No. 290 Vrijdag 11 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes I Nooriweg." Agentschap Ass.<Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatam" - „Lahor" n lit Btannia- WEN 11 E M. EERSTE BLAD. 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Cumulatie van functies. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. 0 :r. Sept. 1931. v.m. n.m. 1.58 2.13 1.38 1.53 1.23 1.38 2.18 2.33 2.38 2.53 1.48 2.03 2.13 2.28 3.08 3.23 3.13 3.28 3.18 3.33 3.33 3.48 2.28 2.43 e l- IOTTERDAM n Middelburg 1 de van Hl, verkrijg- liteit wol pndeHjk datgene, tanden noodig fet drie maal ge- fcle rooken bruin 'ken dan Chloro- Ipasta met rood- rijgbaar. Tegen g eftube van Leo- maakt het ge- St.-Laurens en dat hij voor- lerdagmiddag a.s. Noordweg, te BESCHUIT- EN IAKKERIJ. ^baar: Koloniale ïbons, Chocolade Tabak, Sigaren W prima kwaliteit, jening en billijke et en vertrouwen |lend, v. d. BROEKE. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. yjf.nsJTFvw?' JEI.-kKW Si, b ftp ve T- ««5 3 Js>gg»*e pfx S Loss? Prijs der Adverienu l-"4 regels 11,20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Daar is al heel wat over te doen ge weest voor en na. Dezer dagen is er weer opnieuw de aandacht op gevestigd, doordat de heer Gerhard, lid van de Tweede Kamer door de federatie der S.D.A.P. te Amsterdam voor de keuze werd gesteld tusschen het Kamerlidmaatschap en het lidmaatschap van Ged. Staten. Deze zaak heeft meerdere kanten. Daar is de vraag of het mogelijk is ver schillende belangrijke functies in één persoon te vereenigen. En dan moet het antwoord als regel ontkennend luiden. Zeker, er zijn personen met veel meer dan gewone werkkracht, die niet met de gewone maat gemeten mogen worden, maar de ervaring heeft toch geleerd, dat b.v. het wethouderschap van een groote stad en het lidmaatschap van de Tweede Kamer niet te combineeren zijn. Er is ook een financieele kant. Daarover schreef onlangs „Het Vader land" waarbij er de aandacht op geves tigd werd dat cumulatie van functies ook de cumulatie van pensioenen tenge volge heeft. „Iemand, die er in zou slagen kort na zijn dertigste jaar, en dat is tegenwoor dig geen zeldzaamheid meer, lid van de Tweede Kamer te worden en dat twintig jaar te blijven, en die in die twintigjarige periode slechts vier jaar wethouder is van eene groote gemeente, en dan nog eens vier jaren lid van Gedeputeerde Sta ten van eene Provincie, zou zich kort na zijn vijftigste jaar uit de zaken(l) kun nen terugtrekken met een pensioen van jaarlijks tusschen de acht- en negendui zend gulden. En dat is natuurlijk niet goed; het publieke erf mag nooit het ter rein worden, waarop exorbitante voor- deelen zijn te behalen; vraag maar eens aan een solide Levensverzekeringsmaat-, schappij, lezer, welke sommen men op zijn 51ste jaar zou moeten betalen om zich levenslang een lijfrente van tusschen de acht- en negenduizend gulden te ver zekeren." Het is duidelijk dat hier iets wringt. Er zijn ook andere voorbeelden te noe men. Als iemand op middelbaren leeftijd non-activiteitstractement geniet als amb tenaar terwijl hij niet van plan is ooit weer ambtenaar te worden; pensioen als wethouder terwijl hij nog in de volle kracht van het leven staat, met een rijk in komen; lid van de Tweede Kamer is en bo vendien nog een drukke advocatenpractijk uitoefent, dan gevoelen we dat hier iets niet in den haak is en dat dus doende op een roekelooze wijze met de belasting gelden wordt gehandeld. Er zijn ook andere combinaties. Hooggeplaatste ambtenaren van wie men toch de volle werkkracht mocht eischen worden soms benoemd tot pu blieke functies die den vollen mensch heeten te vragen, terwijl ze als ambtenaar gehandhaafd blijven. Waaruit volgt, dat of het ambt geschaad wordt of betrek kingen met een salaris worden gehono reerd, dat niet in overeenstemming is met wat gepresteerd wordt. Zoo blijkt