneens zijn, Wang, den minister van buitenlandsche zaken, over vallen hebben, en hem levensgevaarlijke kwetsuren hebben toegebracht. De aanslag op Wang vond plaats na dat studenten een betooging hadden ge houden tegen het beleid van de regeering en van Wang inzake het incident met Ja pan. De studenten begaven zich toen naar het departement van buitenlandsche zaken en sloegen er de meubelen en de ruiten stuk. Men had er bij Wang op aangedrongen dat hij zou vluchten, maar hij had geant woord op zijn post te zullen blijven, zelfs indien dit hem het leven zou kosten. Toen vond de aanslag plaats. Het leven van Wang loopt geen gevaar. Hij is naar zijn woning overgebracht, wel ke streng bewaakt wordt. Uit Tokio wordt gemeld, dat het Japan- sche kabinet de zending van oorlogssche pen naar China overweegt. De chef van den marinestaf, die voor de manoeuvres afwezig was, is in verband met de drei gende ontwikkeling in China naar Tokio teruggeroepen. De volkenbondsraad is gisteren weder om bijeen geweest voor de bespreking van het conflict tusschen Japan en China. Al spoedig ving wederom de gedachten- wisseling in een meer polemischen vorm tusschen China en Japan aan, waarbij echter met vreugde vast te stellen was, dat van beide zijden op welwillender toon dan verleden week gesproken werd. Yoshizawa (Japan) deelde, wat den fei telijken toestand betreft, mede, dat weder- o® een verbetering in den toestand is ingetreden en dat de terugtocht der Ja- pansche troepen heeft aangehouden. De Japanner dankte de Chineesche re geering voor haar verklaring, dat zij de volledige verantwoordelijkheid voor de veiligheid der Japanners na den terug tocht der Japansche troepen op zich neemt. Een dergelijke toezegging is echter he laas onvoldoende, daar er intusschen voorbeelden uit de laatste jaren bestaan, dat de Chineesche regeering niet in alle Provincies van haar reusachtig rijk den toestand geheel beheerscht. De Japansche regeering moet dus, voor dat zij de troepen geheel terugtrekt, nog °P andere wijze de zekerheid verkrijgen, dat de Chineesche autoriteiten ter plaat se inderdaad in staat zullen zijn, de orde te handhaven. Na deze 'rede antwoordde ook Sze (China) op veel zachteren toon dan voor heen. De Chineesche gedelegeerde verklaarde zich bereid, niet langer aan te dringen op de zending van een neutrale enquête commissie. Hij hoopte, dat Japan zijner zijds thans erin zou toestemmen, dat de volkenbondsraad aan Japan en China hulp zou verleenen bij hun besprekingen over de bespoediging van de ontruiming van het door de Japanners bezette ge bied. Een lange discussie, die bijna twee uur duurde, werd toen over dit voorstel ge houden. Ten slotte trachtte Lord Cecil een be middelingsvoorstel te doen aannemen in dezen zin, dat de onderhandelingen voórloopig alleen tusschen Japan en Chi na zouden worden gevoerd, doch dat, in dien een overeenstemming tusschen hen niet te bereiken zou zijn, de hulp van onpartijdige, door den volkenbondsraad benoemde, personen zou ingeroepen wor den. De partijen spraken zich nog niet uit drukkelijk over dit bemiddelingsvoorstel uit Het zal opnieuw ter sprake komen in de volgende raadsvergadering, die waarschijnlijk Woensdag zal gehouden worden. Een later bericht is weer minder gun stig. Het bericht over de voorgenomen proclamatie van de onafhankelijkheid van Mandsjoerije heeft in volkenbonds kringen groote onrust veroorzaakt, daar hierdoor in het Chineesch- Japansche conflict een nieuwe ernstige toestand zou worden geschapen. Zitting van het Engelsche Kabinet. Het Kabinet heeft gedurende 214 uur vergaderd. Men bewaart de strengste ge heimhouding over wat er gebeurd is, in afwachting van het bezoek, dat Mac Do nald morgen aan den Koning zal bren gen. Men meent echter te weten, dat de te nemen beslissing over de algemeene ver kiezingen het voornaamste punt van be spreking heeft uitgemaakt. Er is geen be sluit genomen. De kwestie werd uitge steld tot een volgende vergadering, die waarschijnlijk morgen vroeg zal plaats hebben. De flnanclëele crisis In Engeland. Snowden heeft in het Lagerhuis vor- klaard, dat het opgeven van den gouden standaard door Portugal en de Noorsche rijken