No. 287 Dinsdag 8 September 1931 45e Jaargang irdappelen" (oopen nloopen \NTA" Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Cos Bank N.V. Goes Om bet Eeuwige Rijk. Agentschap Ass.-MJj „De Nederlanden van 1845" „Fatum" - „Labor" suiker ttheker. VELDER Buitenland. 10.) Belangrijkste Nieuws. HBER1GHT. d van 8 Sept.: id uit Westel. ltelijk bewolkt, tjes, ieta zach- ïst. Geseind te van Holland- neer. ag 8 wu leUen: 1 "I IOTTERDAM Middelburg [oudheid, erkrijgbaar bij: Telefoon 168. van Landbouw. wat goedgekeurd :rmenging van on- et een boete van door de Frlesche Krabbendijke. gpoedet in groote Puddingen van een elk voor 50 ct. erpakking. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUÏDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tol. No. 259. ytmnnjtutpr KI.UKX yrvmunta, Ab F«f 3 stsaiySes? 5»is» ®*x i&-~ Losse nummer» «0=05 Prijs der AdvertentiBn: 1=4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. V Jongeren-Vredes-Actie. In een anarchistisch blad werd eenigen tijd geleden de J. V. A. gekarakteriseerd als een onbeteekenend pacifistisch „groepje". De voormannen van de J. V. A. voelden dit als een beleediging en een hunner, W. van Leeden, schreef dan ook in het zelfde blad: De voormannen van de J. V. A. voelden waar het radicalism e m e t den dag groeit „"Wij weten(halve vloek, Red Z.) goed, welke radicale strijdmiddelen den oorlog zul len keeren „Wij weten(halve vloek, Red. Z.) goed, dat half-bakken-tol-pacifisme gevaarlijker is dan chauvinisme en open-militarisme In verband hiermede maakte „Ik zal handhaven" de volgende opmerkingen: „Wij weten nu wel, waar we met de J. V. A. aan toe zijn, een organisatie, waarin het radicalisme met den dag groeit, een sterke opschuiving naar den uitersten linkervleugel dus, een afzakken naar die geledingen van het revolutio naire wespenlichaam, waar men fluis tert over radicale middelen, over ter- rorisatie, over sabotage, enwaar men de individueele daad (misdaad) niet van het program heeft afgevoerd. Daarheen zeilt onze „pacifistische" J. V. A. blijkens eigen verklaring van een harer leiders. Er zijn vele ouders, die hun jeugdige zonen, nog op M. U. L. O.-school of H. B. S., toestonden van deze huns inziens on gevaarlijke beweging lid te worden. Wij hopen, dat deze ouders mogen inzien, waar de leiding zulke krasse mededeelin- gen waagt te doen over de inwendige oriënteering van de J. V. A., dat deze organisatie geen plaats meer is, waar ternauwernood opgewassen kinderen ver blijven kunnen. „Kwade samensprekingen bederven goede zeden]" Er zijn inderdaad heel wat ouders, ook in deze omgeving, die de J. V. A. als een ongevaarlijke beweging beschouwen. Zij zijn nu gewaarschuwd. J. V. A. „Jongeren-Verderf-Actie". De Volkenbondsvergaderlng. Het eerste punt op de agenda was een soortgelijk verzoek als door den Raad van Oostenrijk is ontvangen om finan cieele hulp voor de oplossing van de cri sis ditmaal door de Hongaarsche regee ring bij den raad ingediend. Ook dit ver zoek werd naar het financieele Volken bondscomité verwezen. Hierna kwam aan de orde een Grieksch- Bulgaarsch geschil over de niet betaling door Griekenland van het verschil in de jaarlijksche kosten voor de huisvesting van Grieksche vluchtelingen in Bulgarije. Het was over deze quaestie dat Venize- los en de Bulgaarsche vertegenwoordiger den raad gistermiddag urenlang bezig FEUILLETON „De zwakken liggen den Heere Jezus bet naast aan het hart", zei de slavin, „en voor hen geschieden er wonderen, als °P Seen andere manier te helpen zijn". JN iemand bestreed de wonderen in die dagen, zelfs de ongeloovigen niet, en Ne- rissa twijfelde dan ook geen oogenblik, of God zou haar meesteres beschermen ook voor bet leed dat haar door men- schenhand kon worden toegebracht. Werissa koesterde dein ook geen vrees, oat haar meesteres God zou verzaken, of oat het Evangelie geen nieuwe aanhan gers zou vinden in de andere leden van oet gezin. Langzamerhand werd Flavia oi aangestoken door de hoopvolle stem- bbog van haar slavin, en, nadat ze een or gerust had, voelde ze zich zelfs in zj°b te kleeden voor het avondmaal, fot haar verbazing bevond zich alleen aar zuster in de zaal, hoewel het eten eeüs opgediend was en in antwoord op r vragen, vertelde Sisidona haar, dat zc,a?'