Binnenland. Zoeklichtjes. Ui passing van de bepaling ondervinden, hebben aanleiding gegeven tot menigvul dige klachten. De betrokken expeditie-bedrijven ge voelen zich te sterker gegriefd, omdat zij in Nederland zelf door Belgische onderne mingen in hun bestaan worden bedreigd. Deze toch kunnen onverlet transporten tusschen in Nederland gelegen plaatsen op zich nemen en dit geschiedt den laat- sten tijd dan ook in toenemende mate. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft zich tot de Minis ters van Waterstaat, Binnenlandsche en Buitenlandsche Zaken gewend om met het oog op de toch reeds benarde om standigheden, waarin een groot deel van het bedrijfsleven in ons land is komen te verkeeren, zoodat vermindering van ver- voersgelegenheid voor de Nederlandsche transportbedrijven, welke den noodtoe stand nog verscherpt, waar mogelijk, moet worden voorkomen, een dringend beroep te doen, opdat de hiervoor geschetste misstand uit den weg wordo geruimd. Minister Stegerwald over den komenden winter. Stegerwald, de Duitsche minister van arbeid, heeft een verslaggever van de Vossische Zeitung te woord gestaan over de behandeling van het werkloosheids vraagstuk in den komenden winter. De minister waarschuwde tegen overdreven pessimisme. De getallen, die af en toe genoemd worden voor het vermoedelijke aantal werkloozen, zijn volkomen wille keurig. Zij berusten meestal op een sen timenteel pessimisme, waartoe althans voor het oogenblik allerminst reden be staat. Integendeel. Voor zoover de gang van zaken van den zomer houvast biedt, moet men tot de opvatting komen, dat het Duitsche bedrijfsleven een verrassen de weerstandskracht heeft getoond. Maar zelfs als het aantal werkloozen in den komenden winter aanzienlijk grooter zou worden dan den vorigen winter, behoef de men nog niet te wanhopen. Er is nog een heele reeks van middelen om zelfs aanzienlijke vorderingen het hoofd te bie den, waarbij het er slechts om te doen moet zijn uit deze middelen met kracht te halen,, wat er uit te halen valt. Het denkbeeld van een gedeeltelijken steun in natura voor de werkloozen vindt den minister beslist tegenover zich. Ik reken er op, zeide hij, dat wij de volgende ze ven ufoanden voor de werkloosheidsver zekering voor rijk en gemeenten ongeveer 2 milliard moeten opbrengen. Het zou van groot belang kunnen zijn als in bepaalde gevallen en onder bepaalde voorwaarden tusschen de gemeenten eenerzijds, de coö peraties en de winkeliers anderzijds, ai- spraken konden worden getroffen, vol gens welke voor de werkloozen de din gen van dagelijksch gebruik tegen inder daad lagere prijzen beschikbaar konden worden gesteld. Men moet trachten met een elastisch stelsel den winter door te komen, waar toe de minister ook het plan rekent om een deel der werkloozen door kolonisatie nabij de groote steden voorloopig werk te verschaffen. Korte berichten. Aan de Zweedsche kust is een Finsch zeilschip te pletter geslagen. Van de uit zeven koppen bestaande bemanning zijin er vier, onder wie de kapitein en de stuur man, verdronken. De drie andere afge- renden slaagden er in de kust te bereiken. Professor Moltschanof heeft meege deeld, dat op de vergadering van het in ternationale comité voor Noordpoolonder- zoek besloten is in 1932 opnieuw een Pool- vaart met de Graf Zeppelin te onderne men, De nacht van Zondag op Maandag is in Engeland de koudste nacht van de zen zomer geweest. In verschillende plaat sen des lands heeft het gevroren, te Lon den 1 graad Fahrenheit. Maandag over dag was de temperatuur 's morgens om 9 uur 49 graden en 's middags om 12 uur 55 graden. Dit zijn temperaturen, die nor maal zijn voor de maand November. SALARISVERLAGING RIJKS PERSONEEL? Een verzoek aan de regeering om In