No. 278 Vrijdag 28 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes m >u n, Agentschap Ass.-Mü „De Nederlanden van 1845" „Fatnm" - „Lahor" ÊERSTE BLAD. ft r- 01 - GOES PE TREIN g 2 September e n d e prima Dultsche rkolen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredaoteur: R. ZUIDBMA. ROTTERDAM verzekering) t/m Roozendaal en Amsterdam ot Artis en ge- rondreis naar n Volendam, kosteloos aan de tions. ;.L. (75 K.G.) thuis velend, J< OVAA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Te). No. 259. VT.R*OWTJNT WERKDAG. - sa Per 3 TOaa"d«fK, 5#9«ca per post, f. 3.— Losse »ntnm«rs 10.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Kabinetswisseling in Engeland. Het is nu ruim twee jaar geleden, dat in Engeland de Labour-regeering aan het bewind kwam. In de socialistische pers werd toen net optreden van Mac Danald met uitbundige fanfares begroet. Men sprak van een nieuw tijdperk in de wereldgeschiedenis. Wat anderen niet hadden kunnen doen, zou door het So cialistische Kabinet tot stand worden ge bracht. Een tijdperk van ongekende wel vaart van de Engelsche arbeidersklasse stond voor de deur. Niet lang heeft deze roes geduurd. Al spoedig bleek, dat er van al de mooie beloften die gedaan waren, niet veel terecht zou komen. De werkloosheid in- plaats van te verminderen is zoo ongeveer verdubbeld en de moeilijkheden op sociaal en financieel gebied worden steeds groo- t6ï. Werd aanvankelijk voortdurend geroe pen: „Zie naar Engeland!", het duurde niet lang of men vond het beter om de aandacht van wat daar gebeurde af te leiden. En nu staan wij voor het feit, dat het Kabinet zicb genoodzaakt zag af te tre den, niet omdat de oppositie van de an dere partijen te sterk werd, maar omdat de eigen partijgenooten bet in den steek lieten. Nu is dit laatste niet geheel onver klaarbaar. De leden van bet Vakverbond moeten zich wel teleurgesteld gevoelen omdat men begonnen is met zichzelf en anderen wijs te maken dat het economisch herstel niet een kwestie was van kunnen, maar van willen. Bovendien heeft een Vak verbond uit den aard der zaak de neiging om niet in de eerste plaats het algemeen belang, maar het speciale groepsbelang in het oog te houden. We zien dat ook in andere landen. En waar Mac Donald nu in de noodza kelijkheid verkeerde maatregelen te ne men, die hoezeer ook in het belang van de arbeidersklasse, toch met de in die krin gen levende wenschen niet overeen komen, is het wel eenigszins verklaarbaar dat het machtige Vakverbond den leider, toen deze de nationale belangen nummer één stelde, los liet. Voor de socialisten in ons land is het na alles wat men heeft rondgebazuind omtrent de wonderen die het Engelsche Kabinet zou doen, een ietwat lastig geval. Een Kabinet in ons land bestrijden als het genoodzaakt is minder aangename be zuinigingsmaatregelen door te voeren, is zeer gemakkelijk. Men herinnere zich slechts de hetze indertijd tegen Minister Golijn ontketend. Maar nu het bevriende ministers betreft staat de zaak eenigszins anders. Nu wordt het publiek beleefd verzocht toch voorzichtig te zijn in zijn oordeel, want, zoo heet het letterlijk in het orgaan dat altijd klaar staat om wat anderen doen te veroordeelen: „Een overijld oor deel treft niet hem tegen wien het wordt uitgesproken, maar alleen hem, die het velt." En hoewel daarna tegen Mac Donald positie werd genomen, werd toch getracht de schuld van het gebeurde te la den op de oppositiepartijen, van wie het heet, dat het schijnt, dat ze bezig waren zich aaneen te slui ten, teneinde het Kabinet te dringen ver raad te plegen aan zijn beginsel, om aan bet socialistische bewind een einde te ma ken. Dit laatste is met de waarheid vierkant in strijd. Feit is, dat