DE ZEEUW Om het Eeuwige Rijk. TWEEDE BLAD. ^Feuilleton. Uit de Provincie. Leestafel. VAN WOENSDAG 9 SEPT. 1931. No. 288. HET RIJKSWEGENPLAN IN UITVOERING. Een werk van 25 jaren. De kosten Be raamd op circa 435 millioen gulden. De minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, heeft in een persbijeenkomst, waarbij behalve de directeur-generaal, dr. ir. J. A. Ringers, ook eenige hoofdambte naren tegenwoordig waren, eenige mede- deelingen gedaan omtrent de uitvoering van het Rijkswegenplan. Na met een enkel woord gewezen te hebben op de beteekenis van het wegen- vraagstuk en op den omvang daarvan, herinnerde mr. Reymer er aan, dat de wegenbelasting in 't eerste jaar (1927) om streeks dYa millioen. gulden opbracht. In lü30 is zij tot 10.8 millioen gestegen. De rijwielbelasting bracht in het afgeloopen jaar 6.8 millioen op. Reeds bij de eerste besprekingen over de uitvoering van het rijkswegenplan was men er zich van bewust, dat de uitvoering een werk van tenminste 25 jaar zou zijn, indien men althans niet te groote sommen ten behoeve van de wegenverbetering zou willen leenen. De zeer globale begrooting immers, die van het plan was opgemaakt, leerde, dat met de uitvoering circa 300 millioen gulden gemoeid zou zijn. De vorige minister van Waterstaat maakte een vijfjarig werkplan op, dat wel iswaar geen afgesloten geheel vormde, maar dat de meest urgente werken in zich zou vereenigen en in hoofdzaak be doelde: le. de bestaande rijkswegen in behoor lijken staat te brengen; 2e. van enkele wegen, waarvan de plannen reeds waren opgemaakt, den aan leg of de reconstructie met kracht ter hand te nemen; 3e. met den houw der groote bruggen te beginnen. Wat het in behoorlijken toestand bren gen der rijkswegen beteekende, wordt duidelijk als men bedenkt, dat deze vóór het begin van het eerste vijfjarige plan een breedte hadden van 4 a 4.25 m., een verharding welke over het algemeen in slechten toestand verkeerde, door de ge dwongen verwaarloozing gedurende en na den oorlog, en dat zij van geen of on voldoende rijwiel- en voetpaden waren voorzien. Het vijfjarig plan voorzag in den opzet om de breedte van de rijbaan op 6 m. te brengen, de verharding te verbeteren of te vervangen, rijwielpaden aan te leggen enz. De nieuw aan te leggen wegen in het eerste vijfjarige plan waren de weg van Hoornbrug naar Rotterdam, van Rotter dam naar Gouda en van Amsterdam naar Velsen langs het Noordzeekanaal. Hoornbrug-Delft is het vorige jaar ge reed gekomen en onlangs is het verkeer tusschen Rotterdam en Overschie in één richting opengesteld. De weg van Rotter dam naar "Gouda is tot Nieuwerkerk ge reed en van daar af in aanleg. Van den weg Amsterdam-Velsen is het vak bij Vel sen klaar, terwijl de bruggen in aanbouw zijn. Geheel gereconstrueerd zijn de wegen van Den Haag naar Leiden, van Amster dam naar Baarn, waaraan de brug over het Merwedekanaal nog ontbreekt, maar die in 1933 gereed komt, van Amsterdam naar Haarlem en de weg door Zeeland, waarvoor een groote stuk nieuwe weg noodig was in het oostelijk deel van Zuid- Beveland. Gedurende de uitvoering van het eerste vijfjarig plan bleek de behoefte om het rijkswegenplan van 1927 aan te vullen en te wijzigen. Bij de toelichting, welke de minister over het gewijzigde, nieuwe we genplan gaf, wees hij er op, dat bij dit nieuwe plan niet de gedachte voorzit, dat thans ook wegen uitsluitend voor auto verkeer volgens rechte lijn van de voor naamste steden naar het buitenland ge trokken, zullen worden aangelegd, en dat dus in het