No. 303 D Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken Land- en Tuinbouw Rechtzaken EERST SO III Dit nummer be 0 Met belangstelling werden de vruchtboo men met tusschenbeplanting van zwarte, rood'e- en kruisbessen bezichtigd, alsmede het stookwarenhuis, groot 3200 ramen en twee diruivenkassen, ter lengte van 48 Meter. Nad'at allen weer waren ingestapt, volg de een autotocht over Veere, Domburg, en Koud'ekerke naar Vlissingen, waar de dag besloten werd met een gemeenschap- pelijken maaltijd' in hotel Brittannia. VACATUREN TE SCHORE EN BIEZE- LINGE EN DE RAAD VAN BEHEER. Naar aanleiding van de gemelde wei gering van ds K. Engelsma, Herv. predikant te Ierseke, om de godsdienst oefening te leiden in de vacante gemeen ten Schore en Biezelinge, die weigeren te voldoen aan den aanslag van den Raad van Beheer, schrijft men aan het „Hbld.": De beide bedoelde gemeenten keeren aan den ring niets uit, omdat de ligger van het predikantstractement niet in orde is. In het Regl. op de Vacaturen, art. 27, wordt een bepaald bedrag genoemd, dat aan den ring moet worden uitgekeerd voor de door dezen aan de vacante ge meente bewezen diensten. Dit artikel is, sinds het vacant worden, nimmer toege past. Maar: indien de ring nu zijn aan spraken had doen gelden, dan zou daar een z.g. „geschil" gerezen zijn, dat vol gens art. 28 van dat reglement langs ker- kelijken- weg had kunnen worden opge lost. Maar de ring heeft het nimmer tot zulk een geschil laten komen, omdat hij langs den weg der zachtheid tot oplossing wilde komen. Hierdoor echter zijn eenige predikanten in dien ring, die het verst van de vacante gemeenten af woonden, gedupeerd, aangezien hun aandeel in het R ij k s s a 1 a r i s, dat wel werd uitge keerd, maar wettelijk gezonden werd aan den quaestor van den ring, zoo gering was, en nog is, dat zij de kosten, verbon den aan het vervullen hunner vacature beurten, daaruit niet konden bestrijden. Voorstellen om aan de vacante gemeen ten uitkeering te vragen volgens art. 27 of een minder deel, zooveqj als de ge meente bereid dan wel in staat was te geven, werden immer ter zijde gelegd, om dat men dit vond het vragen van een „fooi" en dus minderwaardig. Zij, die dicht bij woonden, hadden natuurlijk geen financieel nadeel. Zelfs een billijker ver deeling van het rijkstractement volgens afstand werd afgewezen. Volgens art. 9 van genoemd reglement is de ring ver plicht de predikdiensten waar te nemen. Nu rijst evenwel de vraag: indien die ver plichting reglementair beantwoord moet worden door de vacante gemeente aan den ring, en deze uitbetaling geschiedt niet, vervalt dan daardoor ook de ge noemde verplichting? Bovendien: indien een gemeente niet beroept, moet zij na bepaalden tijd dit ter kennis van het classicaal bestuur bren gen en z.g. diligent-verklaring aanvra gen. Dit is nimmer gedaan en dus is de diligent-verklaring ook nimmer door het classicaal bestuur verleend! Waar schuilt hier de fout? Daar komt nog bij: toen er veel vaca tures in den ring waren, is één der bedoelde vacante gemeenten tijdelijk bij een naburigen ring gevoegd. Aan dezen ring werd toen door die gemeente wel een zeker bedrag uitgekeerd! Toen de ge meente weer aan den eigen ring terug kwam, verviel ook de uitbetaling! Deze zou worden voortgezet, indien de ring kennis gaf dit op prijs te stellen. Eener- zijds behoeft de ring zoo iets niet ter ken nis te brengen, aangezien hier sprake is van rechtmatig toekomend deel; ander zijds evenwel leden enkele predikanten voortdurend financiëele schade. De ring bleef in meerderheid steeds bij zijn streng standpunt, maar zocht geen weg om zijn recht te verkrijgen. Dit is dus een inconsequentie. Toen daar evenwel