No. 300 Woensdag 23 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V.Goes Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden ran 1845" „Fatum" - „Lahor" EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 'gesproken, Hat hier veel te weinig eer Direoteur-Hoofdredaoteari VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. ZUIDEMA. wfa^l ^nffi m Abonnementsprijs: Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. WgL"*!** ^ÉlBHr 1 W A'~ ItSf&Êk Per 3 maanden, franco per post, f 3.— al.: Redactie en Administratie No. 11. f &9 ^BU Pt i Losse nummers f 0.05 Postrekening No. «455. ÉSF SSBiJtF J^F ÉF^FW M Wf M jÈ Bijkantoor t. Hldbllmrg. MÊ^JÊf fl ,f Jgg^mjSLÊL*df MjÊL lm. Borg. J|Hr Qp JBBÊW Ü|F wfw BrTr b"""",r"k* Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Inflatie. „Het Volk" bevat een artikel over het loslaten van den gouden standaard in En geland, waarin met verschillende voor beelden wordt duidelijk gemaakt hoe hoogst gevaarlijk en nadeelig inflatie is, in de eerste plaats voor de renteniers en voor de arbeidersklasse. Het komt altijd hierop neer, zegt het blad, dat de arbeidersvrouw voor hetzelf de weekloon in geld minder goederen kan koopen. En nu stijgen vaak wel de loonen, maarde prijzen gaan veel sneller omhoog dan de loonen. Dat is alles heel juist. Evenwel.toen Minister Colijn enkele jaren geleden krachtige maatregelen nam om de arbeidersklasse tegen de gevolgen van inflatie te beveiligen, heeft de S. D. A. P. zich daartegen tot het uiterste ver zet en werd den arbeiders voorgehouden: „een beetje inflatie is zoo erg niet". En nu op dit oogenblik Minister de Geer op zijn beurt pogingen doet om de tekorten te dekken en de dreigende waar dedaling van den gulden te voorkomen, nu wordt geen critiek geoefend op de voorgelegde maatregelen om die door be tere te vervangen, maar stelt men het eenvoudig voor alsof door de Regeering opzettelijk een aanslag wordt gepleegd op de volksbelangen. Inplaats dat men er rond voor uitkomt, dat als geen maatregelen worden geno men om de tekorten te dekken, de arbei dersvrouw de rekening zal hebben te be talen. Onze fruitteelt. Men zal niet kunnen zeggen, dat aan de economische crisis waaronder met name ook land- en tuinbouw gebukt gaan, geen voldoende aandacht wordt geschon ken. De vergaderingen van 1 andbouwmaat schappijen en de congressen zijn niet van de lucht. Aan beschouwingen over de crisis en over de middelen die tot verbe tering kunnen leiden is er geen gebrek. Het practisch nut van al deze verga deringen, hoe goed ook bedoeld en hoe interessant in vele opzichten ook, schijnt ons echter vrij problematiek. Voortdurend kan men hooren wat de Regeering moet doen, terwijl aan de an dere zijde belangstellenden worden op gewekt een „groen front" te vormen. Nu kan regeeringssteun in deze da gen van crisis voor sommige bedrijfstak ken niet geheel worden gemist, en de vor ming van een „groen front" mits niet in den zin zoo als de heer van Rappard dit bedoelt, maar in dien zin, dat er meer onderlinge samenwerking komt, kan ze ker van beteekenis zijn, maar veel meer dan verlichting van de crisispijh ver krijgt men op deze wijze toch niet. Op het te Vlissingen gehouden Land- huishoudkundig congTes zijn belangrijke beschouwingen geleverd, b.v. over het) credietvraagstuk en over de intenationale financiering van wereldvoorraden van belangrijke landbouwproducten. Zeer in teressant om te lezen en van genoegzaam belang om er over te studeeren, maar. zooals het in het dagelijksche leven heet men koopt er niets voor. Van veel meer direct belang, althans wat betreft de fruitteelt, schijnt ons de fruitdag, die de vorige week te Rot terdam. werd gehouden. Hier werd althans practisch werk ver acht, waarmee een ieder, die zich op dit gebied beweegt, zijn voordeel kan doen. hi het