geen onmiddellijke gevolgen voor het pond sterling zou hebben. Er was geen gevaar voor inflatie, mits men zich niet door de tijdelijke fluctuaties van het pond zou laten beangstigen. Met mede werking van de beurscommissie had de regeering maatregelen genomen om even- tueele speculatie van buitenlanders in ponden-deviezen tegen te gaan. Mac Donald deelde nog mee, dat de re geering in dagelijksche verbinding stond met de groote importeurs en grossiers en dat ook op dit terrein weinig ruimte zou overblijven voor speculaties of prijsop drijving. Er waren voldoende voorraden tarwe, thee, suiker enz. aanwezig en de groote handelshuizen zouden voor vol doende bemarkting zorg dragen. Bij de voortgezette bespreking van liet bezuinigingsontwerp heeft het Lagerhuis met 296 tegen 243 stemmen het amen dement der Arbeiderspartij verworpen, om uit het voorstel de bepaling weg te laten, die o.a. de werkloosheidsuitkeering met 10 pet. vermindert. Op een vraag in het Lagerhuis naar de mogelijkheid van terugkeer tot de gou den standaard, heeft Snowden nog ge zegd, dat deze vraag voorbarig was, zoo dat er geen antwoord op gegeven kon worden. De eventueele terugkeer zou af hangen van omstandigheden in de toe komst, zoowel in binnen- als buitenland, welke geen regeering met eenige kans van zekerheid voorspeHen of vooruitzien kan. Geen Inflatie-politiek in Duitschland. In de vergadering van het Verbond van Spaarbanken heeft de rijkskanselier dr Brüning een rede gehouden, in welke hij o.a. het volgende zeide: De wereldcrisis heeft een omvang aan genomen, die de openbare meening in breede kringen heeft verrast en onrust heeft gewekt. Wanneer een standaard valuta der wereld aan het wankelen gaat, lijn de gevolgen niet te overzien. Zij grij pen onmiddellijk of middellijk in lang zaam of snel tempo op ernstige wijze in het economisch leven in. De regeeringen staan voor belangrijke beslissingen, welke misschien de econo mische ontwikkeling voor vele jaren kun nen bepalen. De valuta moet in Duitsch land onverzwakt gehandhaafd blijven. De regeering zal daarom in samenwer king met de Rijksbank alles doen om de valuta op haar tegenwoordig peil te hand haven. Zeker mogen vele kringen van een da ling van de waarde der valuta nieuwe im- pulzen voor het economische leven ver wachten. Zij mogen in hun opvatting ver sterkt worden door de gevolgen van de daling van het Engelsche pond, doch daarbij moet onmiddellijk worden opge merkt, dat dergelijke gevolgen van voor- bijgaanden aard zullen zijn. Doch in Duitschland staan de zaken geheel anders dan in het Britsche rijk. Een arm land moet verstandig zijn. Wanneer men er in slaagt hetzelfde te bereiken zonder daling van de valuta, dan zal de toestand beter zijn. De ontwapenings-vacantie. In de redactie-commissie der derde (ontwapenings) commissie van den Vol kenbond is een compromis bereikt, krach tens hetwelk zal worden verzocht, dat de staten van 1 November a.s. af van alle maatregelen, die hun bewapening zouden kunnen verhoogen, zullen afzien. Den sta ten zal worden verzocht, vóór i November een desbetreffende verklaring aan het secretariaat-generaal te doen toekomen. In de onder voorzitterschap van minis ter Munch gehouden zitting der ontwa peningscommissie wees de Poolsche ge delegeerde Sokal er nog op, dat in ver band met de ernstige economische crisis op het oogenblik wel geen enkele staat tot het doen van nieuwe bewapeningsuitga ven zal besluiten. De voorzitter Munch deed een beroep op alle gedelegeerden, om de voor een welslagen der ontwapeningsconferentie vereischte gunstige atmosfeer te schep pen. Het Fransche bezoek aan Berlijn. Officieel wordt medegedeeld: De Fransche minister-president en de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken zijn naar Berlijn gekomen om het bezoek te beantwoorden dat hun indertijd te Parijs gebracht is door den Rijkskanse lier en den minister van Buitenlandsche Zaken. Het was tegelijkertijd de bedoeling hun vroegere besprekingen tot een resul taat te brengen. De vertegenwoordigers der beide regee ringen hebben opnieuw uitdrukking gege ven aan hun overtuiging dat hun doel is de tot standkoming van vertrouwensvoller