No. 296 Vrijdag 18 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Om het Eeuwige Rijk. Hendrikse Co's Bank H.V. Goes Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Labor" EERSTE BLAD. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. feuilleton. Uit de Provincie (Wordt vervolgd.) Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertenti6n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c-L Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. NAAR HET EINDE DER BRITSCHE NATIONALE REGEERING? Kans op een liberaal-conservatief accoord? Mac Donald deed gisteren mededeeling van het parlementaire program, waaruit duidelijk blijkt, dat de regeering van plan is minstens voor nog weer veertien dagen de zaken te blijven besturen. In de meeste parlementaire kringen heeft men zeer sterk den indruk, dat er kort na dien tijd iets zal gebeuren. Volgens den politieken medewerker van de „Daily Telegraph" overweegt het ka binet ernstig de mogelijkheid om op ba sis van een nationaal programma verkie zingen uit te schrijven, zoodra de speci fieke taak van de nationale regeering, namelijk het herstellen van het begroo- tingsevenwicht, voltooid is. Zoowel in conservatieve als in liberale kringen groeit de overtuiging, zegt het blad, dat de eenheid, verkregen om deze eerste taak te volbrengen, gehandhaafd dient te worden om ook de tweede zaak, die even belangrijk is, te voltooien, name lijk het herstellen van het evenwicht in de nationale handelsbalans. De huidige regeering heeft geen mandaat voor de daartoe noodzakelijke maatregelen en daarom worden spoedig algemeene ver kiezingen overwogen, op basis van een protectionistische politiek voor de in dustrie en den landbouw. De basis voor zulke verkiezingen zou dan gevonden worden door onderlinge overeenkomsten in de kiesdistricten. De conservatieve candidaat zou zich dan te rugtrekken in die districten, waar de li berale candidaat het propramma van de nationale regeering onderschrijft, terwijl driehoeksgevechten vermeden zullen wor den in die districten, welke nu in handen zijn van Labour. De staking op de Britsche vloot De „Daily Herald" meldt nog enkele bijzonderheden over de gebeurtenissen op de vloot. Het blad constateert, dat 12000 matrozen geweigerd hebben aan de be velen te gehoorzamen. Terwijl de man schappen op het voordek vergaderden, stonden de officieren er hulpeloos bij. De manschappen hebben geen oneenigheid met hen en er is een hartelijke band van sympathie tusschen officieren en man schappen. De „staking" geschiedde onder de grootste orde. Op enkele werkzaamheden ua weigerden de matrozen iets te doen 17.) _o_ „Wat heb je, wat is esr gebeurd!?" vroeg rlavia doodelijk verschrikt. «Vlug, Nerissa, spreek", beval Sisid'o- aa" «Zio je niet, dat je je meesteres ziek Blaakt van angst?" meesteres, mijn lieve meesteres", pfö meisje en barstte in tranen uit. rlavia, die wist hoeveel reden ze had, pm ontdekking en ongenade te vreezen, £eek medelijdend op haar neer, maar haar zuster weid1 ongeduldig. „ik zal zelf naar het atrium' gaan om, 9 Zien, wat er gebeurd1 is, Flavia", zei S "en ^.s kot alleen maar een van die 9 bisten is met de andere slaven, °u ik haar laten straffen, als ik haar meesteres was." ui tvt twee alleen gelaten waren, °eg Nerissa d'e oogen nat van tranen P Daar het gelaat van haar meesteres d waagde het haar de hand te kussen. 