No. 284 Vrijdag 4 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank K.V. Goes Agentschap Ass.-Mü „De Nederlanden m 1845" „Fatnm" „Lahor" EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT EWP WHBSUJAO. ibsKBsjseKisrii;!; Pó2 3 nis3T»Ssr.r feaïssa ess pjssi, S9^ nummersf0.05 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bi) abonnement belangrijke korting. Broodroof. De Duitsche bladen maken melding van een kras staaltje van socialistische brood roof. Enkele weken geleden werd in Pruisen een referendum gehouden waardoor de nationaal-socialisten ontbinding van den Landdag hoopten te krijgen. Nu is een referendum in sociaal-demo- cratischen kring steeds als een bij uitstek democratische instelling beschouwd. Maar het doel waarvoor in Pruisen de volksstemming was uitgeschreven, had niet de instemming van de sociaal-demo craten, waarom zij dan ook hun uiterste best deden, om dit pogen te verijdelen. Zooiets komt meer voor. In ons land hebben de socialisten steeds geijverd voor algemeen kiesrecht. Maar toen in 1918 de uitkomst niet aan de ver wachtingen beantwoordde, heette het, dat men de stemmen niet moest tellen, maar wegen, waarbij, dat spreekt vanzelf, de roode stemmen dan het meeste gewicht in de schaal moesten leggen. En zoo werd nu in Duitschland geen middel onbeproefd gelaten, om te voor komen, dat het volk zich door middel van het referendum anders zou uitspre ken, dan de Soc.-Democraten wenschten. Nadat eerst een scherpe boycott-actie was gevoerd tegen de zakenmenschen, die aan het referendum zouden deelnemen, werd in een socialistisch blad de vol gende oproep gepubliceerd: „Weest op uw hoede, Republikeinen! Waar Gij reeds lang naar gevraagd hebt, zult Gij thans te weten komen. Vanaf Maandag 17 Augustus liggen in het Ge- werkschaftsheim, kamer no. 1, de lijsten ter inzage van de inwoners van Stade, die verleden Zondag in de stemlokalen waren, van waaruit de Pruisische Land dag zou moeten worden ontbonden. Van 16.30—19.30 uur kunt Gij daar dagelijks vernemen, wie tot deze behoort." De bedoeling is duidelijk. Wie den moed heeft, anders te hande len dan de Socialistische leiders voor schrijven, wie niet het roode merkteeken heeft, wordt eenvoudig geboycott. Een brutale poging tot broodroof. En dat heet dan Socialisme. En dat noemt men dan democratisch. Democratie. Dat men in Socialistischen kring merk waardige opvattingen heeft omtrent de democratie waarmee men heet te dwe pen, is weer eens opnieuw zoowel in Duitschland als in ons land gebleken. Als een der voornaamste eischen van de democratie heeft steeds gegolden: de persvrijheid. Maar wat gebeurde nu in Duitschland? De Pruisische regeering maakte van de persnoodverordening gebruik in haar strijd tegen het referendum waarmee de nationaal-socialisten in Pruisen ont binding van den Landdag dachten te kun nen krijgen. Kort voor de stemming zond ze een of- ficieele waarschuwing tegen het referen dum aan alle bladen dus ook aan de bladen der oppositie met bevel aan die waarschuwing een plaats te geven aan den kop van het blad, en met het verbod om op die waarschuwing meteen critiek te oefenen. Het was de dictatuur in optima forma. De bladen hadden te gehoorzamen. De rood-Roomsche democratische re geering gebood het. Dit dictatoriaal optreden ging zelfs den grijzen Rijkspresident Von Hindenburg te ver. Hij verzocht de Rijksregeering de persnoodverordening zóó te wijzigen, dat zich niet zou kunnen herhalen wat thans in Pruisen was geschied. Maar bij wie hij daarbij ook steun vond, niet bij de sociaal-democraten. De Rijkspresident, die zoo kloek op kwam voor de rechten en de vrijheden van het volk en die een dergelijke muil- korf-poiitiek veroordeelde, werd deswege door de socialistische pers gescholden als »een vijand van den staat". Als in ons land „De Tribune" met haar godslasterlijke en staatsgevaarlijke oprui ende artikelen van de gesubsidieerde leestafels wordt verwijderd, dan staat men °P *ün achterste boenen. Dan beet het, dat de vrijheid wordt bedreigd. Onze regeering bij baar pogen de goe de zeden te beschermen, werd gehoond. De Pruisische regeering werd bewie rookt. En hij, die opkwam voor de rechten en de vrijheden des volks, hij werd staats gevaarlijk verklaard. Terecht merkte ons Groningsche or gaan in verband hiermede op: Welk een mentaliteit spreekt uit zulk een houding. Ze zal dén eersten burger van 't Duit sche rijk niet deren. Maar ze teekent wel de mannen