DE ZEEUW Om het Eeuwige Rijk. TWEEDE BLAD. HET ADRES A. WILKING Wat er deze week voorviel Brieven uit Middelburg, FEUILLETON. Uit de Provincie Zoeklichtjes. (Wordt vervolgd.) A VAN ZATERDAG 26 SEPT. 1931, Nr 303. Een week vol spanning ligt achter ons. Terwijl er in ons land in verband met de aangekondigde maatregelen om het dreigend tekort over 1932 te dekken heel wat hoornen werden opgezet over de vraag of er toch wel van een financieele crisis kan worden gesproken kwam uit Engeland het even onverwachte als schokkende bericht dat de beurs gesloten was en dat de gouden standaard was losgelaten. Een schokkend bericht dat plotseling de ernst van den toestand fel belichtte, en dat met name in financieele kringen groote onrust bracht. Of liever die onrust was er al. Dat bleek wel uit de ongekend sterke koers- wisseling op de beurzen eenige dagen té voren. Welken invloed dit besluit van de En- gelsche regeering zal hebben valt niet te voorspellen. Het oogenblikkelijk gevolg is, dat er in Engeland eenige ontspanning is ingetre den en dat, waar practisch over heel de linie de loonen verlaagd zijn en de in voer uit het buitenland bemoeilijkt, di verse bedrijfstakken er gunstiger voor staan. Onze textielfabrieken beginnen zich dan ook al ongerust te maken over de sterke concurrentie van Engelsche zijde. En in Frankrijk heeft men al uitgerekend dat het loslaten van de gouden standaard voor Frankrijk een direct verlies betee- kent van ongeveer 2 milliard. Het is hier niet de plaats, om op deze zaak verder in te gaan, maar dit is wel duidelijk, dat wat in Engeland gebeurde, een zeer ernstig crisisverschijnsel is. En daarbij1 kwamen in den loop der week nog de berichten over een conflict tusschen China en Japan. De laatste be richten luiden gelukkig iets gunstiger. Er schijnt kans te zijn, dat het met een sisser afloopt. Nu, dat is ook te hopen. Want het is ondenkbaar, dat een militair conflict tot deze beide landen beperkt zou blijven. Rusland zou waarschijnlijk dan ook een woordje meespreken, terwijl het voor Amerika ook weieens moeilijk zou kunnen worden de hemden thuis te houden. In Genève wordt intusschen nog steeds gepeinsd over de mogelijkheid om te ko men tot beperking van de bewapening. De kans, dat'er op dit gebied iets van be- teekenis bereikt zal worden, is echter zeer gering. Het onderlinge vertrouwen is nog niet groot. En het is niet onmogelijk, dat straks zal blijken dat de ontwapenings conferentie die in het voorjaar van 1932 zal worden gehouden, reeds mislukt is voor ze geopend wordt. In ons land is voorloopig nog in hoofdzaak in de kranten de strijd be gonnen over de voorgestelde bezuinigings maatregelen. We zullen daar straks wel meer over hooren. Er worden door de di verse organisaties reeds protestmeetings enz. voorbereid en in het parlement zal ook wel menig woord vallen voor de Re- geeringsvoorstellen worden goedgekeurd. In één opzicht staat de Regeering sterk. Er m o e t fets gebeuren. Het tekort moet worden gedekt. Daarover zijn alle partijen het eens. Laten we hopen, dat de te houden beraadslagingen er toe mogen leiden, dat straks ook omtrent de midde len die tot het begeerde doel kunnen lei den, eenstemmigheid bestaat. LXXV. Amice, De zoo lang verwachte verrassing is eindelijk gekomen. Ondanks het geroep: „Vrede en geen gevaar, het zal nog wel 23.) _o— De tempel van Diana mocht zeker wel tot één der wereldwonderen gerekend worden naar zijn schoonheid en pracht. De bouw er van had twee honderd en