DE ZEEUW V tweede blad. I Om het Eeuwige Rijk. Staten-Generaa! IlLISTEN. uw AUTO voorkomt Ir f 0.40. Tel. 546. |e, Kalfvaars rammen. koop, F E~ÜÏ L L E T O N Uit de Provincie. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Zoeklichtjes. Predikbeurten. •*- VAN VRIJDAG 11 SEPT. 1931, No. 290. 1 fagd: OOWÏEN, foger. Desge- j. Br. lett. O, loes. /AARZEN. I, Tel. 51, We- UTARWE 13.50 per en zak. St.-Joosland. één aan de /SE, Nieuw- met Tuin, bctr. licht en |rkscheweg D burg. Lageweg. ijpskerke. ISept Imburg. 5AAITARWE, eliskerke. >ler, 1 flobr. 13 M. bbendijke. Ierrle, 2 Kalf- 30 Sept., een maanden. J. te, Waterhoek (ECHT, ïlectr. Brood- iost-Souburg. IOMENDE 1ARINISSEN, burg. TWEEDE KAMER. Mobilisatie-slachtoffers. In de Mem. van Antwoord op het Voorl. verslag over de wetsontwerpen tot wette lijke regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de mobilisatie- slachtoffers en tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbe- grooting 1931, (uitkeering aan de z.g. mo bilisatieslachtoffers) merkt de Regee ring op: De reden, dat van de voorstellen der commissie, benoemd bij beschikking van den toenmaligen minister van Defensie van 17 Januari 1929, in belangrijke mate is moeten worden afgeweken, moge ver scheidene leden der Kamer bevreemd heb ben, uit ter griffie gedeponeerde exem plaren van het rapport der commissie hebben zij kunnen ontwaren, dat uitvoe ring van de daarin aangegeven voorstel len ruim twee en een half millioen gulden per jaar meer van de schatkist zou vor deren dan tot dusver aan de z.g. mobilisa tieslachtoffers werd ten koste gelegd. Re Regeering heeft uiteraard der Ka mer de gelegenheid niet willen onthouden om van den inhoud van het rapport der commissie kennis te nemen, maar zij ont kent in elk opzicht de wenschelijkheid tot openbaarmaking van voorstellen, waarvan de onuitvoerbaarheid, althans in de tegen woordige tijdsomstandigheden, voor haar vaststaat. Het verleenen van terugwerkende kracht aan de voorgestelde regeling, ten minste tot 1 Januari 1931, komt de Regeering niet uitvoerbaar voor. Prof. Dr G. Minderhoud over de landbouwcrisis. Voor de Vereen, van Directeuren van R. K. Land- en Tuinbouwscholen en van de vereen, van, Leeraren bij het Mid delbaar Land- en Tuinbouwonderwijs, heeft prof. dr G. Minderhoud, te Wage- ningen, een voordracht gehouden over: De invloed van de crisis op den Nedör- landschen land- én tuinbouw. De crisis is tot op heden een akker- bouwcrisis, doch het gevaar is groot, dat zij zich tot een algemeene landbouwcri sis uitbreidt. Mogelijk zijn de huidige lage varkensprijzen daarvoor reeds een aanwijs zing. De oorzaken van de crisis liggen voor een klein deel bij de onvoldoende vraag naar, doch voor het voornaamste deel bij het overvloedige aanbod van landbouw producten. Vele omstandigheden doen voor tal van producten blijvend een sterk ver groot aanbod verwachten. Daarnaast heb ben echter tijdelijke en semi-permanente invloeden gewerkt. Handhaving van het tegenwoordige zeer lage prijspeil lijkt onwaarschijnlijk, hoewel dit wel eenige jaren kan aanhou den. Herstel van de prijzen tot een ni veau waarop bij de tegenwoordige pro ductiekosten een loonend bedrijf mo gelijk is, is eveneens weinig waarschijn lijk. Daarom zullen de exploitatiekosten moeten worden verlangd, terwijl de pacht en koopprijzen zullen moeten dalen. Door verlaging van productiekosten al léén kan de Ned. landbouw er echter niet komen. Met cijfers kan dit worden aan getoond. Evenmin zal verhoogde