Nu. 288 Woensdag 9 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-My „De Nederlanden van 1845" „Fatiun" - „Lahor" EERSTE BLAD. De termiet tot voorbeeld. uit nummer bestaat uit 2 bladen. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIPEMA. Bureau; Lange Voretstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4U55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ssJKSN janwufi. Fas 9 SM&BAMSi 9*1 X*W* w»»«i KM! Prijs der AdvertentiBn: 1-4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bfj abonnement belangrijke korting. Het vraagstuk van 'de mechaniseering en de systematiseering van den arbeid staat in onzen tijd in bet brandpunt van de belangstelling. Erkend moet worden, dat de menscb het op dit gebied wonderver heeft ge bracht. En nog steeds wordt getracht nieuwe „verbeteringen" aan te brengen. Ook de arbeiders dit woord in rui men zin genomen hebben biervan ge profiteerd. De arbeidsduur is verkort. De lichame lijke inspanning is vaak minder groot dan vroeger. Het welvaartspeil is verhoogd. Het is alles heel mooi. Maar tegelijker tijd ook beklemmend. Want terecht is opgemerkt, dat de voortgang in de beschaving, zooals wij die hebben zien ontwikkelen, van degenen die ze omstrengelt een leefregel eiscbt, die steeds strenger wordt en hen onderwerpt aan een tucht, een dwang, een tyrannie, die steeds ondragelijker worden. Henry Ford, een meester op het gebied van de mechanisatie en de systematisatie, heeft indertijd de termiet den mensch tot voorbeeld gesteld. En hier valt inderdaad voor den mensch veel te leeren. Maar in die vergelijking van den mensch met den termiet zit toch ook iets angstwekkends, omdat daarin zoo duide lijk uitkomt, dat als het op deze wijze doorgaat, de menschelijke ziel wordt ver moord. Maurice Maeterlinck wij ontleenen dit aan een opstel van Dr Marmelstein in „Stemmen des Tijds", heeft de termiet bestudeerd en daaromtrent interessante mededeelingen gedaan. Volgens Maeterlinck heeft de termiet met den mensch de middelen gemeen, waardoor deze, van uit materialistisch standpunt bezien, als een koning oveT de schepping heerschen kan. De mensch en de termiet beide hébben begrepen, welk een ontzaglijke macht or ganisatie beteekent. Organisatie en bewapening, ziedaar de groote machten, die van een louter mate rialistisch standpunt bezien, den mensch hebben gemaakt tot heerscher over al wat leeft en ziedaar ook de groote machten, die de termiet maken tot een der meest geduchte tegenstanders van den mensch, tot degene die hem naar de kroon steekt. De tennietenhoop is de oudste en daar om de meest geperfectionneerde organi satie die er bestaat. 'De organisatie is zoo volkomen, dat, volgens Maeterlinck, de hypothese zich opdringt dat de tennie tenhoop de bijenkorf, 't mierennest ver keer en in een analoge toestand te be schouwen is als een enkel individu. De discipline schijnt in de termieten- samenleving onbarmhartiger dan bij kar melieten of trappisten. De drie klooster geloften: armoede, gehoorzaamheid, kuischheid (gedreven tot vrijwillige zelf- castratie) worden er met grooter streng heid, zelfverachting, zelfverloochening in gelost dan waar ook onder de rnenschen. Geen rust wordt geduld dan in den dood, ziekte is contrabande, elke zwakheid staat gelijk met een doodvonnis. Hun algeheels toewijding aan het openbaar welzijn, hun vrijwillige afstand van al wat lijkt op egoisme, zouden ze onder de rnenschen tot heroën of heiligen maken. In het termietennest heerscht het inte grale communisme, het communisme van den slokdarm en de ingewanden, doorge voerd tot gemeenschappelijke en weder- keerige drekverslinding. w i ^eze sombere en voorspoedige repu- liek wordt verwezenlijkt het weerzin wekkende ideaal dat de natuur ons voor schijnt te houden. Er is geen sprake van e allergeringste afval, alles wordt auto matisch gereinigd, alles is goed, niets lijft slepen, alles is eetbaar, alles cellu- P3.