twintig jaar geduurd. Honderd veertig meter lang en zeventig meter breed, zag men het groote marmeren gebouw reeds °P mijlen afstand uit zijn omgeving op blinken, zoodat geen pelgrim, die zich derwaarts begaf, zich in de richting zou vergissen. Toen Sisiona tenslotte haar draagstoel verliet, stond ze dan ook mi miten lang in stille bewondering verdiept want, ofschoon haar oogen gewend waren ami grootsehe kunstwerken en pracht, overtrof deze tempel van de godin der jacht alles, waarop Rome kon bogen. De geheele tempel was eigenlijk om een klei ne cel gebouwd, waarin zich het altaar van de godin bevond. Hieromheen for meerden zich lange rijen pilaren, welke zich tot twintig meter in de lucht verhie ven, alle vervaardigd uit een enkel blok marmer, jasper, of porfier, geschenken van koningen, want alle rijken in Azië hadden bijgedragen in den bouw van de zen schitterenden tempel. Honderd «even meevallen!" etc., is nu afdoende geble ken, dat onze droefgeestige voorspelling, omtrent den toestand der rijksfinanciën alleszins juist was. Het tekort voor den dienst 1932, wordt aanvankelijk niet min der geraamd dan 75 millioen gulden. Gelijk tengevolge van de veel lagere aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting kon verwacht worden, moest de opbrengst der Rijksmiddelen voor 1932, vergeleken bij dit jaar f63 millioen lager worden ge raamd. De ook in dit blad, per ingezonden stuk, gevoerde bewering, dat die aangifte „nog wel meeviel", is een onwaarheid ge bleken. Tenzij alleen in het belasting- district Middelburg zulks het geval was en in het overig deel van Nederland niet. Doch, als wij om ons heen zien en letten op uitgesproken faillissementen en aan gevraagde surséances van betaling, dan zal het op ons eiland wel even treurig, zoo niet treuriger zijn in de financieele we reld, dan elders in ons Vaderland. Er zijn van die optimisten, die langen tijd vol harden in hun idealistischen kijk op de zaken, totdat zij in hun eigen porte- moxmaie gevoelig worden getroffen en dan eerst Aul roepen. Maar dan 'zijn er ook velen, evenals in 1925 geschiedde, die den Minister van Financiën de schuld geven en bij de algemeene Kamerverkiezing lie ver hun ste muitbrengen op rose of rood, inplaats van op den man, tot wiens partij zij tot dusver behoorden. Als nieuwste nieuws op finanieel ge bied kan nog worden medegedeeld, dat de Rijksmiddelenstaat over Augustus 1931 een ver van gunstig beeld vertoonde. Bij 8/12 der raming blijft de opbrengst over dit jaar bijna 14 millioen ten achter. Dit wordt dus over 1931 ruim 20 millioen. Men heeft gezien, hoe de minister van financiën zoowel het geraamde, als het feitelijke tekort tracht in te 'halen: 2 pet. meer op de invoerrechten; 3 cent per liter benzinebelasting (een prachtige uitvin ding!); besnoeiing op allerlei uitgaven; een salarisverlaging van 7 millioen, een ten deele gebruik maken van het batig saldo over 1929. Na al deze bekrimpingen blijft nog een tekort van 2K millioen over. Voor de 'Rijksambtenaren is de inkor ting van hun salaris wel wat hard, voor al nu de gemeenteambtenaren in de plaat sen, waar er, dank zij den invloed der socialisten, maar op los is geleefd, hun volle inkomen behouden. Toch zullen vele gemeentebesturen, waar de financieele toestand even ellendig is als die van het Rijk, ook op 'die ambtenaarsinkomens moeten gaan bezuinigen. Voordat spe ciaal Amsterdam daartoe overgaat, zal er echter nog wel wat water door het IJ loopen. Men kan de groote schare van