No. 277 Donderdag 27 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BankN.V. Soes Agentschap Ass.-Mg „De Nederlanden van 1845" „Fatnm' .Lahor' Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. HET NIEUWE CHRISTELIJK ZIEKEN HUIS BETHESDA TE VLISSINGEN. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDSMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSOHWNT ELXSJW WERK9AG. A b o s »l 9 m 1>x a s| Per 3 maasden, franco per post, f3.— Loss» nummer» 10.05 Prijs der Advertentien: 1regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. De arbeiderspartij in de oppositie. Markus van Crewe, de vroegere En- gelsche gezant te Parijs, is minister van oorlog geworden in het nieuwe kabinet. Crewe behoort tot de liberale partij. Het algemeen bestuur van het vakver- eenigingscongres en het nationaal bestuur van de arbeiderspartij hebben gister een gemeenschappelijke vergadering gehou den, waarop de vier afgetreden minis ters Henderson, Clynes, Lansbury en Momssan tegenwoordig waren en het woord voerden. Na afloop werd mede gedeeld, dat de volgende motie was- aan genomen: „De vereenigde vergaderirig, overwegende den toestand, die ontstaan is door de vorming van het nieuwe mi nisterie, is eensgezind van mee ning, dattegen dat ministerie een krachtig verzet gevoerd moet worden in het parlement en door een volksbeweging. Zij keurt de houding van de afgetreden mi nisters inzake het weigeren van steun aan het nieuwe bewind goed en beveelt de parlementaire arbeiderspartij aan zichzelf op te werpen ais de officiëele parlementaire appositie". In welingelichte kringen houdt men het er voor, dat slechts een 40-tal leden van de Labourpartij zich voor het nieu we kabinet Mac Donald zullen uitspre ken. Sommigen meenen zelfs, dat er slechts een twintigtal hun vroegeren lei der zullen volgen. In een rede te Swindon heeft Addi son, de afgetreden minister van land bouw, een heftigen aanval gedaan op de bankiers. Volgens Addison was het afgetreden kabinet het eens geworden over bezuini gingen van totaal 56 millioen pond en er waren bovendien) andere voorstellen gedaan, die meer dan voldoende geweest zouden zijn om de begrooting in even wicht te brengen. Toen werd echter ver mindering van de werkloosheidsuitkee- ring geëischt. De controleurs van de geldmarkt, aldus spr., zetten ons het pistool op de borst. Hun houding was „volkomen inconstitu tioneel". Het doel, om de arbeidersregee- ring ten val te brengen is gelukt, maar daardoor is aangetoond, dat de veilig heid van het land niet kan worden over gelaten aan de dictatuur van „een groote particuliere bankgemeenschap". In een schrijven aan de Labour- afge vaardigden, geeft Mac Donald uiting aan zijn leedwezen, gedwongen te zijn geweest een beslissing te nemen, welke de partij tijdelijk in een moeilijke positie plaatst. De toestand, aldus Man Donald, is in derdaad zoo ernstig als ik in mijn radio rede heb uiteengezet. De premier verzoekt allen Labour-af- gevaardigden, zonder opgewondenheid over den toestand na te denken en hun oordeel op te schorten, tot de situatie zal zijn opgehelderd en zij van alle feiten kennis hebben genomen. Wolkbreuk boven Gothenburg. Maandagmorgen in de vroegte ontlast- te zich boven 'Gotlhen'burg 'n hevige wolk breuk. In verschillende deelen van de stad liepen alle kelders onder water. Meer dan 400 personen hebben in de morgenuren de brandweer opgebeld met het verzoek om de kelders leeg te pom pen. Vele straten en pleinen stonden nog lang, nadat de bui overgetrokken was;, geheel blank. Groote schade is aangerioht in het Sahlgrenska-ziekenhuis. Alle kelders lie pen vol en zoo snel, dat de stoker van de centrale verwarming 'zich zwemmende in veiligheid moest brengen. In de kelders waren de kleeren van de verpleegden, de reservedekens, 't linnengoed en al 't ver bandmateriaal