No. 302 Vrijdag 25 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse S Go's Bank H.ï. Soes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs» Per 3 maanden, franco per poet, <3.— Losse nummers f 0.05 Prtja der AdvertentlGm 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Internationale peslbestrijding. In het jongste nummer van „Antirevo lutionaire Staatkunde" wijdt Dr E. J. Beu- mer een beschouwing aan de gevaren wel ke van de zijde der Russische machtheb bers dreigen. In korte maar duidelijke trekken wor den deze gevaren geteekend. De bolsjewistische dreiging, zoo betoogt Dr Beumer terecht, is niet alleen gevaar lijk voor ons Indisch gebied, maar het is een internationaal gevaar. Naast hetgeen daartegen nationaal be hoort te geschieden, is derhalve een inter nationale samenwerking noodig. Er zou! dan ook voor den Volkenbond alle reden zijn om hier pp te treden. Met instemming haalt de schrijver aan, een uitspraak van het „Journal de Genè- ve": „De Volkenbond en evenmin de be schaafde staten kunnen zich niet onttrek ken aan de verantwoordelijkheid, die zij op zich laden, indien zij het probleem, waarvoor het nu onthulde oorlogsplan der bolsjewisten hen plaatst, niet onder het oog durven zien," om dan te vervolgen: „Zoolang de Volkenhond zijn plicht ver zuimt ligt het op den weg der Nederland- sche Regeering zelfstandig contact te zoe ken met andere mogendheden tot wering van de bolsjewistische propaganda. Reeds bestaat er zulk een samenwerking, inzake het wetenschappelijke onderzoek op ge neeskundig en hygiënisch terrein, de han delsbetrekkingen enz. tusschen de regee ring van Nederlandsch-Indië en die van Indo-Ghina. Dit is ongetwijfeld van belang. Echter is van veel méér beteekenis, dat aandacht wordt geschonken aan de noodzakelijkheid om te komen tot het vaststellen van een zelfde gedragslijn, welke tegenover de Sovjet-imperialisten behoort te worden ge volgd. Een innige samenwerking is noo dig, om te geraken tot uitwisseling van gegevens, verzameld op eigen gebied, wel ke kunnen dienen om misdadige plannen der communsten op het terrein van den buurman te voorkomen. Er bestaat reeds lang een internatio nale pestbestrijding. Waarom schroomt men deze pest in internationaal verhand te onderdrukken? DE FINANCIEELE CRISIS. Thans schijnt de crisis toch wel haar hoogtepunt bereikt te hebben, schrijft het „Vad.". Velen meenen er zich te mogen over verheugen, dat het nu eindelijk zoo slecht gaat, dat uitkomst niet langer kan uitblijven. Die uitkomst dient gezocht te worden in internationale samenwerking. Deze internationale samenwerking dringt zich thans meer dan ooit op; zij is in zekeren zin niet meer te ontwijken. Het pond sterling immers was tot op zekere hoogte een internationaal betaalmiddel, zoodat de vermindering der waarde ervan een heel wat grooter beteekenis heeft dan des tijds de Duitsche inflatie b.v. Wissels en ponden werden door velen als ongeveer even goed als goud be schouwd. In menig land vervulden zij de taak van dekking voor de eigen valuta. Thans heeft die dekking zelf in vier da- 8® tijds 20 pet. van zijn waarde ver loren. Op 'toogenblik kan niemand zeg gen hoeveel wissels en ponden er nog uit staan, maar het spreekt wel vanzelf, dat ast hier om een enorm bedrag gaat. Vol gens prof. Wagemann, den directeur van eet Instituut für Konjuncturforschung te Berlijn, zou de Banque de France alleen n°g voor ongeveer 10 milliard franken vorderingen in ponden hebben. Is dit be drag te hoog geschat? In den pas ver schenen bankstaat vindt men: saldi re- Keningcourant in het buitenland 14,617 pllioen (vorige week 15,803) en buiten landsche wissels 10,523 millioen (vorige J^eek 10,878). Samen