bijzonder rekening wordt ge houden met het internationale verkeer van Amsterdam naar Parijs, van Rotterdam li) „Neen, neen, dat moet je niet zeggen; llamimus we tellen niet veel trouwe aan hangers meer, vrees ik. Ik, die zoowel noogepriester als keizer ben, geloof in ,en; maar heel veel gewone priesters uoen het niet; en wat het volk betreft, de ^nwetende geloovigen, omdat ze onwe rend zijn en de meeste philosophen lachen en en de goden ook uit, en als dus een ouw aanbidder een werkelijk geloo ide (he zjjn eigen onmacht beseft, e goden om hulp smeekt, dan zullen ze hem met verlaten." >,Maar als iemand, die je lief is als de on Bever dan het leven hen i'eiuijk verzaakt en een anderen, vreem- en god aanhangt, wat dam?" vroeg Fla- zer 1113 vergetend, dat het de kea- w j" koogepriester van Jupiter Sp}' e v,00r hem stond, hem alleen be schouwend als zijn vriend. zorvsI°U3i ^ureBus keek naar het be- ie »®-et is J0 vtouw, over wie de mi? i 'Heeft ze zich aangesloten bij PpervlakügQj^ die liever Isis en Se- naar het Ruhrdistrict enz. Zonder n.l. de beteekenis van dit verkeer weg te cijfe ren, moet men er toch wel rekening me de houden, dat in ons eigen land „door gaand verkeer" per auto in de eerste plaats beteekent een verkeer over een middelharen afstand van 50 a 150 km., terwijl de verbetering voorts ook ten goede moet komen aan het locaal verkeer. Het zou een miskenning van het voornaamste doel van het autoverkeer zijn, indien de opbrengst van de wegenbelasting in de eerste plaats gebruikt werd om het ver keer over den zeer verren afstand te be vorderen. Het rijkswegenplan bedoelt voornamelijk den aanleg van verbindingen tusschen de groote centra van ons land. Door den aanleg van verbindingswegen om de groote centra worden aldus de ver bindingen tusschen die centra dienstbaar gemaakt aan het verre-af standsverkeer. De kosten van het nieuwe wegenplan zijn geraamd op 435 millioen. Daarbij is het wensche- lijk dit plan in circa 25 jaar uit te voeren. En dat is wel ongeveer mogelijk, indien wegenbelasting en rijwielbelasting blijven toenemen in de mate als thans verwacht wordt. Sneller werken is niet mogelijk zonder ten behoeve van het wegenfonds te leenen, zooals ook reeds in vorige jaren in toenemende mate is geschied. Nu de wereldcrisis evenwel in steeds sterker mate haar invloed laat gelden, kan nog niet worden gezegd, aldus de minister, in hoeverre het maken van schulden voor het wegenfonds toelaatbaar kan worden ge acht. Het nieuwe wegenplan voorziet natuur lijk in een verdere uitvoering van ver betering van bestaande rijkswegen. Voorts schijnt het wenschelijk, dat enkele der hinderlijkste doorgangen door bebouwde kommen door omleggingen worden ver vangen. Van de nieuw aan te leggen wegen zul len uit den aard der zaak in de eerste plaats de reeds onderhanden zijnde wegen (Den HaagRotterdam, Rotterdam Gouda en Amsterdam—Velsen) moeten worden afgemaakt, terwijl van de te re- construeeren wegen 'die door Zeeland ver der verbeterd zal worden. Van de nieuwe wegen zouden, naar de meening vein den minister, de zeer noo- dige nieuwe verbindingen van Amster dam door den Haarlemmermeerpolder in de richting Den Haag aan de beurt ko men en die van Den Haag naar Utrecht, waarvan, indien 's lands financiën het toelaten, eerstgenoemde weg wellicht in de komende vijf jaren voltooid zal wor den en d© tweede tot nabij Utrecht gena derd zal zijn. Ook zullen de verbindingen van Rotterdam naar het Zuiden en Oos ten worden begonnen. De weg over den afsluitdijk van de Zui