No. 301 Donderdag 24 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V.Goes Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Laiinr" EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Verwacht wordt eohter, dat onder de Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vontstraat 70, Does. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3-— Losse nummersS 0.09 Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Het Communistische gevaar. Door het communisme wordt een ge weldige propaganda gevoerd. Hier mag met recht van een gevaar worden gesproken. Overal zijn ze bezig hunne goddelooze beginselen te verbreiden en hun invloed te versterken. Als een besmettelijke ziekte gaat het communisme heel de wereld door en men laat geen middel onbeproefd om het revo lutionaire vergift te verspreiden. Het Communisme laat zich gelden in China, maar het werkt ook in onze In- diën. Het tracht invloed te krijgen bij onze soldaten en matrozen evengoed als in an dere landen. Dat het onlangs op de En- gelsche vloot tot een begin van muiterij kwam, was te danken aan communisti sche invloeden. Eenigen tijd geleden hebben we kunnen lezen hoe deze predikers van de wereld revolutie getracht hebben in de kringen van land- en tuinbouwers invloed te krij gen en nu wordt weer gemeld, dat ze druk in de weer zijn om de vakbeweging in communistische banen te leiden. Vanuit Moskou is het advies gegeven om niet in de eerste .plaats kracht te zoe ken in het stichten van eigen vakorgani saties maar meer in het indringen in de' andere organisaties om daar van binnen uit te werken en den geest te verpesten. En dit advies wordt trouw gevolgd. Meermalen is bij de moderne vakbewe ging gebleken dat leden die als socialis ten te boek stonden in werkelijkheid wa ren communistische „cellenbouwers", die over heel wat invloed beschikten. Maar ook de Christelijke vakbeweging is naar te Amsterdam aan het licht kwam voor deze „cellenbouwers" niet veilig. Het trok de aandacht, dat bij de ter reur in de bouwvakken ook enkele leden van den Christelijken bond zich met de Federatie-mannen solidair verklaarden. Later bleek dat men hier te doen had met een stel revolutiepredikers die kans had den gezien zich bij den N. G. B. aan te sluiten en die bezig waren in deze orga nisatie de communistische denkbeelden te propageeren. Natuurlijk zijn deze heeren per eerste gelegenheid geroyeerd. Maar het feit dat ze in dezen kring wis ten binnen te dringen is toch teekenend. Het wijst op een dreigend gevaar, waar tegen niet genoeg kan worden gewaar schuwd. Het Japansch-Chineesch conflict De opmarsch der Japansche troepen in het gebied van den Ghineeschen Ooster spoorweg heeft te Moskou groot opzien gebaard. Verklaard wordt, dat dit optreden tegen den Oosterspoorweg onnoodig is geweest, aangezien de Chineesche autoriteiten zelf zeer goed in staat zijh, de rust en orde op de spoorlijn te handhaven. De Russische regeering wil Charbin be hoeden voor een militaire bezetting door Japan. De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft gistermorgen met de vertegenwoor digers van Japan en China afzonderlijke besprekingen gevoerd over de bijlegging van het conflict. De pogingen werden gis ternamiddag voortgezet in een bijeen komst der vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk, Italië en Groot- Rrittannië. De gistermiddag ontvangen berichten over een uitbreiding van de Japansche bezetting in Mandsjoerije hebben in Vol- kenhondskringen bezorgdheid gewekt. De Volkenbondsraad, die gisteravond m openbare zitting bijeenkwam, ging spoedig daarop in geheime zitting over. Naar van welingelichte zijde verluidt, Was de aanleiding daartoe, dat de Japan- sche gedelegeerde uit Tokio lange tele grammen heeft ontvangen. Men heeft den indruk, dat de kans