opgeborgen. De schade, aan deze goederen toegebracht, wordt op ongeveer 15.000 kronen geschat. Tenge volge van ernstige lekkage is er groote schade aangericht in de Röntgen-kauier en in de bibliotheek. De operatiezaal kan enkele dagen niet gebruikt worden. De di rectie van het ziekenhuis heeft bekend gemaakt, dat voorloopig geen nieuwe pa tiënten opgenomen kunnen worden. De totale schade wordt op ruim 100.000 kro nen geschat. Gandhi toch naar Londen? Nadat een heele reeks van moeilijk heden uit den weg geruimd zijn, be gint nu het onderhoud tusschen den on derkoning en Gandhi. Gemeld wordt, dat Gandhi 29 Augustus scheep zal gaan naar Engeland. Uitkijkwagens op de Oostenrijksche Spoorwegen. De Directie van de Oostenrijksche Staatsspoorwegen heeft een proef geno men om vast te stellen, of het systeem uitzichtrijtuigen in de treinen, die de landschappen vol natuurschoon doorloo- pen, in den smaak van het publiek valt. Bij wijze van noodhulp zijn open goe derenwagens voor dit doel ingericht, van zitplaatsen, veiligheidsinrichtingen en an dere gemakken voorzien. Deze rijtuigen loopen achterin den trein, en zijn koste loos toegankelijk voor reizigers van alle klassen. Er wordt veel gebruik van gemaakt op de lijnen, waar ze dienst doen. Revolutie in Portugal? De telefoonverbindingen tusschen Span je en Portugal zijn verbroken, wat aan leiding heeft gegeven tot allerlei geruch ten over een uitbreken van onlusten te Lissabon. Men heeft echter tot dusver nog geen nauwkeurige mededeelingen ontvangen over wat er in Portugal gaan de is. Hoewel er geen officiëele verklaring is afgelegd, wordt medegedeeld, dat Mau ra, de Spaansche minister van binnen- landsche zaken, bevestigd heeft, dat in Portugal een revolutiebeweging zou zijn uitgebroken van zeer ernstigen aard. Te Madrid doet een gerucht de ronde, dat er een aanslag zou zijn gepleegd op president Garmana. Uit Lissabon wordt gemeld: Revolutionairen hebben de artillerie- barakken veroverd. Zij wekten de troe pen op hun zijde te kiezen, maar deze bleven de regeering trouw en onderdruk ten den opstand. De regeering beweert, dat zij den toe stand volkomen in de hand heeft. Salarisbetaling door Saksen in het ongereede. De staatskanselarij van Dresden deelt mede, dat tengevolge van den toestand der financiën de salarissen der Saksische beambten voor de maand September op den eersten September slechts voor een derde zullen worden uitbetaald. Hetzelf de geldt voor de salarissen, welke half- maandelijks worden uitbetaald. De pensioenen van de nagelaten be trekkingen van ambtenaren en ambtena ressen en de Augustussalarissen, die an ders maandelijks over de afgeloopen maand worden betaald, zullen op den zelfden dag als anders voorloopig voor de helft voldaan worden. Voor de uitbetaling van de verdere sa larissen is nog geen regeling getroffen. De ontwikkeling van den financiëelen toestand zal hierbij doorslag gevend zijn. Korte berichten. De Federal Farm Board te Was hington deelt mede, dat zij geen officiëel aanbod heeft gehad van de Chineesche regeering voor den aankoop van 15 mil lioen bushel tarwe op crediet. Ook on derhandelingen over een dergelijken aan koop zijn niet gevoerd. De Roemeensche regeering heeft 'n wetsontwerp tot invoering van een alco hol-monopolie uitgewerkt, dat in den ko menden herfst aan het parlement zal wor den voorgelegd. Het monopolie, dat zoo wel de productie als den handel in alco hol regelt, geldt slechts voor spiritualiën, niet voor wijn en bier. Uit Mexico City wordt gemeld, dat het gisteren in het Mexicaansche parle ment tot opgewonden tooneelen is geko men, waarbij plotseling eenige afgevaar digden hun revolvers trokken en er een direct vuurgevecht ontstond, waarbij de afgevaardigde Ruiz werd gedood en vier anderen gewond. Te Saratow wordt gewerkt aan den bouw van een nieuwen grooten zender met een capaciteit van 100 K.W., die in de Russische en Duitsche taal zal uitzen den en voor een deel gebruikt zal worden voor het voeren van atheïstische propa ganda. Te Madrid zijn de metaal-arbeiders in staking gegaan. De gedurende de laat ste dagen gevoerde onderhandelingen zijn zonder resultaat gebleven. Uit Demansfiirt bij Neustadt a. d. Aisch wordt gemeld, dat gisternacht twee groote woonhuizen en vijf schuren met alle oogstvoorraden en landbouwmachi nes door 'n geweldigen brand zijn verwoest De schade bedraagt meer dan 200.000 mark. