DE ZEEUW Om bet Eeuwige Rük. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. ïvlagen be- een OIiIE- EERE. [PORT, Proefrit en v. BOVEN, 32 of 59. ving: 7 0NING te bekomen vóór 7 Oct. rijpskerke. HOUDEN Packard. KBREKERS PERS, 5, Krabben? JTENHOUT Im. traat A 61, EIGEN. UOLENS. n Sint-Joos- 3TAMBOEK Laboureur. utelande. oop, 2 Vul- sdden. Alles A. LANGE- 28a, M'burg NG, Le A 126, te Inlichtin- IiFWAS ICHT. Kruiningen. net October 7RAAGD, de Begraaf- biedt zicii. TER, ier letter D, ddelburg. ISHOUDING Bureau „De itenier) m. 1. ette Wed. of 50 jaar oud. A, Boekhan- slburg. genwoordige RA, Markt 4, lig mogelijk voor dag en e koken. BROEK, Pot- Iburg, vraagt NSTBODE. rEVRAAGD, den geheelen 16 j. A. M. L134 M'burg PER, Wilhelmina- VAN VRIJDAG 25 SEPT. 1931, Nr 302. ANTI-TARWEWET-HETZE. Onbetwistbaar hadden het „Algemeen Handelsblad" en „Het Volk" de leiding in de fronde tegen de Tarwewet, zegt ..De Standaard". Eerst hebben deze organen tegen haar totstandkoming een onverzoenlijke oppo sitie gevoerd en toen zij eenmaal was aan genomen, werd niets nagelaten om de goe-gemeente onder de suggestie te bren gen van haar radicale mislukking. Geen dag ging voorbij, of de lof der zotheid werd gezongen van een maatre gel, die in onze akkerbouwstreken den druk van velen aanmerkelijk heeft ver licht. Wie in de kringen onzer plattelandici verkeert, hoort met lof gewagen over den afzet van den oogst 1930, die den tarwe- bouw voor een debacle behoedde. Toch blijven de vijanden van de Tar wewet doorgaan met de campagne, die haar in zoo schadelijk mogelijk daglicht z-oekt te brengen. Zelfs heeft zich een nieuwe kampioen aangemeld, die „Handelsblad" en „Volk" nog de loef afsteekt in de stoutmoedig heid, waarmee de verderfelijke werking van de Tarwewet werd gesignaleerd. Het brood zou onherroepelijk in prijs stijgen zoo hadden de opponenten ver zekerd. Duur en slecht brood zou de volkskracht van den arbeider bedreigen. Dat was aan geen doovemans-oor ge zegd: de Communisten begrepen hun taak. In den Amsterdamschen Gemeenteraad vroeg de heer Wijnkoop in Juni van dit jaar een interpellatie aan om van Bur gemeester en Wethouders te hooren, wel ke maatregelen zij dachten te nemen te gen de funeste verhooging van den brood prijs, die de Tarwewet moest brengen. Vorige week is in den nieuwen Raad de interpellatie gehouden. Koddig was de bekentenis, waarmee de interpellant moest beginnen: de brood prijs was niet hooger geworden, maar toch zou hij interpelleeren, want de broodprijs was toch nog hoog en mis schien zou hij zonder de Tarwewet wel lager geweest zijn. Met dezen meesterlijken zet heeft de heer Wijnkoop ongetwijfeld de leiding verworven. Vol belangstelling mag worden afge wacht op welke wijze „Handelsblad" en „Volk" 't record in de anti-Tarwewet- hetze weer op hun naam zullen brengen. *—li Het wegenplan in Zeeland. Als bijlage is bij de memorie van toe lichting bij de begrooting van het rijks- wegenfonds voor het dienstjaar 1932 ge voegd een globaal overzicht van de werk zaamheden, welke aan elk der wegen van het nieuwe rijkswegenplan zullen geschieden gedurende de tweede vijf jarige werkperiode, welke met 1932 aan vangt, dus met een inschrijving van den stand van het werk tot het einde van 1936. Aan dit wegenplan is het volgende ont leend, waarbij telkens vermeld worden de weg, de stand van het werk na af loop van de 5-jarige periode en de kos tenberekening. Bergen op ZoomWoensdrechtKrui ningenGoes 's Heer Arendskerke Nieuwland Vlissingen Breskens