No. 283 Donderdag 3 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Lalior" EERSTE BLAD. 1 Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Beiangrijkste Nieuws. ren gehouden iteraad, is na lotte bij loting e en B. Fran- hr B. Franse, ir P. A. Baaij- >rde de Raad ïg plaats van ah legden den elofte. snsch uit, dat harmonie die heeft bestaan dat de Raad samenwerken Aan de orde lekozen wordt i (Stk. Geref.) roossen (A.R.) ïaker (V. B.) anco en 1 op ide niet meer men) gekozen e nieuwe wet- met dezelfde ■ethouders het m behartigen, sen en Wage- i,ar als Weth. et belangrijke sntebelang ge- sen wordt met ambtsgebed in Dekker-O ver- Boogerd ver- m als oudste ►men. welke formule voorz. zal dit m. Goossen en als raadslid, dat hij in een Ituur heeft als de heer Wa~ intrekken. oit. Ik zou wel |p iets van 18 het hem bij kok weg gaan een schrifte sluiting. van Bruinisse. feeurkens naar I en gezin naar 1-Braal naar naar Den &n Haag. belangstelling leente door den Ier P. Z. E. M. rren de beido ^sen en Wage- Overbeeke en Ir Dekker. [op de groote dankte dhrn hun staf van en besprekin- jid en Directie leds een goede lit. ioor den Bur- len burgemees- ^heid, alsmede de Raad ge- "ifioatie werke- pr. hoopte ver- aoge bijdragen [gemeente Tho- [ede tegenwoor- personeel der fiziekgezelschap luzieknummers |ke feit opluis- gaderde de ge- |tterschap van tiing der verga- ben beëedigden jeming van wet- lir Joh. van der lens met 8 st. ÏSchippers. Bei- [g aan. Irde het betege- |e middenstraat |tter zegt: gelijk en garage van lenzine-tank ge- |ie voetstraat al- De Boer bij., met de vraag, van hem (De ating wil aan- op het rooster fetellen B. en W. Baar tegelbestra- plg. st. besloten, lichtingen om- [het schoolplein titter zegt: het bep gegaan bij J>f het mogelijk laai lossen van ^d op de haven en, zulks tot be- een ingrijpen, vat scherp voor- ben tijd van ma- dat op andere .jk verbod voor- te zullen infor- Directeur-Hoofdredacteur; R. S5TJIPEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening Na 14455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Bnrg. Tel. No. 259. VERSGHÏJNT Ab a w;. '*J S? - Far 3 saieftw, ï-nswe B.M0WOW 10.05 Prijs derAdvertontlBn: 1—1 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V De Rijksbegrooting. Het „Handelsblad" wijst op een be langrijk verschil tusschen den gang van zaken in Engeland en in ons land. „Engeland is nu reeds bezig, krach tens een wetgeving waaraan nu gewerkt wordt, maatregelen te treffen die in April 1932 een sluitende begrooting zullen mo gelijk maken; Nederland wacht nu rustig de begrooting ai welke in Jan. 1932 het resultaat zal zijn der Nederlandsche wet geving, zooals deze thans luidt. Voor werkelijke bezuiniging ware noo- dig om naast de begrooting voor 1932, wettelijke maatregelen te ontwerpen die de uitgaven voor onderwijs, voor sociale maatregelen en voor de algemeene staats bemoeienis beperken. En dat wel vóór Jan. 1932. Dan eerst is een nieuwe begrooting mogelijk. Van de nieuwe maatregelen om de begrooting 1932 te beïnvloeden, kunnen wij vooralsnog geen zeer gunstige verwachtingen koesteren." In verband hiermede wordt dan nog het volgende opgemerkt: In Nederland liggen de staatsuitgaven misschien voor 98 pet. vast. De regeering heeft slechts dadelijken en indirecten in vloed op een klein deel der staatsuitga ven. De Nederlandsche regeer ing heeft nu bij het opmaken van de rijksbegrooting een gewichtige en voorname taak, maar die taak is niet: nieuwe