dus dat er nog wel zoo een en ander te bezuinigen is door reorgani satie als men maar wilde en durfde. Terecht is ook gevraagd of het ge- wenscht is dat een Kamerlid tot burge meester wordt benoemd of dat een burge meester tevens lid is van de Provinciale taten. Hier kunnen moeilijke conflic ten ontstaan. Het kan goed zijn deze dingen eens te overwegen. In het belang zoowel van de partijen 3 van het algemeen volksbelang, den Z0den zuiver te hou- te voorkomen, dat in een tijd nu et bezuinigd moet worden en velen te- ergeefs uitzien naar een bescheiden be dekking, bij anderen een ophooping van atarissen en pensioenen plaats vindt. Daling van hat levenspeil. V«l re?e door Ir J- A- Kalff voor het bond van Nederlandsche Werkgever# gehouden over de economische crisis, be vat, naar d'e „Nederlander" oordeelt, me nig behartigenswaardig woord, maar be hoeft toch ten aanzien van een belangrijk punt eenige aanvulling. „Wij denken hier, zegt het blad, aan de beschouwing van den heer Kalff over de st ij ging van het levenspeil dei arbeidersklasse. De heer Kalff noemde, als een der oor zaken van d'en droevigen economischen toestand van onze dagen: „het oogenblik, waarop en het tempo, waarin de geld verslindende verbetering van de positie der arbeidersklasse heeft plaats gevon den." Wij wenschen voor het oogenblik niet te onderzoekeu de juistheid van dit woord van Ingenieur Kalff. Wij willen slechts wijzen op zijn onvolledigheid. Het is niet enkel d'e arbeidersklasse, wier levenspeil bovenmatig en wonder snel is gestegen. Deze ervaring geldt voor alle kringen der maatschappij. Men ver krijgt een verkeerden blik op den toe stand', door de aandacht gevestigd te hou den enkel op de stijging van het levens peil der arbeidersklasse. Wij spreken hier niet over die groot-ka pitalisten en groot-ondernemers, In deze kringen is de heer Kalff wellicht beter bekend dan wij. Onze waarneming bepaalt zich tot die dusgenaamde intallectueelen, in dienst van Overheid, handel en nijverheid en tot den ondernemenden middenstand in de stad en op het platteland. Als ieder, uit dezen kring, die gehuwde kinderen heeft, den levenstoon in de ge zinnen zijneir kinderen, in gedachten ver gelijkt met d'en levenstoon ten huize zijner ouders; hoe groot verschil zal hij kunnen vaststellen. Letten wij eens op het aantal automo bielen, dagelijks parkeerend op onze plei nen en markten! Raadplegen wij eens de lijsten der Nederlandsche gasten in Lu- zern en LuganoII Er is in dezen algemeemen vooruitgang iets verblijd'ends en bemoedigends. Maar deze verschijnselen bewijzen, dat men on volledig is met alleen te gewagen van de „geldverslindende verbetering van de po sitie van d'a arbeidersklasse". Laten wij niet vergeten, dat er vroeger in het le venspeil, juist van deze klasse, enkele verschijnselen waren, die dringend om verbetering riepen." Deze aanvulling is zeker niet overbodig. Het levenspeil der arbeidersklasse is gestegen, ongetwijfeld'. Maar daarbij mag niet vergeten worden, dat vroeger oen groot deel van deze klasse in omstandigheden verkeerde, die ver beneden peil genoemd kunnen wor den. Trouwens er is nog een vrij groot con tingent (denk b.v. aan de landarbeiders) dat 'Ondanks aangebrachte verbeteringen ternauwernood in de meest noodzakelijke behoeften kan voorzien. De algemeene opvatting is, d'at het ni veau waarop wij leven te hoog is. Ver sobering zal niet uit kunnen blijven. Maar die eisch van versobering moet dan gelden voor alle klassen en voor alle standen. ENGELAND'S FINANCIEN. Een tekort van 170 millioen p. st. moet weg. Bezuiniging en belastingverhooging. Het Lagerhuis was gistermiddag we derom geheel gevuld voor het aanhooren van de met ongeduld verwachte begroo ting van minister Snowden. Deze begon zijn redevoering met te verklaren, dat zijn taak een der meest onaangename was, die ooit op zijn schouders heeft ge rust en