activi teit van landbouwonderwijs, -voorlichting en -organisatie, hoe nuttig en noodig ook, uitkomst kunnen brengen. Daarnaast zul len hoogere prijzen vóór producten moe ten komen. De gevolgen van een langdurige land bouwcrisis zullen noodlottig zijn voor een zeer groot deel onzer samenleving. Daar om heeft de Overheid den plicht de hel pende hand te bieden door kunstmatig de financieele bedrijfsuitkomsten te steunen Deze protectie zou niet, of althans in veel mindere mate, noodig en gemotiveerd zijn, „Elke natie moet haar eigen goden heb ben, zei Flaminius, „en het was wel als ze zich daaraan hielden; maar sinds de joden voor het eerst naar Rome zijn ge- «Tlr Z^n er TOOrtdurend moeilijkheden met hun godsdienst geweest," en hij zuchtte diep. „De joden haten do christenen al even ar grondig als jij," zei de keizer en daar et inem beter scheen, de gedachten van zijn secretaris van het pijnlijk onderwerp leiden, gaf hij hem verscheidene brie- en te schrijven, die den volgenden mor gen voor hem klaar moesten zijn om ze 'Zijn handteekening te bekrachtigen, j- et het perkament voor z;ch, gunde amiruus zichzelf eenige oogenblikken 0 *a te denken over het ongeluk, dat zal m..en zÜn buis was gekomen. „Het half ?IJn1 ^a^en verduisteren," zei hij hnad l an' zi°b herinnerende dat de vroea- apPer .'den volgenden morgen begon h"8* ^rïttannië moest vertrekken, ten er ni?an brieven, want er moes- hii riv j s enkele beëindigd zijn, voor dagelijksch bad 'ging nemen. indien in bet buitenland de landbouw niet zoo sterk en zoo algemeen werd be schermd. Naast de tot nu toe genomen maatre gelen compenseerend invoerrecht op witte suiker, crediet aan de aardappel- meelindustrie, productiepremie voor bie ten en Tarwewet zijn in de éérste plaats noodig stappen om „dumping" te gen te gaan. Daarnaast dienen productie- premiën te worden verleend aan hen, die regelmatig rogge en haver voor de markt teelden. De productiepremiën voor suiker bieten dienen zóó hoog te worden, dat wij onze eigen behoeften aan suiker zelf produceeren. Voor teelten en producten, waarvan wij een overschot hebben, dus die wij uitvoeren, zal de overheid weinig an ders kunnen doen, dan crediet te verlee nen aan hen, die dreigen ten onder te gaan (veehouderij, tuinbouw). Directe fi nancieele steun aan deze takken van land bouw zou door het buitenland terecht als kunstmatige bevordering van export (dumping) worden beschouwd. Daardoor zouden we van den wal in de sloot komen. Het geld, noodig voor den financieelen steun, dient in de eerste plaats te wor den ontleend aan overschotten op de diensten 19241930; (dat wil dus zeggen, dat dit geld, waarover reeds beschikt is, geleend zou moeten worden. Red. Z.) vervolgens aan salaris- en loonsver- i lagingen (goedkoopte-kortingen) van alle personeel in dienst van pu bliekrechtelijke lichamen eit van personen of organisaties, die suhidie uit de openbare kas genieten. Ten slotte kan ook verhooging van enkele accijnsen en invoerrechten noodig zijn. Voor het laatste zijn de artikelen tarwe en tarwemeel het meest aangewezen. Nu de prijs der bin- nenlandsche tarwe gefixeerd is, draagt zoodanig recht een fiscaal karakter. Met elkaar zullen deze overheidsmaatrege len niet kunnen voorkomen, dat, indien de prijzen op de wereldmarkt niet spoedig omhoog gaan, een zeer zorgvolle tijd aan staande is. Daar niemand weet, in welke richting de crisis zal verloopen en hoe de omstan digheden over enkele jaren zuHen zijn, dienen alle steunmaatregelen een tijdelijk