No. 303 Zaterdag 26 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Amsterdamsche Bank Christelijk sociale beweging. Hendrikse Go's BankH.V. Goes EERSTE BLAD. KAPITAALf 95.000.000 RESERVEf 46.500.000 Alle Bankzaken Safe-Loketten 6.75 burg. Irg. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Opgericht 1871 B ij kantoor: GOES Tijdelijk Vlasmarkt 18 Br valt nog heel wat te verbeteren. Buitenland. BERTELS' „KUNSTKORREL" IN DE PRAKTIJK! Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland. Is welis- roggever- te eenen- jft toch 'n En wie niet een si en het Ische vei- luwen toe- I sterling te id wordt een kilo naar de 'oerd, be ets., voor :ilo onge- |lage drui- in Enge- een har- ers. ichland. terlijn d.d. |n de Duit- motie in- sring ver- le machti- loerrechten tember. >urg heeft 1. te Kou- baren weg: |5 d. b. sinnen een |ing wegens rorden: B. len tot het voorbijrij- rden in- of ekenskerke |3 of 3 d.; of 3 d. lauffeur te rend tegen In 18 Sept. Overtreding Veroordeeld \g rijbewijs is hooger iet vonnis Ig, waarbij In lichame- ordeeld tot Goes zijn Ig: rabbendijke |f 1 of 1 d., i of 10 d. |ver bezaai- of 15 d.; 3-eersdijk, i lelijk proef- Tsn I. P. |dijk, ieder water men geoorloofd IP. P., ler- It verbeurd- feden in een laat: J. M. d. leven als de fks vordert: Baak de lin- J. M. te ide f 3 of lit: G. M. B., J. d. S., f 5 of 5 d. zonder be- |id van bet 1 W. L. B., Goes f 5 of 1 w. t.sch. Van bet ver- 's H. Abts- het verkeer leinkenszand (wegkruising laten gain L5 of 15 d. Ie uitwijken: loken. onder den ïolhoudende 25 of 25 d. tapelle f 15 apt. 1931. 15 B5 10 95 25 25 n.m. 2.51 2.31 2.16 3.11 3.31 2.41 3.00 4.01 4.06 4.11 4.20 3.21 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Soes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, iranoo per poat,. S3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich mei 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog fn deze maand verschijnende nummers gratis. Biet is een verblijdend verschijnsel, dat in ons land de Christelijke Vakbeweging steeds meer invloed kreeg. In betrekkelijk korten tijd hebben de Prot. Chr. Vakorganisaties een omvang gekregen als men vroeger bijna niet had durven denken. Toen nu. ruim 20 jaar geleden het Gbr. Nat. Vakverbond werd opgericht waren daarbij aangesloten 19 organisaties met in totaal 6580 leden. En thans is bet aan tal leden, verdeeld over 23 organisaties gestegen tot 95.000. De Christelijke vakbeweging is tot een macht geworden, waarmee moet worden gerekend. Deze snelle groei is eenerzijds verblij dend. Toch het kan niet worden ont kend dreigen hier ook zekere gevaren. Toen de Chr. vakorganisatie nog in de kinderschoenen stond, schreef Prof. Slo- temaker de Bruine: „Zoo niet alle teekenen bedriegen, zal de werking van de vakorganisatie toene men. Maar dit beteekent niet, dat de alge- meene bonden (Patrimonium en Gbr. Nat. Werkmansbond) aan het voorbijgaan zijn Integendeel blijft er voor ben een zeer belangrijk werk te doen en bet is alleen maar de vraag of de zuivere- afbakening van beider taak en de riebtige ineenslui ting van beider werk kan worden gevon den. Al dadelijk vinden de algemeene bon den hun taak in kleinere plaatsen, waar men niet aanstonds den invloed bespeurt van betgeen in de groote wereld omgaat, waar meestal ook slechts uiterst lang zaam het sociale gevoel ontwaakt. Daar kan de vakvereeniging niet bet eerste we zen en moet de meer algemeene kring het besef wekken van de vragen waarover i..et gaat, bet oog openen voor de belangen die op het spel staan. Op zich zelf reeds een werk van beduidenis. Op vele plaat sen zal dit zelfs het eenig