i Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtzaken Ingezonden stukken Land- en Tuinbouw Telegrammen. Financieële Berichten. Posterijen en Telegrafie Burgerlijke Stand Marktberichten. (G.) kalkzouten in een bepaalde verhouding geef. Dr TE HENNEPE. Sr" m it nchitis Holland Dekend dan 200 catus" f 10.-. van Dr. I helpen patiën- demario inzage. 46001 Beroepbaar. Tot de evangelie bediening in. de Ned. Herv. Kerk is door bet prov. kerkbestuur van Overijssel toe- gelalen de beer A. de M e y e r e, cand. van de Universiteit te Utrecbt. iders op, hun gymnastiek- nenteerde de activiteit van )lympia" een der de Thool- ens feliciteer- namens het dat niet veel alhier, mogen aan. Als oud er Swiers uit de voorz. van Schuurbiers schitterende namens den te Bergen op van „U. D. I." Bergen op vereenigingen Ook namens gezelschap en onde van den elukwenschen te oorz. voor de n medeleven ikken. amma verder paard, rin- eningen door aties der ver- aren werkelijk weer guur en ukkig in den n kwamen de stad binnen- .fgevaardigden opgesteld in onder bege erd opgemar- waar de offi- Behalve de wezig Weth. verbeke en de ter de Vereen, .mens het Ge le lustrum, besturen van en de jonge Zoom, Prins van Kloetinge nkte de heer den Turn- bant voor de rna werd de teerd en werd op den bloei verschillende beide Muziek- /ossemeer en arna op het lé en verschil den. Ongeveer •laats. Op het enige muziek- het Muziek je r op de kiosk >r de P.Z.E.M. dhuis Vrijdag- rlicht. s. irk. t, R. Bartlema Smit te Rotte- V. Esselink te i, G. J. Hoyte- aar Boornber- 1. te Bergum. laltbommel en cand. te Fra- Stroobos, J. tgum, F. Guil- Voor Dedems- rn. irk. West), W. Bij- L. H. v. d. ingen, L. Klei- Vlaardingen sen, cand. te :en. k, M. Heikoop derling bij de Schipper. Ver. van Chr. Onderwij- z e r s enz. Het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. onderwijzers enz., heeft voor een vacature in zijn midden, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer A. van den Berg te Leeuwarden, gecandideerd de heeren H. Y. Broekstra te Heerenveen; E. Kieft te Meppel en G. van der Valk te Franeker. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Koningin Emmaschool te Vlaar dingen J. D. Fossen, thans tijdelijk on derwijzer te Leidschendam, vroeger te Kapelle. Geslaagd voor notarieel examen, deel I, de heer J. F. van Heusden, Middelburg. Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker. Geslaagd: leerling glasblazer: K. M. van Puffelen te Vlissingen; leerling instrumentmaker: H. Oussoren, Broek bij Dokkum. Werkman overreden. Zaterdagavond reed even buiten het sta tion D.P. te R'dam een enkele locomotief met voorop een rangeerder. De rangeer der zag plotseling enkele meters vóór de locomotief uit een man op de rails liggen. Hij trachtte nog den machinist te waar schuwen, doch deze kon niet vlug genoeg remmen met het gevolg, dat de man nog eenige meters werd meegesleurd. Gebleken is, dat het slachtoffer, de 40- jarige B., werkman bij Werkspoor door een vorige locomotief was overreden. Zijn linkerbeen was afgereden, terwijl hij nog verschillende verwondingen aan het on derlijf had bekomen. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. Ernstige auto-botsing. Zaterdagmiddag heeft op den Leidschen Straatweg te 's Gravenhage een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin de luitenants ter zee A. en van E. gezeten waren, kwam met matige snelheid aangereden, terwijl van de andere zijde een auto naderde, waarin de heer de B. uit Baarn met twee dames gezeten was. De auto van den heer A. slipte, tenge volge van de gladheid van den weg, en gleed over het wegdek, tengevolge waar van de wagen tegen dien van den heer de B. aanbotste. Eerst bedoelde auto sloeg om, en werd zwaar beschadigd. Ook de andere wagen was zoo goed als vernield. Alle personen waren min of meer ern stig gewond. De beide zee-officieren werden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Hun toestand bleek echter nog al gunstig te zijn. Nadat hun wonden verbonden war ren, konden zij naar huis gaan. De heer de B. was er echter ernstiger aan toe. Het bleek, dat hij een fractuur aan beide beenen bekomen had en ver scheidene andere verwondingen. Een der inzittende dames, mej. T. uit Wassenaar, had eenige verwondingen bekomen, welke echter niet van ernstigen aard zijn. Haar zuster was echter bewusteloos; men vreest dat zij een hersenschudding heeft. Tragisch ongeval. Vrijdag werd een dochtertje van den landbouwer v. d. G. te Zeist door een auto aangereden met het noodlottig gevolg, dat de kleine spoedig aan de bekomen verwondingen is overleden. Dit ongeval is des te tragischer, door dat eenigen tijd geleden een ander kind van v. d. G. op een landweg bij het over steken van de spoorlijn tusschen Drieber gen en Bunnik door een trein werd ge grepen en gedood. Inbraken. Vrijdagnacht is in gebroken bij dr Pool en in café Modder te Hoogwoud (N.-H.) Bij den dokter heeft men uit de slaap kamer een jas meegenomen, naar beneden gebracht, en uit de portefeuille een be drag van ongeveer 500 gulden ontvreemd. Bovendien werd nog 90 gulden, zijnde de kas van een tooneelvereeniging, uit de kast in de woonkamer ontvreemd. Bij den heer Modder is een bedrag van ongeveer 6 gulden meegenomen. Diefstal van veeuitde weide. Vrijdagnacht werd onder de gemeente Zevenbergsche Hoek een tweetal koeien ontvreemd ten nadeele van de landbouwers Korteweg en de Lint. De die ren werden met een vrachtauto naar Den Bosch vervoerd. Daar werden de gestolen koeien gevonden. Tevens werden twee ver dachten, zekere A. van M., veekoopman en A. C., uit Zevenbergschen Hoek door de Bossche politie aangehouden. Aangehouden. Door de Mare chaussee te Hulst is aangehouden zekere van D., landbouwer te St.-Jansteen, als verdacht van het onttrekken van goede ren aan een faillieten boedel. Van D. zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. -—Inbraak. In den nacht van Don derdag op Vrijdag heeft men zich toe gang weten te verschaffen aan de achter zijde, tot het kantoorpand van „de Blau we Ster" aan het Haringvliet te Rotter dam. In een lessenaar bevond zich een hzeren geldkist. Deze kist heeft men open gebroken en den inhoud, zegge 2400 gul den meegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar tot nu toe nog geen spoor van den dader(s) gevonden. Met een auto er vandoor. Vrijdagavond om circa kwart voor zeven arriveerde de 41-jarige reiziger W. B. met zijn auto op den Schiedamschen 'dijk te Rotterdam, om in een winkel eenige zaken af te wikkelen. Toen hij klaar was en weer op straat kwam, was zijn auto verdwenen. Onmiddellijk deed hij daarvan aangifte bij de politie, van waaruit ter stond een signalement van den wagen door de stad werd verspreid. Een balf uur later zag een agent een auto voorbij rijden, welke zeer veel over eenkomst vertoonde met het opgegeven signalement. De agent sprong terstond in een juist passeerende auto en reed den gestolen wagen achterop. In de Post- hoornstraat liet bij de achtervolgde auto stoppen en verzocht den chauffeur mee te gaan naar het bureau van politie, waar al ras bleek, dat men met een auto dief te doen had. Hij Verkeerde onder in vloed van sterken drank. Later is nog ge bleken, dat hij de auto op den Schiedam schen dijk aan eenige voorbijgangers voor 40 gulden te koop had aangeboden. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Typhus-epidemie. Te Sanger- hauzen is een typhus-epidemie uitgebro ken. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, zijn zeventien personen door de ziekte aangetast, voor bet meerendeel studenten van het gymnasium. De oorzaak der ziektegevallen moet ge zocht worden in bet gebruik van melk en chocolademelk. De betreffende melkerij is voorloopig door de politie gesloten. Slachtoffer van de blau we tram. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is te Voorschoten de 60-jarige G. Schippers, toen hij de trambaan wilde oversteken om zich naar zijn tuinderij te begeven, door de „blauwe" tram gegre pen en op slag gedood. Vroegekoude. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Algemeen klaagt men dit jaar over het koude weer in de eerste helft van Sep tember. Volgens de waarnemingscijfers te Rotterdam heeft sedert 1889 een derge lijke koude zich in dezen tijd hoogst zel den doen gevoelen; alleen in 1925 deed dit verschijnsel zich in nog iets sterker mate voor. De laagste temperatuur, ditmaal in Sep tember waargenomen, was 7.6 gr. Celsius (46 Fahr.) op den llden; in 1925 viel ze ook op 11 September, met 6.3 gr. Celsius (43 Fahr.). De koude-periode duurde in 1925 van 3 tot 13 September; toen kwam IJsland onder invloed van een flinke depressie en legde de hooge drukking zich over het vasteland, zoodat Zuidelijker winden war me lucht konden aanvoeren. Het weer bleef toen zacht tot 24 September; dus bet is, al doet men wijs zich van wat kolen te voorzien, nog geen tijd, om aan betere dagen te wanhopen. Trambotsing te Rotter dam. Twaalf lichtgewon den. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur heeft op de Glashaven te Rotterdam een zeer ernstige trambotsing plaats gehad, waarbij niet minder dan 12 personen (gelukkig niet ernstige) verwondingen opliepen. Een motorwagen van lijn 25, stond stil voor het in- en uitlaten van passa giers. Het achterbalcon van den wagen stond geheel vol. Op dit oogenblik nader de een nieuwe motorwagen van lijn 3. De wagen was in volle vaart en vrij dicht bij de plaats, waar lijn 25 stilstond wilde de bestuurder electrisch remmen. Tot zijn ontzetting bemerkte hij echter op het laatste oogenblik, dat de remmen weigerden en dat een botsing dus onver mijdelijk moest zijn. Tegen de trampassagiers die in zijn nabijheid stonden riep hij nog: Menschen achteruit, mijn remmen weigeren. Zelf zag hij nog kans ijlings van zijn zitsteun te springen. In het volgende moment liep de zware wagen met geweldige kracht op lijn 25. Onder de passagiers van deze tram ontstond natuurlijk een groote paniek. Het achterbalcon van lijn 25 werd ge heel verwoest en bet mag stellig een won der heeten, dat de talrijke passagiers er zoo goed afkwamen. Door de Rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard: J. Bostelaar, Ruimstraat, Middelburg. Rechter-com- missaris: Mr Th. Portheine, rechter. Cu rator: Mr M. de Groot, advocaat te Mid delburg. Behandeling in hoog e r beroep. Naar we vernemen zal op 14 October a.s. voor het Gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep worden behandeld de strafzaak tegen H. J. F. B., koster te Ovezande, verdacht van po ging tot moord op zijn vrouw, gepleegd te Ovezande op 5 Februari 1.1. Thans zijh wederom een 20-tal getuigen opgeroepen. B. werd destijds door de Rechtbank te Middelburg vrijgesproken, tegen welk vonnis de Officier van Justitie hooger beroep