belang van de zaak willen wij enkele punten, die hier ter sprake kwa- fflen, nogeens onderstreepen. Er werden daar rake dingen gezegd. Wij zitten hier, zoo werd betoogd, met een verouderde cultuur en daarnaast zijn er teveel eigenwijze telers, menschen dus jhe niet willen leeren, die geen oog heb ben voor hun eigen belang en dat van nunne collega's. Zonder er doekjes om te winden werd ste klas fruit wordt geteeld, dat het per centage fruitkweekers, dat zijn vak ver staat, bitter klein is, en dat de sorteering en de verpakking veel te wenschen over laten. Er wordt geklaagd over de buitenland sche concurrentie. Er wordt geroepen om maatregelen van de Overheid, om de in voer van buitenlandsch fruit te belem meren. Neen, zoo werd hier door menschen uit de practijk betoogd, daar zit niet de kwaal. Onze kweekers zelf moeten verbete ring bewerken, en zorgen, dat het buiten- landsche fruit van onze markten wordt verdrongen. „Het welzijn van de Nederlandsche fruit teelt hangt af van de technische behan deling van ons fruit en van juiste sor teering en verpakking". HET CHINEESCH-JAPANSCH CONFLICT. Rukken de Japanners op naar Charbin? Terwijl men te Tokio meedeelt, dat de Japansche regeering besloten heeft dat de Japansche troepen niet verder in Noordelijke richting in Mandsjoerije mo gen doordringen dan Tsjang-tsjoen, is te Sjanghai opschudding gewekt door een „bevestiging uit Tokio", dat één Japan sche divisie opdracht heeft ontvangen om naar Harbin op te rukken. Men gelooft te Sjanghai dat de Japan ners van plan zijn een gebied van onge veer 150.000 kwardraat mijlen militair te doen bezetten. In China neemt de oorlogskoorts toe. Het Japansche kabinet heeft een voor stel goedgekeurd om een gemengde com missie te benoemen van 3 Japanners en 3 Ghineezen om alle aanhangige Chineesch- Japansche geschillen met inbegrip van het tegenwoordige conflict in Mantsjoerije te overwegen. Volgens !n bericht uit Sjanghai heerscht te Moekden volkomen rust. De Japansche troepen hebben ongeveer 20.000 Chineezen ontwapend. De provin ciale regeering is in de gevangenis opge sloten. De stad is nog zonder verlichting. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Rus sische ambassadeur met den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken een vrij langdurig onderhoud heeft gehad over den algemeenen politieken toestand in China. Omtrent het resultaat der be spreking is tot nu toe nog niets medege deeld. Uit Nanking wordt gemeld, dat gene raal Tsjiang Kai Sjek van zijn veldtocht tegen de communisten in de provincie Hoenan is teruggekeerd en direct een mi nisterraad heeft bijeengeroepen,' teneinde te beraadslagen over den ernstigen toe standen te Moekden. De voor half vier gistermiddag vastge stelde zitting van den Volkenbondsraad, waarin in behandeling zou komen de kwestie JapanChina, begon met Lijna een uur vertraging. In de zeer goed be zette zaal werd langzamerhand een at mosfeer van onrust en algemeene nervo siteit merkbaar, aangezien uit het onge wone verlaten van den aanvang der zit ting geconcludeerd werd, dat er een nieuwe verscherping van den toestand was ingetreden en de kansen op overeen stemming zouden zijn verminderd. De besprekingen begonnen met een ver klaring van den Japanschen ambassa deur Josjizawa. De toestand in Mantsjoe rije moet uit een bijzonder gezichtpunt worden beschouwd, aangezien Japan in Mantsjoerije geweldige belangen heeft. Meer dan 2 millioen yen hebben de Ja panners in Mantsjoerije belegd. In Mants joerije leven meer dan een millioen Ja panners. In Mantsjoerije is een hoogst ernstige situatie ontstaan, van welker draagwijdte men zich in Europa geen voorstelling kan maken. De Chineesche vertegenwoordiger legde er den nadruk op, dat de toestand van mi nuut tot minuut ernstiger wordt. De be zetting wordt steeds meer