een nieuw lid in den ring kwam, die aan de vacante ge meenten liet weten, zijn beurten niet te zullen waarnemen, indien hem niet een bepaalde vergoeding gegarandeerd werd, zegden deze gemeenten aan dat ééne ringlid die geëischte vergoeding toe. Hier door werd de situatie nog scheever. Im mers: niet individueel, maar als lid van den ring moet ieder predikant zijn beurt daar vervullen. En aan den ring in zijn geheel wordt, althans moet de vergoeding uitbetaald worden! Thans heeft die predikant geweigerd daar te preeken, zelfs tegen de bedoelde vergoeding. Nu is de kwestie in een acuut stadium getreden. Een der vacante ge meenten heeft een aanklacht tegen dezen predikant aanhangig gemaakt bij het classikaal bestuur, datwel eens een broederlijke samenspreking heeft gehad met die gemeenten, maar nog nimmer heeft aangepakt. Omdat het niet wist, hoe de zaak aan gepakt moest worden! Dit kan een interessante kerkelijke pro cedure worden, indien niet tenminste de doofpot te pas komt, die hier reeds vaker zijn werk heeft verricht. Op de eerstvol gende ringvergadering komt de zaak na tuurlijk ook ter sprake. De meerderheid, volhardend bij haar standpunt, zal dan een reglementaire uitspraak wellicht te genhouden. Indien er echter het inzicht ontwaakt, dat hier onrechtmatig enkelen de dupe worden, en dat men sprekend van recht, dit recht dan ook moet toepas sen, dan is de kans groot op een proces, dat tot vele moeilijke wetsuitleggingen aanleiding zal geven. Wllhelminadorp. Benoemd tot kerk voogd bij de Ned. Herv. Kerk dhr C, Burger Fz,, inplaats van wijlen J. C. Brandt. Tholen. Naar wij vernemen zal de be vestiging van den heer W. Baaij tot pred. bij de Vrije Geref. Gemeente alhier op na der te bepalen datum plaats vinden door ds de Jonge te Kampen of bij diens moge lijke verhindering door ds Overduin te Rotterdam. Geslaagd voor het Politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond met aan- teekening Ch. Louisse te Goes; D. A. Lam- merse te St. Jansteen, J. L. Lukaart te Zonnemaire, J. Minnaard en N. Min- naard te Riland-Bath. Geslaagd te Utrecht voor het examen fruit- en groenteteelt, dhr F. Bonnema, bedrijfsleider kweekerij „Para-Deli" te Krabbendijke. Rijks Landb. Winterse h. te Goes. Tot de eerste klas zijn toege laten: J. M. H. A. Blok, Rilland, S. D. Dees, Wissenkerke; B. op 't Hof, Krabbendijke; G. de Jager, Wolfaartsdijk; J. E. Kole, Wemeldinge; K. Meijaard, N. en S. Joos- land; P. Mol, Biezelinge; M. Murre, Baarlandl; P. M. K. van Nieuwenhuijzen, Oudelande; C. J. Steketee, Driewegen; Chr. Wisse, Anna-Jacobapolder. Na afgelegd her-examen zijn tot de 2e klasse bevorderd: J. Burger, Wemeldin ge, G. Steendijk, Stavenisse en D. P. Wou- tersen, Krabbendijke, terwijl een leerling door ongesteldheid niet aan het herexa men kon deelnemen. Middelburg. Geslaagd te Utrecht voor het examen ter verkrijging van het diplo ma van de Veeren. van Raden van Arbeid de heer Ghr. de Bruin, alhier. Een verpleegde verdron ken. Gisterenmiddag maakten een aantal patiënten van de Stichting Dennenoord te Zuidlaren, onder geleide van vier ver plegers, een wandeling. Bij 't kanaal aan den weg naar Hoogezand wist de 24- jarige A de Boer uit Dalfsen aan hun waakzaamheid te ontsnappen en sprong in 't water, Eén van de verplegers, H. Weitkamp, begaf zich gekleed te water. Het mocht hem echter niet gelukken, den drenke ling te redden. Het lijk is later opge haald. Toen men zag, dat Weitkamp zich ook in levensgevaar bevond, sprongen twee verplegers hem na, die hem op het droge wisten te brengen. Zijn toestand moet echter niet zonder gevaar zijn. Autobusongeluk. Vier gewonden. Onder de gemeente Schip luiden is gistermorgen