No. 280 Maandag 31 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland flendrikse Go's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mij Je Nederlanden fan 1845" „Fatmn" - „Lahor" Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Range Vorstitraat 70» Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VBR80HI.ÏNT ERKEN WERKDAG. A 0 a e. sa ft 5 F<!ss Per 8 aassades. feraaaa ger gest t Lorsr nummersi 0.53 Prijs der AdvertentlSn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et. BI] abonnement belangrijke korting. H. M. Koningin "Wïlhelmina viert vandaag haar Sisten verjaardag. Onderwijs. De onderwijscijfers over 1928 spreken evenals die over vorige jaren van den achteruitgang van de openbare school en van den bloei van het bijzonder onderwijs. Het aantal openbare scholen vermin derde in dat jaar van 3682 tot 3630, een achteruitgang dus met 46 scholen. Daarentegen steeg het aantal bijzondere scholen van 4125 tot 4293. Het aantal leerlingen van de openbare school, dat bijl den aanvang van 1928 nog 473205 bedroeg, daalde in den loop van dat jaar tot 472432. Bij het openbaar onderwijs dus een kleine achteruitgang en 'bij het bijzonder onderwijs een vermeerdering met 38620 leerlingen. Verblijdende cijfers tot op zekere hoogte. Hieruit blijkt toch,'dat de gedachte dat de ouders zeggenschapmoeten hebben over het onderwijs, dat aan hunne kinde ren gegeven wordt, steeds meer ingang vindt en dat de belangstelling ook voor het Christelijk onderwijs niet vermindert maar toeneemt. Toch, hoe verblijdend ook op zichzelf, deze cijfers zeggen niet alles. Zij geven b.v. geen licht over de vraag of de belangstelling voor het onderwijs bij de ouders inderdaad toeneemt. Dit s c h ij n t wel het geval te zijn, maar het is bekend, dat niet zeldzaam is de klacht, dat de 'band tusschen school en ouders vaak veel te weinig gevoeld wordt. En deze cijfers geven evenmin licht over de vraag of het Christelijk onderwijs niet alleen groeit in de breedte, maar ook in de diepte, of de bijzondere Christelijke scholen inderdaad zijn en meer en meer worden: Scholen met den Bijbel. V Ooor Mac Donald gerechtvaardigd Ter verdediging van zijin optreden heeft de Engelsche minister Mac Donald voor de radio een rede gehouden, waarvan en kele gedeelten nog wel eens mogen worden onderstreept. „Het voornaamste is, zoo zeide hij, dat bet vertrouwen der wereld in het Britsche crediet wordt hersteld, anders zou Enge land de waarde van het pond sterling niet kunnen handhaven en indien het ver trouwen in het pond sterling wordt ver nietigd, dan zou dit ontwrichting van den wereldhandel beteekenen, waardoor de ge- beele wereld en vooral alle Brit sche arbeiders groote schade zouiden lijden. Indien bet pond sterling op catastrophale wijze valt, dan zouden er in Engeland toestan den ontstaan, gelijk aan die tijdens den val van de mark in Duitschland en de men schen met de kleinste inkomsten zouden er het meeste door lijden." Toen in ons land Minister Golijn maat regelen nam om te voorkomen dat het vertrouwen in den gulden werd vernie- hgd, werd overal uitgebazuind, dat hij de belangen van de kleine menschen opof ferde aan die van de kapitalisten. Hij was, zoo stelde men het voor, de gr??te vijand van de arbeiders. Maar wat zegt nu Mac Donald? heilig stelling van het pond sterling is eoral van belang voor de arbeiders, voor 0 menschen met de kleinste inkomens. «>o is de heer Colijn door Mac Donald Een bom in het Portugeesche gezantschap te Madrid. Uit een bericht uit Madrid blijkt, dat Vrijdagmiddag twee als arbeiders geklee- de mannen een bom hebben geworpen