alleen de overtuiging, dat zijn op offeringen en lasten noodzakelijk waren om een grooter catastrofe te vermijden, maakte ze voor hem dragelijk. Het is noodzakelijk de financiën van Engeland in een zoodanige veilige en sta^- biele positie te plaatsen, dat hieromtrent geen enkele twijfel mogelijk is. De regee- ring heeft besloten, dat het aangaan van leeningen voor het werkloosheidsfonds moet worden gestaakt. Er bestaat geen twijfel over, dat wij sedert eenigen tijd boven onze middelen en van ons kapitaal geleefd hebben. De middelen om aan dezen toestand een einde te maken kunnen zijn: le. vermindering der uitgaven; 2e. aandraaien van de belastingschroef; 3e. een combinatie van de beide vorige. Het land moet den toestand ernstig onder het oog zien. De gevolgen van het moratorium van Hoover zijn ook ingrijpend. Snowden kondigde aan, dat de inkom stenbelasting met 6 pence tot 5 shilling per pond is verhoogd. Ook het minimum voor de inkomsten belasting zal worden verlaagd, terwijl de aftrek voor kinderen ook verminderd zal worden. De bijzondere belasting op groote in komens zal met 10 pet worden verhoogd. Snowden schatte het vermoedelijke te kort voor het financieele jaar 1932'33 op 170 millioen pond. Inzake de indirecte belastingen merk te Snowden op, dat de belasting op bier vanaf morgen met 1 penny per pint (plm. 1 Yi liter) verhoogd zal worden. De belasting op tabak zal met 8 pence per pond worden verhoogd, waardoor deze op 9 shillings 6 pence zal komen te staan. Vanaf hedenavond 6 uur is de benzine belasting met 2 pence per gallon ver hoogd. Ook de belasting op do publieke ver makelijkheden zal worden verhoogd. In het komende belastingjaar zal het tekort van 170 millioen op de volgende wijze het hoofd worden geboden.: le. besparing 70 millioen; 2e. vermindering op het schuldenfonds 20 millioen; 3e. nieuwe belastingen 81% millioen; zoodat weer een overschot van. 1 Vt mil lioen wordt verkregen. Vervolgens wendde Snowden zich tot degenen, die het Kabinet verweten de conversie op de lange baan te hebben geschoven. Dat de conversie van de 5 procents oorlogsleening niet in het begin van dit jaar, toen de geldmarkt zooveel gunsti ger was, is gemaakt, is te wijten aan het feit, dat toen in Oostenrijk en Duitsch- land een crisis dreigde. Snowden verklaarde verder, na eenige technische bijzonderheden over deze con versie te hebben medegedeeld, dat deze de hoogste was, die ooit werd gedaan, en dat zij meerdere maanden zal opei- schen. Hierna ging Snowden, na een uur te hebben gesproken, weer zitten, toegejuicht door alle regeeringsleden, uitgejouwd door de Labour-oppositie, zijn vroegere partij- genooten. Aan een nader telegram ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden omtrent de bezuinigingsvoorstellen van Snowden: De ministerssalarissen van 5000 pond en daarboven zullen met 20 pet worden verlaagd, die boven de 2000 pond met 15 pet, terwijl die der overige ministers met 10 pet. zullen worden verminderd. De schadeloosstellingen der Lagerhuis leden zullen eveneens met 10 pet worden verminderd; voorts die van rechters, de hoofdofficieren en militairen enz. De aldus verkregen besparingen verte genwoordigen een bedrag van 4.534.000 pond. Andere bezuinigingen zijn: voor de na tionale verdediging (behalve een vermin dering van 3.614.000 pond voor de trak tementen en pensioenen): 5 millioen pd; openbaar onderwijs 10.3 millioen pond; ministerie van Volksgezondheid: 1.25 mil lioen pond. De vermindering der uitkeeringen aan werkloozen zal 25.8 millioen pond ople veren, de verhooging der inkomsten der werkloosheidskas door de verhooging der bijdragen en besparingen op het wegen fonds: 7.865 mülioen pond. Bovendien tal van andere bezuinigingen van mil lioen pond elk. De werkloosheidsuitkeeringen zullen worden beperkt tot den duur van 26 we ken, waarna de werkloozen bewijzen van onvermogen moeten