mogelijke blijken." En verder: „De algemeene bond brengt echter evenveel groote voordeelen daar, waar de vakorganisatie terdege bloeien kan en bloeien moet. Hij geeft dan waar borg tegen het dubbele gevaar voor wie altijd omgaat met zijn vakbelangen èn van op te gaan in de stoffelijke vragen en van beperkt te worden in belangstelling en blik; bij kan het oog doen openblijven voor den geestelijken ondergrond der dingen en voor den samenhang van dit ééne belang, deze ééne vraag met de andere belangen en vragen." In dit ver band wijst de schrijver dan verder op de dringende behoefte aan evangeliseeren den arbeid en op de zedelijk-geestelijke opvoeding van den arbeidenden stand. De gang van zaken is een andere ge weest, dan bier geteekend wordt. Terwijl de algemeene bonden moeite hadden hun ledental stationair te doen blijven hebben de Gbr. vakorganisaties zich snel uitgebreid. In zeer vele plaatsen waar het onmo gelijk is een afdeeling van een algemee- nen bond op te richten vindt men wel af- deelingen van diverse vakorganisaties. En terwijl de vergaderingen van de al gemeene bonden, althans wanneer onder werpen van principieelen aard aan de orde komen zoo goed als geen belang stelling trekken, worden de vergaderin gen van de vakorganisaties waar de prac- tische vragen van loon en arbeidsduur ®iz. aan de orde komen, druk bezocht. Het kan niet worden ontkend dat dit zekere gevaren meebrengt vooral omdat m verband met de werkloosheidsverzeke ring die aan de vakorganisaties gebon den is, de kans bestaat, dat zich leden nnnsluiten met het uitsluitend doel hunne sociale positie te verbeteren. En dit ge vaar wordt grooter nu er in verband met de telkens voorkomende arbeidsconflicten Taa-k een zeer nauwe samenwerking is niet de moderne organisaties die zich den klassenstrijd ten doel stellen, Er is meer- malen een veel nauwer contact met de moderne organisaties dan met de alge meene bonden. Het gevolg is dat de principieele scho ling in 't gedrang komt. Daarom, hoezeer het valt toe te juichen dat de Christelijke vakbeweging in bloei toeneemt, de invloed van de algemeene bonden mag niet te loor gaan. Niet min der dan aan de practische vragen, moet ook aan de principieele vragen aandacht worden geschonken. Voorkomen moet worden, dat op den duur het Christelijk door het sociaal zou worden verdrongen. Voorkomen ook, dat in den strijd om het bestaan, het zoeken naar de door God ge wilde ordeningen op den achtergrond zou raken. In het nummer van j.l. Woensdag hebben wh nogeens onderstreept wat op den te Rotterdam gehouden Fruitdag werd gezegd, ten opzichte van onze fruitteelt. De nadruk werd daar gelegd niet op wat de Regeering moet doen om den invoer van buitenlandsch fruit te belem meren, maar op wat de kweekers kunnen doen om het buitenlandsch fruit van onze markten te verdringen en den uitvoer van ons fruit te bevorderen. Wat hier gezegd werd geldt ook, zij 't in eenigszins anderen zin van onze landbouw. Zoo schreef dezer dagen de heer J. P. Tetterode te Oostkapelle in een polemiek met Dr J. Oortwijn Boltjes in de „N. R. Crt.": „Hier in Nederland hoort men op landbouw-vergaderingen zeer dikwijls zeggen, dat de Nederlandsche landbouw het hoogste staat van den landbouw in de beele wereld. Het is zeer gevaarlijk, dat te zeggen, want dan zou men gaan gelooven, dat er niets meer te verbeteren valt. Er zijn zeer zeker landbouwbedrijven in ons land, die zeer boog staan, maar hoeveel is er niet nog te verbeteren, zelfs zonder hulp van de regeering? Op hoeveel boerderijen laat men de gier in de slooten wegloopen, op hoeveel plaatsen is de grondwaterstand te boog, alleen doordat