No. 297 Zaterdag 19 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Amsterdamsche Bank Hendrikse Co's BankN.V. Goes KAPITAAL155.000.000 RESERVE i 46.500.000 Agentschap Ass.-MU „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" In EERSTE BLAD. De Rijksbegrooting. GOES Alle Bankzaken Safe-Loketten Buitenland. Belangrijkste Nieuws. fa, h. Verpachtingen I Struve. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Opgericht 1871 B ij kantoor Tijdelijk Vlasmarkt 18 „RATIO" IN DE PRAKTIJK! en de bewo- gekoeld, De in de marme- bijl bewerkt, 'achten op de maar hebben ,en kiezen en If het rumoe- |ermorgen zag inkele straten die er iets te lleenend. vondst aar v er- lor een toeval it bedrag aan llig huisje te |s ongeveer 3 iet huisje on- was de eige- irlinge wedu- |een deel van Ie vertrokken. iu onlangs op ;aan kijken, ids lang ver- |in kasten en .ar verborgen, geld. iringen in het [tie argwaan, let licht, welke |.dden gedaan. >en biljet van durfden dit jhten het weer |een bankbiljet »n ringen enz. onderzoek in andere voor- |en er aange- lereen toegan- ig, onbeheerd |zijn nu dicht- van waarde (olitie gesteld, iares zich zal Goes. te Goes zijn Ring: bn zonder ver- fster: N. P., G. |h. len weiden op maal door Z.- ïge f 10 of 10 (zonder achter- 13 of 3 d. h.; ijndrecht, M. 10 d. h. Iteekend door Kantonrech- legens het des Ito zonder dat Tns twee goede ken helder wit opgaven De bouwvak- heeft terecht (Verdachte, die 1 afdeeling van tarbeiders, zou Ie opgave, ten Itelijken Dienst lals steun heb- }op geen recht gehoord de lienst voor So- Ijkmans en de jtveen, die ver doen voorko- leloos was. Ge lders thuis in kwam vast te eveer f70 per Oplichting aan- G. zes weken 31. ten Gate. Loeft. land, Van d. Harst. Btruve. v. Dissel, ld en meubels, I |en Cate. Btruve. pie huizen, Jon- ER. i Sept. 1931. vm. nm. 7.54 8.22 7.34 8.02 7.19 7.47 8.14 8.42 8.34 9.02 7.44 8.12 8.09 8.37 9.04 9.32 9.09 9.37 9.14 9.42 9.29 9.57 8.24 8.52 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, O oei. Tel.: Redactie en Adminiitratle No. 11. Poitrekenlng No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs derAdvertentiSn: 1—4 regels f L20, elke regel meer 39 eL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In deze maand verschijnende nummers gratis. Van overschotten en tekorten. Wie eenig belang stelt in den finan- ciëelen toestand van het Rijk en behoor lijk! zijn krant leest, heeft de laatste dagen heej, wat cijfers te verduwen ge kregen. Wij hebben gelezen van het wezen lijke tekort op de begrooting voor 1932 n.l. f75 millioen, het formeele tekort (nadat verschillende bezuinigingen wa ren aangebracht) van ruim f49 millioen en het tekort waarmee in zee wordt ge gaan, cLw.z. nadat verschillende dek kingsmaatregelen zijn genomen, tot een bedrag van f2.5 millioen. Een van de middelen om het financiëele tekort te dekken, bestaat in het ten goede schrijven aan den dienst van 1932 van een deel van het overschot van het dienst jaar 1929. Er was toen n.l. op den ge wonen dienst een voordeelig saldo van ruim f58 millioen. De vraag kan gedaan worden: waarom dit geheele overschot niet op den nieu wen dienst overgeschreven, zooals dat b.v. vroeger bij de gemeenten het geval was? Er zou dan niet alleen geen tekort zijn voor 1932, maar zelfs een overschot van een kleine 10 millioen, eventueele mee vallers en die zijn bij het Rijk vaak zos» klein niet, nog niet eens meegerekend. Om het inzicht in deze dingen te ver duidelijken, laten wij hier volgen een ge deelte van wat Minister de Geer ter toe lichting van zijne plannen opmerkt: „Met 1 Januari 1929 is de nieuwe Comp tabiliteitswet in werking getreden. Vol gens deze wet wordt het overschot of het tekort, dat er op een bepaald