DraaibrugSluisgrens; aanleg nieuwe wegvakken in Noord-Brabant, op Zuid- Beveland en Walcheren voorloopig ge reed omlegging om Oostburg gereed; f164000. Zijtak 'sHeer Arendskerke—Wolfaarts- dijksche veer; Zijtak NieuwlandMiddelburg. Zijtak Draaibrug—Aardenburg—grens. Kruiningen Hansweert Walsoor den Hulst grens (begin van aanleg van een nieuw wegvak Kruiningen FEUTlleton 22.) o— Sisidona's wangen kleurden zich. „Hoe weet je of ik de aanbidding der gojlen ais afgoderij beschouw?" vroeg ze. „Lieve zuster, ik wil me niet in je ver trouwen dringen; maar voor we Rome verlieten, vertelde je me, dat je geloof in hen ernstig geschokt was." Sisidona wendde het hoofd ai. „Let maar niet op wat ik zeg", riep ze onge duldig uit. „Ik zou soms haast wenschen, dat er geen goden waren, in wie men al of niet moet gelooven. Dan zou er niet zooveel bange twijfel en onzekerheid zijn, welke men moet aanbidden." „Er is geen twijfel, er is geen onzeker heid, mijn zuster", zei Flavia haastig, haar hand liefkozend op die van Sisi dona leggend. Maar het jonge meisje mankte zich on geduldig los. „Je vergeet, dat ik beloofd heb nooit over die dingen met je te spreken", zei 2e- „Jij wilde het niet beloven, Flavia, dat Hansweert, verbetering van het wegvak Hulstr-grens; f88000. Goes Hoedekenskerke Terneuzen —Sas van Gent—grens; weg naar den steiger te Hoedekenskerke gereed, ver betering aanlegplaats te Terneuzen, grondaankoop voor omlegging te Hoede kenskerke; f265000. Bergen op Zoom— Thoolsche brug. Rotterdam Oud Gastel St. Philips- land—Zij pe—Zierikzee; begin van grond aankoop; f268.000. Eerlijke reizigers. Dezer dag gen ging zekere A. K. met de Thoolsche tram naar Bergen op Zoom. Met den trein van 6 uur vertrok hij naar Rotter dam. Daar aangekomen bemerkte hij, dat zijn koffertje, dat een aanzienlijke som gelds bevatte, in de tram achtergelaten was. Onmiddellijk keerde hij terug en te gen 11 uur des avonds was hij weer te B. o. Z. Vlug ging men nu met een dienstdoenden politieman naar de verlaten tramwagens op het emplacement. En in het net vond men het koffertje. Twee maal had de wagen zijn rit nog heen en weer naar Tholen gedaan. Opgepast. Dezer dagen vervoegde zich te Middelburg bij een juffrouw, die voor rekening van de ziekteverzekering wordt behandeld, een man, die zich uit gaf voor een controleerend geneesheer uit Amsterdam. De man gaf spoedig blijk met heel andere bedoelingen zich toegang te hebben verschaft en het bleek dan ook, dat er geen sprake van was, dat men met een dokter te maken had. Besmettelqke ziekten. In d'e week van 13 tot en met 19 September zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, en wel 1 in ieder d'er gemeenten Hoek, Serooskerke (W.), Stavenisse, Vlissingen en Vrouwepolder, 1 geval van meningitis cerebrospinalis epedemica te Terneuzen en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta te Vrouwe- pold'er. Middelburg. Er moge dan geen sprake zijn van een drukte, zooals wij die vroe ger wel gekend hebben op tentoonstel lingen, toch was er gisteren een geregeld doorloopend bezoek van stadgenooten en buitenmenschen op de R.I.A. en wat van groote beteekenis is, wij spraken tevre den standhouders, al zullen er ook onder zijn, die minder gelukkig zijn. Maar deze mogen niet vergeten, dat het doel van een tentoonstelling niet zoo zeer is direc te verkoop, maar meer een geven van bekendheid aan de geëxposeerde artikelen. Het blijft echter voor buiten zijn onaan genaam weer en ook „Excelsior", dat zeer zijn best deed, kon