'X,e. meester heeft ontdekt, dat ik een reSht6a" Zei Z0' "en heeft me Mavia ontstelde en in haar zwakken 68wnd! bezwijmde ze bijkans. „Je ver en de officieren moesten zelf de booten vastmaken die langszij kwamen. De of ficieren waren niet in staat aan land te gaan omdat de matrozen weigerden de sloepen te bemannen. De ankerkettingen waren vastgemaakt en er waren pasten geplaatst bij de wind assen. De toon, die bij de vergaderingen aan boord werd aangeslagen, was gematigd. De grondtoon der besprekingen werd ge vormd door lijdelijk verzet. De matrozen wenschten niet dat men politieke beteeke- nis aan bun protest hechtte. Zij behan delden hun officieren met alle respect behalve dat zij weigerden hun bevelen op te volgen. Het toejuichen van de vlag werd den ochtend van den terugkeer naar de thuis komst op alle schepen in acht genomen. Er deed zich evenwel een incident voor. De admiraalssloep kwam langszij van de „Hood" en er klonk hoorngeschal als toe ken dat de eerbewijzen moesten worden gebracht. De matrozen stoorden zich hieraan evenwel niet en er klonk zelfs eenig gejouw. De treinaanslag in Hongarije. Uit Boedapest wordt gemeld: In „Az Est" verklaart een deskundige dat het schrift van den bij het viaduct gevonden brief niet identiek is met het handschrift van den communist Leipnik. De politie ontving gisteren de mede deeling, dat de bankwerker Geza Czakasci en de koperslager Renzer zich hadden bezig gehouden met plannen om een brug in de lucht te laten sprjngen. Bij Czakasci werd een brief gevonden, met mededee- lingen omtrent bet doen springen van bruggen. Czakascy verklaarde, dat bij het plan had, zichzelf op een brug in de lucht te laten vliegen. Hij verklaart Leipnik niet te kennen. Nader wordt nog gemeld: Een werklooze chauffeur deelde de po litie mede, dat de vorige week twee ar beiders hem aangeboden hebben, tegen een goede belooning deel te nemen aan den spoorwegaanslag. Het waren een zekere Gzakacsy en een zekere Rezner, zooals reeds bekend, werden beiden gearres teerd. Het bleek, dat beiden communist zijn. In den zak van Czakacsy werd een no titieboekje gevonden waarin zich een si- tuatieteekening van de spoorbrug bij Ujpest bevond, benevens chemische for mules voor de vervaardiging van schiet katoen en andere ontplofbare stoffen. Czakacsy verklaarde bij zijn verhoor, dat hij communist uit overtuiging is en plannen had gemaakt om de spoorweg brug van Ujpest met zichzelf in de lucht te laten springen teneinde de aandacht op de ellende van de arbeiders te vesti gen. De politie stelt thans een onderzoek in waar de twee gearresteerden geduren de den tijd van den aanslag hebben ver toefd. Duitsch vliegtuig in Zweden verongelukt. Stockholm meldt, dat het Duitsche vliegtuig D 1812 der Bayerische Flug- zeugwerke gistermiddag op één K.M. ten kocht I" herhaald© ze fluisterend. „Ja» ik ben verkocht aan een Thessa- lisch slavenhandelaarantwoordde Ne rissa» trachtend haar ontroering te over winnen. Flavia kon niet spreken. Ze was mach teloos om het arme meisje te helpen, d!at haar zoo trouw had! gediend, en dat ze had leeren liefhebben als een zuster ondanks het verschil in stand. Ze bedekte het gelaat met 'de handen en kreunde hardop. „,Mijn arm meisje, mijn arme Nerissa!" kon ze eindelijk uitbrengen, „ik kan slechts voor je bidden, zooals jijivoor mij zult bidden. Zeker zal de Heer Jezus Christus niet lang dralen. Spoedig zal Hij komen in glans en glorie en de wereld zal Weten, dat Hij de Koning is van de geheel© aarde en dat Hij geen afgoden voor Zijn aangezicht duldt", voegde zij er haastig aan toe. Nerissa schudde het hoofd. „Ik weet het nog niet", zei ze. „De broederen hebben reeds vele lange, moeilijke jaren gehoopt en verwacht, dat Christus spoe dig komen zou en nog komt Hij niet". Er was een tikje ongeduld in haar toon, dat haar