Nü. 288 Donderdag 10 September 1931 45e jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrjksë Ss's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden ran 1845" „Fatnm" - „Labor" voor storting bij 'a midd. ORMEN. V Verkeerde practijken. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ITER. g 10 Sept. 1931. v.m. n.m. 1.10 1.29 0.50 1.09 jen 0.35 12.54 1.30 1.49 1.50 2.09 1.— 1.19 1.25 1.44 2.20 2.39 2.25 2.44 2.30 2.49 2.45 3.04 1.40 1.59 irijft de redacteur rdig artikeltje over jbrieven. Hij deelt arde" hem in brie- 1 „Weledelgeboren", jedel", maar dat de lijn hoogst bepalen Int, dat in het kamp Iers" moeilijkheden kan, die een buiten- |d zou hebben. Uit (jongeren neemt de volgende over: lice" en „Waarde leer" en „Geachte [derlinge correspon- jeging voorbij. We .lameraad", W. K., :er, Waarde Mede- L'er. Anderen zetten als aanhef boven ijn er ook, die dat i die eigenlijk alles 'koel vinden, en die i niets boven! hun 'ijk is de keus voor ischrijver. it het hem gemaakt Hij zal waarschijn- zijn brief zetten: feot niets meer en l gedachten gekust liefhebbende of je steeds de Uwe" of [„Kussen" geeft men :er en de menschen gewoonte trouw ge- ïet geen „kus" meer, |n nog iets geeft is hand", of „een ferme „knuist", zelfs een dat ook weer in de Lstevig", „slap", enz. |oste kopzorg geven traditioneels „groe- onverbrekelijk met Izin verbonden zijn, ■an het weglaten als jte zonde tegen het ïueel wordt be esten maken zich er bt toevoegsel „beste", |ls bij het begin van 1 waar ze „beste die- Jchrijven. Dat is dan kudigste, maar er zijn |l veel menschen, die ii vinden. Veel wordt ltschland overgeno- 1 roepen elkaar „Heil" Iwe elkaar tegenko- |of we in het hartje Sermanenrijk waren. dat is veelal onvol- Het wordt: „Berg- bugdheil", „Herbergs- ,arom dan ook geen of „Lutjebroekheil" ïeil"? Naast het nieu- Jbergsheil" heeft men lerbergsgroeten" als phase in de ontiwik- an den groet. Want ster dan het Germa- „Heir'sleger is het lan hen, die een on- aantal voorvoegsels oeten" gebruiken, jebben alles soorten oeten", zooals „A. J. a", „Piagroeten", enz. 1 men lezen „bewe- leten" en „jeugdbewe- leten". Maar nog nooit gelezen „met Neder- e-vereeniging-tot-af- g-van-alcoholische- ;|-groeten". De V. L. K. trouw „Met zonne- maar niet,, met Vrij e- Lcultuurgroeten". Gc- Lmet strijdersgroeten", mkbestrij dersgroeten l.partijgroeten". Waar- niet „met medestrij den" of „met gods- >eten"? Gelukkig ,ve wel vegetariërsge- aar geen vegetariërs een groot verschil „militaire groeten" ,e groeten", maar wie n juiste omschrijving Bt verschil tusschen ^.-groeten" en „J .G.O. hn". Steekt de een hand op, als ie groet ander twee vingers? jg je zoo meteen weer ichtige teekeningetjes n de brieven, die deze oorten symbolisch voorstellen. Aardig iet Vlaamsche „beste Issen". Directeur-Hoofdredacteur: H. JgUïDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VT".K«lf!Mt4TST V.i.KRJjf A tt f, y r 'j g. Per 3 »B«r Jol, iw*50 3» jrst, T,nj5( ïin.mmiiTS 10.05 Prijs derAdvertentlSn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Op de staking bij de fa. A. S. J. 