op een ontspanning in de situatie iets groo- t0r is geworden. De zitting werd evenwel om kwart over negen verdaagd, zonder dat iets bekend werd gemaakt. De Volkenbond en de crisis. In de Volkenbondsvergadering van gis teren heeft de Fransche minister van fi nanciën o.a. krachtig zijn regeering ver dedigd tegen de vaak gemaakte verwijten, onrechtmatig goudvoorraden te hebben opgestapeld. Het is inderdaad juist, dat thans de Vereenigde Staten over 40 pet. en Frankrijk over 20 pet. van den goud voorraad der geheele wereld beschikken. Volkomen onjuist is het, dat de goudop- eenhooping in Frankrijk berust op de Duitsche herstelbetalingen. De sterke toe name van den goudvoorraad is slechts het uitvloeisel van het algemeen vertrouwen. De Banque de France en de Federal Re serve Bank hebben in den laatsten tijd aan de Reichsbank en de Bank of Eng land alle mogelijke hulp verleend. De huidige crisis kan slechts door het verschaffen van algemeen vertrouwen worden overwonnen. Frankrijk zal ook verder helpen en zijn plicht doen. Na Flandin heeft de vertegenwoordiger der Engelsche regeering, Sir Arthur Sal ter, het woord gevoerd. Hij verdedigde de volgende punten ter overwinning van de crisis: 1. Handhaving der loopende schuldre geling moet leiden tot een verlaging van den levensstandaard en daarmede tot een verdere verlaging der prijzen. Zelfs een directe verlaging der tolmuren zou geen directe opheffing van de crisis kunnen bewerken. 2. De bankbiljettencirculatie is tot wet telijk toelaatbare grenzen te verhoogen. 3. Een verlenging van het huidige mo ratorium moet overwogen worden. 4. De crisis der credieten op korten termijn is tijdelijk door de Stillhalte-ver- dragen voor Duitschland tot staan geko men. Deze maatregelen moeten evenwel worden uitgebreid en verlengd worden. 5. Het verstrekken van nieuwe credie ten op langen termijn is onvoorwaardelijk gewenscht. Sir Arthur stelde vervolgens voor, dat de Volkenbondsvergadering in een groote resolutie zou wijzen op de noodzakelijk heid van een nieuwen politieken en finan- cieelen koers en dat hij hierbij de leiding zou nemen. Vacanfie in de bewapening? In de derde commissie van de Volken bondsvergadering werden de besprekin gen voortgezet over het Italiaansche en het Nederlandsch-Scandinavisch-Zwit- sersche voorstel tot wapeningsvacantie. Aan de hoop op een eenstemmige aan neming van een der beide voorstellen werd een einde gemaakt door de redevoe ring van den gedelegeerde van Japan, Sato, die voorstelde, dat de 'discussies over de wapeningsvacantie zullen worden uitgesteld tot de ontwapeningsconferen tie in Februari van het volgend jaar. De gedelegeerde van de Vereenigde Staten, Wilson, heeft onmiddellijk daarop het woord genomen om 't uitstel-voorstel van Sato te bestrijden. Ook onze minister Beelaerts van Blok land hoopte, dat de Volkenbondsvergade ring thans een daad zou verrichten, waar uit de wil zou blijken om de noodige at mosfeer voor het succes der wapenings vacantie te scheppen. Hierna was echter weder een tegenstan der van het ontwerp-conventie aan het woord, n.l. de gedelegeerde van Polen, Sokal, die er vooral bezwaar tegen heeft, dat de budget-cijfers van Sowjet-Rusland niet bekend zijn. De laatste spreker was Lord Cecil. Het slot van zijn rede was teleurstellend. Hij stelde n.l. voor om ten slotte niet te be sluiten op deze vergadering reeds een plechtige verklaring af te leggen. Cecil meende dat het 't beste zou zijn op cLeze Volkenbondsvergadering het Italiaansche voorstel in beginsel aan te nemen, en allen regeeringen die tot de ontwapeningscon ferentie zijn uitgenoodigd, te vragen om vóór 1 November den Volkenbond te doen weten of zij definitief bereid zijn het Ita liaansche voorstel te aanvaarden. De verlenging van het Moratorium. Volgens den