Mac Donald juist de mede werking van de andere partijen had ver kregen, maar dat zijn eigen partijigenooten hem in den steek lieten. Wat blijkt nu uit dit alles? Niet dat Mac Donald niet voor zijn taak berekend is of dat hij een „verrader" is van de zaak die hij eerst voorstond. Maar wel de dwaasheid van het bewe ren dat de Socialisten zooveel beter in staat zijn de volksbelangen te behartigen dan de kapitalisten. Wanneer dat juist was, dan zou dat juist in moeilijke omstandigheden moeten blijken. Het is dan ook geen wonder dat er in de S. D. A. P. in ons land een sterke groep is, die van het bezetten van ver antwoordelijke posten niets moet hebben. Terecht wordt door het „Centrum" op gemerkt: „Voor oppositie-voeren biedt het socia lisme overvloed van materiaal. Maar het is heel wat lastiger, zoo niet onmogelijk, volgens de beginselen van het socialisme te regeeren, ook al ver toont het zich in een zoo gematigden vorm als in Engeland, en al beschikt het over de knappe koppen, welke het Labour- kabinet telde." Anders dan bij ons. In het liberale „Vaderland" wordt er terecht op gewezen, dat het in Engeland toch zoo geheel anders gaat dan bij ons. Fel stonden daar bij de laatste verkie zingen de partijen tegenover elkaar, maar nu het land in economischen nood ver keert, steken de leiders van de verschil lende partijen de koppen bij elkaar om in onderling overleg naar een uitweg uit de moeilijkheden te zoeken. Hoe anders gaat het dan in ons land! Het „Vaderland" herinnert aan Augus tus 1923, toen Colijn voor de moei lijke taak kwam te staan, om den ge- schokten financiëelen toestand te redden Toen Golijn in Augustus 1923 voor de moeilijke taak kwam te staan om onzen geschokten financiëelen toestand te red deren, is er toen, soms ook van alle kan ten, uit het Parlement de stem tot hem gekomen: Wij zullen gaarne met u in overleg treden, hoe de moeilijkheden zul len kunnen worden overwonnen? Het tegendeel is waar. De sociaal-de mocratie heeft toen stelselmatig ons volk tegen Colijn in het harnas gejaagd, en alle bezuinigingen als onnoodig voorge steld, terwijl zij toch, altijd op kiezers vangst uit, zeer goed wist, dat Golijn wel zeer overtuigd moest wezen van de bittere noodzaak van de maatregelen, die hij nam, omdat hij voor zijne partij, om van zijn persoon niet te spreken, er wel zeker van kon zijn, dat ze zoo impopulair zou worden, dat ze bij de aanstaande verkie zingen het loodje zou leggen, wat dan ook geschied is. En „de veiligstelling van de gulden" werd door de S.D.A.P. als eene wreede particuliere liefhebberij van Colijn bespot, alsof dat zooiets was ais de perverse zucht bij een kind, om een vlieg de vleugels en de pooten uit te trekken; een beetje inflatie van den gul den kon wel, en als men die zich maar wilde getroosten, behoefde men al die nare maatregelen niet te nemen. Het zou, dit tusschen haakjes, de moeite waard zijn te weten, of ook thans nog, nu heel de wereld opgeschrikt is door het feit, dat er inflatie dreigde voor de Duitsehe mark, en allen er aan gewerkt hebben, om die ramp te voorkomen, de S.D.A.P. nog zou durven komen met de bewering, „dat zoo'n beetje inflatie geen kwaad kan." Het blad had er nog bij kunnen voegen, dat de houding van de vrijzinnigen, al traden ze dan niet zoo scherp en zoo eenzijdig op als de sociaal-democraten, toch ook weinig medewerking betoonde. Bij scbier alle voorstellen die Minister Colijn deed, lieten de vrijzinnigen hun tegen hooren. Dan is het in Engeland toch wel wat anders. Mac Donald waagt er zijn positie als partijleider aan nu het landsbelang dat vordert en de oppositiepartijen in plaats van uit de moeilijkheden van den tegen stander politieke munt te slaan, plaatsen zich