in de werkkamer van den Portugeeschen gezant te Madrid. De bom ontplofte. De gezant, die met zijn vrouw in de kamer was, zag te juister tijd het gevaar en kon zich met zijn vrouw in veiligheid bren gen vóór de ontploffing plaats had. Door de explosie werd het bureau geheel ver woest. De gezant en zijn vrouw bleven on gedeerd. Men legt nauurlijk verband tusschen dezen aanslag en de oproerige beweging in Portugal, aangezien de gezant de dic tatuur zeer vriendschappelijk gezind is. De daders zijn ontkomen. China's rampen. Volgens berichten uit Shanghai is de provincie Kiangsi door een cycloon, wel ke met wolkbreuken gepaard ging, geteis terd. Honderden vierkante mijlen van een dicht bevolkt gebied met vele steden en dorpen zijn overstroomd. Het aantal ver dronkenen wordt in berichten uit Yang- tsjoe op ruim 100.000 geschat, terwijl er millioenen dakloozen zijn. De uitloopers van den cycloon hebben ook in Shanghai en Nanking vrij 'belang rijke schade aangericht, doch in deze ste den zijn geen menschenlevens te betreu ren. Terwijl het geheele dal van de Yangste geteisterd wordt door overstroomingen en pest, maken de communistische bandieten gebruik van den ontredderden toestand, om de hoeren te berooven en te vermoor den. jf Hevige aardbeving. Vrijdagavond, tegen 9 uur, heeft in Be- loetsjistan een hevige aardbeving plaats gehad. Volgens hier ontvangen berichten is vooral in het Sharighdistriet groote ver woesting aangericht. De schade is aan zienlijk; de spoorweglijnen zijn verwoest en alle telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. De uitloopers van de aardbeving wer den zelfs te Karachi gevoeld. De tot nog toe zeer spaarzame berich ten over deze ramp melden, dat een igroot aantal personen om het leven gekomen is. De gevolgen van de aardbeving zijn veel erger, dan de eerste berichten doen ver moeden. Een stad en verscheidene dorpen zijn geheel verwoest. Talrijke menschen levens moeten te betreuren zijn. Daar het telefonisch en telegrafisch ver keer gestoord is, ontbreken nog nadere bijzonderheden uit het geteisterde 'gebied. Geen katoenoogst in Louisiana in 1932. De heide Huizen van het congres van Louisiana hebben het wetsontwerp goed gekeurd, waarbij, het verrichten van werk zaamheden voor den katoenoogst in Loui siana voor 1932 wordt verboden. De wet is reeds door den gouverneur van den staat bekrachtigd. Werkverschaffingsplan in New-York. Door de verhooging der inkomstenbe lasting in den staat New-York met 50 pet., zooals door gouverneur Roosevelt ter verkrijging van middelen voor de werkloosheidsbestrijding is voorgesteld, zal een bedrag van 20 millioen dollar meer in de Schatkist van den staat New- York vloeien. Deze 20 millioen dollar zullen niet aan de werkloozen als ondersteuning worden uitgekeerd, doch worden gebruikt voor het uitvoeren van openbare werken, waarbij alleen werkloozen te werk zullen worden gesteld. Voorts zullen de werk loozen niet ondersteund worden met geld, doch zij zullen levensmiddelen, steenkool en kleeren ontvangen, terwijl onder be paalde omstandigheden ook de huur hun ner woningen zal worden betaald. De senaat van den staat New-York zal in buitengewone zitting bijeenkomen, om zich met dit voorstel van Roosevelt bezig te houden. De werkloozensteun In Duitschland. Het financieele en economische plan van den Duitschen Stedendag stelt als voorwaarde voor iedere nieuwe belasting van den middenstand en van de arbei dersklasse een verlaging van de kosten voor levensonderhoud, in het bijzonder door de verlaging der levensmiddelen- prijzen. In verband met deze plannen heeft Zar terdag