dus zoowat 25 mil- hard. Daarvan 10 milliard in ponden ««t niet te veel geschat. In dit geval ech ter zou da Bank van Frankrijk nu raeda twee milliard verloren hebben op die vorderingen en wissels. De eigen middelen der bank bedragen echter, slechts 450 millioen, wanneer men althaüs geen rekening houdt'met de stille reserves. Zal de Staat moeten ingrijpen om de bank te steunen? Men ziet uit dit ééne voorbeeld, welke groote beteekenis de depreciatie van het pond heeft ook voor de circulatiebanken buiten Engeland. Zal dit nu eindelijk tot samènwerking leiden? DE VOLKENBOND EN HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT. De Volkenbondsraad heeft gisteravond weer een geheime beraadslaging gehou den over het Japansch-Ghineesche ge schil. Intusschen heerscht in de wandelgan gen van het Volkenbondssecretariaat thans wel een iets optimistischer opvat ting. Men meent een lichte ontspanning in den algemeenen toestand te kunnen bespeuren. De Japansche regeering heeft hiertoe ook in zooverre bijgedragen, dat zij thans aan het Japansche lid van den Volken bond, Yosjisawa, twee telegrammen heeft gezonden met opmerkingen over den fei telijken toestand in Mantsjoerije.. In deze telegrammen wordt opgekomen tegen de Chineesche sensatieberichten, zooals de Japansche regeering dit uitdrukt, over een voortdurend voorwaarts trekken van de Japansche troepen in Mantsjoerije. Hier en daar zijn de Japansche troepen reeds begonnen zich terug te trekken. Dit alles s c h ij n t wel op een iets be tere gezindheid van de Japansche regee ring te wijzen. Zij zou hebben besloten een gedeelte der troepen terug te trekken en af te zien van de bezetting van Charbin. De Chineesche delegatie te Genève heeft echter van haar regeering een telegram ontvangen, volgens hetwelk Charbin al reeds door de Japanners zou zijn bezet. De Japansche generale staf deelt weer mede: Het is de bedoeling de status quo te bandhaven. Er zijn geen Japansche troepen naar Charbin gezonden. Wordt daar nu eens wijs uitl De Chineesche regeering verzoekt den Volkenbond opnieuw terstond maatrege len te treffen, aangezien de toestand van uur tot uur verscherpt wordt. De Japansche gezant te Washington heeft staatssecretaris Stimson de verze kering gegeven, dat de Japansche troe pen uit Mandsjoerije worden terug ge trokken. Volgens een bericht van het Russische telegraafagentschap heeft de sovjetregee- ring als eerste buitenlandsche mogend heid Japan gevraagd, om den opmarsch van zijn troepen te staken. Beperking van koleninvoer In BelgIS en Frankrijk. De aangekondigde beperking van den invoer onzer kolen in België zal, naar het „Hd'bld" meldt, met 1 October a.s. in werking treden. Er zullen licenties ge geven worden voor 75 pet van den in voer van elke mijn in 1930, een jaar, dat niet hijzonder gunstig geweest is voor onzen koleninvoer in België, zood'at de beperking, genomen over onzen tegen- woordigen invoer, veel meer bedraagt dan 25 pet. Zooals men weet, beteekent deze slag voor onze thijnen en dus ook voor onze handelsbalans met België, welk land immers zelf dë laatste maanden zijn ko len-invoer bij ons zeer aanzienlijk wist te verhoogen een vermindering van den uitvoer met ongeveer een half mil lioen ton per jaar. Ongeveer evenveel als de gedwongen invoerbeperking in Frankrijk. Te zamen zullen wij dus naar deze beide landen een millioen ton, on geveer een maand productie van al onze mijnen samen, minder kunnen uitvoeren. Omtrent den uitvoer van kolen naar Frankrijk, waaromtrent dezer dagen nieuwe onderhandelingen gevoerd werden wordt nog gemeld: Ofschoon er in Frankrijk thans evenals in België een merkbaar tekort is aan huisbrand, en aan bepaalde soorten