les. Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten. Financieële Berichten. Scheepstijdingen. telen, die na het olens over dezen schreven werden, king, dat hij, het van de Tweede ilde tot luis te- de gewoonte. En ïwoonte niet. De iet dadelijk het rs. week in den Ge- terke een der An- houding zijner ïrsverkiezing ver- oegen, nog slechts Islid, de vrijmoe- gte over „de sta- zijn mede-raads- van bescheiden- 'ooral als men re soluties van dezen OPMERKER. jeveer vier graden •atuur der laatste ie er gevallen is. jdag op Zaterdag, en nacht, viel een VL, in het volgen- jk van Zondag op it ,met de 3 m.M. ijfdaagsche regen van 63 m.M. is ïchte regendepres- aatste dagen over lag Donderdag- um boven het Ka- jdagmorgen boven )ven de Zuidelijke en de Oostzee en |n Finland. Zij eilanden, rondom emarken, Noord- Scandinavië over- rzaakte bovendien ostzee zware stor- een depressie van zich een zeer uit het Noorden, over West-Europa de lucht uitstortte, temperatuur tot eneden de normale uit het verre Wes- iran ons werelddeel ide luchtstroom in iet weer verbeterd, isteravond van een nog niet veel te DE WARENWET. ei versch? is, zooals kort ge- Kon. Besluit, waar sden onder art. 14 het volgende aan: in dit besluit wor- en eendeneieren, aoeten worden aan- ïavolgende aandui- ren, to. koelhuiseie- eieren of kalkeie- t, e. buitenlandsche Nederland afkom- nduiding het woord Hollandsche" wor- aats van het woord aanduidingen wor- nenstelling van dit van de diersoort, 'komstig zijn. B.v. „geconserveerde mduiding „versche gebezigd voor eieren een koelinrichting tot wering van be- Zij moeten boven- volgende eischen: beschouwing door- duidelijk zichtbaren een luchtkamer van VI. diepte bevatten; j schouwing vrij zijn re vlekken of stip- ïwijzingen, die dui- van een kuiken; c. alig zijn; d. zij mo et kippeneieren be- gereinigd zijn dan en met een vochti- geen behandeling vaardoor zij onge- rsch te kunnen gel ag geen afwijkenden n, en moet in deug- :eeren. >elhuiseieren" moet eieren, welke in een ig zijn of aanwezig den duur dier aan- onserveerde eieren", teren" moet worden welke door inleggen kalkwater of water- ndere wijze, anders r wering van bederf rd. eieren moeten zijn meer duidelijke en iooals door den mi- itenlandsche eieren" moet worden gebezigd voor eieren, welke uit het buitenland zijn of worden inge voerd. Zij moeten gestempeld zijn op de wijze, zooals is aangegeven in de wet be treffende den in- en doorvoer van kippen en eendeneieren. De aanduiding „eieren 2e soort" moet worden gebezigd voor alle andere eieren dan de hierbovengenoem.de. De voorwerpen, waarin eieren worden vervoerd of op markten, in winkels of op andere voor bet publiek toegankelijke plaatsen ten verkoop of ter aflevering aanwezig zijn, moeten aan de buitenzijde voorzien zijn van een opschrift, vermel dende de aanduiding, waarmede de eieren, volgens de hierbovenvermelde bepalingen, moeten worden aangeduid. Deze bepaling geldt niet voor voorwerpen, waarin zich versche eieren bevinden, noch voor voor werpen, waarin buitenlandsche eieren zich bevinden, tijdens het vervoer of tijdens het verblijf in de koelhuizen. Het pakmateriaal voor eieren moet droog, reukloos en zindelijk zijn. Dit besluit is in werking getreden mot ingang van 1 September j.l. Dr. J. W. JENNY WEIJERMAN. t i Wij lezen in „Rijkseenheid", Staatk. 