No. 291 Zaterdag 12 September 1931 45e Jaargang 4 Dagblad voor Provincie Zeeland Kendrikse Do's BankN.V. Goes Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatum" - „Labor" ïhten. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. BERTELS'„KUNSTK0RREL" Pit nummer bestaat uit 2 bladen. PARLEMENTAIRE OUDEJAARS AVOND. KWALITEIT HOLLAND/CH El BOVENAAN DOOS geb. Vierhuis werse, d.; T. J. z.; J. Theune lércq geb. Dek- ogel z.; M. Heij- d.; M. F. de Outermans, ako geb. Grave- (Vliss. Grt.) ept. Villem z.v. Abr. oedhart; Michiel gesteger en Tan- Cornelis van Klerk; Marinus irie Arendse en utte; Willemina en Tannetje nber 1931. wd: Sijtze Rein- j., te Ter Neu- Irika de Blaeij, Bakker, 52 j., jn. mber 1931. vd: Jan Anthonij en Hubrechta ie Philipse, 28 j. ie Wee, 24 j. jd. Loppe, 27 j. jm. j. jd., Jacobus ohanne Cornelia van Adriaan van P- ooman, 83 j., we- arolina van der pt. Op de veiling evoerd. De notee- 42—44 kg. f 2.81; kg. f 460: 56 f 5.15—f 5.26; 60 bruine: 4244 3.50; 58—60 kg. 7—f5.38; 64—66 f 5.56, eendeiereu ks; kalkoeneieren .0 Sept. Export- .20, B f 14.10, G. f 7, gescheurde jb. Princesseboo- tappels f 1. en: Reine Claude ria 17—37, Abri- ■ffersons 28—38, 34, blauwe Eier- itsen 26, uitschot .00 K.G. d'Avranches 15 ne 16—35, Marg. d'Esperen 14 13, Jutten 1020, .erzogin Elsa 9 -32, B. d'Amanlis ■13, B. d'Arem- 6—18, B. Clair- au 49, B, Wil- alt 6—9, Vijgepe- Duohesse 513, ,m's 7—13, lange nde idem 47, Spaansche Wijn louisso 68, Ge- Calabasse Tirle- Carafon 710, ener. Totleben 8 -17, Maagdeperen 58, Diamantpe- 69, Nouv. Poi- Jodoigne 67, Tertility 57, in 5, Calleboutspe. en 46, afval- en alles p. 100 K.G. Gronsels 1035, terappels 913, on. Kroon 914, Bauman's reinet- reinetten 911, 'otarisappel 710, Paradijs 6, Gan- dlen 48, Lanes Bramley Seedling odlin Keswick 4 Present van Lun- ;er Gold Permain Hennyker 7, Rein. 28, Glasieappel -10, Tuinzoet 3 Pomme d'Oran- afval- en kroet- 100 K.G. dven 3241 gld p. p. 100 stj*ks, Me- 00 stuks; Patrijzen Eiermijn B. B. B. 31. Eieren van 60 09; van 56 tot 58 0.2 K.G. f 2.98 per f 0.91.60 netto. ■e| -9 6, 3, LTER. 12 Sept. 1931. v.m. n.m. 2.39 2.53 2.19 2.33 gen 2.04 2.18 2.59 3.13 3.19 3.33 2.29 2.43 2.54 3.08 3.49 4.03 3.54 4.08 3.59 4.13 4.14 4.28 3.09 3.23 Directeur-Hoofdredacteur! R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. X'EBSC.HWNT E7J833N AbfiB^amsrtc^iiji! Per 3 mengden, -■?? g»«t, f* Leem nummers fO,U5 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Vandaag wordt met de sluitingszitting van de beide Kamers der Staten-Generaal het parlementaire jaar besloten. Een geschikt moment om terug te zien. „Wiet onverdeeld gunstig" werd in de laatste troonrede de toestand des lands genoemd. „De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoowel in het Rijk in Europa als in over- zeesche gewesten tot ernstige gevolgen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lan de maken in het bijzonder verschillende takken van onzen land- en tuinbouw moeilijke tijden door. Groote krachtsin spanning en wijs beleid zullen met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden". Sinds deze rede uitgesproken werd is de toestand niet verbeterd, veeleer ver ergerd. De economische crisis heeft nog dieper in 't leven ingegrepen, 't heeft er gekraakt in het afgeloopen jaar en bij alle verschil van meening omtrent de oorzaken en het verloop der crisis is men hierin toch wel eenstemmig, dat we een zorgelijken tijd tegemoet gaan en dat het dieptepunt