.niUS ^enst bad bij den keizer. Hoe bit wist, vertelde ze niet en Flavia eg niet verder. Ze spraken maar heel hielden. De rapporteur Briand verzocht ten slotte eenige dagen bedenktijd alvorens hij rapport over de quaestie zou kunnen uitbrengen. Heel laat in den middag nam de raad ten slotte kennis van het advies van het Hof inzake de Tolunie-quaestie. Zonder eenige verdere discussie werd het rapport van Lerroux, waarin het Hof voor zijne prompte uitspraak in deze moeilijke aan gelegenheid werd bedankt en werd voor gesteld, dat gezien de verklaringen door de Duitsche en Oostenrijksche gedele geerden in de Europeesche studie-com missie afgelegd de quaestie van de raads- agenda te schrappen, aangenomen. Hierna ging de raad tot een nader te bepalen datum uiteen. De landbouwcrisis In BelgiB. De crisis in den Belgischen landbouw neemt steeds toe, rapporteert de rijks- landbouwconsulent jhr van Vredenburch, omdat de bedrijfskosten niet in verhou ding dalen tot de prijzen der producten. Tarwe werd verleden jaar na den oogst verkocht voor 110-125 fr. per 100 K.G. Als men nagaat, dat buitenlandsch graan thans voor 70 fr. per 100 K.G. wordt ver kocht, is het begrijpelijk, dat de verwach tingen inzake de prijzen voor den nieu wen oogst niet hoog gespannen zijn. Al leen voor bieten hoopt men iets hoogere prijzen te bedingen, 150 fr. per ton tegen 120 fr. verleden jaar. Het aanhoudende slechte weer doet 'n matigen oogst verwachten. Wel is waar zijn de loonen met 15 tot 20 pet. gedaald, maar de kunstmest is voor den oogst 1930-1931 tegen hooge prijzen ingeslagen. Zwavelzure ammoniak b.v. is toenmaals gekocht tegen een prijs van 156 fr. per 100 K.G. Thans is de prijs gedaald tot 85 fr. De actie o.a. van de zijde der consu menten en van de Kamer van Koophan del te Antwerpen, gevoerd tegen Regee- ringssteun voor den tarwebouw, heeft tot resultaat gehad, dat de ministerraad geen besluit met betrekking tot een mengvoor- schrift heeft willen uitvaardigen. De tegenstanders van een dergelijken steun beroepen zich o.a. op het feit, dat in 1880 in België, in verband met den lagen prijs der geïmporteerde tarwe, vrij wel geen inlandsche werd verbouwd. Men wijst er van die zijde op, dat in België voor de inlandsche consumptie nog groo te hoeveelheden boter, eieren, vleesch en tuinbouwproducten worden ingevoerd. Deze kunnen, volgens de tegenstanders, van eiken steun aan den landbouw, even goed in België geproduceerd worden. Van de zijde der landbouwers wordt er o.a. op gewezen, dat in de meeste lan den de tarwebouw beschermd wordt. Ge noemd worden Nederland, Frankrijk, Italië, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Duitschland, Cjechoslovakije en Polen, welke mengvoorschriften hebben of dou anerechten, staatsmonopolie en aankoop door de regeering. De „Défense agricole", officieel orgaan van de „Fédération Nationale des Unions professionelles agricoles", deelt mede, dat een motie is aangenomen, waarbij de regeering verzocht wordt onmiddellijk weinig gedurende den maaltijd, daar er slaven waren; maar toen de beide vrou wen alleen waren, vertelde Flavia baar zuster, dat ze baar man had medege deeld, dat ze tot een ander geloof was overgegaan. „En je kon zonder gevoel of spijt den edelsten man in Rome het hart breken?" riep Sisidona uit. „Flaminius is boos, zooals ik wel ge vreesd heb, maar ik zal hem spoedig metterdaad overtuigen, dat Christin wor den beteekent een betere