derzee zal zoo spoedig als die dijk gereed is, voltooid worden. Inzake de overbrugging van de groote rivieren in verband met het nieuwe wegenplan, wees mr. Reymer er op, dat na Arnhem en Nijmegen, in dien zich geen verdere moeilijkheden voordoen, Vianen aan de beurt komt, waarvoor trouwens op "de begrooting voor 1931 reeds een eerste post is uitgetrok ken. En dan zou de minister het van be lang achten met kracht de overbrugging in den westelijken en voor het verkeer be langrijksten verbindingsweg van Noord naar Zuid tot stand te brengen. Eenige korte mededeelingen werden ver volgens gedaan over de outillage van den Rijkswaterstaat en over de technische uitvoering der werken. Daarbij kwam uiteraard ook de aard der wegverharding ter sprake, ten aanzien waarvan een alge meen geldende voorkeur voor bijv. klin kers, asphalt, beton of teer, niet bestaat. Wel wees de minister even op de natio nale belangen, welke betrokken zijn bij het gebruik van klinkers voor de wegen, maar die bestaan ook bij het gebruik van asphalt. Zoo is de verbetering van het rijkswe gennet, welke (met een speciale belasting gefinancierd wordt en het algemeen bud get jaarlijks met niet noemenswaardig meer belast dan met het bedrag, dat de wegen een tiental jaren geleden geregeld kostten, een werk, aldus minister Reymer, dat van de orde van grootheid van de droogmaking der Zuiderzee is en dat ge heel door landgenooten uitgevoerd, een zuiver nationaal werk mag worden ge noemd. rapis aanbidden dan de goden van Rome?" vroeg hij. „Neen, was (het maar zoo," antwoordde Flamfinius, „dan zou ik me niet zoo onge rust maken. Maar ze heeft verkozen, die vervloekte Ohristenen te volgen." „De Christenen!" herhaalde de keizer. „Is het mogelijk, dat eenige Romeinsche vrouwen zich hij izoo'n minderwaardige, koppige secte kan thuis voelen?" „Koppig» ja, dat zijn ze waarlijk," zei Flaminius, „want thet voorbeeld, dat we hebben willen stellen door er eendgen voor de leeuwen te werpen en dat ieder, die het heeft bijgewoond, had moeten af schrikken om zich met hun gevaarlijke leerstellingen bezig te houden, schijnt juist de hoofdoorzaak te zijn geweest, dat mijn •vrouw zich bij hen heeft aangesloten." „Heeft ze zich dan al bij die mensohen aangesloten?" vroeg de keizer op onge- loovigen toon. „Ze is naar hun plaats van samenkomst geweest; ize ging daar liever heen dan naar het feest, dat de 'keizerin gaf." Marcus Aurelius stond versteld. Het ging boven zijn begrip, hoe, een Romein^ sohe patricische vrouw, zachtmoedig, be scheiden en terughoudend als hij Flavia wist, zich liever bewoog onder slaven en de armsten der armen dan tegenwoordig te zijn bij een feest waar de «deïsten uit Zeeuwsche voeder- en kunstmesthandel. Volgens bijvoeg sel No. 2400 tot de Nederl. Stort. No. 171, is opgericht de N.V. Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel, te Middelburg. Oprichters zijn de heer mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, griffier van den pol der Walcheren, te Koudekerke; mr. P. Dieleman, advocaat en procureur, te Mid delburg; de heer J. A. van Doorninck, koopman, te Middelburg. De vennootschap heeft ten doel het fa- briceeren van kunstmest en krachtvoeder, het persen van hooi en stroo, den handel in voormelde artikelen, landbouwproduc ten en aanverwante artikelen, waaronder bloem, alles in den meest uitgebreiden zin genomen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 200.000, verdeeld in 400 aandeelen, elk groot f 500, waarvan 89 aandeelen zijn geplaatst en volgestort. In