lichtingen. Door het bestuur van den Nederland- schen Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst is 't volgende tele gram aan den Minister van Financiën gezonden: „Sinds Mei van dit jaar duiken ln de pers herhaaldelijk berichten op over een op handen zijnde salarisverlaging voor het Rijkspersoneel. De eerste berichten zijn door U in dier voege tegengesproken, dat al wat te dien aanzien gepubliceerd wa3, voorshands op fantasie berustte. De berichten, die volgens Uw verklaring in Mei op fantasie berustten, herhaalden zich in de afgeloopen weken in sterkere mate. Een verslaggever, die U over de geruchten inzake de salarisverlaging een vraag stelde, kreeg ten antwoord, dat Uw stelregel om niet op vragen te antwoor den geldt voor alle vragen, die gesteld konden worden, dus ook die betreffende genoemde kwestie. Het is ons echter bekend, dat aan de vakvereenigingsvertegenwoordigers, die zitting hebben in de Centrale Commissie, mededeelingen zijn gedaan, waarover zij de strikste geheimhouding moeten bewa ren. Waar het hier echter een belang be treft, waarbij tienduizenden ambtenaren zijn betrokken welk belang geen zaak alleen is tusschen een paar vakvereeni- gingsbestuurders en de regeering ver zoeken wij U ons bestuur de eventueels plannen der regeering met betrekking tot de salarissen van het rijkspersoneel te willen mededeelen en indien er geen plannen bestaan voor een positieve te genspraak te willen zorg dragen." De BOAZ-BANK TE LEIDEN. 49 leden aangesproken tot betaling ieder van f4372. Eenige jaren geleden bestond te Lei den de Coöp. Vereen. „Coöperatieve Mid denstands-, Spaar- en Voorschotbank „Boaz"De leden waren vrijwel alle kleine middenstanders uit Christelijke kringen. Opgericht den 22sten October 1926, bleek reeds na een tweetal jaren, dat deze bank het niet lang zou kunnen bolwerken. De wijze van beheer en even eens de wijze, waarop credieten werden verstrekt brachten deze bank in het begin van 1929 in déconfiture, waarom in April van dat jaar tot ontbinding werd beslo ten. Tot liquidateuren werden benoemd mr R. H. Nierstrasz, te Amsterdam en mr. Kunkler te 's Gravenhage. Deze zijn thans tot de slotsom gekomen, dat het voorloopig tekort f 142.823 bedraagt, welk bedrag door 49 leden der bank moet wor den gedekt, bijna allen woonachtig te Lei den of in de naaste omgeving. Ieder hun ner zal voor zijn aandeel in dit tekort dus hebben te betalen f 2914. Daarmede zijn zij er echter nog niet, want liquida teuren hebben het noodig geacht inge volge de bepalingen der statuten dit be drag te verhoogen met 50 pet. oftewel f 1457, zoodat ieder der 49 leden te beta len zal hebben f 4372. Het heeft langen tijd geduurd voordat liquidateuren er toe over zijn gegaan deze 4-9 overgebleven leden in rechten tot beta ling aan te spreken. Thans hebben zij daarmede een begin gemaakt. Tegen Dins dag 15 dezer zijn, om te beginnen, ver schillende leden voor de Haagsche Recht bank gedagvaard tot betaling van f4372 en zoo noodig tot betaling van een nog hooger bedrag, indien dit tot dekking van het tekort later mocht noodig blijken. Dit laatste zal vrij zeker het geval zijn, aan gezien onder de overblijvende 49 leden zich verschillende bevinden, op wie, ook al zouden zij tot betaling worden veroor deeld, niets of weinig valt te verhalen, zoodat dan de andere leden, indien op hen dan nog wel iets te verhalen valt, in ver houding tot hun aantal ieder boven deze f4372 nog een belangrijk bedrag zullen hebben te betalen. Voor vele dezer middenstanders zou de ze procedure wel tegelijk hun ondergang kunnen beteekenen. Rede van Minister Beelaerts ln de Volbenbondsvergadefring. Minister Beelaerts van Blokland heeft gisteren bij de algemeene beraadslagin gen in de