van de economische inzinking nog volstrekt niet is bereikt. Volkomen terecht werd er in de troon rede op gewezen, dat aangezien de crisis de geheele menschheid drukt, van allerlei maatregelen weinig vrucht is te verwach ten, indien zij niet door oprechte interna tionale samenwerking in hun kracht wor den versterkt, in verband waarmee dan ook werd toegezegd dat de voortdurende aandacht gericht blijft op het bevorderen van betere internationale verhoudingen. Hier is geen woord teveel gezegd. Aan de verbetering der internationale verhou dingen is en wordt door onze Regeering met volle kracht meegewerkt en het is be kend dat onze vertegenwoordigers te Ge- nève steeds actief zijn en een leidende rol vervullen. De hervorming van de economische voorlichting is nog niet tot stand geko men, wat zeker te betreuren is, daar hier voor de verschillende bronnen van be staan in ons land zoo heel veel afhangt. Daarentegen zijn wel verschillende maat regelen genomen, die ten doel hebben land- en tuinbouw te steunen. Deze mid delen, 't spreekt vanzelf, zijn niet afdoen de. Maar dat er althans gepoogd werd deze takken van bedrijf voor algeheels in zinking te bewaren, kan worden gewaar deerd. De donkere schaduw op 's lands finan ciën waarvan 't vorig jaar gewaagd werd, is nog veel zwaarder geworden. De lucht is vol van geruchten omtrent dreigende tekorten. In verband hiermee werd op de nood zakelijkheid van versobering in 's Rijks dienst door reorganisatie volle nadruk gelegd. i an deze versobering is intusschen in de practijk nog zeer weinig gebleken. Dit schijnt al een zeer moeilijk werk te zijn. Als er gereorganiseerd wordt, dan is dat meestal met de bedoeling om nogal meer te perfectionneeren inplaats van werkelijk te versoberen. Waar is de man, sterk genoeg om deze koe bij de horens te vat ten en dóór te zetten wat gedaan moet worden? Het wetsontwerp tot herziening van de L.0.-wet 1920, dat de Regeering nog dit jaar hoopte in te dienen, is niet versche- ne°- Wel is er het Rapport-Rutgers, dat althans e e n i g e bezuiniging in uitzicht stelt. Aan de verbetering van wegen te land en te water is overeenkomstig de gedane beloften, volle aandacht geschonken. Op dit gebied wordt er inderdaad veel ge daan, wat temeer toe te juichen valt, om dat daardoor ook de werkgelegenheid wordt bevorderd. Tenslotte kan nog melding worden ge maakt van de indiening van een wets ontwerp inzake strafbaarstelling over Godslastering. Het betreft hier een ingewikkelde en teere kwestie. br^faJ uit indiening van dit ontwerp ijkt dan toch de ernstige begeerte van e negeering, om mee te werken tot hand- aving van de goede, christelijke zeden, t Parlementaire jaar is uit en ten ende. wat zal de nieuwe periode brengen? De bezuinigingen In Engeland. Gisterochtend heeft Mac Donald in een geheel gevuld Lagerhuis de tweede lezing van het bezuinigingsontwerp voorgesteld. Hij verklaarde, dat zijn taak niet min der onaangenaam was dan die van Snow- den. De crisis is vermeden, maar er rest nog veel te doen. Mac Donald legde er den nadruk op, dat de bevoegdheid der regeering om „orders in council" (noodverordeningen) uit te vaardigen slechts een maand duurt. Mao Donald kondigde vervolgens aan, dat het conversieplan bij de eerstvolgen de gelegenheid zal worden afgekondigd. De uiteenzetting van Mac Donald werd over het geheel met kalmte ontvangen, behalve twee of drie passages, die pro testen op de banken der oppositie uit lokten. De minister van binnenlandsche