Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Landhufshoudkundig congres. Voor het van. 17 tot 19 September te Vlissingen te houden. Landhuishoudkun- dig congres is een zeer groot eere-comité benoemd, waarvan de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, eere-voorzitter is en de burge meester van Vlissingen, de heer G. A. van. Woelderen, eere-lid. De vergadering vangt te 2.45 op Donderdag aan in hotel Brit- tannia te Vlissingen, des avonds om 8 u. heeft de officieele ontvangst ten raad- huize plaats en daarna réunie in Brit- tannia. Vrijdags te 9.30 u. wordt de vergade ring voortgezet, en heeft des avonds te 7 u. een diner in genoemd hotel plaats. Za terdags te 9 uur wordt een rondrit door Walcheren gemaakt met Middelburg als eindpunt. Vandaar vertrek te 1 u. 24. Vlissingen. Sedert de werkverschaffing wordt uitgevoerd onder beheer van de Ned. Heide-Mij., en niet meer van de ge meente, stapelen de grieven zich op. Ru we behandeling van één der opzichters en voor de meesten met hard werken een loon, dat veel te gering is. Het grootste deel der volwassenen, gehuwd, verdient niet meer dan van f 11 tot f 13 per week. Over een en ander heerscht groote on tevredenheid en reeds meermalen dreig de een staking. Met de vakorganisaties en Maatschap pelijk hulpbetoon is nu een vergadering gehouden, teneinde verschillende grieven onder het oog te zien en ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen. Met de Prov. boot Breskens-Vlissin- gen zijn heden overgezet 2250 passagiers en 85 auto's. Goes. De winkelweken. Doordat het weer gisteravond niet meewerkte, was er niet zooveel publiek op de been als de vorige avonden, om te luisteren naar de muziek van het mondharmonica-orkest „Kunstvrienden". De piano was afge staan door de Fa. Goldschmeding, Lange Kerkstraat. Men is nu begonnen vóór het Stad huis het podium voor de gymnastiek-uit- voering van a.s. Zaterdag op te slaan. De staking aan do Schoolmeubel- fabriek „De Schelde" duurt nog steeds voort. Daar voor de Goesche gemeente politie het bewaken van de fabriek en het begeleiden der werkwilligen op den duur te bezwaarlijk wordt, zijn gisteren een aantal rijksveldwachters aangekomen, die deze werkzaamheden zullen overnemen. Kloetinge. Hetj Raadsverslag in ons! nr. van gisteren, dat, wegens den oven vloed van verslagen, moest worden be kort, behoeft eenige aanvulling. Het pro- test van dhr Buitenhuis had n.l. betrek king op een uitlating van dhr Straub, die de voorzitter had laten passeeren, dat „het doel van zijn fractie is, om de zaken zoo zuiver mogelijk en volgens de wet te behandelen en geen onder-onsjes meer en verkeerd behandelen, zooals vroeger". Daartegen kwam bij de rondvraag dhr Buitenhuis op. Hij en niet, zooals wij abusief meldden, de voorzitter achtte dit gezegde een smet op alle leden van den Raad in de vorige zittingsperiode. Koudekerke. Rondvraag. DhrSan- derse vraagt inlichtingen omtrent de nieuwe verordening in verband met de wet op de winkelsluiting. Hij vraagt, of de straatverlichting een volgend jaar niet wat vroeger kan ge schieden. Mede vraagt hij, in verband met de a.s. begrooting, daar wij voor groote werkloosheid zullen staan, om hiervoor een post apart op de begrooting te brengen. Ook is het van groot belang om over de plannen van B. en W. ter bevorde ring van productieven arbeid zoo spoe dig mogelijk te worden ingelicht, waar door ellenlange debatten zullen kunnen worden vermeden. Nu er een politieagent benoemd is, vindt Spr. het de juiste tijd om er op te wijzen, dat de politiemannen