vrouw en moe der zijn, zachter, geduldiger, die minder om haar eigen genoegens geeft", ant woordde Flavia. Haar zuster weigerde echter dit onder werp met haar te bespreken en toen ze bemerkte, dat het nutteloos was, te trach ten, een gesprek met haar aan te knoo- pen, ging Flavia naar de kleine slapers kijken om een zwijgend gebed op te zen den tot God, dat Hij hen mocht bescher men en behoeden. Dit deed ze eiken avond en de slavin, die hen verzorgde, kwam haar meesteres dan tegemoet met een lamp, want ze moest een lange gang door, voor ze de kinderkamer bereikte; maar dezen avond scheen de slavin haar vergeten te hebben, en Flavia moest al leen haar weg in het donker zoeken. Tot haar verbazing waren ook de kamers in duisternis gehuld. Ze hief de zware gor- maatregelen te nemen ter ondersteuning van de Belgische graantelers. Het blad wenscht verder aanpassing van de invoerrechten aan de waarde van den franc. Voor de haver is dit reeds ge beurd; het invoerrecht van dat artikel is van 3 op 21 francs gebracht. Men wenscht nu een dergelijken maatregel voor inge voerde boter, vleescb en vee. De Zeppelin weer thuis. De Graf Zeppelin is gistermiddag van de reis naar Amerika teruggekeerd en verrichtte te 15 45 (M.E.T.) een vlotte lan ding. Een groote menigte bereidde den luchtreus een geestdriftige ontvangst. De twee maal 8000 K.M. lange afstand FriedrichshafenPernambuco en terug is afgelegd in 73 uur heenreis en 82 uur terugtocht, in totaal dus 155 uur. De geheele tocht is uitstekend verloopen. Botsingen van communisten met politie In Bulgarije. Ter gelegenheid van de demonstraties der Communistische Jeugdorganisaties is het in verschillende plaatsen in Bulga rije tot ernstige botsingen gekomen met de politie. De demonstraties, welke door de politie waren verboden, stonden onder leiding van de Communistische Partij. In twee dorpen kreeg de plaatselijke politie versterking van militairen. Deze maakten, toen de toestand gespannen werd, van de vuurwapenen gebruik. Tot nu toe zijn 5 dooden en een 20-tal gewon den bekend. Hieronder bevinden zich vrouwen en kinderen. Te Sofia zijn 160 personen gearres teerd. Koninklijk voorbeeld van bezuiniging. De Engelsche koning heeft aan den premier zijn voornemen doen mededeelen om zijn civiele lijst met 50.000 pdst. te verminderen, teneinde persoonlijk deel te nemen aan de beweging tot verminde ring der nationale uitgaven. Er werd aan toegevoegd dat de koningin en de andere leden van de koninklijke familie voor welke het parlement gelden voteert allen wenschen, dat deze verminderd worden. MacDonald heeft den koning en de koninklijke familie bedankt voor dit edel moedige voorbeeld. De prins van Wales, voor wien het par lement geen gelden voteert, heeft den pre mier doen weten, dat hij 10.000 pdst. zal bijdragen tot steun van de schatkist. Mac Donald heeft ook hem dank gezegd. Tegen het communistisch gevaar. De toenemende communistische bedrij vigheid, die sedert het referendum in Pruisen valt waar te nemen, heeft alge meen de stellige overtuiging doen post vatten, dat de communisten in den aan staanden winter zullen trachten hun slag te slaan. Met het oog op het zeker niet geheel en al denkbeeldige communistische ge vaar hebben, naar een der leiders van de Stahlhelm, de oud-ritmeester von Mo- rozowicz, gisteren in een te Frankfurt ge houden Stahlhelmvergadering meedeelde, deelingen van de nationaal-soeialisteu arbeiderspartij en van de Stalhhelm dezer dagen een overeenkomst gesloten, waarin dijnen, die den ingang der kamers afslo ten, op, maar nergens was licht, haar ge zicht verbleekte toen ze zag dat de bedjes leeg waren. Zonden de kin deren gestolen zijn? Van zulke dingen hoorde men wel vaker en ze haastte zich terug om alarm te slaan en onmiddel lijk om haar man te sturen. Maar tot haar verbazing keek de slaaf, dien ze haar be velen