'Dek ker te Goes over de rechtmatigheid waarvan wij geen oordeel uitspreken, wordt een leelijke vlek geworpen, door de onverdedigbare strijdmiddelen, waarvan de stakers zich meenen te moeten bedie nen. Dat, wanneer eenmaal eene staking is geproclameerd, ook het z.g. posten in practijk wordt gebracht,, is toelaatbaar Als men tracht na te gaan wie aan het werk bleven of wie het werk hebben over genomen, en als getracht wordt dezulken tot andere gedachten te brengen, dan kan daar in het algemeen geen bezwaar tegen worden gemaakt, al zal men dan zeker als eisch mogen stellen, dat met dit niet gemakkelijke werk de beste en meest be zadigde arbeiders worden belast. Maar dat is heel iets anders, dan wat thans in Goes gebeurt, waar dag aan dag degenen, die bij de firma Dekker meenen te moeten werken, op straat bij hun gaan naar en van de fabriek wor den begeleid. Dat is een strijdmiddel, dat onvoor waardelijk afkeuring verdient. Het is' een goddeloos bedrijf, dat ton doel heeft iemand zedelijk te knauwen, en waarvan bet gevolg kan zijn, dat iemand lichamelijk kapot wordt gemaakt Het verbaast ons, dat de vakorganisa ties die hiervoor de verantwoordelijkheid dragen, het schandelijke van deze stryd- methode niet inzien. Dat er, toen de vakbeweging nog in do vlegeljaren verkeerde, practijken werden toegepast, die niet door den beugel kun nen, is althans eenigermate te verklaren, maar het wekt verbazing en afkeer, als men zich thans en dan nog wel in een rustige omgeving als Goes van dergelijke middelen, die nooit door het doel gehei ligd kunnen worden, bedient. Wij.weten niet, of ook de Christelijke organisatie voor deze dingen verantwoor delijk is. Indien niet, dan zou het zeker aanbeveling verdienen, dat zulks publiek werd meegedeeld, en dat deze organisa tie al den invloed, waarover zij beschikt, gebruikt om aan deze terreur een einde te maken. Hoe dit ook zij, wat thans in verband met deze staking gebeurt, verdient on voorwaardelijke afkeuring. En de stakers mogen het zich voor ge zegd houden, dat hun tartend optreden bij alle weidenkenden in hooge mate af keer verwekt. De Volkenbondsvergadering. In de kringen van de Volkenbonds ver gadering te Genève was men van oordeel, dat de tot dusver bij de algemeene be schouwingen gehouden redevoeringen en de particuliere besprekingen tusschen de voornaamste delegaties den indruk heb ben versterkt, dat deze Volkenbondsver gadering weinig belangrijks zal kunnen doen. Verrassende initiatief-voorstellen schijnen niet te wachten te zijn, terwijl het zelfs nog onzeker is, of de Italiaan- sche delegatie, het gisteren door Grandi bepleite denkbeeld van een z.g. wape nings-vacantie wel tot een concreet voor stel zal maken, met het oog op de koele ontvangst die Grandi's denkbeeld bij de Fransche en eenige andere delegaties ge vonden heeft. Onder deze omstandigheden is het bu reau van de Volkenbondsvergadering tot het besluit gekomen, zoo meldt het Vad., dat het zal streven naar een sluiten der Volkenbondsvergadering reeds op Woens dag 23 September, zoodat deze twaalfde Volkenbondsvergadering dan niet langer dan twee en een halve week geduurd zal hebben, en de kortste van alle tot dus ver gehoudene zal zijn. Gistermiddag is niet veel besproken. De vijf van de zes commissies waren bij een voor de verkiezing van een onder voorzitter, en voor de vaststelling van de volgorde der agenda. Twee Nederlandsche gedelegeer den werden tot ondervoorzitter gekozen, Dl- mr J. Limburg in de eerste, juri dische comm., en d r H. G o 1 ij n, in de tweede, de commissie voor economische en andere technische vraagstukken. Dr ri IJ.n, de benoeming aanvaardend, aakte daarbij echter het voorbehoud, de v'if8t k°n verzekeren, tot het einde r volkenbondsvergadering aanwezig te Kunnen zijn. De politiek van Mac Donald. In het Lagerhuis heeft Mac Donald een wetsvoorstel ingediend betreffende de nationale bezuinigingspolitiek, waar door machtiging wordt gegeven om bezui nigingen tot stand te brengen door „or ders in council", waardoor vermeden wordt, dat dergelijke maatregelen door 't parlement behandeld moeten worden met kans op obstructie. Men verwacht hevig verzet van de ar