No. 286 Dagblad voor de Provincie Zeeland Ou het Eeuwige Rijk. flentlrikse Co's BankN.V. Gses Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Laher" FEUILLETON. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDBMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VEBSCWTTWI' A b n a w> f>f s P Per 3 sns.sr.ui5v fea«v.a j>sï past. 13.— Losse !?ua»B»9ï» 30.SS Prijs der Advertentl?n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BI] abonnement belangrijke korting. V Het geval-Mac Donald. Daarover is men in socialistischen kring nog niet uitgepraat. Zijn partijgenooten hebben hem losge laten. Zij stellen in groote meerderheid het belang van de partij boven het lands belang. Men heeft zich zelfs niet ontzien om dezen man, die de partij groot heeft gemaakt en die tot voor kort hemelhoog werd geprezen, scheldwoorden als: „Ju das" en „verrader" naar het hoofd te slingeren. Henri Polak is blijkens zijn laatste Kroniek in „Het Volk" voorzichtiger. „Er is", zegt hij, „in onze kringen veel over geschreven en nog veel meer over gesproken en men was bijzonder gauw klaar met oordeelen en veroordeelen. Als men geen aasje verantwoordelijkheid te dragen heeft, rustig zit in zijn huiskamer, of in den vriendenkring, dan kan men zulke dingen gemakkelijk behandelen en er vonnis over vellen. Maa*r als men eer ste minister is van een groot land en men ziet zich geplaaatst voor de vraag, hoe te handelen om een dreigende catastrofe het hoofd te bieden, dan is dat gewoon lijk niet zoo heel gemakkelijk". En verder: „Het zou (bij nader onderzoek) wel kunnen blijken, dat Mac Donald zichzelf vrijwillig en heldhaftig geofferd heeft, om van Engeland, en vooral van de Engel- sche arbeidersklasse een ramp af te wen den. Indien toch het Britsche Rijk eens iets ware overkomen als het Duitsche een tiental jaren geleden, als het pond ster ling het lot had ondergaan van de mark, zou dan de toestand van de Britsche werkloozen beter zijn geweest dan met eenige vermindering van ondersteuning het geval zou wezen? En hoe zou dan het lot van de Britsche arbeidersklasse in het algemeen zijn geweest? Was dat van de Duitsche arbeiders in het tijdperk der inflatie zoo benijdenswaardig? Ik heb in die dagen hun toestand aanschouwd; het was er een van de bitterste ellende. Indien ik zou komen te staan voor de taak om de arbeidersklasse daarvoor te behoeden, ik zou elk daartoe strekkend middel aangrijpen, zonder aarzelen". „Henderson zoo besloot hij heeft zegt men, de partij gered. Maar wie weet thans of Mac Donald niet de Britsche arbeidersklasse behoed heeft voor groote rampen?" Ja, dat zou inderdaad wel eens kun nen blijken. Het kan niet anders dan worden toege juicht, dat er ook in socialistischen kring menschen blijken te zijn met verantwoor delijkheidsbesef, die den moed hebbende waarheid onder de oogen te zien. Hier wordt althans de mogelijkheid verondersteld, dat Mae Donald meer doet in het belang van de arbeidersklasse dan zij, die zeer speciaal het belang van deze klasse heeten te behartigen. Het stemt tot blijdschap, dat in elk ge val gewaarschuwd wordt nuchter te oor- deelen en maar niet zonder meer te ver oordeelen. 