het maatschappelijk kapitaal wordt door de oprichters deelgenomen als volgt: door mr. R. W. Graaf van Lynden voor 3 aandeelen; door mr. P Dieleman voor I aandeel; door Walter Kakebeeke voor 20 aandeelen; door M. Verheul voor 5 aandeelen en door J. A. van Doorninck voor 60 aandeelen. Voor de eerste maal treedt als directeur op de heer J. A. van Doorninck, en treden als commissarissen op de heeren mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, mr. P. Diele man, Walter Kakebeeke en M. Verheul. Het Stadhuis te Veere. Dezer dagen is in de fraaie oude Raad zaal van het Stadhuis te Veere de eerste vergadering gehouden van de Restauratie- commissie, die tracht de belangstelling onzer landgenooten voor dit nationale herstel-werk te wekken. Zooals men weet, heeft de regeering een bedrag van f 100.000 er voor beschikbaar gesteld. Een uitermate solied, en gansch geen tijdelijken indruk makend, steiger- werk is nu reeds voor den gevel opge steld. Het zal er zeker een paar jaren staan, zoo vernamen wij. De voorzitter van het 'kleine werk comité, de z.g.n. Restauratie-commissie, heeft in deze bijeenkomst een beknopt overzicht van den toestand gegeven en daarna de aanwezigen zich eigener aan blik doen overtuigen, in welken betreu- renswaardigen toestand dit schoone bouw werkje verkeert. Alles duidt er op, dat de nu ter hand genomen grondige restauratie omvangrijker en ingrijpender zal moeten worden, dan zich aanvankelijk liet ver moeden. Balklagen zijn verteerd, gevel beelden welhaast tot pulver verweerd. Het is dringend noodzakelijk, voor het behoud van 'dit alom ih den lande 'door zijn eenvoudige en lieflijke schoonheid bekende monument van bouwkunst uit vroeger eeuwen de alarmklok, zelfs de noodklok, te luiden. Want, zoo bleek ter vergadering, de regeering wil helpen, en zij heeft 'daar van reeds een zeer tastbaar bewijs gege ven, maar: tot hoever zich deze hulp zal kunnen uitstrekken, dat hangt mede af van de mate, waarin de regeering voor deze restauratie zich gesteund gevoelt door de sympathie in heel ons land, welke dit werk zal ondervinden. De Restauratie-commissie heeft in ha re vergadering overwogen, welke stappen te nemen waren, om zich van deze sym pathie te verzekeren. Middelburg. Vele belangstellenden wa ren gisteravond naar de Turfkade en omgeving getrokken om getuige te zijn van het waterconcert, dat de mond- harmonica-vereeniging „Crescendo" gaf op een vlot in de Kade aldaar. Het was een aardig zicht het flinke corps, omge ven door giorno's. Jammer was het, dat velen der aanwezigen geen enkele poging deden om rustig naar de muziek te luis teren, en daardoor ook hen hinderden, die gaarne van de bekende melodiën ge nieten wilden. Na afloop trok het korps, onder leiding van den heer Lindenberg door een deel der stad en had daarbij welverdiende be langstelling. Sedert den dood van den heer Sa- mathini heeft het Middelburgsch mu ziekkorps geen soli voor piccolo meer ten gehoore kunnen brengen. Thans is één Rome bijeen waren. Gedurende verscheidene minuten liep hij in gedachten verdiept over den marme ren vloer heen en weer, tevergeefs trach tend dit geheim te doorgronden. „Als je vrcftiw nu nog een van die genotzoekende vrouwen was geweest, dan zou ik het be ter kunnen begrijpen," zei hij eindelijk; „want de vrouwen van tegenwoordig wedijveren met elkaar in praalzucht en verkwisting, terwijl zelfs de mannen zich hals over kop in een maalstroom van ver maken storten, en dat is de dood voor alle waar geluk. De mensohen worden onte vreden en