naast hem om met hem het belang van het land te dienen. De oorlogsverklaring der Engelsche arbeiders aan de nieuwe regeering. De algemeene raad van het vakvereeni- gingscongres en het dagelijksch bestuur van de arbeiderspartij, hebben een mani fest uitgevaardigd waarin zij verklaren, dat de nieuwe regeering krachtig moet worden bestreden, zoowel in het Parle ment als door een actie alom in den lande. In het manifest aan het volk, werd dit opgewekt zich bij de arbeidersbeweging aan te sluiten „ter verdediging van de ware nationale belangen en tot een doel treffende poging om tot een betere sa menleving te komen." De_nationale regeering wordt beschre ven als een regeering van lieden die han delen zonder daartoe een mandaat van het volk te hebben gekregen. In het manifest wordt verzekerd, dat de crisis wel op andere wijze zou zijn op te lossen geweest, dan nu is geschied. Het belang van de natie is ook het belang van de arbeiders; maar dezen weigeren met klem de opvatting te aanvaarden, dat het belang der natie kan worden gediend door de arbeiders te verarmen. Het dagelijksch bestuur van de mijn werkersfederatie heeft een buitengewone bijeenkomst gehouden, teneinde den poli- tieken toestand te overwegen. Aan het eind van de bijeenkomst ver klaarde Cook, de secretaris van de fede ratie, dat het dagelijksch bestuur met al gemeene stemmen besloten had den raad van het vakvereenigingscongres en de ar beiderspartij in hun oppositie tegen de re geering te steunen. Dit besluit van de mijnwerkersfedera tie is van grooter belang, dan op het eerste gezicht schijnt. De mijnwerkers vor men n.l. niet alleen één van de machtig ste vakvereenigingen, maar hebben bo vendien niet minder dan 40 vertegen woordigers in het parlement. Gandhi op reis. Gandhi, die Zaterdag te Bombay scheep zal gaan naar Londen, is gistermiddag uit Simla vertrokken. Ondanks den stort regen waren duizenden bij het station aanwezig om hem vaarwel te zeggen. Gandhi wordt o.m. vergezeld door zijn zoon Devadas Gandhi en de Engelsche mej. Slade, die sinds jaren een enthou siast discipel van hem is. Een nieuwe overeenkomst tusschen Gandhi en den onderkoning is gistermid dag nog onverwacht tot stand gekomen, nadat men een dag lang geconfereerd had en vrijwel de hoop had opgegeven. Groote brand in Italië. In een plaatsje, 25 K.M. van Reggio Ca labria verwijderd, brak waarschijnlijk ten gevolge van hooibroei brand uit in een hooimijt. Daar na de aardbeving van 1908 het gehucht slechts gedeeltelijk weer was opgebouwd en de bevolking voor het grootste gedeelte nog in houten barakken verblijft, greep het vuur bij den heerschenden krachtigen wind snel om zich heen. Ongeveer 200 huizen en barak ken, welke een overgroot aantal families herbergden, werden een prooi der vlam men. Daar de brandweer de bewoners der bedreigde huizen, "zoo noodig met geweld uit hun woning verwijderde, zijn er geen menschenlevens te betreuren. De mate- rieele schade beloopt ongeveer 10 mil- lioen lire. De onlusten te Lissabon. Volgens nadere berichten uit Lissabon gingen de troepen, die zich bij de revolu- tionnairen hadden aangesloten, naar het Eduard VH-park, waar zij zich verschan sten. De arillerie-troepen, die hun stuk ken meevoerden, begonnen onmiddellijk bet kasteel van St. Joris te beschieten en andere openbare gebouwen. De vlie gers uit het Berca-kamp maakten ge- meene zaak met de rebellen, vliegtuigen vlogen boven de stad en wierpen bommen neer, waarbij zij het in het bijzonder op Almada, in de onmiddellijke omstreken van Lissabon hadden gemunt. De opstan delingen werden ten slotte door de regee- ringstroepen omsingeld en toen zij 's avonds om half acht inzagen dat zij geen schietvooiraad meer hadden en