DE ZEEUW Om het Eeuwige Rijk. Bij Pijnen TWEEDE BLAD. Wat er deze week voorviel HET ADRES A. WILKING Zoeklschtjes, Uit de Provincie. FEUILLETON. Brieven uit Middelburg, De oude wegen op Walcheren. Mijnhardt's Poeders. VAN ZATERDAG 29 AUG. 1931, Nr 279. Een bekend en alom hooggeacht man, iemand, die in politieke kringen, maar ook in de wereld der internationale poli tiek, een gezaghebbende positie bekleedde, is deze week van ons heengegaan, n.l. het Kamerlid, dr W. H. Nolens, die na een ziekte van eenige weken is overleden. Zijn sterven zal zeker als een ernstig gemis worden gevoeld. Hij heeft niet alleen de R.-K. Kerk, maar ook ons land vele en belangrijke diensten bewezen. In de moeilijke tijden, die we doorma ken, is er zeker behoefte aan mannen van een bekwaamheid en ervaring als dr Nolens. Want de moeilijkheden worden eer grooter dan kleiner. Zoo schijnt België weer booze plan nen te koesteren ten opzichte van onzen kolenuitvoer daarheen. Als dit voornemen wordt uitgevoerd, ziet het er voor onze aan vele kanten gekortwiekte mijnindus trie niet best uit. Het is nu wel niet de meest geschikte vergadertijd, maar toch hielden deze week twee bekende Ghr. drankbestrijders organisaties, n.l. de N. G. G. O. V. en de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding hare jaarvergadering. Er kon in die bij eenkomsten van toenemenden zegen op het werk worden gewaagd. Zeker ten volle de vermelding waard is ook de opening van het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen, het eerste Prot. Christelijke Ziekenhuis in Zeeland. Deze inrichting voldoet ten volle aan alle eischen der ziekenverpleging en is een rijke aanwinst voor onze provincie. In Engeland is er in den loop dezer week veel gebeurd. Het labour-kabinet is heengegaan. Vermoedelijk, omdat er over sommige punten van het bezuini- gings-program geen overeenstemming viel te bereiken, maar ook, zoo heeft een afgetreden minister gezegd, omdat de ban ken alleen dan credieten wilden geven, als het kabinet werd vervangen door een nationaal ministerie. Indien dit juist is, is er wel een nieuw, maar heel bedenke lijk element in de wereld der staatkunde gekomen. Hoe het zij, er is een nationaal minis terie tot stand gekomen. Liberalen en conservatieven hebben hun medewerking verleend, maar Mac Donald en de andere aangebleven ministers hebben zich ver vreemd van het overgroote deel van hun partij. Er valt wel op een scherpe opposi tie der arbeiderspartij in het Lagerhuis te rekenen. Tusschen Gandhi en de Engelsche auto riteiten schijnt toch weer een verzoening tot stand te zijn gekomen. Hij gaat al thans naar Londen, ter bijwoning van de ronde tafel-conferentie. Uit Portugal komt weer eens het be richt van een revolutionaire poging. Dit maal werd zij te Lissabon ondernomen, waar een deel van het garnizoen zich aan de zijde der revolutionairen schaarde. Maar volgens de laatste natuurlijk ge censureerde berichten is de regeering den toestand al weer volkomen meester. De onlusten hebben vele slachtoffers ge- eischt, men spreekt van ten minste een vijftigtal dooden en een twee- of driehon derd gewonden. Ook in Spanje is het nog steeds niet geheel rustig. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST 3) _o_ Eindelijk was het oogenblik van schei ding daar de gevangenen gaven nog een laatste boodschap voor afwezige vrienden, nog een laatste groet, dan moesten ze afscheid nemen. Ze konden elkanders gelaat niet aanschouwen die vreugde zou hun eerst weder gewor den als ze elkaar ontmoetten voor Gods troon maar de woorden, die ze elkaar door de gesloten deur toeriepen, klonken hartelijk en vol liefde en toen de eerste 8'loed het opgaan der zon aankon digde, wendde het kleine gezelschap zich Inet. een bedroefd hart af en elk ging zwi)gend naar zijn woning. Eenigen der outmoedigsten zouden zich gaarne tus- ®n de menigte begeven hebben, die mch voor de ingangen verdrong, om door aanwezigheid bun geloofsgenooten ®0ed en steun te