niet meer voor secretariewerk worden gebruikt. Noodig is controle op de maximum snelheid. De nieuwe Vlssingsche weg is een voortdurend gevaar. Hij vraagt in verband met de werk loosheid, dat B. en "W. aandacht zullen wijden aan de niet-hoofdwegen. Dhr De Rijke vraagt of B. en W. nu nadere inlichtingen kunnen geven over de electr. verlichting van de woningen aan den Vlissingschen weg. Gaarne ver nam spr. nadere toelichting inzake de Rijkssteun voor de werkloozen. De voorz. antwoordt dhr Sanderse. Op de begrooting staat een post voor de werkverschaffing enz. De bodediensten zijn voor de politie zoodanig verminderd, dat Spr. overtuigd is, dat het weinige, wat hieraan wordt gedaan geen belem mering kan zijn voor de uitoefening van hun ambtelijk werk. Voor de Lage weg konden wij op dat oogenblik meer sin tels krijgen dan er noodig waren. Dat te veel is aan den zijkant op boopen gelegd. Aan dhr de Rijke wordt gezegd: er is aan de verschillende menschen een lijstje vragen toegezonden, hoeveel lichtpunten, stopcontacten enz. men wenscht. Men zal de noodige spoed betrachten. Het per centage Rijkssteun voor de werkloozen is niet bekend. De steun geldt alleen voor arbeidsloon en niet voor materialen. Er wordt geeischt, dat er flink wordt ge werkt en een 50-urige werkweek, die ver deeld wordt in 9 uur per dag en des Za terdags 5 uur arbeid met een maximum loon van f 2.25 per dag. Dhr de Kroo acht het van het grootste belang om te weten hoe het zit voor de gemeente inzake de financiëele verhou ding, wanneer straks 't Zand door Middel burg wordt geannexeerd. De voorz. zegt: U zult de noodige voorlichting krijgen. Dhr de Kroo dringt met klem op spoed aan. Contantl zegt: het is niet verstandig om over dit onderwerp te spreken. Dhr de Kroo zegt: Ik wil rustig over deze zaak nadenken. Het is een zaak van groote beteekenis. Nogmaals wordt door den voorz. de noodige en tijdige voorlichting toegezegd. Zuidzande. Herbenoemd tot wethou ders dhrn J. Risseeuw de Hullu en I. Lu- teijn. Scherpenisse. Gekozen tot wethouders dhrn J. Keur Dzn en G. G. Hartog. Zaamslag. Dinsdag vergaderde de raad dezer gemeente. De voorz. spreekt een woord van welkom in deze eerste verga dering. Weth. de Feijter dankt voor de gespro ken woorden. Alle leden leggen de vereischte eeden af. Tot eerste wethouder wordt gekozen dhr A. de Feijter met 9 st. en dhr S. van Hoeve met 7 st. tot tweede wethouder. Ingekomen is een adres van de voetbal- vereeniging Z. S. G. om een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen groot f 150. B. en W. willen dit adres aanhouden tot de begrooting. Dhr Wisse is voor directe behandeling, aangezien het geen geschikt terrein is waar men tegenwoordig oefent. Men kan dan spoedig uitzien naar een beter ter rein. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Adressen zijn ingekomen van het be stuur der Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders en van het bestuur van den Ghr. Landarbeidersbond, afd. Zaamslag, met verzoek om verlenging van de door den raad vastgestelde steunregeling. Op voorstel van B. en W. worden deze adressen voor kennisgeving aangenomen aangezien er intusschen reeds verlenging aan den Minister is verzocht. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van de woning wijk A 253 a. De huur van die woning is door den bewoner D. Heij1- boer opgezegd tegen 7 Sept. Ingevolge verleende machtiging hebben B. en W. ge tracht de woning van de hand te doen. Het hoogste bod was f 1510, een bedrag waarvoor de woning in geen geval dient te worden verkocht. Van A. de Bruijne arbeider te Terneuzen is bericht ingeko men dat hij1 die woning wil huren voor f 3 per week. B. en W. stellen voor hier op in te gaan. Na besloten vergadering deelt de voorz. mede dat er na de gehouden verkooping nog een bod is gedaan van f 2000 en dat er besloten is met dhr de Bruijne nog nader te spreken over koopen of huren. Bij de rondvraag spreekt dhr Maas over de straatverlichting te Othene. Dhr A. Dees wijst op het gevaarlijke van de sloot aan de Noordzijde op het Veer. Ook heeft hij klachten gehoord over de vuilnis bakken op het Veer. Zou het niet mogelijk zijn dat evenals op het dorp, ook op het Veer elke week het vuilnis wordt opge haald? De voorz. en dhr Koopman wiju zen er op, dat vroeger om die bakken ge vraagd is. Wanneer men elke week het vuil wil laten ophalen zal dit aanmerke lijk duurder uitkomen. Dhr Koopman bespreekt de gevaarlijke doorgang op het Veer, waar roekeiooze automobilisten dagelijks de maximum snelheid overtreden. De voorz. zegt toezicht toe en zal ook nog met enkele andere opmerkingen re kening houden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten, B. Batelaan te Barneveld. Te Roermond, A. Keers te Breskens. Te Asperen en te Gouderak, A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage Vuursche. Bedankt voor Genemuiden, J. G. Ter- louw te Kamperveen. Voor Hellevoetsluis J. H. Wessel te Burum. Voor Ouderkerk a. d. IJssel, J. E. Klomp te Ede. Voor Puttershoek, E. V. J. Japchen te Maar tensdijk. Voor Ooltgensplaat, J. J, v. d. Pol te Oene. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam, J. H. Sillevis Smitt te Semarang en P. G. de Bruyn te Apeldoorn. Te Stadskanaal, J. H. A. Bosch te Alphen a. d. Rijn en S. Neer ken te Ulrum. Beroepen te Lexmond, D. J. Coumou, cand. te Middelburg. Beroepbaar. Het Prov. Kerkbe stuur van Groningen heeft den heer W. J. Klaar te Amersfoort tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. Oudelande. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school is aangesteld de heer J. G. Goedbloed van Souburg, en tot tijdelijk hoofd mej. Maris. De voordracht voor onderwijzeres be staat uit de dames: M. Burger te Ka- pelle; mej. M. van Noort te Driewegen en mej. Mantz te Middelburg. Geslaagd voor de hoofdakte dhr K. Ramondt te Rozenburg, vroeger te Goes. Het avontuur der beide Hoeksche geestelijken. De vermiste geestelijken, pastoor Loo- mans en kapelaan Jong te Hoek van Holland, zijn terecht. Hoe de beide geestelijken op de zand plaat terecht gekomen waren, heldert de Msb. op, die, na de behouden thuiskomst der geestelijken, een gesprek met pastoor Loomans heeft gehad en daarbij het vol gende vernam: Men was Dinsdag naar den overkant getrokken om Rozenburg, dat voor een deel tot de parochie van den Hoek be hoort, maar door slechts enkele gezin nen wordt bewoond, eens te gaan ver kennen. Langs het Zuiderstrand waren de bei de geestelijken met den wind in den rug een heel eind gefietst, tot ze na eenige uren door het opkomende water vast raakten. Van het gevaar, dat ons daarbij bedreigde, was ik mij zoo vertelde de pastoor eerst niet bewust, doch toen het water al hooger en hooger kwam, begrepen wij, dat wij, hier, geheel van de bewoonde wereld afgesloten, in een ha chelijke positie waren geraakt. We hebben in de verte nog teekenen gegeven om hulp, maar deze zijn waar schijnlijk niet begrepen of opgemerkt. Door den vloed gedwongen, gingen wij de eindelooze rietvelden in, om daar door heen een uitweg te zoeken, maar dit pogen bleek ijdel. De avond overviel ons in deze absolute