zaken uit het vroegere kabinet, Clynes, diende bij het debat over de tweede lezing van het bezuinigingsontwerp het voorstel in. tot verwerping van het ontwerp. Hij erkende de noodzakelijkheid om de financiën van het land te beschermen, maar zeide, dat de regeeringsvoorstellen de massa van haar levensbenoodigdhe- den zou berooven, terwijl anderen een weeldeleven zouden blijven genieten, en dat die voorstellen de werkloosheid zou den doen toenemen door de koopkracht der arbeiders te verminderen. Het Lagerhuis werd tot Maandag ver daagd. In een radio-rede heeft Snowden gis teravond o.a. gezegd, dat de natie er zich rekenschap van gaf, hoe dicht Engeland bij den afgrond geweest was. De natie werd voor deze ramp gespaard, doordat men credieten kreeg uit de Ver. Staten en Frankrijk. Men had de keuze tus- schen een drakonisch budget of een de preciatie van den geldkoers, die den on dergang van allen beteekende. Volkomen belachelijk en geheel en al ongegrond noemde Snowden het gerucht, dat de bankiers aan het kabinet zijn ge dragslijn hadden voorgeschreven. Als alle feiten bekend waren, zoo eindigde hij, zou het land eeuwig dankbaar zijn aan de Bank van Engeland voor al de po gingen welke zij deed om de crisis te be zweren. Een order van het ministerie van oor log bepaalt, dat de salarissen van officie ren en manschappen een vermindering zullen ondergaan van ongeveer 10 pet; de hooge rangen iets meer, de lage iets min der. Onderofficieren, die 15Y shilling per dag verdienen, krijgen nu 13 Ya en de soldij van de soldaten wordt verlaagd van 80 tot 70 cent per dag. De officieren zul len bovendien nog een korting krijgen in hun toelagen op galakleeding en andere uniformen. Gisteren zijn duizenden chèques en postwissels ontvangen met groote en klei ne bedragen tot leniging van den nood van de schatkist uit bijna alle plaatsen in het land. Baldwin kreeg een chéque van 5 guinjes toegestuurd uit een ge hucht van minder dan 400 inwoners in Dorset, waar men huis aan huis een collecte voor een shilling gehouden had waaraan niemand zich had onttrokken. Accoord In een loonkwestle. Nadat tot laat in den nacht onderhan deld was, is tusschen de werkgevers en arbeiders in de bouwvakken in Noorwe gen overeenstemming bereikt in het loon- vraagstuk, zoodat het conflict, dat 5 maanden heeft geduurd en waarbij 65.000 arbeiders betrokken waren, als geëindigd kan worden beschouwd. Het accoord moet echter nog aan een stemming worden onderworpen, zoodat een definitieve beslissing niet voor 18 September te verwachten is. Gandhi's aankomst te Marseille. Ter ontvangst van Gandhi, die gisteren met het s.s. „Rajputana" te Marseille aankwam, waren geen officieele personen verschenen, doch wel een groot aantal journalisten uit de heele wereld en vele aanhangers van Gandhi uit Berlijn, Pa rijs en Londen. De Fransche politie had uitgebreide maatregelen genomen om storende betoo gingen te verhinderen en uit Londen aan gekomen detectives belastten zich onmid dellijk met de zorg voor zijn persoonlijke veiligheid. Van de brug beantwoordde Gandhi, blootshoofd en op sandalen, de groeten. Met tegenzin onderwierp hij zich aan het kruisvuur der fotografen en trok zich daarop, zonder verklaringen af te leggen, voor den stormloop der nieuwsgierigen in zijn hut terug. Daar Gandhi zoo snel mogelijk naar Londen wenschte toe te komen, zou hij reeds gistermiddag met den sneltrein doorreizen naar Calais zonder zich in Pa rijs op te houden. Verwoestende