de buizen in de opritten te hoog liggen? Op hoeveel plaatsen wordt niet diep geploegd of met een onder- grondsploeg gewerkt? Hoeveel grond gaat niet verloren door greppels, waar men al lang draineerbuizen bad moeten leggen? In hoeveel provincies wordt 't gras niet 'n maand tot zes weken te laat gemaaid en worden de weiden slecht verzorgd? Hoe veel koeien worden op de boteropbrengst gecontroleerd? Hoeveel boeren voeden bet vee te duur? Hoeveel suikerbieten zijn er niet achter de eigen coöperatieve fabrie ken om naar België en Frankrijk ver kocht? Hoeveel melk gaat niet achter de coöperatieve fabrieken om naar de mar- garinefabrieken? Is er een provincie, waar de heele veestapel vrij is van tubercu lose, zooals in Prince Edward-eiland in Canada? Zijn de veestapels, die con sumptie-melk aan de steden leveren, op tuberculose onderzocht, zooals in Canada bij verschillende steden gebeurt? Worden de boomgaarden overal elk jaar eenige keeren bespoten, zooals in de buurt van Bozen en Meram en in Amerika? Op hoe veel plaatsen zijn verschillende zuivelfa brieken, terwijl men het makkelijk met één fabriek af kan doen? Zoo ziet men, dat er zonder hulp van de regeering nog een massa te verbete ren valt." Wanneer wij dit overnemen wil daar mee niet gezegd zijn, dat de boeren dus maar zichzelf moeten zien te redden en dat de Regeering ten opzichte van de moeilijkbeden in land- en tuinbouw geen taak beeft. In een crisistijd als waarin wij thans leven zal de hulp van de Overheid niet gemist kunnen worden, vooral niet nu in andere landen de Overheid hare bescher mende hand over deze takken van bedrijf uitstrekt. Maar bet zou hoogst gevaarlijk zijn alles van de Overheid te verwachten en in de eerste plaats op Re- geeringshulp bedacht te wezen. Het self-help moet voorop gaan. En met bet inroepen van Overheids steun moet gepaard gaan het verbeteren van alles wat verbetering behoeft. De Japansch-Chlneesche spanning. De volkenbondsvergadering heeft gis teravond in een openbare zitting bet ge schil tusscben China en Japan behandeld. Het Japanscbe antwoord was zeer koel van toon en toonde, dat Japan allerminst geestdriftig is over de interventie van den Volkenbond. Dit bleek nog duidelijker uit een rede van Yosbiawa na voorlezing van het Japansche antwoord. Yoshiawa gaf uitdrukkelijk te kenneu, dat Japan ïecht- streeksche besprekingen met China wenscht en dat de volkenbondsraad zich daarbuiten had te honden. Tegenover dit Japansche standpunt heeft de gedelegeerde van China, dr Sze opnieuw herhaald, dat China weigert in directe onderhandeling te treden, zoolang Moekden en Kirin bezet blijven. Sze verzocht den Volkenbondsraad, de onmiddellijke terugtrekking der Japan sche troepen te verlangen en een onpar tijdige enquête-commissie naar Mandsjoe- rije te zenden. Sze wees er hierbij op, dat de raad on- 'der de tegenwoordige omstandigheden niet passief mag blijven, doch volgens voorschrift van artikel 15 van bet volken bondsverdrag een positieve oplossing zal moeten zoeken. Cecil herinnerde er aan, dat China bij den raad bet geschil aanhangig gemaakt had op grond van artikel 11, zoodat de raad alleen verplicht is te zorgen voor de handhaving van den vrede en op dit oogenblik geen regeling van het geschil behoeft te zoeken. Cecü meende, dat de vrede thans vrijwel verzekerd is daar Japan en China beloofd hebben, het ge schil niet te verscherpen en daar de meeste Japansche troepen reeds waren terugge nomen en dit met het overblijvend gedeel te het geval zal zijn. Lerroux las hierop een verklaring Da- mens den raad voor. In deze verklaring neemt de raad acte van de belofte van beide