karakter te hebben, terwijl het kunstmatig sturen van den landbouw in een of an dere richting (b.v. tuinbouw, of veeteelt, of meer extensieve cultuur) moet worden ontraden. Uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Door de slechte prijzen van het vlas, ligt de handel daarin en heel de vlas industrie te Koewacht en omstreken zoo goed als geheel stil. Talrijke gezinshoof den zijn daardoor werkloos geworden en zonder inkomen. Door de landbouwers in die streek wordt zoo goed als geen persoonlijk ar beidscontract meer gesloten, maar het werk opgedragen aan de voormannen der groote „kooien", die van boer tot boer rondgaan. De „bazen" dier kooien nemen in den regel per gemot aan en betalen de arbeiders in dagloon uit. Thans wordt in de „kooien" f 1.25 per dag verdiend, waarvoor een volle dag zwaar werk wordt geëdscht, zooals aardappelrooien, enz. De boeren besteden dan ook maar f 20 tot f 25 per gemet voor aardappelrooien, wat vo rig jaar nog f 50 a f 60 per gemet vor derde. Zelfs voor een loon van f 1.25 per dag gaan gezinshoofden en volwassenen er dag aan dag op uit. Momenteel zijn er zelfs te Koewacht 4 „kooien" met 30 tot 50 arbeiders. Men wijt het lage loon daar ter plaatse voornamelijk aan het groote aanbod van Belgische arbeiders, die steeds trachten beneden het geldende dagloon aan. het werk te komen. Vluchthaven aan het Z ü- p e. In de zitting van den Raad van State, afd. voor de geschillen van be stuur, is voorlezing gedaan van bet K. B., waarbij is beschikt op het beroep, in gesteld door het bestuur van de water- keering van het calamiteuse waterschap Bruinisse tegen de goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland van het ontwerp voor den aanleg door het Rijk van een vlucht haven aan het Zijpe. Flaminius was een bezig mensch en kon geen tijd vinden om meer dan eens per dag te Baden; maar er liepen heel wat patriciërs rond in Rome, die drie of vier maai baadden, die eigenlijk den ganschen dag in de termen doorbrachten; want daar vond men niet alleen gelegenheid tot ba den en slaven om bij het kleeden behulp zaam te zijn, maar er waren bibliothee- •ken, tuinen, tennisbanen, gewoonlijk ook een theater, alles onder één dak. 'Deze badgelegenheden waren oorspronkelijk voor de armen bedoeld, daar de rijken ,er thuis de gelegenheid voor hadden. Maar zoo langzamerhand waren het de meest gezochte plaatsen geworden om zijn vrien den te ontmoeten, een ledig uurtje door te brengen of er den heelen dag te verdoen. Toen Flaminius zat te schrijven, her innerde hij zich plotseling, dat hij beloofd had een vriend te ontmoeten in den voor hof van de badinrichting achter het Fo rum, de mooiste en meest modieuse in geheel Rome. Vele 'bewoners van het pa leis gingen daar dan ook liever heen dan in het paleis zelf hun bad te nemen. Er was niet veel kans dat Marcinius al weg zou zijn, want hij was een van die dagdieven, die het grootste deel van hun tijd in de baden doorbrengen om er de laatste schandaaltjes te bespreken. Marcinius had door laten schemeren, dat hij hem iets belangrijks mee te deelen Het besluit van Ged. Staten is vernie tigd opdat bij de vaststelling van het ont werp rekening gehouden kan worden met wenschen van het bestuur der waterkee- ring. Korfbal. Zomeravondcompetitie Z. K. B. A.s. Zaterdag worden gespeeld te Ierseke: VolhardingD. O. S; te Kloe- tinge: ElhoZeelandia. Deze laatste wed strijd is zeer belangrijk. Wanneer Elto wint is ze kampioen. Aanvang 4 uur. Scheidsrechter is dhr van