gaf, haar in stomme verbazing aan. „De kinderen zijn niet gestolen, zei hij, „vanmiddag zijn ze met hun slaven vertrokken." „Vertrokken! en daar is mij niets van medegedeeld!" riep Flavia uit. Ze ging op zoek naar haar zuster. Sisidona bevestigde de woorden van den slaaf. Flaminia en Cassius waren op bevel van hun vader weggevoerd, maar ze wist niet, waarheen ze gebracht wa ren, of wanneer ze terug zouden komen, of wanneer Flaminius zelf terug ver wacht mocht worden. Flavia was meer ontdaan over het ver lies van haar kinderen dan ze zich zelf bekennen wilde. Ofschoon ze zich zelf moed in trachtte te spreken, door zich voor te houden, dat ze wel spoedig terug zouden komen, werd haar angst om hen steeds grooter, als uur na uur verstreek zonder dat haar man thuis kwam. Sisidona had zich in haar kamer te ruggetrokken. en de meeste elav@n wa- bepaald wordt, dat zij in geval van een rooden opstand gemeenschappelijk zul len optreden. De organisatie Stahlhelm beschikt over circa 1.000.000 man uitstekend gediscipli neerde troepen, terwijl de zgn. stormaf- deelingen van de nationaal-socialisten volgens een betrouwbare raming op het oogenblik circa 600.000 man omvatten. Storm op de Oostzee. Aan de Oostzeekust woedde een hevige storm, met een kracht van ongeveer 10 M. per sec., die in den nacht op Zondag or kaankracht had. Behalve de veerdiensten op Zweden, die in gang konden blijven, konden Za terdag en Zondag slechts eenige groote schepen uitvaren. Nabij de haven van Stettin zijn tenge volge van de hooge zeeën eenige groote vrachtschepen gezonken. Zij versperren thans den ingang van de haven. In vele plaatsen was bovendien het te lefoonverkeer gedurende vrij langen tijd gestagneerd, terwijl de electrische gelei dingen defect waren. In het mondingsgebied van de Oder en in de laaggelegen gebieden hebben over stroomingen plaats gehad. Ook uit het kustgebied van Oost Pom- meren wordt bericht, dat daar tenge volge van het noodweer groote schade is aangericht. Te Bernhagen bij Naugard is een muur omgewaaid, waardoor eenige arbeiders werden bedolven. Een arbeider was op slag dood, terwijl de overigen ge wond werden. Het Engelsche vakvereenigingscongres. Het 63ste congres van het Britsche Vakverbond is gisteren door Hayday te Bristol geopend. Na enkele inleidende woorden besprak hij den huidigen toe stand. Politieke en financieele krachten zijn achter de schermen aan het werk ge weest, zeide hij, en hebben aan de Engel sche regeering en het Engelsche volk fun- damenteele veranderingen van de Engel sche politiek gedicteerd. Dezelfde geheim zinnige machten zijn het, die de Arbei- dersregeering omver geworpen en een z.g. nationaal kabinet zonder goedkeuring van het parlement en van het volk op dictatoriale wijze in het leven riepen. Deze dictatuur van de bankiers is on dragelijker dan een militaire dictatuur ooit kan zijn. Hieruit kan de conclusie worden ge trokken, dat, totdat wij de banken be- heerschen, de banken ons volkomen in hun macht hebben. Totdat het huidige banksysteem onder controle van het volk staat en ondergeschikt wordt gemaakt aan de sociale belangen van de natie en de welvaart van de bevolking, zullen wij met alle kracht hebben te strijden. Na enkele redevoeringen nam het con gres een resolutie aan, waarin met alge- meene stemmen het optreden van den Al- gemeenen Raad werd goedgekeurd. De bijeenkomst werd vervolgens verdaagd tot vandaag. De bezuiniging In Pruisen. In de komende noodmaatregelen der Pruisische regeering zal, naar in betrok ken kringen verluidt, het aantal lesuren ren naar bed, maar nog steeds wachtte Flavia, nu eens verzonken in gebed, dan weer rusteloos op en neer loopend tus- schen de marmeren pilaren, luisterend naar het geklater van de fontein in het atrium. Maar de voetstappen waarop ze wacht te, lieten zich niet hooren en eindelijk, ten doode