gisterenavond niet meer menschen tot blijven luisteren trekken dan de beide andere muziek gezelschappen. Wij herinneren er toch nog even aan, dat „Oefening na den Arbeid" heden avond weer concerteert en het Middel- burgsch Muziekkorps morgenavond zich tot slot zal doen hooren. Vlissingen. Woningbouw. Naar aanleiding van een adres van het C.A.M.B.O. tot verbetering van de wo ningtoestanden door rechtstreeks of door middel van de Woningbouwvereeniging woningen te doen bouwen met een huur prijs van f3 tot f5 per week, deelen B. en W. den raad mede, dat er werkelijk behoefte is aan woningen met een huur prijs van ongeveer f4.25 tot f5 per week, niet alleen voor het lagere marineperso neel, maar ook voor een deel der overige bevolking. De Minister van Defensie deelde mede, dat een tiental van zulke woningen voor het marinepersoneel ware beschikbaar te houden en daarop hebben B. en W. zich verstaan met de Woning- bouwvereenigingen „Gemeenschappelijk Belang" en „Goed Wonen", die beide be reid bleken, in deze mede te helpen. Waar een 40-tal woningen noodig wor den geacht, zouden beide vereenigingen er 20 kunnen bouwen en ieder 5 er van voor het marinepersoneel beschikbaar moeten houden. „Goed Wonen" vroeg nu reeds een bouwcrediet en grond in koop aan voor 21 woningen aan de Eedestraat en de Sottegemstraat. B. en W. stellen voor het crediet te bepalen op f 78.000 en de grond prijs op f7 per vierk. M. Na voltooiing der woningen zal het bouwoverschot worden omgezet in een eerste hypotheek. Met „Gemeenschappelijk Belang" zijn de onderhandelingen nog niet afgeloopen. weet ik wel; maar ik heb het wel gedaan en ik moet mijn belofte houden. Mijn ge dachten kan ik niet altijd heelemaal in bedwang houden", voegde ze er aan toe, „en ik weet, dat je dikwijls vermoedt, wat er in me omgaat, maar ik mag ik durf er niet over spreken; ik wil het zoo mo gelijk heelemaal vergeten." Flavia keek naar het gezicht van haar zuster, dat een rustelooze, onvoldane uit drukking had. „Je bent niet gelukkig, Si sidona", zei ze. „Je wilt niet, dat ik met je spreek, maar je kunt me niet verhin deren voor je te bidden, en dat zal je meer goed doen dan eenig gesprek." Sisidona gaf geen antwoord en er werd niet meer gesproken, tot de draagstoelen weer werden gezet aan de deur van het huis, dat in de toekomst hun woning zou zijn. Een aantal slaven had hen begeleid, maar het grootste deel was voorloopig bij de haven achtergelaten met de kisten met kleeren, het huisraad, de beelden van hun voorouders en alles, wat ze uit Rome meegebracht hadden. Flavia's eerste zorg was alle kamers in het geheele huis te gaan bezien. De luchtigste en vroolijkste werd voor de kinderen uitgezocht en toen die er met hun elaven geïnstalleerd wa- B. en W. hebben de ontwerp-begroo- ting 1932 aan den gemeenteraad over gelegd wat den gewonen dienst aangaat met een eindcijfer van f 1.535.376.96 tegen f 1.495.328.33 voor de begrooting 1931. De ontvangsten omvatten o.a. een batig slot van f59.497 van de rekening 1930 tegen f23.000 over 1929. Voor onvoorziene uitgaven is f51.391 geraamd (v.j. f36.190). Hieronder is ditmaal f30.000 begrepen wegens reserve voor werkverschaffing. De kapitaaldienst is geraamd in ont vangst op f 51.062 en in uitgaaf op f78.593, alzoo een nadeelig slot van f27.531. Waar de kwestie van de te ont vangen schadevergoeding van de Kon. Mij „De Schelde" voor de te onteigenen gemeente-eigendommen nog niet geregeld is, stellen B. en W. voor inzake het aan gaan eener leening van