meesteres opviel. „Christus is geduldiger dan wij". De broederen konden zich geen uitstel den ken, maar wat zou er van mtj en vele anderen worden, die Hein eerst nu leeren kennen en liefhebben. Nerissa, het kan wel zijn, dat Hij in Zijn genade zoo lang Noorden van het Yiremeer in het district Jönköping in midden-Zweden gevallen is. Het werd geheel vernield. De vier in zittenden werden gedood en onherken baar verminkt, zoodat ze moeilijk te iden- tificeeren zijn. Niemand heeft het onge luk gezien, maar de slag is ver in den omtrek gehoord. Het vliegtuig heeft wel licht boven de wolken gevlogen, welke gisteren vrij laag hingen. Nader wordt uit luchtvaartkringen in Berlijn gemeld, dat 't verongelukte vlieg tuig er een is van de Deutsche Verkehrs- flug A.G. te Fürth. Het is eenigen tijd geleden gecharterd door de Photogram- metrie te München om in Zweden op namen te maken. De Belgische metaalnijverheid. Uit Brussel wordt gemeld: De besprekingen tusschen patroons en arbeidersgedelegeerden betreffende een geringe loonsverlaging in de metaalnij verheid zijn afgebroken. De hierdoor ont stane gespannen toestand is zeer ernstig. Getracht zal worden de partijen weer aan de conferentietafel bij elkaar te brengen. Opbrengst der Fransche belastingen. In den ministerraad van gisteren werd medegedeeld, dat de opbrengst van de be lastingen in de maand Augustus de ra ming met 44 millioen franc heeft over troffen. In de laatste vijf maanden hebben de belastingen 200 millioen meer opge bracht dan in de begrooting was géH raamd. Militaire vliegers verongelukt Uit Brussel wordt gemeld, dat kapitein Maris en luitenant Loobuijck te Nidrum, nabij bet kamp van Elsenborn, van een hoogte van 300 meter met huun vliegtuig zijn neergestort. In hun val kwamen zij in een boom terecht, waardoor den kapitein, die ook een schedelbreuk opliep, door een zwa- ren tak de borst werd ingedrukt. Men vreest een fatalen afloop. De verwondingen van Loobuijck zijn van minder ernstigen aard. Toenemende activiteit van de Etna. De directeur van het Etna-observato- rium mankt bijzonderheden bekend over een toenemende activiteit van de Etna. Volgens deze mededeelingen is aan de Oostzijde van den middelsten krater, waar sedert 1928, na de laatste uitbarsting, voortdurend zwaveldampen opstijgen, een nieuwe krater gevormd. Sedert korten tijd stijgt uit dezen nieuwen krater een dichte zwavelwolk op, die des nachts in een roo- den gloed hangt. Lava-uitbarstingen heb ben tot dusverre nog niet plants gehad. Het phenomeen vormt voorloopig een groote attractie voor de vreemdelingen, die in grooten getale het nachtelijk schouwspel gadeslaan. De werkloozen in Italië. Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal werkloozen in Italië per 31 Augus tus j.l. 693.000 heeft bedragen. Dat be- teekent een verhooging met rond 56.000 ten opzichte van de maand Juli. In de maand Augustus hebben 233.000 wiacht. Misschien, moet die wereld lang zaam aan, inplaats van zoo plotseling leeren, dat Jezua Christus de Redder der menschheid1 is." „Maar kijk d!aa eens naar de tempels van Jupiter en vergelijk ze met onze kale vertrekken in de Catacomben. Wordt het welhaast geen tijd! dat God Zijn ge meente de plaats aanwast, die haar toet- komt?" „Maar d'enk eens, Nerissa, aan al di© honderden en duizenden, die Jupiter aan bidden", zei Flavia met een buivering van angst, toen ze bedacht, dat haar echt genoot en d'e keizer en vele van Rome's edelste mannen ten onder zonden gaan met bun goden, omdat ze een zinkend schip niet zouden willen verlaten. „Het kan uit genade zijn, dat de Heer nog niet