gemeenteambtenaren, op wier stemmen men tot dusver steunde, niet zoo op eens straffeloos van zich vervreemden. Wanneer men let op het oordeel van zoovele couranten en partijbladen over de millioenenrede van minister de Geer, zul len in 's Lands raadszaal de stukken er nog wel afvliegen, eer de maatregelen tot bezuiniging en saneering van 's Lands middelen hun beslag zullen hebben ver kregen. Het voorbeeld van Mac Donald en de zijnen in Engeland zal, evenmin als daar door de mannen van de vloot, ook in Holland nog niet zoo direct worden gevolgd. Iedereen wil wel als het noodig is .bezuinigen als het maar niet gaat te zijnen koste. En daarom zijn er velen die verlangen dat het reservepotje van vroe gere dienstjaren eerst nog wat krachtiger zal worden aangesproken dan de minister zich voorstelt en, naar zijne meening, zonder gevaar voor de komende jaren kan geschieden. De debatten in de Ka mers zullen in het aangevangen zittings jaar wel hoofdzakelijk over de finantiën loopen, alsmede over de al of niet ge- wenschte vermindering der salarissen. Inmiddels werkt de malaise door tot het bittere einde. Wie gewoon is des avonds den effectenkoers te raadplegen van de Amsterdamsche beurs, dien rijzen de ha ren te berge. Niet de fondsen van den tweeden of derden rang, doch de waarde papieren van den eersten rang, zooals die van de Nederl. Bank, de Nederl. Handels maatschappij, de Javasche Bank en an dere groote banken dalen iederen dag op de meest onrustbarende wijze. Milliar- den worden door de bezitters verloren. En al die verliezen druipen af op de ban ken in de provincies. Voor hem die ge en twintig zuilen waren, in dubbele rij in den vorm van een rechthoek opgesteld. Daarbinnen bevond zich de eigenlijke tem pel met zijn deuren en zolderingen van kostelijk cederhout en overladen met kunsttropheeën, die nergens in de wereld haars gelijke vonden. Een schilderij van Apelles, waarop Alexander de Groote was afgebeeld, hing aan den eenen wand. Het prachtige altaar van Pariaansch marmer rijk versierd met goud en juweelen, was gebeeldhouwd door Praxiteles. Krijgs lieden brachten hier hun tropheeën, ter wijl de mannen des vredes hier gewijde offers brachten of gouden standbeelden oprichtten. Flaminius en Sisidona kwamen niet met leege handen; maar hun rijke gif ten schenen pover naast al die praal en pracht en schoonheid, die men hier over al om zich heen zag; maar ze wierpen hun wierook ïn de vlammen, zagen toe, hoe het kostbare goed langzaam in rook veranderde en maakten zich dan klaar om den tempel zelf binnen te treden om het wondervolle beeld van de godin zelf te zien; want als de tempel en alles wat er bij hoorde zoo prachtig was, hoe schoon moest dan de godheid zijn, die over dit alles heerschte. Sisidona had liever tot een volgenden keer gewacht om de godin zelf te zien. „Ik heb genoeg gezien vandaag", fluis terde ze Flaminius toe. „Als het gordijn woon is de plaatselijke nieuwsbladen te volgen, behoeven wij dit hier niet nader uiteen te zetten. En Zeeland speelt in deze bankellende wel de eerste rol. De misère slaat van het eene eiland naar het an dere, van de eene provinciestad naar de andere over. En wat staat ons nog meer te wach ten? In de hoofdstad is men eenerzijds bezig te overwegen, hoe men het best kan bezuinigen en anderzijds te bedenken wel ke nieuwe punten van het rijk overladen program het eerst voor verwezenlijking in aanmerking komen. En natuurlijk hebben wij die elkaar uitsluitende beraad slagingen ook