No. 281 Dinsdag 1 September 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos BankN.V. Goes Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" - „Lahor" Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R, JSITIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VEBSOHÏ.ÏNT Eï.KEN WbREDAG, A, b o K e ÏU o a i' 3? 7ae 3 jttasmdfli», Wï »e?«. nsnjmers 10.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Gemeenteraden. Voor de Gemeenten in ons land is het vandaag een belangrijke dag. De nieuwe gemeenteraden worden ge ïnstalleerd en daarna de wethouders ge kozen. Gewoonlijk is er bij ons volk meer be langstelling voor den derden Dinsdag in September als de Troonrede door H. M. de Koninging wordt voorgelezen en de begrooting voor het volgende dienstjaar aan de Staten-Generaal wordt overge legd. Nu is dit altijd een voor land en volk belangrijke gebeurtenis. Ook dit jaar. Straks zal toch blijken welke plannen de regeering heeft in verband met de econo mische inzinking die allerwegen wordt waargenomen, wat de Regeering denkt te doen om den nood van land- en tuinbouw te lenigen, de werkloosheid te bestrijden en welke plannen zij heeft inzake de fi nanciën. Dat is alles van zeer veel belang evenals het van beteekenis is hoe zij staat tegenover vraagstukken van principieelen aard. Maar dit alles mag ons toch de groote waarde van het gemeentelijk leven niet uit het oog doen verliezen. Zooals de gezinnen voor den gang van het maatschappelijk leven beslissend -zijn zoo* zijn ook de gemeenten voor den wel stand van den Staat van het allergrootste belang. Als in de Gemeenten het gezag wordt hoog gehouden, als daar getracht wordt de beginselen die zijn naar Gods Woord in toepassing te brengen, als de gemeen tebesturen een open oog hebben voor de belangen van de verschillende groepen der bevolking, als daar een gezonde fi- nancieele politiek wordt gevoerd, dan zal ook het Rijk de vruchten daarvan pluk ken. Als de deelen gezond zijn, dan zal 't ge- heele lichaam daarvan profiteeren. En omgekeerd als 'tin de gemeenten mis loopt, dan zal de landsregeering niet in staat zijn naar behooren haar taak te ver vullen. Daarom is de installatie van de nieuwe Gemeenteraden en de verkiezing van wet houders die hoezeer ook de Raad aan bet hoofd der Gemeente staat toch groo- ten invloed kan uitoefenen van niet g-e ring belang. Wij leven in een veelbewogen tijd waar in van de Overheid, ook van de Gemeen telijke Overheid, veel wordt gevraagd. Bekwame God allen die geroepen wor den de gemeentelijke belangen te behar tigen en make Hij in 't bijzonder de Anti revolutionaire Gemeentebestuurders ge trouw om, terwijl met kracht geijverd wordt voor de behartiging van het alge meen belang, tegenover de beginselen der revolutie de anti-revolutionaire beginse len uit te dragen en tot toepassing te brengen. De Engelsche minister Thomas en het spoorwegpersoneel. Uit nadere berichten blijkt, dat Thomas, de minister van de Dominions, ontslag heeft genomen als voorzitter van den bond van spoorwegpersoneel, nadat het hoofdbestuur, hem schriftelijk gesom meerd had, alle betrekkingen met de nieu we regeering te verbreken. In antwoord daarop heeft de minister geschreven, dat hij aan dezen eisch geen gevolg kon ge ven, omdat hij in de eerste plaats het land moet dienen, zoodat hem slechts overbleef de meest pijnlijke taak van zijn leven" te volbrengen door uit de organisatie te tre den, die met hem groot geworden was. De minister heeft 35 jaar van zijn le ven de belangen van het spoorwegperso neel behartigd. Aanvankelijk was hij ma chinist op de lijnen van de Great Western, tot hij 5 jaar later in het groote spoor wegdepot van Swindon geplaatst werd, waar bij begon met de organisatie der ar beiders. Hij werd spoedig voorzitter van een der kleine