9.) Eenige oogenblikken kon Flavia niet spreken en toen ze haar ontroering ein delijk kon beheerschen, klonk haar stem heesch van ingehouden smart. „Ik heb met zoozeer aan me zelf gedacht als wel aan mijn man en kinderen en mijn Hei land, die gestorven is om hen te verlos- s®n' Denk je dat eens in, Sisidoma. Hij stierf om mijn geliefden te verlossen Jou en Flaminius en mijn kleine Flaminia en Cassius en je geeft er niet om, je ent het je zelf niet bewust; en zal ik, nu Hij zich aan mij ge- penbaard heeft, weigeren Hem lief te ebben en jou te vertellen, wat Hij voor on-s gedaan heeft?" j j is nutteloos mij iets te vertellen, 116 Christenen betreft," antwoordde ar zuster, „en ik durf wel zeggen, dat ammjua. er net zoo over denkt; daar- nn,; je heter, als je trachtte, al die e ttD)Se verhalen, die men je heeft wijs- leer) te vergeten en je echtgenoot het hom i!n schande te besparen, die over daijii °™en> als jij verklaart, dat schan- y bijgeloof aan te hangen." Evenals het moet worden betreurd, dat men in socialistischen kring, toen Minister Colijn zeer in 't bijzonder ook voor de arbeidersbelangen in de bres stond, dezen bewindsman voortdurend verdacht maakte en er nooit toe gekomen is zijne verdiensten in dezen te erkennen. Laodiceesch bloed. Ds J. J. Knap te Groningen maakte eenige jaren geleden in een politieke rede de volgende opmerkingen: De Nederlanders hebben tal van uit nemende eigenschappen. Zij hebben een brandend hart voor de kerk, voor de dogmatiek, ook wel een weinig voor sociale aangelegenheden. Gij kunt ech ter niet met evenveel recht zeggen, dat zij ook van geestdrift gloeien voor de staatkundige vragen. De breede massa heeft in politiek opzicht een paar drup pels te veel Laodiceesch bloed in de aderen. Zij staat tamelijk lauw tegen over den regeeringsarbeid en de wet geving. Deze teekening is, althans wat be treft de belangstelling voor de politieke aangelegenbeden, niet geheel onjuist. Niet weinigen staan vrij onverschillig tegenover den politieken strijd. Daarvoor interesseert men zich niet. Men beseft niet dat bet in de politiek gaat om groote belangen, dat daarbij het welzijn en de toekomst van ons volk op het spel staan. Velen, ook in Christelijke kringen, be schouwen het zich interesseeren voor de staatkundige vragen als een soort lief- hebberijwerk en zij beseffen niet, dat wij ook op dit terrein God hebben te dienen en Zijn wil hebben te volbrengen. Wij staan straks weer voor de winter- campagne. Zou 'tniet gewensebt zijn, dat begon nen wordt met het Laodiceesche bloed af te tappen? De muiterij op Chili's vloot. De berichten omtrent de muiterij op de Chileensche vloot luiden nog steeds tegenstrijdig. Nadat eerst bericht was, dat overeen stemming tusschen de regeering en de muiters was bereikt, meldt thans een be richt uit Santiago de Chili, dat van de marinestations tusschen Talcahuano en Coquimbo vliegtuigen vertrokken zijn, om de muitende vloot te bombardeeren, nu deze geen acht heeft geslagen op het tot haar gerichte ultimatum, om zich over te geven. Regeeringstroepen hebben de verdedi gingswerken aan de kust bezet en ook de bezittingen van de buitenlanders, o.a. een groote opslagplaats van petroleum. De regeering heeft voor geheel Chili den staat van beleg voor den tijd van een maand afgekondigd. De regeering heeft verder een bevel uit gevaardigd tot inhechtenisneming van alle communistische leiders. Flavia keek haar zuster verbaasd aan. Haar woorden klonken zoo hard en koud en gevoelloos, dat ze niet kon gelooven, dat de zachte Sisidona ze gesproken bad; maar verre van ontmoedigd, zei ze: „Ik zal Flaminius alles verteHen, als hij te rug is gekeerd." „Dan mogen de goden je genadig zijn." En met een diepe zucht verliet Sisidona de kamer. Flavia bracht een bijkans slapeloozen nacht door, want ze wist, dat haar zus ter niet overdreven had. En toch, hoewel ze terug schrok bij de gedachte leed en smart over den geliefden man te brengen, kon ze toch niet omkeeren op den weg, dien ze ingeslagen had. „Door vele ver drukkingen moeten wij ingaan in het ko ninkrijk Gods," fluisterde ze, „en mijn be proevingen zijn maar heel licht in verge lijking met wat anderen hebben door staan." Flavia wist toen nog niet, hoe