in de kleinere plaatsen te wachten. Een groot aantal nieuwe pro grampunten >(in Middelburg een dertig tal, groot en klein) den kiezers voorhou den en binnen het halfjaar er stilletjes mee afdruipen, gaat toch niet. De kiezers mochten eens te duidelijk bemerken, dat zij bij den neus zijn genomen! Aan het tot den Raad gerichte adres tot sluiting van alle winkels op den Dins dagmiddag, uitgaande van de moderne en roomsch-katholiek georganiseerde han dels^ en kantoorbedienden doen de Pro- testantsch-Ghristelijk georganiseerden niet mede. Zij zien blijkbaar goed in, dat deze beweging eigenlijk uitgaat van de groo-te winkelzaken, die, als hun personeel des Dinsdagmiddags vrij heeft, genoopt zijn te sluiten en in dien sluitingstijd de concurrentie der kleinere zaken zonder personeel vreezen. Zij dicht, dan alles dicht. En nu komen weer de vleeschhou- wers met een verzoek om de slagers tot de Maandagmiddagsluiting te noodzaken. Het zal nog zoover komen, dat de Raad zal hebben te overwegen, op welke mid dagen de zaken open mogen zijn. De uitoefening van de zoozeer begeerde ver meerderde koopkracht moet zooveel moge lijk geconcentreerd worden. Zulks als overgang naar de komende socialistische maatschappij, waar men zijn bonnetjes ook alleen op bepaalde uren tegen le vensbehoeften zal kunnen inwisselen. Groetend gaarne t. t. METELLUS. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Middelburg. Aan het verslag van het Bestuur dier Godshuizen over het jaar 1930 is het volgende ontleend: Het verplegend' personeel van het gast huis bestond), na verbetering der ver houding van het aantal gediplomeerden tot dat der leerling-verpleegsters, uit 5 hoofdverpleegsters, 10 verpleegsters en 41 leerling-verpl eegsters. Met die Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose werden onderhandelingen gevoerd aangaande den bouw van een nieuw oonsultatie-bure.au; het bestaande gebouw blijkt aan de be hoeften niet meer te voldoen. Ons bestuur stelde zich daarbij op het standpunt, dat het diocxr medewerking tot het tot stand kamen van een nieuw gebouw te vertee nen, de belangen van het gasthuis, in zonderheid van de radio-therapeutische afdeeling, bevordert Intusschen mag daar bij niet uit het oog verloren worden, dart een richtig financieel beheer vordert, dat de vergoeding deswege door de Vereeni ging voor het gebruik van het gebouw te betalen van onzen kostprijs niet aan merkelijk mag verschillen. De voorloopige onderhandelingen leid- dien nog niet tot een definitieve regeling. Het totaal aantal veipleegdagen bedroeg in het gasthuis 27554, of gemiddeld 75.5 per d'ag (kliniek: 63.7; paviljoen 11.8). terzijde wordt geschoven en de godin der jacht zich aan onze oogen vertoont, wil ik in staat zijn haar onmiddellijk te aanbidden instinctief ik wil, dat haar wonderbaarlijke schoonheid mij liefde afdwingt, zoodat mijn getrouwheid aan haar nooit meer aan 't wankelen gebracht kan worden." Flaminius glimlachte. „Haar schoon heid zal je niet overweldigen", zei hij be- teekenisvol. Sisidona lette hier echter niet op, „Ik wil niet overweldigd, maar over tuigd worden", zei ze. „Overtuigd, dat dit de groote Diana van de Ephezen is, wier beeltenis van Jupi ter is gevallen?" vroeg Flaminius. „Daar omtrent bestaat al heel weinig twijfel, Sisidona", voegde hij er aan toe; „maar je moet haar vandaag zien, of tot het volgend jaar wachten", en ze drongen vooruit om het wondere beeld goed te kunnen aanschouwen. Hoe zou het er uit zien? Zou het als