Volkenbondsvergadering over de werkzaamheden van den Volkenbond een rede gehouden, waarnaar weer, zoo als altijd, met groote algemeene belang stelling werd geluisterd. Onze minister begon met de opmerking, dat de Volkenbondsvergadering onder weinig bemoedigende omstandigheden is bijeengekomen. Moeilijkheden en ellende omringen ons van alle kanten. Sommigen zien zelfs reeds het spook van een nieu wen oorlog verrijzen. De wereldoorlog is echter juist voor een groot deel verantwoordelijk voor de tegen woordige crisis. De tegenwoordige crisis bewijst eens te meer, dat in de interna tionale gemeenschap geweld noodzake lijk de ontwrichting van alle raderen van het wereldorganisme met zich brengt. Een nieuwe oorlog zou herstel van de wel vaart onmogelijk maken. De eenige licht straal in de tegenwoordige economische ellende is juist de zekerheid, dat daar door de dwaasheid van den oorlog meer en meer in den geest van de volkeren doordringt. Minister Beelaerts van Blokland merkte voorts op, dat als men terecht teleur gesteld is over de resultaten van de ver schillende Volkenbondsconferenties en Volkenbondscommissies, men ten onrech te de schuld daarvan op den Volkenbond werpt. De Volkenbond heeft tot taak het internationale werk te vergemakkelijken, maar de Volkenbond kan slechts slagen voor zoover de Volkenbondsleden, d.w.z. de staten, dit veroorloven. Indien er geen vooruitgang is, moet men dit den re geeringen, en niet den Volkenbond verwijten. De financiëele en economische moeilijk heden moeten zonder verwijl behandeld worden. Een atmosfeer van wederzij dsch ver trouwen waar iedereen de moeilijkheden van den ander tracht te begrijpen is een essentiëele voorwaarde om er in te sla gen, de economische vraagstukken wer kelijk te begrijpen en te kunnen hopen ze op te lossen. In zulk een atmosfeer van wederzijdsch vertrouwen hebben de Scan dinavische staten, België, Luxemburg en Nederland, met de bedoeling de begin selen van het economische Volkenbonds- werk in de practijk te brengen, de Oslo conventie gesloten, hopende aldus voor hun deel bij te dragen tot de ontwikkeling van den internationalen geest. Minister Beelaerts erkende, dat de tegen woordige toestand ernstig is, doch hij is niet hopeloos. Ten slotte besprak minister Beelaerts van Blokland de aanstaande ontwape ningsconferentie als een factor, die veel tot de oplossing der tegenwoordige eco nomische en financiëele moeilijkheden kan bijdragen, niet slechts door mogelijk belangrijke bezuiningen op de uitgaven, doch vooral ook als middel tot ontwikke ling van het wederzijdsch vertrouwen. De volkeren, teleurgesteld door den langzamen vooruitgang, richten meer dan ooit hun blik op deze eerste ontwape ningsconferentie. Zij vragen ons eindelijk tot handelen over te gaan en wel zonder nieuwe vertraging. Onze minister wees hier op het groote succes van de petitie van de Nederlandsche Dagbladpers. Deze petitie is door bijna 2^2 millioen Neder landers boven de achttien jaar onder teekend. Dit is meer dan de helft van de volwassen bevolking van het Koninkrijk in Europa. Dit succes is opmerkelijk, doch minister Beelaerts verklaarde er van ver zekerd te zijn, dat men in andere landen soortgelijke resultaten zou verkrijgen. De Jaarbeurs Koninklijk. Bij den aanvang van de vergadering van het algemeen bestuur der Nederland sche Jaarbeurs deelde de burgemeester van Utrecht mede, dat H. M. de Konin gin aan de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland het prae- tücaat „Koninklijk" heeft verleend. Nederland-België. Het Dagbl. van Noord-Br. meldt het volgende: Men bericht ons uit Antwerpen, dat de onderhandelingen tusschen Nederland en België, ter zake van een nieuwe verbin ding van Antwerpen met den Rijn, op het oogenblik reeds in een ver gevorderd sta dium verkeeren. Als basis dier onderhandelingen zou echter tegen de verwachting in niet het Eendrachtskanaal-plan van ir van Konijnenburg of het Schelde-ontwerp van minister Bongaerts hebben gediend, maar wel een kanaal-tracé dat rechtstreeks van de Antwerpsche dokken naar het Volke rak loopt. Tweede Kamer-vacature-Nolens. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature- dr W. H. Nolens, den heer J. H. Maenen te Heerlen. Loonconfllct. Maandag zijn te Eefde 150 arbeiders werkzaam bij den aanleg van de kanalen in Twente, in dienst van de fira Bleeker, in staking gegaan wegens een looncon- flict. Sluiting zitting Staten-Generaal. Bij Kon. besluit is de minister van staat, minister van binnenlandsche za ken en landbouw, gemachtigd, de zitting der Staten-Generaal op Zaterdag 12 Sep tember om 3 uur n.m. te sluiten. Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. besl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedu rende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1931, benoemd de heer mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk. Bijeenkomst der Staten-Generaal. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen in de vereenigde ver gadering in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag 12 dezer, des nam. te kwart voor drie. De Eerste Kamer is bijeengeroepen in vergadering op Dinsdag 15 dezer des na middags te half vier ter behandeling van het voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoorden en voor het trek ken der afdeelingen, die daarna hun voorzitters en ondervoorzitters en vijf le den der commissie van redactie van het adres van antwoord benoemen. Op Woensdag 16 dezer des nam. te 2 uur komt de Eerste Kamer weer bijeen voor de benoeming van de leden der huishoudelijke commissie en van de le den der gemengde commissie voor de ste nografie voor het ter tafel brengen van het ontwerp-adres van antwoord. Op Donderdag 17 dezer des voorm. te 11 u. komt de Eerste Kamer bijeen voor de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag a.s. te kwart over drie. Op de agenda staan de aanbieding van de rijksbegrooting 1932 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Uit de metaalnijverheid. Enkele weken geleden hebben, naar de „Voorwaarts" meldt, verscheidene leden van den Metaalbond, de werkgeversorga nisatie in de metaal-industrie, aan de vakbonden der metaalbewerkers mede gedeeld, dat zij het voornemen hadden, een loonsverlaging van 10 pet. in te voe ren. De vakbondsbesturen hebben sindsdien overleg gepleegd met verschillende be- stuursinstanties en met hun leden. Meer dan 1000 leden der afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, evenals een druk bezochte vergadering van de Schiedam- sche leden, hebben met algemeene stem men het bestuursadvies aanvaard om deze loonsverlaging van de hand te wijzen. De besturen hebben dit aan de desbe treffende werkgevers medegedeeld en Dinsdagochtend heeft ten kantore van den Metaalbond te Rotterdam een bespre king plaats gevonden, waaraan afgevaar digden van de besturen der metaalorga nisaties deelnamen. De werkgevers hebben besloten den eisch tot een verlaging van de loonen met 10 pet. terug te nemen, en meegedeeld, met een verlaging van 5 pet. genoegen te nemen. Deze loonsverlaging zou, aldus de ver dere eisch der werkgevers, moeten ingaan na 19 September a.s. en het antwoord van de organisaties moet voor of op 19 September in het bezit der werkgevers zijn. De Algemeene Nederlandsche Metaal bewerkersbond zal nu op Zaterdag 19 September met zijn bij dezen werkgevers- eisch betrokken arbeiders vergaderen. Goederenvervoer per spoorweg. De minister van waterstaat maakt be kend, dat overeenkomsten, houdende mil