1 Econom. Weekblad: Met leedwezen namen wij kennis van het overlijden van Dr J. W. Jenny Weijer- man, die, zooals onze lezers weten, de opdracht vervulde tot het voorbereiden en stichten van een waterleiding voor Para- maribo. Een hartverlamming schijnt aan dit nuttig leven plotseling een einde te heb ben gemaakt. Nadat Dr Weijerman, die in zijne jonge jaren èn de medische èn de juridische studies had volbracht, het totstandkomen van meerdere waterleidingen in Zeeland had voorbereid, en hij zich als lid van den Gezondheidsraad in nog sterkere mate in de hygiënische behoeften der samen leving had ingeleefd, kwam hij. door bij zondere omstandigheden in kennis met de ziektetoestanden in Suriname. Na daarover enkele rapporten te heb ben bestudeerd, vatte hij het voornemen op om zich voor het streven naar een wa terleiding voor Paramaribo te interessee ren. Dank zij het initiatief van minister Ko ningsberger werd Dr van Aalst, president directeur van de Nederlandsche Handel maatschappij, bereid gevonden de voorloo- pige plannen, welke Dr Weijerman ten aanzien van die waterleiding had gevormd in ernstige overweging te nemen. Het resultaat hiervan was, dat in 1928 aan Dr Weijerman de opdracht werd ver strekt om zich ten deze nader te oriën teren, en de uitkomst van zijne onder zoekingen aan den Gouverneur vau Suri name over te leggen. Zulks geschiedde, en na zorgvuldige waarnemingen en moeitevolle proefne mingen verschenen twee behoorlijk gedo cumenteerde rapporten, waarin Dr Weij erman èn de technische èn de economi sche mogelijkheden van zulk een waterlei ding heeft aangetoond. De noodige gelden voor verdere uitvoe ring van het een en ander werden door den Nederlandschen wetgever gevoteerd, en, na langdurige overlegging, zou het werk worden aangevat. Thans was Dr Weijerman andermaal naar Suriname overgevaren om het eind- bedrijf onder handen te nemen, en nu werd hij daarin door een onverwacht over lijden helaas plotseling verhinderd. Wij zeggen „helaas", want men zal niet gemakkelijk een zóó energieke persoon lijkheid wedervinden, om dezen hoognoo- digen, en in Suriname niet met vreugde begroeten arbeid, tot een goed einde te brengen. Wij hebben herhaaldelijk bet voorrecht gehad deze voor ons Zuid-Amerikaansch gebiedsdeel zoo belangrijke aangelegen heid met den nu ontslapene te be spreken, en dan trof het ons telkens we der, hoe zijn krachtige overtuiging, dat de waterleiding tot stand moest komen, alle andere gevoelens op den achtergrond wist te dringen. Want zijne persoonlijke ervaringen in dat land van wonderlijke mentaliteit wa ren verre van aangenaam. In de Koloniale Staten werd hij niet weinig verguisd en aangevallen, en trots dien hield hij met de grootste volharding stand. Ja, hij ging zelfs zoover ons te verzeke ren, dat, indien hij een dertig jaren jon ger ware geweest, hij niets liever had ge daan dan zich in Suriname te vestigen om daarin het land, dat hem zoozeer 'be koorde, te trachten nog meer tot stand te brengen, dan waartoe hij thans op dracht had ontvangen. En om die sympathie, welke hij Suri name toedroeg, èn om zijn onverstoor baar doorzettingsvermogen ten gunste van bet gewenschte instiuut, willen wij hier zijne nagedachtenis met eere huldigen; en, onder het bij herhaling uitspreken van ons diep leedwezen, dat deze wakkere strijder juist n u uit het land der leven den werd weggerukt, uiten wij de vurige hoop, dat de thans ontstane stagnatie niet tot afstel zal leiden en dat er een kracht zal worden gevonden, welke op de reeds gelegde hoeksteenen zal weten door te bouwen. De verplichting hiertoe vloeit niet al leen voort uit de piëteit, welke wij voor den Overledene en diens moeizaam arbei den gevoelen, maar evenzeer uit de nood zaak om Paramaribo eene hygiënische in stelling te verzekeren, welke het naar het bh ef* van alle deskundigen grootelijks Aan het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Middelburg is aangewezen als toezichthoudster bij den telefoondienst de telefoniste le klasse J. Louwerse, al daar, Het aantal tot het Werkloosheids besluit 1917 toegetreden gemeenten be draagt thans 995. 