toe vermoeid, ging Flavia naar haar kamer, waar haar trouwe slavin Nerissa wachtte, om haar bij het ont- kleeden behulpzaam te zijn. Ook zij had gehoord van het plotseling vertrek van de kinderen. Ze was van meening, dat deze voorzorgsmaatregel was genomen, uit angst, dat de moeder hen in het nieu we geloof zou onderwijzen, waarin ze geen ongelijk had. Ze was ten opzichte van zichzelf ook niet heelemaal gerust, want verscheidene der andere slaven hadden opgemerkt, dat ze niet aan de goden offerde, en ze had gehoord, hoe ze er met elkaar over spraken, of het al of niet aan den meester medegedeeld moest worden. Wat de eindbeslissing was geweest, wist ze niet; maar als hij eenige reden kreeg om haar te verdenken, dat ze het nieuwe geloof aanhing, zou er geen ge nade voor haar zijn; en wat ze het meest vreesde, was nu van haar geliefde mees teres gescheiden te worden. Terwille van haar was se barsid allsa te desa sa alles Binnenland. De Nederlandsche Jaarbeurs. Buitenland. Storm op de Oostzee. De Volkenbondsvergadering. De Engelsche koninklijke familie bezui nigt. der leerlingen aan de scholen met twee worden verminderd. Hierdoor zullen ongeveer 2000 leer krachten vrijkomen. Bovendien zal het aantal lesuren der onderwijzers van 25 op 26 worden ge bracht, waardoor nog 500 leerkrachten vrijkomen. Een gevolg van deze maatregel zal zijn, dat niet alleen alle nog niet geplaatste onderwijzers geen betrekking kunnen krijgen, doch dat bovendien meer dan duizend vast aangestelde onderwijzers zonder betrekking komen. Voor Berlijn beteekent dit, dat in totaal 245 mannelijke en 95 „.vrouwelijke nog niet vast aangestelde onderwijzers in den herfst hun betrekking verliezen. Korte berichten. Uit Oberstdorf in het zuiden van Duitschland wordt gemeld, dat het Zon dag den geheelen dag in de bergen heeft gesneeuwd. Zondagavond is achter het station Groos-Hanswalde, bij Koningsbergen, een losse locomotief in botsing gekomen met een passagierstrein. De twee locomotie ven en een passagiersrijtuig werden be schadigd. De tender van den passagiers- trein ontspoorde. Twee personen werden zwaar, 11 licht gewond. Wilna en omgeving zijn door een bui tengewoon hevigen hagelstorm geteisterd. In een plaats heeft de hagel een door snede bereikt van 15 c.M. De uitwerking van de hagelsteenen was vernietigend. Niet alleen de velden en weiden zijn ge heel vernield, doch ook de in de weiden loopende schapen zijn gedood, terwijl tal rijke personen werden gewond. In de bergen van Silezië is de tem peratuur zeer gedaald. Maandagochtend om 8 uur viel er bij één graad vorst de eerste sneeuw in dezen herfst. Te Lubeck heeft de propaganda der communisten onder de schooljeugd ten gevolge gehad, dat een aantal leerlingen van een der volksscholen gisteren niet aan het onderwijs heeft deelgenomen. te verdragen, haar geloof kon men haar toch niet ontnemen. Maar Nerissa besloot hiervan niets aan haar meesteres mee te deelen. Die had al genoeg verdriet over de afweizg- heid van haar kinderen en het ongenoe gen met haar man en zuster en zoo sprak Nerissa slechts woorden van hoop, woor den haar ingegeven door Hem, die reeds zoo velen tot steun en toeverlaat was ge- HOOFDSTUK V. Marcus Aurelius. Flaminius was teruggekeerd naar de keizerlijke vertrekken aan de andere zijde van het paleis. Hij had besloten, voorloo- pig nog niet te spreken over wat hij be schouwde als de schande van zijn vrouw. Tot zijn eigen verbazing echter nam bij kort daarna den keizer in vertrouwen, want Marcus Aurelius had niet verwacht zijn secretaris reeds weer terug te zien. Hij giste onmiddellijk, dat er iets voor gevallen moest zijn. Een lichte blos steeg Flaminius naar het gelaat toen do keizer er bezorgd naar vroeg en hij moest antwoorden: „Ik ben in zor gen, de goden hebben me verlaten P® (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1