zeer ze zou moeten lijden; hoe zwaar haar kruis zou blijken; hoe lang en moeilijk haar weg zou zijn, en het was goed, dat ze het niet wist, want de gedachte aan haar echtge noot was genoeg om haar van angst te doen beven. Toen Flaminius enkele dagen later van Lorium terugkeerde, zag hij, dat er iets gebeurd was en hij: vroeg onmiddellijk of de kinderen gezond waren. De Chileensche regeering heeft de on derhandelingen met de rebellen afgebro ken en is voornemens den aanvoer van levensmiddelen naar alle havens stop te zetten en de muiters uit te hongeren. Verder heeft de regeering bekend ge maakt, dat zij zou overgaan tot een lucht bombardement met zes Junkers-bommen- werpers en zes Dornier-vliegtuigen, inge val de muiters tot beschieting van de ha vensteden zouden willen overgaan. De regeering is vast besloten met alle haar ten dienste staande middelen op te treden. Volgens den correspondent van de „New- York Times" spelen zich in de Chileen sche hoofdstad afgrijselijke tooneelen af. Het grootste gedeelte der bevolking ver keert in den uitersten nood. In de stra ten bewegen zich drommen van kinderen en vrouwen, in lompen gekleed en uitge mergeld van den honger. Rillend van de koude bedelen kinde ren in groote groepen aan de deuren van hotels en restaurants om een stuk brood, terwijl anderen de vuilnisbakken afzoe ken en gretig de korsten brood en ver schimmelde rijst, die zij erin vinden, op eten. Weer anderen smeeken den voor bijgangers om een bete broods, om daar mee hun leven nog eenigen tijd te ver lengen. Aardschokken in Bologna. De meteorologische instituten te Flo rence en te Prato registreerden in den nacht van Zaterdag om twee uur ver scheidene krachtige aardschokken. Het epicentrum van de aardbeving ligt in de provincie Bologna. Te Mugello, Scarperia en in andere plaatsen heeft de bevolking in de open lucht overnacht. De aangerichte materieele schade is echter gering. De positie van den Duitschen minister Curtius. De Germania, die algemeen als het or gaan van den rijkskanselier wordt be schouwd, is niet erg goed te spreken over het optreden van dr Curtius te Genève. Het blad vindt het eigenaardig, dat dr Curtius de bekende verklaringen over de tolunie heeft afgelegd, nog voor dat het vonnis van het Haagsche hof bekend was. Ook met de formuleering van de verklaring kan het blad zich niet ver eenigen. In de Duitsche volkspartij schijnt men ook niet te zijn ingenomen met het op treden van dr Curtius, den eenigen ver tegenwoordiger van deze partij in de rijksregeering. Schobers verzoek om ontslag. Bondskanselier Buresch heeft tegenover een vertegenwoordiger van de Wiener Mittags-Zeitung omtrent het verzoek om ontslag van dr Schober het volgende ver klaard: Het is inderdaad juist, dat dr Scho ber mij vóór zijn vertrek naar Genève zijn verzoek om ontslag overhandigd heeft. Over het verder blijven van dr Schober in het kabinet kan eerst beslist worden na zijn terugkeer uit Genève. Eerst na den terukgeer van dr Schober zuUen uit- „Ja, volkomen gezond, en verlangend naar je komst aan hun kamer," antwoord de Flavia, een oogenblik haar zorgen ver getend in de vreugde van het weerzien. „En jij, mijn Flavia, wat heeft je ge scheeld, dat je niet op het feest van Fau stina was?" Ze kleurde diep. „Ik ben niet naar het feest geweest, omdat omdat ik ergens anders heen moest", zei ze langzaam. Haar man keek verbaasd op bij dit antwoord: „Omdat je ergens anders heen moest!" herhaalde hij. „Wil je me nader uitleg geven, Flavia?" vroeg hij op stren gen toon. Ze ging op een kussen aan zijn voe ten zitten. „Ik zal je alles vertellen," zei ze, „maar wees geduldig met me Flami nius, geduldig en genadig", voegde ze er smeekend