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een geval van brandstich ting. Het college van B. en W. ie Amsterdam. Zoowel de Anti-revolutionairen als de Chr. Hist, te Amsterdam hebben ge weigerd op de basis van het tusschen Soc.-Democraten, R.-Katholieken en Yrijr zinnig-Democraten vastgestelde program zitting te nemen in het college van B. en W.,-zoodat de samenwerking der partijen voor de a.s. regeeringsperiode voorshands blijft bepaald tot de drie laatstgenoemde groepen, te zamen 25 leden tellend. Wel ke fractie den zesden wethouderszetel zal bezetten en óf die bezet zal worden is nog een open vraag. De onderstelling is geopperd, dat bij1 de wethoudersbenoeming toch een anti-revo lutionair, buiten het program om dus en los daarvan zonder verantwoordelijk heid daarvoor zal worden gekozen, en dan denkt men dadelijk aan het anti-revo lutionair raadslid den heer Baas, die al meer daarvoor genoemd is. Maar het is ook niet onmogelijk, dat die zesde wethou derszetel niet zal worden bezet; als bezui nigingsmaatregel en misschien ook een beetje om uit deze moeilijke politieke situatie te komen. Onze kolenlnvoer in België. Hieromtrent schrijft de heer G. Nijpels aan het Handelsblad: Er schijnt nog steeds niets zekers be kend te zijn over hetgeen onzen kolenin- voer in België boven Let hoofd hangt als gevolg van het resultaat der besprekingen van j.l. Maandag tusschen de Duitschers en de Belgen. Naar ik heden uit Brussel vernam, zou het voornemen bestaan, den Belgischen ministerraad a.s. Vrijldag voor te stellen, de Duitsche en Nederlandsche invoeren te verminderen met 25 pet. Of dit zal zijn een vermindering met een kwart, geno men over het gemiddelde der laatste drie jaren, zooals in Frankrijk, 'dan wel over het laatste jaar, 1930, wist men mij' nog niet te zeggen. Boeren en communisme. Indertijd is er sprake geweest van een „Nederlandsch Boeren-comité", waarvan bleek, dat het was opgezet door een Am- sterdamschen communistischen arts, die in boersche vermomming en onder val- schen naam vergaderingen van boeren en tuinders entameerde. Het blijkt thans, dat deze troebel-water- visschers nog steeds aan het werk zijn. Door het persbureau V. D. is n.l. een „Op roep aan noodlijdende tuinders in N.- Holland" verspreid, welke oproep weder om gesteld is in gematigd-communistische terminologie en ook 't adres van den Am- sterdamschenMoskouschen dokter aan geeft als de plants, waarheen men adhae- sie-betuigingen kan zenden. Te Purmer- end is een „vergadering" gehouden, waar tuinders van „onderscheiden richting" tot de conclusie zijn gekomen, dat de moeilijk heden het gevolg zijn van „de groote kapi talistische crisis" 'en van de aardappel ziekte, terwijl de vergadering van oordeel was, dat „een georganiseerde strijd moet worden gevoerd in solidariteit met de wer kers van de steden." Mgr. Dr. Nolens. De toestand van mgr. dr. Nolens was gisteravond in hooge mate ernstig. „Sojabrood." Bij Kon. Besluit van 24 Augustus is tot wederopzeggens toestemming verleend tot het bereiden en in den handel bren gen van een brood, bereid uit 80 pet. tarwebloem, respectievelijk tarwemeel, met 20 pet. ontvet sojameel, onder den naam „Sojabrood, bereid met ontvet soja meel", onder da navolgende voorwaar den: le het