er uit de provincie geen berichten omtrent het uitbreken van opstand inkwamen, ga ven zij zich over. Van de vliegers zijn er drie naar Spanje gevlucht. Volgens te Vigo aangekomen Portugee- sche reizigers zou ontevredenheid van of ficieren over de benoeming van den mi nister van oorlog de oorzaak van de on lusten zijn. Uit Sevilla wordt bericht, dat de in Spanje gelande Portugeesche vliegers hebben verteld, dat de militaire vliegkam pen van Alberca, Cintra, Amadora in op roer zijn. Zij hebben kazernes gebombar deerd, ook die van de genie, waarvan ko lonel Estevez, een van de steunpilaren der dictatuur, de commandant is. Het dagblad „El Sol" verneemt uit Vigo, dat volgens uit Oporto komende reizigers, ook daar de revolutie was uit gebroken. De kazernes zouden worden belegerd en de telefonische en telegrafi sche verbinding verbroken zijn. Volgens berichten van de Spaansch- Portugeesche grens kunnen de treinen naar Lissabon de stad niet bereiken en blijven op een 10 K.M. afstand van de hoofdstad liggend station staan. In het Noorden Portugal vinden gevechten plaats, vooral te Coimbra, Oporto en Seduval. In tegenspraak met andersluidende be richten, moeten de opstandelingen be langrijke successen hebben geboekt. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken deelt mede, dat in de onmid dellijke nabijheid van het Spaansche ge zantschap te Lissabon hevige gevechten hebben plaats gevonden. De leden van het Spaansche gezantschap zochten hun toevlucht in het gebouw van het Engel sche gezantschap. R.-K. Kerk en Fascisme. Niettegenstaande de reeds gepubliceer de tegenspraken, zegt de „Daily Tele graph" uit Vaticaansche kringen semi- officieel te vernemen, dat er tusschen het Vaticaan en de fascistische regeering een accoord is tot stand gekomen en dat het geschil, hetwelk is ontstaan door de on derdrukking van de „Katholieke Actie", door den staat zal worden bijgelegd. Het accoord zou gebasseerd zijn op de volgende punten: De „Katholieke Actie", de Katholieke organisatie, welke volgens de beweringen van de fascisten misbruikt zou zijn voor politieke doeleinden, zal in elk diocees af zonderlijk worden georganiseerd. Met an dere woorden, het zal een diocesane en geen nationale organisatie zijn. Er zal een centraal lichaam zijn, met het doel, de religieuze werkzaamheid van de „Katholieke Actie" te uniformeeren, doch er zal geen centrale leiding zijn, noch zal de organisatie zich op politiek terrein begeven. Een gevolg van de overeenkomst is, dat in geheel Italië de Katholieke clubs weer geopend zullen worden. Wanneer de her opening zal plaats hebben, is nog niet be paald, doch dit zal vanzelfsprekend ge leidelijk tot stand worden gebracht. In kerkelijke kringen beschouwt men over het algemeen het accoord als een overwinning van de Kerk. Beiersche noodverordening. Ter dekking van het tekort van 28.6 millioen mark op de Beiersche staatsbe- grooting heeft de Beiersche regeering een noodverordening uitgevaardigd waarin, behalve belangrijke bezuinigingen, ook talrijke nieuwe belastingen worden aan gekondigd. De slachtaccijns worden bijna verdub beld, doch deze verhooging wordt bijna uitsluitend door den handel gedragen. Hieruit verwacht men een opbrengst van 7.2 millioen. Uit de vermindering der sociale uit gaven verwacht men 4 millioen. De overige 17.6 millioen mark moeten door bezuiniging op de uitgaven worden verkregen. Een bijzonder groot bedrag wordt be zuinigd op den woningbouw. De salarissen van vrijgezellen en ge huwden zonder kinderen in openbaren dienst zullen wanneer zij meer dan 1500 mark per jaar bedragen, met 5 pet. wor den verminderd. De werkloosheid In Polen. De Poolsche regeering heeft besloten, een commissie te benoemen ter