Tiel. Middelburg. Woensdagmiddag maakten een 20-tal ouden van dagen, leden der Geref. Kerk alhier, begunstigd door prachtig nazomerweer, een autotocht door Walcheren. Vanuit Middelburg werd naar Veere, over Vrouwepolder, Oostkapelle naar Domburg gereden, waar gepauzeerd werd en waar voor een tractatie was ge zorgd. Over WestkapeUe werd naar Vlis- singen gereden, waar vele oudjes van het prachtig uitzicht op de Schelde genoten en eveneens van een versnapering werd geprofiteerd. In Middelburg weer aangekomen, ver zamelden allen zich in de consistorie der Hofplein'kerk, waar de koffie gereed stond en de heer Walraven namens de rijtoer commissie dank bracht aan allen, die 'hun auto hadden beschikbaar gesteld en de Chauffeurs en allen, die hadden bijgedra gen voor dit doel waardoor het mogelijk werd dezen tocht te doen slagen, waarna namens de oudjes de heer Maas dank bracht voor dezen prettigen onvergete- lijken middag. Bij de Donderdagmiddag gehouden brood- en beschuitwedstrijd, uitgaande van de Zeeuwsche Bakkerszonenvereeni- ging, in de Sociëteit St. Joris, behaalden de volgende deelnemers een prijs; 'Klasse I, waterbrood: le pr. W. P. v. d. Vrede, Ierseke, wisselbeker, en een herinneringsmedaille als houder van den beker in 1930; 2e pr. A. de Visser, Arne- muiden, verguld zilv. medaille; 3e pr. J. K. Pouwer, Kortgene, zilv. medaille. Klasse II. Beschuit: le pr. J. C. Deur- loo, Tholen, zilveren lauwerkrans; 2e pr. D. M. v. Hals, Wissenkerke, verg. zilv. medaille; 3e pr. I. Smallegange, Bieze- linge, zilv. medaille. Vlissingen. G. K. W. 0. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging heeft ook voor dezen winter weer een aantrekkelijk programma opgesteld. In September zal een Japansche avond met lichtbeelden gegeven worden door den heer Gerard Pilger, uit Amsterdam. Deze heeft de toestanden in Japan bestudeerd en studie gemaakt van de volksgebruiken en volksgewoonten in dat land. In October zal ds Kamsteeg uit Gors- sel een lezing houden over „De Schoon heid van den Bijbel". Voor November is mevrouw Marguerite Couperus aangezocht, die een liederen- avond zal geven. Genoemde dame draagt liederen voor, die het' volkskarakter weer geven van de 16e eeuw tot en met heden. Bij ieder tijdperk treedt zij op in het cos- tuum van dien tijd. Voor de maand Januari is beslag ge legd op de film: „Het Geheimzinnige Eiland" van Jules Verne. Evenals het vorige jaar zal ook thans in Februari een sport-avond worden ge geven. In het vorig seizoen kon alleen de dames-af deeling optreden; thans is er ook een afdeeling gymnastiek voor heeren en voor adspiranten. Het bestuur is zoo gelukkig geweest een oogenblik beslag te kunnen leggen op den tijd van dr P. Stegenga uit Amster dam, die in Maart een lezing zal houden met het onderwerp: „Bouwmeester Sol ness", terwijl ten slotte in April de be kende feestavond zal worden gehouden. Schore. Alhier is een geval van schurft geconstateerd onder de schapen van de Wed. Boonman. Krab bend ijke. Dhr A. Slabbekoom Pz., vroeger alhier, thans marechaussee te Sas van Gent, slaagde voor wachtmeester Hansweert. De marechaussee Buck- field is overgeplaatst van Terneuzen naar hier. Rilland-Bath. De postduivenvereeniging „Steeds Sneller" alhier, hield een wed vlucht met oude en jonge duiven, van Lier (B.); afstand 45 K.M. had en Flaminius glimlachend bij het denkbeeld, dat Marcinius iets belangrijks zou te zeggen hebben, bad beloofd te zul len komen en nu gevoelde hij zich door zijn belofte 'verplicht om te