uitgebreid. Hon derden Chineesche vrouwen en kinderen zijn gedood. De Raad moet onverwijld in grijpen. China eischt van den Raad, dat hij den opmarsch der Japansche troepen stop zet en direct een commissie van on derzoek zal instellen. Indien de Raad zijn autoriteit wil handhaven, móet hij dit ver zoek inwilligen. De president diende vervolgens het voorstel in: lo. hem te machtigen een dringend be roep te doen op de beide regeeringen om iedere handeling na te laten, welke den toestand zou kunnen verscherpen of de vreedzame oplossing van het probleem zou kunnen verhinderen; 2o. .in een bespreking met de vertegen woordigers der beide landen de middelen te onderzoeken om het beiden landen mo gelijk te maken direct hun troepen terug te trekken zonder dat hierdoor de veilig heid van de levens hunner onderdanen en de bescherming hunner bezittingen in gevaar zou worden gebracht. De Japansche vertegenwoordiger ver klaarde, dat hij niet kon verklaren reeds morgen zijn instructie te zullen hebben ontvangen. Hij eischt derhalve dat de aangelegenheid in de volgende Raadszit ting zal worden behandeld. Lord Robert Cecil stemde hierin toe, doch deed op den Japanschen vertegen woordiger een dringend beroep deze in structies zoo spoedig mogelijk te verzor- een, aangezien de toestand in Mantsjoerije zeer ernstig is, indien de Chineesche me- dedeelingen juist zijn. De redding van de drie vermiste vliegers. Over de redding van de vermiste vlie gers Rody, Johannsen en Veiga wordt nog gemeld, dat de vliegers meer dan 6K dag op het drijvende vliegtuig heb ben doorgebracht. De voorraad levens middelen was reeds op en de vliegers hadden elke hoop op redding opgegeven, toen zij aan den horizon het Noorsche stoomschip Belmoira bemerkten, dat ten laatste naar het drijvende vliegtuig kwam en de vliegers redde. Aan den staart van het vliegtuig hadden dezen een soort mast opgericht waaraan stukken hemd waren bevestigd om als noodvlag te dienen. Hier is de Belmoira op afgekomen. De vliegers zijn in goede gezondheid. Alleen heeft de Portugees Veiga een beenkwetsuur. Men neemt aan, dat het kompas van de vliegers door de ertslagen van Belle Island in de war is gebracht, zoodat de vliegers in een kring hebben rondgevlogen, totdat hun voorraad ben zine was uitgeput. Plannen tot bestrijding der werkloosheid. Albert Thomas, de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, publiceert de tot nog toe ontvangen antwoorden op een enquête, ingesteld bij de verschillende regeeringen, aangaande hetgeen in de Europeesche landen gedaan kan worden tot vermindering der werkloosheid. De Duitsche regeering stelt voor: wegenaan leg, uitbreiding van de electriciteitsvoor- ziening, bodemverbetering, bijvoorbeeld door ontginning, en waterkeeringswerken. Deze werken zouden een crediet van on geveer honderd millioen noodzakelijk ma ken en een werkgelegenheid van vier a vijf millioen arbeidsdagen scheppen. Oostenrijk zou honderd millioen schil ling voor wegenbouw en 625 millioen schilling in tien jaar tijds voor kanalisee ring van den Donau kunnen gebruiken en hiervoor gedurende deze periode tiendui zend arbeiders te werk kunnen stellen. Een Europeesch hoogspanningsnet, waar voor 350 millioen schilling noodig zou zijn, zou gedurende zes jaar 10.000 arbei ders werkgelegenheid geven. Polen stelt eveneens een grootsch opge zet opbouwprogramma voor, dat drie mil liard zloty zou kosten. Ook Roemenië, Bulgarije, Turkije, Span je en België achten het uitvoeren van groote werken de meest gewenschte wijze van bestrijding en opheffing der werk loosheid. Extra-belasting voor politieke tegen standers. Nood maakt vindingrijk. Maar de erger nis blijkbaar niet minder. De democrati sche Vossische Zeitung bewijst dat. Het meent een middel ontdekt te hebben om de gehate nationalisten en communisten