op den Stedendag een bespreking plaats gehad over de mogelijkheid, den werkloozen in den a.s. winter in plaats van uitkeeringen in geld, uitkeerin- geninnaturate garandeeren en, minstens voor hen, de prijzen van dage- lijksche verbruiksartikelen te verlagen. Bij informatie over de aangelegenheid bij het rijksministerie van arbeid, werd medegedeeld, dat de werkgevers- en werknemersorganisaties van den rijksmi nister van arbeid het verzoek hebben ont vangen, hun meeningen kenbaar te ma ken. Het rijksministerie van arbeid behan delt de meest verschillende voorstellen en onderzoekt wat geschieden kan voor het geval, in de komende maanden niet genoeg baar geld aanwezig mocht zijn, om de werkloozen hun uitkeering te doen. Het wereldtarwe-surplus. Geschat wordt, dat de Vereenigde Stap ten thans een tarwe-surplus, geaccumu leerd in de laatste vijf jaar, van circa 500 millioen bushels hebben. De totale tarwe-productie. voor het jaar 1931 tot 1932 wordt daarenboven 869 milloen bus hels of 47 millioen bushels boven het ge middelde van 19251929 getaxeerd. Nu zal de totale wereldproductie in 1931'32 weliswaar misschien 200 milloen bust- hels kleiner zijn dan het bovengenoemde gemiddelde, doch ondanks deze verwach te kleinere opbrengst, zijn de prijzen nu bijna 40 pet lager dan in Juni 1930. Het „Review" constateert, dat de kans op afzet dit jaar als gevolg van het weer optreden van Rusland als exporteur van tarwe en de daardoor ontstane concur rentie, kleiner is geworden. Rusland zal echter voorloopig wel een factor van groo te onzekerheid blijven. De met tarwe be bouwde oppervlakte in Rusland is vol gens officiëele cijfers 94.100.000 acres groot of 10.300.000 acres meer dan ver leden jaar, maar men neemt aan, dat de opbrengst per acre dit jaar kleiner zal zijn dan het abnormaal hooge cijfer van 1930. Echter is de grootte van het export- surplus van Rusland niet geheel afhan kelijk van de hoegrootheid van de pro ductie, maar van de beslissing van de regeering. De tegenwoordige consumptie van Rusland wijst er n.l. op, dat Rusland gemakkelijk alle tarwé en rogge, die hij nu produceert, zelf kan gebruiken. De pogingen van den Board om de tar- weprijzen te handhaven hebben tot ge volg gehad, dat een deel van het verlies op oogst 1930 van de boeren naar de re geering is overgeheveld, hetgeen weer tot gevolg had, dat de productie in de Ver eenigde Staten op het te hooge peil werd gehandhaafd. Deze politiek kan niet wor den voortgezet. De tarwemarkt zal zich niet herstellen, voordat de groote sur- plusvoorraden verdwenen zijn en ook niet voordat de wet van vraag en aanbod weer geheel vrij kan werken. Vooral het feit, dat de prijzen aan de Gulf-havens thans tot een export-basis zijn gedaald, wordt zeer ontmoedigend geacht. De Graf Zeppelin weer naar Z.-Amerika. Het luchtschip Graf Zeppelin is Zater dagavond om 21 u. 36 onder leiding van Dr Eckener te Friedrichshafen opgeste gen voor een tocht naar Zuid-Amerika. Behalve de bemanning nemen 12 passa giers aan den tocht deel. Het luchtschip vertrok in de richting Bazel. De opstand in Portugal. Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft de politie den vroegeren minister van oorlog, overste Ribeiro gearresteerd, daar men hem beschouwt als den voorraam sten leider van de omwentelingspogingen. Hij had zich verborgen gehouden in een particuliere woning te Lissabon, waar de politie belangrijke documenten in beslag heeft genomen. Korte berichten. Na een onderzoek van de staats financiën voor 1932, heeft de Belgische regeering besloten verstrekkende bezuini gingsmaatregelen te nemen. De regeering heeft verklaard vast besloten te zijn, het evenwicht der staatsbegrooting te ver zekeren. Gandhi is scheep gegaan naar Lon den, na een geweldige, geestdriftige me nigte te hebben toegesproken. Na zijn vertrek ontstond er een botsing tusschen een deel van Ghandi's aanhangers en een stoet van leden van de z.g. Roo-de Vlag, die doeken met zich droeg met opschrif ten tegen Gandhi, tegen het congres en tegen het Engelsche imperialisme. Een twaalftal leden van de Roode Vlag werd daarbij ernstig toegetakeld. Bij een storm in de Tyrxheensche Zee is hij de Liparische eilanden een zeilschip, aan boord waarvan zich een 'bemanning van zes koppen 'bevond, ver gaan. De kapitein werd, nadat hij 16 uur lang in zee rondgedreven had, zich vast klemmend aan een stuk vau het roer, door een stoomschip opgepikt. De overige vijf man zijn verdronken. Te Blankenherghe zijn, niettegen staande het ongunstige weer, -dit seizoen reeds 16.470 zeebaden meer gebruikt dan in 1930 in hetzelfde tijdvak. Uit de gehouden vergaderingen der drie politieke partijen in Engeland, is af te leiden, dat de nationale regeering in het lagerhuis met een minimum van 331 stemmen een meerderheid zou hebben van ten minste 50 stemmen, zelfs al zou zij van de arbeiders geen grooter steun krij gen dan de zes stemmen, waarvan zij zeker is. „Der Deutsche" igeeft in zijn num mer van 29 Aug. een caricatuur van den thans te Berlijn als gast vertoevenden volkscommissaris van huitenlandsche za ken der Sovjet Unie, Litwinoff, en belee- digt dezen daarbij op de grofste wijze. De rijksregeering kan een dergelijk, buiten gewoon betreurenswaardig optreden slechts ten sterkste afkeuren. De politie-president te Berlijn heeft het blad tot en met 2 September verboden. In Oost-Afrika heerscht een groote sprinkhanenplaag. Geheele streken zijn volkomen kaal gevreten en de levens middelenvoorziening der bevolking on dervindt groote moeilijkheden, daar de oogst grootendeels vernietigd is. Tusschen de 15.000 en 25.000 arbei ders, die begin Augustus bij de Ford-fa brieken werden ontslagen, zullen op 9 September aan het werk worden gesteld, terwijl men verwacht, dat medio Septem ber opnieuw 50.000 man zullen worden aangenomen. De staking van de gemeentewerklie den te Dusseldorp, die reeds scheen te zullen worden vermeden, is Zaterdag ochtend onverwacht toch uitgebroken. Van de 122 arbeiders der rioleering ver schenen er slechts twee op hun post. Bij den reinigingsdienst staken 110 man, op een totaal van 660. Alle stakers zijn com munisten. Te Dresden staakt een gedeelte van het trampersoneel. De stakers hebben sa botage gepleegd. Zij hebben de remmen van verscheidene rijtuigen verstopt en steenen op de wissels gelegd. De politie arresteerde verscheidene personen, o.a. 'n communistisch wethouder. Het verkeer heeft onder de staking niet te leiden. UITVOERING TARWEWET. Een circulaire aan de bakkers. Het Regeeringsbureau voor da uitvoe ring van de Tarwewet 1931, heeft een circulaire rondgezonden, aan de belang hebbende organisaties: Het volgende wordt er in medegedeeld: Een bakker, die op 1 September een hoeveelheid onvermengde tarwebloem of tarwemeel in voorraad heeft, zal, te rekenen van dat tijdstip, die bloem of dat meel slechts mogen aanwenden, indien hij die hoeveelheid vermengt met bloem of meci, uitsluitend bereid uit inheemsche tarwe. De hoeveelheid bloem of meel, uitslui t'-nd bereid uit inheemsche tarwe, welke hij daarvoor zal moeten betrekken, be draagt y4 van de hoeveelheid onvermeng de bloem of meel, welke hij in voorraad heeft. Is deze voorraad b.v. 100 balen, dan zal hij dus 25 