aan toe. Hij sprong op uit zijn stoel bij: die woor den. „Een Romeinsche vrouw smeekt om de genade van haar man!" zei hij. Dan legde hij teeder zijn handen op haar hoofd. „Mijn Flavia, je bent ziek, geloof ik. Wat je in den laatsten tijd hebt gehoord van de ellende en het lijden van de armen, is te veel voor je geweest. Maar wees ge troost, de armen hebben zoowel een vriend, een vader als een keizer in Mar cus." „Ik heb veel aan de armen gedacht in 1 den laatsten tijd, Flamius, maar niet aan voerige besprekingen in den boezem der regeering over de positie van dr Schober beslissen. Weer bier in Amerika? In de geheele Vereenigde Staten heerscht groote opwinding wegens het bericht dat president Hoover zich zou verklaard hebben vóór een wijziging van de drankwet, waarbij het brouwen en ver- koopen van bier weer toegelaten zou wor den. Als de president het initiatief hiertoe neemt, verwacht men, dat het Congres ook zal toestemmen, omdat de accijns op bier vroeger 400 millioen dollar voor de schatkist opleverde, omdat de werkgele genheid er weer door verruimd zou wor den en de werkzaamheden der benden in de groote steden, en dientengevolge de misdaad in het algemeen, er ernstig door belemmerd zouden worden. De wereldgoudvoorraad. Officiéél wordt medegedeeld, dat op- het oogenblik voor 4988 milliard dollar goud of 45 pet. van den geheelen voor raad goud ter wereld in Amerika is. Hier van wordt ongeveer 2 milliard dollar als gevlucht goud beschouwd. Er wordt aan toegevoegd, dat deze stand van zaken niet de schuld van Amerika is. De autoritei ten te Washington houden zich op het oogenblik bezig met het goudvraagstuk. Wolkbreuken boven Engeland. In vele streken van Midden-Engeland hebben gedurende de laatste dagen de bewoners hun huizen moeten verlaten, daar deze door de aanhoudende wolk breuken en de hevige regens ondermijnd zijn en dreigen in te storten. Te Leeds en Sheffield moesten Vrijdag eenige fabrieken worden gesloten, daar men voor instorting vreesde. Uit alle deelen van Engeland komen be richten binnen over het doorbreken van dijken, stagnatie in het spoorwegverkeer door het wegspoelen van spoordijken, ge^ isoleerde dorpen enz. In de nabijheid van Sheffield zijn 180 varkens in een weide verdronken. In Leeds staat de zakenwijk op vele plaatsen een voet onder water, zoodat het verkeer moest worden gestaakt. In Rotherham is de eleetrisehe centrale overstroomd, waardoor de geheele indu strie in dit gebied stil staat. Te Mansfield is een waterreservoir ge sprongen, waardoor het omliggende land overstroomde. Tienduizenden hectaren land, waarvan de oogst geheel is ver nield, bieden een troosteloozen aanblik. In bet Jeak-district zijn de rivieren buiten haar oevers getreden. De stakingen in Spanje. De Spaansche Minister van binnen- landsche zaken, Maura, deelde mede, dat bij een belegering van anarchisten in het vereenigingsgebouw der bouwvakarbei ders te Barcelona, die zich na een hevi- gen strijd, welke vier uren duurde, moes ten overgeven; 2 personen werden gedood en 8 gewond en wel op het oogenblik, dat een volksmenigte de politie aanviel, die een groot aantal arrestanten wegvoerde. hen alleen; want velen van ons zijn armer dan zij, die wij als de armsten betitelen. Herinner je je nog die Christenen, die voor de leeuwen geworpen werden? Wij meenden, dat bet armen waren, maar bet waren de edelsten uit geheel Rome." Haar man nam bij die laaste woorden zijn handen van haar hoofd. „Wie heeft tot je gesproken over die verachte sekte?" vroeg hij. „Ik weet, dat wat ik zeg, waar is, want ik heb geleerd, den God, dien zij aanbid den, lief te hebben", zei Flavia beslist Ze keek niet op, om de uitwerking van haar woorden