82 gemeenten zijn nog niet toegetreden, waarvan behooren tot Zeeland 12. Vlissingen. Met ingang van 1 October is benoemd tot hoofdmachinist van den Provincialen Stoombootdienst alhier de beer G. H. Vierhout, thans reeds tijde lijk als machinist werkzaam. Hulst. Het R.K. Armbestuur beeft de pachtprijzen zijner landerijen verlaagd en wel tot achttien, dertig en vijf en dertig gulden naar gelang van de kwaliteit van den grond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Hoorn (Texel), J. W. van Petegem, cand. te Dinxperlo. Te Hurwenen, J. W. Boogaart te Burgh (Sch.). Te St. Annaland en te Scherpe- nisse, J. Terlouw te Kamperveen. Bedankt voor Krimpen aan den IJssel G. de Vries te Heerde. Voor Heteren, J. H. Koster te Montfoort. Voor Aalsmeer, A. Hijmans te Nijverdal. Geref. Kerken. Tweetal te Opende (Gr.) J. G. Adema, caüd. te Leeuwarden en H. Bouma, cand. te Haren. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. De opening der najaarsvergade ring van de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk zal 17 November in Den Haag onder leiding van dr G. J. Weyland te Veere plaats hebben. Nieuwe predikantsplaats. De Kerkeraad van de Geref. Kerk te Groningen heeft besloten het aantal pre dikanten met één te vermeerderen en maatregelen te nemen om te komen tot de beroeping van een 7e predikant. Hoe men onder het Woord Gods moet verkeeren. Bij, de fir ma Oosterbaan en Le Gointre verscheen heden de intreepreek van Ds W. H. van der Vegt in de Geref. Kerk te Goes op j.l. Zondag, waarin op zoo uitnemende wijze de geweldige beteekenis van de bediening des Woords wordt uiteengezet. 't Zal ongetwijfeld in breeden kring worden toegejuicht, dat Ds v. d. Vegt be zweken is voor den aandrang om deze preek in druk te doen verschijnen. De vele honderden, die dit kostelijke woord mochten beluisteren zullen gaarne de gelegenheid aangrijpen om deze intree preek nog eens rustig te lezen en te over denken. En anderen die niet in de ge legenheid waren deze preek te hooren uitspreken, zullen ze, na wat daarover gesproken werd, eveneens gaarne lezen. Het is, uit den aard der zaak een gele genheidswoord. Maar toch in de eerste plaats: bediening des Woords. Aan het slot zijn opgenomen de toe spraken die na de predicatie werden ge houden. De firma Oosterbaan en Le Gointre zorgde voor een keurige uitvoering. Geslaagd voor de hoofdakte de hee- ren A. Kievit te Wemeldinge en R. E. O. Plasschaert te Philippine. Rectorale klachten. Bij den aanvang van de lessen heeft de rector van het gymnasium te Leiden een rede gehouden, waaraan wij het volgende ont- leenen: Ik moet erkennen, dat ook bij ons een algemeene ontevredenheid heerscht over den gang van zaken bij het middelbaar onderwijs. De ouders klagen zoowel over den omvang van de leerstof als over de manier, waarop den leerlingen onderwijs wordt gegeven. Vaak zijn zij ontevreden over de wijze, waarop hun kinderen be oordeeld worden. Het vertrouwen in de leeraren is dikwijls zeer gering of ge heel afwezig. Telkens komt er verzet in woord en geschrift tegen straffen, die 'den kinderen worden opgelegd. Men wil redeneeren met de jeugd en vergeet, dat de jeugd niet voor