overleggen, alvorens verdere uitkeeringen te ontvangen. Het onderdeel der begrooting, dat be trekking heeft op de werkloosheid, gaat uit van een gemiddeld aantal werkloozen van 3 millioen. Oud-minister Graham, die bij afwezig heid van Henderson, welke te Bristol ver toeft, het debat inleidde, zei de, dat hij gedetailleerde critiek zou bewaren tot de volgende week bij de behandeling der af zonderlijke artikelen. De oppositie beweert goede redenen te hebben om deze voorstellen te bestrijden en zij gaat met eea gerust hart de alge meene verkiezingen tegemoet, overtuigd als zij is, dat haar weigering om den be- zitlooze nog verder in te korten in zijn reeds schamel inkomen, in het land be grepen zal worden en weerklank vinden. Runciman zeide namens de liberalen, dat men uit de uiteenzettingen van den kanselier der Schatkist nu begrepen zou hebben, hoe dicht bij den rand van den afgrond men geweest was. Hij bepleitte een verbod van invoer op luxe-artikelen in den geest zooals gedurende den oor log. De regeering heeft een commissie van drie deskundigen benoemd om zonder uitstel de uitvoerbaarheid van Runci man's voorstel te beschouwen. Volgens de „Evening News" heeft Run ciman reeds wijnen, sigaren en auto's ge noemd als artikelen, waarvan men den invoer zou kunnen verbieden. „Het Vad." merkt op: De verzwaring der inkomstenbelasting bestaat niet alleen in een verhooging van shilling per pd. sterling, doch ook in een aanzienlijke vermindering van de vrijgestelde bedragen. Het resultaat daarvan zal zijn, dat een getrouwd man met een kind en 400 pd. st. inkomen, die tot nu toe 4.18 pd. st. betaalde, in het vervolg 15 pd. st. per jaar te betalen zal hebben. Daaraan kan men zien, dat hier over de geheele linie een groote belangrijke belastingverhoo ging in het spel is. De beteekenis van het heele regeeringsplan is een reusachtige vermindering van de koopkracht van 't Britsche volk. De econoom Keynes meent in de „Evening Standard", dat van al de bezuinigingen niet meer dan 20 pet tot vermindering van den import zal leiden, hetgeen natuurlijk veel te wenig is. De Volkenbondsvergadering. De groote redevoering door Lord Cecil gehouden, vindt in het algemeen krachtig weerklank, aangezien men hierin een dui delijke stellingneming der Engelsche Re geering tegenover de kwesties van ont wapening en herstelbetalingen ziet. Sterk wordt de aandacht gevestigd op zijn verklaring dat de Britsche Regeering zich verzetten zal tegen iedere poging de Ontwapeningsconferentie uit te stellen. Na deze verklaring schijnt het nauwelijks mogelijk dat de Franschen hun pogingen in deze richting zullen voortzetten. In deze rede van Cecil wordt vooTts voor de eerste maal in de plenaire zitting van den Volkenbond van Engelsche zijde de kwestie der herziening van de vredesver dragen ter sprake gebracht. Het scherpst schijnt dat deel der rede voering, waarin Cecil de FranschDuit- sche betrekkingen bespreekt. Cecil plaatst het probleem der FranschDuitsche be trekkingen in het centrum der Europee- sche kwesties, zonder evenwel het stand punt der Engelsche Regeering nader uit een te zetten. De verklaring van Lord Cecil brengt het Italiaansche voorstel van een bewape ningsbestand tot de ontwapeningsconfe rentie naar voren. Het is thans mogelijk dat het Italiaansche voorstel in de Ontwa peningscommissie der Volkenbondsverga dering in behandeling zal komen. De positie van Minister Curtius. Zooals werd verwacht, is de fractie van de Duitsche volkspartij in den Rijksdag, die Dinsdag en Woensdag heeft verga derd, uiteengegaan zonder politieke be sluiten, die voor publicatie in aanmerking kwamen, te hebben genomen. De meerderheid van de fractie schijnt op het standpunt te hebben gestaan, dat het ontslag van dr Curtius als rijksminis ter van buitenlandsche zaken gewenscht is. Dit zal zoowel ter kennis van den rijkskanselier als van dr Curtius zelf