gaan, ofschoon hij veel liever op dat oogenblik niemand ontmoet zou hebben. Zelfs nadat bij het paleis verlaten had, was hij geneigd terug te keeren en bij den gouden mijlpaal, dicht bij het Forum, waar alle wegen van Italië samen komen, wendde hij zich half om om op zijn schreden terug te keeren. Maar beschaamd over zijn besluiteloosheid, ha.astte hij zich voort en stond niet weer stil, voor hij de marmeren portico van het gebouw bereikt had. Hier ontmoette Flaminius verscheidene bekenden. Maar verbeeldde hij het zich, of was hun begroeting koeler dan gewoon lijk keken ze hem nieuwsgierig aan? Toen hij aan den ingang eenige oogen blikken stilstond om zich een toegangs kaartje te koopen, voelde hij zich over tuigd, dat verscheidene van de aanwezi gen zich speciaal omwendden om hem te zien. Het ergerde hem, maar, nam hij' zich voor, niemand zou wat van die erger nis bespeuren. Marcinius was, naar hij zag, niet in de vestibule en dus ging Fla minius verder naar een ruim vertrek er achter, waar men de gelegenheid had, zich gereed te maken voor een verfijnd badgenot. De duiven werden gelost om 8.50 uur met Noordenwind. Eerste geconstateerde duif 9.46.22. De laatste 10.17.22. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 2, 3, 6, 8 M. Vogel; 4, 11 G. Ruster; 5, 19, 22 E. v. d. Griek; 7, 17, 22 Jac. de Vrieze; 9, 14, 23 P. Sonke; 10, 20 M. Kriensen; 12, 13 H. J. Sentse; 15 Gebr. Kok; 16 P. van Roosmalen; 18 J. v. d. Vrede. Aagtekerke. Bij den op Woensdag ge houden schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm, werd de wisselbeker, waaraan als troostprijs was verbonden een zilveren horlogeketting, gewonnen door dhr L. Bosselaar met 193 punten. Maximum 200 punten. De leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, zijn opgeroepen tot eene vergadering op Woensdag 16 Sep tember des avonds te 8 uur in het Stad huis te Middelburg. Rijwielpad Walcheren. Het eerste voorstel -van het bureau is, dat om te voldoen aan het verzoek van de Ver eeniging „Rijwielpad Walcheren" om subsidie. Het voorstel luidt om f 25 voor elk der jaren 1931 en 1932 toe te staan. Het Nederland so.he Pavil joen te Parijs. Van het Nat. Steun comité voor den 'bouw van een nieuw Ne- derlandsch Paviljoen op de tentoonstel ling te Parijs kwam een verzoek in om financieelén steun te verleenen voor dit doel. De belangen, die speciaal het 'district der Kamer bij Indië heeft, zijn zeker van betrekkelijk weinig belang, doch de wijze waarop Nederland zich op de Parijsche Tentoonstelling laat vertegenwoordigen mag zeker als van algemeen landsbelang worden beschouwd. Het bureau meent, dat ook de Kamer niet mag achterblijven om hare sympathie te betoonen en stelt daar om voor f 100 voor het beoogde doel be schikbaar te stellen. Bij dragen winkelweken. Inge komen zijn verzoeken om bijdragen voor een winkelweek resp. te Goes en 's-Hee renhoek. Reeds herhaaldelijk zijn derge lijke verzoeken behandeld. Uit de discus sies is zeker eenerzijds wel gebleken, dat de Kamer zich niet principieel wil uit spreken tegen het verleenen van subsidies voor dit doel, doch anderzijds ook dat meerdere leden gevoelden, dat in deze op den duur eenige beperking in het toestaan der aanvragen zoude moeten plaats heb ben. Ook het 'bureau is van oordeel, dat het op den duur niet aangaat alle aan vragen om bijdragen voor net houden van winkelweken in te willigen. Het bureau zou hiervoor een maatstaf willen vaststellen en wel een bijdrage wil len verleenen in verband met het aan tal in