betrekkingen tusschen de beide landen. Zij zijn van meening, dat de economische crisis, waaronder thans de geheele wereld gebukt gaat, het dringend noodzakelijk maakt voor alles op economisch gebied hun bemoeiingen te vereenigen, om op lossingen te vinden ter leniging van den nood. Het komt den Duitschen en Franschen ministers noodzakelijk voor een bizonder orgaan te scheppen, waarvan de werk wijze tastbare resultaten belooft te zullen geven. Dienovereenkomstig zijn zij over eengekomen een gemengde Duitsch-Fran- sche commissie te vormen. Bovendien zal een gemeenschappelijk permanent secre tariaat-generaal worden ingesteld. De commissie heeft tot taak alle econo mische vraagstukken, die voor beide lan den van belang zijn, te onderzoeken. Zij zal voor alles de mogelijkheid nagaan de reeds bestaande economische overeen komsten te versterken en uit te breiden en nieuwe overeenkomsten aan te gaan. Zij zal den huidingen stand van het han delsverkeer tusschen de beide landen on derzoeken om de sinds het van kracht zijn van het handelsverdrag van 1927 op gedane ervaringen ten nutte te maken. Zij zal voorts gemeenschappelijk naar nieuwe afzetmogelijkheden zoeken. De vertegenwoordigers der beide lan den stellen er prijs op duidelijk te verkla ren, dat hun optreden zich niet richt te gen het bedrijfsleven van een of ander land. Zij verklaren dat zij de oplossing niet zullen zoeken op het gebied van ta- rievenverhooging. De vertegenwoordigers der Duitsche en der Fransche regeering zijn er van over tuigd, dat zij hiermede den hoeksteen voor een groot werk van opbouw hebben gelegd. Met de receptie, welke gisteravond in het Fransche gezantschap plaats had, liep het bezoek der Fransche ministers ten einde. Van morgen keerden zij naar Pa rijs terug. De gestolen standaard-meter. In September 1914, nadat de Duitsche troepen Brussel hadden bezet, werd, trots het verzet der Kamerambtenaren, door een Duitsch officier beslag gelegd op den in het Kamergebouw te Brussel bewaar den Belgischen „standaardmeter". Deze was geheel uit platina vervaardigd en vertegenwoordigde een waarde van ruim 40.000 francs. Na den oorlog eischte de Belgische regeering de teruggave van de kostbare maat, welke echter onvindbaar bleek te zijn geworden. Enkele dagen ge leden kwam de eindelijk, in Duitschland terug gevonden standaardmeter weer in het bezit der Belgische autoriteiten en werd hij, na verificatie, in zijn oude kist gelegd. De kist werd gesloten met drie sleutels, waarvan een in het bezit blijft van de Kamer, een tweede van den Se naat en een derde van den minister van nijverheid en arbeid. De Belgische begrooting voor 1932. Gistermiddag is te Brussel 'n ministerraad gehouden om definitief de begrooting voor 1932 vast te stellen. De regeering heeft besloten voor een bedrag van 1.2 milliard francs te bezuinigen op een begrooting, welke in 1931 elf milliard bedroeg. De be grooting is in evenwicht gebracht en zal een overschot van 50 millioen opleveren. De meeste begrootingsposten zijn ver laagd en vooral die, welke betrekking hebben op publieke werken. Men voorziet geen verlaging van de ambtenaarssalaris sen, die in Juni j.l. met het oog op de ver laging van de kosten voor het levenson derhoud reeds met 6 pet. zijn verminderd. De pensioenen hebben toen eenzelfde ver laging ondergaan. De credieten bestemd voor de verdedigingswerken aan de Oost grens worden tot de begrooting van 1933 verschoven. (Tel.) Korte berichten. Te Luzern is bij een luchtvaart-de monstratie een toestel, bestuurd door den kunstvlieger Gerber uit Zurich, in de me nigte geland. Er zijn 3 doodea en 20 ge wonden, o. w. 3 4 zwaar. Zondagmiddag is de Oderdijk bij 't dorp Krempa over een lengte van onge veer 200 M. weggeslagen. Deze dijk, die reeds het vorig jaar zwak stond, was uit gebrek aan middelen niet voldoende her steld. Verscheidene dorpen en gehuchten loopen gevaar overstroomd te worden. AHe pogingen om het gat te dichten zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. In de nabijheid van het gebouw van de Kamer te Madrid heeft de politie een man en een vrouw met een bom aange houden op het oogenblik, dat de man bezig was de lont