ongelukkig in een leven, dat hun niets anders te bieden heeft en uit louter verveling doen ze mee aan allerlei excessen, alleen maar voor een verande ring. Zoo was' het in de dagen van Seneca en sindsdien is het steeds erger gewor den; en nu gaan de mannen al met open oog den dood tegemoet omdat ze alle ge noegens' en alle uitspattingen moe zijn." „Maar mijn Flavius was niet zoo iemand," zei Flaminius, toen de keizer even zweeg. „Ze bleef liever bij haar 'kin deren dan naar een of andeT schitterend feest te gaan." „Als er iets is, dat haar dat bekrompen bijgeloof zal doen opgeven, dan is het de liefde voor 'haar kinderen," zei de keizer. „Ik heb haar al gezegd, dat ik haar der jongere muzikanten zoo ver in het bespelen van dit mooie instrument, dat hem gelegenheid kan worden gegeven hedenavond zich in het openbaar te doen hooren. Het programma van het Molen water-concert bevat ook verder vele be kende nummers, als de Groote fantasie over motieven van de opera „Aïda" en de inleiding tot de derde acte van en het Bruidskoor uit de opera „Lohengrin". Naarmate de buitenwijken der stad meer en meer bebouwd worden, gevoelt men daar steeds meer de behoefte aan winkels, o.a. aan 'die, waarin voedings- en genotmiddelen verkocht worden. De x- oordweg is zulk een winkel rijk gewor den. In het centrum van het nieuw be bouwde gedeelte, naast den Hoogeland- schen weg opent de heer A. v. d. Broeke a.s. Zaterdag een brood, koek, beschuit en banketbakkerij. De modern afgewerkte winkel, de naar de eischen des tijds in gerichte bakkerij, alles maakt een keuri- gen indruk. Goes. Door het Ned. Fabrikatenhuis Catharijnesingel 56, Utrecht, werd gis teren in het Schuttershof alhier een voor dracht gehouden voor de Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen, over het Neder- landsch fabrikaat, terwijl verschillende fabrikanten door hun inzendingen een interessante tentoonstelling hadden mo gelijk gemaakt. De spreker, dhr J. P. J. B o r n, voorzit ter van het Ned. Fabrikatenhuis, wees in zijn gloedvolle rede op de steeds toe nemende werkloosheid. De enorme kos ten, daardoor teweeg gebracht moeten ge dragen worden door het overige deel der Nederlandsche bevolking. In den afgeloopen zomer had Neder land 250.000 werkloozen, te vermenig vuldigen met 2 tot 3 gezinsleden. Waar moet dat dan den komenden winter naar toe? Wat een gevaar voor de gemeen schap, welk een ramp voor de getroffe- nenl Nederlandsche huisvrouwen, zoo roept de spreker uit, gij zijt Neerlands grootste klant; gij hebt het in Uw macht de Nederlandsche industrie en daarmede Nederland te redden. Spr. wil niet uitweiden over vrijhan del of protectie, en waarschuwt ook te gen boycot en hetze tegen het buitenland. Hij wil den verbruikers niets anders lee- ren dan tegenover het in andere landen steeds groeiend nationalisme, met immer hoogere tolmuren, te stellen een daad van een in alle opzichten gerechtvaardig de zelfbescherming, n.l. van voorkeur voor de producten der Nationale Nijver heid, mits deze in kwaliteit en aestheti- sche verzorging niet onder en in prijs niet boven de buitenlandsche artikelen staan. Die actie moet van onderen af komen. Van de huisvrouwen en a.s. huisvrouwen moet het komen. Door het vestigen van toonzalen met uitsluitend Nederlandsche producten, zooals 't Ned. Fabrikatenhuis te Utrecht, het verspreiden van circulaires en bro chures, het propageeren in pers en radio, het organiseeren van exposities en voor drachten in vele plaatsen van ons land, moet het publiek voorlichten over de ar