industriekolen, zoodat men zelfs reeds aan sommige buitenlandsche mijnen deze maand de licenties voor twee maanden blijkt te hebben moeten geven; en d'e fcolenprijzen in Frankrijk dan ook stijgen, was het resultaat voor onze kolenprodu- centen ook van deze conferentie weer nul komma nul. Indien ter vergadering niet nog tijdig van de zijde van den minister-president tot bedachtzaamheid ware aangemaand, zou men de Nederlandsche mjjndirecteu- ren waarschijnlijk reeds heden met een nog slechtere regeling voor October naar huis hebben gestuurd, dan bij de vorige bespreking. Dat met Polen een regeling zou zijn getroffen, waarbij dat land wordt bevoor deeld boven de anderen, werd ter ver gadering door de Franschen. ontkend. Toch kan men reeds van een discri minatie bij de toepassing van deze kolen- beperking spreken en wel ten gunste van Engeland en Duitschland, daar voor de brikettenfabrieken langs de Fransche kust, welke uitsluitend' met kolen uit deze twee landen werken, de restrictie niet wordt toegepast. Een treurig record. Wanneer de kamer voor echtscheidin gen der Londenscbe Law Courts den 12en Oct. a.s. wordt geopend, zal haar een lijst met 1138 aanvragen tot echtscheiding ter behandeling worden voorgelegd. Het vorig jaar na afloop van de zomer- vacanties bedroeg bet aantal 821. De Volkenbond en de bewapeningsvacantie. In de Ontwapeningsconferentie van den Volkenbond hebben de vertegenwoordi gers der meeste regeeringen stelling ge nomen ten aanzien van het Italiaansche ontwapeningsvoorstel. De vertegenwoordigers van Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije sloten zich bij het Fransche standpunt aan, en we zen het Italiaansche voorstel nadrukkelijk van de band. De vertegenwoordiger van die Cana- deescbe regeering wees er op, dat indien niet eens overeenstemming te bereiken is inzake een stilstand in de bewapening, dan in bet geheel geen overeenstemming te verkrijgen zal zijn inzake een algemeens vermindering der bewapening. De Italiaansche vertegenwoordiger,ge neraal de Marinis, diende vervolgens een nieuw Italiaansch voorstel in, waarbij de Volkenbondsvergadering een plechtig be roep doet op die Mogendheden, die bereid zijn de principes der gerechtigheid en van den vrede gestand te doen ten einde op die wijze een openbare opinie te scheppen, die practische resultaten ter Ontwape ningsconferentie zou kunnen bewerken. Iedere regeering verplicht zich de reeds gevoteerde uitgaven voor de bewapening te land tot het einde van het bewape ningsbestand niet te verhoogen, voorts geen nieuwen scheepsaanbouw ter hand te nemen en den bouw van nieuwe militaire vliegtuigen op te schorten. Het bewape ningsbestand zal worden gesloten voor den tijd van 1 jaar, te beginnen met 1 Novem ber 1931. De Raad zal den regeermgen verzoeken den secretaris-generaal van den Volkenbond vóór 15 October a.s. mede te deelen of zij besloten zijn bet bewapenings bestand op deze voorwaarden te aanvaar den. Twintig leden van de arbeidersoppositie overstag gegaan. Volgens de Engelsche bladen zijn 20 afgevaardigden van de arbeidersopposi tie, met inbegrip van twee vroegere mi nisters, naar de zijde der regeering over gegaan, hetgeen de mogelijkheid van spoe dige algemeene verkiezingen zou vermin deren. Korte berichten. De Duitsche minister van buiten landsche zaken dr Gurtius is gisteren uit Genève te Berlijn teruggekeerd. Een rapport van den gouverneur van Britsch Honduras meldt nader, dat in de hoofdstad Belize ongeveer 3000 menschen tengevolge van den orkaan zijn omgeko men en de materieele schade ruim een half millioen goudponden bedraagt. Gisteren bestond voor de banken te Belgrado zulk een aandrang van het pu bliek om de deposito's op te vragen,, dat van een run op de banken kan worden gesproken. De Koninklijke Familie. De Koningin en Prinses Juliana zullen Dinsdagmiddag na haar bezoek aan Am sterdam weer naar het Loo terugkeeren. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 29 September te 1 uur. Be halve een regeling van werkzaamheden is dan aan de orde: 1. Mededeeling van het besluit der cen trale afdeeling om op Donderdag 1 Octo ber te 11 uur in de af deelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp tot tijde lijke heffing van een bijzonder invoer recht op benzine en het wets ontwerp tot verhooging v an het tarief van invoerrechten. 2. Behandeling van het interpellatie- verzoek van den heer de Visser over de rechteloosheid van hier te lande vertoe vende vreemdelingen, enz. Na afloop van de openbare vergadering zullen de afdeelingen vergaderen. Werkloosheid. In de j.L Zaterdag gehouden vergade ring van den Algemeenen Raad van den Ghristelijken Metaalbewerkersbond deel de de voorzitter mede, dat op 1 Augustus 1770 leden van dezen Bond die in totaal bijna 9500 leden telt, werkloos waren. Hiervan ontvangen volle uitkeering 914, gedeeltelijke uitkeering 334 en g e e n uitkeering 356 personen. Verboden geschriften. In een legerorder is opgenomen een be schikking van den minister van Defensie betreffende geschriften, welke uit kazer nes of andere inrichtingen der Kon. land macht moeten worden geweerd. In een bij lage bij' de beschikking zijn deze geschrif ten opgesomd. Militairen die een of meer dier ge schriften in bezit hebben of verspreiden, maken zich schuldig aan een overtreding tegen de krijgstucht. Worden geschriften als hier bedoeld in de kazernes bezorgd dan zullen zij, met goedvinden van den ge adresseerde, worden vernietigd en anders teruggezonden aan den afzender als ge weigerd. Op voorstel van den betrokken regi ments- of overeenkomstigen commandant kunnen andere dan in de bijlage genoemde geschriften of afbeeldingen daarin worden opgenomen. In de bijlage zijn, behalve een aantal communistische, syndicalistische en anar chistische uitgaven o.a. opgenomen de maandbladen „Nieuw Rusland" en „De wapens neer", de weekbladen „De Vrijden ker", „De Socialist" en de „Notenkraker" en voorts boeken en gedichten van Jef Last, „Frank van Wezel's roemruchtige jaren", door A. M. de Jong, socialistische en revolutionaire liederenbundels. Uit de metaal-industrie. In verband met de door de Hengelosche patroonsvereeniging in de metaalindus trie aangekondigde loonsverlaging van gemiddeld 5 pet. hebben de drie daarbij betrokken vakvereenigingen van metaal arbeiders na gehouden uitvoerige bespre kingen dit voorstel verworpen met de volgende stemverhoudingen. De Alg. Nederl. Bond van Metaalbe werkers met 470 stemmen tegen, 13 voor en 2 blanco. De R.K. Metaalbewerkers met 294 stemmen tegen en 3 voor, terwijl de afdeeling van den chr. metaalbewer kersbond het eveneens heeft verworpen met 101 tegen 17 stemmen. Immoreele beurspraktijken? Het lid der Eerste Kamer de heer Dob- belmann heeft aan den minister van fi nanciën de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister de vragen overwo gen, door het lid van de Eerste Kamer den heer De Jong laatstelijk in de verga dering van 23 Juli 1931 aan den minis ter gesteld betreffende de immoreele baisse-praktijken, welke hier te lande gel den en waaromtrent de minister toen na dere overweging heeft toegezegd? 2. Is de minister door deze overweging niet tot de conclusie gekomen, dat er aan de beurs werkelijk immoreele praktijken worden toegepast en het gerechtvaardigd vertrouwen in den financieelen toestand van ons land mede daardoor wordt ge schaad? 