dere bepalingen voor het vervoer in on derling verkeer van de voorwerpen, die volgens de internationale overeenkomst omtrent het goederenvervoer per spoor weg van 23 October 1924 van het vervoer zijn uitgesloten of daartoe slechts voor waardelijk toegelaten zijn, en waarvan de tekst geheel gelijkluidend is aan de over eenkomst tusschen Nederland en Duitsch- land, opgenomen in Staatsblad 259 van 1931, zijn gesloten tusschen Nederland en Hongarije, Italië, Oostenrijk, Zuidslavië, Denemarken, Noorwegen, Zweden. Tsje- cho-Slowakije en Roemenië. Deze overeenkomsten zijn 1 Aug. in werking getreden. (St.ct.) Algemeene vergadering A. R. J. A. De algemeene vergadering van de A. R. J. A. is voor dit jaar vastgesteld op Zaterdag 17 October te Den Haag. De heer A. J a n s e, hoofd der Chr. school te Biggekerke (Z.) zal aan de hand zijner artikelen, vroeger verschenen in 't „Geref. Jongelingsblad", de vraag be handelen: „Kerkelijke of burgerlijke po litiek?" Een omwerking dier artikelen zal in brochurevorm verkrijgbaar gesteld worden. Het bestuur zal nadere voorstellen doen over de verdere uitgave der schetsen; hoogstwaarschijnlijk zal dat zijn in den geest van den eersten opzet, n.l. losse schetsen tegen eenige centen per stuk verkrijgbaar, dus niet, althans nóg niet, in orgaanvorm. Dr E. J. Beumer van Utrecht ver klaarde zich bereid, 's morgens een toe spraak te houden, terwijl Ds H. J a n- sen van Den Haag gevraagd is, het slotwoord te spreken. Ook is tijd inge ruimd voor een woord van den afgevaar digde van het G. G. der partij. Wat de studieschetsen voor de ko mende campagne betreft, wordt meege deeld, dat, behalve het referaat van den heer Janse, de bovengenoemde brochure dus, reeds genoteerd staan een schets over het Landbouwvraagstuk door Dr. Westerveld en een schets over de partij-organisatie door Dr Noteboom, terwijl de heer Dr G o 1 ij n toezeide richt lijnen te willen aangeven voor de Koloni ale politiek, en aan Ds K o 1 f h a u s ge vraagd is een schets te schrijven over de christelijke politiek in Duitschland, en aan Prof. Sebesteyn over de Chr. politiek in Hongarije. Met anderen wordt nog gecorrespondeerd. Mgr. Nolens als voorzitter. In de „R. K. Werkgever" schrijft (mr.) K.(ortenhorst) o.m.: Mgr. Nolens was een zeer bijzondere voorzitter, een doceerend wijsgeer met ge zag bekleed. Menige vergadering door hem geleid was een doorloopend college in de logica, gekruid 'door dat zeer bijzonder soort ironie, dat het midden houdt tus schen humor en diepen ernst. Zooals dr Nolens 'n heterogeen samen gestelde vergadering presideerde, deed het geen andere voorzitter. Zijn kracht school in het terugbrengen van alle kwesties tot haar juiste afmetingen, het bewaren van het evenwicht, het scheppen van orde; maar bovenal in het cultiveeren van een sfeer van gemoedelijken humor, waar tegen geen enkele pose van gewichtigheid bij de deelnemers aan de vergadering be stand was. Daarbij bestond er geen ver schil van behandeling van vriend of tegen stander, ieder ontving van den president gelijke bescherming, zoo goed als niemand voor een afstraffing veilig was. Nieuwe lingen zullen ongetwijfeld na hun eerste vergadering onder Nolens den indruk meegenomen hebben, min of meer ont groend geworden te zijn. Doch 'die eigenaardigheden van dezen voorzitter waren de uiterlijkheden. Wan neer de arbeid voltooid was, het advies aan de Regeering gereed lag, de conclu sies uit het debat met enkele zinnen, als het ware, aan den secretaris gedicteerd waren, dan waardeerde men eerst goed, vooreerst, dat er zoo weinig tijd verloren was gegaan om op tijd te kunnen eindi gen, werd steeds op tijd begonnen, maar vervolgens, dat het onderwerp zoo van alle kanten was bekeken en dat het bij komstige