een statige koningin gekroond zijn met de wassende maan, een pijlkoker aan haar zijde? Zou het geheel uitgevoerd zijn in het fijnste goud of ivoor, zoo mooi bewerkt, dat zelfs de kunst van Paxiteles er niet bij in de schaduw: kon staan? Zooiets verwachtte Sisidona te zien. Maar toen eindelijk het prachtige gordijn ter zijde werd gescho ven, en het beeld zich aan haar blikken vertoonde, gaf zij bijkans een schreeuw In 1929 waren dlaze cijfers resp. 26790, gemi. 73.4 per dlag (kliniek: 60.2; pavil joen: 13.2). Het hoogst aantal verpleegden op eein dag aanwezig was 94 (17 September), het laagste aantal was 53 (20—21 December en 2629 Dec.). Het hoogste en laagste aantal in 1929 was 80 en 49. Het aantal eerste-klasse patiënten was dit jaar 58 met een aantal verpleegdagen van 1080, uitmakende 6.5 pet van het totaal aantal patiënten en 3.9 pet. van het totaal aantal verpleegdagen. (In 1929 res pectievelijk 50 (5.4 pet.) en 996 (3.7 pet.) Het aantal tweede-klasse patiënten be droeg: 183 (20.4 pet. van het totaal aantal) met 3851 verpleegdagen (14 pet. van het totaal aantal). In 1929 waren 209 22.4 pet.) patiënten opgenomen met 4383 16.3 pet.) verpleegdagen. Er werden 658 derde-klasse patiënten verpleegd', uitmakende 73.1 pc,t. van het totaal aantal (in 1929: 673 of 72.2 pet. van het totaal aantal) met 22623 verpleeg dagen, uitmakende 82.1 pet. van het to taal aantal. (1929: 21411 of 80 pot. van het totaal aantal). Voor rekening van het Burgerlijk Arm- stuux te Middelburg werden verpleegd 151 patiënten (w.o. 2 dagpatiënten) uit makende 16.6 pot. van het totaal aantal patiënten; het aantal verpleegdagen be droeg 10103 (36.6 pet. van het aantal verpleegdagen). Voorts werden verpleegd voor rekening van den Raad van Arbeid te Middelburg 36 patiënten (verpleegdagen 1980); Raad van Arbeid Goes: 4 patiënten (verpleeg dagen 176); Rijksverzekeringsbank: 51 (verpleegdagen 1538); Militair Geaieesk. Dienst: 8 (verpleegdagen 599); Consulta- tiebureau: 33; Landbouw Onderlinge: 1; Ouid'e-Mannen en Vrouwenhuis: 3; Gem. Middelburg: 2; Armbesturen, Kerkbestu ren, Diaconieën 4; Raad van Arbeid te Breda: 1; T.b.c.-verpleegfonds en plaat selijke t.b.c.-vereeniging: 2; Centraal Be heer: 1; Pensioenraad: 1; particulieren: 368; Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging: 272. Het totaal d'er wegens verpleging of be handeling in het Gasthuis uitgeschreven rekeningen bedroegen f 158.987.01ver deeld over kliniek: f115.650.64; pavil joen: f 15.174.12; radio-therapeutisch in stituut: f 22.203.05V2; röntgeninrichting in de chirurgische afdeeling: f 1445.50; zie- kenautomobielf481.70; laboratorium-on derzoek: f3226.50; oonsultatiebujeau: f 805.50. Onder deze bedragen zijn begrepen de verpleeggelden, komende voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Middel burg ten bedrage van 'f 43.729.561/2 en van d'e Vereeniging voor Ziekenhuis-ver pleging op Walcheren ten bedrage van f 16.786.71. Van de opgenomen patiënten werden er 297 geopereerd. De polikliniek werd bezocht door '565 nieuwe patiënten. Bij deze patiënten wer den 95 poliklinische operaties verricht. Vlissingen. In de Vrijdagmiddag gehou den raadsvergadering waren de heeren Paap en Huson afwezig. De voorzitter deelde mede, dat de heer Edelman zijn benoeming tot wethouder heeft aangenomen en wensohte hem ge luk, waarna d'e heer Edelman de hoop uitsprak, d'at hij de krachten, die hij nog heeft, mag "besteden aan 'het waarachtig heil der gemeente. Overgelegd werd het verslag