kunnen geven, als ze in arena kwamen, maar hun leeraar had onder zulke omstandigheden niet ver- atidig geacht, en dus bedwongen ze, ter- He van hem, hun verlangen, en keer- n terug tot hun dagelijksohe bezigbe- LXXV. Amice. In 1929, tijdena de Kamerverkiezingen, werd ook hier te Middelburg op de daar voor gebruikelijke beschilderde schutting van de zijde der S. D, A. P. gewezen op het feit, dat in Engeland een9 arbeiders- regeering was opgetreden. Er werd op aangedrongen, dat ook ons land dat voor beeld zoü volgen, ten einde de zegeningen daarvan te kunnen genieten. Dit is ruim twee jaren geleden. En wat is sinds voorgevallen? Het aantal werke- loozen, dat destijds ruim een millioen be droeg, is sedert verdubbeld en, wat bet ergste is, de naam. van financieel zeer sterk zijn, de roep van soliditeit is aan Brittanje ontvallen. Er is zelfs sprake geweest van een door vreemde mogend heden aan Engeland te verleenen finan cieele hulp. Nog geen veertien dagen ge leden beeft de Engelsche eerste minister, MacDonald 'n oproep aan het Engelsche volk gericht, waarin hij vermaant om in de huidige crisis zijn koelbloedigheid niet te verliezen. „Noodmaatregelen zijn noo- dig", zoo zegt bij. „Met een vermindering van bet volksinkomen moet echter ver mindering van uitgaven band aan band gaan. Door deze maatregelen zal niet ech ter één bepaalde laag der bevolking (n.l. de belastingbetalers) getroffen worden, doch ieder zal het zijne moeten hijdra- gen om het land over zijn ongunstige eco nomische positie heen te helpen." Van den kanselier van de schatkist, Snowden, sprekende, zegt MaoDonald: „Men moet hem 't noodige vertrouwen schenken, dat hij bij zijn moeilijke taak verdient. Ieder een moet de hand aan den ploeg slaan en dan zal alles in orde komen." Men weet wat hierna is voorgevallen. De eerste minister heeft bij zijn poging om bovenstaand programma te volvoeren van een groot aantal zijner mede-minis ters den grootsten tegenstand ontmoet. Deze socialistische iheeren wilden wel op drijving der belastingen, doch geen ver mindering van uitgaven voor de kiezers, op wier stem zij bij1 de verkiezingen hopen. En zoo is de socialistische regeering in Engeland roemloos verdwenen en hoeft men, ten einde een nieuw ministerie samen te stellen, dat de nationale redding moet brengen, den steun moeten zoeken van de tegenstanders der socialis tische partij1, n.l. 'bij conservatieven en liberalen. MacDonald en Snowden zijn in het ministerie gebleven, dochzij hebben den steun en bet vertrouwen hun ner partijgenooten geheel verloren. Als leider der Labourpartij moet MacDonald aftreden. Men werpt bij de socialisten de beste hunner leiders overboord. En waar om? Tengevolge van de kiezers- vrees. Waarschijnlijk komen in Enge land met October de verkiezingen. En nu willen de echte (I) socialisten den steun van de twee millioen werkeloozen niet missen. Daarom mag aan de werkeloozen- uitkeeringen niet worden 'getornd, laat men zijn eigen regeering en zijn beste mannen varen en gaat men weer naar de oppositie over. Wellicht is dit ook voor de p a r t ij voordeeliger. Doch naar 't wel zijn der Engelsche natie vraagt men niet. Uit dit alles valt ook voor Middelburg eene les te trekken. Hare financieele po sitie is ook niet sterk. Zij' zal spoedig aan de burgerij meerdere offers vragen. Die offers kunnen geringer zijn, als men, evenals thans in Engeland, de uitgaven gaat beperken. Doch dan komt de S. D- A. P. in actie. Haar invloed hij de kiezers, die slechts ontvangen en aan de uitgaven weinig of niets bijdragen, komt dan in gevaar. En men weet: ter voorkoming daarvan moet alles wijken, zelfs met op offering van haar eigen beste mannen. Het is mogelijk, dat in de ure van zulk een gevaar de socialistische wethouder Onderdijk bet voorbeeld volgt van zijn Engelsche partijgenooten, MacDonald en Snowden, en met de „'burgerlijken" zijn krachten gaat wijden aan de saneering der Middelburgscbe financiën. Doch bet is evenzeer wel