te zien, ze wist slechts, dat haar echtgenoot doodstil zat, zonder haar te antwoorden. Ze kon niet zien, hoe een trek van groote smart op zijn ge laat kwam en hoe hij de lippen op elkaar klemde, als om de woorden terug te hou den, die zouden bewijzen, hoezeer hij leed; Met gekruiste armen bleef hij stil zitten en luisterde, zonder taal noch tee- ken, terwijl Flavia hem vertelde, wat ze kort tevoren ook haar zuster had mede gedeeld. Eindelijk waagde ze het hoofd op te heffen en hem aan te zien. Met een zachte kreet wierp ze zich aan zijn borst, toen ze zag, hoe hij leed. „Mijn man, mijn Flaminius! Ik zal je slechts te oprechter liefhebben een betere vrouw voor je zijn, omdat ik een christin ben." Binnenland. Verlaging van ambtenaarssalarissen? Buitenland. De stakingen in Spanje. De opstand in Chili onderdrukt? De Volkenbondsvergadering. Wolkbreuken boven Engeland. De tolunie-uitspraak» onderteekend protocol no. 1, niet te ver eenigen zijn. Om 7 uur in den namiddag word in bijna alle deelen van de stad geschoten. Door de politie werden tal van wapens in beslag genomen. Overigens heeft het stakingscomité het einde van de algemeene staking aange kondigd. Ook te Saragossa is dc 3taking geëindigd. Te Cordova vluchtte een groep extre misten een café binnen en opende een ge regeld vuur op de civiele garde, welke de werkwillige arbeiders beschermde. De politie beantwoordde het vuur en gedurende een uur werden over en weer schoten gewisseld. Het aantal Machtoffers is nog niet. be kend. Nieuwe onheilen in China. Terwijl de waterstand van de Yangtse in Hankow nog steeds 17.5 M. boven nor maal is, stijgen de rivieren in bet gebied van het groote kanaal voortdurend. De dijk bij den ingang van het groo te kanaal tegenover Tsjungkiang is Vrij dag ingestort. De watermassa's hebben vele honderden vierkante K.M. over stroomd. Opnieuw zijn 50.000 menschen dakloos geworden. De gouverneur van de provincie Kiang maakt na een reis door het overstroom de gebied bekend, dat in zijn gebied 2.4 millioen menschen dakloos zijn gewor den. Verder wordt gemeld, dat communis tische benden van de gelegenheid gebruik maken en de steden in bet gebied van de Yangtse plunderen. De tolunie-uitspraak. Het arrest van het Haagsche inter nationale gerechtshof over de kwestie der Duitsch-Oostenrijksche tolunie komt tot de volgende, met 8 tegen 7 stemmen vastgestelde uitspraak: Een, op den grondslag en binnen de grenzen van bet Weensche protocol van 19 Maart 1931, gestichte tol-unie tus schen Duitschland en Oostenrijk zou met het, op den 4den October 1922 te Genève Maar hij duwde haar van zich af, niet ruw, of driftig, maar zacht en toch beslist en zei: „Ik heb geen vrouw meer. Mijn Flavia was een edele Romeinsche, geen christin" en zonder verder iets te zeg gen, verliet hij de kamer, zijn vrouw achterlatend met haar verdriet en smart, die haar bijkans waanzinnig maakten. Hoe lang ze geleund zat tegen de mar meren Diana, wist ze niet, maar eindelijk strompelde ze naar haar eigen kamer; en toen haar slavin Nerissa kwam om het bad klaar te maken, vond ze haar mees teres, die in haar groote smart geen lust had van de divan op te staan, waarop ze was neergezonken. Nerissa wist, wat er gebeurd was, en terwijl ze de kloppende slapen van haar meesteres bette, waagde ze het haar eenige woorden van hoop en troost in te fluisteren. „De edele Flaminius zal niet altijd zoo hard blijven", zei ze. „God zal zijn hart verzachten en dan wordt ook bij een Christen." Flavia zuchtte. „Ik ben zwak, en zonder vertrouwen, Nerissa", zei ze. „Ik vrees, dikwijls, dat ik de kracht zal missen, om het ongeloof te weerstaan." (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1