inkomsten voor de schatkist te ontwerpen of op de wet steu nende uitgaven te schrappen. Bij het op maken der begrooting is de taak der re geering veel meer een lijdelijke dan het publiek zich voorstelt. De middelenwet wijst slechts aan de middelen welke door de. wet als belasting-bronnen zijn aange wezen. Bij de begrooting (kan) de regeering niet met voorstellen komen tot verlaging der op de wet steunende uitgaven, noch tot verhooging van de op de wet steu nende middelen. De staatkundige beteekenis der begroo ting is daardoor gering. Natuurlijk heeft de Staten-Generaal herhaaldelijk bij de behandeling der rijksbegrooting gewich tige besluiten genomen van staatkundig belang,maar deze betreffen niet de hoofd- beteekenis der rijksbegrooting, welke in Nederland is en blijft: een neerslag der bestaande wetgeverij. En nu redeneeren wij aldus: in het zittingjaar 19301931 gedurende die vele maanden van parlementair debat is niets gedaan aan de staatsbemoeienis zelve en dus de kosten der staatsbemoeie nis terug te dringen. "Wat zal men nu bij de begrooting kunnen verwachten? Het antwoord is eenvoudig: niet eenigen wezenlijken maatregel tot krach tige bezuiniging in den staatsdienst om dat deze bezuiniging zou moeten steunen op een wetgeving vóór Jan. 1932 tot stand gebracht. Een feit is dat de regee ring eigenlijk slechts over één middel tot bezuiniging zelve beslist: de salarisver laging der ambtenaren (al is er omtrent het bekende artikel 40 van het Bezoldi gingsbesluit dat de bezoldigingen garan deert dan ook verschil van meening). Daarvan maakte minister Golijn zelfstan dig gebruik. Maar voor de rest is de me dewerking der langzaam werkende Sta ten-Generaal een vereischte. Men ziet, wij hebben van het nieuwe der nieuwe rijksbegrooting 1932 heel wei nig verwachting. In de enkele maanden of liever weken, welke aan de begrooting 1932 voor parlementairen eigenlijken wet- gevenden arbeid voorafgaan, kan al zeer weinig worden bereikt om de begrooting 1932 nog te beïnvloeden. Het komt ons voor/ dat de beteekenis van de begrooting hier toch wat al te Mag wordt aangeslagen. In de eerste plaats is het toch moge- Ijjk dat bij het opmaken van de begroo- Img de uiterste zuinigheid is betracht, wat vooral van beteekenis kan zijn voor nieuwe uitgaven. Maar bovendien is er bij het indienen van de begrooting voor de regeering de gelegenheid om hare plannen te ont wikkelen die of tot beperking der uit gaven of tot vermeerdering van inkom- «en kunnen leiden. En die maatregelen, stel dat de Sta ten-Generaal daarmee accoord gaat, kun nen wel degelijk effectief zijn, ook al zijn ze niet voor 1932 goedgekeurd. Nu zijn we wat betreft het nemen van bezuinigingsmaatregelen niet al te gerust. Algemeen is de overtuiging dat we in ons land op te grooten voet leven, en dat het perfectionisme in den staatsdienst ons parten speelt, maar werkelijk ingrij pende maatregelen worden niet genomen. 'tis in het algemeen ook gemakke lijker de belastingschroef een tikje aan te draaien. Maar wie weet welke verrassingen de nieuwe begrooting ons brengt. Spanje's troebelen. Te Saragossa zijn de transportarbei ders in staking gegaan. De trams en auto bussen rijden niet meer. In de stad kwam het opnieuw tot bot singen tusschen de politie en stakers, welke laatste op verschillende punten der stad barricaden hebben opgericht en winkels leeggeplunderd. De ten gevolge van de onlusten aan gerichte materieele schade wordt op een millioen peseta's geraamd. De