3. Is de minister niet overtuigd, dat een groot deel van den angst en de vrees, on der bona-fide fondsenbezitters gewekt, waardoor deze bezitters niet alleen tot hun eigen nadeel, maar ook tot dat van vele anderen, hun bezit tot ongemotiveerd lage prijzen van de hand doen, mede ver oorzaakt of verergerd is door bovenge- doelde baisse-praktijken? 4. Is de minister niet van meening, dat thans een toestand in het leven is geroe pen, waartegen het dringend noodzake lijk is in het algemeen Nederlandsch be lang maatregelen te nemen es is Zijn Excellentie hiertoe bereid? Binnenland. Onze koleninvoer in België en Frankrijk. Het wegenplan in Zeeland. Buitenland. De financieele crisis. Het Japansch-Chineesch conflict. Toen Heemskerk in de Kamer kwam D. Hans schrijft in de „Vrijheid", dat de heer Ketelaar wat onafgebroken zit- tingstijd betreft, de nestor, de musketier van de Tweede Kamer is. Doch mr Heemskerk deed reeds ongeveer 10 jaren vóór dezen nestor zijn intrede in de Ka mer. Wellicht, aldus de heer Hans, zou den wij Heemskerk tot eere-musketier kunnen benoemen. Dat hiervoor eeltige aanleiding bestaat kan blijken uit het volgende staatje. Toen Heemskerk in de Kamer kwam: Wat Aalberse gymnasiast; Alharda zat op de H. B. S.; Beumer had de lagere school nog niet af; Braat mocht naar het land; Boon kwam op de eerste klaa; Colijn kon naar Kampen; Goseling moest nog geboren worden; Van Hellenberg Huhar idem; Teulings hetzelfde; v. d. Bergh ook zoo; Ketelaar was net een eerzaam paeda- goog; Knottenbelt ging naar het gym.; Kortenhorst kon net loopen; Schokking was piepjong theoloog; Schaper was leerling-schilder; Van Schalk gordde zich aan om de Zusters van de bewaarschool gedag te zeggen, terwijl Joekes, Oud, Lockefeer en Schouten in hun kinderstoelen zetel den De Zuiderzeewerken. Het laat zich aanzien, dat de sluiting van het dijkvak door de Blinde Geul van den afsluitdijk WieringenFriesland nog deze week tot stand zal worden gebracht. Door deze sluiting blijven er dan dus nog twee z.g. sluitgaten over en wel de clijks- gedeelten Middelgronden en Vlieter. De afsluiting van eerstgenoemd gedeelte moet nog in dit jaar worden voltooid. Het koude weer. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Na een paar diagen, waarop de teml- peTatuur iets zachter was geworden, is het opnieuw abnormaal koel weer ge>- worden. Eergisteren, Dinsdag, was de temperatuur hier meer d!an vier graden beneden de normale en zij is sedert Za terdag zes graden gedaald, d.i. veel meer dan overeenkomt met de normale daling in verband met dein voortschrijdenden herfst. De gemiddelde temperatuur van. Dinsdag was 9.7 gr. C., een temperatuur, die 2 graden lager was dan de laagste op den 22 September sedert 1911 hier waargenomen. Wij kunnen dus gerust spreken van abnormaal koud' weer voor den tijd van het jaar. De hoogste tem peratuur 12.0 gr. C., die Dinsdag werd waargenomen, was nagenoeg gelijk aan d'e laagste gemiddelde dagtemperatuur, se- d'ert 1911 voorgekomen. De nachtelijke mi nimum-temperatuur 3.2 gr. C., bleef ech ter iets boven minimum-temperaturen, die wel eens in vorige jaren op dezen datum voorkwamen. In het gras daalde de tem peratuur den vorigen nacht leen halven graad beneden het vriespunt De oorzaak van deze ongewone koude is weer, evenals in da eerste helft der maand, een luchtstroom uit het hooge Noorden. De algemeene luchfdrukverdiee- ling is dan ook de laatste dagen in hoofd zaak dezelfde als bij de vorige koude invasie, zij het dan ook wat sterker ont wikkeld 'Een groot gebied van hoogeu druk "ligt over geheel West-Europa en schijnt vrij stattomnair te zijn, terwijl d'e luchtdmkking ia bet Oosten lagw is. Deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1