tropische storm. Groot aantal menschen omgekomen. Belize, de hoofdstad van Britsch Hon duras, in Midden Amerika, een stad van ruim 19.000 inwoners, is volgens draad- looze berichten, Donderdagmiddag door een tropischea storm verwoest. De eerste berichten spreken van 150 tot 200 dooden en van honderden gewonden. Volgens een nader bericht is ongeveer de helft der bewoners van Belize dak loos. Het was deze zelfde storm, die, zooals reeds gemeld, San Juan op Porto Rico teisterde. De orkaan was volgens een bericht van het Amerikaansche Meteorologisch lm stituut op weg naar het eiland Haïti- waarschijnlijk in de richting van Santo Domingo. Een nader Reuter-bericht uit Miami spreekt ook van eenige honderden gewon den te Belize en meldt, dat 70 pet der huizen instortte toen de cycloon met een snelheid van 150 250 K.M. per uur op de stad aankwam. Een groot aantal be woners zijn nog onder de puinhoopen bedolven. De cycloon ging gepaard met een vloed golf, zoodat het water ter hoogte van 2 M. de straten der stad binnendrong. Volgens een later bericht werd het aantal dooden te Belize op 400 geschat. Het Fransche ministerieel bezoek aan Duitschland. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal ter ge legenheid van het bezoek van Laval en Briand aan Berlijn, een der voornaamste doeleinden der bespreking zijn, de vor ming van een permanente commissie voor Fransch-Duitsche samenwerking. Deze commissie zou moeten bestaan uit regee- ringsambtenaren en vertegenwoordigers van handel en nijverheid uit beide landen. Zij zou tot taak hebben de mogelijkheden van samenwerking op allerlei gebied te bestudeeren. Verder behoort tot de geopperde mo gelijkheden ook een Fransch-Duitsche sa menwerking in de landen van Zuid-Oost Europa en in andere werelddeelen. Dezen keer denkt men dus aan meer dan aan een bezoek tot verbetering der stemming, zooals het bezoek van Brüning en Gurtius aan Parijs was. Nu wil men een poging wagen, om den ongelukkigen toestand van het oogenblik met bijzonder krachtige middelen op een betere basis te brengen. Het is in ieder geval belangwek kend dat men in Fransch-Duitsche regee- ringskringen de dingen zoo beschouwt. Verschrikkelijke ontploffing bij de Kodak In de Kodak-fabrieken te Rochester (staat New York) heeft een verschrikke lijke ontploffing plaats gehad, waardoor 2 personen gedood en 14 zwaar gewond werden, van wie, naar men vreest, vier doodelijk. Bovendien werden velen van de 800 beambten en arbeiders door zuren gekwetst. Korte berichten. Een optocht van 5000 onderwijzers trok gisteren van den Theemsoever naar de Kingsway Hall om te protesteeren tegen de verlaging hunner salarissen met 15 pet. Te Nord'hausen is het de politie ge lukt de geheime communistische druk kerij te ontdekken van een communistisch blad „Trotz Alledem" geheeten. Er zijn zeven menschen -in hechtenis genomen. In het Noorden der provincie Oost- Vlaanderen staan thans, ten gevolge van de zware regens der laatste weken en de verzanding van de Durme, de Moervaart en de Zuidledevaart, ongeveer 3000 hec taren akker- en weiland geheel blank. Een groot deel van den oogst is verloren en de bevolking, die reeds herhaaldelijk op de zelfde wijze, fel werd beproefd, blijkt aan een bijna algemeene ontmoediging ten prooi te zijn. Talrijke landbouwersgezin nen zouden er aan denken de streek te verlaten en zich elders in Oost-Vlaande- ren of in bet naburige Zeeuwsch-Vlaan- deren te gaan vestigen. In de Ardennen beeft het de vorige