politie werd herhaaldelijk met steenen gebombardeerd. Verscheiden agenten liepen lichte kwetsuren op. Er hadden talrijke arrestaties plaats. Te Barcelona zijn 72 gedetineerden een hongerstaking begonnen, ten proteste tegen hun arrestatie. De in hongerstaking zijnde politieke gevangenen te Barcelona trachtten tij dens een bezoek van den gouverneur een algemeen oproer tot stand te brengen. De gevangenen ontstaken in verschil lende gangen en cellen van de gevange nis branden, welke de brandweer slechts met de grootste moeite kon blusschen. Nadat de politie had ingegrepen kon de orde hersteld worden. De algemeene staking te Saragossa en Cartagena duurt voort. De toestand is daar érnstig. Er wordt een guerilla- oorlog gevoerd tusschen de stakers en de overheid. De verzoening tusschen Italië en het Vaticaan. Gisteren is officieel meegedeeld, dat er een overeenkomst tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering tot stand is gekomen. Regen en sneeuw in de Alpen. Het weer is in de Alpen weer slechter geworden. Terwijl in de lager gelegen ge deelten de regen voortdurend blijft val len, is hooger op de bergen, vooral in het Berner Oberland, Dinsdag weer nieuwe sneeuw gevallen. In het Jungfraugebied ligt de versche sneeuw 30 c.M. hoog. De temperatuur be draagt 2 tot 3 graden onder nul. In het kanton Bern is het gebied van den z.g. Groote Moses zoo overstroomd door den regen, dat een groot gedeelte van den oogst, vooral de aardappel- en bietenoogst, verwoest is. Het Engelsche Lagerhuis tegen 8 Sept. bijeengeroepen. De Kabinetsbesprekingen betreffende de bezuinigingsvoorstellen zijn thans ge ëindigd. Het Parlement zal 8 Sept. a.s. bijeenkomen. Van den inhoud der nieuwe belas tingvoorstellen is niets uitgelekt, maar het schijnt, dat een bedrag van ruim 70 millioen door nieuwe of verhoogde belastingen gedekt zal moeten worden. Zonder twijfel zal de regeering op 8 September een meerderheid krijgen in het Lagerhuis. Deze meerderheid zal, naar men schat, meer bedragen dan 50 stemmen, want dagelijks komen nieuwe recruten de regeeringskrachten verster ken. Naar de „Daily Express" meldt, heeft Sir Ernest Bennett, het Lagerhuislid van Cardiff Central, een brief gericht aan de afdeeling van de socialistische par tij aldaar, waarin hij zijn besluit te ken nen geeft, om het Nationale ministerie te steunen. Ik ben persoonlijk overtuigd, dat snel en beglist handelen absoluut noodzakelijk was om het nationale cre- diet te redden. Hij is er van overtuigd, dat indien de koers gedaald was, de prijzen snel gestegen zouden zijn en dat de koop- waarde van salarissen, loonen en werk- loozen-ondersteuningen eveneens tot een schrikbarend laag peil gedaald zouden zijn. Geen Duitsch-Oostenrijksche tol-unle. In de kwestie der behandeling van de Duitsch-Oostenrijksche tariefunie door de Geneefsche instanties, is volkomen overeenstemming bereikt. In de zitting van heden der Europeesche commissie zullen de Duitsche en de Oostenrijksehe gedelegeerden over het algemeen gelijk luidende verklaringen afleggen, volgens welke het plan van de tariefunie opge geven wordt ten gunste van een aan staande oplossing van het douanepro bleem in Europeeschen zin. Het plan eener Duitsch-Oostenrijksche tariefunie is daarmee praktisch van de baan. Het schijnt, dat de Fransche regeering nogal bruusk tegenover Oostenrijk optreedt en er op de staat, dat Schober een door de Fransche regeering geformuleerde ver klaring zal afleggen, zonder welke ver klaring