ongeveer f 300.000 evenals verleden jaar nog een afwach tende houding aan te nemen. Het verschil tusschen den post ge meentelijke inkomstenbelasting op de be grooting 1931 (f193.000) en hetgeen meer dan in 1932 van de nieuwe belastingen wordt verkregen (f155.000) dus f38.000 wordt geheel opgeheven door de geluk kige omstandigheid, dat het batig slot over 1930 f 36.500 hooger is van dat over 1929. Op verschillende posten van ontvangst wordt f 194.500 meer ontvangen en boven genoemde post van f193.000 verdwijnt. Op verschillende uitgaafposten is te sa men f43.000 meer geraamd, doch op an dere posten samen f44.000 minder. Ofschoon B. en W. er in geslaagd zijn de begrooting sluitend te maken bij een gelijke belastingheffing als thans plaats vindt en op onvoorzien nog f30.000 voor werkverschaffing gereserveerd kon wor den, is er toch h.i. allerminst reden tot optimisme. Immers, niet alleen alle niet- strikt noodige uitgaven zijn weder ach terwege gebleven, doch bovendien zijn de uitgaven zoo scherp mogelijk geraamd, terwijl de ontvangsten zoo hoog mogelijk opgevoerd zijn. Bovendien is het een vraag of de f30.000 voor werkverschaf fing voldoende zal zijn, als dit bedrag geheel voor dit doel beschikbaar zou blijven. De werkloosheid zal de opbrengst van verschillende belastingen ongunstig beïnvloeden, zoodat het nog zeer de vraag zal zijn of de geraamde opbrengsten ook inderdaad ontvangen zullen worden, en ook afgewacht moet worden of f23.000 voor Maatschappelijk Hulpbetoon vol doende zal zijn. De ten vorige jare gebezigde woorden, dat een zuinig beheer meer dan ooit ge boden is, gelden thans, zoo mogelijk in nog sterkere mate. lerseke. De eerste oesters van de Zui derzee zijn vandaag naar Engeland ver zonden. De groei is zeer matig en de qualiteit goed. Bovendien veel tarra. Mej. N. S. alhier had gisteren het ongeluk te vallen en haar arm te breken. Dr Klinkenberg verleende heelkundige hulp. De vereeniging tot bevordering der oestercultuur alhier kwam Donderdag avond onder voorzitterschap van burge meester Gunnig bijeen om te vergade ren over de wenschelijkheid om daar het Engelsche pond zoo onvast is, voortaan in Engeland in Hollandsch geld te no- teeren. Allen op één na, spraken den wensch uit dit te doen. Voeling zal ge zocht worden met andere niet-aanwezigen en een deputatie uit de kweekers zal naar Engeland gaan om dit te bespreken. Hoek. Dinsdag vergaderde de Gemeen teraad. Afwezig dhr Jb. Pijpeling. Aan de orde zijn de voorloopige vast stelling van: a. de gemeenterekening over den dienst 1930; b. de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1930; c. de rekening van het Gem. Electr. Bedrijf over 1930. Dhr J. A. Meertens rapporteert namens de commissie, dat alles in orde bevon den is; ze worden z.h.s. goedgekeurd. Aangeboden wordt de Gemeentebegroo- ting, dienst 1932; idem de begrooting van het Alg. Burg. Armbestuur, met als eindcijfers f70.996.84 en f3400. Ontslag verleend aan F. W. Dekker, als lid van het Burg. Armbestuur wegens ren, koos ze kamers voor haar man, haar zuster en zichzelf, zoodat ieder zoo min mogelijk ongemak zou ondervinden. Toen ze wat later een bezoek bracht in de ka mers, door de slaven gebruikt, vielen haar vele dingen op, die veranderd of verbe terd moesten worden. Ze ging naar haar man om te vragen het zoo gauw moge lijk te laten doen. Flaminus glimlachte om de ernst,jwaar- mee ze haar verzoek voordroeg. „Hebben die luie, kieskeurige schelmen bij je ge klaagd?" vroeg hij, „of heb ja nog niet