gescheiden was gehouden van het essentieels. De leiding geschiedde volgens het so- lied recept, dat de voorzitter zorgen moet, de stof die behandeld wordt, volkomen te beheerschen. Deze beheersching van het onderwerp, vrucht van nooit onder broken studie, moge voor allen die met eenige leiding zijn belast, als lichtend voorbeeld ter navolging strekken. Het koude en buiige weer. De weerkundige medewerker van het Vaderland schrijft: De laatste drie dagen is het weer voor den tijd van het jaar buitengewoon koud geweest. De gemiddelde temperatuur was Zaterdag 13.7 gr., Zondag 13.1 gr. en Maandag 12.5 gr. G. Wanneer wij1 deze drie temperaturen vergelijken met die van dezelfde dagen in de laatste 20 jaar, dan vinden wij slechts enkele, die daarmee on geveer gelijk komen. De jaren 1912 en 1925 geven slechts iets dergelijks, zoodat wij de koude der laatste dagen met recht iets buitengewoons mogen noemen. Ver geleken met warm weer, dat in denzelfden tijd van het jaar mogelijk kan zijn, valt het nog meer op, hoe guur het weer is ge weest. Gemiddelde temperaturen die 78 1 graden hooger zijn komen ten minste even vaak voor, als zulke gure dagen. De nor- In één der vele artikelen, die na het verscheiden van Dr Nolens over dezen eminenten staatsman geschreven werden, trof mij ook de opmerking, dat hij, het eerste jaar dat hij lid van de Tweede Kamer was, zich bepaalde tot luiste ren. Dat was vroeger meer de gewoonte. En 't was zoo'n slechte gewoonte niet. De nieuwelingen hadden niet dadelijk het grootste woord. Dat is nu vaak anders. Toen b.v. de vorige week in den Ge meenteraad van Serooskerke een der An tirevolutionaire leden de houding zijner fractie bij de wethoudersverkiezing ver dedigde, had de heer Hoegen, nog slechts een paar minuten raadslid, de vrijmoe digheid om uit de hoogte over „de sta melende woorden" van zijn mede-raads lid te spreken. Een fraai voorbeeld van bescheiden heid is dit zeker niet. Vooral als men re kening houdt met de evoluties van dezen vrijmoedigen criticus. OPMERKER. male temperatuur is ongeveer vier graden hooger, dan de temperatuur der laatste dagen. En dan de regen, die er gevallen is. In het etmaal van Vrijdag op Zaterdag, eigenlijk na 1 uur in den nacht, viel een hoeveelheid van 40 m.M., in het volgen de etmaal 12 en eindelijk van Zondag op Maandag 8 m.M., zoodat ,met de 3 m.M. van 3 en 4 Sept. in de vijfdaagsche regen periode een hoeveelheid van 63 m.M. is gevallen. Het is dan ook een echte regendepres sie, die gedurende de laatste dagen over West-Europa trok. Zij lag Donderdag morgen met haar centrum boven het Ka naal van Bristol, Vrijdagmorgen boven Engeland, Zaterdag boven de Zuidelijke Noordzee, Zondag boven de Oostzee en Maandagmorgen boven Finland. Zij bracht over de Britsche eilanden, rondom de Noordzee, in Denemarken, Noord- Duitschland en Zuid-Scandinavië over vloedige regens, veroorzaakte bovendien over en rondom de Oostzee zware stor men, alles bijeen dus een depressie van groote activiteit. Daarbij ontwikkelde zich een zeer krachtige luchtstroom uit het Noorden, die dagen achtereen over West-Europa geweldige massa's koude lucht uitstortte, zoodat allerwegen de temperatuur tot verscheidene graden beneden de normale is gedaald. Volgens de berichten uit het verre Wes ten en Noord-Westen van ons werelddeel was eergisteren de koude luchtstroom in kracht afgenomen en het weer verbeterd, maar bij ons was eergisteravond van een doorgaande verbetering nog niet veel te bemerken. DE EIEREN ONDER DE WARENWET. Wanneer is een ei versch? In Staatsblad 375 is, zooals kort ge meld, afgekondigd het Kon. Besluit, waar bij eieren gesteld worden onder art. 14 der Warenwet. Wij ontleenen er nog het volgende aan: Eieren, waaronder in dit