beiderspartij, wanneer Vrijdag a.s. het ontwerp zal besproken worden. Het Lagerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming een resolutie van Baldwin aangenomen, volgens welke alle buiten gewone begrootingsvoorstellen, behalve één, die door Snowden zullen worden in gediend, tegen vanavond zullen moeten aangenomen zijn, teneinde onmiddellijk de voorstellen, die zij bevatten zullen, tot uitvoering te brengen, en aldus alle manoeuvres van speculanten te voorko men. „Het is thans net als in oorlogstijd", heeft MacDonald een paar weken gele den gezegd. Blijkbaar geldt dit ook voor wat betreft den constitutioneelen toe stand; net als in oorlogstijd zullen ook thans de meest ingrijpende maatregelen per Order in Council kunnen genomen worden. Evenals Frankrijk, waar Poincaré in dertijd slechts door middel van de „Or- donnances-lois" (Verordenings-Wetten) tot de stabiliseering van den frank kon komen; evenals Duitschland, dat sinds verscheidene maanden nog slechts door noodverordeningen geregeerd wordt, gaat EngJand nu ook in vollen vredestijd de bevoegdheden van het parlement, zij het dan ook tijdelijk, ten zeerste inkrimpen. De voornemens der regeering, om over de geheele linie bezuinigingen door te voeren, worden thans door de groote ste den overgenomen. De stad Plymouth heeft besloten de salarissen en loonen van het gemeente- personeel te verlagen. Over de grootte der verlaging wordt overleg gepleegd tus schen de stad en de vertegenwoordigers van het personeel. De stad Cardiff heeft besloten, voordat nieuwe openbare werken worden uitge voerd, een nieuwe beslissing van het stadsbestuur te vragen. Pensioenvermindering In Duitschland. Naar vernomen wordt, zal de wet tot vermindering van de pensioenen in Duitschland welke bij noodverordening afgekondigd zal worden, een verminde ring van alle pensioenen boven een be drag van 12.000 Mark brengen. De vermindering zal 10 tot 50 pet. be dragen. In de noodverordening zullen waar schijnlijk ook een aantal andere vraag stukken welke de rechten der ambtenaren betreffen, geregeld worden. De noodverordening zal nog vóór het einde van deze maand in werking treden. Te groote bezuiniging. Naar uit Warschau gemeld wordt, zijn dit jaar voor onderwijsdoeleinden in Polen tachtig millioen zloty minder uitge trokken dan vorig jaar. Ongeveer 100.000 leerplichtige kinderen krijgen wegens ge brek aan gebouwen, leerkrachten enz. niet het onderricht, waarop ze aanspraak maken. In de pers wordt de vreès uitgesproken, dat het volgend jaar 700.000 leerplichtige kinderen van onderwijs verstoken zullen 'blijven, als het budget van bet ministerie van onderwijs niet spoedig aanzienlijk verhoogd wordt. Korte berichten. Negentien personen, die ervan ver dacht worden zich onledig te hebben ge houden met het binnensmokkelen van buitenlanders in de Yereenigde Staten, zijn in hechtenis genomen. Het heet, dat zij den laatsten tijd 800 buitenlanders hebben binnengesmokkeld. Te Breslau heeft het gisternacht voor het eerst van dezen herfst gevro ren. Te Bad Kudowa was de temperatuur twee graden onder nul, terwijl te Bres lau de temperatuur om het vriespunt was. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een geweldige brdnd te Memel een groote fabriek in de asch ge legd. De aangerichte schade bedraagt bijna 200.000 rijksmark. Gisternacht is nabij het station Flie- den de postwagen van den trein Frank fort'Leipzig in brand geraakt. Het grootste deel der post en der postpaketten werd vernield. De postwagen is grooten- deels uitgebrand. Een comité waarin verscheidene Schotsche vereenigingen te Londen ver tegenwoordigd zijn en dat door op ver schillend gebied vooraanstaande Schot ten gesteund wordt, maakt toebereidselen om MacDonald op zijn verjaardag 12 Oct. een niet-politieken maaltijd aan te bie den. Lord Elgin zal de tafel presideeren. In het Noorden van Zweden hebben hevige regens veel schade aangericht. Het telefoon- en telegraafverkeer is op som mige plaatsen gestoord. De Spaansche regeering heeft beslo ten 330 van de 437 gevangenissen van het land te sluiten. Prins August Wilhelm van Pruisen zou gisteravond het woord voeren in een nationaal-socialistische vergadering in de Nord Ost Seehalle te Kiel. De politie heeft den prins echter niet alleen het spreken, maar zelfs het betreden van het gebouw verboden en wel naar zij mededeelde in het belang van de openbare veiligheid. In den laatsten tijd zijn van ver scheidene zijden geruchten versprel'd over een uitstel van het bezoek der Fransche staatslieden aan Berlijn. Van bevoegde zijde wordt daartegenover vastgesteld, dat dergelijke geruchten van eiken grond ontbloot zijn. In de tot nog toe getroffen schikkingen, volgens welke het bezoek op 20 September zou plaats hebben, is geen wijziging gebracht. BENZINE-BELASTING EN VERHOO GING VAN HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN. En andere voorstellen op de begrooting voor 1932. j Naar wij vernemen, zegt de „N. R. Ct." ligt het in het voornemen der regeering, ter bestrijding var^ het verwachte tekort op de begrooting 1932, voorstellen te doen tot invoering van een benzine-be- lasting en tot verhooging van het tarief van invoerrechten tot een algemeen ta rief van 12 pet. Voorts vernemen wij, van andere zijde, dat voorgesteld zal worden een terugstorting van de batige over schotten van vorige dienstjaren, het geen natuurlijk bet eekent, dat men voor die reeds bestede bedragen zou moeten gaan leenen. Ook zouden de stor tingen in het Invaliditeitsfonds worden geschorst, en zou er bezuinigd worden op de Zuiderzeewerken. Over bezuiniging en inperking van den staatsdienst wisten onze berichtgevers ons belaas niets te melden. De Rijksbegrooting 1932. Aan bet „Handelsblad" wordt gemeld: Van een zijde, die ten aanzien van 's lands financiën allerminst gebrek aan er varing beeft en zich voor den financiee- len stand van zaken uit den aard zijner positie bijzonder interesseert, vernam ik, dat het tekort op de komende begrooting op ongeveer vijftig millioen geschat wordt. Daarvan zal men dan 35 millioen hopen te vinden door verhooging van ons tarief van invoerrechten en door een benzine belasting, terwijl dan verder door bezui nigingsmaatregelen ten slotte een verla ging der uitgaven met 15 millioen bereikt zal moeten worden. Of dit resultaat echter reeds in den loop van een jaar te verwezenlijken zal zijn, staat nog eer te bezien. Men bedenke b.v. eens, boe de door minister Colijn in dertijd op Onderwijs aangebrachte netto bezuiniging van 40 millioen (n.l. een daling van 204 tot 164 millioen, waarmee in 1923 werd aangevangen, pas in 1926 bereikt werd. Ik kan aan het bovenstaande nog toe voegen, dat mijn zegsman te kennen gaf, dat in zijn oogen de schatting van het tekort heel wat te optimistisch was en dat het in de praktijk eerder op 60 a 65 mil lioen zal neerkomen, zoodat men in dat geval dus niet 15, doch 30 millioen zal moeten bezuinigenl Rijkspersoneel en de crisis. Wij lezen in de „Telegraaf": Er zijn al sedert eenigen tijd geruch ten in omloop over salarisverlaging van het rijkspersoneel, waarover besprekin gen zijn geweest in het Georganiseerd Overleg. Naar wij vernemen, hebben deze besprekingen evenwel niet geloopen over loonsverlaging of de pensioenpremie. Wel zijn van