vakvereenigingen en als zoodanig in 1910 te Derby tot lid van het Lagerhuis gekozen. Een jaar later, bij de fusie van alle bonden, werd hij voorzitter en bij de oplossing van alle conflicten heeft hij sindsdien een leidende rol ge speeld. Een koningin, die derde klasse reist. Een koningin en een prinses zijn Za terdag uit Londen vertrokkenen zij Reisden derde klas. Het waren prinses van Griekenland, de vrouw van koning Karei de tweede van Roemenië en baar zuster, prinses Helena. Toen bet spoorwegpersoneel en de pas sagiers boorden, dat een koningin derde klas reisde, konden zij bet niet gelooven. Sommigen hunner gingen zich zelf over tuigen waarop prinses Helena allen twij fel wegnam. Ja, ze zei glimlachend: ik ben koningin Helena, ik ga naar Gullana in Schotland, een paar dagen vacantie ne men. Waarom zou ik niet derde klas rei zen? Die is werkelijk zeer geriefelijk. Een van bet spoorwegpersoneel drukte er zijn spijt over uit, dat zij niet wisten, dat de prinsessen met dezen trein mede zouden gaan, dan zouden zij maatregelen hebben kunnen nemen, waarop de konin gin antwoordde, dat bet niet haar bedoe ling was geweest, dat iemand van de reis zou weten. Ik dacht niet, zeide zij, dat er iemand in ons belang zou stellen. Uit Portugal. De Pörtugeescbe legatie te Den Haag deelt het volgende mede: Volgens door de legatie ontvangen be richten is de rust in Lissabon geheel her steld en zijn de dezer dagen verspreide geruchten betreffende beweerde troebe len in verschillende plaatsen in Portugal valsch. In het geheele land heerscht vol komen orde. De Portugeesche regeering deelt in een officieuse verklaring mede, dat zij! zoo wel tijdens de laatste opstandige beweging gearresteerde burgers, als de verantwoor delijke officieren naar een strafkolonie wil deporteeren. Alle ambtenaren en militairen, die de regeering geen bevredigende verklaring van hun houding zullen kunnen geven, zullen of worden ontslagen of afgevloeid. Tegelijkertijd heeft de regeering een z.g. reorganisatieplan opgesteld, waarbij alle revolutionaire dagbladen en uitgaven worden verboden, een scherpere censuur wordt ingevoerd en de bijeenroeping van Openbare vergaderingen aan een scher pere controle zal worden onderworpen. De aardbevingscatastrophe. Bij de Zaterdag gemelde aardbevings ramp in Beloedsjistan werd geweldig veel materieele schade aangericht. In het za kenkwartier van de geteisterde stad zijn alle particuliere woningen en verscheidene regeeringsgebouwen ingestort. De centrale gevangenis te Mach werd eveneens volkomen verwoest, waarbij twee cipiers en vier burgers om het leven kwa men. Alle spoorwegverbindingen in het geteisterde gebied zijn voorloopig on bruikbaar. Het meteorologisch instituut te Triest heeft Zaterdagavond een krachtige aard beving geregistreerd, welke drie minuten aanhield en waarvan het epicentrum op ongeveer 40 K.M. afstand wordt geschat. De stooten hadden met zulk een hevig heid plaats, dat de fijne naalden der ap paraten braken. Gandhi's verirek naar Engeland. Het vertrek van Gandhi uit Bombay werd tot een geweldigen triomftocht. In het gedrang werden 20 personen zoo zwaar gewond, dat zij naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Gandhi heeft met zijn gevolg van zes personen twee eerste klasse hutten be sproken. Op het tusschendek is voor hen een provisoire keuken uit hout opgetrok ken, waar hij zijn maaltijden zelf kan be reiden. Zijn geheele bagage bestaat slechts uit een paar wollen doeken, zijn horloge met ketting en een paar Mikken geitenmelk, die bewaard worden in de koelruimte van het schip. Omvang der overstromingsramp in China. Het grootste deel van Kiangsoe waarin zich het voornaamste gebied der Chinee- sche katoencultuur bevindt, staat ten ge volge van de overstroomingen vein den Jangste geheel