komt", voegde ze er aan toe. „Hij wil d!e menschheid misschien .liever bekeeren door Zijn genade dan door Zijn macht en heerlijkheid". „Maar dat is, waar overal in 'de Chris telijke kerk op gehoopt wordt, dat onze Heer spoedig komen zal", hield Nerissa aan. „We bidden er voortdurend om", vervolgde ze, „en daarom mogen we het verwachten, want Hij zal' zekerlijk Zijn gelofte vervullen." „Ja, Hij zal Zijn gelofte vervullen en we moeten bidden en verwachten, dat Hg komen zal, maar we moeten geduldig zijn in het gebed en geduldig in het personen werkloozenuitkeering ontvan gen. Hevige orkaan boven Vera Cruz. Naar een Reuter-telegram uit Mexico meldt, werd de stad Vera Cruz Woens dagmorgen door een hevigen orkaan ge teisterd. Een aantal kleine vaartuigen in de ha ven zonken. In de stad zelf werd groote schade aangericht. De electrische stroom werd verbroken. Men maakt zich ongerust over 'n aantal visschersbooten met een totale bemanning van honderd man, die zich nog in zee bevinden. Brood voor werkloozen. Schiele, de Duitsche Rijksminister voor voedselvoorziening, heeft gisteren, zoo meldt de Lokal-Anzeiger, met de bak kers-organisaties beraadslaagd over de brood-levering aan werkloozen. De orga nisaties hebben zich bereid verklaard werkloozen aan goedko op er brood te hel pen; echter deden zij' het. verzoek, dat meel en kolen hun dan ook tegen vermin derden prijs zouden worden geleverd. Communistisch wapen-depot ontdekt. De politie van Barcelona zet haar on derzoek naar de communistische wapen depots met kracht voort. Woensdag heeft zij buiten de stad een in een veld begra ven 'kist ontdekt, waarin niet minder dan zeven groote bommen en een aantal re volvers, zoomede een voorraad munitie waren geborgen. De bommen hadden een doorsnede van '26 c.M. en een hoogte van ongeveer 20 c.M. Sabotageproces te Moskou. Voor het 'Hooggerechtshof te Moskou is Woensdag naar V.D. van daar meldt, een proces begonnen tegen 33 ambtenaren van een staatsbedrijf, die beschuldigd worden van contra-revolutionnaire actie en van sabotage. De schade door de staat hier door geleden wordt op eenige millioenen roebel geschat. De dagvaarding en verdere bizonder- heden van het proces zullen later worden bekend gemaakt. Prinses Juliana te Leiden. Prinses Juliana schijnt haar studen tentijd moeilijk te kunnen vergeten. Gis teren althans vertoefde zij weer te Lei den, waar zij met de leden der Vrouwe lijke Studentenvereeniging en de no vieten, die Woensdag zijn aangekomen een boottocht heeft meegemaakt naar de Kagerplassen en daarbij tevens heeft deelgenomen aan een picnic op een der weilanden. Na terugkeer te Leiden heeft de Prin ses een deel van den avond doorgebracht in het Vereenigingsgebouw der vrouwe lijke studenten en begaf zich voorts te voet langs de Breestraat, waar zij in enkele winkels inkoopen heeft gedaan. Nieuw lid Tweede Kamer. Tot opvolger van den heer A. B. Kleer- wachten", zei Flavia zacht Nerissa keek op. Tot nog toe was zij de leermeesteres geweest haar meesteres de leerling, maar nu schenen ze plotse ling van plaats verwisseld te zijn. Flavia ving den verbaasden blik op en trachtte te glimlachen. „Nu zal Jezus Christus mijn leermeester zijn, Neïissa", zei ze. „Ik denk, dat Hij gisteravond £ijn onderricht is begonnen, toen jk zoo treurde om mijn man en kinderen. Ik zal Hem nu als mpjn leer meester noodig hebben", ging ze voort met trillende stem, „want hoe goed en trouw je ook bent, Nerissa, je kent d'e pijn niet gescheiden te zijn van hen, die je lief en dierbaar zijn; en ik vrees met groote vreeze, dat Flaminius zijn woord zal