genoeg voor de kinderen te doen, dat je de zorg voor de slaven ook nog op je neemt?" „We behooren voor hen te zorgen!" ant woordde Flavia. Haar man lachte. „Wie heeft er ooit zooiets gehoord!" zei hij. „Alles wat van ons verlangd wordt, is, dat we niet noo- deloos wreed tegen hen zijn." „Zoo leeren de Romeinsche Goden; maar de eenige, ware God leert ons an ders. In Zijn oog zijn alle mensehen gelijk en vrij en zijn er maar twee klassen zij, die in Jezus Christus gelooven, en Hem liefhebben en zij, die Zijn Naam verloochenen", zei Flavia, en haar stein trilde. vertrek uit de gemeente; in deze vaca ture wordt gekozen tot lid dhr H. Diele- man met 4 st. tegen 2 st. op dhr P. Lie- baart. Aan J. F. Kense wordt ontslag ver leend als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim; in deze vacature wordt benoemd dhr F. de Bree. Een aanvrage van het Bestuur der Bijz. school aan den Molendijk, om gel den beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van 2 nieuwe schoolborden en een boekenkast, wordt na eenige discus sie met algemeene stemmen toegestaan. NEDERLANDSCHE POMOLOGISCHE VEREENIGING. Alg. vergadering te Middelburg. Deze vereeniging (hoofdlafdeeling „Fruit teelt" van die Ned. Heide Maatschappij) besloot, evenals enkele jaren geleden, hare algemeene vergadering met daaraan verbonden excursie in Zeeland te hou den. En geen wonder. Op het gebied van fruitteelt neemt Zeeland een zeer voor aanstaande plaats in. Er valt hier op dit gebied' veel _te zien. De algemeene vergadering werd heden (Vrijdagjmiddag in de Sociëteit „De Ver genoeging" te Middelburg gehouden, ter wijl de excursies zich uitstrekken over Walcheren (voor heden) en Zuid-Beveland (voor morgen). Nadat de bezoekers der vergadering zich eerst hadden vereenigd aan een ge meenschappelijke koffietafel, werd te on geveer kwart over een de algemeene ver gadering geopend door den voorzitter, Jhr G. F. van Tets van Goid'sohalxoord te Zeist. Nadat hij het welkom had toegeroepen aan autoriteiten, afgevaardigden van af deelingen .en leden, herdacht de voor zitter het overleden, verdienstelijk Be stuurslid, den heer W. Balk Wz. Uit eer bied voor en ter nagedachtenis van dezen enargiekesn man verhieven alle aanwezi gen zich eenige oogenblikken van hun zetels. De heerschende malaise, waarop de voorzitter reeds het vorige jaar moest wijzen, is nog in heftigheid' en algemeen heid sterk toegenomen. Wanneer men daaraan denkt, mag men over d'e fruitteelt niet al te zeer kla gen, want in tegenstelling met verschillende landbouwt a el- ten mogen d'e vooruitzichten voor de fruitteelt niet onguns tig worden genoemd. De prijzen z|jn, hoewel nog vr|j laag, over het algei- meen beter dan in 1930. Zeer opvallend' is het verschil tusschen d'e prijzen van goed en minder goed fruit bij d'e publieke verknopingen op het hout. Het fruit van de boomgaar den, welke, dank z jj goede be handeling, mooi fruit gaven, werd' dezen zomer duur ver kocht, terwijl het slechte fruit lager in pr|js is geweest. Nooit is er meer aan ziektebestrijding gedaan dan in het laatste seizoen en nooit zijn d'e resultaten van goed uitge voerde bespuitingen beter en meer rente- gevend' geweest dan dit jaar. Buitenge woon ernstig en talr|jk waren d!e plagen dezen zomer voor de boomgaarden. Maar zelfs voor leeken was met het bloote oog zichtbaar, welke boomgaarden wèl en welke niét een zorgvuldige behandeling hadden ondergaan. Het is voor d'e vereeniging en baar jarenlange propaganda voor het kwee ken van goed fruit een