der ge meente over 1930, en medegedeeld, dat B. en W. besloten hebben tot opschorting van het eervol ontslag aan den heer H. G. de Wit, hulpkeurmeester bij den vee- en vleeschkeuringsdienst tot uiterlijk 1 December 1932. Samengesteld werden de commissies van "bijstand1 uit den raad. Tot lid' van de commissie van toezicht op het L. O. benoemde de raad met 13 stemmen den heer M. L. Kerpestein, te- feen 2 op den heer P. Zwaai en 2 blanco. Achtereenvolgens vereenigde de raad zich zonder hoofdelijke stemmen met de voorstellen tot reorganisatie van het ver volgonderwijs, waarbij de heer van Hal hierover zijn tevredenheid betuigde; tot beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor het aanschaffen van leer middelen ten behoeve van de Oranje- school en d'e Chr. Uloschool. De verschillende reeds vermelde reke- van afschuw. Een klein, ruw blok steen, zwart van kleur, waarin op uiterst pri mitieve wijze een gestalte was gehouwen. Iets leelijkers kon men zich moeilijk voor stellen en Sisidona kreeg zoo'n gevoel van weerzin, dat ze, als ze zich niet in een dicht op elkaar gepakte menigte bevonden had en door den arm van haar zwager werd teruggehouden, zou zijn weggevlucht. Flaminius wees haar op de geheim zinnige letterteekens op de lompe voeten, de pracht van haar kleed en de eigen aardige teekens op kroon en gordel, die de Ephezen met zoo'n eerbiedig ontzag beschouwen, dat afschriften er van op perkament, als toovermiddelen gedragen worden. Maar Sisidona zag niets van al die kostbare pracht, de godin zelf in haar terugstootende leelijkheid, vroeg al haar aandacht en zelfs de schoonheid van den tempel vergat ze in haar teleurstelling. Op weg naar huis kocht Flaminius een klein, zilveren model van den beroemden tempel, want die werden in goud, zilver en hout verkocht, een zeer voordeelige handel, want allen, die de stad bezoch ten, wenschten een herinnering aan dezen wijd en zijd beroemden tempel mee naar huis te nemen; en ofschoon Flaminius hoopte vele jaren van zijn leven in Ephe- sus te slijten, wilde hij toch zijn kinde ren een souvenir schenken als herinne ring aan zijn eerste bezoek aan de be* Door de S. D. A. P. wordt een gewel dige perscampagne op touw gezet. De bedoeling is dat binnenkort in ons land zeven soc.-dem. dagbladen zullen verschijnen en dat het abonnementen* aantal van de socialistische pers in den komenden winter tot minstens 200.000 zal worden opgevoerd. Dit is geen ijdele bluf. De wil om iets te bereiken is er, de menschen die de propaganda moeten voeren zijn er, aan g e 1 d is er geen ge brek. De S.D.A.P. en het N.V.Y. zijn almee de rijkste organisaties in ons land. Maar zij geven de millioenen die ze bezitten niet uit voor de bestrijding van de werkloos heid en voor de leniging van dun stoffe- lijken nood van hunne leden. Ze mikken hooger. 'tls te doen om de zielen der menschen. En daarom maken ze de roode pers groot en sterk. Onze bladen zullen van deze actie weinig last hebben. De eerste zorg van de S. D. A. P. is de massa los te maken van de z.g. neutrale en vrijzinnige pers. Toch mag deze geweldige propaganda ons niet onverschillig laten. De vraag moet gedaan; wat doen wij voor onze pers? Wordt de groote be- teekenis van de Christelijke dagbladpers niet vaak onderschat? OPMERKER. ningen van instellingen werden goedge keurd) en die van de gemeente voorloopig vastgesteld. Hierna vereenigde de raad zich met d'e voorstellen tot wijziging van de rooi lijn van d'en Singel, tot aankoop van