onder water. Volgens een inspectie uit de lucht van wege de regeering meet het ondergeloo- pen gebied ongeveer 9000 K.Ma. omvat tend den driehoek ten N. van den Jangste ten O. van den 120sten lengtegraad tus- schen den 32sten en den 34sten breedte graad. Alleen de door muren omgeven steden nabij het groote kanaal zijn aan de ramp ontkomen. Het onder water staande gebied wordt bewoond door anderhalf millioen zielen die in hutten wonen van modder en riet, welke niet in staat zijn weerstand te Me den aan het water. Het terrein is vlak en bevat geen enkele verhooging waarheen de bewoners de wijk kunnen nemen. De oogst vaii dit jaar is verloren gegaan en waarschijnlijk ook die van het volgende. Het gaat hier alleen nog maar om een klein deel van het overstroomde deel van het Jangtsedal. Van den midden- en den boven-Jangtse zijn zooals men weet reeds zeer groote verliezen aan menschenlevens gemeld. Korte berichten. Uit Duisburg wordt gemeld: Door den velen gedurende de laatste weken ge vallen regen is het water in Rijn en Ruhr zeer gestegen. Het binnen de dijken lig gende land is reeds overstroomd. Ver schillende Rijnveren hebben den dienst moeten stopzetten. Bij een vüegdemonstratie te Metz is een militair vliegtuig omlaag gestort. Toen de machine op circa 1000 meter hoogte wan, braken de vleugels van den romp af en stortte de machine omlaag. De beide mannen in het vliegtuig kwamen om het leven. Politieke gedetineerden te Madrid hebben, daarbij bijgestaan door een groote menschenmenigte, die zich buiten de gevangenis bevond, getracht uit te breken, doch door het spoedig ingrijpen van het detachement politie, kon de op stand in de kiem worden gesmoord. Na vier weken is de staking der me taalarbeiders te Barcelona geëindigd, daar de patroons de vakvereeniging der me taalarbeiders hebben erkend. De toestand van de zuigelingen te Lubeck, die ziek geworden zijn tengevolge van de toediening van een anti-tubercu- lose-serum, heeft zich, naar aan de pers is medegedeeld, gunstig ontwikkeld. Ern stig zieke kinderen zijn er niet meer. Van vier is de toestand middelmatig. Maar over het algemeen maken zij het goed. De bekende schrijver Hall Caine is overleden. Statistiek der motorrijtuigen. De voortdurende toeneming van het verkeer met motorrijtuigen kan sinds de invoering van de wegenbelasting op Mei 1927 worden nagegaan met behulp van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte Statistiek der motor rijtuigen. Aan de inleiding der zoo juist versche nen statistiek per 1 Augustus 1930 zijn de navolgende cijfers ontleend en wel al lereerst de eindcijfers voor elk der vijf soorten van motorrijtuigen op de tijdstip pen, waarvoor de statistiek tot dusver is opgemaakt. Aantal 1 Jan. 1 Aug. 1928 1930 rijwielen met hulpm. 413 131 motorrijwielen 19.503 31.183 personenmotorrijtuigen 46.030 67.845 motorbussen 3.094 3.536 ■vrachtmotorrijtuigen 26.843 41.227 motorrijtuigen in totaal 95.883 143.922 Met uitzondering van het aantal rij wielen met hulpmotor, dat voortdurend kleiner wordt, zijn alle andere aantallen van 1 Januari 1928 tot 1 Augustus 1930 gestegen. In het tijdvak tusschen 1 Januari 1928 en 1 Augustus 1930 is de groep der per sonenmotorrijtuigen het sterkst in aantal vooruitgegaan, n.l. 21.815. De groep der vrachtmotorrijtuigen volgt daarop met 'n vermeerdering van 14.384, terwijl de mo torbussen slechts 442 in aantal zijn ge stegen. De toeneming voor de verschillende groepen blijkt ook duidelijk uit het navol gend staatje, waarin voor elk der tijdstip pen de aantallen zijn berekend per 1000 inwoners. In verbgnd met de kleine aantallen is de groep der rijwielen met hulpmotor ge teld bij die der motorrijwielen. Aantal 1 Jan. 1 Aug. 1928 1930 Motorrijwielen 2.61 4.00 Personenmotorrijtuigen 6.04 8.66 Motorbussen 0.40 