eenzaamheid en het werd ons duidelijk, dat er op dezen dag zeker aan geen te rugkomen meer viel te denken. Toen de dag aanbrak, hebben ziji ge tracht een uitweg te vinden. Gelukkig zijn ze daarin geslaagd. Toen ze tot aller ver bazing aan den overkant terug kwamen, begrepen ze eerst goed, aan welk groot levensgevaar zij waren ontsnapt. Parelsnoer op vuilnis- b e 1 t. Op de vuilnisbelt van Westmin ster bij Rainham aan de Theems zijn thans 60 gemeentearbeiders aan het zoe ken naar een kartonnen doosje, dat een parelsnoer ter waarde van 36.000 gulden bevat. Er is voor het vinden een beloo ning van 3600 gulden uitgeloofd. Het snoer is het eigendom van een dame, die de vorige week een boodschap naar haar juwelier had gestuurd om een paar oorringen, 'die opnieuw gemonteerd zou den worden, terug te zenden. De juwelier had ook een parelsnoer van haar in zijn bezit, dat hij met de oorringen terugzond. De dame, die het snoer niet verwachtte, nam do oorringen uit het doosje en wierp 'dit weg. Toen zij eenige dagen later bij1 den juwelier om het halssnoer vroeg, werd de vermissing ontdekt. Aangenomen wordt, dat het doosje met het snoer met het vuilnis is opgehaald. Wild-West langs de. gren s. Een Duitsch beambte van het grenskan- toor Pannersheide bij Kerkrade, hield een Duitschen vrachtauto aan, op vermoeden dat de auto in Kerkrade benzine, die, zoo als men weet, in ons land veel goedkooper is dan in Duitschland, had „getankt". Aan den wagen bevond zich namelijk een re servoir, dat voor smokkeldoeleinden be stemd was. De beambte verlangde, dat de auto naar het grenskantoor zou gereden worden. Aldus geschiedde. De beambte ging naast den chauffeur zitten en diens kameraad nam in de auto plaats. Toen de auto den neutralen weg bij Kerkrade was genaderd, trok de begeleider een revolver en dreigde daarmede den beambte, den chauffeur tevens bevelende, naar Hol land, in casu Kerkrade te rijden. In ra zende vaart reed toen de auto over de grens naar een garage. Den beambte werd bevolen, zich zoo snel mogelijk naar Duitsch gebied te begeven. De beambte die zich niet had kunnen verzetten, waarschuwde de Duitsche politie, die contact zocht met de politie te Kerkrade. Toen deze in de garage kwam, was de auto reeds verdwenen. De chauffeur en zijn begeleider werden later echter ge arresteerd en de auto is in beslag geno men. Zij beweren, dat de beambte met een z.g. schijndood-wapen is bedreigd. In de smokkeltank bevonden zich 105 liter benzine. Door een auto doodge drukt. Gisternacht was de 35-jarige garage-eigenaar Meyran in zijn werk plaats te Enschede bezig reparatiewerk zaamheden te verrichten aan een auto, waartoe hij het achtergedeelte had opge vijzeld. De heer Meyran had zich onder de auto begeven, teneinde op die wijze zijn werkzaamheden te kunnen uitvoeren. Op een gegeven moment is het achterge deelte gevallen met het noodlottig gevolg, dat de heer Meyran bekneld geraakte Eerst gistermorgen in de vroegte is het slachtoffer gevonden. De dood was toen reeds ingetreden. De heer Meyran was gehuwd en laat twee kinderen achter. Autodoortramgegrep en. De chauffeur van een vrachtauto die den dienst tusschen Stadskanaal en Amster dam onderhoudt, had de onvoorzichtig heid, terwijl hij' even bij den heer H. te Hooge Smilde binnen was, de auto vlak bij de rails van de tram MeppelSmil de te plaatsen. De tram van Meppel greep de auto in de flank. De auto kwam voor de locomotief te staan en werd on geveer 15 Meter meegesleurd, waarna de locomotief ontspoorde. De machinist kreeg eenige verwondingen van niet