redenaties vatbaar is. Men roept om meer vrijheid voor de jeugd, meer tijd voor liefhebberijen. Men wil meer contact tusschen gezin en de school. De docenten klagen over weinig steun van de ouders, over slechte resultaten van hun onderwijs, over geringe plichts betrachting - weinig ijver. Zelden komt het tegenwoordig voor, dat onze jongens en meisjes zich geheel w ij d e n aan hun werk, hun studie laten vóórgaan. De klachten der ouders komen voort: 1. uit minder goede rapporten en slech te cijfers; 2. door den drang der jongo- ren, die zich liefst zooveel mogelijk van alle hinderlijke banden bevrijd zien, 3. doordat laten wij dit toch openlijk erkennen wij, ouders, tegen onze jon gens en meisjes zeg desnoods tegen den tijdgeest niet meer op kunnen. De school voornamelijk particuliere scholen, die de ouders te vriend moeten houden tracht aan die klachten tege moet te komen, of door afschaffing van rapporten en vervanging van cijfers door leuterpraatjes, óf door te hooge cijfers te geven, óf door de jeugd naar de oogen te zien en te streven naar popula riteit. Dat men op die manier bezig is het onderwijspeil heel zwaar te drukken, het gezag van de leeraren zeer gevaarlijk te ondermijnen, een geest van eigenwijsheid eigengereidheid te kweeken, wil men niet inzien. Ter wille van een schijnbaren bloei van de eigen school wordt de opleiding van de Nederlandsche jeugd geschaad. Het is natuurlijk waar, dat er vaak aanlei ding tot klachten bestaat. Het is waar, dat niet alle onderwijs den toets der cri- tiek kan doorstaan, dat al te dikwijls de leeraren te veel eischen en meer eischen van het kennen dan van het kunnen der jeugd. Maar ten onrechte zoekt men de fou ten alleen in „de school" verwacht men heil van zoogenaamde ouderveree- nigingen. Stelt men zich uitkomst voor van wetswijzigingen. Zeker zouden oudervereenigingen veel, heel veel goeds kunnen uitwerken, wan neer zij als eerste programpunt beschouw den: de verhouding van ouders tot kinde ren, het beperken en vereenvoudigen van de feestjes, die zij hun kinderen laten ge- \en. Zoolang evenwel het uitgangspunt van dergelijke vereenigingen dikwijls is: invloed oefenen op de school, de school leiding, de methoden van onderwijs, de beoordeeling van leerlingen, zoolang acht ik een oudervereeniging een gevaar voor den geest der school, een gevaar voor het onderwijs en een bron van allerlei ellen den en conflicten. Men zoekt een oplossing in verlaging der eischen door het begrip „Vrijheid" te leggen in Wet of Kon. Besluit. Men wil en ook aan het Departement van On derwijs vinden dergelijke wenschen een willig oor, verlaging der eindexamen eischen speciaal voor de juristen. Ik zou dit een ramp achten niet alleen voor de opleiding van de juristen van onze rechterlijke macht maar vooral voor ons geheele humanistische onder wijs. Het eerste, wat onze onderwijswetgeving behoeft, is rust enleering van wat nieuwe methoden toegepast in het buiten land en in ons eigen land ons kunnen zeggen. Moge onze minister van onderwijs wel willend staan tegenover de verlangens van hen, die meer concentratie wenschen van ons leerplan, maar pal staan tegen over de eischen van diegenen, die ons gymnasium zóó willen vervormen, dat de grootste domoor op zijn gemak het eind diploma kan verwerven. Het gymnasium blijve een moeilijke school, alleen bestemd voor de besten. De nieuwe Gouverneur-Generaal ie Sabang aan wal gestapt. Om 20 minuten voor 7 klonken gisteren te Sabang kanonschoten over de baai ter verwelkoming van den nieuwen G.