tikelen, welke in ons land gemaakt wor den en moet het volksgeweten wakker geschud. De verbruikers moeten bij het doen hunner inkoopen altijd maar weer op nieuw vragen naar Nederlandsche pro ducten, in Nederland vervaardigd. Het moet uit zijn met het koketteeren met de uit het buitenland ingevoerde artikelen, welke Nederland overvloedig voortbrengt Het moet langzamerhand onmogelijk worden, dat men schoenen shoes noemt, schroeven screws, Tilburgsche stoffen onder het praedicaat Engelsch verkoopt en van velours, fluweel, peau de pêche, trijp enz. eischt, dat ze uit het buiten land afkomstig zijn. Wij moeten ons schamen. Als de Nederlandsche verbruikers even zoovele propagandisten worden voor de producten van eigen bodem, dan zal het getal werkloozen zich weldra beperken tot hen, die den arbeid schuwen, maar dat is slechts een klein gedeelte. Verder roemde hij nog de pioniers, die het Ned. Fabrikatenhuis tot stand brach ten en wekte de huisvrouwen op bij een bezoek aan Utrecht niet te vergeten het Ned. Fabrikatenhuis te bezichtigen. niet langer als mijn vrouw beschouw," zei Flaminius 'droevig. „Dat is goed. Blijf bij dit besluit en neem de kindexen met hun slaven voor een poos vein haar weg, anders heb je kans dat ze hun ook de leer van dien vreemden god gaat onderwijzen." Marcus Aurelius bedoelde niet onvrien delijk te zijn. Hij was een zeer zachtmoe dig, goedhartig mensch, en hij was er vast van overtuigd, dat op die manier zich alles nog ten beste zou keeren voor Flavia en haar man. Voor zijn jongen secretaris gevoelde hij1 'n oprechte vriend schap en om geen tijd te verliezen stuurde hij Flaminius weg om de noodige schik kingen te treffen, dat de 'kinderen van hun moeder verwijderd zouden worden. Ook gaf hij hem opdracht, zelf voorloopig in een ander deel van het paleis te gaan huizen. Toen Flaminius een uur later terug kwam, waren de kinderen al op weg naar Aricia en hij was bereid alles te be ginnen, wat de keizer hem mocht opdra gen. Er was weinig kans, dat er niet ge- noeg voor hem te doen zou zijn, want de keizer zelf was een hard werkend man en hij hadverscheidene secretarissen in 'dienst om brieven voor hem te schrijven over de verschillende zaken, die hij zelf behandelde. De toestand van de wegen Daarna werden een aantal kostbare geschenken van Nederlandsche fabri kanten onder het publiek verloot. In de pauze hebben de dames de mooie tentoonstelling bezichtigd. Het was een in alle opzichten geslaag de middag voor de actie van het Ned. Fabrikatenhuis. Ondanks het frissche we8r van gis teravond, had de Chr. Zangvereeniging „de Lofstem" (directeur dhr H. Wolzak) die op de muziektent een uitvoering gaf, een vrij talrijk en aandachtig gehoor. Er werd met belangstelling naar den mooien zang van dit nog betrekkelijk jeugdig koor geluisterd. Vanavond geeft „Volharding" van 7-8 uur gymnastische oefeningen en het mu ziekgezelschap „Excelsior" van Kloetin- ge van 8-10 uur een concert. Na de muzikale wandeling op morgen avond door een gedeelte der stad, zal door het Muziekgezelschap „Hosanna" het Winkelweekcomité en alle leden van „Handelsbelangen" en „De Hanze" met hunne dames, een Russische taptoe wor den aangeboden des avonds om 10 uur vóór het Stadhuis. Naar men ons meldt, zullen morgen avond van 8 tot 10 uur, in samenwer king met Hosanna, dat alsdan een con cert geeft, de pijpers van de padvinders uit Middelburg vanaf den toren van het Stadhuis Hollandsche liedjes, kampliedjes en solo-fluit doen hooren. Het publiek wordt vriendelijk tot stilte