mogelijk, dat het over groote deel zijner partij daarvan niets moet hebben en van de crisis-uitgaven niets wil laten vallen. Letten wij op de mentaliteit van sommige andere socialis tische raadsleden, dan is bet laatste het waarschijnlijikst. De roode schuttingen spreken ook hier. den als wolkaarden of steenhouwen in de bergen, waardoor die wonderbare cel len en gangen ontstaan zijn, bekend als de catacomben. Deze cellen werden door de armen uit Rome gebruikt als begraaf plaats, want ze konden bet niet betalen, bun dooden te laten verbranden, zooals de rijke patriciërs deden. Voor nog een ander doel werden eenige van de groot© ruimten gebruikt. Hier konden de Chris tenen bijeenkomen zonder angst van ge stoord of ontdekt te worden, want slechts zij, die er geregeld werkten, kenden den weg in dit labirinth en juist onder die arme, verachte werklui vond bet Evan gelie de meeste aanhangers. Zoo was bet geheim betrekkelijk veilig voor de rest van de wereld. HOOFDSTUK II. In het Colosseum. Bij het aanbreken van den dag was ge heel Rome al weer op de been, want die de spelen bij wilden wonen, moesten al vroeg hun kaartjes toonen aan den in gang, als ze een zitplaats wilden krijgen; en voor de eerste stralen der zon het kolossale standbeeld van Apollo vergulde, was de breede weg al vol draagstoelen, met zijden gordijntjes omhangen en in Moeten dergelijke overwegingen geen invloed hebben op de stem, die de niet- socialistisehe raadsleden a.s. Dinsdag voor de wethouderszetels hebben uit te brengen? Wij vragen slechts. Woensdagmiddag is Walcberens nieuwe Christelijke Ziekenhuis te Vlissingen door den Burgemeester dier gemeente plechtig geopend. Deze inrichting ziet er schitte rend uit en voldoet aan de nieuwste eisc'hen der medische wetenschap. Wat Vlissingen zelve niet kon bereiken, is door de royale hulp van een in onze kringen welbekend echtpaar tot stand gekomen. Wij' verblijden ons in deze heugelijke ge beurtenis. 'Ook aan Middelburg heeft deze opening heel wat te zeggen. Niet allereerst met het oog op de financieele gevolgen. Uit gesproken is dat niet door tarieven-oor log, doch door verpleging wij met elkaar moeten ijveren voor de goede zaak. Toch is niet te ontkennen, dat Vlissingen ons in sommige opzichten vóór is. Er is ge zegd: Alle doctoren van den geneeskun digen kring Walcheren zien hun verlan gen: Vrije artsenkeuze ook inde 3e klasse hier verwezenlijkt. Wij. Mid delburgers zijn nog niet zoo ver. We za gen zulks nog onlangs, toen de vervanging der vroedvrouw bij' bevallingen, van ge meentewege bekostigd, werd geregeld, on der instemming van den geheelen ge meenteraad. Doch wat het allervoornaam ste is, de nieuwe inrichting te Vlissingen is een Christelijke inrichting. Dit komt vooral uit bij1 de verpleging door Christelijke zusters, geleid door een Christenvrouw als directrice, bestuurd door 'Christenmannen. Zulks zal voor ve len op ons eiland een groote aanbeveling zijn. Echter maakt deze inrichting het aloude Middelburgsche gasthuis gelukkig niet overbodig. Doch voor de plaats on zer inwoning en hare financiën, zal bet noodig zijn, dat door iemand, wie ook, de exploitatiekosten, al te zeer worden op gedreven. Vriendelijk groetend, t. t. METELLUS. IV. (Slot.) De wagens rijden langs het strand van Westkapelle naar Vlissingen. „Heulen". De schuit een veelgebruikt vervoermiddel. Op bijna elk dorp een schuitvlot. De laatste schuitenboer. In bet laatste jaarverslag van de ver- eeniging „Nehalènnia", welker doel is het natuurschoon van Walcheren te be houden, wordt de wensch uitgesproken, dat de profetie uit Jesaja 40 4, die zegt, dat de kromme wegen recht zullen wor den gemaakt, voor de Walchersche wegen niet in vervulling komt. Wij zullen mede hopen, dat de schoonheid niet altijd aan de veiligheid moet opgeofferd worden en dat Zeelands tuin. zijn begroeide slin gerwegen mag behouden, een schoon heid, die men elders in ons vaderland zel den ziet. Toen er in Holland nog geen straat