bestudee ring van het vraagstuk der werkloosheid. Deze commissie zal bestaan uit vertegen woordigers der arbeidersorganisaties, der regeering en van het parlement. Haar voornaamste taak is hulpmaatregelen te beramen voor den a.s. winter, voor welk doel bijzondere middelen door den staat ter beschikking zullen worden gesteld, die daartoe o.a. een extra inkomstenbelasting wil heffen. Beperking der landbouwproductie. De economische crisis in deVereen. Staten wordt op allerlei manieren ver klaard. Sommige beoordeelaars spreken van overproductie, andere weer van on derconsumptie. Wie er nu gelijk hebben zij daargelaten, maar men blijft in de Unie niet bij de pakken neerzitten. Zoo wordt thans uit Baton Rouge (Louisiana) bericht, dat het wetsontwerp, strekkende om voor het volgend jaar den katoenoogst niet te bewerken in het Huis van Afge vaardigden van dien staat een gunstig onthaal heeft gevonden. Korte berichten. Te Marseille is in het radiogebouw het zendstation door een grooten brand geheel vernield. Het zendstation was in een houten gebouw ondergebracht, zoodat het vuur zich snel kon uitbreiden. Als protest tegen de loonsverlaging vgn v|er procent ie het grootste gedeelte Binnenland. Dr Nolens overleden. De landbouw en de tarwewet Buitenland. De oppositie tegen het nationale kabinet in Engeland. De gebeurtenissen in Portugal. De R.-K Kerk en het fascisme. van de gemeentetransportarbeiders te Dusseldorp in staking gegaan. De wilde staking van de gemeente- transportarbeiders te Duisburg is opge heven. De arbeiders hebben gistermorgen voor het grootste deel het werk hervat. In een stadsdeel te Barcelona wer den vijf gevallen van builenpest gecon stateerd, waarvan drie met dcodelijken afloop. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat de wijk door de po litie en personeel van den geneeskundigen dienst is afgezet. Volgens een bericht uit Wilna trek ken op groote schaal boeren uit het Wil- nagebied over de grens naar sovjet-Rus land. Men schrijft deze emigratie toe aan de Russische propaganda op het platte land. Op verschillende grensplaatsen trach ten de boeren op onwettige wijze over de grens te komen, waarbij het reeds tot schietpartijen van de zijde van de grens wacht is gekomen. Enkele boeren werden daarbij gedood. De Do X is gisterochtend om 8 uur met 30 passagiers aan boord vertrokken en 's middags om half twee te New-York aangekomen. Mgr Prof. Dr W. H. Nolens t Gisteravond is te 's Gravenhage in den ouderdom van 71 jaar overleden mgr. prof. dr. W. H. Nolens, voorzitter van de r.k. fractie der Tweede Kanier. Met Dr Nolens verliest Nederland een staatsman van beteekenis, die in het bui tenland op tal van congressen en confe renties, waarop hij ons land vertegen woordigde, het aanzien van ons land mede hielp verhoogen, wiens woord en meenin gen, door den wetenschappelijken inbond, gezag hadden. Een man met een helder verstand, met een klaren blik, die om zijn zuiver sociaal voelen en doorzicht overal werd gewaardeerd. In hem verliest de Katholieke Staats partij een bekwaam en voorzichtig lei der, die steeds het Christelijk beginsel op den voorgrond stelde, als basis, waarop de politiek van Nederland moest worden opgebouwd. De Nederlandsche katholieken konden eens op Herman Joseph Aloysius Maria Schaepman, den dichter en staatsman wij zen als hun leider, ze vonden in Mgr. Nolens, die ook een „Memoriam" wijdde aan den dichter van Aya Sophia", een nieuwen leidsman, naar wien met ontzag en eerbied werd geluisterd. Nu was Schaepman van een geheel andere struc tuur en natuur dan de thans ontslapene. Schaepman een forsche strijder, wiens woord kon daveren door de ruimte, de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1