besluit wor den verstaan kippen- en eendeneieren, mogen uitsluitend en moeten worden aan geduid met een der navolgende aandui dingen: a. versche eieren, b. koelhuiseie ren, c. geconserveerde eieren of kalkeie- ren, d. eieren 2e soort, e. buitenlandsche eieren. Zijn de eiereen uit Nederland afkom stig, dan mag in de aanduiding het woord „Nederlandsche" of „Hollandsche" wor den opgenomen. In plaats van het woord „eieren", mag in deze aanduidingen wor den gebezigd een samenstelling van dit woord met den naam van de diersoort, waarvan de eieren afkomstig zijn. B.v. „versche eendeneieren", „geconserveerde kippeneieren". De aanduiding „versche eieren" moet worden gebezigd voor eieren welke geen bewaring in een koelinrichting of andere behandeling tot wering van be derf hebben ondergaan. Zij moeten boven dien voldoen aan de volgende eischen: a. Zij moeten bij beschouwing door schijnend zijn, een onduidelijk zichtbaren dooier, stevig wit en een luchtkamer van niet meer dan 6 m.M. diepte bevatten; b. hun inhoud moet bij schouwing VTij zijn van duidelijk zichtbare vlekken of stip pen, alsmede van aanwijzingen, die dui den op ontwikkeling van een kuiken; c. zij mogen niet vuilschalig zijn; d. zij mo gen voor zoover het kippeneieren be treft niet anders gereinigd zijn dan door plaatselijk afvegen met een vochti- gen doek; e. zij mogen geen behandeling ■hebben ondergaan, waardoor zij onge schikt zijn, om als versch te kunnen gel den; f. htm inhoud mag geen afwijkenden smaak of geur bezitten, en moet in deug- delijken toestand verkeeren. De aanduiding „koelhuiseieren" moet worden gebezigd voor eieren, welke in een koelinrichting aanwezig zijn of aanwezig geweest zijn, ongeacht den duur dier aan wezigheid. De aanduiding „geconserveerde eieren", respectievelijk „kalkeieren" moet worden gebezigd voor eieren, welke door inleggen in een vloeistof (b.v. kalkwater of water glas) of op eenige andere wijze, anders dan door afkoeling, ter wering van bederf worden of zijn bewaard. De vorenbedoelde eieren moeten zijn voorzien van een of meer duidelijke en duurzame stempels, zooals door den mi nister is bepaald. De aanduiding „buitenlandsche eieren" moet word' uit het bu voerd. Zij wijze, zooa treffende d en eendene De aand worden gei dan de hiei De voon vervoerd o: andere vc plaatsen ti aanwezig 2 voorzien zi dende de ai volgens de moeten wo geldt niet versche eie werpen, wa bevinden, het verblijf Het pal droog, reul Dit besli ingang van Dr. J. Vt Wij lezei Econom. V\ Met leed- het overlijd man, die, opdracht vi stichten vai maribo. Een har nuttig levei ben gemaa Nadat Di jaren èn <3 studies had van meerdt had voorbt den Gezond in de hygii leving had zondere om ziektetoesta Na daar< ben bestudf op om zich terleiding v ren. Dank zij ningsberger directeur v< maatschapp pige planm aanzien van in ernstige Het resul aan Dr Wei strekt om teren, en zoekingen a name over Zulks ge: waarneminj mingen ver, cumenteerdi erman èn sche mogeli; ding heeft De noodij ring van het Nederlandse na langdurj worden aan Thans w: naar Surine bedrijf ond< werd hij dae lijden helaa Wij zegge gemakkelijk lijkheid wee digen, en ii begroeten a brengen. Wij hebbe gehad deze gebiedsdeel heid met spreken, en der, hoe zf de waterleid alle andere wist te drin Want zijl dat land va ren verre In de K< weinig verg dien hield stand. Ja, hij gii ren, dat, in ger ware ge daan dan om daarin koorde, te te brengen, dracht had En om d name toedr haar doorze het gewenst zijne nageda onder het ons diep Ie strijder juis den werd hoop, dat tot afstel zal worden gelegde hoi bouwen. De verpli leen voort den Overled den gevoelei zaak om Pa: stelling te v oordeel van behoeft. dc za 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2