wegen waren, en men b.v. van Den Haa.g naar Amsterdam moest rijden, reed men over de reeds besproken Zeestraat naar de zee en verder langs het strand naar Zandvoort-Haarlem-Amsterdam. Op Wal cheren deed men 't zelfde. Men reed van Westkapelle langs het strand naar Vlis singen. Aan de oudste steenen hoofden ziet men nog de oprils of zacht hellende glooiingen om de hoofden gemakkelijker te kunnen passeeren. Nog willen wij wijzen op een oud Wal- chersph gebruik, dat bejaarde lezers en lezeressen zich wel zullen berinneren, n.l. bet zoogenaamde „Heulen". Werd vroe ger door een wandelend paartje een heul gepasseerd, dan bleven de verliefden een oogenblik stil staan om elkaar de tol der liefde te betalen. Reeds 'Gargon vertelt van deze gewoonte in zijn Walchersche Arcadia. Tot voor 30 jaar hield de Wal chersche boerenbevolking dat gebruik in eere. Daar bet vervoer te land gebrekkig was, werd vanaf de vroegste tijden van schui ten gebruik gemaakt. Walcheren was en is nog geheel doorsneden van breede wa tergangen, die alle met elkaar in verbin ding stonden. De voornaamste kwamen uit in de grachten van Middelburg. Lig- vroolijke kleuren geschilderde wagentjes, omgeven door slaven, die vergeefsche po gingen aanwendden zich een weg te ba nen door de dichte menigte, ofschoon ze hun stokken lieten spelen op de ruggen der ongelukkige voetgangers, die hun in den weg traden. Recht achter het groote standbeeld van deh zonnegod verhief zich het uitge strekte Flavian Amphitheater, met zijn lange rijen marmeren zitplaatsen. De beste plaatsen waren voor den keizer, het bof en de senatoren gereserveerd. Daarachter zaten de magistraten en rijke patriciërs, dan kwamen de mannen, ter wijl de hoogste plaatsen voor de vrou wen bestemd waren. In d'e morgenzon geleken ze in baar kleurige kleedij een zomertuin vol bloemen, en er werd bier meer gepraat en gelachen en gewed dan ergens anders. Kort nadat de toegangsdeuren geopend werden, waren alle plaatsen reeds bezet, en ieders oog was gericht op de ivoren box, met zijden gordijnen omgeven, waar Marcus dien dag voor het eerst zijn plaats als keizer zou innemen, 't Zou niet voor bet eerst zijn, dat hij in de keizer lijke loge zat, want niet alleen was hij de erkende erfgenaam, maar ook de ver trouwde vriend van zijn voorganger An- tonius Fins gewesst, sn niemand betreur- gen déze thans stil en verlaten, welke rust alleen verbroken wordt door 't gekwaak van een eend, vroeger boden zij een leven dig tooneel, vooral op de marktdagen, Maandag en Donderdag. Welk een schil derachtig gezicht moet het geweest zijn, als van alle kanten uit Walcheren schui ten aankwamen, waarin de 'boeren en de boerinnen zaten, gekleed in nog bonter kleeding dan thans. Niet alleen kon van bijna elke hofstede met de schuit afgevaren worden, maar ook was op bijna elk dorp een plaats, waar de schuiten konden aanleggen, een zoo genaamde schuitvlot. In vele dorpen weet men die plaats niet meer aan te wijzen. In Domburg spreekt men nog van 't Mid- delburgscb Schuitvlot. Te Middelburg wa ren er verscheidene aanlegplaatsen. Het Domburgsche, het Armeniaansch schuit vlot en de iSchuitvlotstraat herinneren er aan. Van Middelburg naar Vlissingen liep er ook een watergang. Bij- 't Groene Woud in laatstgenoemde stad was het schuit vlot. De schuit was op Walcheren tot de 18e eeuw een voornaam middel van vervoer, zoowel voor personen, als voor goederen. De abt van Middelburg, als zoodanig ook dijkgraaf van de watering „De vijf am bachten", thans de Noordwatering, zat met de regenten van Middelburg en de edelen in de schuit, om verschillende dee- len van Walcheren te inspecteeren. ThV dens de geloofsvervolging trok de stad houder Jan Turk met zijn dienaren in schuiten er op uit „om te onderzoeken waar hagepreeken werden gehouden." Zelfs was er in de 17e en de 18e eeuw een dagelijksche vaart 'van Domburg op Middelburg. Het tarief was 4 grooten of 10 cent per persoon. Men bedenke, dat 't geld vroeger meer