verblijdend ver schijnsel, dlat dit verschil in behandeling zoo duidelijk aan het licht komt. Steeds weer worden nieuwe ervaringen opgedaan en door deze bekend te maken, kan slechts de verbetering der cultuur toenemen. Al meer en meer wordt voor de ziektebestrijding en voor algemeene voorlichting en uitvoering van werken d'e hulp der Ned. Heide Maatschappij in geroepen. De activiteit van verschillende afdee- lingen dter vereeniging neemt gestadig toe. Zeer gunstig werken ook d'e excursies. Thans z|jn we weer in Zeeland' bijeen, een provincie, welke wij allen zoo gaarne bezoeken. Het is dan ook de vierde ex cursie, waarvoor d'e vereeniging naar Zee land komt voor haar algemeene vergade ring. In 1908, 1916 en 1925 was het te Goes en thans te Middelburg. Spr. betreurde het, dat de Ijverige en kundige rijkstuinbouwconsulent, Ir A. W. v. d1. Plassche, wegens een studiereis Haar man stond op van zijn zetel en schoof haar zacht terzijde, maar later wendde hij zich om en keek liefdevol naar haar betraand gezicht. „Ik geloof niet in jou God, Flavia, maar wel in je zelf", zei hij, „en dat moet je voldoende zijn. Ik wil me niet meer met je geloof bemoeien, maar als ik je hierin je eigen zin laat volgen, moet je mij ook de mijne laten volgen", waarna bij haastig de kal mer verliet. Het was de eerste maal, dat er sinds haar ziekte over dit onderwerp werd ge sproken en Flavia gevoelde zich tegelij kertijd verlicht en teleurgesteld ver licht, dat haar man had toegegeven en geen plan had om haar te verlaten of haar kinderen weer te ontnemen, maar toch teleurgesteld, omdat ze het onder-- werp niet mocht aanroeren, dat haar het naaste aan het hart lag; want in den laatsten tijd had zij hoop gekoesterd, dat haar man en zuster niet geheel onver schillig stonden tegenover wat voor haar een levenskwestie was. Wat ook Flaminius' geheimste gevoe lens mochten zijn, hij scheen besloten een wakend oog over zijn schoonzuster te houden, want, haast onmiddellijk na hun aankomst stelde hij voor, dat ze naar den naar Amerika, thans niet aanwezig kan z|jn. Spr. is er echter zeker van, dlat z|jn reis zal strekken tot nog grootera verrui ming van practischa wenken op het ge bied der fruitteelt Spr. idlankt hen, die da excursies van hedien en morgen hebben voorbereid, in bet bijzonder den heer van der Have, wien h,|j tevens gelukwenscht met de hem te 'beuk gevallen Koninklijke onderschei ding. Ten slotte merkt spreker op, dlat nog steeds een groot aantal belanghebbenden geen lid' is van de vereeniging. Spr. wekt tot aansluiting op. Met den wensch, dat ook deze vergade ring moge strekken tot den bloei der vereeniging, verklaarde Spr. ze voor ge opend. Na goedkeuring der notulen en afhan deling der ingekomen stukken volgde het Jaarverslag van den secreta ris, den heer J. P. van Lonkhuijzen te Arnhem. Daaraan ontieenen we het volgende: De beurtjaren in de fruitteelt hoe veel er ook al gedaan is, om ze te doen verdwijnen spelen nog alt|jd een vrij groote rol en zoo was het te voorzien, dat, na het overvloedige oogstjaar van 1929, 1930 geen groote oogsten zou leve ren. Vr|jwel algemeen kan men zeggen, dat de appeloogst in 1930 mislukt is. De appelen, d'ie er waren, werden tegen hooge prijzen verkocht. Maar d'ie goede pr|jzen konden het tekort aan K.G. me>t goed' maken. Over het algemeen was d'e perenoogst aanzienlijk beter. Ook hier waren de pre zen goed, tot dikwijls zeer goed te noe men. De glasaard'beien gaven een goeden prijs, d'ie voor de koude aardbeien was in