regeeringswege denkbeel den geuit, opdat in overleg met de or ganisaties, als de crisis bedenkelijke af metingen gaat aannemen, naar maatre gelen gezocht kan worden om de staats- begrooting sluitend te maken. Aan deze denkbeelden zal nog geen gevolg worden gegeven. Ook de werkloosbeidsuitkeering is ter sprake gekomen, en van regeerings- zijde zijn voorstellen gedaan. De ver schillende denkbeelden van de regeering, ten aanzien waarvan nu de deskundigen der vakbeweging zijn ingeschakeld, zul len nu door de vakcentrales nader over wogen worden. Er is evenwel uitdrukkelijk aan de le den van het Georganiseerd Overleg ge heimhouding opgelegd. Voorloopig is er geen vergadering van de Centrale Com missie in Den Haag, waarvan mr Wolt- man, secretaris-generaal van het Depar tement van Financiën, voorzitter is. De reis van den nieuwen Gouverneur- Generaal. Passagiers van het m.s. „Patria" ver klaarden aan de pers, dat de familie van gouverneur-generaal De Jonge zich ge durende de reis op zeer eenvoudige en uiterst minzame wijze tusschen de pas sagiers had bewogen. Het gezin gebruikte steeds het diner in de eetzaal. Maandag avond j.l. heeft aan boord het z.g. „Cap- tains-dinner" plaats gehad, bij welke ge legenheid de gezagvoerder van de Patria, de heer Noordhoorm van der Kruyff, een toespraak heeft gehouden. Jhr. De Jonge heeft op deze redevoering geantwoord met een woord van dank aan den gezagvoer der en den etat-major van de Patria voor de goede zorgen gedurende deze prettige reis. De stemming aan boord was zeer opgewekt. Op de beide Zondagen van de reis hield de gouverneur-generaal des morgens in de social hall voor alle pas sagiers een godsdienstoefening. De gou verneur-generaal toonde zich een uitste kend spreker. Na de landing te Sabang werd een rondrit over het eiland ondernomen, aan het eind waarvan men rust nam bij het zwembad. Hier stapte men uit en vervol gens begaf men zich naar het huis van den controleur, waar ververschingen wer den aangeboden. De Ghineesche gemeenschap had prach tige bloemstukken aan boord gezonden. De beide torpedojagers voeren om 1 uur de baai van Sabang uit en om 12 uur 10 vertrok de Patria. Chr. Jonge Boeren en Tuinders. De Bond van Christelijke Vereenigin gen v. Jonge Boeren en Tuinders in Ne derland, hoopt een vergadering te hou den Donderdag 10 September te 1.30 uur namiddag te Zwolle, in „Het Poolsche Koffiehuis." De heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer zal de vergadering ope nen. Er zal onder meer worden gespro ken over: Het werk van den bond en de propaganda voor den bond. Verband van A.R.-Propagandaclubs. 'De algemeene vergadering van het Ver band zal dit jaar D.V. worden gehouden op Donderdag 24 September in bet Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats, zaal 4, te Utrecht. De voormi'ddagvergadering vangt aan te 11 uur. Zij' draagt een huishoudelijk karakter en is alleen toegankelijk voor ledën en afgevaardigden van aangeslo ten clubs. Echter kunnen afgevaardigden van bij het Centraal Comité aangesloten kiesvereenigingen, welke de oprichting van een Propagandaclub overwegen, wor den geïntroduceerd. In deze vergadering zal de voorzitter der Verhandscommissie, de beer J. Schouten, in een openings woord bandelen over „De politieke toe stand en ons werk." Vervolgens komen aan de orde huishoudelijke zaken: kring- vorming, kringcursussen, rekening van het orgaan en wat verder ter tafel wordt gebracht. De namiddagvergadering zal, als naar gewoonte," het karakter van een alge meene cursusvergadering dragen. De hooggeleerde heer Prof. Dr J. Waterink, hoogleeraar aan de V. U., hoopt 'dan voor ons te behandelen het onderwerp „Pro pagandisten voor de anti-revolutionaire beginselen. De namiddagvergadering is vrij toegan kelijk voor allen, die bet anti-revolutio naire program van beginselen aanvaar den als hun politieke belijdenis. Binnenland. Ongelukken op de onbewaakte overwegen. Vragen over pacbtverlaging en inkom stenbelasting. Ir Louwes over de uitvoering der tarwe- wet. Krijgen we benzine-belasting en verhoo ging van invoerrechten? Buitenland. De Volkenbondsvergadering. De politiek van MacDonald. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit van 7 September is benoemd tot burgemeester der gemeente Nunen, Gerwen en Nederwetten, jhr. mr. C. T. J. van Rijckevorsel. Tewerkgestelden Wieringermeerpolder. Het ligt in de bedoeling van de directie van den Wieringermeerpolder, in de ko mende wintermaanden het getal tewerk gestelden aldaar belangrijk in te krimpen. Voor ontslag zullen in de eerste plaats in aanmerking komen de ongehuwden, 'die in de omgeving van den polder woon achtig zijn of in kosthuizen onderdak heb ben gevonden. De datum van bet ontslag zal vermoedelijk in de tweede helft van November vallen. Pachtverlaging en inkomstenbelasting. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van financiën de volgende vra gen gesteld: Is het den Minister bekend, dat vele in specteurs van de directe belastingen, die landeigenaren, die vrijwillig pachtverla ging toestonden of gedeelten van pacht gelden aan hun huurder(s) terug gaven, toch aanslaan in hun inkomstenbelasting, alsof zij de volle bedragen inden? Acht de minister die behandeling, al is zij misschien juridisch juist, bevorder lijk voor een hernieuwing van een derge lijke goede daad van de landeigenaars? Zoo niet, is dan de minister bereid te bevorderen, dat van de hierboven aange duide gelden geen inkomstenbelasting be taald behoeft te worden? Verhooging Fransche invoerrechten op visch. De te IJmuiden gevestigde viscbhande- laren hebben zich dezer dagen tot de Ka mer van Koophandel te Haarlem gewend, met een uiteenzetting van de ernstige ge volgen, welke de verhooging der Fransche invoerrechten op visch voor het visschers- bedrijf zouden kunnen hebben. In verband met dit adres heeft de Kamer een schrij ven gericht aan de Directie Economische Zaken van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken, waarin wordt aangedrongen, niets te verzuimen hetgeen alsnog tot ver mindering van de zoo onverwachte toe gepaste verhooging van invoerrechten in Frankrijk zou kunnen strekken. Geen ondernemingslust In Suriname. Het blijft, volgens De West, nog steed3 moeilijk om nieuwe ondernemingen tot stand te brengen, daar bet kapitaal zich terughoudt. Bij zijn terugkeer uit Nederland deelde de gouverneur mede, dat volgens bericht van den heer 'C. L. Tomson het kapitaal voor de oprichting van een vruchten centrale verzekerd was. Thans vernemen wij, zegt het blad, dat de persoon, die be reid was het kapitaal daarvoor te ver schaffen, zich heeft "teruggetrokken. Ook de N.V. W. L. Kann, die eenige keeren zoo goed als zeker was het kapi taal bijeen te kunnen brengen voor de op richting van een zaagmolen voor possum- hout in Suriname, schijnt daarin tot dus verre niet geslaagd te zijn, hoewel men steeds hoop heeft op een eind-succes. Ten slotte is ook de heer Dubois, die vergunning had gevraagd om met een uit gebreide expeditie gedurende eenige maan den bet achterland van Suriname per vliegtuig te verkennen en cinematografi sche opnamen te doen van Boschnegers, enz. er niet in geslaagd om den noodigen financieel*?!! -steun te vinden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1