brood moet worden aangeduid als „sojabrood, bereid met ontvet soja meel"; 2e de aanduiding, onder le genoemd, moet in het brood zelf of op zijne ver pakking zijn aangebracht met duidelijk zichtbare en leesbare letters; 3e. in het ontvet sojameel mogen slechts uiterst geringe hoeveelheden on kruidzaden aanwezig zijn; 4e het brood moet voldoen aan de eischen, in het Broodbesluit (Stbl. 1925, no. 478) gesteld, uitgezonderd het ge halte aan keukenzoutvrije asch, dat niet hooger mag zijn dan 2 pet. Het Leger des Heils. Dinsdag 1 September a.s. zal voor het Leger des Heils in Nederland een belang rijke datum zijn, daar op dien dag de eerste steen zal worden gelegd voor het nieuwe nationale kweekschoolgebouw, dat te Amsterdam zal verrijzen. Minister D o n n e r heeft zich bereid verklaard, deze handeling te verrichten, terwijl verschillende autoriteiten toezeg ging hebben gedaan, bij deze plechtigheid tegenwoordig te zullen zijn. Nat. Chr. Geheelonthouders-vereeniging. Dinsdag kwam de Nationale Chr. Ge heel Onthouders Vereeniging te Utrecht in 52e alg. vergadering bijeen. De voorzitter, prof. dr J. R. Slatema ker de Bruine, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak daarna een kort openingswoord. Na afdoening van enkele kleine huis houdelijke aangelegenheden kwam het jaarverslag van den secretaris, ds D. van Krevelen ,em. Ned. Herv. predikant te Bosch en Duin, aan de orde, waarin o.m. herinnerd werd aan het overlijden van den heer G. Kamp, chef van het Hoofd kantoor der vereeniging. Wat de verpleging van drankzuchti gen betreft, wordt medegedeeld, dat door de Reclasseeringscommissie een verzoek is gericht tot het bestuur van „Zon en Schild", om in het nieuwe gesticht ook plaats in te ruimen voor genoemd doel. Er kwam echter een teleurstellend ant woord. De volgende algemeene vergadering zal te Deventer worden gehouden. Namens de af deelingen bood Ds de Jong een jubileum gift aan van f4400 voor het werk der vereeniging. 's Middags werd ter viering van het 50-jarig bestaan een drukbezochte recep tie gehouden, 's avonds gevolgd door een feestelijk samenzijn. Geref. Vereeniging voor Drank bestrijding. Gisteren werd in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht ge houden de 31e jaarvergadering van de Geref. Vereeen. voor Drankbestrijding. De voorzitter, D s W. H. Gispen, van Scheveningen opende de vergadering en deelde mede, dat de regeerings- subsidie voor de vereeniging met f 250 is verhoogd, als een tegemoetkoming in de bureaukosten der vereeniging. Mede gedeeld werd dat aanwezig waren afge vaardigden van 48 afdeelingen en 9 pro vinciale bonden. De vergadering besloot een- schrij ven van medeleven te zenden aan den heer P. Loof,: te Middelburg, lid van het hoofdbestuur. Tot lid van het moderamen werd her kozen de heer G. Buitendijk, te Amster dam. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Deze werden na eenige discussie goedgekeurd, en de begrooting vastgesteld met een eindcijfer van f 7040.50. Na een gemeenschappelijke koffietafel ving om half twee de middagvergadering aan. De heer van der Meulen bracht de groeten over van zijn organisatie, en sprak een sympathiek woord. Vervolgens kwamen de voorstellen aan de orde. Een voorstel van den Gelder- schen 'Bond om te komen tot een andere financiëele verhouding tusschen 't hoofd bestuur en de afdeelingen, en daartoe een commissie te benoemen, werd na bestrij ding van hoofdbestuurszijdè naar het hoofdbestuur gerenvoyeerd. Het voorstel- Bussum om zich te wenden tot de kerke raden van Gereformeerde confessie, om meer daadwerkelijken steun aan de drankbestrijding, werd van meer dan één zijde bestreden. Bussum trok haar voor stel in. Besloten werd, de volgende jaarverga dering te Apeldoorn te houden. Een voorstel-Bussum, om kinderlec tuur uit te geven, werd aangenomen. De vergadering sprak uit, dat wat geboden zal worden, op hoog plan moet staan. Een voorstel-Bussum, om ook op be scheiden wijze een centraal bureau in te richten, kon nog niet worden aangeno men. Een voorstel-Zuid-Holland, om de gegevens in het jaarboekje te completee- ren, wérd aangenomen. Op de medewer king der provinciale bonden doet het hoofdbestuur terzake een dringend be roep. Een voorstel-M i d d e 1 b u r g om op het lesrooster vas M.U.L.O.