dienstjaar is, overgebracht op het dienstjaar, dat on middellijk volgt op het jaar, waarin de rekening wordt opgemaakt van eerst- vermeld dienstjaar. Het overschot of te kort op het dienstjaar 1929, welks reke ning wordt opgemaakt in 1931, wordt dus gebracht op het dienstjaar 1932. Er is destijds van gedachten gewisseld over de vraag, of zulk een overschot of tekort zou mogen ten goede komen aan, respectievelijk zou behooren te drukken op den gewonen dienst van het latere jaar. In beginsel zou de Regeering ge neigd zijn, ten dezen groote voorzichtig heid te betrachten en de meening te on derschrijven, welke één der leden van de Tweede Kamer in het bewuste debat vol genderwijs uitsprak: „Het lijkt mij het meest practisch, dat de saldo's, zooals het steeds feitelijk geweest is, bij buiten gewoon worden ondergebracht, mits, zoo als de Minister heeft toegezegd, dit dan ook gebeure met de nadeelige saldo's". (Handelingen 1928/29, blz. 319, 2e kolom). Niettemin wil het der Regeering voor komen, dat in de omstandigheden, waar- m wij thans verkeeren, het te verant woorden is, het voordeelig saldo over 1929 alsmede straks dat over 1930 althans gedeeltelijk ten goede te doen komen aan de bijbehoorende dienstjaren 1932 en 1933. Dit sluit uiteraard in, dat alsdan ook het, op dit oogenblik reeds vaststaande, tekort over 1931 behoort te drukken op het dienstjaar 1934. De Regeering is bij deze materie wel genoodzaakt, een ruimer perspectief te openen dan dat van één enkel jaar, wijl Tvh 'n k°mend-e jaren in ernstige moei- 'j kneden zou geraken, indien een ver- regen saldo over een vroeger dienstjaar m zijn geheel werd aangewend om het udget van drie jaar later sluitend te ^en-en op die wijze dit budget op een danig hoog niveau werd gehandhaafd f. ^1waarv°or het eerstvolgend jaar geen kkmg zou zijn. Dubbel bedenkelijk zou 1 worden, indien, zooals thans het ge- 1S| een jaar later bovendien een kort zou zijn in te halen. er verduidelijking een paar cijfers, die xf aPe definitief vaststaan, maar «n i j de werkelijkheid benaderen, oen een overschot van 58 milli- kri .,op hel jaar 1929 in zijn geheel ge kt werd voor den gewonen dienst van 1932 en op die manier tot een sluitend budget gekomen werd. In 1932 zou er dan een begrooting van uitgaven zijn, die 58 millioen hooger is dan de raming der middelen. Het geheele overschot van 1929 ware sluitpost. Het volgend jaar 1933 is die sluitpost er niet meer, maar is er een van slechts 22 millioen (het overschot van 1930). Er zou dan der halve een tekort zijn van 36 millioen. Maar veel erger nog ware de situatie het daaropvolgende jaar. In dat jaar im mers zou niet alleen de sluitpost nihil geworden zijn, maar zou bovendien een tekort van 26 millioen (van 1931) zijn in te halen. Men zou dan dus bij gelijkblijvende uitgaven en inkomsten met een tekort zitten van 58 26 84 millioen. Aldus zou men binnen enkele jaren radicaal vastloopen. Bij de tegoedschrijving van een deel van het overschot van 1929 aan het dienstjaar 1932 moet dus wel rekening worden gehouden met een langeren ter mijn dan één jaar. Verder dan 1934 zou de Regeering daar bij niet willen gaan. Men kan nu een maal berekeningen als deze niet voor de verre toekomst maken. Op de aangeduide basis komt men tot het volgend resultaat. Van het overschot van 58 millioen over 1929 mag 18 mil lioen gebruikt worden als sluitpost voor 1932. Deze sluitpost moet er dan mede zijn voor 1933. Daar er nog 40 millioen over is van 1929, en hierbij 22 millioen komt van 1930, zijn de 18 millioen voor 1933 beschikbaar, met een restant van 44 millioen. Deze laatste 44 millioen zijn voldoende om den sluitpost ad 18 mil lioen te leveren voor 1934 en in datzelfde jaar het tekort van 26 millioen (over 1931) in te halen. Men kan ditzelfde iets minder systema tisch, maar korter, uitdrukken door het gezamenlijk saldo over de jaren 1929, 1930 en 1931, zijnde 58 22 26 54 millioen te deelen door 3, waardoor het bedrag verkregen wordt, dat in elk dezer drie jaren als sluitpost aan den gewonen dienst mag ten goede komen. Bij dit alles is ondersteld, dat de in komsten en de uitgaven in de betrokken drie jaren gelijk blijven, respectieve lijk een gelijk accres of decres vertoonen. Hyper-voorzichtig is deze onderstelling uiteraard niet, als men denkt aan het natuurlijk accres der uitgaven en aan het in dezen tijd natuurlijk decres der middelen, waarvan met name de inkom stenbelasting in 1933 ongetwijfeld nog be neden het voor 1932 geraamde bedrag zal dalen. En evenmin, als men bedenkt., dat in 1935 bij gelijkblijvende inkom sten en uitgaven de sluitpost van 18 millioen zal ontbreken, terwijl bovendien verschillende der thans ontworpen maat regelen een tijdelijk karakter dragen." Het zal dunkt ons nu wel duidelijk zijn, wat de Minister bedoelt. De opmerking mag hierbij misschien gemaakt, dat deze beschouwingen zooal niet hyper-voorzichtig, toch wel zéér voor zichtig zijn. Zoo werd b.v. het geraamde saldo voor 1928 met 54 millioen gulden overtroffen, Het voordeelig saldo voor 1929 werd aan vankelijk geraamd op f 8 millioen, terwijl het in werkelijkheid bedraagt f58 mil lioen. Zoo zijn er als regel meevallers. Hiertegenover staat voor deze begroo ting, dat de bezuinigingen verkregen door de vertraagde uitvoering van wer ken en de reductie van de bijdrage aan het Invaliditeitsfonds een t ij d e 1 ij k ka rakter dragen, zoodat hier van werkelijke bezuiniging geen sprake is. Onheilspellende verschijnselen. Wij beleven donkere dagen. Wanneer we dit zeggen, dan denken we niet alleen aan de economische crisis die alle landen teistert. Dat is wel erg. Maar erger nog is de geestelijke crisis die wij doorleven, en die zich hierin open baart, dat er een pogen is, overal, om de banden van bet gezag, die toch ook als genadekoorden kunnen worden beschouwd los te maken en door te snijden. Teekenend is in dit verband wat dezer dagen op de Britsche vloot gebeurde. De matrozen voelden zich door de be zuinigingsmaatregelen van de Regeering verongelijkt. En misschien met recht. Maar inplaats dat nu getracht werd langs ordelijken en wettelijken weg hierin verbetering te brengen, werd eenvoudig gehoorzaamheid geweigerd. Van muiterij, zoo werd gezegd, kan hier niet gesproken worden. Maar als dat zoo gezien wordt, dan is dat alleen, omdat zij die geroepen waren het gezag te handhaven, d& teugels uit handen gaven. De Overheid in plaats van het gezag te handhaven, heeft zich eenvoudig bij het gebeurde neergelegd. Dat is een bedenkelijk teeken. Het ontzag voor het gezag blijkt ver dwenen niet alleen bij de onderdanen, maar ook bij de Overheid. Dat is een bedenkelijk verschijnsel, dat voor de toekomst het ergste kan doen vreezen. Het gebeurde op de Britsche vloot is een symptoom van een ernstige kwaal. Dr COLIJN SPREEKT TE GENEVE. Dr Colijn heeft gisteren in de tweede commissie der volkenbondsvergadering opnieuw er op gewezen, hoe het geheele economische werk van den volkenbond tot niets dan mislukking geleid heeft. De staten wijken hoe langer hoe meer van de aanbevelingen der economische wereldconferentie van 1927 af. In een magistraal betoog waarschuw de hij zijn hoorders, dat de wereld bezig is in elkaar te vallen, terwijl men hier alles probeert behalve het eenige direct noodige: het herstel van de mogelijkheid om weer tot vrij verkeer van goederen en kapitaal te komen. In de hoofdpunten was de rede een felle aanval op de Fransche voorstellen, inzake preferentieele syste