een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een autobus is daar met groote snelheid in een sloot geredon. De chauffeur, Vormeulen uit Den Haag, werd ernstig gewond; zijn borstkas werd i ingedrukt. Van de passagiers werden twee dames, moj. Batenburg uit Vlaardinger-Ambacht en mej. v. d. Ende uit Kethel, vrij1 ernstig verwond. Zij' zijn naar het gasthuis te Delft vervoerd. Mej. O. uit Kethel kreeg een schedelfractuur en werd in het St. Hypolitus-gesticht te Delft ter verpleging opgenomen Het ongeluk is waarschijnlijk het gevolg van te snel rijden, waarbij de chauffeur, vermoedelijk mede door den slechten toe stand van den weg ter plaatse, het stuur is kwijtgeraakt. 1 Een „meneer, die aard-, appels voor het R ij' k k o c h t." In de eerste dagen van deze week heeft een als heer gekleed persoon in Wapenveld bij' de boeren aardappels opgekocht. Zooals hij zeide, kocht hij voor het Rijk en waren de aardappelen be stemd voor de garnizoenen. Bij diverse boeren had hij de afspraak gemaakt om de aardappelen voor een prijs van f 5.80 per 100 K.G. op Woensdagmorgen pas klaar in zakken gereed te houden. Voor de aflevering op Woensdag had hij een flinke ploeg arbeiders aangenomen. Zelfs kleine jongens en meisjes kon hij voor dit werk gebruiken. Woensdagmorgen was de opgeroepen arbeidersploeg op de aangewezen plaats aanwezig, sommigen hiervan hadden an der werk hiervoor vaarwel gezegd; de boeren hadden naar afspraak 40, 50 of 60 mud aardappelen klaargezet, doch de „mijnheer" liet op zich wachten. Alhoe wel voorloopig nog van geen strafbaar feit sprake kan zijn en de boeren en de arbeiders nog geen financieels nadeelen hebben ondervonden, is men in Wapen veld en omstreken in de stellige overtui ging, dat zij bij den neus zijn genomen. Ook het kosthuis, alwaar hij van Maan dag- tot Woensdagmorgen vertoefde, heeft nadien niets van hem vernomen. (Tel.) Brand. Aan den Driehuizenweg onder Nijmegen zijn gisternacht twee kort geleden onder één kap gebouwde midden standswoningen afgebrand. De brand moet zijn ontstaan in de woning bewoond door gebr. Van Rooy, die afwezig waren en thuis kwamen, toen 'tvuur reeds uit het dak sloeg. De andere woning werd be woond door dhr J. Appel, oud-school hoofd, met gezin. Toen in die woning de rook binnendrong, trachtten de bewoners van het aangrenzende huis het vuur te blusschen, doch het greep zoo snel om zich heen, dat zij voor eigen veiligheid hun pogen moesten staken. Toen de te laat ge waarschuwde brandweer verscheen, stond de kap van beide woningen in vollen gloed. De inboedels, waarvan weinig kon worden gered, waren verzekerd, de woningen, waarvan de eigenaar elders woont, waar schijnlijk ook. Een bejaarde vrouw uit de buurt viel bij het zien van het vuur van schrik neer en is kort daarna overleden. Er werd naar zijn lijk ge- vis c h t, terwijl hij kofie zat te drinken. Gisteren geraakte de bode Wegman met zijn auto te water in het Beemsterdiep. Men vermoedde, dat de man was verdronken en heeft daarom den geheelen dag naar zijn lijk gevischt. Gistermiddag om 5 uur kwam echter het bericht uit Groningen, dat Wegman bij familie zat koffie te drinken. De auto en goederen zijn uit het water opgehaald. Onze mooie handel. In het „Kweekersblad" lazen we: Van bevriende zijde werd ons uit Londen een uitknipsel uit een tijdschrift gezonden, waarin iemand meedeelt naar aanleiding van een advertentie f 6 gezonden te heb ben voor Gladiolusbollen. Ofschoon hij dikwijls over de kwestie schreef, kreeg hij eerst niets, later een doosje met verdroog de knolletjes van Ranonkels, en Begonia's, met een verklaring er bij, dat de vraag naar Gladiolen zoo groot was geweest en daardoor de Gladiolenbollen uitverkocht