ern- stigen aard. Verder kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. De locomotief werd licht beschadigd, de auto werd ge deeltelijk vernield. Een bloedige brMilüft. In een Hongaarsch dorpje dicht bij Szege- din hebben gisteren twee afgewezen min naars machinegeweervuur geopend op de bruiloftsgasten van een rijken boer, wiens dochter met een jonger medeminnaar in het huwelijk was getreden. Vrijwel het geheele dorpje was op het bruiloftsmaal genoodigd, dat in den open hof der boer derij gehouden werd. De beide ouders der bruid en een der getuigen zijn gedood, het bruidspaar is levensgevaarlijk en 15 an dere gasten zijn minder ernstig gewond. De moordenaars zijn in de verwarring nog ontsnapt. Weer een overval op een bediende. Op een 18-jarigen bediende is in een pand te Charlottenburg, waarin zich een bijkantoor van de Rijksbank be vindt, een overval gepleegd. De jongeman had opdracht 600 mark bij het rijksbank kantoor te wisselen. Toen hij het gebouw, waarin het kantoor is gevestigd, verliet, sprong plotseling een man op hem toe, die hem zijn actetasch ontrukte. De jongen was echter zoo verstandig geweest het geld in zijn portefeuille te steken, zoodat de bandiet een magere buit had. De aan gevallene had de tegenwoordigheid van geest dadelijk 'den dader, die de vlucht nam, te achtervolgen. De man sprong bui ten op een motorfiets, waarmede een hel per stond te wachten. De jongen wist hem de tasch te ontrukken en het nummer van de motorfiets vast te stellen. De boeven zijn ontkomen, maar de politie heeft door het nummer een goede aanwijzing. „Gasmanoeuvres". Men schrijft uit Voorst aan het „Deventer Dagblad" Toen de bekende schrijver in-de-lucht zijn kunstig werk boven Zutphen ver richtte, gebeurde het, dat in een der buurt schappen te Voorst, een op het land werk zaam zijnde vrouw eveneens de evoluties volgde, doch niet wachtte tot de geheele taak was afgeloopen. „Persil" stond nog niet volledig aan het firmament te lezen, toen het vrouwtje, die de grillige kronke lingen van den vlieger-schrijver aandach tig had gevolgd, plotseling te binnen schoot, dat ze „wei-eens" in een krant wat had gelezen van gassen uit de lucht, en massa-vergiftiging, vlucht hi kelders, en totale vernietiging van alles wat op dit ondermaansche leeft, óók vrouwen en kinderen. Plotseling rent ze over het veld huis waarts, haar pas gegraven aardappels en greep in den steek latend, vliegt haar huis binnen, en verdwijnt, na nog tijd gehad te hebben, haar buurvrouw, die eveneens den lucht-rook-schrijver had ontdekt, toe te roepen: „Mensch, maak da j'in den kelder komp, want ze gooien doar boaven van dee gifgassen uut, wat 'n tied tegens- woardig... wét 'n tied." Beide vrouwtjes hebben 'n angstig half uurtje in den kel der doorgebracht, en zouden nóg in gift- gassen gelooven, indien ze niet overtuigd waren geworden door een bericht in de krant, hun door welwillende bewoners voorgelezen. Noodlanding van een leger vliegtuig. Het legervliegtuig 505 uit Soesterberg, heeft gistermiddag wegens dichten mist een noodlanding moeten ma ken in de nabijheid van Tubbergen. Bij de lading werd het toestel licht beschadigd. Verwacht werd, dat het heden weer zou kunnen offstijgen. De inzittenden bleven ongedeerd. Levend verbrand. Naar de Ro- meinsche bladen uit Avellino melden, is te Fuimara een boerenhuis in brand ge stoken, terwijl de bewoners, de boer, zijn vrouw en twee kinderen, sliepen. De ongelukkigen zijn in de vlammen omgekomen. Slechts hun verkoolde lijken werden gevonden. Enkele personen, ver dacht