het handelsregister ingeschreven zaken in eene plaats en daarbij plaatsen met minder dan 20 ingeschreven zaken niet voor een bijdrage in aanmerking wil len doen komen. Het bureau wijst er op, ■dat voor een winkelweek in Goes ook reeds in 1929 en 1930 eene bijdrage werd verleend; voor eene te 's-Heerenhoek ook in 1930. Tenslotte stellen zij voor op het verzoek van de Middenstandsvereeniging te 's-Heerenhoek (waar minder dan 20 zaken zijn ingeschreven in het Handels register) afwijzend te beschikken en aan de winkelweek-commissie der Midden- standsvereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" te Goes eene bijdrage van f 80 te verleenen. Begrooting 1932. Ter vaststelling biedt het bureau aan de begrooting der Kamer voor 1932, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 15.750, zijnde de zelfde eind cijfers als voor 1931 zijn toegestaan. Numimerstempel bij de P.T.T. Zooals de Kamer bekend is aldus het bureau werd enkele jaren geleden uit bezuinigingsoverwegingen door 't Staats bedrijf der P.T.T. besloten bet nummer stempel af te schaffen. Thans is door de Kamer van Koophandel te Amsterdam tot het hoofdbestuur der P.T.T. een ver zoek gericht het nummerstempel weder in te voeren. Ook het bureau is van oordeel, dat bet nummerstempel aan de controle op de .juiste bestelling kan ten goede ko men en zeker van bet gebruik van dit Het was een prachtig vertrek; de mo- zaïk-vloer was van kostbaar marmer, de muren waren in vakken verdeeld, elk vak beschilderd met fresco's in aansluiting met den vloer, terwijl openstaande ramen, die tot het plafond reikten een gedempt licht doorlieten. Toen Flaminius binnentrad, werd er juist door een groepje nietsdoeners aan de andere zijde van de kamer geapplau- diseerd en toen hij wat dichter bijtrad, bemerkte hij, dat het een van de talrijke zoogenaamde 'dichters was, die zijn laat ste voortbrengselen voor een bewonderend gehoor declameerde. Flaminius hield niet van zulk soort dingen. Toen hij zag, dat Marcinius zich niet onder de toehoorders bevond, wendde hij zich af en keek de kamer verder eens rond naar zijn vriend. Deze was echter nergens te zien en daarom begon Flaminius zich zelf klaar te maken voor zijn bad door zich van zijn kleeren te ontdoen, die aan een haak dicht bij den ingang gehangen werden, waarna hij van een slaaf een lang, los kleed kreeg. Hij ging naar een tweede kleinere kamer, die kunstmatig op een hooge temperatuur werd gehouden. Ook hier waren heel wat menschen verzameld. Sommigen lagen, als uitgeput op lange banken, dat waren degenen, die hun der de en vierde bad gingen nemen; velen van hen waren zoo verslapt, dat ze niet in In verschiHende bladen worden de laat ste dagen de ouders gewaarschuwd: past op uwe kinderen! En met reden. Er hebben zich weer een paar gevallen van afschuwelijke kindermishandeling voorgedaan. Onder belofte van een ritje met een auto en versnaperingen hebben onverlaten kin deren meegelokt en geschonden. 't Gebeurde te Amsterdam, maar wat daar plaats vond is ook hier mogelijk. En daarom mag ook hier worden door gegeven de waarschuwing: ouders past op uwe kinderen; dringt er bij hen op aan zich onder geen voorwendsel mee te laten lokken. Eenigen tijd geleden bleek me, dat op verschillende scholen de kinderen ernstig waren gewaarschuwd tegen de gevaren die er op dit gebied dreigen. Zeer ver standig. Laten huis en school samenwerken om de kinderen tegen dergelijke ongure in dividuen te beschermen. OPMERKER. stempel een preventieve werking