-G. Jhr mr B. G. de Jonge. Het geschut van de daar liggende, voor de feestelijke gele genheid gepavoiseerde, torpedojagers gaf saluutschoten af. Op dat oogenblik stoom de het m.s. „Patria" van den Rotterdam- schen Loyd langzaam op en voer de baai van Sabang binnen. Terwijl de „Patria" de dichtstbijliggende torpedojager, Hr. Ms. „De Ruyter" bereikte begon de bemanning die op het dek was opgesteld te joelen. Precies om kwart over zeven meerde de „Patria" en op dit oogenblik presen teerde de eerewacht in groot tenue onder bevel van den luitenant der infanterie Veenendaal de geweren. Terwijl ritmees ter De Stoppelaax, adjudant van den Gouverneur-Generaal, zich aan boord be gaf stelde zich de eerewacht op langs de landingstrap, langs welke Jhr De Jonge zich vervolgens aan wal begaf. Rooken of niet... Er is sprake van dat de belastingvoorstellen, die de Engelsche minister Snowden morgen zal indienen, ook een verhooging zullen be vatten van de tabaksbelasting. De rookers, schrijft de Star, vragen zich al af, of zij dan minder moeten gaan rookeD om te bezuinigen, dan wel evenveel of meer moeten rooken dan tot dusver, om ?e ba ten voor de schatkist zoo hoog m gelijk te maken. Dat is een moeilijk vraa; ink van logiek of economie. Vermoedelijk echter zullen de rookers zich wel niet door de Zuivere Rede laten leiden, en zal de logi ca wel, zooals gewoonlijk, ter zijde wor den gesteld. Intusschen zal een nieuwe tabaksbelas ting tweemaal zooveel menschen treffen als 10 jaar geleden het geval zou zijn ge weest, want 'de laatste 10 jaar is het ta baksverbruik in Engeland precies verdub beld. Het feit, dat de dames zijn gaan rooken, zal hieraan wel niet vTeemd zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie;. Bestrijding lepzlekte. Geachte Redactie, In Uw blad verscheen een ingezonden stuk van den Plantenziektenkundigen Dienst over bestrijding van de iepziekte, waarin de bewering voorkomt, dat alle proeven met mijn bestrijdingsmiddel mis lukt zouden zijn. In het belang van de iepenbezitters moet hierbij de volgende toelichting worden gegeven: Het rapport No. 3 van de iepziekte- commissie vermeldt van de Dordtsche boomen, dat in het najaar 1930 door Mej. Spierenburg in mijn tegenwoordigheid geconstateerd is, dat alle boomen ernstig ziek of dood waren; in werkelijkheid ver klaarde Mej. Spierenburg, dat de boomen naar haar meening nooit ziek geweest konden zijn. Aangezien zij de boomen voor het eerst zag en de foto's en aantee- keningen van het begin van de proeven af door den P. D. zelve gemaakt „per on geluk" niet bij zich had, kon zij er zich verder niet over uitlaten. Intusschen maken de boomen, die het vorig jaar al bijna dood waren, het he den nog heel goed. De boomen te Heerenveen maken het eveneens naar wensch. Voor een buiten staander is eenige verwarring ontstaan, door een bericht in de bladen, dat aan den Thiafweg zieke iepen gerooid zijn, aan dezen weg staat echter geen enkele van de proefboomen. Wie zich voor het behoud van de iepen interesseert, en zichzelf in staat acht een doode iep van een levende te onderschei den, kan zich ten allen tijde op de hoogte komen stellen; wie liever met de handen over elkaar blijft wachten, tot zijn boo men dood zijn, moet dat zelf weten, of hij, als hij te laat nog van idee verandert van den heer van Poeteren zijn boomen terug zal krijgen, lijkt mij te betwijfelen. Ir J. A. L. BOUMA. Dordrecht, 7 Sept. 1931. AMSTERDAM. Naar wij vernemen, zal prof. Piccard te Brussel, die met zijn ballon eenigen tijd in de stratosfeer heeft vertoefd, ook hier