van de brandstichting, zijn in hech tenis genomen. Noodlottig schot in een trein. Te ongeveer 11 uur gistermor gen werd in een trein, komende uit de richting Utrecht, bij aankomst te Arnhem, een heer gevonden, met een schotwond in het hoofd. De gewonde zat bij het por tier met zijn hand uit het venster. In den coupé werd geen wapen gevonden. Het slachtoffer is door stationspersoneel uit den trein gedragen, en naar het kantoor van den chef gebracht. Na voorloopige geneeskundige hulp is hij per Roode Kruisauto naar de Diaconesseninrichting vervoerd. Hij is gistermiddag, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, aan de bekomen verwondingen overleden. Op dén getroffene werden gevonden een Nederlandsch paspoort en een bedrag van ongeveer f200 aan geld. Het bleek, dat de getroffene een inwoner van Rijswijk is. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in langs de lijn van Driebergen tot Arn hem, ten einde te onderzoeken, of daar eventueel een wapen ligt. Of hier sprake is van een ongeluk of een misdrijf kon nog niet worden vastgesteld. (Tel.) Dronkemansrelletje te Arnhem. Gistermiddag te ongeveer zes uur ontstond in de Pastoorstraat te Arnhem een vechtpartij veroorzaakt door een vijftal dronken lieden, welke een zeer ernstig karakter aannam. Een der vech tersbazen haalde plotseling een mes te voorschijn en bracht daarmede den agent van politie G., die het vijftal alleen in bedwang moest houden, een steek in de lies toe. De agent was genoodzaakt zijn revolver te trekken en loste eengie scho ten in de lucht. Spoedig kwam toen assis tentie opdagen. Een der kerels, die in het tumult een bloedende wonde in den nek had bekomen werd onmiddellijk gearres teerd, terwijl ook de vier anderen naar het politiebureau konden worden overge bracht, waar allen in bewaring zijn ge- 1 steld, De agent G. werd met de autohran- card naar het stedelijk ziekenhuis over gebracht, en daar ter verpleging opgeno men. Zijn toestand is, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. Werkverruiming. De vinding rijkheid van den mensch is groot, vooral wanneer het er op aankomt er een fat soenlijk stuk brood mee te bemachtigen. Men kent het kostelijke verhaal van Mul- tatuli, die toen hij ging schaatsenrijden, niet op het ijs kon komen, omdat er bij ten langs den wal lagen. Gelukkig waren er hulpvaardige en menschlievende men schen, die hier en daar planken over de bijt hadden gelegd. Multatuli beloonde die hoffelijke en wel- meenende menschen met wat koper, en dat deden anderen ook. Pas veel later ont waakte bij den schrijver de argwaan, dat deze hoffelijke en welmeenende mannen zelf de bijten hadden gehakt, en dat het hun niet om te helpen maar om koper- ontvangst te doen was. En hij sloeg de plank niet mis! Op plantages, in onze koloniën, wor den soms de parasieten op het gewas zoo talrijk, dat zij de oogst ja de geheele cultuur bedreigen. De kinderen der inlan ders krijgen dan een premie voor het aan tal rupsen dat zij in den aanplant vinden, en bij den opzichter inleveren. En al heel spoedig waren er kleine grappenmakers die de rupsen thans gingen kweeken en daar een aardig snoepcentje mee verdien den Een heel wat ernstiger geval wordt thans uit de Vereenigde Staten gemeld. In den staat Idaho is de staat van beleg afgekondigd in het gebied waar de groote boschbrand woedt. Deze maatregel is ge nomen, aangezien de brandbestrijders, die uit de werkloozen worden gerecruteerd, het vuur ten deele zelf weer aansteken, om verdere bezigheid te hebben. Verschei dene dorpen en talrijke hoeven