een gedeelte sloot aldaar van den Staat, en tot opzegging van d'e pacht van twee pereeelen grond' nabij de Steenhuisstraat, Bij d'e aangenomen voorstellen tot ver koop van grond wensohte de heer van Oorschot geacht te worden te bobben tegengestemd, omdat hij voor uitgifte van grond 'in erfpacht blijft en daarop bij' d'e begrooting hoopt terug te komen. Nog werden aangenomen de voorstellen tot aankoop van grond' aan de Kerkhof- laan; tot wijziging dier verordening op het grondbedrijf, tot het verleenen van pensioen als wethouder aan den heer M. Laernoes, en tot het verleenen van het bouwcrediet aan Goed Wonen voor 21 woningen, nadat de heer Woltering nog opgemerkt- had, dat zulk een voorstel toch in financiën zou moeten worden be handeld, wat de voorzitter ten volle be aamde, maar 't gold hier een spoedgeval. Bij d'e rondvraag deed de heer van Oorschot enkele klachten hooren over het gasthuis, nu hij daarop van de regenten geen antwoord ontving. Ten eerste moet ondeugdelijke visch verstrekt zijin, ten tweede moet een meisje ontslagen zijn, d'at ziekte zou simuleeren, doch spoedig wel degelijk bleek ziek te zijn en nu f50 schadevergoeding heeft gekregen en ten slotte moet de verhouding tusschen den vader en de moeder en het personeel nimmer goed zijn. Een onderzoek werd toegezegd evenals naar klachten van den heer v. d. Beke CallenEels over het onderhoud van den Spuiboezem d'oor den polder Walcheren. Naar aanleiding van een schrijven van d'en heer Huson, dat hij ontslag neemt als regent van het Gasthuis bracht de voorzitter diank voor alles wat de heer Huson als zoodanig heeft gedaan en sloot hierna d'e vergadering. Tholen. In den nacht van 'Woensdag op Donderdag, zijn 11 paarden, welke in de weide aan het steenen Kruis alhier liepen, en zooals reeds werd vermeld, in beslag genomen waren bij den landbouwer Dalebout, alhier op verzoek van dhr L. te Bergen op Zoom, uit deze weide weg gehaald. Naar wij vernemen, zijn ze te Oud-Vossemeer per pont overgezet en moeten te Steenbergen gesignaleerd zijn. De politie heeft een en ander in onder zoek. Donderdagavond werd ontdekt, dat de geheele stadsxnestvaalt in vlammen stond. Met dre slangen op de waterlei ding werd de brand gebluscht, daar het gevaarlijk werd voor een dichtbij staan de petroleumbergplaats. schermgodin der stad. Misschien ook hoopte hij, door te too- nen, dat de populaire godin in zijn huis aangebeden werd, te voorkomen, dat men zou bemerken, dat er een afvallige in zijn gezin was, want het was hem hier, ©ven- min als in Rome, aangenaam, d'at zijn vrouw een Christin genoemd zou worden. Daarom was hij te meer verlangend, dat Sisidona den goden alle eer zou bewij zen, hopende, daardoor de aandacht van Flavia's afvalligheid af te leiden. Maar Sisidona toonde zich al heel on verschillig. Soms was het haar te veel moeite om naar den tempel te gaan of ze had een afspraak in het hippodro- mus, want ze was plotseling zeer veel van genot en opwinding gaan houden, zooveel, dat Flaminius het zijn plicht achtte als voogd, bezwaren te maken tegen haar verkwisting; want daar een oude wet in Rome verbood, dat een man zijn rijkdommen aan een vrouw zou na laten, had Flaminius al de bezittingen van de ouders van zijn vrouw en schoon zuster gekregen. Hij zelf echter had de belofte gedaan slechts hét beheer te voe ren, terwijl dé opbrengst het eigendom van Flavia en Sisidona zou zijn, een be lofte, die hij nooit zou verzaken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5