aanteekende. Een advocaat veroor deeld. Vrijdag had zich een Amster- damsch advocaat voor den politierechter te verantwoorden wegens beleediging van een ambtenaar in functie. Op 21 Sept. van het vorige jaar was, na den voetbalwedstrijd Nederland— Duitscbland een verkeersagent gepos teerd op het Valeriusplein, om het ver keer via de De Lairessestraat te regelen. De advocaat kwam met zijn auto voor de poort onder het Lyceum. Hij wilde rechtuit rijden, doch de verkeersagent beduidde hem via de De Lairessestraat te gaan, wat ten slotte gebeurde, echter niet, zonder dat de advocaat den agent zou hebben toegevoegd: „Onbeschofte vlerk". De advocaat was niet verschenen. Er werd daarom verstek tegen hem ver leend. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte een geldboete van f 15. De po litierechter vond dit echter te weinig en veroordeelde den advocaat tot f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/. De secretaris van het hoofdbestuur van den Modernen Meubelmakersbond ver zoekt ons het volgende te plaatsen: „Verkeerde praktijken." Met betrekking tot de staking bij de fa. A. S. J. Dekker, oefent uw drie-ster, redacteur of medewerker, in uw blad van 10 Sept. critiek uit over de wijze waarop de stakers den werkwilligen de noodige „eer" bewijzen. Tegen het posten wordt geen bezwaar gemaakt, dat wordt toelaatbaar geacht, maar het volgen van de werkwilligen op straat, bij hun gaan naar en van de fa briek, verdient, naar bet oordeel van uw drie-ster, medewerker, onvoorwaardelijk afkeuring. Het wordt beschouwd als een goddeloos bedrijf, dat ten doel heeft iemand zedelijk te knauwen en lichamelijk kapot te maken. Begrepen wordt niet, dat de vakorganisaties en in het bijzonder de christelijke organisatie, hiervoor de ver antwoordelijkheid dragen. De organisatiebesturen, die werkelijk de verantwoording voor bet posten en het volgen van de werkwilligen door de sta kers dragen, die, kortom, de verantwoor ding voor de heele staking dragen, achten zich genoodzaakt er op te wijzen, dat al hetgeen de stakers tot nog toe gedaan heb ben, ten volle gerechtvaardigd is. Bij elk conflict, onverschillig in welk bedrijf en in welke plaats, worden de werkwilligen gepost en op straat gevolgd. Dat is een recht van de stakers, nog nimmer en ner gens aangevochten. Geen wet of politieverordening staat hen daarvoor in den weg. De werkwilligen treden als stakingsbre kers op, zij belemmeren ten deele den strijd, die de stalkers voor behoud van de bestaande, of voor betere arbeidsvoor waarden voeren. Dat de stakers hiertegen optreden zal elke onbevooroordeelde vol komen kunnen billijken. Het vervolgen van de werkwilligen in deze staking ge schiedt op een zelfs zeer verstandige en rustige wijze. Het doel daarvan is aan het publiek de laffe houding van de werk willigen te toonen. Een patroon tracht bij: staking zijn po sitie zoo sterk mogelijk te stellen. Dat is zijn recht, maar het recht van de stakers is, om hun maatregelen daartegen te ne men en te trachten hun positie zoo sterk mogelijk te stellen. Van tartend optreden bij' het volgen van de werkwilligen is geen sprake, net zoo min als het volgen goddeloos is. En als de stakers, als gevolg van het optreden van een aantal werkwilligen, die hun medearbeiders in den rug aanvallen, hun zenuwen tot nog toe niet geknauwd hebben, zich lichamelijk nog niet kapot hebben gemaakt waarvoor toch zeker ook aanleiding is dan komt dat, om dat zij overtuigd zijn van de rechtvaardig heid van him strijd tegen hun werkgeef ster, die geen enkele concessie ter voor koming van een conflict