waarde bad dan thans. Opdat de schuiten gemakkelijker onder de bruggen zouden varen, waren deze boog gemaakt, zooals wij' ze tegenwoordig kunnen zien in de omgeving van 'Giet hoorn, waar bijna alles nog per schuit vervoerd wordt. Er waren op Walcheren schuiten, die uitsluitend werden gebruikt voor 't ver voer van goederen en schuiten enkel voor personen. De eerste waren eenvoudig van vorm en heetten poonschuiten. De laatste waren sierlijker, vaak met een tent over spannen voor de zon of den regen. Zij hadden den naam van paviljoenschuiten. De bewoners van de vele buitenplaatsen hadden bun eigen paviljoenschuiten. Door haar kleinere afmetingen zullen deze wel niet hebben kunnen wedijveren met de spiegeljachten van de patriciërs in Hol land, die langs de Veobt bun buitens had den, maar hun bekende ij delheid zal ook wel aan hun schuiten te zien geweest zijn. De aanlegplaats hunner schuiten was meestal bij den koepel, ook paviljoen ge- heeten. Zoo'n koepel aan 't water is nog te zien bij de buitenplaats „de Griffioen". De vele vijvers en grachten boden ook een scboone gelegenheid tot spelevaren. Werd in Holland de trekschuit alge meen gebruikt en door den vreemdeling bewonderd, op Walcheren met zijn smalle vaarten en zonder jaagpad kon zij geen dienst doen. Een bewijs, dat vroeger 't verkeer te water gemakkelijker was dan langs de aarden wegen, is dat in 't midden der 16de eeuw van Kloetinge een 'kanaal ge graven werd naar Goes, expres voor de scbuitvaart. Te Middelburg werd zoo druk met de schuiten gevaren, dat er zelfs een gilde van de scbuitlieden was. Toen de landwegen verbeterd werden (be strating of bezanding), verminderde de scbuitvaart, voornamelijk voor personen. Alleen bleven de boeren, die in een lagen „hoek" woonden, lang in den winter met de schuit naar stad komen. Nog lang bleven de schuiten varen voor 't vervoer van zand en steenen. Doordat de booge bruggen langzamerhand werden vervangen door lage, konden de schuiten, vooral bij hoogen waterstand, er niet meer onderdoor en verviel ook het varen met de schuit. De laatste schuitenboer op Walcheren, die naar Zoutelande voer, was Cornells Abrahams© (plm. 1870). R., Aug. 1931. B. J. d. M. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. de zijn verscheiden meer dan de man, die hem in zijn waardigheid opvolgde en ge heel Rome wist dit. Eindelijk kondigde trompetgeschal de komst van den keizer aan, en ieder deed zijn best om een glimpje te zien te krij gen van dat edele voorhoofd en bet kal me, mooie, ofschoon wat droeve gelaat. Als raadde hij dien wensch, bleef bij een oogenblik staan, en keek rond over die ontelbare menigte menschen, die nu de lucht vervulden met hun toejuichingen; hij onderhield zich met zijn coadjutor, Lucius Verus, en een ouden Romein- schen generaal, Avidius Cassius, die naast hem stond. Dan ging hij zitten, waarna bij een jonge man, die een rol bij zich had, wenkte bij hem te komen, en te beginnen hem voor te lezen. Hij zelf nam uit zijn gordel de wastafeltjes, en stift om alles aan te teekenen, wat hem waard leek onthouden te worden. Zoodra de keizer gezeten was, weerklonken do trompetten weer. Even later traden de gladiatoren de arena binnen, en een rij vormend, gingen ze langzaam de uitge strekte ruimte door. Voor den zetel van den keizer hielden ze balt en riepen: „Heil u, Caesar, zij die gaan sterven, groeten u." Het was de gewone manier van groe ten, sa&ar ac® verbaasd 5911 de vroojijke 13 6 jTBCtOT vcuu liut jL.eiüixjmfeX' Li j vvvini bad, naar ik las, de vrijmoedigheid aan een sollicitant het volgende te schrijven: „Zoudt U mij willen meuedeelen, of U Roomsch Katholiek ziji. of Christelijk, een pricipieel voorstander van het bij zonder onderwijs? In dit geval zou ik U moeten melden, dat ik Uwi sollicitatie aan het Kennemer Lyceum overbodig acht. Het sectarisme van zekere groepen in Nederland brengt de reactie mee, dat voor onze nationale en neutrale school geen voorstanders van Katholiek