balen bloem of meel, uit sluitend bereid uit inheemsche tarwe, moeten bijmengen. Hij behoeft dat uit den aard der zaak niet ineens te doen, en kan, wanneer zijn wekelijksche om zet bijv. 20 balen is, 16 balen onvermeng de bloem met 4 balen bloem van inheem sche tarwe vermengen. Na ongeveer zes weken aldus te heb ben gedaan, zal dus zijn voorraad van 100 balen onvermengde bloem zijn verbruikt. Een bakker kan ook volgen» het hier- Binnenland. Een Belgisch-Nederlandsche bespreking over het kolenvraagstuk. De uitvoering der tarwewet. Een circu laire aan de bakkers. De Schelde-zwemwedstrijd. De Goesche winkelweken geopend. Buitenland. Hevige aardbeving in Beloetsjistan. "Werkverschaffing in New-York. onder staande voorbeeld handelen. Stel, dat zijn omzet per week is 200 balen. Hij kan dan het volgende meng sel maken: 100 balen bloem A (van de voorgeschre ven samenstelling)80 balen ongemengde bloem; 20 balen bloem, uitsluitend van in heemsche tarwe. Het staat echter dien bakker ook vrij, den bij hem aanwezigen voorraad onver mengde bloem of meel, in plaats van te vermengen als hierboven bedoeld, te ver bruiken op de volgende wijze: Gelijk bekend, mogen bakkers een hoe veelheid onvermengde bloem betrekken, gelijkstaande met 7y2 pet van hun omzet gedurende een bepaald tijdvak. Dit tijd vak is door den Minister bepaald op zes maanden. Hieruit volgt, dat de voorraad bloem B, welke de bakkers voor dit doel inogen gebruiken, niet grooter mag zijn dan hun geheele verbruik gedurende 2 weken bedraagt. Zij, wier voorraad groo ter is, moeten dus het meerdere gaan mengen als hierboven is aangegeven. Een bakker, die per week omzet 100 balen bloem 50 K.G., mag dus per week 7% balen 50 K.G. ongemengde bloem gebruiken. Heeft hij nu bijv. een voorraad van 75 balen onvermengde bloem, dan kan hij dus 10 weken lang elke week 7y% balen van die bloem ver werken. Langs dezen weg kan de bakker dus ook zijn voorraad onvermengde bloem opmaken. Zoolang hij nog onvermengde bloem heeft, ontvangt hij natuurlijk geen bonboekjes om onvermengde bloem te kunnen betrekken. Een bakker kan dus op twee verschil lende wijzen een bij hem aanwezigen voorraad onvermengde bloem opmaken, en wel: 1. O f door bijmenging met bloem, uit sluitend bereid uit inheemsche tarwe, zoo als hierboven is aangegeven; 2. Of door dien voorraad te gebruiken door daarvan de bovenbedoelde 7y2 pet. te bewerken. Het is den bakker toegestaan, een deel van zijn voorraad te verbruiken op de wijze, onder 1 bedoeld, het overige op de wijze, onder 2 bedoeld. Voorts wordt nog het volgende mede gedeeld: Na 1 September a.s. behoeven de bak kers niet meer aan het Regeeringsbureau voor de Tarwewet in te zenden een opgaaf van den bij hem aanwezigen voorraad bloem of meel, van de namen hunner le veranciers van die bloem, of dat meel, en van hun verbruik van bloem of meel A in hun winkel. De aandacht wordt er echter op geves tigd, dat het bijhouden van register no. Ill, dat aan de bakkers is toegezonden, moet blijven geschieden. Dit register blijft onder berusting van den bakker, en moet op verlangen van de controleurs Tarwe wet 1931 aan dezen in verband met hun controle worden getoond. Het behoeft dus niet aan het regee ringsbureau te worden opgezonden. HET MOERDIJKSCHE VEER. Onverwachte Inspectie door den Minister van Waterstaat. In verband met het steeds toenemen de toeristenverkeer over Moerdijk en de bij het departement van waterstaat in gekomen klachten over het lange wach ten der automobilisten aan de veerboot zoowel van den Noord-Brabantsehen als

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1