0.45 V rachtmotorrijtuigen 3.52 5.26 Motorrijtuigen in totaal 12.57 18.37 De verlaging van de pacht en de belastingen. De vereeniging Het Grondbezit heeft een adres aan den Minister vas Financiën gezonden. Hierin wordt melding gemaakt van een gezegelde verklaring van een der leden, dat hij, een dezer dagen ter betrok ken inspectie geroepen tot toelichting van zijn aangifte der vermogens- en inkom stenbelasting 1931'32 van den inspec teur vernam, dat de verschillende, door grondeigenaren toegestane verlagingen van pacht, zonder wijziging van het loo- pende huurcontract, volgens de wet moe ten worden aangemerkt als schenkingen en derhalve niet in mindering komen van het belastbare inkomen, resp. vermogen, omdat alleen de'in het huurcontract ver melde pachtsom, onafhankelijk van de toegestane remissie, vaststaat. Voorts zegt adressante vernomen te hebben, dat deze wetsuitlegging als al- gemeene gedragslijn is aangenomen in een vergadering van inspecteurs der di recte belastingen. Het wil adressante toeschijnen, dat, in deze tijden, waarin de communis opinio aan grondeigenaren de zedelijke verplich ting oplegt, tot medewerking hunnerzijds om aan de landpachters den tegenwoor- digen zeer moeilijken strijd om het be staan eenigszins dragelijker te maken door pachtverlaging, de bedoelde wets- uitlegging niet bevorderlijk kan zijn aan het voldoen aan die aan grondeigenaren toegemeten zedelijke verplichting, noch in het belang der pachters is. Het vernieuwen van loopende pacht- contracten alléén om te voldoen aan ge noemde wetsuiüegging, brengt niet alleen velerlei bezwaren mede, maar voert te vens tot de afsluiting van eenjarige paehtcontracten, hetwelk niet in het be lang is van een goede uitoefening van de landpacht als bedrijfsrecht. Adressante verzoekt dan ook den mi nister om door een aanschrijving aan de inspecteurs de nu gebleken geldende wetsuitlegging te willen wijzigen en ver vangen door een schriftelijke verklaring van pachter en verpachter betreffende de verleende remissie in eenig jaar op de contractueele pachtsom, door deze aüt» ri- teiten te doen aanmerken als voldoende bewijs voor een overeenkomstige verlaging van het belastbaar inkomen, c.q. vermo gen. De economische toestand van Nederland. In vergelijking met de vorige maand is er aldus een mededeeling van het Cen traal bureau v. d. Statistiek in den on- gunstigen economischen toestand van Ne derland vrijwel geen verandering geko men. De beschikbare indices voor de be drijvigheid, zooals werkloosheidscijfers, beroep op de arbeidsbeurzen, invoer van grondstoffen voor de nijverheid, vertoo- nen in hoofdzaak de gewone seizoen schommelingen. Noch in den toestand der metaalnijverheid, noch in dien der tex tielindustrie kwam verbetering; integen deel schijnt de werkloosheid in dezen laatsten tak van nijverheid weder eerder toe te nemen. Betrekkelijk hoog blijft ook de werkloosheid in het bouwvak. De daling van 't groothandelscijfer maak te in Juli nieuwen voortgang; het kwam op 97 (1913 100). De kosten van le vensonderhoud zijn (tot in Juni 1931, la tere cijfers zijn nog niet bekend) verder gedaald over het algemeen, terwijl de groothandelsprijzen sinds het maximum van 1928 met 38 pet. verminderd zijn, vindt men voor de kosten van levenson derhoud slechts 813 pet., voor de uit gaven voor voeding alleen 917 pet. De waarde, zoowel van in- als van uit voer, was in Juli grooter dan in Juni; de veranderingen overtroffen echter niet het gemiddeld bedrag der onregelmatige schommelingen, die van maand tot maand optreden. Nederland ln de Europeesche Commissie. Ter bijwoning van de zitting van de Studie-commissie voor de Europeesche Unie, die op Donderdag 3 September te Genève zal aanvangen, zal de Minister van Buitenlandsche Zaken zich vandaag naar Genève