verhouding lager. De jonge aardbeien waren slecht gegroeid en gaven op vele plaatsen geringe oogsten. Van de bessan is op vele plaatsen wei nig terecht gekomen. De opbrengst was wel goed, maar de prijzen maakten dik wijls niet eens de plukkosten goed. Op meerdere plaatsen zijn de bessen aan de struiken blijven hangen, wat weer ten niad'eele was van den oogst 1931. Meer dere aanplantingen zijn opgeruimd en in den winter 1930'31 is weinig aange plant. Kersen gaven een zeer goeden oogst. De prijzen waren aanvankelijk goed, doch d'e opbrengsten zijn op vele plaatsen te gengevallen. Door d'e vele regens tjjdens dien oogst trad de Monillia-ziekte onge meen sterk op. De pruimen gaven een .goeden oogst met redelijke, zoo nu en dan hooge pr|jzen. Samenvattende komt men tot de conclusie, dat financiëel 1930 voor d'en fruitteler niet gunstig geweest 'kan znu Ondanks dit feit, gaat men toch steeds door met uitbreiding van de fruitteelt; ook worden allerwegen de bestaande be drijven verbeterd. Door de minder gunstige bedrijfsresul taten is d'e teler op weg naar een betere cultuur. Juist nu wordt naar middelen ge zocht, om de resultaten te verbeteren. Het ligt voor de hand, dat ook de proeftuin een nadeelig saldo had. Dank zij echter de bemoeiingen van de Directie van den Landbouw werd deze proeftuin omgezet in een fruitteeltproefbedrijf voor Nederland, waarvoor een subsidie van f2500 werd' toegekend. Nu kan de ver eeniging meer aandacht schenken aan an dere onderdeelen van haar programma. Het ledental bleef in 1930 geljjk. In verschillende afdeelingen heerschte een actief leven. Het verslag geeft verder tal van mede- d'eelingen over gehouden vergaderingen, keuringen, excursies, lezingen en cursus sen, uitbreiding orgaan, aantal en werk d'er afdeelingen, fruitzending naar Ned.- Ind'ië, en technische dienst, waaruit men zich een idee kon vormen van het zeer vele, dat de vereeniging gedaan heeft Na goedkeuring van dit verslag en van d'e rekening over 1930 werden verschil lende voorstellen der afdeelingen behan deld. Hierop komen wjj morgen terug. Na afloop der vergadering volgde een bezoek aan de N. V. Walchersohe fruit teelt Maatschappij fe N. en St. Joosland (directeur de heer G. vjm Beusekom.) De aanplanting op dit bedrjjf werd aan gelegd1 in 1927. Het is dus een betrekke lijk jong bedrijf, groot ongeveer 14 H.A. tempel van Artemis zouden gaan om te offeren en het beeld van de groote godin te aanschouwen, wat slechts gedurende de feestdagen mogelijk was. Een gordijn, dat afhing van de zoldering des tempels, werd dan plechtig terzijde getrokken, waardoor de pelgrims het beeld van hun godheid konden aanschouwen. Onder degenen, die zich den volgenden dag naar den tempel begaven, bevonden zich ook Flaminius en Sisidona, begeleid door slaven, zooals het bij hun rang en stand paste. De straten waren vol elegante draag stoelen en wagentjes, die zich nauwelijks een weg konden banen door de bonte menigte. Sommige menschen waren ver kleed als godheid of godin: Jupiters met booge, glinsterende kronen, oorlogswa pens en witte sandalen of Apollo's met kransen en witte kleeren; genotzoekers op weg naar het theater met zijn voor stellingen, den hippodromus met zijn paardenraces of bet stadion met wor stelwedstrijden of gevechten met bees ten; en sommigen, als Flaminius en Sisi dona, op weg naar den tempel pel grims uit alle deelen van Europa en Azië verlangend ééns in hun leven de groote godin te zien. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5