heeft willen doen en omdat zij weten, dat de stakingsleiding, de bestuurders hunner organisaties, be staat uit menschen, die verantwoordelijk heidsgevoel hebben en 'die zedelijk zeker zoo boog staan, als al degenen die mee- nen, dat het volgen van werkwilligen bij een conflict onvoorwaardelijk moet wor den afgekeurd." Wij hebben hieraan niet veel toe te voegen. Over het conflict zelf, bet al of niet ge rechtvaardigde van deze staking, spreken wij ons niet uit. Wij achten ons niet com petent daarover een oordeel te vellen. Maar wij betreuren het in 'hooge mate, dat hier door de hoofdbesturen niet alleen van de moderne, maar ook van de chris telijke vakorganisatie het hinderlijk vol gen (al is 't dan niet hinderlijk in den zin van de wet) met al den aankleve aan dien, wordt verdedigd. 'Het voortdurend volgen, het treiterend posten voor de woningen, wat met name voor de huisgenooten zenuwsloopend moet worden geaoht, het werken met fietsbel len enz. xnist alle zedelijke kracht; het is een laf gedoe, dat wij als in geen enkel opzicht gerechtvaardigd, blijven afkeuren. De georganiseerden in het algemeen mogen hierbij bedenken dat niemand minder dan de heer Schaper reeds in 1913 de vraag stelde wat zij er van zou den denken als zij, wanneer b.v. door de anarchisten een door hen niet gewenschte staking werd geproclameerd, op dezelfde wijze als „onderkruipers" zouden worden behandeld. En speciaal voor wat betreft de chris telijk georganiseerden herhalen wij hier, wat de heer Smeenk in 1914 schreef: De Christelijke organisaties moeten (bij even tueel® staking) nauwlettend toezien, dat geen middelen worden gebezigd, die in strijd zijn met de 'Christelijke beginselen. Ook over het optreden in dagen van strijd, moet de zegen des Heeren afgesmeekt kunnen worden. Redactie. Over de rol van de kalkzouten In het kippenvoer. We hebben dus in het voorgaande ar tikel gezien dat de spiermaag der kippen op een schitterende wijze het voer dat er in komt fijn maalt en met het maag sap, dat sterk zuur is, mengt. Degenen die wel eens een kippenmaag openge maakt hebben weten dat daar altijd steentjes in zitten en dat men het bin- nenvliesje der maag er ineens uit kan trekken, zoodat dan de maagspier over blijft die voor velen als een delicatesse geldt. Dat vlies je nu behoort eigenlijk niet tot de maag, het bestaat niet uit een cel weefsel doch uit een soort ingedroogd slijm van bepaalde maagklieren, een slijm dat indroogt als een verhoornd laagje. Van uit de maag komt het voer in den z.g. twaalfvingerigen darm waar het vermengd wordt met het sap der buik speekselklier (het pancreas) en de gal uit de lever. Nu wordt in den darm het op geloste voedsel als het ware door den darmwand gefiltreerd en komt in de bloedvaten en de lymphvaten die het ver der door het lichaam brengen. Doordat d'e kip geen speekselklieren heeft vervuld het pancreas bij haar deze rol en helpt dus mede het zetmeel in suikers om te zetten. Wij hebben echter thans speciaal het oog op de kalkzouten die in de maag door het zoutzuur opgelost waren. De kip heeft voor d'e vorming van de eischaal enorm veel kalk nood'ig, dus zal meu in het bloed, dat van den darm kom,t ook veel kalk mogen verwachten. Dit is ook inderdaad het geval. Door zeer bijzondere proeven heeft men bij kippen, die aan den leg waren en bij kippen die niet aan den leg waren het kalkgehalte in d'e aan- en afvoerende bloedvaten van d'en darm onderzocht. Bij niet leggende kippen was het kalkgehalte in d'eze beide bloed'soorten gelijk, doch bij leggende kip pen was het kalkgehalte van d'e afvoe rende vaten 