men, industrieele ententes en het lapmid del van den aanleg van internationale openbare werken. Niet alleen, omdat de heer Colijn in deze voorstellen aanslagen ziet op het beginsel van het vrije handels verkeer en de meestbegunstigingsclausule, maar ook omdat deze voorstellen alle in de lucht hangen en afhankelijk moeten worden gesteld van verdere studie in oude of nieuwe commissies, of bij de re geeringen zelf. De „Temps" legt er den nadruk op, dat Voor meer dan drie jaren is krampach tig vastgehouden aan de aanbevelingen van de economische oonfexentie van 1927, en heeft men geprobeerd de door die con ferentie aangegeven richtlijnen te volgen. De resultaten zijn practisch nul geweest. Dr Colijn noemde hierop tal van mislukte conferenties. De industrieele ententes kunnen in som mige gevallen meehelpen tot een toenade ring in Europa, doch hij waarschuwde te gen de kunstmatige bevordering er van, zooals die door de Franschen wordt voor gesteld. Hierin zag >dr Colijn heel groote gevaren en hij noemde de problemen, die een bevordering van de kartelisatie mee brengen kan. Wat de derde commissie betreft, de commissie, die de credietvraagstukken heeft bestudeerd, verklaarde Dr Colijn, dat het rapport aangename lectuur was, maar dat geen verdere voorstellen hier in zijn vervat. Tenslotte het rapport van de coördinatiecommissie. Deze com missie heeft alleen tot resultaat gehad, dat zij de verschillende rapporten naar de regeeringen heeft verwezen. Alles hangt dus nog min of meer in de lucht. Dr Colijn herinnerde zich in dit verband de vergelijking, die Litwinow bij1 een andere gelegenheid getrokken had, toen hij! op merkte, dat de procedure vergeleken kan worden met een tennisbal, die van de eene commissie naar de andere wordt gekaatst. Dit is zeker van toepassing op het werk van de Europeescbe studiecom missie. Het eenige middel Om iets te bereiken is nogmaals te probeeren een handelscon ventie in het leven te roepen,doch Dr Co lijn vreest, dat eerst de enkele overge bleven vrijhandelsvestingen zullen moeten vallen. Onze gedelegeerde erkende, dat zijn ge heele rede vooral critisch was geweest, doch hij moest nogmaals herhalen, dat hij geen ander redmiddel ziet, dan de naval- ging der aanbevelingen van 1927. Voor het tegenwoordige oogenblik wil de hij nogmaals den raad tot de regeerin gen richten, dat zij althans alles vermij den, wa,t tot verslechtering van den toe stand kan leiden en dat zij eigenlijk een conventie op den voet van de handels conventie van 1930 zullen in werking doen treden. De delegatie van Nederland en de an dere Oslostaten hebben in dezen zin een resolutie ingediend, waarbij zij een beroep op aile staten doen te vermijden, dat ver anderingen zouden tot stand komen in hun tarief- en handelspolitiek, waardoor het gebrek aan economisch evenwicht nog er ger en de algemeene betalingsbalans nog meer gestoord zal worden. De onrust op de Engelsche vloot. De Parijsche bladen interesseeren zich ten zeerste voor de gebeurtenissen op de Engelsche vloot, welke men ondanks het rustige verloop een openlijke muiterij noemt. De „Temps" legt er den nadruk op, dat dit bewijs van gebrek aan discipline op de Engelsche vloot te verontrustender is, daar juist de Engelsche marine voor de meest gedisciplineerde van de geheele we reld heeft gegolden en volkomen ver heeft gestaan van alle politieke invloeden. Hoo groot de wensch ook moge zijn de aange legenheid niet te tragisch op te nemen, men mag zich toch geen illusies maken over den geheelen ernst van een derge lijke gebeurtenis. Wanneer Engeland geen vertrouwen meer kan stellen in zijn vloot, dan moet men zich afvragen hoe dit land in de toe komst zijn macht in de wereld wil hand haven. Een muiterij in een