partijen, dat zij het geschil niet zul len verscherpen. Id. de verklaring wordt het vertrouwen uitgesproken, dat Japan zoo spoedig mogelijk al zijn troepen zal te rugtrekken uit de plaatsen, waar het geen recht heeft troepen te hebben. Men heeft den indruk, dat het oorlogs gevaar belangrijk is verminderd, doch dat de volkenbondsraad nog voor groote moeilijkbeden zal komen te staan, als de Japanscbe troepen zich niet inderdaad spoedig terugtrekken. Te Nanking en Shanghai hebben groote tegen Japan gerichte nationale manifesta ties plaats gehad, waaraan te Nanking meer dan 100.000 personen hebben deel genomen. De woordvoerders verklaarden, dat Chi na Japan eindelijk eens een scherp ant woord moet geven en Japan dwingen bel Chineesche gebied intact te laten. Er werd een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat slechts een militair optreden van Chineesche zijde Japan zal kunnen dwingen de Chineesche souve- reiniteit te achten. Te Shanghai is het tot kleine botsin gen gekomen tusschen Japanners en Chi- neezen. De internationale politie slaagde G. J. VINKE Boerhavelaan 27 Busaum, 16 Sept. 1931 N.V. Berlela' Ollefabrieken Omval 42-46 Amsterdam-O, Mijne Heenn, Hierbij deel Ik U mede, dat tk op 4 Mei j.L eendaagskutkens kocht fwitte leghornsj welke Ik groot heb gebracht met een kunstmoeder. Ik heb de jonge kolk"" vanaf het begin steeds Uw kunstkorrcl B. gevoerd, hetwelk ik eerst tot poeder maakte en hun dat In drogen staat gaf. Successievelijk AeA ik -e aan grover korrel gewend en na ca. 3 maanden kon ik. het geven, zooals Ik het van mijn leverancier ontving. Op 14 Sept. j.l. heb Ik het eerste ei van deze kippen gekregen en op IS Sept. j.l. had ik er weer twee; de beaten waren 4 maanden en 10 b 12 dagen oud. Ook fijn oude typpen heb ik steeds Uw voeder gegeven en Ik heb een bijzonder goede eieren productie gehad; ettl meer dan voordien loen ik gemengd voer gaf. Ik beveel dan ook Du Bertels' kunstkorrel B. ledereen aan, sooTtel voor kippen als voor kuikens. Hoogachtend, G. Vin ke. Proefzak 60 K.G. franco vracht h f. er evenwel spoedig in, de orde te her stellen. Engelands crisis. Mac Donald, die te Londen is terug ge keerd, heeft uitdrukkelijk verklaard, dat bij niet plotseling terug geroepen was, maar dat bij van de gelegenheid, dat hij toch langs Londen moest om zich naar Chequers te begeven, gebruik heeft ge maakt om de vergadering van het Lager huis bij te wonen. In den namiddag had onder presidium van Mac Donald in het Lagerhuis een zitting van bet Kabinet plaats. De terugkeer heden van Mac Donald te Londen versterkt den indruk, dat de vol gende maand nieuwe algemeene verkie zingen zullen plaats hebben. Tegen Maandag namiddag is een nieu we kabinetszitting bijeen geroepen. Men verwacht, dat daarin de kwestie van nieu we verkiezingen opnieuw besproken en een beslissing genomen zal worden. De koning wordt te Londen verwacht Volgens de „Evening Standard" zal het besluit tot de ontbinding van het parle ment Woensdag a.s. in het Lagerhuis worden voorgelezen. Rebellie in Britsch-IndiS. Zes van de 160 rebellen, die gisteren bet station Padigon aanvielen, zijn door de politie gedood. De telegraafdraden zijn door de opstandelingen doorgesneden, zoodat verdere bijzonderheden ontbreken 15000 opstandelingen, die te Sprinagar him bivakken opsloegen, zijn nog met 3000, met geweren gewapende rebellen versterkt. Tot „krijgsverrichtingen" is bet evenwel nog niet gekomen. In verband met den ernst van den toe stand, zijn aan de politie-troepen speci ale bevoegdbeden verleend, om eventu- eele onlusten te onderdrukken. De ontwapening. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft staatssecretaris Stimson zich prin cipieel bereid verklaard tot aanneming van bet thans bij den Volkenbond inge diende Italiaansche voorstel inzake een stilstand in de bewapening, daar deze bewapeningsstilstand ongetwijfeld een gunstigen invloed zóu hebben op do aan staande ontwapeningsconferentie. Om practischen steun te verleenen aan deze voorstellen is de Amerikaansche re geering bereid, af te zien van den bouw van eenige kruisers, die baar volgens de vlootovereenkomst van Londen nog zijn toegestaan. Gisteren heeft de redactie-commissie van de derde commissie het vraagstuk der bewapeningsvacantie besproken, waarbij een compromis schijnt tot stand te zijn gekomen. Binnenland. Alg. vergadering der Ned. Pomologische Vereeniging te Middelburg. De maansverduistering van hedenavond. Buitenland. Een compromis in de bewapeningskwes tie te Genève. Parlementsontbinding in Engeland ver wacht. Rebellie in Britsch-Indië. Men schijnt het hierover eens te zijn geworden, dat de volkenbondsvergadering in beginsel bet denkbeeld der bewape ningsvacantie zal aanvaarden en wel in dezen zin, dat de militaire uitgaven voor 1932 niet hooger mogen zijn dan in de begrooting van 1931 is vastgesteld onder voorbehoud natuurlijk van een mogelijke verandering in de koerswaarden. De principieele goedkeuring zal echter eerst van kracht worden, als de regee ring en individueel binnen korten, tijd deze zullen bevestigd hebben. Zondiag sluiting van de Volkenbonds vergadering. De plenaire vergadering van den vol kenbond! zal zoo mogelijk beëindigd wor den in een in den nacht van Zaterdag op Zondag te houden zitting. Er is evenwel reeds in voorzien', dat, met het oog op den omvang der nog loopende onderhandelingen van de vol- kenbond'svergadering, de werkzaamheden eventueel tot Dinsdag zullen kunnen voortduren. De volkenbondsraad zal bijeen blijven tot het Japansch-Cbineescbe conflict zal zijn bijgelegd. Steeds toenemende werkloosheid. De president van de Algemeene Fede ratie van den Arbeid schat het aantal werkloozen in de Ver. Staten op 5.600.000 d.i. een vermeerdering van 350.000 se dert Juli 1.1. Korte berichten. In de mijn Werne te Verne zijn drie dagen geleden 25 dynamietpatronen uit een opslagplaats van ontplofbare stoffen gestolen. Later werden zij op een mijn werker gevonden, die de mijn reeds had verlaten. Hij beweerde de patronen te hebben gevonden. De man is in hechtenis genomen. Uit Boven-Stiermarken in het bij zonder uit het Mur- en Ennstal komen berichten binnen over bevigen sneeuwval. Te Probichi is de middag-personentrein voor den ingang van den tunnel in een ongeveer anderhaiven meter hooge sneeuwlaag blijven steken. De sneeuw staat in doorsnee 70 c.M. hoog. Sinds 1905 is in deze streek geen sneeuw ge vallen. Op een overweg beeft de Mantreial- express volgens een bericht uit New- York een auto overreden, waarbij 5 per sonen gedood werden. Limburgsche mijnen en de invoer- beperking van kolen, In verband met de koleninvoerbeper- king in België en Frankrijk en de Don derdag gehouden conferentie in Parijs, heeft het „Limb. Dagblad" een onderhoud gehad met een der hoogere ambtenaren van de Staatsmijnen en gevraagd, wat voor de Staatsmijnen de gevolgen ge weest zijn en zijn van de thans gelden de Fransche maatregelen. Bedoelde zegsman deelde mede, dat het onmiddellijk gevolg is geweest en nog is, beperking der productie en van het per soneel. Men krimpt geleidelijk het aan tal mijnwerkers in. Tot massa-ontslag zal het vermoedlijk wel niet komen. Hoeveel arbeiders nog ontslagen zullen worden zal ervan af-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1