12 percent hooger dan van de aanvoerende vaten. Het kalkrijke bloed gaat naar het hart en komt dan later ook in d'en eileider, waar het op een bepaalde plaats in de kalkschaal-klieren weer afge scheiden wordt op het buitenste eivlies, dat zich om het ei bevindt. Waarschijn lijk heeft bij dit proces de zuurgraad van d'en eileider invloed. Bij niet leggende kippen reageert namelijk het slijmvlies van den eileider op alle plaatsen vrij wel gelijk en lichtelijk zuur, d'och bij leg gende hennen reageert het slijmvlies op d'e plaats waar de eischaal gevormd wordt Veed zuurder. Het eiwit zelf dat zich vormt, reageert veel meer neutraal, meer zooials het bloed1 zelf van de kip. Trou wens de reactie van het eiwit dat het eerst gevormd wordt, dus direct om den dooier, is eenigszins anders dan die van het eiwit dat meer in de buitenste lagen afgezeit wordt. Ik kan jammer genoeg hier niet op de schoikundige bepaling van d'en zuurgraad ingaan, mogelijk zie ik daar later in een apart artikeltje wel eens kans voor. Het is een belangrijke Zaak want door middel van deze nauw keurige zuurbepaling kan men tamelijk nauwkeurig den ouderdom van eieren be palen. Laten we daarom maar voorloopig ont houden dat men den zuurgraad of beter de reactie van een ei aangeeft als pH 1.3 tot pH 7.5, zoolang het nog in den eileider pa9 gevormd is. De reactie van het eerst gevormde eiwit, waarover ik daar juist sprak, is pH. 6.7 tot 6.8 en die van kippenbloed pH. 7.4, dus onge veer die van een verscb ei. De opgeloste kalkzouten in het bloed nu (dubbel-koolzure kalk, phosphorzure kalk, chloorkalk en eiwit-kalk-verbindin- gen) worden naar de kalkklieren ge bracht en door een of ander geheimzin nig proces worden ze daar weer veran derd in gewone koolzure kalk, die de eischaal vormt. Dit geheimzinnige pro ces nu wordt op bet oogenblik in een Amerikaansch laboratorium bestudeieijd! en ik hoop, later de resultaten hiervan te bespreken. Deze studie over de kalkstofwisseling bij leggende kippen wordt weer aange vuld door proeven omtrent de kalkbe- hoefte bij kuikens. Kuikens hebben voor de vorming van stevige beenderen ook veel kalk noodig, maar heel andere kalk- verbindingen dan de kip voor haar eier schaal. Was de eischaal voor een groot gedeelte opgebouwd uit koolzure kalk, het been der kuikens is voor een groot deel opgebouwd uit phosphorzure kalk. Waren d'us gemalen schelpen best als kippen voer en als grit, voor kuikens hebben ■we er niet veel aan en hebben we meer aan beendermeel dat phosphorzure kalk bevat. Maar zal men vragen, als er nu om een kuiken of een kip goed' te voeren al zoo'n lading geleerdheid noodig is, hoe is het dan mogelijk, dat er ooit een kuiken groot geword'en is of een kip eie ren gelegd' heeft? Dat komt omdat moeder natuur d'aar gelukkig voor zorgt en als het van onze wijsheid afhing kwam er ook niets van terecht. Maar aan d'en ande ren kant trachten wij toch d'e natuurpro cessen te bestudeeren met al onze onvol maaktheid en desnoods, als het kan, een weinig te helpen. Vandaar dus dat men zich de vraag stelde: Zou er verschil in groei en ontwikkeling zijn tusschen kui kens die ik maar in het wilde weg kalk zouten geef en tusschen kuikens die ik de Vragen deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden inge zonden 0,an Dr Te Hennepe, Diergaarde singel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord' insluiten en blad vermelden. VEENENDAAL. Er dreigt bij de fa. Roessingh, textielfabrikante alhier, een ernstig conflict. De oorzaak daarvan is, dat herhaaldelijk loonsverlagingen wer den ingevoerd, terwijl