land, waar traditie en patriotisme op den hoogsten trap staan, is een aangelegenheid, die alle verwachtingen overtreft. Ten slotte stelt het blad de communis tische propaganda verantwoordelijk voor deze incidenten en legt er den nadruk op, dat dit gevaar sedert het hervatten der betrekkingen tusschen Engeland en de Sowjetunie zeer is toegenomen. Tegen de protectie-maatregelen der Belgische regeering. Naar de correspondent van het „Vad." te Brussel meldt, hebben de ministers van Staat, van Cauwelaert en Sogers, alsmede de liberale Kamerleden Joris en Baelde, schriftelijk hunne instemming betuigd met bet protest der Antwerpsche Fédé- ration Maritime tegen de jongste, door de Belgische regeering getroffen protectie- maatregelen in zake den invoer van vreemde steenkolen, stikstofhoudende pro ducten, enz. Burgemeester Van Cauwelaert gaf aan bet bestuur der Fédération Maritime de Binnenland. Nederlandsch landhuishoudkundig con gres te Vlissingen. Begrooting Zuiderzeewerken. Propaganda voor het Nederlandsch fa brikaat. Buitenland. Chineescb-Japansch incident. Rede van dr H. Colijn te Genève. Plan tot opblazing van de Elbe-brug? stellige verzekering, dat hij in het parle ment, waar de regeering door het Ka merlid Joris over deze protectie-maatre gelen zal worden geïnterpelleerd, met kracht voor de zoo nauw met do hand having van het vrijhandelsbeginsel ver bonden Antwerpsche belang zal opkomen. Gandhi bidt zijn avondgebad in het Lagerhuis. Een tooneel, dat waarschijnlijk wel uniek zal zijn in de geschiedenis van het Engelsche parlement heeft zich gister af gespeeld in een der voornaamste zalen van het lagerhuis, waar Gandhi een toe spraak zou houden tot de leden der ar beidersfractie. Daar handteekeningenverzamelaars hem na het beëindigen van do onderhandelin gen in de ronde-taf el-conferentie lang hadden opgehouden, kon bij zijn avond gebed niet meer op tijd uitspreken, maar besloot hij direct naar 't lagerhuis te gaan. Daar aangekomen trokken Gandhi, Miss Slade en mevr. Naidoe hunne sandalen uit en vielen in zaal 14 op den grond voor het uitspreken der gebeden. In zijn toespraak tot de labourfractie verklaarde Gandhi, dat er inzake de on afhankelijkheid van Indië geen compro mis-oplossing bestaat. Hij verlangt voor zijn volk dezelfde vrijheid, die het Engel sche volk geniet. De heer Jac. Bosma ie Delfsirahuizen schrijft ons: ,,8ertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". DeheerJ. Minkemate Lippenhuizen meldt: „Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"; bl] uitstek geschikt voor bijvoedering in de weidel De veehoude sprljs is slechts 18.50 per 100 kilo, bruto In doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met vele tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. Plan tot opbiazlng van de Elbe-brug? Vrijdagmorgen is een afdeeling van de politie uit Schwerin te Doernitz aan de Elbe aangekomen, waar zij de woningen van vooraanstaande communisten geheel onverwachts aan een huiszoeking heeft onderworpen. Deze huiszoekingen duurden tot in de namiddaguren, doch hadden, naar offi cieel wordt medegedeeld, geen resultaat. Bij geruchte verluidt in de stad, dat communisten een aanslag met dynamiet op de Elbebrug bij Doernitz hadden be raamd. Oud-Minister gearresteerd wegens ver duistering. De voormalige Finsche minister van justitie, thans rechter, dr Ernst Otto Aakesson tegen wien een arrestatiebevel is uitgevaardigd, is bij een poging om over de Russische grens Finland te ver laten, door de Finsche politie gearres teerd. Hem werd ten laste gelegd, een bedrag van ruim driehonderd vijftig duizend Fin sche marken aan wisselgelden te hebben verduisterd- Dr Aakesson is 03 jaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1