waren. Daarom waren ter vervanging maar andere bollen gezonden. De schrij ver eischt verder, dat de Horticultural Trades Association zich met de zaak zal bemoeien en een lijst verstrekken van so- liede firma's. In. hoeverre de schrijver daarin slagen zal, kunnen wij in het mid den laten, maar onze Hollandsche naam is weer beklad. De gasverstikki g te Voor burg. In verband met het geval van gasverstikking aan de Van de Wateringe laan te Voorburg, waarbij twee Duitsche dienstmeisjes om het leven zijn gekomen, kan nog nader worden medegedeeld, dat uit het onderzoek is komen vast te staan, dat een lek in de gasbuis de oorzaak zal zijn geweest. Onder de slaapkamer van perceel v. d. Wateringelaan 4, bewoond door de familie K., alwaar een der meisjes sliep, komt de gasbuis de woning binnen. Bij een lasch, z.g. sok, is op den schroef draad een scheur ontstaan van een an derhalve millimeter. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het verzakken van de straat. Doordat het slaapkamertje van het andere meisje vlak boven eerst genoemd kamertje ligt, heeft het gas, een maal de woning binnengedrongen, een uitweg gezocht naar boven. Uit het onder zoek is tevens gebleken dat het meisje op de bovenverdieping het eerst moet zijn overleden. Beide meisjes, vriendinnen, woonden in hun geboorteplaats Duisburg eveneens in dezelfde straat. De verslagen heid zoowel van beide families als van de omwonenden is zeer groot. De gasbuizen zijn door de politie in beslag genomen. (Tel.) Vorst in midde n-L i m b u .r g. Gisternacht heeft het in midden-Limburg flink gevroren. Bloemen en verschillende tuinbouwgewassen hebben veel van de nachtvorst geleden. Ernstig motorongel.u.k. Een doode, een zwaar g e w o n d e. Gisteravond is in de Klom- pensteeg bij Veenendaal een ernstig onge luk gebeurd. De motorrijder kapitein ter zee J. de Ruiter uit Veenendaal, met als duo-rijder den heer Knobbolt uit Leerdam reed in volle vaart tegen een wagen met telefoonpalen. De R. was op slag dood, terwijl K. in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Arnhem werd overge bracht, waar hij hedennacht aan de ge volgen is overleden. Groote brand. Gistermorgen is een groote brand uitgebroken in de cellu- loidfabriek der firma Hageborn Co. te Osnabrück. Ten gevolge van een ontplof fing geraakten de machinekamer, de op slagplaatsen en het ketelhuis in brand. Het grootste deel der fabriek is verwoest. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Een gedeelte der arbeiders zal gedurende langen tijd werkloos zijn. Communistische rellet- j e s. Gisteravond schoolden op het mid- den-Damterrein te Amsterdam enkele honderden communisten samen, waar van velen opgeschoten jongens, die zich te buiten gingen aan alle mogelijke luid ruchtigheden. De Internationale werd ge zongen en de politie werd getergd. De politie maakte aan de onregelmatigheden een einde, door het Damterrein met en kele charges schoon te vegen. De herriemakers schenen er toen hun bekomst van te hebben en keerden wijse lijk naar huis terug. Overval in een winkel. Gis termiddag te ongeveer half vier betrad een jongeman, niet meer dan 17 lentes oud, een winkel aan de le van Swinden- straat te Amsterdam, waar hoofdzakelijk baby-artikelen zijn te verkrijgen. Hij vroeg de verkoopster, die achter de toon bank stond, hem een en ander te laten zien. De juffrouw gaf aan zijn uitnoodi- ging gevolg, zonder eenigen argwaan te koesteren. Toen zij zich hierbij een wei nig over de toonbank boog, gaf de jon gen haar een slag in den hals. Een hef tige worsteling volgde, die hiermee ein digde, dat de 17-jarige op de vlucht sloeg Later is hij op straat aangehouden. Hij bekende zich van den inhoud der lade te hebben willen meester maken. De winkeljuffrouw is in het Burger ziekenhuis verbonden en hierna naar huis gegaan. f Door neervallend plafond gedood. In de woning van een land bouwer in een dorp bij Le Mans zaten de eigenaar, zijn vrouw en zijn beide dochters in de keuken te eten toen plot seling het plafond instortte en alle vier personen bedolven werden. De landbou wer en de jongste dochter werden op slag gedood; de vrouw en de andere dochter weiden levensgevaarlijk gewond. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie; Staking te Goes. Geachte Redactie, In Uw blad van 21 September j.l. komt nogmaals een artikel voor over de sta king bij de firma A. S. J. Dekker te Goes. Onze bedoeling is niet om de inzichten van de besturen der Christelijke en Mo derne organisaties in het meubelbedrijf omtrent deze staking uitvoerig weer te geven, doch wel vragen wij nog plaats ruimte voor een enkele bemerking. U doet in dit artikel voorkomen alsof ons verweer op het artikel van Uw driestar-redacteur in Uw blad van 10 September j.l., waarin het volgen van de werkwilligen werd veroordeeld uit sluitend afkomstig is van den secre taris van den Modernen Bond. Dit is niet juist; het artikel was wel door den secretaris van den Modernen Bond ge schreven, maar mede namens het bestuur van den Christelijken Bond, wat U in een begeleidend schrijven werd medegedeeld. De voorzitter van den Christelijken Bond heeft het zelfs vóór de verzending eerst kunnen lezen. Toch plaatste U ons artikel onder vermelding, dat het afkomstig was van den secretaris van den Modernen Bond en herhaalt dit nog eens in bet artikel van Maandag 21 September j.l., onder het hoofd „Naar aanleiding van een staking". Mede omdat laatstgenoemd artikel den indruk vestigt, alsof de staking voorba rig is geproclameerd, achten wij het wen- schelijk mede te deelen, dat in deze, al ging het vrij snel, de staking werkelijk „de uiterste maatregel was" De firma Dekker hadden wij in de conferentie uit drukkelijk te kennen gegeven, dat wij op heffing van het verschil in het bestaan de loon en wat door ons gevraagd werd, niet in eens verlangden en dat wij zeer zeker met een redelijk aanbod den ge zellen zouden adviseeren daarmede ge noegen te nemen. De firma Dekker wei gerde dit, zooals zij letterlijk alles wei gerde, Er schoot dus niets anders over dan de staking te proclameeren! Onze Besturen zijn ten allen tijde, voor en tijdens een conflict, bereid om aan een redelijke oplossing mede te werken. Zij zijn dit ook in deze en hebben niet geschroomd, dat in de conferentie met den Rijksbemiddelaar, den heer Aalberse, te zeggen. Onbezonnen is in deze noch door de besturen, noch door de gezellen gehandeld. Onder dankzegging voor de opname van ons vorig bericht, vertrouwen wij, dat U ook aan dit artikeltje plaats zult ver- leenen. Hoogachtend, Namens de Besturen der Christe lijke en Moderne organisaties in het Meubelbedrijf, J. SP ALTMAN, Secretaris. Amsterdam (W.), 23 Sept. 1931. De heer Spaltman bevestigt hier wat wij schreven, n.l. dat de Christelijke organisatie de bezwaren die wij opper den tegen de gevolgde strijdwijze liet be antwoorden door den Secretaris van den Modernen Bond, inplaats van hier een eigen woord te spreken en vanuit haar standpunt deze zaak te belichten. Samenwerking van de verschillende or ganisaties kan in bepaalde omstandig heden wenschelijk zijn. Maar wij achten het een bedenkelijk verschijnsel, wanneer, al3 van Christelijk standpunt bezien tegen de strijdmiddelen die worden gebruikt bezwaren worden gemaakt, de Christelijke organisatie zich daarover uitspreekt bij monde van een functionnaris van de organisatie die hei vaandel van den klassenstrijd