te lande eenige lezin gen komen houden. Op straat gezet. ROTTERDAM. Als gevolg van de huurstakingen in de Beverstraat werden hedenmorgen 22 gezinnen in die straat door deurwaarders en hun helpers uit hun woning gezet. De politie had uitge breide maatregelen getroffen. Ongeveer 100 agenten, deels in burger, deels in uniform, waren in de straat aanwezig. De bewoners werden gelast naar binnen te gaan en deuren en ramen te sluiten. Hieraan werd direct voldaan. Alleen de leider van de staking riep vanuit zijn raam de politie allerlei scheldwoorden toe. De bewoners bleken ook hun maatre gelen genomen te hebben. Deuren waren dicht gespijkerd, trappen met zeep be smeerd, enz. Met zaag en bijl moest men zich toegang verschaffen. De meubelen werden echter uit de wo ningen gehaald en op het trottoir gezet. De ontruiming verliep zonder noemens waardige incidenten. Tusschen 10 en 11 uur werd de politiemacht verminderd. Later hebben vele bewoners hun meube len per handkar weggehaald. GENEVE. De regeering van Guatema la heeft aan het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat ze om fi- nanciëele redenen afziet van een zetel in den Raad. LONDEN. De bevolking van Colches ter werd opgeschrikt door een hevige ont ploffing in een vuurwerkfabriek. Daarbij werden tien personen gewond. LONDEN. Nader wordt gemeld, dat voor de nationale regeering stemden alle conservatieven en liberalen, 12 leden der arbeiderspartij (n.l. 7 ministers en 5 af gevaardigden) en 4 onafhankelijken. Te gen stemden de overige leden der arbei derspartij, 4 nationalisten, en 3 onafhan kelijken. Drie leden der arbeiderspartij stemden blanco. NEW-YORK. De toestand van den be kenden uitvinder Edison moet opnieuw ernstig zijn. NEW-YORK. De Mexicaansche regee ring heeft besloten tot toetreding tot den Volkenbond. De formeele bevestiging door den Senaat wordt binnenkort ver wacht. MADRID. Tijdens een stierengevecht in het dorp Sotillo geraakten eenige hon derden toeschouwers in den ring. Daarbij werden 1 persoon gedood en 25 gewond. Er ontstond een paniek, toen een stier het publiek aanviel. GOES. Overleden: Paulina de Smit, 38 jaar, echtgenoote van Pieter Goulooze te Colijnsplaat. Over de maand Aug. 's-HEER ARENDSKERKE. Gehuwd: 6, Domus Martinus Vermet, 24 j. jm. en Maatje de Vlieger, 23 j. jd.; 20, Adriaan Leendert Moerman, 27 j. jm. en Anna Jacoba Kramer, 21 j. jd. Geboren: 5, Geertrui, d. v. Willem de Jonge en Pieternella Leijs; 14, Maria Alegonda, d. v. Marinus Verdonk en Theo dora Maria Petronella Timans; 18, Janne tje, d.v. Willem v. Baaien en Sija Jacomijna Hoogesteger; 25, Pieternella, d. v. Maar ten Pieter Pleijte en Artje Neeltje Leerl- dertse; 27, Anthonia Jacoba, d. v. Antho- nie Jacob Mulié en Adriana Paulina Eckhardt; 30, Jannetje, d. v. Anthonie Schipper en Tannetje van de Velde. Overleden: 6, Johanna Polderdijk, 46 j. echtg. v. Johannis Wiskerke; 9, Christina Geluk, 69 j., wed. v. Paulus Kosten; 24, Gerharda Berendina van Selms, 45 j., echtgen. v. Joannes van der Made. Levenloos aangegeven: een kind van Anton Philip Wagner en Hendrika Johan na Reesink. GOES, 18 September 1931. Exportveiling: Tomaten A f 12.10, idem B f 13.10, idem C f 10.30, idem CC f 4.60, idem Bonken f 8.70, idem Gescheurde f 6.40, Dubbele Princesse- boonen A f 16.90, idem B f1490, Zure Kroetappels f 1.40, alles per 100 K.G. Kleine veiling: Pruimen: Abrikoosprui- men 1333, Roode Eierpruimen 27, Gele idem 24—30, Jefferson* 18—24, Rade makers 2436, Reine Victoria 1335, Or pington Prolific 25, Reine Claude 13—32, Burbank 