Oostenrijk geen geld van Frank rijk ontvangen zal. De verklaring schijnt heel categorisch te zijn en afstand voor altijd van de plannen in te houden. De Oostenrijksehe regeering zag zich, nadat de Engelsche credieten waren op gezegd, in elk geval verplicht financieele hulp te zoeken. Deze kon van Duitsche zijde, die zelf met economische moei lijkheden te kampen had, niet worden verwacht. Korte berichten. Volgens de „Excelsior" bestudeert de Amerikaanscbe regeering tegenwoor dig uitvoerig het vraagstuk der interna tionale schulden en laat z'\ ook door haar diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland de verschillende re geeringen hierover polsen. Ondanks alle diplomatieke dementi's zouden binnen kort belangrijke stappen op dit gebied te- wachten zijn. Tusschen dr Curtius en de Fran sche gedelegeerden is dezer dagen op nieuw van gedachte gewisseld over het a.s. tegenbezoek der Fransche ministers Laval en Briand aan Berlijn. Voorloo- pig is 26 September als datum voor dit bezoek vastgesteld. Men rekent erop, dat vóór dien datum in ieder geval de vol kenbondsvergadering geëindigd zal zijn. Uit het kamp van de Sven Hedin- expeditie in Centraal-Azië is een tele gram ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat de expeditie door roovers is overvallen en geheel is uitgeplunderd. Zelfs de kostbare meteorologische en as tronomische instrumenten zijn gestolen. Sven Hedin heeft de Ghineesche regee ring om hulp gevraagd. Het schijnt, dat de rooversbende uit ontslagen soldaten bestond. 'Gister werd te Londen het interna tionaal verlichtingscongres geopend. Bij die gelegenheid werden van negen uur tot twaalf uur 's nachts de voornaamste ge bouwen der stad door reusachtige pro jectoren verlicht, waarvan er twee hon derd het „Buckingham-palace" in een zee van licht zetten. Een ontzaglijk zwaar onweer ont lastte zich Dinsdagavond tusschen Keu len en Aken boven de gemeente Brache- len. De aangerichte schade is zeer groot. De oogst in het getroffen gebied is voor het grootste deel verwoest. Bij het red dingswerk is een brandweerman veron gelukt. De vertegenwoordiger der Zeppelin- werf maakt bekend, dat het luchtschip ,.Graf Zeppelin" zulks in tegenstelling met de eerste berichten, bij de landing onbe schadigd is gebleven. Alleen moeten voor den start eenige onderdeelen gedemon teerd en schoongemaakt worden. HET SPOORBOEKJE. De „kleine uitgaaf' verschijnt op tijd. Onlangs is gemeld, dat er gevaar be stond, dat het spoorboekje voor den a.s. winterdienst niet op tijd zou kunnen ver schijnen. Immers door den brand, welke in den nacht van 14 op 15 Aug. 1.1. in de zetterij van de drukkerij van J. van Boekhoven woedde, werd het zetsel van de beide uitgaven van den Officieelen Reisgids der Nederl. Spoorwegen geheel vernietigd. „Spoor- en Tramwegen" meldt nu in dit verband het volgende: Met alle beschikbare krachten is men onmiddellijk aan het opnieuw zetten van de Reisgidsen begonnen, doch het is thans niet meer mogelijk beide uitgaven nog vóór den aanvang van de gewijzigde dienstregeling van 4 October a.s. te doen verschijnen. In ieder geval zal vóór ge noemden datum verschijnen de kleine uit gave van den Officieelen Reisgids (het 15 cents boekje), al is het dan ook met een ander lettertype, immers behalve het zetsel ging ook het lettermateriaal geheel verloren. Teneinde het publiek in staat te stellen kennis te nemen van de buitenlandsche verbindingen zal bovendien vóór genoem den datum een tijdelijke