die zich in hun inconsekwentie bloot geven. E n ze demonstreert op verbluf fende wijze, dat de rechten en vrijheden der massa niet vei lig zijn bij hen, die steeds zich de strijders daarvoor noemen: De troebelen in Spanje. Uit de berichten in de Spaansche bla den blijkt, dat de stakingsbeweging niet alleen te Saragossa en Barcelona maar ook in andere steden een angstwekken- den omvang aanneemt. In den nacht van Maandag op Dinsdag beeft een groep onbekenden een bom ge worpen in de telefooncentrale van Co- runa. Te Valencia duurt de staking van dienstboden en kellners nog steeds voort. Dinsdagmorgen hebben een aantal sta kers het marmer, de glazen en het tafel gerei in verschillende koffiehuizen vau de stad vernield. Te San Fernando in de provincie Ca diz zijn de onderhandelingen tusschen het „sindicado ünico" en een groote scheeps bouwmaatschappij mislukt. De vertegen woordigers der arbeiders hebben de maat schappij nog acht en veertig uur gegeven om hun voorwaarden te aanvaarden. Worden deze 'afgewezen, dan zullen zij in staking gaan. Te Almedenilla in de provincie Cor dova wordt de toestand steeds kritieker. Een telegram uit Asuna in de provincie Sevilla meldt, dat daar Dinsdag de alge- meena staking is afgekondigd. Ook te Ecija werd een algemeene staking gepro clameerd. Te Barcelona brak gistermorgen de al gemeene staking uit. Een menigte van drie honderdduizend stakers beweegt zich door de straten en eischt, dat de gou verneur onmiddellijk zijn ontslag zal in dienen. Alle verkeersmiddelen en ook de gas- en electriciteitsbedrijven liggen stil. De winkels zijn gesloten. Bij botsingen tusschen stakers en po litie werd een persoon gedood en tal van personen werden gewond. Naar de Spaansche bladen melden, worden de loonen der landarbeiders in Andalusië nog steeds zoo onmenschelijk laag gehouden, dat alle landarbeiders op enkele uitzonderingen na weigeren bet land te bebouwen. Het onvermijdelijk gevolg hiervan zal een hongersnood zijn. Ontploffing In een fabriek. In een fabriek te Bezons nabij Parijs beeft een ontploffing plaats gehad. Talrijke personen werden gewond en eenige gedood. De fabriek werd geheel vernield. Ook de naburige fabrieken werden ernstig be schadigd. Een groot deel der arbeiders werd on der den instortenden muur der fabriek bedolven. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Tot nu toe werden 2 dooden en 35 gewonden gevonden. Het aantal personen, dat zich nog on der de puinhoopen bevindt, is nog niet bekend. Voortdurend hoort men tusschen de puinhoopen het gesteun der bedolven slachtoffers. Men hoopt nog een deel der slachtoffers levend te kunnen bevrijden. De ontploffing is waarschijnlijk door zelfontbranding tengevolge van overhit- ting van in nitre-cellulose gedrenkte ka toen veroorzaakt. Deze katoen werd in speciale cylinders gedroogd. De ingenieur van de fabriek is in staat van beschuldiging gesteld. Dreigend tekort van 2 milliard dollar In Amerika. De voorzitter van een der belangrijke commissies uit bet Huis, de beer Wood, heeft eenige mededeeiingen gedaan om trent den financieelen toestand van de Vereenigde Staten en de maatregelen, die overwogen worden om aan het dreigend tekort te ontkomen. Volgens den heer Wood overweegt president Hoover be langrijke bezuinigingen in te voeren op de uitgaven voor leger en vloot om den fiscalen toestand in orde te brengen zon der verhooging der belastingen. De ernst van den toestand blijkt dui delijk uit een verklaring van het Depar tement van financiën, welke aantoont, dat het tekort over de eerste twee maan den van het loopende fiscale jaar, dat op 30 Juni 1932 zal eindigen, 396.365.000 bedraagt. Indien dit tekort op dezelfde wijze gedurende de rest van het jaar ge handhaafd blijft, dan beteekent dit, dat het deficit aan het einde van het fiscale jaar meer dan 2 milliard dollar zal be dragen. Het lot van de Nautilus. Van bevoegde zijde wordt te Oslo mee gedeeld, dat men verdere pogingen doet opheldering te krijgen over het lot van de Nautilus, de onderzeeboot van Sir Hu- bert Wilkins. Men gelooft, dat de beman ning de onderzeeboot verlaten beeft en van bet ijs af met behulp van een draag baar draadloos station verbinding tracht te krijgen. Korte berichten. In de metaal en machinefabrieken der firma Carels aan de zeehaven te Gent, is een algemeene staking uitge broken, in verband met de toepassing door de directie van een loonsverlaging van 2K pet. Het vakverbond onderhan delt echter reeds met de directie. De Egyptische regeering is in kennis gesteld met het feit, dat de sovjet-regee ring Egypte, evenals het Jemen en Per- zië heeft gedaan, met Russische waren zal overstroomen. De regeering is voor nemens een speciale belasting op Rus sische goederen te gaan beffen. Te Bocholt is de grootste weeffa briek van de firma Rudolf Karstadt we gens slapte in het bedrijf gesloten. 