overleg met de ar beidersorganisaties werd geweigerd. De arbeiders hebben besloten dat, wanneer vóór Zaterdag 24 Sept. de loonsverlagin gen niet zijn teruggenomen of althans een bevredigende oplossing is verkregen, de wevers op Maandag 26 Sept. het werk niet zullen hervatten. BEDUM. Gisteravond is de 16-jarige dienstbode J. Kremer door de duister nis misleid in het Boterdiep geraakt en verdronken. Haar lijk is later opgehaald. SGHEEMDA. De 70-jarige arbeider K. Groen is hedenmorgen onder een passee rende tram geraakt. Hij werd ernstig ge wond en is kort daarop overleden. BERLIJN. Het Pruisische Staatsmi- nisterie heeft heden de noodverordening afgekondigd die de reeds eenigen tijd ge leden aangekondigde bezuinigingen bevat. De tekst zal in de loop van den dag be kend worden gemaakt. PARIJS. De Socialistische afgevaardig de in de Fransche Kamer Paul Bon- court is gisteren bij een tusschentijdsche verkiezing tot wethouder gekozen. MADRID. Te Bilbao hebben zich ern stige onlusten voorgedaan. Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Sept., 2.30 u. Londen 12.04%—12.04%. Parijs 9.71 9.72. Brussel 34.47 K34.48^. Berlijn 58.1058.30. New-York 2.47%—2.48. De Kanter en Hordijk's Bankte Goes. Zaterdag j.I. werd in de Raadkamer van de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg een Verifi catievergadering gehouden van de schuld- eischers inzake de Kanter en Hordijk's Bank te Goes, welke destijds failliet werd verklaard. Een 70-tal schuldeischers war ren verschenen. Opgave betreffende bet postkantoor Middelburg over de maand Augustus. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f 67.178.29, en terugbetaald f33.409.27. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 33.769.02. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 46. Door tusschenkomst van dit kantoor werd op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f4200, en afgeschreven f2000. Derhalve meer in dan afgeschre- Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 3. MIDDELBURG. Bevallen: W. M. van Waegeninghvan Eechoud, d.; A. Grijs- paardtAdriaanse, d. Van 28 Aug.10 Sept WEMELDINGE. Gehuwd: G. Brander horst, 32 j. en J. Kloet, 26 j.; A. Lamper, 31 j. te Ierseke en J. Zuijdwegt, 27 j. Geboren: Jannetje, d. v. C. Heijstek en C. J. van Stel; Machelina Jacomina, d. v. A. Kosten en A. Sinke; Toni Jacob, z. v. J. Felius en J. A. Francke. Overleden: Johannis de Bourgraaf, 68 j., wedn. v. Neeltje Zandee. Over de maand Augustus. ST.-ANNALAND. Gehuwd: C. Duijzer, 23 j. jm. en S. A. Rijnberg, 17 j. jd. Geboren: Cornelia Catharina, d. v. A. Kodde en C. J. C. Dorst; Pieter, z. v. J. Hage en E. van Dijke; Abraham Jan, z. v. A. van Driel en C. G. de Hond; Jacob Cent, z. v. C. G. Goedegebuure en C. Priem. Overleden: Janna Hoek, 71 j., echtg. v. W. van der Slikke; Cornelia van Vossen, 63 j., echtg. v. P. van der Welle; Geertje Bruijnzeel, 60 j., echtg. v. Q. Hage. SCHERPENISSE. Ondertrouwd: H. Z. A. Quaak, 23 j. en Ca. Duijnhouwer, 24 j. Geboren: Paulina Jannetje, d. v. W. Pleu- ne—Hage. Overleden: L. M. Andriesse, 87 j., e. v. Ca. Quaak. Rotterdam, 14 Sept. Veemarkt. Aanvoer: 585 koeien en ossen, 292 vette kalveren, 1134 schapen en lammeren, 1440 varkens. Prijzen per halve kilo: Koeien 2429, 3538, 4346, vette kalveren 42,547,5, 5057,5, 6065, schapen p. pond 2234, id. p. stuk f 18f 23, overj. lammeren p. st. f20f27, zuiglammeren p. st. f21 f 26, zouters p. pond 21, varkens p. pond 21, 21,5 ct. Koeien aanvoer flink, handel traag, priji- xen van le soort gehandhaafd, va* 2e en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3