houden, tenzij' God zijn hart verandert, zooals Hij het mijne veranderd heeft." „Edele meesteres, vergeef me mijn zelf zucht, u met mijn verdriet lastig te val len, waar u zooveel meer te dragen hebt", zei Nerissa. „We moeten lallen onzen eigen last tor sen, ons eigen kruis dragen; en ofschoon ik onder het jouwe misschien zou be zwijken, en jij onder het mijne, kan Jezus Christus ons beiden helpen", zei Flavia teed'er. „Vaarwel, Nerissa", voegde ze er aan toe, toen het gordijn weer terzijde werd geschoven. „De Heer Jezus'Christus behoede ons, tot we elkaar weer ontmoe- Binnenland. Nederl. Landhuishoudkundig congres te Vlissingen. De effectenhandel ter beurze. Centrale fruitdag te Rotterdam. Buitenland. Het Nationale Kabinet in Engeland. Hevige orkaan boven Vera Cruz. De staking op de Britsche vloot. koper zal tot 'lid van do tweede Kanier worden benoemd verklaard ds J. L. Far ber, Ned. Herv. predikant te Zutphen. C.-H. Tweede Kamer-fractie. In de gisteren gehouden vergadering van de Christelijk-Historische Tweede Kamerfractie is het bureau der fractie als volgt- samengesteld: voorzitter mr J. Schokking, 2e voorzitter de heer J. R. Snoeck Henkemans; secretaris de heer H. W. Tiianus. De doodstraf. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den voorzitter en den .scriba namens de Generale Synode der Chr. Ger. Kerk in Nederland, met verzoek, het daar heen te leiden, 'dat de doodstraf weder worde ingevoerd. Vlooischouw van de K. L. M. Prinses Juliana heeft het voornemen de Koningin te vergezellen bij het bezoek aan den vlootschouw van de Koninklijke Luchtvaart Mij. voor Nederland en Kolo niën, op 29 September a.s. op Schiphol. De escadrilles van den marinelucht vaartdienst en van de luchtvaartafdeeling te Soesterherg, welke -zullen deelnemen aan dezen vlootschouw, staan resp. onder de bevelen van den ludt. ter zee le kl Tetenburg en den kapitein W. C. J. Ver- steegb. Uit den Wieringermeerpolder. De eerste gerst- en roggeoogst int den Wieringermeerpolder is door schipper Kaan te Alkmaar aangevoerd en zal he den op de Alkmaarsche graanmarkt, wor den verkocht. Arnemuiden. Het bedrag, dat op 9 Augustus alhier onder de gemeente Veere is gevonden, vertegenwoordigende een waarde van f200, is nog niet aan den eigenaar teruggegeven, aangezien deze nog niet is komen opdagen. De vinder kan het geld voorloopig in zijn bezit houden. ten en zegene je voor alles, wat je me geleerd' hebt." De slavin, die binnengetreden was met een boodschap van haar meester, vergat wat ze te zeggen had' en stond als betoo- verd!, toen ze die woorden hoorde, en zag, hoe liefdevol haar meesteres afscheid van Nerissa nam. Het arme meisje begreep wel, waarom de andere gezonden was. „Ik kom", zei ze haar tranen terugdringend en langzaam opstaand'. „Mijn meester moet onmiddellijk ver trekken", zei de silavin en verliet het vertrek, terwijl Nerissa baar meesteres voor d'e laatste maal vaarwel zei. Eenzaam zou Flavia zijn, als haar trouwe slavin weg was, want uit de bood schap bleek maar al te duidelijk, dat baar echtgenoot niet van plan was zelf naar haar kamer te komen en ze wist nauwe lijks, of ze hem op zou zoeken, of dat ze geduldig zou wachten tot zijn toorn wat bekoeld zou zijn. Zij besloot daarom nog wat te wachten en als bij zijn woning weer verliet zou ze Sisidona vragen, wat er gebeurd was, want die zou er onge twijfeld alles van weten. Ook zou ze te weten zien te komen, welke slavin Ne- rissa's geheim verraden bad, want ze twij felde geen oogenblik, of het was iemand: uit haar eigen huishouding.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1