zijn reeds verwoest. Acht menschen zijn in de vlam men om het leven gekomen. Ook de ver liezen aan vee zijn groot. De waarde van Huis- en Hotel-afval voor de kippenhouderij. Ik was verleden week bezig over goed koop voer en in verband daarmede wijs ik op andere grondstoffen, 'die al van ouds voor de pluimveehouderij gebruikt worden, doch waarover men nog heel wei nig stelselmatige onderzoekingen gedaan heeft. Ik bedoel het z.g. keuken of huis- houd-afval. Hoevelen houden al jaren lang in hun tuintje een paar kippen, die ze geregeld met keukenafval bijvoeren en die in ruil daarvoor in den winter goe'd- koope, lekkere eitjes leveren. In tijden van malaise is deze tak van pluimvee houderij weer meer de aandacht waard dan anders, al is zij steeds zeer belang rijk geweest en veel belangrijker dan men in breede kringen vermoedt. Men behoeft in onze groote steden maar eens in de tuintjes der volkswijken te kijken en men staat verbaasd over de reusachtige hoe veelheid kippen, (die daar op plaatsen, waarvan men niet het minste vermoeden had, gehouden worden. De winkeliers in de steden, die aan deze stads-kippenhou- ders het voer in pakjes van 11.5 K.G. leveren, weten er van mee te praten. Welnu, deze geheele en belangrijke pluimveehouderij, deels uit liefhebberij en deels uit nut verloopt buiten alle organi satie, kippencouranten en deskundigen om, ik zou haast zeggen in alle stilte. Zij is er echter niet minder belangwekkend om en verwerkt een groot deel van het huisafval dat anders door de gemeente reiniging afgehaald moet worden. Hoe groot dergelijke afvallen kunnen zijn leert men begrijpen als men in groote steden van tijd tot tijd eens gaat kijken bij de achterdeuren van hotels. Verleden week liep ik 's morgens vroeg door Loüden en zag daar bij een hotel een paar reuzen vrachtwagens staan. Op de wagens groo te tonnen en daar werd het afval in ge laden. Het viel mij op, dat de plantaardi ge resten apart verzameld werden, even als de resten van vleesch, visch, botjes, enz. Deze massa's worden verwerkt tot varkens- of tot kippenvoer, zooals ik ver leden jaar in een groot hoenderpark in Antwerpen zag. De opkoopers van dit voer kunnen het verwerken voor hun dieren omdat ze door ervaring weten, wat er ongeveer in zit Hotel- en restaurantafval is doorgaans van betere kwaliteit dan huisafval. Thuis wordt elk stukje vleesch of vet opgegeten, in een restaurant ziet men dagelijks stuk jes vleesch, carbonades met veel vleesch er aan, kippen, die maar half opgegeten zijn, van de tafels wegnemen, omdat de menschen nu eenmaal in een restaurant die botjes lang niet zoo schoon afkluiven als thuis, waar ze vaak hun tien geboden te hulp roepen om de laatste restjes vleesch van de botjes te knagen. Restau rantafval bevat dan ook meer vleesch, vet, enz. In Amerika heeft men uitgerekend dat deze afval van eenige groote steden met te zamen 8 millioen inwoners, voldoende voer opleverde om 40 millioen K.G. var- kensvleesch te produceeren. De samen stelling van dit afval varieerde aldus: ei wit van 1518 pet., koolhydraten van 31 69 pet., vet van 1333 pet., aschbe- standdeelen van 1636 pet. Van de stad Louisville was de samen stelling van het gedroogde afval aldus: eiwit 21.5 pet., koolhydraten 41.8 pet., vet 23.4 pet., aschbestanddeelen 13.3 pet. In Engeland heeft men den laatsten tijd nu ook meer aandacht aan dit restaurant- afval besteed. Nu mag men niet uit het oog verliezen dat hotel en restaurant-afval van huis-afval verschilt en dat er ook ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2