te hinderen in hun propaganda door henextrabelasting te laten betalen. Om dat te kunnen doen redeneert het blad aldus: Wie een insigne draagt van partij, vereeniging of club, doet dat uit. ijdelheid. Welnu ijdelheid is weelde. En weelde moet belast worden. Het sterkst zullen dragers van partij-insignes moeten bloeden, bijv. 10 mark per jaar voor het dragen van baakkruia, Sowjet-ater of Stahlhelm. Elke partij wordt verplicht de insignes vóór de uitgifte aan de leden aan de overheid ter stempeling in te leveren. Voor de kenteekenen van sport- en andere on-politieke vereenigingen behoeven de dragers slechts een kleinigheid te betalen, maar op het dragen van ongestempelde insignes wordt een hooge boete gesteld. Ziedaar het voorstel van de Vossische, die opmerkt, dat het óf een aardig duitje zal inbrengen, óf zal leiden tot het ver dwijnen van het „knoopsgat-heldendom", waaraan de Vossische zich zoo gruwelijk ergert. Verhooging passage-tarieven Engeland- Continent. De London North Eastern Railway Company deelt mede, dat de tarieven der reizen via Harwich met ingang van heden zullen worden verhoogd. Ook de Southern Railway Company verhoogt met ingang van heden de passagierstarieven voor rei zen naar het Continent. De directie van een groot reisbureau maakt bekend, dat de prijzen van alle rei zen naar het buitenland zullen worden verhoogd. De nieuwe tarieven zullen van kracht blijven, zoo verklaarde men, tot dat er een wijziging in de situatie komt. Toenemende activiteit van den Etna. Volgens de laatste mededeelingen van prof. Ponte, den directeur van het Etna- observatorium, vertoont de Etna de laat ste drie maanden een toenemende activi teit. Wanneer de lava nog iets hooger stijgt, dan zal het tot explosieverschijnse len en uitbarstingen komen. Momenteel schijnt er nog geen onmid dellijk eruptiegevaar te bestaan. Toeristen mogen den berg nog steeds beklimmen en kunnen des nachts de prachtige licht verschijnselen van den vulkaan gadeslaan. De middelste krater is sedert de uitbar sting in 1923 nog niet tot rust gekomen, zoodat ernstig gevaar niet uitgesloten is. Herhaaldelijk hebben kleine bergstortin- gen plaats, zoodat ten slotte een zijdeling- sche scheur in den kraterwand is ont staan, die het lavakanaal van 15 jaar ge leden weer blootlegde. Uit 't kanaal stijgt voortdurend zwaveldamp omhoog, die des nachts een schitterend vlammeneffect te weeg brengt. De medewerkers van bet Etna-instituut slaan dag en nacht de werkzaamheid van den vuurspuwenden berg gade. Paniek onder Engelsche reizigers De crisis in Engeland heeft onder de vele Engelsche reizigers in Frankrijk een ware paniek veroorzaakt. Te Parijs ontstond een war.e exodus van de Engelsche reizigers uit de groote hotels. Velen keerden ten spoedigste naar Engeland terug en de treinen naar Calais waren stampvol! Nog grooter was de ontsteltenis onder het Engelsche publiek aan de Riviera. De banken werden belegerd. Zij betaalden voor het Engelsche pond niet meer dan 85 francs en wisselden niet meer dan 10 pond tegelijk. De financiën van de stad Berlijn. Der begrootingscommissie van den Berlijnschen gemeenteraad is heden een uitvoerig rapport voorgelegd van den eerste-burgemeester inzake den finan- ciëelen toestand en de reeds genomen bezuinigingsmaatrgelen, door welker door voering men een bedrag van Rm. 30 millioen op de begrooting hoopt te be sparen. Behalve talrijke bezuinigingen en be snoeiingen op bijna elk gebied, zijn ook de uitgaven voor de straatverlichting, tijdens de wintermaanden met 10 pCt. gekort. Naar de Lokalanzeiger verneemt, zullen in totaal 1308 onderwijzers worden ont slagen. Uit bet Engelsche Lagerhuis. In 't Lagerhuis heeft Snowden gister het noodwetje ingediend, waarbij het buiten noodzaak koopen van buitenlandsche de viezen en het speculeeren daarin straf baar