wor den gebracht. Beweerd wordt, dat ingeval van ontslag van dr Curtius, rijkskanselier Brüning voorloopig zelf de portefeuille van buiten landsche zaken zal beheeren. Als opvol ger van Curtius worden voorts reeds ge noemd von Hoesch, de ambassadeur te Parijs en von Bülow, de staatssecretaris van buitenlandsche zaken. De Italiaansche wapening. Thans heeft ook de Italiaansche regee ring voldaan aan het verzoek van het secretariaat van den Volkenbond om op te geven hoe het staat met den stand van haar wapening. Naar men zegt bevat de memorie een toespeling op de aanbeveling voor een vacantie in de wapening gedu rende den tijd van de ontwapeningscon ferentie, in dan sin ais dosr Grsadhi in Binnenland. Prinses Juliana te Parijs. Buitenland. Bezuiniging en belastingverhooging in Engeland. Winterweer in Scandinavië. De positie van Minister Curtius. Cycloon in Slowakije. Rede van Briand te Genève. zijn rede op de Volkenbondsvergadering is ontplooid. Volgens de memorie heeft Italië 280.000 man onder de wapenen en beschikt het over 1501 gevechtsvliegtui gen. De memorie geeft voor de legeruitga- ven 6 milliard lire op. Het stuk zal pas over eenige dagen worden gepubliceerd. De ramp mei de „Si Philiberi". Volgens de „Soir" hebben drie deel nemers aan de rampzalige reis van de „St Philibert" zich tot den procureur- generaal te Nantes gewend, door wier verklaringen een geheel nieuw licht op de oorzaak van de ramp wordt gewor pen. De kapitein moet in hun tegenwoordig heid verklaard hebben, dat hij voor het vertrek van het eiland Noirmontier met de reeders van het schip had getelefo neerd, die hem, ondanks zijn waarschu wing, toch gelast hadden te vertrekken. De reeders zouden dus voor de ramp aansprakelijk zijn. Henderson zoo noodig voor protectie. Op het vakvereenigingscongres te Bris tol heeft Henderson gezegd, dat hij vol houdt even. krachtig vrijhandelaar te zijn als wie ook, maar dat hij, als hij voor de keus gesteld wordt tusschen een groo te verlaging van den werkloozensteun of een tarief van 20 pet als tijdelijken maat regel, waarvan de opbrengst zou dienen ter bestrijding van de werkloosheid, en zulks uitzicht zou bieden op een behoor lijk tegemoet komen aan de eischen van het oogenblik, bereid zou zijn de waarde van dit middel door een proefneming te toetsen. Cycloon in Slowakije. De cycloon, die in Oost-Slowakije ge woed heeft, heeft te Uzhoron groote ver woestingen aangericht. Het dak van de fabriek Bezid werd af gerukt en op de belendende fabriek ge slingerd. Een 4 M. hooge schoorsteen werd. omgeworpen. Ook de 5 M. hooge schoorsteen van de fabriek Akkord werd door den hevigen winddruk! tegen den grond geslagen. Op het centraal station werd de auto garage omver geworpen. Hierbij werden twee arbeiders, die in de nabijheid werk ten, zwaar gewond. Veel schade werd ook toegebracht aan het artilleriedepot. Een artillerist werd zwaar aan het hoofd gewond, terwijl twee andere soldaten minder ernstige verwon dingen bekwamen. Een pas gebouwd huis, welks dak 40 M. ver werd weggeslingerd, werd verder zwaar beschadigd. De bewoners moesten het ontruimen, daar gevaar voor instor ting bestond. Een vrouw en kind wer den hier zwaar gewond. De onderdrukte muiterij van de Chileensche vloot. De Chileensche regeering heeft beslo ten de vloot geheel te reorganiseeren. Met deze opdracht zullen de officieren belast worden, die bij den jongsten op stand de regeering trouw gebleven zijn. De 2000 muiters, die zich aan de re geering hebben overgegeven, zullen bin nenkort voor een krijgsraad terecht staan Bezuinigingen. De eerste minister van België en zijn collega's zijn met zijn 'kabinetschefs aan het werk om de verschillende departemen tale budgetten na te gaan met het doel om deze sterk te verminderen, teneinde tot een stabiel algemeen Jjudget te kunne» garsJtSB!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1