aangemaand, opdat deze muziek niet in het straatrumoer verloren ga. Biezelinge. Gisteravond werden de in woners van Biezelinge en ook die van Kapelle omstreeks kwart over zeven op geschrikt door het luiden der brandklok. Er was n.l. brand ontstaan in de land- bouwschuur van den heer A. Mol te Biezelinge. Spoedig waren de brandweermannen zoowel van Biezelinge als die van Ka pelle aanwezig, om hulp te verleenen. Door hun krachtig optreden is het dan ook gelukt om de woning, een flink dub bel woonhuis, te behouden. De beide spuiten op de waterleiding, die van Bie zelinge zoowel als van Kapelle, werkten uitstekend. De oude spuiten, hoewel de menschen hun uiterste best deden, waren niet bij machte iets te bereiken. Het per soneel hiervan kon spoedig inrukken. De landbouwschuur waarin veel hooi en koren was geborgen, werd een prooi der vlammen. Men was bezig met het dorschen van graan met den motor. Of de motor warm geloopen is, of vonken zijn uitgespat, waardoor de brand is veroorzaakt, weet men niet. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schuur was verzekerd. Het koren was niet verzekerd. Dieren zijn niet in de vlammen omgekomen. Deze konden nog bijtijds gered worden. De landbouwschuur was enkele jaren geleden geheel vernieuwd. Paedagogisch Tijdsohrift voor het Christelijk on der w ij s. Het Augustus-September- nummer van dit tijdschrift, bevat meer dere interessante bijdragen. Allereerst het vervolg van een studie van Prof. Wate rink: Schoolorganisatie-voorstel. Toepassing van deze denkbeelden zou een algeheele verandering in de be staande schoolorganisatie brengen. Een mooi onderwerp om nader te behande len op de vergaderingen van de onder- wijzers-vereenigingen. Verder bevat dit nummer: Het schoolwezen binnen Delft in de achttiende eeuw, door L. v. Klinken; Huis en School door Emmy Klein; Gauw verleid door Embé; Verbond en school, door Dr E. D. Kraan; Volksonderwijs in Britsch-Indië, door J. van Goudoever; Critische revue, door D, Wouters. Dit tijd schrift, uitgave van de N.V. „De Stan daard" wordt toch door al onze Christe lijke onderwijzers gelezen? De Vriend des Huizes, Maandschrift voor het Christelijk huis gezin. Uitgave van Neerbosch' boekhan del en uitgeverij. In zijn „Van maand tot maand" wijst de hoofdredacteur Ds H. Kluin er op, dat dit maandblad een be scheiden poging beteekent om voor het in verschillende deelen van zijn rijk de keuze van eerlijke en trouwe menschen als prefect of magistraat de gelijkelijk© verdeeling van het keizerlijk rantsoen koren, zelfs de regeling van het straat verkeer in de keizerstad, al deze onder werpen vroegen zijn aandacht naar de 'gewichtiger zaken, betreffende de regee ring van zoo vele en 'zoo zeer verschil lende provinciën. Dien dag was er een boodschapper uit Brittannië aangekomen met berichten van een opstand. „Die eilanders zijn moeilijk in 't spoor te houden," merkt Flami nius op. „Ze zijn eigenlijk nooit geheel onder worpen, niet omdat ze moediger of beter soldaten hebben, maar omdat Rome ver zwakt is en omdat onze houding tegen over dit half onderworpen volk bij iederen keizer anders is," zei Marcus Aurelius. „Ik zal het voorbeeld volgen van mijn edelen voorganger. Ze moeten zoowel lee- ren de goden van Rome te aanbidden als onze wetten en kunst te aanvaarden. Er is reeds een tempel aan Diana gewijd in onze kolonie in Londinium en een voor Apollo even buiten de wallen; maar de eilanders 'zelf houden vast aan hun eigen woeste „goden". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5