® en de uitwerpselen worden onmid- eiiijk weer benut in een bijna einde- loozen cirkelgang. Termieten, zou men zeggen, zijn kon- wen te chemici, wier wetenschap alle lm™° j6®!' e^e walfJinJÏ te boven is -ge- aomen, die gekomen zijn tot de blijmoe- ge en onaantastbare overtuiging, dat in e natuur niets afstootelijks is, en dat aues teruggebracht wordt tot enkel che- standdèelen ster*ele 1011 reine b0- Natuurlijk maakt Maeterlinck herhaal delijk vergelijkingen tusschen de bijen en de termieten-maatschappijen. Hij erkent dat de bijenwereld ook z'n drama's kent, z'n ontberingen, z'n rainpen, maar bij de bijen is licht, lente, zomer, bloemengeur, en hemelblauw, ruimte, vleugelgerep, morgendauw, weergalooze vreugden te midden van de heerlijkheid der aarde. In de termietenhoop is alles duisternis, on- deraardsche benauwing, schraapzucht van het allerhoogste allooi, atmosfeer van kerkers, galeien en grafgewelven, maar daartegenover staat ook als hoogtepunt, het offer, dat volslagener is, dat met meer heldenmoed, met meer zelfbewust zijn, meer intelligentie gebracht wordt aan een gemeenschappelijk ontzaglijk ide aal, uit overdenking op instinct ontstaan. Als wij ons, zooals Henry Ford dat deed, de termiet ten voorbeeld stellen, dan is 't ook duidelijk, welke ontzetten de gevaren hier dreigen. De mensch wordt op die wijze gevoerd tot een galeienbestaan. De poëzie van den arbeid gaat verlo ren. En wat erger is: de ziel komt om in verhongering en armoede. En: wat baat het den mensch zoo hij de geheele wereld wint en lijdt schade zijner ziel? HISTORISCHE ZITTING VAN HET LAGERHUIS. Een krachtige verklaring van Mac Donaldi. Henderson als leider der oppositie. Voor de bijeenkomst van het Engelsche Lagerhuis bestond gisteren buitengewoon groote belangstelling. Politiemannen dron gen de menschenmerdgte terug, die zich voor het parlementsgebouw had ver zameld. Het geheele lagerhuis was, toen de zit ting begon, gevuld. In de boodschap des konings, die ver volgens werd voorgelezen, wordt o.a. ge zegd: Volgens de meening van de minis ter van Zijne Majesteit eischt de huidige toestand der nationale financiën bet in voeren van een nieuwe belasting en bet ten uitvoer brengen van bezuinigingen in de nationale uitgaven. Zijne Majesteit be veelt deze kwestie aan voor een onderzoek van zijn getrouwen in bet lagerhuis en hij hoopt, dat zij dienovereenkomstig maat regelen zullen nemen. Nadat de koninklijke boodschap was voorgelezen, stelde Mac Donald de benoe ming voor van een commissie „voor de middelen" en legde daarbij de volgende krachtige verklaring af: Er doen zich somwijlen gebeurtenissen voor, waaraan men slechts het hoofd kan bieden als men moed heeft. Op 8 Augustus j.l. werd bekend gemankt, dat de Bank of England in verband met de verontrusten de terugtrekking der deposito's en der goudreserven van meening was, dat de toestand ernstig zou kunnen worden. De crisis is sedert dien dag toegenomen. Er werden tijdelijke credieten gesloten om de wegvloeiing van het goud tegen te hou den. In de derde week van Augustus wa ren de credieten feitelijk uitgeput en een nieuwe leening was noodig om te verhin deren dat de goudbasis van het pond verwoest werd. Feitelijk kwamen iederen dag berichten binnen het een nog ongunstiger dan het andere. De toestand had zich zoodanig ontwik- héld, dat het duidelijk was dat storm op handen was. Konden wij dezen niet ont gaan, dan zouden groote verwoestingen worden aangericht. De regeering moest snél en krachtig handelen zonder acht te geven op de partijen. De eerste minister verklaarde uitdruk kelijk dat nimmer tijdens het geheele ver loop der besprekingen van Snowden, die deze met toestemming en medeweten der regeering voerde, de banken zich met po litieke voorstellen hadden ingelaten. Zij' hadden zich alleen daartoe bepaald de re geering deskundigen raad inzake de voor waarden hunner leening te geven. De premier zeide: Er is herhaaldelijk van een samenzwering der bankiers ge sproken en van een poging om de poli tieke beslissingen van de city uit te com- troleeren. Het moest echter uitdrukke lijk vaststellen, dat door geen buitenstaan de autoriteit de politiek van den staat mag worden gecontroleerd. Thans wilde de eerste minister over gaan tot de maatregelen van spaarzaam heid voor alle lagen der bevolking, maar hij werd door de vraag onderbroken hoe het met hemzelf ging, waarop hij ant woordde: „Ik zal mij een korting van duizend pond moeten getroosten". Op de vraag naar den mogelijken le vensduur der regeering, verklaarde Mac Donald, dat het haar plicht is zoolang te blijven bestaan, tot de crisis is overwon nen, totdat de wereld opnieuw ervan over tuigd is, dat het pond sterling onaan tastbaar is en dat de loonen en de in komsten des volks van den verwoestenden invloed bevrijd zijn, die ze onlangs be dreigden. Deze rede van den eersten minister duurde een vol uur. Terstond na Mac Donald nam Hender son het woord, die verklaarde, dat hij' in de 28 jaar van zijn parlementaire loopbaan zich nooit met een grooter ge voel van verlegenheid tot het huis heeft gewend dan thans. Zij' die de arbeiders partij hebben verlaten, hebben de partij een groot verlies berokkend. De tegenwoordige regeering kan niet als een nationale regeering worden be schouwd. Zoolang dit kabinet aan het be wind is, zullen hij en zijn collega's de op positie vormen en niets zal hen daarvan weerhouden. Indien de begrooting in evenwicht moet worden gebracht, moeten wij ons wenden tot hen, die het meeste hebben en niet tot hen, die het minste bezitten. Ik ben er trotsch op, aldus Henderson, dat ik de leider hen van hen, die tegen een verlaging van de uitkeeringen aan de werkloozen is. Ik heb dringend voor een samenkomst van de regeering met de arbeiderspartij gepleit, toen de toe stand ernstig werd, doch de eerste mi nister is nooit samengekomen met hen, die hem mogelijk hebben gemaakt, zijn positie te bekleeden. Een dergelijk iets is nog nooit vertoond. De financieele moeilijkheden hébben hun oorsprong niet m Engeland. Wel wordt beweerd, dat zij het gevolg zijn van een verkwistend socialistisch kabinet, doch dit is niet waar. De oppostie kan twee bezuinigingsmaatregelen nooit goed keuren, n.l. inmenging in de sociale dien sten en vermindering van den levens standaard der arbeiders door besnoeiing van de uitkeeringen aan de werkloozen. Henderson voortgaande, betwijfelde, dat de conservatieven veel zullen bijdra gen tot de oplossing van den tegenwoor- digen toestand. In de laatste maanden hebben de conservatieven de arbeiders dringend aangespoord meer geld uit te geven, in de veronderstelling, dat dit geld gebruikt zou worden, zooals zij zouden dicteeren. Mijn geloof aan de goede internatio nale betrekkingen tusschen Amerika en Engeland, die in hooge mate het gevolg zijn van het bezoek van den Engelschen minister aan Washington, mijn geloof aan de goede betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk, waartoe ik zelf ook iets heb bijgedragen en mijn geloof aan de weder- zijdsche afhankelijkheid van de interna tionale financieele wereld, dit alles brengt mij tot de gevolgtrekking, dat de finan cieele elementen in hun eigen belang het nooit gewaagd zouden hebben, het crediet van Engeland te laten ineenstorten, hoe dreigend de toestand ook moge zijn. Hierna voerden nog enkele sprekers het woord. Met een meerderheid van 54 stemmen heeft het Lagerhuis tenslotte de verkleu ring van Man Donald goedgekeurd. De Spaansche warboel. De Spaansche ambassadeur te Was hington, Salvador de Mandariaga, heeft aan een correspondent van de „Excel sior" een verklaring gegeven over den toestand in Spanje. De onlusten zijn voor namelijk het gevolg van het feit, dat bij de amnestie ongeveer 400 anarchisten en syndicalisten in vrijheid zijn gesteld, die thans een haard van onrust vormen. De