correspondent van de Bal- timore Sun te Washington, meent Hoo ver, dat Duitschland, zich beroepend op het plan-Young, het initiatief zou moeten nemen voor een verlenging van het mo ratorium voor de herstelbetalingen. Uitgaande van de rapporten van Mel lon, zou Hoover tot de overtuiging geko men zijn, dat een verlenging van het mo ratorium van 1 Juli onvermijdelijk is, en het Witte Huis zou, meent men, toestem men in een verlenging met twee jaar. Deze week nog geen beurs te Berlijn. Het bestuur van de Berlijnsche beurs deelt mede: Deze week zal geen noteering worden gegeven voor waardepapieren en deviezen. De vrije handel in deze waarden zal niet worden toegelaten. De deviezen- koers zal door de Rijksbank worden vast gesteld. De noteeringen aan de Metaalbeurs zul len met ingang van heden weer tot stand kunnen komen. Engelsche winkelprijzen ongewijzigd. Groothandelaren in geheel Engeland hebben medegedeeld, dat een verhooging van do levensmiddelenprijzen op 't oogen- blik absoluut ongewettigd zou zijn. Een deputatie van de vereeniging van hande laren in koloniale waren heeft een bezoek gebracht aan den minister van handel, om de verzekering te geven, dat zij in elk opzicht met de regeering zullen sa menwerken, om de prijzen laag te hou den. Mocht het noodig zijn, dan zal de re geering natuurlijk maatregelen nemen om de prijzen te controleeren. De minister van Financiën heeft hieromtrent nadruk kelijk een verklaring afgelegd, doch tot nu toe is geen enkele winkelprijs gewij zigd. De Duitsche minister Schiele tot de huis vrouwen. Schiele, de rijksminister van landbouw heeft voor den zender te München het woord gevoerd tot de Duitsche huisvrou wen die, zeide hij, per jaar 25 milliard voor het inkoopen vanlevensmiddelen uitgeven. De minister hoopte, dat de huis vrouwen meer aandacht zouden schenken aan de Duitsche landbouwproducten. Het vorig jaar heeft" men uit het buitenland ingevoerd voor 29 millioen mark aardap pelen, voor 115 millioen mark groenten, voor 458 millioen fruit en zuidvruchten, voor 477 millioen boter, voor 89 millioen kaas, voor 228 millioen eieren, 100 mil lioen gevogelte en 36 millioen mark wijn. Een volk, dat zoo arm is als Duitschland en zoozeer van de werkloosheid te lijden heeft, kan zich een dergelijke weelde eigenlijk niet veroorloven. Moet Amerika goud uitvoeren? De Federale Reserve Bank te New-York heeft Maandag 98.2 en Dinsdag 10.9 millioen goud gereserveerd voor het bui tenland. Het is nog niet bekend, voor re kening van welk land dit is geschied, doch in bankkringen neemt men aan, dat dit goud door Frankrijk of Nederland, misschien door beide, is gekocht. Voor de eerstvolgende dagen verwacht men groote vraag naar dollars nn het pond sterling niet meer op de gouclbasis steunt. Het goud duurder. Het is geschied, wat onder de huidige omstandigheden te verwachten was, nu de Bank van Engeland zich gedwongen zag den gouden standaard te verlaten of men mag wel zeggen van het hooge voet stuk af te stappen, waarop zij een eeuw lang met zooveel trots en zelfbewustzijn misschien wel zelfvoldaanheid heeft ge troond. De goudprijs steeg Dinsdag n.l. te Londen in de openmarkt van 84/9 Vt. op Maandag tot 99/7 per ounce fijn. De Bank van Engeland betaalde steeds voor het haar aangeboden goud den vasten prijs van 84/9,82 en verkocht tegen 84/11,4. De goudprijs heeft zich de laatste vijf jaar steeds binnen de uiterst enge gren zen van 84/10 bewogen. Merkwaardig is het in verband met deze plotselinge prijsstijging van fijn goud in baren, hoewel er totaal geen oorzake lijk verband bestaat, dat velen, ook in Nederland, hun oude voorliefde voor het gele metaal uiten, door gouden tientjes voor f 12, f 13 en zelfs f 14 te verhan delen. Korte berichten. In Tsjechoslowakije hebben de so ciaal-democraten bij