omhoog heft. Evenzeer als het bedenkelijk is, dat de Christelijke vakorganisaties, inplaats van eerst zelfstandig hunne houding te bepalen, beginnen met bet houden van een gecombineerde vergadering met de moderne organisaties, waar een der leiders van den modernen bond (zie ons Nr. van 23 Sept.) de noodige voorlichting geeft en waar dus van een principieele bespreking en een toetsing van het conflict en de daarbij gebruikte strijdmiddelen aan de eigen beginselen geen sprake kan zijn. Red. „De Zeeuw". Teeken des fijds Dat de landprijzen in de Veenkoloniën in de provincie Groningen sterk gedaald zijn, is wel algemeen bekend en bet komt thans als regel voor, dat boerderijen ver huurd worden voor f 50 per H.A.; eeni ge jaren geleden was dit bedrag ongeveer f 170 per H. A. Thans is er in de omge ving van Veendam 2 H.A. land verhuurd voor minus f 5 per H.A., d.w.z. dat de huurder f 5 per H.A. toe krijgt! Het is weliswaar geen groot stuk grond 2 H.A, en dit land is welis waar uitsluitend geschikt voor roggever- bouw (voor tarwe is de grond te eenen- male ongeschikt), maar het blijft toch 'n zeer bijzonder teeken des tijds! En wie zal zeggen of de huurder nog niet een strop krijgt? De Westlandsche veilinghandel en het pond sterling. Woensdag had de Westlandsche vei linghandel zich al op den nieuwen toe stand ingesteld door het pond sterling te taxeeren op f 10. Voor Engeland wordt ongeveer 1/6 lager gekocht. Op een kilo Alicante-druiven, die zeer veel naar de Engelsche markten worden vervoerd, be droeg de prijsdaling ongeveer 8 ets., voor een bak A-tomaten van 12 Ya kilo onge veer 25 ets. Bij de toch reeds lage drui- venprijzen wordt de opheffing in Enge land van den gouden standaard een har de slag voor de druivenkweekers. De invoer van boter in Duitschland. Het Wolfbureau seint uit Berlijn d.d. 24 dezer: De Rijksdagfractie van de Duit sche Landvolkspartij heeft een motie in gediend, waarin de Rijksregeering ver zocht wordt op grond van de machti gingswet van 28 Maart, de invoerrechten op boter te verhoogen. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 23 September. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: fietsen zonder reflector: A. J. te Kou- dekerke f 2 of 2 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg: P. J. V. te Vlissingen f 15 of 15 d. h. Idem bij tweede herhaling binnen een jaar nadat de eerste veroordeeling wegens herhaling onherroepelijk is geworden: B. R., te Middelburg, 10 d. h. Tramrijtuigen, welke stilhouden tot het in- en uitlaten van reizigers, voorbijrij den aan de zijde waar moet worden in- of uitgestapt: C. den D. te Hoedekenskerke f3 of 3 d,; D. V. te Veere f3 of 3 d.; J. M. v. d. B. te Vlissingen f3 of 3 d. Rechtbank te Middelburg. Door A. L., 20 jaar, chauffeur te Vlissingen is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 18 Sept. j.l., waarbij hij ter zake van overtreding der Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f25 of 25 d. h. en intrekking rijbewijs voor 6 maanden. Door I. B., arts te Oostburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens het veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld is veroordeeld tot 125 of 25 d. h. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Leerplichtwet', A. H. L., Krabbendijke f 5 of 5 d. h.; S. G„ Kloetinge f 1 of 1 d., le herh. J. J. P. L., Goes f 10 of 10 d. Zonder vergunning loopen over bezaai den grond: E P., Ierseke f 15 of 15 d.; Straatschenderij: J. P. A., Geersdijk, 1 maand tuchtschool voorwaardelijk proef tijd twee jaar; P. G. K. en I. P. K,, Wissenkerke, J. G., Geersdijk, ieder een berisping; Bij een vischwater voor welk water men geen vergunning heeft een geoorloofd vischtuig bij zich hebben: A. P. P., Ier seke f 15 of 1 mnd t.sch. met verbeurd verklaring van het kruisnet. Met een auto te Kapelle rijden in een verboden richting in een straat: J. M, B., Bergen op Zoom f 3 of 3 d. Met een auto geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vordert; M. P. v. H., Goes f 3 of 3 d. Met een rijwiel zonder noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: J. M. te Nieuwdorp, G. M. te Oudelande f 3 of 3 d. 