nachten op de hooge plateaux reeds flink gevroren. Ook in het lagere deel van het land is de thermometer, 'bij nacht, tot het vriespunt gedaald. Sommige bloemisten uit den omtrek van Gent, die een derge lijke koude niet bleken te hebben ver wacht, leden 'heel wat schade. Te La Plaza (Bolivia) zijn twee infanterie-regimenten aan het muiten geslagen wegens achterstallige soldij, de slechte behandeling en slechte verzor ging. Joseph Witteman, de president van Baden, is overleden. Frick heeft verklaard, dat de natio- naal-socialisten 13 October weer in den Duitschen Rijksdag zullen verschijnen. Het comité van ontvangst, dat ge vormd is met het oog op het a.s. bezoek van Gandhi, heeft voor vandaag een groote receptie voorbereid, welke gehouden zal worden in het Quakerhouse te Londen. Er zijn ongeveer 1400 uitnoodigingen gezonden aan vooraanstaande persoon lijkheden. Naar de „Matin" meldt, zullen in den Franschen diplomatieken dienst ver schillende wijzigingen plaats hebben. Zoo zullen de gezantschapsposten te Tokio, Praag, Belgrado door nieuwe personen worden bezet. Naar aanleiding van het bericht in ons nr van gisteren vestigt men er onze aandacht op, dat ook al wijzigt men in Spanje de burgerlijke wet, de kerkelijke wet het huwelijk der R.K. geestelijken toch verbiedt. Het landbouwconflict In Drenthe. De gisteren gehouden bespreking tüs- schen de besturen van de landarbeiders organisaties en de commissie uit de werk gevers in het landbouwbedrijf heeft niet tot resultaat geleid, dat partijpn dichter bij elkaar zijn gekomen. De werkgevers zijn bereid het uurloon, ook dat voor bui tengewoon werk te handhaven, maar blij ven persisteeren bij hun aanbod, om de loonen voor het delven van aardappelen met 10 pet. te verlagen. Tot wijziging hiervan, waarop de arbeiders sterk heb ben aangedrongen, waren zij niet bereid. De arbeiders zullen nu de ledenvergade ring laten besluiten wat gedaan moet worden. Dreigende staking. Bij de Textielfabriek v.h. G. Roessingh Zn., te Veenendaal, is aan een 100-tal wevers schriftelijk met ingang van 1 Oc tober a.s. een loonsverlaging aangekon digd, welke neerkomt op 10 tot 20 pet. van het tegenwoordig loon. Mocht deze verlaging door de wevers niet worden aanvaard, dan zal de weverij worden stopgezet. De wevers zijn overeengekomen de rege ling niet te accepteeren en tot staking over te gaan. Bouwvakarbeiders. Een vijftig bouwvakarbeiders uit Win schoten en omgeving zijn in auto's naar Amsterdam en Den Haag vertrokken, om daar bij den bouw van woningen tegen 'n weekloon van f 50f 55 te werk te wor den gesteld. De regeling van de bebouwing langs de wegen. Bij Kon. Besluit zijn aan de Staatscom missie, ingesteld bij Kon. besluit van 21 April 1892 no. 4, ten einde de Regeering van advies te dienen omtrent de wettelijke regels, die ten aanzien van het water staatsbestuur behooren te worden gesteld, toegevoegd als leden, uitsluitend voor het onderzoek en het rapporteeren door die commissie omtrent het vraagstuk van re geling van de bebouwing in verband met het verkeer langs de wegen: mr L. Lietaert Peerbolte, dir teur-generaal van de Volksgezondheid; ir H. van der Kaa, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid (volkshuisvesting); G. J. van den Broek, hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Wegenverbete- ring en H. P. J. Bloemers, burgemeester van Groningen. Nederlandsche Jaarbeurs. In een gelukwensch aan den raad van beheer dér Kon. Ned. Jaarbeurs heeft de voorzitter