tn Christelijk onderwijs in aanmerking ko men. Dat is nogal kras. Deze zeergeleerde beer, want net is een Dr, die dit schrijft, is zoo weinig ep de hoogte, dat bij de voorstanders ven bijzonder onderwijs zonder meer als secta- risten aanduidt. En dan wordt bier maar zonder meer verklaart, dat onze nationale school, voor voorstanders van bijzonder onder wijs gesloten moet blijven. Ik heb nog niet gelezen, dat deze Dr van hoogerhand zeer gevoelig op zijn vingers is getikt. Over de vraag of bet dient te gebeu ren kan geen verschil van meening be staan. OPMERKER. Breede Watering bewesten lerseke. '(Slot.) Dhr P o 1 e y wil aan de pachters een kleine restitutie over 1930 geven. Andere lichamen doen het ook. De voorzitter: U komt met uw voorstel te laat. Het staat nu niet op de agenda. Dhr K a k eb e ek e wil het Bestuur machtiging geven om over 1931'32 een restitutie te geven van hoogstens 30 pet. maar ieder geval afzonderlijk bekijken. De voorzitter wil in de volgende vergadering een beslissing nemen. 'Dhr K a k e b e e k e laten we dan voorloopig niet meer dan 70 pet. van do pachten innen. Dhr Q. T r i m p e meent, dat er onder ■de pachters financieel sterk© personen zijn. Maar bet dijkgescbot moet ook door vele minder draagkrachtigen opgebracht worden. De polder is geen schairijk grondeigenaar. Dhr K a k e b e e k e komt tegen dit standpunt op, Dit wordt ook niet door diaconiën, kerkvoogden en armbesturen gedeeld. Dhr Trimpe wil niet beschikken over de beurs van kleine grondeigenaren, die bier niets te vertellen hebben. Voor deze menschen wil spr. opkomen. Dhr Kakebeeke ziet bet verschil niet tusschen den polder en een armbe stuur. Het dijkgeschot zal door een pacht- verlaging niet noemenswaard worden op gevoerd. Besloten wordt in de volgende vergade ring een beslissing te nemen. De rekening wordt nu vastgesteld. Voorkomende zaken. De heer P o 1 e y wil trachten vermindering van de f 20.000 subsidie voor de locaalspoor te krijgen. Dhr Kakebeeke is niet voldoende op de hoogte om hier in 't openhaar een meening over te zeggen. Spr. zal echter informeeren en eventueel latex hierover mededeelingen doen. Spr. weet wel, dat de bouwsom destijds boven de raming is ge gaan, maar het percentage der leening viel mee. Dhr Van 't Westeinde wil wijzen op de crisis, waarmee niet kon gerekend worden, toen het contract werd opge maakt. Dhr Kakebeeke: ook de locaalspoor gevoelt de crisis (verminderd bietenver- voer, enz.). Dhr P o 1 e y wijst op de algemeene ver laging van den rente-standaard. Dhr W. Minnaar pleit voot de ver betering van een stukje wegeling te 's-Heer Abtskerke. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hoog water te lerseke. Dhr Gunning bepleit verbetering van den gedachtelooze menigte geweest zijn, had den ze geweten, wat hun keizer neer schreef, toen hij zich over zijn tafeltjes boog, nadat de gladiatoren waren terug gegaan. Langzaam vormde de gouden stift de woorden: „Het gelukkigste lot zou bet voor den mensch zijn, te sterven zonder iets uit te staan te hebben gehad met leugen en veinzerij en weelde en hoogmoed. Den Iaatsten adem uit te mo gen blazen als de mensch dit alles ten volle heeft gesmaakt, is daarna het meest te verkiezen." Vreemd, dat deze man zulke woorden zou neerschrijven. Marcus Aurelius was geen gewoon mensch, maar een figuur onder zijn mede-menschen, zoowel van nature als door de omstandigheden. Een Romein, een patriciër, stralend gezond, knap van uiterlijk, een groot filosoof, de edelste vorst van zijn tijd, heerscher over duizenden; desondanks had hij zich niet door de ledigheid en ijdelheid van deze wereld laten verblinden. In plaats van onder te gaan in machtsbesef en weelde, verlangde hij naar iets hoogers en ede- Iers dan het aardsche leven hem geven kon. Zeker was het Gods geest, die deze verlangens naar booger geluk in hem geboren deden worden, ofschoon hij bet niet wist. (Wordt vervoigd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5