wor,den gesteld. Naar aanleiding van zijn beroep op alle reizigers om hun geld in Engeland te verteren, werd den minister van ver schillende zijden de vraag gesteld waar om hij geen vast bedrag van ieder zou heffen, die voor genoegen naar buiten zou gaan. Snowden antwoordde, dat hij het denkbeeld zou overwegen, maar dat hij meende vernomen te hebben, dat de Duitsche regeering veel last en weinig emolumenten van een soortgelijke be lasting had beleefd. Een ander voorstel om het aantal ge- Binnenland. De Minister van Binnerilandsche Zaken over de werkloozenzorg in de toekomst. Buitenland. De financieele crisis. De Londensche beurs geopend. Regeringscrisis in België? Het Ghineesch-Japansch conflict. neraals bij de landmacht en admiraals bij de vloot te beperken, vond ook geen meerderheid. Elliott antwoordde, dat het aantal hoofdofficieren geleidelijk reeds sterk ingekrompen was en op het oogen blik nauwelijks in evenredigheid tot de sterkte der weermacht is. De voorsteller trok toen zijn denkbeeld in. Internationale financiëele conferentie? In Volkenbondskringen loopt met meer en meer kracht het gerucht, dat eeniga staten morgen in de tweede commissie bij de bespreking de financiëele vraagstuk ken een voorstel zullen indienen, dat de Volkenbondsraad bet initiatief zal'nemen tot een algemeene wereldconferentie voor de financiëele kwesties, waarbij natuur lijk in de eerste plaats het vraagstuk der herstelbetalingen en internationale schul den zal moeten worden besproken. Regeeringscrisis in België? Naar „Het Volk" verneemt, is het niet uitgesloten, dat binnen enkele dagen een regeeringscrisis in België zal uitbreken. Van katholieke zijde, die voor den land bouw op protectie aandringt, wordt over wogen, de regeering een ultimatum te stellen tot het nemen van protectionis tische maatregelen voor de landbouwpro ducten. Wordt aan dezen eisch niet vol daan, dan zouden de agrariërs het aftre den van bun katholieke ministers eischan. Korte Berichten. Uit Genève wordt gemeld, dat. het bureau van de assemblée van den Vol kenbond besloten beeft, de zitting van den Volkenbondsvergadering Zaterdag middag te sluiten. Nadat een jaar geleden de Oosten- rijksche minister van landbouw, Thaler, zijn portefeuille-neerlegde en naar Zuid- Amerika trok, waar hij geschikt terrein wilde uitzoeken voor kolonisatie van eeni- ge duizenden van zijn Tiroler landgenoo- ten, heeft thans de minister voor min derheidsvraagstukken in het Roemeenl- sche ministerie, Rudolf Brandschj om dezelfde roden het bijltje er bij neergelegd. Ook Brandsch gaat naar Zuid-Amerika, om daar voor zijn landgenooten, de Ze- venbergsche Saksers, geschikt kolonisa tie-terrein te zoeken. De rijksbemiddelaar voor de provin cie Westfalen heeft vanochtend meege deeld, dat de onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders in het Roergebied over loon- en arbeidstijdvraagstukken voor onbepaalden tijd verdaagd zijn. Het aantal per 15 September j.l. bij de Duitsche arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen bedroeg, naar officieel wordt medegedeeld 4.324.000, d.i. 109.000 meer dan veertien dagen vroeger. MacDonald, die door de gebeurtenis sen der laatste weken overwerkt is, is gisterenmiddag voor drie dagen naar buiten vertrokken om. rust te nemen. Vrijdagmorgen hoopt hij even te Londen terug te komen om op de hoogte gesteld te worden en dan zal hij nog 2 dagen te Chequers doorbrengen. In zijn afwezigheid neemt Baldwin de functie van den eerste-minister waar. Het afintal werkloozen in Engeland bedroeg op 19 dezer 2.789.080, dat is 11.511 minder dan een week te voren. In de omstreken van Gent woedt op het oogenblik een typhus-epidemie. Er zijn reeds tal van sterfgevallen en krachtige maatregelen van voorzorg zijn genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1