van den raad van ministers, jhr mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, de volgende voor geheel ons volk bemoedi gende woorden geschreven; Binnenland. Urgentie-program van het Kon. Nederl. Landbouw-comité. Buitenland. Een storm teistert Honduras. Ontploffing in de Kodak-fabrieken. Franach bezoek aan Berlijn. „Inderdaad zijn de tijdsomstandigheden niet alleen voor het bedrijfsleven, maar voor het geheele volk moeilijk. Wij' mogen echter niet het geloof in een betere toe komst verliezen. De wereldgeschiedenis leert, dat de volken in de moeilijkste tij den van hun bestaan hun grootste kracht van willen en kunnen hebben ontplooid. In onze eigen geschiedenis zijn zoovele voorbeelden te putten, dat het Nederland- sche volk in dezen den toets van verge lijking met andere volkeren kan door staan." (Volledig Pluimveevoeder) daar deze uit ideale qr>ondsloffen is vervaardiqd en géén vischmeel beval\ Alles vereend in één korrei.niels byvoeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrijkt met Bertels'.Kunstkorrel'hef wetenscbap- pelyk ideale, voordeeliger en volledige voeder voor kuikens.kippen.eenden enz waarin deqranen.vleeschmeel. vilaminen.voedinqszoulen enz. in één korrel zgn vereeniqd en waarmede ver kregen wordt: arbeidsbesparing, laqere productie kosten en betere bevruchting v.hei.qrooterensmake lyker eieren,sterker en mooier dieren en 50%méér eieren dan metdeomslachtiqe dubbel voederinq met Ochtendvoeder en gemengd graan. Alle foutief voederen;waardoor noq millioenen verspild wor- den.wordt door de. Kunstkorrel "in eens opgehe ven. In Nederland voert men reeds 2 millioen kippen en eenden met &&CteYs\XLunsikoVizi'' (foef 50 kllof6«? Post5/ Vraagt brochure I MopcmsJ^b(K^l^.v)aM?hn)m^rammAsds, VBERTELSMOIKKel AMSTERDAM Octrooi reeds verkregen in Belqië.Canada.Enqeland. Frankrijk, Italië. Hongarije. Polen. Spanje.Zuid-Afrika. Nederland en België. De correspondent van het Hbld. meldt uit Genève: „Naar aanleiding van het bericht, dat verschenen is in het Dagblad v. N.-Bra- bant, omtrent de NederlandschBelgische onderhandelingen en volgens hetwelk er sprake zou zijn van een Schelde-Rijnka- naal, dat zich niet zou houden aan de tusschenwateren of de geografische schei ding, die tot dusver als grondslag van el ke oplossing door de Nederlandsche regee ring en de Nederlandsche publieke opinie werd gesteld, hebben wij in bevoegde Ne derlandsche kringen alhier naar de juist heid hiervan geïnformeerd. Hoewel men geen aanleiding aanwezig acht om alle berichten van dezen aard officieel tegen te spreken, kunnen wij met groote zekerheid melden, dat dit bericht volkomen ongegrond is en dat er geen en kele wijziging is gekomen in het regee- ringsstandpunt, zooals dat indertijd in de Eerste Kamer en in de nota's, die tus schen Den Haag en Brussel zijn gewis seld, door den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken is uiteengezet. Uit die stukken en redevoeringen blijkt voldoende, dat de Nederlandsche regee ring geenszins zal afwijken van de gren zen, die zij zich gesteld heeft en waarbin nen een oplossing zooals het Dagbl. v. N.- Brabant die voorstelt, geenszins zou val len," URGENTIEPROGRAM VAN HET KON. NED. LANDBOUWCOMITE. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité heeft een wijziging en aan vulling van zijn Urgentieprogramma be kend gemaakt. Daarin worden o.m. als d i r e c t e mid- deiep jpaetrcgelea teggjj dumping ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1