31, Zoete Kwetsen 18—33, Diverse pruimen 4r-18, Uitschot idem 18 gul den, alles per 100 K.G. Peren: Beurré Hardy 1330, Beurré d'Amanlis 929, Beurré de Merode 7—15, Beurré Wilhelmina 510, Beurré Duran- deau 416, Beurré Beukers 1216, Beur ré Clairgeau 810, Beurré Lebrun 816, Beurré Bouget 1214, Triumphe de Viën- ne 10—35, Bonne Louisse d'Avranches 17 46, Seigneur d'Esperen 1130, Margue- rithe Marillat 717, Maria Louisse 515, Herzogin Elsa 1023, Tertility 16, Vijge peren 718, Souvenier de Congrês 10— 15, Doyenne du Cornice 2931, President Roosevelt 1216, Jutteperen 722, Blan ke Jutten 69, Nieuwe'Jut 1832, Soldat Laboreur 818, Clapp's Favorite 1021, Lange Perzikperen 59, Ronde idem 3 8, William's Duchesse 420, Bon Chretien William's 612, Calabasse Carafon 58, .Calabasse Tirlemont 47, Des deux Soeuers 8, Dr Jules Guyot 9, Maagdeperen 1013, Marsepij nperen 5—8, Diamant peren 59, Duifjesperen 47, Cons. la Cour 3—9, Triumphe de Jodoigne 8, Wijn bergamotten 5—8, Zomer Rietperen 7, Wittebroodsperen 57, Langstelen 68, Schellebellen 68, St-Remey 7, Ponds peren 7, Dorothea Royal 6, Callebouts- peren 4—8, Scharlakenperen 46, Afval- en Kroetperen 0.104 gulden, alles pér 100 K.G. Appels: Transp. de Croncels 1237, Signe Tillish 1326, Cox Oranje Pipping 18, Pott's Seedling 1720, James Gruve 13, Zomer Court Pendu 817j Mank's Codlin 1129, Notarisappel 1015, Ster appels 918, Groninger Kroon 915, Bau- man's Reinetten 512, Oranje Reinetten 911, Schuttersreinetten 24, Landsber- gerreinetten 58, Keizer Alexander 20— 26, Constantijn de Groot 68, Roode Cal ville 9, Roode Paradijs 46, Bismarck 49, Hondsmuilen 37, Ganzebout 48, Grofzuur 68, Lemoenappel 12, Codlin Keswick 210, Cox Pomona 16, Reinette d'Automne 48, Reinette d'Or 5»7, Paes- good Nonsuck 812, Warnersking 69, Bordaanappels 58, Glasappels 57, Zoe te Ribbeling 410, Tuinzoet 69, Linden- appels 57, Kroonappels 6, Paarskoppen 4—6, Pomme d'Oranje 1013, Afval- en Kroetappels 0.504 gulden, alles per 100 Kilogram. Diversen: Blauwe druiven 3546, To maten 12 gulden, beiden per 100 K.G. Meloenen f 12f 26, Bonne Louisse f 11.70, Reine Victoria f 1.50, Roode Eierpruimen f3.50, Aardbeien f 0.80, Perziken f3, alles per 100 stuks. Op de heden in het Veilingslokaal Warmoezierstraat 37-39 te Rotterdam gehouden veiling, werden de volgende grijzen besteed: Kipeieren f 3f 6.60, Eendeieren f 3.50f 4.90. Aanv. 135.000 stuks. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Sept. 2.30 uur. Berlijn 58.3058.40. Londen 12.04%—12.05%. Brussel 34.48—34.52. Parijs 9.729.73. New-York 2.47%2.48. In Pommeren is door den regen der laatste weken een groot gedeelte van den oogst verloren gegaan. De landraad van het district Stop, het grootste district van achter-Pommeren, schat de in zijn gebied veroorzaakte schade op 8,2 millioen mark. Stoomvaart-Mij Nederland. POELAU ROEBIAH, 7 Sept. van A'dom tö SALABANGKA, 5 Sept. van A'd&m te Batavia. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuis reis, 6 Sept. van Sabang. TABIAN, thuisreis, 5 Sept. van Colombo. JOH. VAN OLDENBARNEVELT, uitr, 7 Sept. Gibraltar. SOEMBA, uitr., 8 van Suez. Rotterdameche Lloyd. MERAUKE, 5 Sept. van Batavia te Soe- rabaja. SIBAJAK, 8 van Batavia te Rotterdam. PATRIA, uitreis, 8 Sept. te Sabang. DJEMBER, uitreis, 7 Sept. te Sabang. PALEMBANG, thuisr., 8 te Duinkerken. i TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 10 Sept.; Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 uur 707. Licht op voor fietsera: Donderdag 8 uur 8 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3