's Avonds fietsen zonder licht: G. M. B., Ovezande f5 of 1 w. t.sch.; A. J. d. S., aldaar, L. P. D., Colijnsplaat f 5 of 5 d. Fietsen zonder bel; A. V., zonder be kende woonplaats f 3 of 3 d. h. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: G. W. L. B., Ierseke, een berisping, K. K., Goes f 5 of 5 d. h.; M. G. K., Goes f 5 of 1 w. t.sch. Met een auto de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: G. H., 's H. Abts- kerke f 25 of 25 d. Met een auto de vrijheid van het verkeer in gevaar brengen: A. K., Heinkenszand f15 of 15 d. Met een motorfiets bij een wegkruising het rechtsche verkeer niet voor laten gain G. G. d. T„ Zevenbergen f 15 of 15 d. Met een auto niet voldoende uitwijken: M. v. d. S., Kapelle vrijgesproken. .Fietsen terwijl met verkeert onder den invloed van gebruikten alcoholhoudende drank: B. v. K., Kattendijke f25 of 25 d. Dronkenschap: M. d. K., Kapelle f 15 of 15 d. HOOG WATER. Stand van Zaterdag 26 Sept. 1931. v.m. n.m. Terneuzen 2.45 2.51 Borsselen 2.25 2.31 Breskens en Vlissingen 2.10 2.16 Hoedekenskerke 3.05 3.11 Hansweert 3.25 3.31 Veere 2.35 2.41 Colijnsplaat 3.— 3.06 Goesche Sas 3.55 4.01 Wemeldinge 4.— 4.06 Ierseke 4.05 4.11 Tholen 4.20 4.26 Zierikzee 3.15 3.21 Dlrecteur-I R. zT Bureau: Lange Tel.: Redactie en Postrekeni Bijkantoor Firma F. P. DHUIJ Zij, die zich met Zeeuw" abonneere in deze maand v gratis. Het is een verbli, in ons land de Ch steeds meer invloei In betrekkelijk Prot. Chr. Vakorg, gekregen als men durven denken. Toen nu ruim 20 Nat. Vakverbond daarbij aangesloten| in totaal 6580 leden tal leden, verdeeld gestegen tot 95.000. De Christelijke vi macht geworden, w gerekend. Deze snelle groei dend. Toch het kend dreigen hie Toen de Ghr. vak kinderschoenen stoi temaker de Bruïne: „Zoo niet alle te de werking van de men. Maar dit betei meene bonden (Patr Werkmansbond) aaj Integendeel blijft ei] belangrijk werk te maar de vraag of c van beider taak en ting van beider wer' den. Al dadelijk vinde: den hun taak in kl| men niet aanstonds van hetgeen in de g waar meestal ook zaam het sociale g< kan de vakvereenigi zen en moet de meer besef wekken van de gaat, het oog open die op het spel staa een werk van bedui sen zal dit zelfs blijken." En verder: „De al echter evenveel gro waar de vakorgania kan en bloeien moet. borg tegen bet dubt altijd omgaat met van op te gaan in de van beperkt te wore en blik; hij kan het voor den g e e s t e der dingen en voor dit ééne belang, dez andere belangen en band wijst de schriji dringende behoefte den arbeid en op c opvoeding van den i De gang van zake weest, dan hier gete Terwijl de algemi hadden hun ledental blijven hebben de zich snel uitgebreid. In zeer vele plaat selijk is een afdeelir| oen bond op te richte deelingen van divers En terwijl de vergt gemeens bonden, alth werpen van princip: orde komen zoo go, stelling trekken, wo: gen van de vakorgani tische vragen van h enz. aan de orde kom Het kan niet wore zekere gevaren meeb ln verhand met de w *d&g die aan de val den is, de kans bes Aansluiten met het ui sociale positie te ver !aar wordt grooter ni de telkens voorkomen vaak een zeer nauv met de moderne orgai klassenstrijd ten doel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6