-scholen en Binnenland. De toestand van dr Nolens hoogst ernstig. Vergadering der Nat. Cihr. Geih. Onth. Vereen, en Geref. Vereen, voor Drank bestrijding. Opening van „Bethesda" te Vlissingen. Buitenland. Revolutie in Portugal? De Engelsche arbeiderspartij' in oppositie. F'inancieele moeilijkheden in Saksen. G'handi naar Londen? kweekscholen bij het vak „Gezondheids leer" ook aandacht te doen schenken aan het alcoholisme, ontlokte eenige discussie. De voorz. maande tot groote voorzichtig heid. Het moet voorshands nog geen wet telijke regeling worden. De persoonlijke opvatting van den docent speelt hier een voorname rol. Besloten werd het voor stel in Enkrateia ter sprake te brengen. Een voorstel-Middelburg, inzake de Warenwet, werd afgevoerd, gezien de stappen, die ter zake reeds gedaan wor den. Een voorstel-Arnhem, om over te gaan tot aanstelling van een propagandist voor het geheele land, werd verworpen. Een voorstel-Arnhem, om oprichting va,n bierbrouwerijen in Ned.-Inclië tegen te gaan, werd teruggenomen, wijl uitvoering niet mogelijk blijkt. De vergadering werd daarna op de gebruikelijke wijze gesloten Inzake de openingsbijeenkomst in het Ziekenhuis Bethesda op gisterenmiddag dient allereerst nog te worden vermeld, dat de voorzitter, ds J. S. Hartjes het sa menzijn opende met het lezen van Psalm 103,waarna hij' voorging in gebed. Vervolgens verwelkomde de voorzitter in het bijzonder de Moeder van Bethesda, mevrouw Blum, bij wie ook zeker vele ge dachten zullen opkomen nu het ziekenhuis gereed is, de instelling die haar zoo na aan het hart ligt, den burgemeester en mevrouw Van Woelderen, de wethouders en den gemeentesecretaris, den directeur van gemeentewerken, de aan het huis ver honden doktoren, de verdere autoriteiten, den ondercommandant der marine, den commandant van de landmacht, den di recteur van het Nederi. Loodswezen, den commissaris van Politie, de burgemees ters van andere gemeente op Walcheren, de vele predikanten, de heeren doktoren uit Vlissingen en omgeving, de directrice en de zusters, ue leden van Bethesda en verder allen, die opgekomen zijn, en wier aanwezigheid in groote getale het be stuur zoo dankbaar stemt. Hierna nam mevrouw BlumDe Niet het woord om dank te brengen aan het bestuur en architecten en met name aan den heer Van Dam, voor hetgeen zij tot .sftand {hebben gebracht. Spr. uitte de hoop, dat Gods onmisbaren zegen op het ziekenhuis moge rusten. De nu volgende, reeds weergegeven, toe spraak van den burgemeester werd met applaus bezegeld, waarna de zusters in de gang een passend lied met orgelbegelei ding deden hooren, wat diepen indruk maakte. De voorzitter sprak daarna zijn ook reeds vermelde rede uit, die onder diepe stilte werd aangehoord, vooral toen hij zich tot mevrouw Blum richtte. De heer Ds G. L. Voorhoeve wees er als oud-voorzitter op, dat het tot stand komen van Bethesda is gegaan langs won derbare wegen. Dit is ook het geval ge weest met het vinden van een directrice. Men heeft in zuster Muller iemand gevon den met waarachtige liefde voor de be oefening van de Christelijke barmhartig heid. Spr. hoopt, dat Hij, die baar langs wonderbare wegen aan het ziekenhuis gaf, ook haar nog vele jaren bij haar arbeid zal mogen leiden. Ds Hartjes stelde daarop zuster Mül- ler enkele vragen, die aij bevestigend be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1