uitgave van de vooimaamste buitenlandsche verbindin gen verschijnen, waarvan de oplage ech ter beperkt is. Deze tijdelijke uitgave zal uitsluitend en voorzoover de voorraad strekt verkrijg baar worden gesteld aan de stationsloket ten tegen den prijs van 15 cent. Russisch graan naar Nederland? De Sovjet-regeering heeft, naar de Tele graaf weet mede te deelen, de onderhan delingen over de levering van een groote hoeveelheid Russisch graan naar Neder land afgesloten. De betreffende leverin gen moeten een waarde van Mk. 1 mil lioen vertegenwoordigen, voor welk be drag de Sovjet-regeering in Nederland goederen koopt. Bovendien onderhandelen de Russen over den verkoop van darmen. Deze on derhandelingen zijn echter nog niet beëin digd. Een parade zonder Wilhelmus. Het „Utrechtsch Dagblad" schrijft: „Het viel ons op, dat ditmaal bij de parade ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, niet ons nationale lied, het Wilhelmus is gespeeld. Het is niet alleen ons opgevallen; -wij spraken menschen, die tientallen van jaren de pa rade in de Maliebaan hebben meegemaakt en nog nimmer het Wilhelmus hebben gemist. Het feit is als gerucht van den dag als een loopend vuurtje door de stad gegaan, en inderdaad is het een zonder ling iets. Wij kunnen nog altijd niet ge- looven, dat met opzet het Wilhelmus niet ten gehoore is gebracht, zooals werd be weerd. Wij hebben overal gepoogd infor maties daaromtrent te krijgen, maar kon den nergens nauwkeurig ingelicht wor den. Er wordt gefluisterd, dat van hooger hand bevel is gegeven, het Wilhelmus achterwege te laten, om geen aan stoot te geven. Wanneer dat inder daad zoo is, maar nogmaals: gelooven doen wij het vooralsnog nietl dan moe ten wij zeggen, dat onze verontwaardi ging groot is, en dat duizenden met ons aanstoot nemen aan het feit, dat men het Wilhelmus niet heeft gespeeld. Wij achten het noodzakelijk, dat van nóg hooger hand naar deze zaak een on derzoek wordt ingesteld, en dat de in stantie, die verantwoordelijk is voor dit feit, tot de orde zal worden geroepen." Nader wordt gemeld, dat door de mili taire autoriteiten een onderzoek wordt in gesteld. Mgr. Nolans' opvolger In da Tweede Kamer. De heer J. H. Maenen, lid van Ged. Staten van Limburg, is, naar „De Tijd" meldt, opvolger op de R. K. lijst voor leden der Tweede Kamer in de vacature van wijlen Mgr. Dr W. H. Nolens. Het „Dagblad van Noord-Brabant" heeft omtrent deze opvolging echter het volgende opgemerkt: Zooals men weet, bezette nu wijlen Mgr. Nolens 'n kwaliteitszetel. Een plaats vervanger daarvoor is niet aanwezig, aangezien door de bekende kwestie Mr. Dr Regout niet op het stembiljet kon ge handhaafd blijven. Was dit wel het geval geweest, dan zou de heer Regout als plaatsvervanger worden aangewezen. Nu staat bovenaan de lijst der plaatsvervan gers de heer Maenen, Heerlen. Deze is evenwel gekozen als plaatsvervanger voor den kwaliteitszetel, welke door den heer H. Hermans bezet wordt. Dat neemt niet weg, dat de beer Maenen toch wettelijk benoemd verklaard zal worden, aange zien hij boven aan de lijst staat. Het is evenwel zeer de vraag, of het bondsbe- stuur der Kath. Staatspartij zal toestaan dat de heer Maenen de benoeming aan vaardt, aangezien hij als plaatsvervanger van den kwaliteitszetel „Arbeidsaangele- genheden" gekozen is. Evenmin zullen dan andere plaatsvervangers voor kwali teitszetels gekozen kynnan worden. Waar- Binnenland. Russisch graan naar Nederland? Een Engelsche uitspraak over