begeven. Jhr Beelaerts van Blokland zal in deze bijeenkomst worden vergezeld door prof. mr dr J. P. A. Francois, chef van de Af- deeling Volkenbondszaken van het De partement van Buitenlandsche Zaken en dr J. A. Nederbragt, chef van de directie van Economische Zaken. Commissie bepakking infanterie. De minister van Defensie heeft een commissie in het leven geroepen, ten einde het vraagstuk van de bepakking van de infanterie in bestudeering te ne men. Aangewezen om in deze commissie Binnenland. De wethoudersverkiezingen. Verlaging pacht en belastingen. Buitenland. De toestand in Portugal. zitting te nemen, zijn: generaal-majoor J. H. Hardenberg, inspecteur der infante rie, als voorzitter, en als leden: kolonel- intendant J. Boon, directeur van de cen trale magazijnen voor kleeding en uitrus ting; kapitein van den generalen staf J. J. D. H. Verschoor; kapitein der infanterie G. Land, officier van gezondheid le kl. J. Göbel en eerste luitenant der infante rie M. R. H. Calmeyer, werkzaam op het departement van Defensie. Bezuiniging bij de HollandAmerikalijn. In verband met bezuinigingsmaatrege len heeft de directie van de Holland Amerikalijn aan 27 officieren van haar vloot een schrijven gezonden, waarin hun ontslag wordt aangezegd. Onder deze 27 officieren, die allen ongehuwd zijn, be vinden zich vier kapiteins, die reeds in de pensioenregeling vallen. Op een vergadering van de Vereeniging van Nederl. Gezagvoerders en Stuurlie den ter Koopvaardij, eenige dagen gele den gehouden, werden in verband met deze toezegging van ontslag aan de Hol landAmerikalijn de toestanden bespro ken. In verband met een en ander moet het bestuur toen een schrijven hebben ge zonden aan de directie. Reeds eerder heeft de directie zich ge noodzaakt gezien, bezuinigingsmaatrege len toe te passen. In alle officiersrangen hadden toen terugzettingen plaats. De klasse-indeeling op de mailschepen. Naar het „Bat Nbld." van 20 Augustus meedeelt, is binnenkort een beslissing te verwachten op het thans in Nederland overwogen voorstel van de Indische Re geering voor de herclassificatie op de mailschepen, waardoor een besparing van 7 ton wordt verkregen. Reiswezen heeft indertijd voorgesteld aan landsdienaren, die 800 gulden en meer salaris genieten, passage te verlee- nen in de le klasse; de directeur van fi nanciën heeft dit getal om technische re denen veranderd in 775. Zij die minder salaris toucheeren, zullen in de tweede klasse worden ondergebracht, tot de grens van 850 gulden. Ambtenaren met tracte- menten daar beneden zullen in de derde klasse worden ondergebracht, met uitzon dering van ambtenaressen en onderwijzers met hoofdacte. De medewerking van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland en Rotterdam- sche Lloyd tot de uitvoering van een der- gelijken maatregel is thans verkregen. Als tegenprestatie hebben deze maat schappijen der regeering gevraagd, maat regelen te nemen, dat het aantal gouver nementspassagiers na 1 Januari 1932 worde verdeeld over alle booten, zoodat de tegenwoordige toestand, waarbij prac- tisch alle ambtenaren met verlof vertrek ken in het begin van de maand, niet wordt gecontinueerd. Hierin zal worden voorzien door het laten vervallen van de bepaling, waar door den ambtenaar met verlof geduren de de maand, waarin hij vertrekt, zijn activiteitstractement nog wordt uitbe taald, en eerst daarna het verlofstracte- ment begint Daarvoor in de plaats zal een bepaling komen, dat op den dag van vertrek het verlofstraetement begint. De run op de eerste boot van de maand heeft dan geen doel meer. DE GOUVERNEURSWISSELiNG IN NED. OOST-INDIE. Luisterrijke ontvangst, plechtige in stallatie. Bij regeermgsbesluit van 30 Juli is vastgesteld (le „regeling van de ontvangst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1