daarvan aan te steken. De man heeft dienst gedaan bij het corps der guardia civil, waaruit hij verwijderd is; hij is anarchist vaü overtuiging. Volgens de berichten van de laatste dagen ontwikkelen de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Rusland over een modus vivendi in de handelsbetrekkin gen zich in de laatste dagen zeer gunstig. De voornaamste punten van de voorloo- pige overeenkomst staan vast. Zondag is in geheel Italië het feest van den druivenoogst gevierd. Te Rome werden groote optochten gehouden. Deze door de fascistische regeering ingestelde feesten behooren tot het program der landbouwpropaganda. L'Oeuvre deelt mede, dat de Engel sche vertegenwoordiger bij den Volken bond, Lord Robert Cecil, namens den Volkenbond den voormaJigen Franschen minister-president Herriot het presidium van de voorbereidende commissie voor de Ontwapeningsconferentie heeft aangebo den. Heden zal het werk in de steenkool mijnen nabij Rijssel worden stilgelegd, 15.000 arbeiders worden hierdoor getrof fen. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 3 uur eindigt de zomertijd. De klok ken moeten dan één uur worden achteruit gezet. Binnenland. Verklaring van Minister De Geer. De loon-onderhandelingen in het metaal bedrijf. De Ghr. sociale conferentie te Lunteren geopend. Banken in moeilijkheden. Buitenland. Het Chineesch-Japansch conflict. De financiëele crisis in Engeland. Geen inflatie-politiek in Duitschland. De Fransche ministers uit Berlijn ver trokken. Opheffing van den gouden standaard in Denemarken. Goes. Chr. B es tur enb ondl. Gister avond! vergaderden de Besturen van de bij den Chr. Besturenbond aangesloten organisaties in d'e melksalon-Bustraan. De voorzitter, d'e heer A. de Lange, opende de goed "bezochte vergadering en kon weer twee pas toegetreden organisaties, n.l. d'e afdeelingen Kapel! e en Nieuwdorp van d'en Ned. Chr. Landarbeidersbond verwelkomen. Spr. wees op den krachti- gen groei d'er Chr. vakbeweging, Ook in Zeeland, herinnerde aan den gebonden Chr. socialen landdag en deelde mede, dat volgende week getracht zal worden een afd'eeling van den Chr. Kantoor- en Handelsbediendenbond op te richten en dat binnenkort een toogdag van den Chr. Landarbeidersbond te Goes zal worden gehouden. Nadat de ingekomen stukken waren af gehandeld, bracht de secretaris, de heer C. K. Maartense, verslag uit van de te Middelburg gehouden districtsvergadering vian d'e Zeeuwsche Chr. Besturenbonden. In alle plaatsen, waar een Chr. Besturen bond is gevestigd, zal in de eerste helft van "November een propagandarvergade- ring worden gehouden. (Te Goes op Vrij dag 13 November). De tweede helft van die maand is voor huisbezoek bestemd. Besloten werd' verder omi In de a.s. wintercampagne weer een lezing, zoo mo- gel ijk een film-avond en een of meier cursus-avonden te houden. Ten slotte werden over de staking 'bij de firma A. S. J. Dekker uitvoerige be sprekingen gevoerd' en werden enkele be sluiten dienaangaande genomen, die aan d'e aangesloten organisaties, aan het Chr. Nat. Vakverbond en aan den Chr. Bond van Houtbewerkers en Meubelmakers zul len worden medegedeeld. Helnkenszand. Gisteren had de loon- dorscher A. v. L. alhier het ongeluk zoo danig met zijn hand in de dorschmachine te geraken, dat een vinger van de rechter hand werd verpletterd en van twee andere de toppen werden afgesneden. Dr. Griep verleende direct hulp, doch achtte het raadzaam dat in het ziekenhuis te Goes de hand verder behandeld werd. Domburg. Op een door de pachters ge daan verzoek heeft het Burg. Armbestuur alhier besloten, de pacht der landerijen met een derde te verlagen. Zoutelande. Met ingang van 1 Oct. a.a. wordt het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor alhier omgezet in een post-, telegraaf- en telefoonstation. Poortvliet. Dhr A. E. alhier liep met twee andere personen door een wei toen plotseling een stier op hem af kwam, en dhr E. in een put wierp, een der andere personen, die het dier wilde kalmeeren, werd opgepakt en in het prikkeldraad ge slingerd. Hij kwam er met gescheurde kleeren af. Het dier is toen direct opge ruimd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1