zal uit gaan. Het bureau stélt derhalve voor tot genoemd hoofdbestuur een verzoek te richten 't nummerstempel weer in te voe ren. Abonnementskaarten voor korten tijd. Reeds verschillende ma len is er bij de directie der N. S. op aan gedrongen gedurende het geheele jaar abonnementskaarten met korten geldig heidsduur (8 of 5 dagen) beschikbaar te stellen. Ook de kamer besloot in hare vergadering van 25 Mei 1929 steun te verleenen aan een adres van de Kamer te Tilburg te dezer zake. In 'dit adres werd uiteengezet, dat 'ook voor handelaren, die slechts een paar maal 's jaars hun clien tèle bezoeken, abonnementen met korten geldigheidsduur van veel belang zijn. Waar nu van de zijde der Kamer van Koophandel te Amsterdam hij den Minis ter van Waterstaat deze aangelegenheid aanhangig is gemaakt, acht het bureau het wel juist ook van de zijde der Kamer in dien geest tot den minister te adres- seeren, opdat het de regeering duidelijk worde, dat de door de Kamer te Amster dam geuite wensch door meerderen wordt gedeeld. Het bureau stelt daarom voor in dien geest te 'besluiten. Arbitragereglement. Een com missie van leden en secretarissen van Ka mers van Koophandel heeft een arbitrage- reglement samengesteld. Reeds zeer vele kamers, w.o. groote als Rotterdam en 's- Gravenhage, doch ook verschillende klei ne Kamers, besloten dit reglement te aan vaarden. Het bureau stelt voor een arbitrage- reglement vast te steHen, overeenkomstig het overgelegde ontwerp. Zondag 13 September 1931. Ned. Herv. Kerk. Zuid- en Noord-Beveland. Goes, av. ds v. d. Most v. Spijk te Kort gene. Baarland, nm. ds Dijkstra. Biezelinge, vm. ds Engelsma, nm. dhr Overgaauw. Borsselen, vm. en nm. ds Elenbaas. Colijnsplaat, vm. ds Louwerse, nm. lees- dienst. Driewegen, 2 u. leesdienst. Ellewoutsdijk, vm. ds Kelder. Geersdijk, 's-Gravenpolder, vm. en nm. ds Gerretsen. 's-Heerenhoek, nm. ds Wagner. Heinkenszand, vm. ds de Willigen. 's-Heer Arendskerke, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. 's-Heer Abtskerke, vm. dhr Overgaauw, nm. ds Homburg. 's-Heer Hendrikskind'eren, vm. ds Tonsbeek nm. geen dienst. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds Hulsbergen Ierseke, vm. leesdienst, nm. ds Engelsma. Kapelle, vm. en nm. dr Schmidt. Kats, 2 u. (O. T.) ds Hansen. staat waren, misschien ook niet geneigd, om op te staan, ten einde een vriend te begroeten, die binnen kwam. Hier zou Flaminius eenige oogenblikken moeten wachten. Hij hoopte er Marcinius te zien, want de baders kwamen naar dit vertrek zoowel voor als na het bad. Maar Flaminius was dien dag te on gedurig om lang te wachten en daar hij zich zelden tijd gunde voor het vooraf gaand stoombad, sprong hij ineens in het marmeren basin met lauw of liever warm water, waar kwistig kostbare par fums over gespoten werden. Marcinius, die altijd zijn eigen slaven met zich bracht, was ondertusschen in de aangrenzende kamer om te genieten van een stoombad, dat ook door uitgezochte .reukwateren werd veraangenaamd. Na afloop werd de bader dan door zijn slaven opgenomen en gewreven en gemasseerd tot hij weer wat afgekoeld was, waarna hij terug keerde naar de verwarmde kamer, waar het proces een aanvang had genomen. De slaven zalfden de baders uit vazen van goud of albast, gevuld met de koste lijkste oliën en zalven, die de mensche- lijke kunst kon voortbrengen en terwijl Flaminius hier mee nog gewreven werd, zag hij Marcinius binnen treden. Hij wenkte hem. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5