agitatie beperkt zich evenwel tot steden en heeft geen aanhang in de pro vincie. De zelfstandigheidsbeweging achtte de ambassadeur het gevolg van het feit, dat de verbindingen tusschen de provincies en de hoofdstad tot dusver zoo slecht waren. Voor de stabilisatie van de peseta be staan de beste vooruitzichten, daar thans geen staat betere gouddekking heeft dan Spanje. Werkloosheid in de Vereenlgde Staten. Maandag is in de Vereenigde Staten „arbeidsdag" gevierd. In de meeste groote plaatsen hielden de werkloozen optoch ten of andere betoogingen; hier en daar waren er manifestaties van de commu nisten. Zeer belangrijke redevoeringen j werden gehouden, onderscheidenlijk door den minister van arbeid, William Doak, Senator Wagner en den president van de Amerikaansche federatie van den arbeid, William Green. Allen waren het er over eens, dat het land. zich, wat de werkloos heid betreft, in een zeer ernstige crisis bevindt. Volgens Wagner, die, nu reeds twee jaar lang, zich speciaal bezig houdt met de bestudeering van den economi- schen toestand zijn er op het oogenblik 7 millioen werkloozen in de Unie. Wagner stelde voor, dat de regeering onverwijld 2 milliard dollar zal beschik baar stellen voor openbare werken ter verruiming van de arbeidsgelegenheid. Dan zou men 1 millioen rnenschen aan het werk kunnen zetten en indirect nog eens 1 millioen die bij den landbouw of andere bedrijven betrokken zijn. Minister Doak verdedigde de regeering tegen de beschuldiging, zoo vaak geuit, dat zij on verschillig is voor den huidigen toestand, hoewel deze laatste enkel maar ramp spoedig is te noemen. De federale regee ring aldus Doak is een vastbeslo ten tegenstander van „steun"; echter wil zij in samenwerking met de staatsregee- ringen en de plaatselijke autoriteiten haar uiterste best doen tot het lenigen van de ellende. Senator William Borah heeft in een rede te Cotton Wood de verklaring afge legd, dat het de plicht was van de rijken in den lande te zorgen, dat de werkloo zen in den winter behoorlijk gevoed wor den. Indien zij dat niet vrijwillig doen, zullen zij daartoe worden gedwongen. Borah beschuldigde de verschillende be trokken regeeringen, verantwoordelijk te zijn geweest voor den wereldoorlog die het economisch systeem van twee werelddee- len had vernield. „Er moet voor de tot armoede gebrachten worden gezorgd". Spreker bepleitte tot dat doel een ver hooging van de belastingen op bezit en inkomen. Gandhi's reis naar Londen. Gandhi is Maandag op zijn reis naar Londen te Port Said aangekomen, waar hij door Indische delegaties werd be groet en waar hem geschenken werden aangeboden. Tijdens zijn verblijf te Fort Said ontving Gandhi ook een uitnoodi- ging van verschillende Engelsche parle mentsleden voor een feest te Londen ter gelegenheid van zijn 62en verjaardag op 2 October a.s. Gandhi heeft evenwel geantwoord, dat hij te Londen aan geen enkele feestelijk heid zal deelnemen. Gandhi leidt aan boord een zeer te ruggetrokken leven. Hij leest veel, bereidt zich grondig voor op de werkzaamheden der Ronde-tafel-conferentie of zit aan zijn spinnewiel. Zijn maaltijden zijn uiterst sober en hij laaft zich met den inhoud der bussen gecondenseerde gei tenmelk, welke, gelijk bekend, door de be middeling der Britsch-Indische regeering aan boord zijn gebracht. De godsdienst oefeningen worden strikt in acht geno men, waarbij Gandhi in den regel zelf voorgaat. Zondagavond is Gandhi zijn weke- Iijksch „stilzwijgen" begonnen. Dan pleegt hij gedurende vier-en-twintig uren niet te spreken om aldus tot zich zelf in te keeren. Overal waar de boot aanlegt, wordt hij door rasgenooten, partijgenooten en ver eerders met bloemen begiftigd. Over het resultaat der Ronde-tafel conferentie heeft Gandhi zich niet gun stig uitgelaten. „Aan den horizon zie ik slechts ondoordringbare duisternis. Er is niets dat hoop rechtvaardigt, maar ik verlies nochtans da hoop niet", zeide hij. Op het oogenblik draagt Gandhi nog zijn lendendoek, doch hij heeft reeds te kennen gegeven dat hij, als de weersge steldheid kouder wordt, een dik-wollen gewaad zal aandoen met een kiel. Stand van de Dultsche bewapening. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, Dr Curtius, heeft op 28 Aug. j.l. tot den secretaris-generaal van den Volkenbond de volgende nota gericht: „Ik heb de eer, u ingesloten in drie voud de opgaven omtrent den stand der Duitsche bewapening te doen toekomen, Binnenland. Salarisverlaging rijkspersoneel? Buitenland. Rede van Minister Beelaerts in de Volken bondsvergadering. Belangrijke zitting van het Engelsche Lagerhuis. Minister Stegerwald over den komenden winter. waarom u mij in uw schrijven van, 13 Juni j.l. hebt verzocht. Uit de bijgaande tabelku blijkt, hoe ge ring de bewapening van Duitschland is in vergelijking met die der staten, welke wat oppervlakte en bevolking betreft met Duitschland kunnen vergeleken worden. Ten deele blijft zij zelfs aanmerkelijk ten achter bij de bewapening, zooals die in de bepalingen van het verdrag van Ver sailles is vastgesteld. Zoo telt de Duitsche vloot op het oogenblik slechts vier in ac tieven dienst zijnde linieschepen, hoewel zij krachtens art. 181 van het verdag van Versailles en het schrijven van de inter- geallieerde marine-controlecommissie van 26 Maart 1920 recht had op 6 liniesche pen in actieven dienst en twee liniesche pen in reserve, dus op het dubbele der huidige sterkte. Minister per radio benoemd. De heer Pybus, de nieuwe minister voor transport in de nationale Engelsche regeering, kan er zich op beroemen, de eerste minister te zijn geweest, die zijn benoeming draadloos heeft vernomen. Pybus, die liberaal Lagerhuislid is, vertrok de vorige week Woensdag per s.s. „Empress of Britain" naar de Vereen. Staten. Toen hij een dag op zee was, ont ving hij sen radiobericht van Mac Do nald met het aanbod om de portefeuille van verkeerswezen in de nieuwe regee ring te aanvaarden. Pybus antwoordde draadloos dat hij het aanbod aannam en bestelde eveneens draadloos te New York zijn biljet voor de terugreis met de „Mau- retania". De Duitsche leveranties aan Rusland. De sedert geruimen tijd gevoerde on derhandelingen over de beschikbaarstel ling van nieuwe middelen voor de finan ciering van de leveringen aan Rusland, hebben er thans toe geleid, dat de Duit sche Rijksbank zich bereid heeft ver klaard, een herdiscontocrediet ten b&- drage van 150 millioen Mark te verstrek ken. De Rijksbank stelt dit crediet ter beschikking van een nieuw gevormd! bankconsortium, waartoe in het geheel 17 banken behooren. De voorschotrente bedraagt één pro cent boven de discontorente van de Rijks bank. Met de credietbehoeften van de kleine en middelmatige industrie zal spe ciaal rekening gehouden worden, omdat het juist voor deze financiering buiten gewone moeilijkheden oplevert. Transporten In BelglB. In België bestaat de bepaling, dat geen transporten tusschen in dat land gele gen plaatsen mogen worden uitgevoerd door motorrijtuigen, welke in een ander land zijn ingeschreven. Op grond van deze bepaling worden evenwel belet de transporten van vee, afkomstig uit Nederland en met bestem ming naar plaatsen in België. Ter voldoe ning van de veterinaire voorschriften moet het vee bij het binnenkomen in België n.l. worden uitgeladen voor onder zoek. Na afloop van het onderzoek mag nu geen inlading plaats hebben in de Ne- derlandsche motorrijtuigen, waarmede het vee is aangevoerd. Dit verbod doen de Belgische grensbeambten steunen op deze bepaling nopens vervoer tusschen Belgi sche plaatsen onderling. Het valt te betwijfelen of deze interpre tatie beantwoordt aan de bedoeling, welke bij de uitvaardiging van dien maatregel heeft voorgezeten. De nadeelen, die de Nederlaadsche be- driifs&uiohausUH» door gg bjjzandor? fcje-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1