het parlemeDt een voorstel ingediend om de werkweek van 40 uur in te voeren. Bij werkzaamheden, die schadelijk voor de gezondheid zijn en bijzonder groote inspanning vereischen, mag de dagelijksche werktijd ten hoogste 6 uur bedragen. De Tsjechische, zoowel als de Duitsche sociaal-democraten in Tsjechoslowakije hebben het voorstel on derteekend. Op 17 October a.s. zal het lucht schip „Graf Zeppelin" voor de derde maal in dit jaar naar Zuid-Amerika vertrek ken. De aankomst in Pernambuco is be paald op 20 October, vanwaar op 24 Oc tober naar Friedrichshafen wordt terug gevlogen, dat men op 27 October weer denkt te bereiken. Volgens bericht uit Belgrado worden in Zufd-Slavië de salarissen der ambte naren verlaagd en wel met 5 pet. voor de lagere en met 6 pet. voor de hoogere amb tenaren. Ook de salarissen voor het le ger woorden op dezelfde wijze verlangd. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 283 tegen 216 stemmen het voorstel van Baldwin betreffende een beperking van den spreektijd bij de debatten over de financieele en bezuinigingswetten aange nomen. De vraag, wanneer de nieuwe verkie zingen zullen worden gehouden, houdt de Engelsche bladen nog steeds bezig. Enkele conservatieve bladen noemen den 27ste October als den daarvoor aangewezen dag. In den nacht van 3 op 4 October a.s. zal in België de wintertijd weer worden ingevoerd. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM. Een communistische betooging. Er waren gisterenmiddag eenige ele menten bij den intocht van de Koninklijke Familie, ie als spelbrekers wilden optre den, zegt de „Maasbode". Dat was in de eerste plaats het traditioneele oranje zonnetje, dat de traditie verbrak en na den geheelen dag geschenen te hebben, juist tegen vier uur voorgoed verdween. Dan waren er de communisten, die dit jaar met eenige honderden het midden gedeelte van den Dam hadden bezet, maar die al evenmin de stemming van de dui zenden Amsterdammers konden verstoren als het deserteerende oranje-zonnetje. De politie had grondige maatregelen getrof fen om den heeren wat ontzag in te boe zemen. Overigens was het het gewone tooneel van andere jaren. De Dam vol menschen, langs het Damrak driedubbele rijen en op het perron van het Centraal-Station de gewone burgerlijke en militaire autori teiten. Om 4.19 stopt de Koninklijke trein voor de wachtkamer. H. M. en de Prinses wor den begroet door Z. K. H. Prins Hendrik, die reeds eerder in de hoofdstad is geko men. Buiten wachten de rijtuigen met de bekende roode-calèche met „de twee" ge reden. De Koninklijke Familie stijgt in, het gevolg neemt plaats in de overige rij tuigen (het valt op, dat het dit jaar min der groot is dan anders), de cavaleristen, bereden afdeeling van de 2e Compagnie Politietroepen, zwenken, in matigen draf gaat het 't Damrak op. Op den Dam heeft de politie reeds lang van tevoren alles afgezet. Toch komt er plotseling niemand die er iets aan heeft kunnen doen een vreemdsoor tige stoet den Dam opzetten. Voorop een leege auto met een gelen band, daarach ter een motor met zijspan van de ver keerspolitie gevolgd door een leegen hof- auto. De chauffeur van den gele-bandwa- gen roept herhaaldelijk „Rood Front". Niemand merkt het bijna. De stoet rijdt langs het Paleis en verdwijnt door de Pa leisstraat even raadselachtig als hij ge komen is. Even later zwenkt de Koninklijke stoet den Dam op. Meester Vincent speelt het Wilhelmus, de muziek van het 5e Regi ment Infanterie speelt het ook. De Dam schalt ervan. Maar tusschen alles door hoort men de „Internationale" en tus schen de handen, zakdoeken en hoeden, die in de hoogte gaan, zijn ook vuisten De manschappen van de School voor Verlofsofficieren, die onder commando van kapitein A. Langenhagen, de eere- wacht op het Paleis betrokken hebben, presenteeren