dr Ben dien. Buitenland. De troebelen in Spanje. Geen Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. schijnlijk lijkt ons, dat in dezen zin door het bondsbestuur zal worden beslist en dat dan benoemd verklaard zal worden de eerste plaatsvervanger van de z.g. vrije lijst, de heer Rutten uit WansBum. De Nederlandsche banken en de Duitsche credieten. Gistermorgen is bij De Nederlandsche Bank een 'vergadering gehouden van in Nederland gevestigde banken en bankiers. Tot de vergadering, welke was bijeenge roepen door den president van De Neder landsche Bank, waren uitgenoodigd de banken en bankiers wier accept in begin sel discontahel is bij onze circulatiebank. In totaal waren, naar het Handelsbl. ver neemt, 60 personen aanwezig. Op deze vergadering heeft Mr Vissering den bankiers gevraagd, of zij zich in prin cipe konden vereenigen met de voorwaar den, voor den ,,'Stillhaltung", zooals die bij de besprekingen te Bazel en laatstelijk te Londen zijn vastgesteld. De president van De Nederlandsche Bank heeft gewezen op de wenschelijkheid tot verlenging van de bestaande Duitsche credieten op de genoemde voorwaarden. Mr Vissering wees voorts op den be- treurenswaardigen achteruitgang van onze acceptmarkt en wekte de bankiers op tot grooter vertrouwen, om het werk van jaren, den opbouw der Nederlandsche acceptmarkt, in stand te houden. Zijnerzijds gaf hij' de verzekering na- mens het directorium van De Nederland sche Bank, dat deze al het mogelijke zal doen om steun te verleenen als deze noo dig is. Hij verzocht den banken en ban kiers, zoodra er eenige moeilijkheden blij ken, zich tot De Nederlandsche Bank te wenden. Naar de N. R. Crt. uit bankierskringen vernam, zal men, op grond van de ver kregen overeenstemming, de bedragen, ■die in Duitschland zijn uitgezet, voorloo- pig zes maanden laten staan, waartegen over dan de mogelijkheid open komt om over de oude saldo's te beschikken en op die wijze oude zaken (b.v. posten geblok keerde marken, waarover men niet be schikken kon) af te wikkelen. De lepenziekte. De inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigeu dienst, schrijft ons: Op dit oogenhlik wordt, vooral in de Noordelijke provinciën, met behulp van berichten in de bladen en circulaires aan Gemeentebesturen, propaganda gemaakt voor Mabu 3, dat een middel zou zijn ter bestrijding van de iepenziekte en dat samengesteld is door den heer J. A. L. Bouma te Dordrecht en in den handel gebracht wordt door de firma Reese en Beintema te Meppel. Ter voorlichting van hen, die in de be strijding van de iepziekte belang stellen zij medegedeeld, dat in geen enkel ge val, dat onzerzijds voldoende gecontro leerd kon worden, een gunstige werking van dit zoogenaamde middel kon worden waargenomen. Gegevens hierover zijn op genomen in Mededeeling No. 3 van het Comité inzake bestudeering en bestrij ding van de iepenziekte, welke toegezon den is aan alle besturen van Gemeenten en andere instellingen, die door het ver leenen van een geldelijke bijdrage de werkzaamheden van dit Comité gesteund en mogelijk gemaakt hebben. Daaraan kan thans worden toegevoegd, dat in den nazomer van 1930 en in het voorjaar van 1931 onder persoonlijk toezicht van den heer Bouma uitgevoerde behandelingen te Nijmegen, Driebergen, Heerenveen en Dftrdrecht, dit jaar een volkomen nega tief resultaat hebben opgeleverd. Ten sterkste wordt afgeraden boven genoemde vlcosslof tos te pasoen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1