1200 arbeiders zijn hierdoor broodeloos. De Russische levensmiddelen-verzor- gingstrust deelt mede, dat volgens een ontworpen plan in bet jaar 1932—1933 ongeveer vijf-en-twintig millioen men- schen door de Russische staatskeuken ge voed zullen worden. De verzorging van de arbeiders en hun huisgezinnen zal met alle middelen doorgevoerd worden. De speciale commissie uit het Spaan sche parlement heeft besloten een prooes tegen den niet in het land vertoevenden ex-koning te doen instellen. De staat van beleg in het. petroleum- gebied van Texas zal met ingang van mor gen worden opgeheven. Een telegram uit Sjanghai meldt, dat de regeering te Nanking gisteren telegrafisch 450.000 ton Amerikaanscne tarwe en graan heeft gekocht voor onmiddellijke verscheping naar de door hongersnood en overstrooming geteisterde provincies Hoepeh en Kwantoeng. Het aantal ondersteuning vragende werkloozen in Zweden is in verhouding met het vorige jaar zesmaal zoo groot ge worden. Onder deze omstandigheden ziet men ook in Zweden den winter met zorg tegemoet. Het zwaarst zijn de arbeiders in de steenindustrie getroffen, maar ook de houtindustrie en de glasfabrieken ver krijgen maar weinig opdrachten. NEDERLAND EN DE BELGISCHE KOLENINVOER. De onderhandelingen te Brussel. Gistermiddag werden er onderhande lingen gevoerd tusschen de Belgische en Nederlandsche afgevaardigden, ten einde de bepalingen van toepassing voor Ne derland te onderzoeken van het vergun ningsstelsel, da,t door de Belgische regee ring zal worden toegepast voor het invoe ren van huitenlandsche kolen. De Belgische afgevaardigden zetten uit een, dat gelijke regeling wordt getroffen voor alle importeerende landen. De Neder landsche afgevaardigden heb ben een principieel protest geuit en ze kere wenschen naar voren gebracht, waar op van Belgische zijde werd geantwoord, dat aan die wenschen zal worden tege moet gekomen voor zoover zulks mogelijk is. Zij verklaarden ten slotte, dat de Bel gische regeering haar invloed zal aan wenden, opdat het tijdelijk stelsel van ver gunningen zoo weinig mogelijk aan de Ne- derlandsche belangen zal schaden. Aan deze onderhandelingen namen van Neder- landsche zijde o.m. deel de directeur der Staatsmijnen in Limburg, Dr Frowein, de 'directeur der Domaniale Mijn, de heer Hulsman, verder afgevaardigden van de mijnen Oranje-Nassau, Laura en de ver- eenigingen „Willem" en „Sophie". Kolen van Nederlandsche mijnen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de rijkscommissie voor werkverruiming aan de regeering beeft verzocht, zooveel mogelijk het gebruik van Nederlandsche mijnproductie hier te lande te bevorderen. Naar aanleiding biervan en met het oog op de omstandigheid, dat verscheide ne overheidsinstellingen, zonder dat zulks om boedanigheid of prijs noodig is, o.a. groote hoeveelheden kolen, ook voor haar bedrijven, uit het buitenland betrekken, verzoekt de minister om, ter bevordering van de werkgelegenheid in Nederland, over te gaan tot zooveel mogelijk gebruik ook voor de gas-, eleetriciteit- en andere bedrijven van de productie der Neder landsche mijnen. De Ambtenaren-salarissen. In het Hdbl. vonden wij het volgende duistere bericht: Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen is in een gisteren gehouden ver gadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken vanwege de regeering een mode- deeling gedaan met betrekking tot de salarissen. Als gevolg van deze mededeeling zullen de centrales der aangesloten ambtenaren- organisatie in spoedvergaderingen bijeen komen. Verwacht wordt dat de volgende week reeds een nieuwe vergadering van de Centrale Commissie zal worden ge houden. Stijgende werkloosheid op Java. Een vertegenwoordiger van bet Bat. Nieuwsblad heeft een onderhoud gehad met Mr A. G. Vreede, hoofd van het kan toor voor Arbeid, die teruggekeerd is van een dienstreis over Java. Mr Vreede ver klaarde, dat hij tot de ervaring ia geko men, dat de werkloosheid onder de Euro peanen steeds stijgende is. Het aantal aan vragen van werkgevers bevindt zich in een sterk dalende lijn en de aangeboden sala rissen zijn verlaagd en blijken zelfs soms tot een uiterst minimum teruggebracht te zijn. Er zijn gevallen bekend, waarin niet meer werd aangeboden dan kost en in woning zonder saiaris. Het gehalte van de werkzoekenden is aanmerkelijk geste gen. Flinke Hollanders. In een tijdsverloop van slechts enkele dagen werden de volgende opdrachten gepubliceerd: Aan ir Van Konijnenburg is opgedra gen de aanleg van een waterleiding in Roemenië. Ir F. A. Liefrinck is door de Turksche regeering belast met den aanleg van een waterleiding voor de nieuwe hoofdstad Angora. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft de aanbevelingen van prof. Swellengrebel aangenomen in verband met de malaria bestrijding. Het Kamerlid J. Brautlgam. Naar „Het meldt, zal de heer Brautigam, benoemd tot wethouder van Rotterdam, aftreden als lid der Tweede Kamer. Dit lag trouwens voor de hand, daar een congresbesluit der S.D.A.P. zich heeft uitgesproken tegen de vereeniging van het Kameridmaatschap en het wet houderschap van een groote stad. De heer J. ter Laan zou weer naar de Kamer gaan en zal dus in aanmerking willen komen voor den openvallenden ze tel van den heer Brautigam; hij was bij de verkiezing van 1929 lijstaanvoerder en beeft na zijn verkiezing tot wethouder als Kamerlid bedankt. Binnenland. Wijziging ambtenaarssalarissen? Nederland en de Belgische kolen. Vergadering Nederl. Heidemaatschappij. Buitenland. Dreigende tekorten in Amerika. De troebelen in Spanje. Eerste-Kamerlid Haffmans. Naar de Limb. Koerier verneemt, was Woensdagavond de toestand van het Eerste-Kamerlid, den heer O. M. Haff mans te Helden, die na een plotselinge ongesteldheid van de laatste H. Sacra menten was voorzien, iets vooruitgaand. Burgemeesters. In de raadsvergadering van Bergam bacht heeft de voorzitter, burgemeester J.- A. A. Uilkens medegedeeld, dat hij tegen 1 Januari a.s. ontslag uit zijn ambt zal aanvragen. De postvluchten op Indië. Zooals gemeld, is gisterochtend van Schiphol met bestemming Batavia ver trokken het vliegtuig P.H.A.F.O. Op zichzelf, zegt het Hndbl., is het ver trek van een vliegtuig in den regelmati- gen dienst naar Indië niets bijzonders meer, doch de machine, di9 heden ver trok, maakt daarop toch wel een uitzon dering. In de eerste plaats omdat dit het eerste K.L.M.-vliegtuig is, dat een naam draagt: „Ooievaar" heet dit toestel. In de tweede plaats omdat het twee passagiers heeft. Mrs. Hewlett maakt als betalende passagier de vlucht naar Batavia mede, terwijl de heer 'D. J. de Vries, de chef van de afdeeling Buitenland der K. L. M., eveneens als (dienst)-passagier aan boord is. Invaliditeitswet en ouderdomswet 1919. Op 1 Aug. j.l. werden 18.615 weduwen- renten en 12.689 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 90.725 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 'drie gul den per week. Voorts genoten 31.968 personen inva- liditeitsrente als bedoeld in art. 71 der wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 131.716 personen in bet genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (selfsupporting ver zekeringen) met rentebedragen van f23 per week, bedroeg 1586. Bultenlandsche werkkrachten in de mijnstreek. De Directeur der Arbeidsbeurs te Heer len heeft aan het Limburgsch Dagblad verklaard: Over 1930 bedroeg het aantal Duitschers dat zich bij onze beurs voor werk" in schreef, ruim 900. Men mag veilig aanne men, dat het aantal Duitschers, dat bui ten de beurs om werk tracht te krijgen, even groot is. Dit getal is zeker niet aan den hoogen kant. Zij die bij ons staan in geschreven, wachten natuurlijk niet tot er werk komt voor hen. Zij gaan op stap om zelf arbeid te zoeken. Wanneer men derhalve aanneemt, dat er zich ruim 1900 Duitschers over 1930 naar de mijnstreek begeven hebben om werk te zoeken, wil dit zeggen: zes per dag. Indien men aan neemt, dat een Duitscher per dag 10 wer ken afloopt, komt er eiken dag op 60 wer ken in de mijnstreek zich een Duitscher aanbieden. Men kan gerust zeggen, dat er geen. enkel werk van eenige belangrijk heid in de mijnstreek is, of er komt zich lederen dag een Duitscher aanbieden. Naar de meening van den Directeur bovengenoemd moet de regeering ingrij pen. Er komt verbittering onder de Ne derlandsche arbeiders, in het bijzonder onder de werklooie bouwvakarbeiders m de mijnstreek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1