het geweer, het eere-escorte de sabels en het publiek juicht lang en hartelijk. Ook als de Koninklijke Familie op het balcon verschijnt is de begroeting tus schen Haar en de Amsterdammers echt gemeend. Natuurlijk trachten de commu nisten nog luider de Internationale te schreeuwen, maar even natuurlijk be schouwen de anderen het, dat zij het Wil helmus met nog wat meer brio inzetten. Dan is het afgeloopen. De Koningin is naar binnen, de afzetting wordt opgehe ven, de ruiters en de infanteristen rukken Binnenland. De Koninklijke familie te Amsterdam. De fraude bij financiën. Ernstig geval van gasverstikking te Voorburg. Buitenland. De Volkenbond over de crisis, de bewia- peningsvacantie en het Japansch-Chi neesch conflict Verlenging van het Hoover-moratorium? De Beurs te Berlijn nog niet geopend. successievelijk in. De Dam blijft druk, zal het een week lang blijven. Er is eindelijk weer eens iets anders te zien op ons oud ste en voornaamste plein, dan menschen, die maken, dat zij er zoo gauw mogelijk weer vanaf komen. En het Raadhuis moet maar weer zien, hoe het zoo goed moge lijk een Paleis is. Het adres van antwoord der Eerste Kamer. Onze Senaat houdt nog altijd aan de traditie vast, om de Troonrede der Konin gin met een vrijwel zinledige formaliteit te beantwoorden; en in de pers wordt dan ook telkenjare braaf gesputterd tegen de „dwaze vertooning". Deze kwalificatie is van de Residentiebode, die erop wijst, dat dit jaar meer nog dan anders het zinle dige ervan op den voorgrond kwam: „De Troonrede waa buitengewoon ma ger van inhoud. Het antwoord, daarop door de Eerste Kamer gegeven, was daarom heelemaal inhoudloos, het waren wat vormelijke on benulligheden, het papier niet waard waarop ze gedrukt stonden. En dit stuk wordt H. M. de Koningin aangeboden door een 8-tal heeren in mooie uniformen, de huzaren moeten er aan te pas komen om den heeren de hon neurs te bewijzen enz. En nu spreken we nog niet eens van de kosten. Aan de vaststelling van het adres wordt een afzonderlijke zitting gewijd, welke wel binnen 5 minuten was afgeloo pen, maar die toch door 41 leden werd bijgewoond, wat alleen aan presentiegeld 41 X f 20 kost, een bedrag dat in dezen tijd van ingrijpende bezuiniging, heel ge makkelijk bespaard had kunnen worden. In verband met dit laatste nóg iets. Mevr. Pothuis-Smit verklaarde in de zitting van 15 dezer, dat de sociaal-demo craten, aan deze vertooning van het adres van antwoord, geacht wilden worden, op geen enkele wijze te hobben medegewerkt. Toch waren in de zitting van 17 dezer, waar niets anders aan de orde was dan de vaststelling van dit adres, van de 11 sociaal-democraten niet minder dan 6 aanwezig, n.l. mevr. Pothuis-Smit zelf en de heeren Rugge, Hermans, de Zeeuw, Ossendorp en Polak. Als we nu weten, dat dhr Dantz en Moltmaker in Indië zitten en dhr Wibaut en Oudegeest in Genève, dan blijkt er uit, dat zoo goed als de heele fractie voor deze zinlooze formaliteit was opgekomen. „Niet om mee te doen aan de samen stelling van dit adres van antwoord op de Troonrede", zegt mevr. Pothuis. Was het dan alleen om die f 20 pre sentiegeld?" De werkloosheidsverzekering. In de laatste vergadering van de Rijks commissie van Advies voor de Werkloos heidsverzekering deelde de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling mede, dat thans meer dan 500.000 arbeiders in het land tegen werkloosheid verzekerd zijn volgens de regeling, vervat in het Werk- loosheidsbesluit-1917. De rente van de Rijkspostspaarbank. De wijziging van de wet op de Rijks postspaarbank zal 1 Januari 1932 in wer king treden. Bij die wijziging krijgt de. minister van Financiën de bevoegd- - heid om het rentepercentage van 2.64 tot ten hoogste 3 te verhoogen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1